středa 18. července 2012

Dvakrát vyhozený Barack

V době, kdy vrcholila poslední americká prezidentská kampaň, byl můj muž služebně ve Státech, odkud mi  přivezl báječný a vtipný suvenýr: hrnek s fotografií Baracka Obamy.

Barack Obama byl tehdy globální superstar, svými sexy vyhrnutými rukávy uchvátil celý svět a já jsem jeho kandidatuře na prezidenta Spojených států fandila, i když mi bylo jasné, že s jeho politikou souhlasit tak docela nebudu. Hrníček mi udělal opravdu radost a stal se také předmětem přátelské závisti mých kamarádek. Běžně jsem ho používala a moje tehdy asi dvouletá dceruška ohromovala návštěvy, protože věděla, že to je prezident, že je "amejickej" a jmenuje se Obama.
Do hrníčku jsem si vařila pravidelně čaj - v době, kdy Barack vyhrál volby a složil přísahu, v době, kdy navštívil Prahu a viděla jsem ho dokonce na vlastní oči, i v době, kdy jeho lesk začal postupně blednout a stal se z něj standardní státník, jehož kompromisy prověří čas.

Asi před půl rokem moje dcerka při hře hrníček nechtěně shodila ze stolu a ten se rozbil. Neroztříštil se úplně, ale z horního i spodního okraje se odštíply dva kousky; používat se už nedal a letěl hned do koše.
Nijak jsem se nezlobila, byla jsem hlavně šťastná, že padající hrnek nezranil nejmladšího, který se právě nacházel poblíž; nechtěla jsem ani domyslet, co by se stalo, kdyby mu taková poměrně těžká věc dopadla na hlavu - anděl strážný stál zase jednou při nás.
Dcerka se ale se ztrátou hrníčku nemohla smířit, plakala, naříkala a přesvědčovala mne, ať jej nevyhazuji. Odmítla jsem to s tím, že hrnek už není možné slepit ani jinak spravit a někdo by se o něj mohl poranit. Vysvětlila jsem jí, že jsem hrníček měla ráda, ale že mi nevadí, že se rozbil a že můžeme být rády, že se nic nestalo jejímu bráškovi. Není správné lpět na věcech, musíme se umět rozloučit s takovými maličkostmi jako je hrnek, byť oblíbený. Vzpomínám si, že jsem jí to několikrát opakovala, ale ona přesto nebyla k utišení.

Teď starší děti odjely na několikadenní výlet a já jsem doma sama s miminkem, které už není miminko. Využívám volnějších dnů k úklidu hraček, kterých máme přílišné množství. Probírám šuplíky a krabice, vyhazuji vše, co je polámané, rozbité či nepotřebné, třídím rozsypané skládačky a přerovnávám knížky. Dostalo se i na velkou dřevěnou bednu, kde skladujeme hračky, které se příliš často nepoužívají, pro které není jinde místo a také takové, s nimiž si nesmí nejmladší ještě hrát. Ponořila jsem se do bedny a probírala věci v ní uložené, zda tam není něco, co zbytečně zabírá místo a patří spíš do odpadkového koše. A tam, na samém dně té bedýnky, ukrytého pod jinými věcmi, jsem ho našla: rozbitý hrníček s Barackem Obamou.
Moje holčička ho tenkrát tajně zachránila a schovala tak, aby jej nikdo nenašel.

A tak letěl hrnek s Barackem do koše podruhé.
Myslím, že dcerka na něj dávno zapomněla.
Ale já na něj nezapomenu už asi nikdy.


