úterý 19. června 2012

Jak drahý je levný sex?

V časopise Vesmír č. 1/2012 byla publikována esej s atraktivním názvem "Proč je politika rovných příležitostí pro ženy mužským komplotem pro získání více sexu", jehož autorem je ekonom Ing. Petr Houdek. Obsahem článku jsem byla zklamána; pamatuji si jenom to, že v paměti mi vůbec neutkvěl, zanechal pouze dojem neurčitého, obtížně formulovatelného nesouhlasu.

Před několika dny tento článek připomněl na svém blogu pan Filip Tvrdý, který jeho závěry označil za zajímavé a autora pochválil. Text  jsem si proto znovu vyhledala, abych se zamyslela, jaké výtky jsem  proti němu při prvním přečtení měla. Bohužel, můj dojem, že s článkem není vše v pořádku, se ještě prohloubil; nyní se tedy pokusím stručně formulovat proč.

Autor vychází z principu, že mužská sexuální touha je silnější, a protože osoba s většími touhami má menší moc, ženám se vyplatí omezovat nabídku sexu, aby držely vysoko jeho cenu; touto cenou jsou investice do žen ze strany mužů a především pak cena nejvyšší - manželský závazek.
Zde si dovolím tuto tezi přeložit do jadrnějšího jazyka, kdyby tomu někdo náhodou nerozuměl: ženy jsou z podstaty věci prostitutky, které směňují své tělo (a reprodukční schopnosti) za mužské peníze a jiné stabilizační životní faktory. Ale budiž, přijměme tento předpoklad, i když každá feministka nad tím určitě musí nadskakovat blahem.

Hledala jsem v článku, kde je ten "komplot mužů". Podle nastíněné teorie se mužům vyplatí podporovat rovné příležitosti,  neboť čím méně muži nad ženami vládnou, tím levnější a dostupnější sex je.
Jenomže v úvaze bude někde chyba, protože muži nepodporují rovné příležitosti. Staletý boj feministického hnutí za zlepšení příležitostí žen je veden proti mužům, resp. proti společnosti ovládané muži. Copak snad  muži rovnost příležitostí pro ženy programově nastolují? Domnívám se, že nikoliv. Rovná práva, kvóty, antidiskriminační legislativa - to všechno se ve společnosti ovládané muži prosazuje velmi obtížně; v některých případech (kvóty, přehnaná korektnost) naštěstí. Kde je tedy jaký komplot mužů pro politiku rovných příležitostí? Leda v nadpisu citovaného článku.

Dále se podívejme na termín "levný sex". Pro účely článku je cenou sexu množství zdrojů, které musí muž do ženy investovat proto, aby mu sex poskytla. Dvě večeře v restauraci jsou samozřejmě mnohem levnější než manželský slib a návštěva studentského večírku s volnou zábavou je zase mnohem levnější než dvě večeře v restauraci. Jenomže to je hodně povrchně spočítaná "cena sexu"; tak ji může skutečně vidět jenom mladý ekonom. Tato cena totiž platí pro skupinu v článku jmenovitě uvedenou - univerzitní mládež. Už o deset let starší generace platí za tento "levný sex" významný doplatek: ženy syndromem Bridget Jonesové (proč by si je muži brali, když sexu je všude dost, manželství netřeba a opouštět je tak snadné?) a celá společnost pak neúměrně vysokým počtem rozvodů rodičů s nezletilými dětmi. Ženy mladšího středního věku, které jejich muž opustil, zlákán levným sexem někde jinde a jeho následky, mají na tuto "láci" asi jiný názor než pan Houdek, stejně tak jejich děti. A pro muže není nic nákladnějšího než v důsledku laciného sexu rušit založenou rodinu. Celková cena tohoto levného sexu je tak ve svém důsledku velice vysoká; obávám se, že součet účtů vystavených všem zúčastněným a potažmo celé společnosti dosahuje výše přímo závratné.
Skoro bych řekla, že nic takového jako "levný sex" vůbec neexistuje. Záleží jenom na tom, v jaké podobě za něj společnost platí.

V článku vyslovil autor řadu jiných zajímavých myšlenek a určitě by bylo zábavné zařadit je do širších souvislostí; proto jej rozhodně doporučuji k přečtení.

Sociologické eseje jsou podivuhodný literární útvar. Je skvělé přečíst si takovou jasnozřivou esej s kontroverzním názvem při sobotní siestě. Mícháte lžičkou voňavou kávu a čtete si o tom, kam spěje naše společnost a jaké vztahy to vlastně žijeme. Ale pak siesta skončí a je načase obrátit pozornost k realitě, která se - naštěstí - od světa sociologických esejí úžasně liší.

54 komentářů:

 1. Já si vždycky myslel, že ženy nabízí sex výměnou za kvalitní prostředí pro výchovu potomstva, resp. za kvalitního dárce genetického fondu. Že je to bilogickou podstatou - hledat toho nejlepšího, který se o mne postará a zároveň mi udělá super děti, které přežijí.
  Pochopitelně je to v dnešní době asi trochu jinak, dneska ženy (ne všechny) ani tak nehledají ten genofond, jako spíš sociální postavení. Jeden můj kamarád mi povídal o jakési bakalářské/diplomové práci, která se těmahle ženama zabývala a dostaly tam pěkné označení - sociální prostitutky. Občas je vídám, když sem nucen procházet okolo kaváren v nákupním centru.
  Jestli chlapi nějak uměle kvótami apod. snižují "cenu" sexu, to nevím a je mi to jedno:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   s biologickou podstatou to asi je tak, jak píšeš.
   Ale logika toho článku je taková zvláštní, s tím komplotem... mne by zajímalo, co by této tezi řekly feministky. Že jejich boj za rovné příležitosti je zároveň donutí nabízet se pod cenou?

   Já tyhle články čtu ráda a pouštím jedním uchem tam a druhým ven:)

   Vymazat
  2. Jo, ten komplot mi tam zní něco jako židozednářské spiknutí:-)

   Vymazat
 2. Autobus veze turisty na vyhlídkovou jízdu večerní Paříží a průvodce upozorňuje na pařížské pamětihodnosti.

  - Pohlédněte prosím vpravo, uvidíte Eifellovu věž, a pohlédnete li vlevo vidíte ženy které se prodávají.
  - Nyní pohlédněte vlevo, to je Vítězný oblouk. A to vpravo to jsou ženy které se prodávájí.
  - To co nyní vidíte po vaší pravé ruce, to je Invalidovna, vlevo vidíte ženy které se prodávají.