54 komentářů:

 1. Tak tos holka moc kvalitně nezpracovala ;o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 2. Fakt ses odvážila ho vyhodit podruhé? Půl roku si děti na něco nevzpomenou, pak proletí myšlenka a domáhají se hračky, která už je možná předlouho vyhozená. S Matýskem se mi to stalo jednou a od té doby vyhazuji jen po domluvě, on byl tehdy velmi smutný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám podobný problém s likvidací výtvarných děl, plošných i prostorových, kterých moje dceruška produkuje ohromné množství:)
   A kdybych jí ten hrnek připomněla, tak si na něj vzpomene okamžitě:)

   A chcete říct, že ho mám jít podruhé lovit z koše?
   To by se to jmenovalo dvakrát zachráněný Barack:)

   Vymazat
 3. Tak tohle tedy zpracují jiní - tímhle by se měl zabývat Výbor pro neamerickou činnost :-).
  Už vidím ty palcové titulky v njů jork tajms: Barack binned twice by Czech lawyer". To bude mít dohru...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dohru nepochybně, ale nás se to nedotkne. Než se to dostane do novin, z "Czech lawyer" bude "Chechen layman" a podle mapy na CNN vybombardují statek někde v Rakousku.

   Vymazat
  2. Kdybych chtěl být odpornější, než obvykle, tak bych nadhodil téma Najdi 10 rozdílů mezi "Czech lawyer" a "Chechen layman" :-)). No, a těch statků v Rakousku je dost a když bude o jeden míň, tak nám to třeba vylepší exportní bilanci...

   Vymazat
  3. Nejradši mám vtipné komentátory:))

   Vymazat
  4. To my víme už dávno a samozřejmě tomu věříme :-)

   No, vždyť víš - ode mě filosofické traktáty, citáty v polomrtvých jazycích a exkurzy do ohnuté historie čekat nemůžeš. Ale neortodoxní právníky mám rád :-)

   Vymazat
 4. Fíha. Lidi (ženy) skutečně fandí politikům bez ohledu na jejich program, historii hlasování* a názory, jen pro jejich vzhled?
  Poslední dobou s překvapením zjišťuji, že nemalá část věcí, které jsem považoval za městské legendy, skutečně platí :)
  ____________
  *(tebe by mohlo zajímat třeba to, že Obama 3x hlasoval proti novele zákona, která by zakázala zabíjet narozené děti házením do odpadků aby umřely hlady/žízní/zimou; viz od strany 85 transkriptu dále, jeho argumentace je dost hustá.
  Sorry jestli ti bořím idoly, já jen hrozně nemám rád etatisty, kolektivisty, eugeniky a malthusiány...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No baže - Arnie for president! A nejen pro jejich vzhled. Hele Máňo, von by ten Goťák do toho senátu klidně mohl, když umí tak hezky zpívat, né?

   Zkusil jsem přelouskat aspoň kus té diskuse, ale nějak se v tom neumím zorientovat. Nepochopil jsem to zabíjení narozených dětí házením do odpadků - možná by to chtělo trochu věcnější formulace.

   Nejsem si jistý, co jsou kolektivisté, ale asi to musí být něco strašného.

   Vymazat
  2. Covere, naprosto přiznávám, že jsem Barackovi fandila v kampani jenom tak, že vypadal sympaticky - i když jsem dobře věděla, že s jeho politikou nebudu souhlasit, což se potvrdilo. Obzvláště jeho kroky v prvních letech prezidentství jsem zrovna neschvalovala, teď už to tak nesleduji...
   Ale vím, že to má těžké, nemá často zrovna velký manévrovací prostor a očekávání, která do něj lidé vkládali, byla obrovská a nenaplnitelná.

   Ten dokument zatím nemám odvahu otevřít:(

   Vymazat
  3. Ja jsem tu odvahu nasla !:)
   Duvera nevylucuje kontrolu, zvlaste u Covera (zkusenost s Platonem:).
   Jeho tvrzeni o Obamove trojnasobném souhlasu se "zabijenim narozenych deti hazenim do odpadku, aby umrely hlady/zizni/zimou" je prilis silné kafe. Proto jsem se na str. 85 a dalsi jeho transkriptu vydala...
   A ted'se marne snazim pochopit, co vedlo Covera k recidive tentokrat.
   Proc ta karikatura, ktera tak nehorazne deformuje skutecnost ?
   Projev populistické manipulace ?
   Zaslepenost fanatického odpurce potratu ?
   Zamerne provokujici snaha primet k cetbe odkazu ?
   Nedbala cetba a tudiz nepochopeni textu ?
   Nedostatecna znalost anglictiny ? (toto bych predem vyloucila)...