  Jeden z turistů to nevydrží a ptá se: Prosím vás, a jsou v Paříži také nějaké ženy které se neprodávájí?

  Ale samozřejmě, odpovídá průvodce, ty jsou ovšem podstatně dražší.

  Hamilbar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hamilbare,
   :))
   vítejte zde.

   Vzpomněla jsem si na
   Tornado Lou: "Vždyť já vás přece miluji!"
   Limonádový Joe: "No právě, to mne teprv bude něco stát!"

   Vymazat
 3. pod levný sex rozumím dosupný sex. dříve se zasexplatilo třeba vlastním životem (nezesmilníš) a člověk sivůbec neškrt mimo přesně vymezených pokynů a příkazů.nebo škrt a dopadl moc blbě.

  Proč ale muži podporují ženy v jejich kariérách? sex je dostupný tak či tak a není třeba se obávat o svůj život, platí stejně pro muže i pro ženy. muž navíc nemusí veškeré své výdělky vkládat do rukou ženy tj. může být samostatný, ovšem jedině za předpokladu že je samostatná i žena. nesamostatná žena nutí muže pořád dělat stojku. samostatná jde a vydělá si, stačí ji co to. sex muži poskytne bez potislužby jelikož ji to baví. takže promuže jevýhodné mít doma samostatnou, vydělávající a bohatou ženu.

  proč to ale nefunguje třeba ve vrcholovém managemenut? tam je to jina liga, tam muž chce mít úspěch a žena mu to kazí. proto ji vytlačuje donižších pater, tam si ona může plácat na písečku a zbytečn nerušit.
  proto je to tak trochu schizofrenní. samostatná a emancipovaná žena ano, tkaová žena je spokojená, neotravuje a celkově je doma příjemno. ale nesmí kazit moji hru na úspěch, rozbíjet ji.

  nevím zda je v tom nějaký komplot. možná ano. necháme ženám ať jsou samostatné, ať se dokážou uživit,vydělat si a zabezpečit celou rodinu. a my si zatím můžeme dělat co nás baví.

  OdpovědětVymazat
 4. Nabízí se paralela se společností, ze které pochází manžel Karímy Sadio a kterou ona ráda uvádí jako vzor "muslimského" přístupu k manželství a dostupnosti sexu - tam je totiž sex pro muže velmi, velmi drahý. Buď literárně - platíš prostitutce - anebo když se chceš oženit, musíš si nevěstu od rodičů koupit. A cena za nevěstu bývá tak vysoká, že se spousta mladých mužů ani neožení. Pokud se už potom ožení, je jasné, že žena se věnuje dětem a domácnosti a na kariéru rezignuje...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady někdo asi nedával pozor. V Senegalu si rozhodně nikdo nevěsty nekupuje. Místní zvyklosti ženichům ukládají, aby zaplatili nevěstě(!!!) obvěnění (to se později použije na svatbu nevěstina bratra) a její rodině, zejména matce a tetám, dali stanovené dary. S tím ženichům pomáhají jejich provdané sestry ze svého obvěnění, takže ty peníze stále obíhají a oženit se může i ten, kdo by si na svatbu nevydělal. I když průměrný věk první svatby pro muže v Senegalu vzrostl z 25 na 36 let, o panictví průměrný Senegalec přichází v 18ti (žena v 19ti, vdává se ve čtyřiadvaceti), kolem čtyřicítky jsou prakticky všichni ženatí. Vyskytují se i sńatkoví podvodníci, mámící peníze z žen ( http://manzelka.wordpress.com/2010/10/14/manzelstvi-a-penize/ ). Ženy ve městech mají k dispozici domácí pomocnice a chůvy mnohem častěji než u nás. Mnoho žen si po svatbě přivydělává drobným i větším obchodem nebo zemědělstvím, ty které měly zaměstnání rozhodně "na kariéru nerezignují", ale snaží se spíš vstoupit do polygamního manželství, aby měly na práci víc času. ( http://manzelka.wordpress.com/2011/07/27/kdyz-si-muz-najde-jinou/ )

   Vymazat
  2. Manželko,
   tohle je už hodně stará diskuse, musela jsem se zorientovat, co to zde přibylo a o čem jsme tehdy diskutovali.
   Díky za doplnění informací.

   Vymazat
 5. Levny sex je oxymoron jako chudy reznik nebo neuplatny politik.
  Jeden cesky "pan podnikatel" mi kdysi vysvetloval, ze mit milenku je "externim znakem uspesnosti", stejne jako drahy automobil, znackové obleceni a statisicové hodinky. Je to pry otazka prestize, neco jako nutna investice.
  Dnes je velmi uspesny, verim, ze i sex se mu podarilo odepsat z dani.
  Jak by se ale daly vycislit kolateralni skody nematerialni ?
  Rozpad rodiny, zlomené srdce manzelky, ztrata ucty u deti... ?
  Ma na to socialni pokladna tabulky ?
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   vzpomněla jsem si na jednu zdejší reklamu s chytrým sloganem: "Za všechno v životě se platí. A penězi v tom lepším případě."

   Vymazat
  2. anebo vše je důsledkem něčeho jiného
   a lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný

   Vymazat
 6. Ratko,
  to jistě:)
  Nejde podle mne o žádný "komplot"; něco je třeba důsledkem něčeho, to ale neznamená, že ten, kdo z těch důsledků těží, je taky záměrně způsobil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo takhle. že nikoliv muži jsou ti komplotisti. Ale není to šumák kdo se označí jako tahač nitek? Jinak si taky myslím že jsou to muži nikoliv hektické aktivity ženy kteří umožnují osamostatnění ženy. že je to pro ně výhodné. že kdyby bylo pro ně výhodné aby měly doma poděšenou puťku kterou musejí živit (nebo dokonce si koupit) tak by to tak dělali. V jiných zemí to tak dělat musejí protože to tak vyžadují pravidla soužití (morálka, náboženství, tradice) U nás morálka není a tím bylo mužům povoleno ženu nekupovat a nezajišťovat. proč by muž neumožnil ženě realizaci když je to pro něj tak ohromně výhodné?

   Mluvím jen z pozorování. Vidím vykřečované ulítané ženy matky toužící po realizaci, pracující dnem a nocí jen aby se emancipovaly a splnily si své kariérní sny. a pobavené muže kteří tohle vše sledují a čekají až se žena vydovádí a bude doma klid.

   Vymazat
  2. Zapomenutý song:
   http://www.youtube.com/watch?v=JINucNpg3F4&feature=related
   I se k tomu článku aspoň trochu hodí, ne?
   Milan

   Vymazat
 7. Já bych to viděla tak, že rozdíl mezi levným a drahým sexem spočívá hlavně v tom, s kým se ten sex má uskutečnit, krom toho, co má přinést:o)
  Například, jestliže nějaká žena uskuteční sex například s Antoniem Banderasem, ba ne, to je špatný příklad, protože by ji Melanie mohla následně zmrzačit:o)), no prostě s nějakým krásným mužem ( možná ani nemusí být úspěšný), je to docela levný sex, i kdyby mu k tomu musela zaplatit večeři.
  Na druhé straně, uskuteční-li sex s tím vodporným doktorem ( co je momentálně ve vazbě), aby získala lukrativní zaměstnání, je to zatraceně drahý sex i v případě, že by k tomu byla i večeře.
  ;o)

  OdpovědětVymazat
 8. S Vaším čtvrtým odstavcem nemohu souhlasit. Konkrétně s pozoruhodným tvrzením "Staletý boj feministického hnutí za zlepšení příležitostí žen je veden proti mužům, resp. proti společnosti ovládané muži. Copak snad muži rovnost příležitostí pro ženy programově nastolují?...".
  Žádný staletý boj se nekoná. Leda byste snad za feministky považovala i husitské fanatičky, třeba vdovu Kateřinu Pabiankovou.
  Za vznikem feminismu přitom skutečně stojí muži. U nás například za spolkem Minerva. (Za zmínku ovšem stojí i Karel VI. se svou Pragmatickou sankcí. Ale i za úspěchy sv. Anežky stojí podpora jejího bratra, za sv. Hedvikou i sv. Zdislavou jejich manželé atd.) Vesměs to zrovnoprávňování mají na svědomí otcové dcer - muži, kteří něco dokázali, něco měli, ale neměli syny a na zetě nechtěli spoléhat. A to u nás už ve středověku (např. aktivní volební právo do městských rad měli majitelé městských nemovitostí a tedy i svobodné a ovdovělé ženy, vlastnící městský dům; dědičná i po přeslici byla dokonce i královská rychta!).
  Nejvíce se to projevilo (s definitivními důsledky) za prvé světové války, kdy na místa mužů v továrnách i na polích byly nahnány ženy.
  Za komunistů se pod záminkou rovnoprávnosti také naháněly ženy z domovů k soustruhům. A pro politické funkce byly stanoveny kvóty a nejméně 1/3 zastoupení žen bylo povinné i v národních výborech. A nevymýšlely si to ženy - nařídili to takto muži.

  Co se týká článku z Vesmíru, k tomu se vyjádřit nemohu, je dostupný jen předplatitelům Vesmíru, takže jsem ho nečetl. Jak mám ale s Vesmírem zkušenost, nespíš půjde zase o nějakou podprahovou propagandu něčeho nezjevného. To je v tomto časopise obvyklé a proto ho už nijak nevyhledávám.

  Co se týká recenze pana Tvrdého, pak ta jen potvrzuje můj již dříve vyslovený předpoklad, že za Tvrdého útoky proti křesťanství stojí sexuální chtíč. Až bude mít pravidelného sexu dostatek, přejde ho to. Takže mu přejme, ať co nejrychleji nějakou dívku svolnou si ho vzít najde; ať neusíná a neprobouzí se sám, ale s milovaným člověkem.
  Milan
  pokračování...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celá ta myšlenka z toho článku, jak je Vámi i panem Tvrdým zprostředkovávána (když článek jsem nečetl), naráží na realitu, která je odlišná.
   Především není pravda, že by sex na vysokých školách byl tak výrazně dostupný, jak se podsouvá. Možná mezi některými skupinami mládeže na některých vysokých školách (nejspíš asi těch, které by vysokými ani být neměli), ale rozhodně to nepřevažuje. Tvrzení, že "studium na vysoké škole se tak pro chlapce stává pětiletým sexuálním dobrodružstvím" není ani nadnesené - je to prostě blábol. (Autor možná závidí některým svým studentům, kteří mají u dívek velký úspěch a střídají je, avšak ti by takovými byli i mimo vysokou školu a kdyby si místo studia vydělávali, měli by u dívek úspěch ještě větší. Jsou takové typy mužů, kteří zřejmě většině žen nějak zvláštněji voní a mohou se tak intimně sblížit s téměř každou, s kterou chtějí, mají-li příležitost místa a času. Rozhodně nejde o typ v populaci převažující.)
   Pak také není pravda, že lidé si dnes užívají více sexu než dříve. Když se ženy vdávaly v 19 a muži ženili v 21 letech, užili si nepochybně mnohem více sexu, než když se ženy vdávají v 31 a muži žení v 36 letech. Máloco je tak nezpochybnitelné, jako toto. Jestli je v této oblasti nečeho více než dříve, tak promiskuity (možná), či přesněji nemanželského sexu.
   Rovněž celý ten závěr, že ve společnostech, v nichž jsou si ženy a muži rovnoprávnější, je dostupnější sex. Nebylo v tomto směru rovnoprávnějšího režimu než v normalisačním ČSSR a v NDR. A přestože mravy byly už tehdy značně uvolněné, většina sexu se odehrávala v manželských ložnicích (v obou těchto zemích), pornografie se stíhala a mimomanželský sex se nepropagoval.

   A k pojmu levný sex: v důsledku hospodářské krise prý prostitutky zlevňují. Tak možná je opravdu sex levnější. Ale jak píše J.R. Pick ve svých epigramech, "byla kdysi doba, kdy jsi mohl mít holčičku či vdanou paní i za kousek chleba".
   Láska je ovšem stále stejně drahá a vzácná komodita jako kdykoli v minulosti.
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   článek z Vesmíru je k dispozici také v PDF pod článkem pana Tvrdého, ale nevím jak tam to stahování funguje.
   Ve Vesmíru jsou, řekla bych, otiskovány i články řekněme diskutabilní kvality, a toto je asi jeden z nich:)
   Já jsem měla k jeho zevšeobecňujícím závěrům ohledně sex. života studentů a i k dalším také výhrady, celý ten článek mi připadá jako takový rádobychytrý text k sobotní kávě, jak jsem napsala.