   Mozna, ze se mi dostane vysvetleni primo od samotného autora (?)
   MaB
   Takze: "Covere, WHY !?"

   Vymazat
  4. Jeste maly dodatek:
   Doufam, ze se nejedna o ryze "kohouti zalezitost" a ze Te, Covere, neiritoval velky zajem a sympatie, kterym se Barack tesi u zen a divek,vcetne tech nejmladsich... :))

   Pokud jde o rozbity hrnicek, v podobném pripade si rikam:
   Neco spatného pro neco dobré, o jedem kyc méne !
   (jako ta liska a hrozny..."stejne byly zelené!" :))
   MaB

   Vymazat
  5. Ráčej vodpustit, ale já jsem si už taky zdvořile dovolil naznačit, že jsem sice prohledal už několik odpadkových košů, ale žádné dítě jsem tam nenašel. Ona ta fanatická rétorika poněkud diskvalifikuje.
   Tím samozřejmě nechci říct, že by byl Herodes nějak špatnej chlap :-)

   Vymazat
  6. Ale kdež, MaB. Jenom jsem neuvedl kontext, což byla, pravda, chyba.

   Jedná se o toto. V USA nemají v řadě států limit na maximální věk plodu, do kterého se mohou provádět potraty - jako je u nás 12 týdnů -, takže je mnohde provádějí až do narození. To už je dítě moc velké na to, aby jej roztrhali na kusy, takže místo toho volí podání látek, kterými jej vytlačí ven a dítě nepřežije kontrakce nebo tak něco, v konkrétním mechanismu se nevyznám a pro kontext to ani není důležité.
   Fór je v tom, že v zákonech byla mezera, takže v nemocnici Christ Hospital v Oak Lawn, IL vyhazovali takto přeživší živé a řvoucí děti do odpadků a nechali je tam umřít hlady/žízní/zimou. Jenže co se nestalo: zdrav. sestra Jill Stanek tohle viděla a nemocnici nahlásila (mj. jedno z těchto dětí, chlapečka starého asi 22 týdnů, chovala téměř hodinu v náručí, dokud nepřestal dýchat, jiné dítě takto přežilo celých osm hodin.)
   Pochopitelně se strhl virvál a IL senát chtěl mezeru v zákonech zaplácnout zákonem, který říkal, že každé dítě, které se narodí (formulace byla "které vyjde živé z těla matky") má právo na život a nesmí být zabito. (Máš s tímto nějaký problém?)
   Ten se mezi roky 2001 a 2003 projednával 4x, Obama 4x hlasoval proti a od strany 85 je jeho projev, ve kterém obhajuje toto zabíjení novorozených dětí. To je ten kontext - ne kdejaký potrat, ale zabíjení narozených, dýchajících a řvoucích dětí je to, co tam Obama propaguje s tím, že kdyby se připustilo, že jsou ty děti potráceny ve věku, kdy jsou schopné přežít pokud by se ocitly mimo dělohu, byl by to příliš silný argument proti provádění potratů v těchto vysokých fázích a to je přeci nepřípustné.

   Karikatura? Recidiva? Nikoli, maB - jen fakta.

   Dovávám z Wiki: "Stanek generated national news during the 2008 Presidential campaign when publicizing Barack Obama's four votes against Illinois' Born Alive Infants Protection Act while state senator as well as his state senate floor testimony.[9] She posted a vote tally on her blog[10] showing that, during a March 12, 2003, meeting of the Illinois State Senate's Health and Human Services Committee, Committee Chairman Barack Obama prevented the passage of an amendment to Bill 1082 that would have conveyed "the rights of personhood upon any fetus expelled or extracted from the womb if that fetus was capable of breathing or voluntary motion."[11] Stanek argued that Obama had supported the killing of such infants and claimed that he had advocated for infanticide."