   U feministického boje mám chybu, mělo tam být "stoletý", ne "staletý":)
   Pokud společnost prvotně ovládají muži a rozšiřují práva žen, děje se tak z vůle mužů, to ano. Ale přece jenom to není tak, že by se do toho muži hnali a dělali to programově a cíleně; je to právě naopak, neboť tak činí pod tlakem; stejně jako se pod tlakem zlepšovaly pracovní podmínky dělníků.

   S tím, že sex je mnohem dostupnější ve stabilním partnerském vztahu, ne v nějaké komunitě, byť značně promiskuitní, souhlasím.

   Ale nesouhlasím s osobním výpadem proti panu Tvrdému. Já jsem byla ráda, že ten článek připomněl a ráda jsem se k němu vrátila - už proto, že je zvláštní, jak může být něco s tak zajímavým názvem tak nezajímavé:)
   Rozhodně v recenzi nespatřuji žádné osobní motivace recenzenta, myslím, že to naprosto zapadá do jeho obecnějších úvah z světě a lidech, je mj. vystudovaný sociolog. A kdo jiný je potom povolán k takové recenzi?
   Mně se třeba závěry pana Houdka nelíbí, resp. pokládám je za zcestné, ale někdo jiný je může pokládat za relevantní; nesouhlasím s tím, abychom za vším viděli jen osobní, freudovské motivace.
   Taky bych nerada, aby mi tady někdo vyčetl, že s článkem nesouhlasím, protože se bojím, že se mi rozpadne manželství kvůli nějaké levné studentce - tak to přece není, ale s Vaší logikou by mi to hned mohl někdo vpálit.

   Kromě toho, tyto články jsou většinou psány takovým podsouvajícím stylem, člověk si snadno řekne "na tom něco je" a pak jde dělat něco užitečného:)

   Láska je vzácná - to ano:)

   Vymazat
  3. muži poskytují ženám prostor dobrovolně nikoliv pod tlakem feministek. to bylo sdělení článku. a souhlasím s tím. že to dělají dobrovolně. a feministky jsou mimo pokud si nárokují zásluhy. že jakože díky femnistkám muž pustí ženu do práce, umyje nádobí a uloží děti do postele. podle mě to není zásluha feministek. řekla bych, že partnerský přístup a respekt vychází z jiných základů, nikoliv z feministických.

   Vymazat
 9. Francouzské feministky se "probudily" diky "bunga-bunga" S.Berlusconiho a afére DSK. Zaclo se mluvit o machismu, prostopasnosti (libertinage) a o prostituci v politice.
  Pro zajimavost uvadim, jak ony samy ve svém manifestu definuji "feminisme a la francaise":
  "je to jisty zpusob zivota, nikoli jen mysleni, ktery odmita nikam nevedouci politickou korektnost, chce stejna prava pro obe pohlavi, asymetrické projevy rozkose a svudnosti, absolutni respekt souhlasu (nesouhlasu) a libezné prekvapeni ukradeného polibku..."
  Docela romantické, ne ? :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   romantické to je:)
   Ale napadá mne: "ženy nevědí, co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou";)

   Vymazat
  2. To obcas také slychavam :)

   Tvuj twitroman je inspirujici, myslim, ze nebudu moc OT:

   Svatbou konci romance... R.Sipkova prebrala Popelce Prince. Co ted zbyva chudince ? Emigrace ? Prostituce ? "Stipnout" Rumcajse Mance ?
   Zachrani ji Urad Prace ! :)
   MaB

   Vymazat
  3. Tak to mne pobavilo:)
   OT to rozhodně není:)

   Vymazat
 10. Při čtení druhé části článku jsem si nemohl nevzpomenout na Bastiatovo "Co je a není vidět":
  "Existuje pouze jeden rozdíl mezi špatným a dobrým ekonomem: špatný se přidržuje viditelného účinku, zatímco dobrý bere v úvahu jak účinek viditelný, tak i ty účinky, které je nutné předvídat.
  Tento rozdíl je však ohromný, protože skoro vždy dochází k tomu, že když bezprostřední následek je příznivý, tak následky pozdější jsou zhoubné a vice versa. Z toho plyne, že špatný ekonom má za cíl malý prospěch v přítomnosti, jenž bude mít v budoucnosti za následek velké zlo, zatímco opravdový ekonom se zaměřuje na velký budoucí prospěch, ovšem za rizika, že v přítomné době se projeví malé zlo.
  Ostatně totéž platí i pro hygienu a morálku. Často se stává, že čím sladší je první plod nějaké zvyklosti, tím trpčí je její pozdější ovoce."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Covere: platí to naopak? čím trpší je plod nějaké zvyklosti tím sladší pozdější ovoce? vychází to z křesťanství? že když zde budu trpce žít tak si po smrti užiju?

   Vymazat
  2. Covere,
   vítej zde, po mém lehce nezvládnutém přesunu:)

   Citát je velmi trefný.
   Mne na to celkem zaujala ta polemika ekonomů s Tomášem Sedláčkem - je jasné, že ekonomové ho musí nesnášet:)
   Což ale neříká nic o tom, která strana má pravdu.

   Ratko,
   otázka sice nebyla na mne, ale za sebe bych řekla, že naopak tato úměra neplatí. Ostatně i ten citát říká, že se tak stává "často", nikoliv že to je nějaké striktní pravidlo.

   Vymazat
  3. myslím že neplatí ani tak a ani onak. že když se člověk řídí ziskem (a jedno zda krátkodobým či dlouhodobým) tak následky jsou zhoubné. takže ekonom (často) je z toho pohledu zhoubný a láska (často) která se řídí vidinou zisku je paskvil. teda abych do toho vnesla lasku jako vzácnou komocitu :o))

   Vymazat
  4. To není o zisku, to je de facto o moudrosti.

   Bastiat tam rozebírá předvídání důsledků: že snaha "řešit" věci, které na první pohled vypadají jako "zlo" může přinést a když je člověk omezený a nedohlédne následky svých činů, také přinese, následky daleko závažnější.
   Pokud mám dát opravdu krutý příklad, vem takové USA při výstavbě transkontinentální železnice. Stavba to byla těžká, v hrozných podmínkách, a umřely tam stovky, ne-li tisíce mužů. To je to, co je vidět. Co už není vidět je, že to byla ta jediná práce, kterou nekvalifikovaná pracovní sila, nemluvící místním jazykem mohla sehnat; že to pro mnohé byl první příjem, který přinesli své chudobou trpící rodině; že to znamenalo jídlo a přežití.
   Nemoudrý pachatel dobra, který by řešil jen "co je vidět" by se zhrozil nad podmínkami a "řešil" to: buď by dělníkům zakázal tam pracovat kvůli "podmínkám nesplňujícím normy", nebo by oběma železnicím přikázal výstavbu klimatizovaných občerstvovadel s vodou, nastavil kvóty na práci a nošení pražců a že když teploty přesáhnou 35° (v poušti většina dne), dělníci nesmí pracovat - což by železnice neutáhla, projekt by se zhroutil a dělníci by opět žádnou práci neměli.
   Důsledek, který by nebyl vidět, by byl horší, než původně viděné zlo: neumřely by stovky/tisíce dělníků, nýbrž zemřely by statisíce dělníků a jejich rodin, které by neměly ani na skývu chleba.

   A v tom to celé leží. Umět vidět i to, co není vidět na první pohled. V případě té sexuální morálky třeba to, že sice "je vidět" že si člověk hned užije, ale "není vidět", že se tím narušuje jeho intimita, narušuje schopnost vést důvěrný vztah, vzrůstá sobectví a tím klesá schopnost opravdové lásky typu "charitas", klesá schopnost být věrný a udržet dlouhodobý vztah (jak výtečně poznamenal J.Dobson, "Svou ženu jsem si vybral, abych ji miloval, a moje volba je udržována neústupnou vůlí. 'V nemoci a ve zdraví, v bohatství i chudobě, lepším i horším od tohoto dne...' Takový základní závazek žalostně chybí v tolika dnešních manželstvích! Manželé jako by říkali: miluji tě, pokud budu cítit, že mě přitahuješ, nebo pokud někdo nebude vypadat lépe... A pokud pro mně bude výhodné, ve vztahu pokračovat. Dříve nebo později se taková láska bez závazku zcela jistě vypaří.")
   A že tedy člověk nevázaným sexem nakonec, v dlouhodobém horizontu, přijde o mnohem více, než získá.

   Vymazat
  5. uff uff, z mé zasmajlíkovné poznámky vzniklo něco tak smrtelně vážného. chápu že vše má "dobrou" a "spatnou" stranu. oboje je obsaženo takže sj edním berem i druhé a nelze vybrat jen rozinku. oboje je pořád přítomno. to že třeba vidím jen jednu stranu a tu druhou stranu ne souvisi s omezením mého vnímáni, s omezením a bariérou mého vědomí. stačí mysl trochu uvolnit a je to jasné. transibiřské magisstrály, či hromady dálnic vněmecku, nádherné stavby, památky, bohatsví kromě užitku v sobě skrývají i drama, co to znamenalo, odkud se brali prostředky, kdo pracoval a za jakých podmínek.
   druhá půlka odpovědi: svou ženu jsem si vybral abychji miloval. to je chválihodné. abych ženu muloval může mít tolik podob že by si některá žena třeba bylai ráda aby jimiloval méně (blbý vtip) jsem vdaná 30 let a když jsem se vdávala tak jsem věděla že jeto na celý život v dobrém a ve zlém. a kde je tam ta láska? ta prostě je nebo není. když je tak hřeje a vše v okolí se rozsvítí a vzkvétá... nezávisle na předsevzetích a co se má.když je láska tak je světlo. a je hezké že miluje svoji ženu neůstupnou vůlí. pokud je u toho také láska tak jsou všichni kolem šťastni. ta láska je hřeje. pokud tam láska chybí takje lepší kdyby ji nemiloval tak neústupně a dal ji volnost.

   rozumíš co myslím? volnost, svoboda a láska... tak nějak to spolu souvisí. láska není komodita na prodej, zisk tam nehraje žádnou cenu. láska je. můžu někoho neústupně silnou vůli milovat, a přesto tam bude prázdno. chybí láska, chybí svoboda a volnost, uvolněnost...je mrtvo. život se vytratil a zůstal závazek a pachut povinnosti.

   Vymazat
  6. ratko, u mně "skutečná láska" znamená lásku typu "charitas", tzn. že usiluješ o to, aby ta/ten koho miluješ byl/a šťastná/ý. Když vidíš, že tomu druhému nedáváš dost svobody a tím tu osobu trápíš, láska automaticky couvá a to svobodu dá, byť by to milujícího vnitřně zraňovalo.
   (Samozřejmě, taková láska nemůže fungovat neopětovaná, protože by vyhořela i se svým nositelem).

   Vymazat
 11. Musím říci, že Milanova poznámka o tom, že láska je vzácná komodita, vnáší na věc pro mne úplně nový pohled... není ona ta rvačka vlastně o lásku, nikoliv o sex?
  Že by to ekonomové přehlédli?:)
  A za dvě večeře se láska rozhodně nepořídí, to je investic...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je ale laska komodita, tedy druh zbozi, co je v tom pripade sex ? Lisi se pouze v tom, ze laska je vzacna a sex ne ? Je to v cenové dostupnosti ?

   (Jinak je ve fr "commodité" pohodli, neco, co se hodi, co vyhovuje...mimo to i zachodky !)

   Nic z toho mi s laskou nejde moc dohromady...:)
   MaB

   Vymazat
 12. Paní MaB, my se ale nebavíme mezi sebou francouzsky a většina z nás francoucky umí leda tak kýchat. Proto má pro nás slovo komodita jiný význam než pro Vás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiste, proto me prekvapilo slovo "komodita", které, pokud vim, ceské neni.
   Jelikoz znam pouze jeho vyznam "druh zbozi", hledala jsem vyznamy dalsi, které by s laskou (alespon podle mého nazoru), lépe souvisely.
   Jak vidite, ne prilis uspesne. :)
   Proto uvitam, kdyz mne osvitite.
   MaB

   Vymazat
  2. My ho známe jen jako ekonomický pojem, čili nikoli z běžného užívání ve všech významech původně francouzského slova. A naši ekonomové ho léta užívali nejen ve významu "zboží na trhu", ale ve významu "hodnotná věc", přičemž nešlo jen o obchodovatelné věci.
   U mladší generace to zase ustupuje, zdá se. Asi se to vnímání slova postupně zužuje na pouhé "zboží".
   Já jsem to ale určitě neužil ve významu "obchodovatelné zboží", to je snad z kotextu jasné. Pokud ne, moje chyba, ale lépe se vyjádřit neumím.
   Milan