   Vymazat
  7. MaB druhý post: ale kdež. Slečny, kterým imponuje kolektivistický etatista posedlý získáváním moci nad druhými, regulacemi, přerozdělováním a ničením svobod nejsou nic pro mne - to indikuje tak markantní nekompatibilitu principů, zásad a světopohledů, že bych si během půl roku vyrval všechny vlasy a pak s vytím utekl a nezastavil se, dokud by nevyprchala hrůza a nezmizela husí kůže - tzn. asi tak než bych doběhl do Novosibirsku. A na takový maraton se necítím ;)

   Vymazat
  8. MaB ještě potřetí: a co ti přijde, že jsem neříkal pravdivě o Platonovi? Jedince na oltář společnosti obětovat chtěl, ne že ne, etatista a elitář byl také, já se jen příliš zaměřil na tato negativa a s tebou si rozšířil obzory ^^

   Vymazat
  9. Diky, Covere.
   Neuvést kontext, vybirat jen negace je nebezpecné. Jako je naivni verit vsem "faktum", ktera najdeme na Wiki.
   Vzpominas, jak brutalni byla kampan proti Obamovi ? Cemu vsemu musel celit ? Odpurci se nestitili zadné podlosti. Najit tedy jakékoli svedectvi nejaké "obetavé" osetrovatelky k rozpoutani davové hysterie muze pro ne byt hracka (viz Tebou zminena "lacinizece")
   Proto je nutno vychazet primo ze slov B.Obamy, pripadne z federalniho zakona, ktery definuje potrat jako soucast prava na soukromy zivot.
   Podobne jako v CR zalezi v prvnim trimestru tehotenstvi na rozhodnuti zeny.
   V druhém trimestru muze eventualne stat, ktery ma na zreteli zdravi a zivot matky, "rozumne regulovat" dalsi jeho prubeh v jejim zajmu.
   Od r. 1992 Nejvyssi soud uznal prava omezujici prubeh potratu (napr. povinnost informovat otce apod).
   Vyslo na 500 zakonu, o problému se stale debatuje, jak doklada i Tvuj odkaz.
   Ve 33 statech pres 1000 zarizeni, kde se potraty praktikovaly, zaniklo, 80% existujecich je vystaveno neustalym natlakum a manifestacim "forlife'ssakeu".
   V Mississippi, Missuri, Nebrasce se neprovadeji na 95% uzemi.
   Navrat k zakazu potratu byl ale také 2x referendem zamitnut v Jizni Dakote (2006, 2008)...
   Jak videt, je to tema velice delikatni asi prave proto, ze obe sporné strany maji stejne racionalni a logické argumenty...
   MaB

   Vymazat
  10. MaB, ad hrníček: přesně to si taky říkám, aspoň je víc místa v kredenci:))

   K zákonu v IL: tušila jsem, proč se tomu vyhýbám:(
   Kontext je hodně děsivý, nechce se mi tomu ani uvěřit ani na to myslet:( Překvapuje mne, že by někde nebyla stanovena hranice pro potraty, u nás je 24.tt, ale pokud vím, v Japonsku se děti narozené od 22.tt zachraňují. Třeba v Číně se, pravda, hranicemi moc nezatěžují:(

   Obamovu politiku jsem nesledovala ani zdaleka v takových detailech, ostatně já v USA nevolím a ovlivňuje nás jenom skrze svou mezinárodní, případně ekonomickou politiku.
   Takže jsem to tehdy vůbec nezkoumala, prostě zajímavá volební kampaň v zámoří... názorově jsou mi možná trošku bližší tamější republikánští kandidáti, ale opravdu o tom nemám detailní přehled.

   Ad Platón: vzpomněla jsem si na vaši debatu o něm nedávno, kdy tu byl tuším v Lidovkách článek myslím o eugenice a tam citovali jednu pasáž z Platóna, a to opravdu hodně zneklidňující a podivnou - takovou, že mohla posloužit jako přímá inspirace pro nacistický program Lebensborn (že děti mají mít hlavně "lepší ženy" s "lepšími muži" a mají se takto cíleně párovat a podobně, opravdu nic povznášejícího). Pokud tedy ta citace byla přesná:-?

   Vymazat
  11. MaB: život je roztomilý: je úžasně vtipné, jak lidé různě vnímají stejnou dobu podle toho, na co se zaměřují a co je oslovuje. Já si žádnou dehonestační kampaň proti Obamovi nepamatuji a naopak se dodnes stydím, že jsem tehdá sednul na lep mediální dehonestační kampaně proti McCainovi, která se nesla v duchu "je to magor a pokud se stane prezidentem, okamžitě vyhlásí třetí světovou válku a všichni bídně zhyneme". Co do Obamy si pamatuji jen kampaň typu "kdo řekne cokoli negativního, je rasista" a nekonečné zametání nehodících se informací z páně Barrackovy minulosti, jako onoho pošahaného rasistického "reverenda" z Black Powah "církve" či Obamovy pochvalné výroky na téma Malcolma X a podobných.

   S tou Wiki je to jen pro dokreslení - a kontext vůbec není Obama. Ta kauza totiž byla jak v IL senátu, tak před kongresem USA, ta paní tam svědčila a vůbec nešlo o Obamu - jeho vystoupení bylo je retrospektivně připomenuto při volbách. Ta praxe byla nemocnici dokázána a nemocnice ji sama přiznala, takže je mi líto, jedná se o fakta a nikoli fikci.
   Co do federálního zákona mám za to, že ten transkript a diskuse mezi tehdy senátorem Obamou a senátorem O'Malleym dostatečně jasně demonstruje, že to bylo na hraně, protože to bylo mezi pradávným zákonem "jakmile je to porozeno, je to člověk a má práva" a mnohem novějším zákonem "právo na potrat". Tohle by mohla zajímavě komentovat Chris, jestli se zajímá i o anglosaské právo.
   Co do posledního odstavce - ovšem na tom, že zabíjet porozené, dýchající, řvoucí a dýchající děti není jaksi v pořádku se doufám shodneme? Ona jedna věc je potrat, kde se dá všelijak argumentovat, a věc druhá a přeci jen jaksi odlišná zabíjení narozených dětí.
   Pokud tedy nejedeš na stejné vlně s Peterem Singerem, který si myslí, že by matky měly mít právo zabít své děti ještě měsíc po narození.
   A co ten Platon - nějak si nevzpomínám, že bych byl usvědčen z jakýchkoli nepravd, jen jsem byl tebou mírně zmírněn v averzi :)

   Chris: s tím Platonem to dost možná může být pravda, protože ve své Ústavě/Republice propagoval, že o tom kdo si koho vezme a bude mít děti bude rozhodovat ne ti dva, ale vládnoucí třída. Já to používám jako jeden z nejúdernějších argumentů proti Platonovu pojetí etatistického, elitářského státu, protože to báječně demonstruje tu etatistickou aroganci "víme lépe než vy, co je pro vás dobré a proto ovládneme každý aspekt vašeho života a vnutíme vám svou vůli".

   Vymazat
  12. Jeste malé post scriptum :)
   Ne vse je nam dano "z hury". O mnohé se musime pricinit. Neustale si "rozsirovat obzory" povazuji primo za obcanskou povinnost:).
   Vsechny prostredky k tomu jsou dobré, kazda pomoc vitana - at od zivych ci mrtvych.
   Obdivuji gravera, jak cudne (rafinovane ?) a mistrne se snazi svuj "otisk velikanu" skryvat pod rouskou humoru. Jesteze ji obcas nedopatrenim (nebo snad umyslne ?) trochu poodhrne. Dava tak nadeji nam, o kterych se domniva, ze jsme se jeste nedokazali dostatecne osamostatnit...
   Budeme se o to snazit, diky za pomoc ! :))
   MaB

   Vymazat
  13. Ještě jsem opomenul gravera: házení do odpadků bylo vysvětleno, tak už jen kolektivisti. Světonázory se v otázce moci a kontroly dají redukovat na dva protipóly kolektivismu a individualismu, kde individualisté razí, že nejdůležitější je kolektiv/společnost a tudíž má právo obětovat jedince na oltář obecného blaha, ať se mu to líbí, nebo ne ( přičemž o tom, co je obecné blaho rozhodne Výbor, Komise, Dav či Vládce podle toho, kdo je zrovna u moci) a proto jedinec "by default" nemá žádná práva kromě těch, které mu Společnost milostivě udělí a které mu podle svého uvážení může kdykoli také odebrat.