   Vymazat
  3. Neni asi nad to, vyjadrovat se "hezky cesky" ! :))
   Nicméne i tak je obtizné lasku definovat, protoze co lidi, tolik zkusenosti.
   Ja osobne zadnou vyhovujici definici nemam, znam jen projevy lasky a dukazy lasky, ale co je "laska" jako takova, nevim. Vyhovuje mi to a myslim, ze tak to ma i byt. :)
   MaB

   Vymazat
 13. Já jsem si v této souvislosti vybavila římské právo a jeho "res extra commercium":)

  OdpovědětVymazat
 14. !
  Pokud ještě někdo nahlížíte do diskuse, zde odpověď:

  http://massive-error.blogspot.cz/2012/06/human-sexual-conflict-from-molecules-to.html

  Ještě jsem to nestihla přečíst, ale už se na to těším;)

  Technická:
  - neumím vložit pořádně odkaz do komentářů, nefunguje to jako na původním blogu,
  - přidám sem aplikaci poslední komentáře, protože už se věnuji dalším tématům, tak ať se to neztrácí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KOMENTÁŘ
   Napíšu k tomu komentář tady, jelikož odmítám dopustit, aby z M.E. vedly odkazy sem, když jsou tady zase takové útoky ad hominem. Pro příště bychom si to mohli odpustit, nechci teď už pátrat, kdo s tím začal, ale diskusi to akorát ztěžuje.

   Ovšem mám dojem, že to je jak v Cimrmanově Hamletovi bez Hamleta: nejprve napíše Houdek o komplotu bez komplotu a teď zase Filip článek o lásce, kde není nic o lásce:))
   V prvním odstavci článku je pojem "láska" zaměněn za rozmnožování a článek je pak o tom. Ale uznávám, někde se začít musí:)

   Článek je zajímavý, plný podnětných myšlenek, určitě bych s částí z nich souhlasila. Nakonec musím panu Houdkovi přiznat, že svou slátaninou o komplotu inspiroval zajímavé úvahy:)

   Ale nerozumím tomu, proč zase ve všem za každou cenu vidět konflikt, to je zbytečně kontroverzní nazírání, spíš pro efekt.
   Parazitismus dítěte na matce: to si musím někde dočíst, ale spíš to tak není, ženský organismus přímo chce být těhotný:)
   Kromě toho tady máme ty zajímavé teorie o mikrochimérismu, dítě může matku za určitých okolností "opravovat" zevnitř, vlastně jí pomáhá a vůbec, těhotenství (a kojení) je celkově zdraví ženy spíše prospěšné...

   Některé věci jsme už různě probírali, působení oxytocinu např.

   Ale tohle:
   "Ještě hrozivější je vliv sebeklamu při prožívání vlastní zamilovanosti.(...) Skutečnost, že lidé iluzím o vlastní zamilovanosti podléhají vlastně neustále, je dokonalou ukázkou toho, jak introspekce selhává i při těch nejtriviálnějších úkolech."
   tomu jsem tedy neporozuměla. Člověk je pod vlivem hormonů zamilovanosti, cítí se tak, chová se tak, jedná tak - uniká mi, kde má být to selhání introspekce? Že nenaznáme, že to jsou "jen" hormony?
   Ale to taky není o lásce:)

   A tohle je takový bonbónek:
   "Fyzická krása a osobní přitažlivost obecně je způsob, jakým je žádoucí zdravotní stav deklarován navenek, i když může samozřejmě sloužit i jako prostředek pro falešnou inzerci, kterým se jedinci s nízkým fitness snaží obelstít své okolí."
   Přesně takhle postupují autoři astrologických výkladů: může to znamenat tlustý, nebo tak ale tenký:))

   Myslím, že máme zase o čem zajímavém přemýšlet;)

   Vymazat
  2. Skutecne je to cteni zabavné.
   Misi se zde veci pravdivé a relativne nepopiratelné s vyplody pseudovedeckymi, jak to v podobnych pracich slabsi kvality byva.
   Predkladaji se teorie a spekulace, kterym se prizpusobuje pozorovany objekt, v daném pripade clovek.
   Ze vse je biochemie - vira, touha a vubec vsechny nase emoce, je vedecky dokazano. Kdyz se na sebe dva divaji, dochazi v mozku k necemu chemickému, jsme pouze chemie a kvuli této chemii jednou i zemreme.
   O tom neni treba diskutovat. Problém je v tom, ze i pres tuto skutecnost se clovek mnohym pravidlum a teoriim stale vymyka. Neda se nacpat do uniformy, kterou mu nekteri chteji (obrazne) navleknout. Prilis mnoho vyjimek pravidlo nepotvrzuje, ale popira.
   Pro vedu stale zustava a asi navzdy zustane nepoznanou zahadou.
   Neexistuje "lidska natura", tou je jedine svoboda, a prave proto clovek vzdy a znova prekvapi. I ty hormony !:)
   MaB

   Vymazat
  3. Christabel: Nakonec jsem se sem na Váš popud podíval, máte to tu stejně pěkné jako na dřívějším působišti (sarkasmus). Nechci suplovat výuku biologie, proto jen velmi stručně: evoluce je "závodem ve zbrojení", tedy snahou překonat konkurenty všemožnými způsoby - právě to myslel už Herbert Spencer svým "survival of the fittest". Pokud někde v přírodě vidíte altruismus, je to jen zdání - konflikt v dlouhodobém měřítku může generovat kooperaci, která ale slouží zájmům sobeckých genů. Vidím, že se nebojíte při popisu těhotenství aplikovat znalosti nabyté četbou Mimibazaru: "dítě může matku za určitých okolností 'opravovat' zevnitř"; s tím nemá smysl polemizovat. A mimochodem, lásce jako emoci je věnována podkapitola o psychologii sexuálního konfliktu - je to sebeklam zakrývající racionální výběr sexuálního partnera. Detailně se tomu věnuje Helen Fisherová, viz třeba zde.