   Oproti tomu individualisté z takového pojetí práv a svobody vyjí hrůzou a razí koncept, že všichni jsou si ve právech rovni, mají přirozená, však negativně vymezená práva (typicky na život, vlastnictví a osobnost/názory/řeč) a stát může kolektivně vymáhat pouze individuální práva v zastoupení - tzn. pokud nemám právo jako jedinec přikázat sousedovi, že musí svítit úspornou zářivkou a nesmí si kupovat plasmové televize, nemohu to právo delegovat na stát a ten nemá právo vydat takový zákon; pokud mám právo bránit svůj život a majetek, toto právo mohu delegovat na stát a zaplatit mu za to, že se bude jeho vymáhání věnovat na plný úvazek, takže já budu muset pěstovat mrkev namísto abych co pět minut odrážel nájezdy loupeživých hord. V tomto pojetí "svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého", "všichni nechají všechny na pokoji else dostanou přes ústa v obraně" a ideálně se "chovají ke druhým tak, jako by si přáli aby se druzí chovali k nim", tzn. zejména je nechají na pokoji, pokud nejsou požádáni o pomoc.

   Já jsem se svým mottem "Dospělý zodpovědný člověk nikdy neusiluje o neoprávněnou moc nad jinými dospělými ani nechce, aby druzí byli nuceni podléhat něčím představám a plánům" samozřejmě kolektivismus a s ním propojený etatismus (usilování o "Velký stát" s co nejvíce pravomocemi a zásahy do životů občanů) ze srdce nesnáším. Zvláště, když vítězí jako dominantní ideologie na celém Západě snad s výjimkou New Hampshire. A Obama razí politiku etatismu a kolektivismu ještě více, než Hoover a Roosevelt - a to už je co říct.lov

   Vymazat
  14. Cover: jo, tak s těmi dětmi v kýblech jsem to po tvém vysvětlení pochopil tak, že nějaká soliterní instituce provedla něco, co je nezákonné v každém případě a ty jsi to podal tak, že Barák schvaluje lawpiece, umožňující házet živé děti do koše, ale to je fuk - asi si rozumíme.
   S tím kolektivismem se ti tam asi vloudila chybka, takže srovnáváš individualisty a individualisty, ale vzhledem ke své vrozené yntelykenci jsem to pochopil. Jako puncovaní magoři mi tedy připadají obě strany :-).

   MaB: nevím sice, co myslíš tím otiskem velikánů, ale tu snahu o osamostatnění ti schvaluji - možná nebudeš vypadat tak oduševněle, ale zase budeš vypadat přirozeněji :-).

   Vymazat
  15. Covere, samozrejme, ze kdyz se chce, da se z dnesniho pohledu Platonovi vytykat vse i opak vseho. Nechme ho proto v klidu spat a jen si rekneme, ze mozna neni nahodou, ze on budi pozornost jeste 2360 let po smrti...:)

   Gravere, prirozenost je pojem relativni. Pro mne to znamena citit se dobre ve sve kuzi, nepretvarovat se,
   byt jaka jsem, se vsim vsudy.
   Ocenuji, kdyz se nekdo dovede vyjadrovat st'avnate a jadrne. Miluji Svejka, pasaz o simulantech znam zpameti, je pro mne tim nejlepsim antistresovym prostredkem. Uzivat v cestine sprosté vyrazy jsem ale naprosto neschopna a myslim, ze efekt by byl zcela neprirozeny, ba katastrofalni. Mohu si to sice vynahradit v cizich jazycich, treba i v té mrtvé latine, kde to "necitim", ale nemam zatim tu potrebu.
   Takze "vypadat prirozeneji" asi hned tak nebudu, nutno se s tim smirit... :):(
   MaB

   Vymazat
  16. Já jsem neříkal nic o tom, že někdo má používat šťavnaté termíny, aby působil přirozeně. Ostatně já sám si to s chutí užívám jen na webu jako relax po pokryteckých business diskusích.
   Vadí mi týpci, kteří bez referencí na dávno mrtvé pošuky z jiné galaxie nedokážou vyslovit svůj názor ani na momentální počasí.
   Ale to neřeš - jen můj názor a v reálu naštěstí nikoho z vás snad nepotkám, takže zbytečná starost :-).

   Vymazat
  17. Uf ! To se mi ulevilo ! Hned jsem lip spala:)
   Problémy tohoto typu resim ale strasne rada. A "velikani"(= opak trpajzliku, svoloce apod.) mi v premysleni skutecne nebrani, rekla bych, ze prave naopak.
   Je znamym smutnym faktem, ze "vypadat" je dnes dulezitejsi nez "byt".
   V televizi se vcera exibovali chlapici, ( 36% jich to priznava), kteri si nechavali barvit sedivé vlasy. Ti, kteri je nemeli, alespon porost na hrudi a pazich. Doba si to pry zada...
   Lze se divit, ze ma clovek obcas chut z ni utect kamkoli - treba i za temi "mrtvymi posuky" ?
   Nebo na blog ! To je bajecny relax :))
   MaB

   Vymazat
  18. MaB: mno, Platonovi se dalo vytknout leccos již zhruba tehdy, protože mnoho, mnohonásobně lepší alternativy mocenského uspořádání státu navrhovali před ním Solon (zejména s omezením moci vládců) a po něm Aristoteles (jehož názory a postoje jsou mi nesrovnatelně sympatičtější, než ty Platonovy - třeba to, že neopovrhuje fyzičnem a manuální prací. nedávno jsem s přáteli rozváděl úvahu, jaký díl viny za stav dnešního trhu práce a ekonomiky nese Platon v tom smyslu, že - zejména humanitní - vysoké školy a vyšší společnost jako celek načichla opovržením produktivní, manuální prací a místo toho preferuje plané řečnění, byrokratizování a obecně podobné "filosofování" - které dnes nemá s původním významem toho slova nic co do činění).

   Jinak ony už se barví i chlupy na rukou? Uff. Možná je na čase, stát se Wonkou Příčetným...

   “Vaše žena se zmiňovala o nějakých párátkách,” začal Arthur a rozhlédl se kolem. Řekl to s vyděšeným výrazem, jako by se bál, že by mohla znenadání vyskočit z některých dveří a zmínit se o nich znovu.
   Wonko Příčetný se zasmál. Byl to lehký, bezstarostný smích a zněl jako smích, který jeho majitel dříve hodně užíval a byl s ním spokojený.
   “Á, ovšem,” přikývl, “to souvisí se dnem, kdy jsem si konečně uvědomil, že svět se definitivně zbláznil, a tak jsem postavil Blázinec, abych ho do něj zavřel, chudáka, a teď jen doufám, že se časem uzdraví.”
   V tomto okamžiku začal Arthur být zase trochu nervózní.
   “Tady jsme venku z blázince,” vysvětloval Wonko Příčetný. Ukázal znovu na hrubou cihlovou zeď, spárování a okapy. “Projděte těmihle dveřmi,” ukázal na první dveře, kterými původně vešli, “a vrátíte se do Blázince. Snažil jsem se ho hezky zařídit, aby se tam chovancům líbilo, ale nemůžu toho pro ně moc udělat. Sám tam už vůbec nechodím. Kdykoli jsem v pokušení, což jsem poslední dobou málokdy, prostě se podívám na nápis nade dveřmi a raděj se jim vyhnu.”
   “Tenhle?” zeptala se Fenchurch a celá popletená ukázala na modrou desku s nějakými pokyny.
   “Ano. Jsou to slova, která mě proměnila v poustevníka, kterým dnes jsem. Bylo to úplně nečekané. Když jsem je uviděl, hned jsem věděl, co mám dělat.”
   Nápis pravil: Uchopte párátko asi v polovině délky. Navlhčete špičatý konec v ústech. Nasaďte do mezizubního prostoru, tupým koncem k dásni. Jemně pohybujte párátkem sem a tam.
   “Připadalo mi,” pokračoval Wonko, “že jakákoli civilizace, která ztratí rozum do té míry, že považuje za nutné přikládat podrobný návod k použití k balíčku párátek, není civilizace, ve které bych mohl žít a zůstat normální.”
   Znovu se zadíval na Pacifik, jako by ho vyzýval, aby začal běsnit a blouznivě na něj promlouvat, ale oceán tu klidně ležel a hrál si s vodouchy.
   “A v případě, že by vás napadlo o tom pochybovat, což chápu, že by se klidně mohlo stát, vás ujišťuju, že jsem úplně normální. Proto si říkám Wonko Příčetný, abych o tom lidi ujistil. Wonko mi říkala maminka, když jsem byl malý a neohrabaný a všechno jsem převrhl, a příčetný, to je to, co jsem a čím taky míním zůstat,” usmál se oním úsměvem, který v člověku vyvolal pocit “Aha, tak to je v pořádku”. “Půjdeme na pláž a podíváme se, o čem bychom si mohli promluvit?” dodal.