   Nejvíc jste mě dostala tím přirovnáním k astrologii. Pokusím se vyjádřit co nejsrozumitelněji a velmi pomalu. Organismy inzerují svou zdatnost navenek, v klasickém Darwinově příkladu je fitness páva deklarována mohutným ("krásným") ocasem. Je ale možné podvádět, takže do růstu ocasu "investuje" i jedinec, který si jej nemůže dovolit. Anebo jiný příklad: někteří živočichové se vyznačují pestrým zbarvením, které slouží jako hrozba vůči případným predátorům. I méně nebezpečný živočich ovšem může výstražné zbarvení imitovat, aby se na špatné pověsti skutečně nebezpečného tvora přiživil. Nejedovatá korálovka je proto stejně zbarvená jako smrtelně jedovatý korálovec. Závody ve zbrojení spočívají i v tom, že se organismy snaží odhalit, kdy je vnějškový znak projevem skutečného rysu a kdy je pouze falešnou inzercí rysu absentujícího. Fyzická krása proto může být buď projevem genetické zdatnosti, nebo zavádějícím maskováním nízkého fitness, kterému navíc mohou ženy napomoci make-upem, účesem, oděvem, kosmetickou operací, atd. Gorelik a Shackleford to napsali nejlépe:

   Men are more likely to deceive women about their resource holdings (i.e., driving a Ferrari while living in squalor), social status (i.e., pretending to have friends or connections), relationship commitment (i.e., saying “I will stay with you forever”), or emotional fidelity (i.e., saying “She means nothing to me” when referring to another woman). Women, in contrast, are more likely to deceive men about their readiness to have sex (i.e., saying “I want you so bad”), age and beauty (i.e., with clothing, makeup, or cosmetic surgery), or sexual fidelity (i.e., saying “I would never have sex with him” when referring to another man). (p. 574)

   Na závěr chci podotknout, že někteří Vaši komentátoři jsou odporní. O Milanovi jsem kdysi napsal, že plácá a lže, on si na oplátku vymyslí celý můj sexuální život, i když o něm nemůže mít sebemenší informace. Je to stejná situace jako s vírou v boha. Sice o něm nikdo nic neví (protože neexistuje), ale kdekdo se nezdráhá sdělit okolí, jak se věci mají. Je to samozřejmě Vaše vina, Christabel, protože svou politikou anonymity podporujete podobný typ jednání. S dovolením proto tuto svou návštěvu považuji opravdu za poslední.

   Vymazat
  4. Filipe,
   děkuji za reakci.

   Stránky mimibazaru nenavštěvuji.
   Mikrochimérismu se věnuje článek zde: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/8865
   (pokud se nemýlím, je zpřístupněn i nepředplatitelům)

   Tam je také zmíněno, že imunitní reakce matčina organismu na dítě plyne z toho, že jde zpoloviny o geneticky cizí organismus (otce). Se závěrem, že dítě je "parazitem" matčina organismu, je podle mne vhodné nakládat velmi opatrně.

   Teorie, že veškerý altruismus je jenom služba sobectví, mi vskutku nejsou sympatické (a snad by bylo možné označit je za zjednodušující?). Ale i kdyby láska (ne rozmnožovací pud, ale láska, tj. to co trvá i tam, kde se lidé už rozmnožovat nebudou, nechtějí nebo nemohou) skutečně altruistická nebyla, pořád ještě v tom nevidím rovnítko s konfliktem.
   Neodpustím si poznámku, že tahle konfliktní teorie se musí líbit feministkám - a proto se nemůže líbit mně:)
   A kromě toho vidím velmi nepraktické dopady takové teorie do života každého, kdo by ji přijal za svou a chtěl se jí řídit.

   Ad fyzická krása: já jsem tomu porozuměla; moje přirovnání k astrologii nebylo zrovna přiléhavé, to uznávám, šlo ale o něco jiného. Takový astrolog řekne: tohle postavení planet může znamenat, že dotyčný je štíhlý, nebo taky tlustý. A dtto: určitý vzhled může znamenat tohle, nebo taky pravý opak. Takže rozhodně nešlo o to, že by Vaše zmínka o fitness byla šarlatánství, ale o to, že na základě vnímání tohoto znaku stejně nevíme nic - nevíme, zda barva znamená jed nebo hraní si na jed.

   Politika anonymity: nemám moc na výběr, buď budu psát takto pod nickem nebo vůbec, stejně tak část komentátorů sem nemůže či nechce psát pod svým jménem a já to respektuji.

   K osobním útokům: nemíním se hádat, kdo ty výpady začal, já nesouhlasím s osobními výpady proti komentátorům a nikdy je nepodporuji.

   Vymazat
  5. Díky za vylovení za spamu. Můj příspěvek začíná větou: "Lidská mysl je zatížena nesmírným množstvím omylů a iluzí, které mají učinit náš pobyt ve světě snesitelnějším." Věda proto zcela ignoruje, jestli jsou někomu nějaké teorie sympatické či nikoli, jestli se líbí nějaké skupině lidí nebo nebo. Iluze o svobodě vůle a lásce jsou právě těmi měkkými polštářky, kterými nás evoluce vybavila, aby se nám žilo lépe. Praktické dopady takových protiintuitivních teorií jsou ovšem minimální - já osobně třeba vím, že svobodná vůle a láska jsou iluzemi, ale stejně je každodenně a velmi intenzivně prožívám. A k těm feministkám - existuje progresivní směr, a to darwinistický feminismus. Patří sem třeba Griet Vandermassenová, z jejíž knihy Who's Afraid of Charles Darwin? Debating Feminism and Evolutionary Theory jsem velmi obšírně citoval zde. Zrovnoprávnění menšin nemůže být založeno na propagandistikém lhaní, jak to mají ve zvyku především frankofonní feministky vycházející ze sociálního konstruktivismu, poststrukturalismu a postmodernismu.

   Začíná druhý poločas, tak dobrou noc. :-)

   Vymazat
 15. Spíš já děkuji za upozornění, že tady ten spamový šuplík vůbec je; zatím se tu rozhlížím.

  O feministkách si ráda počtu, ale upřímně, jejich životní strategie mi připadají z hlediska dlouhodobého přežití velice neefektivní:)

  S těmi iluzemi děkuji za vysvětlení. Dočetla jsem si, že na to odpovídáte i v diskusi pod Vaším článkem, rozumím Vašemu přístupu, nicméně sama k tomu takto přistupovat nedokážu.
  Např. s tou zamilovaností: ano, zapřičiní ji hormony (když to trochu zjednoduším), ale to, že dotyčný neví, že tento stav způsobily nějaké hormony, z toho ještě nedělá iluzi. To je skutečný stav, který dotyčný prožívá. Ty iluze tam pořád hledám dost obtížně. Resp. možná to vězí v tom, co vlastně nazýváme "iluzí".
  To jsou jenom řečnické, nemíním Vás už trápit.
  To jenom že běží druhý poločas, a právě proto mám času dost:)

  OdpovědětVymazat
 16. Cim dal zajimavejsi a poucnejsi!
  Primo se nabizi logicky zaver:
  Pokud ma studentka to spravné "fitness", zduraznené make-upem, ucesem, odevy, kosmetickou operaci atd, je pro ni zkouska z filosofie u pana FT zakonite prochazkou ruzovym sadem.
  A jestli navic ona deva vyjadri bezmezny obdiv nad genialitou pana zkousejiciho, (pochopila, ze si o to jeho narcismu primo zada), muze na ni jit primo "z oleje".
  S odstupem je mi leccos jasnejsi !:)

  Ani tato studentka by ale nemela precenit své vyse uvedené atributy a udelat to, co zdejsi "odporni" komentatori. Chran buh, aby kritizovala, oponovala, nesouhlasila. V tom pripade je kazdy narcis agresivni a mohl by ji vyhodit jeste pred zacatkem "zavodu ve zbrojeni".:)

  More vola, jdu se koupat !
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   no tak teď jsem si vzpomněla na svou zkoušku z filosofie (spíše dějin filosofie) na VŠ, která patřila k pozoruhodným zážitkům:)
   Výrazný make-up možná současné studentky velmi potřebují, protože co tak slyším kolem sebe, úroveň studentů děsivě klesá:( Kdo ví, jestli to fitness zachrání?

   Ale obecně to co zmiňuješ vlastně odpovídá výzkumným závěrům, že hezcí lidé to mají v životě jednodušší a vysocí muži mají vyšší plat a lepší kariéru:)

   ***
   Nicméně bych to řekla takto:
   - nebudeme komentátory označovat za odporné, i když se nám nelíbí, co píší,
   - nebudeme nikomu podsouvat, že je zatížen v životě a profesi zkresleným vnímáním víc, než v míře obvyklé a nutné,
   - rozebírat osobní život komentátorů jenom proto, že píšou s čím nesouhlasíme taky není správné, to už jsem napsala výše.

   I když, jak to říkal Graver? Osobní útoky, sladké to koření:)) Já ovšem tento názor nesdílím.

   Vymazat
 17. Hm, teď si ještě říkám, jestli tím kořením není spíš ten testosteronový narcismus?:)
  Musí se ovšem dávkovat opatrně, všeho moc škodí...

  OdpovědětVymazat
 18. Chris,
  "Hezci lidé to maji v zivote jednodussi a vysoci muzi maji vyssi plat a lepsi karieru".
  Skutecne zajimavé "vyzkumné zavery" !
  Dost tezko nachazim ve zdejsi sfére uspesnych a bohatych muzu "vysoké krasavce", ale budiz...vse je relativni :))

  Invektivy a naduta hrubost opravdu neni nas program ani nase zbran, (to spis ten make-up :)) Proto je ponechame tem, pro které je to soucast jejich image.
  Zrejme "nejsou jeste tak dobri, aby si mohli dovilit skromnost" (Einstein), ktera je vysadou tech skutecne velkych...

  Nabizi se virtualni dialog:
  "Je to stejna situace jako s virou v Boha. Sice o nem nikdo nic nevi, (protoze neexistuje), ale kdekdo se nezdraha sdelit okoli, jak se veci maji." Filip Tvrdy

  "Definujte nejprve, co si predstavujete pod pojmem Buh a ja vam reknu, jestli v nej verim.... Veda bez nabozenstvi je kulhava, nabozenstvi bez vedy je slepé....Chci znat myslenky Boha, zbytek je jen detail...Co mne zajima opravdu, je vedet, jestli mel Buh moznost vyberu, kdyz tvoril svet...Zdanlive nema zivot smysl, ale neni mozné, aby ho nemel....
  Hodnoty moralni nemohou byt nahrazeny hodnotami inteligence a dodavam: Diky Bohu !" Albert Einstein

  Banesh Hoffmann: A.Einstein, tvurce a rebel (1979)
  MaB

  OdpovědětVymazat
 19. MaB,
  díky za Einsteina!

  Výzkumy se dělaly, pokud vím, v tom směru, zda výše platu koreluje s tělesnou výškou a krása se vyjadřovala souměrností. Ale to už je nějaký čas, co jsem to četla, a moc pozornosti tomu nevěnuji, protože život se takovými výzkumy vskutku neřídí. Dokonce je drze ignoruje:)

  Make-up jako zbraň;)
  Já bez rtěnky z domu nevycházím:)
  Ale dneska jsem justiční stráží na soudě musela odevzdat zavírací nůž, rtěnku jsem si kupodivu mohla v kabelce nechat:))

  OdpovědětVymazat
 20. Jistě se svými názory ani nemohu přiblížit zdejším břitkým komentátorům a diskutérům, ale vážení já si myslím, že záleží na tom co všechno zahrneme do "předehry". To je totiž to co je důležité a od čeho se odvíjí pojem levný sex. Správná předehra a páry se utvářejí samy. :-) Bráno z celospolečenského hlediska. Muži mužům a ženy ženám. Jestliže se chceme bavit o rovnosti a příležitostech musíme se oprostit od klišé prostituce. Tak to vidím já.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mikine,
   vítej zde:)
   Tvůj komentář jsem také lovila ze spamu, nevím proč tam skončil - hlavně že na Bloguje se nezobrazovaly správně komentáře:)

   Ohledně břitkosti zdejších diskutérů si nedělej starosti:)

   To je dobrá připomínka: jak drahá je předehra?
   Svatba je jako předehra poměrně drahá záležitost:)

   Ohledně klišé prostituce: neberu to nijak dramaticky a taky jsem se od toho oprostila. Taky záleží na tom, co se do tohoto pojmu zahrnuje a někdo to holt bere šířeji než jiný.

   Vymazat
 21. Asi se mi tu líbí. :-)
  Já jsem původně ten komentář měl laděný více osobně(směrem k mé osobě), ale takhle je to lepší. :-)

  OdpovědětVymazat