   ~D.N.A.: Sbohem a dík za všechny ryby

   Graver: skláním se před tvou velikostí a schopností kompenzace chyb mé malosti. Technická: v té instituci to bylo zákonné a Obama zablokoval, aby se to nezákonným stalo - o to šlo. Ale to je fuk, dosti bylo emerické legislativní smrště.
   A pakliže ti i individualisti připadají jako magoři, mám pro tebe doporučenou četbu: Ayn Rand. Tu autor mého oblíbeného komiksu vystihl slovy I had a hard time with Ayn Rand because I found myself enthusiastically agreeing with the first 90% of every sentence, but getting lost at 'therefore, be a huge arsehole to everyone.'"

   (Mimochodem, když už zmiňuji Randala Munroe a XKCD, nedávno tam spočítal výkon Mistra Yody. 18,3kW, nic moc.)

   Vymazat
  19. Covere, narozdil od Tebe se necitim kompetentni rozhodnout, ci alternativy byly "mnohem, mnohem lepsi...". Podobna srovnani byvaji absurdni. (Aristotela ale téz moc obdivuji :)

   Absurdni humor je fantasticky, ten Douglase Adamse obzvlast. Dekuji za ukazku !
   "Konfrontujte se s absurdnem se vsi prisnosti logiky.
   Stan'te se kompletnim blaznem a budete tak mit konecne pristup k premisam moudrosti a vedeni."

   "Poslouchejte: vlastnictvi je kradez, ze ? Tedy kradez je vlastnictvi. Tudiz tato lod je moje, OK ?"

   "2ooo let po té, co pribili na kriz cloveka, ktery rikal, jak by bylo ohromne bezva chovat se k sobe trochu slusneji."
   MaB

   Vymazat
  20. MaB: "Je znamym smutnym faktem, ze "vypadat" je dnes dulezitejsi nez "byt" - áno, o tom tu celou dobu hovořím :-)
   Cover: před nikým se neskláněj - vy s těmi těžkými mozky máte tendenci z předklonu padat na hubu :-).
   Jinak Douglas Adams je můj šálek čaje, ale než se pustíš do dalších citací, tak upozorňuju, že jsem ho četl. Příště aspoň hoď odkaz - hrabat se v těch tvých litaniích je jako číst Mistra Aliena :-)

   Vymazat
  21. Gravere, konecne vim, v cem je jadro yorkshira ! Bojim se rict pudla, abys mi nevytkl, ze cituji Fausta.
   Doslo mi, ze zatimco mne vyhovuje, jaka jsem (zvykla jsem si), Tobe vadi, jak vypadam. Ale znas to - byt' vedli osla do Parize, komon z neho nebude. Budu se ale snazit méne hykat.
   Tesi mne, ze mame stejny "salek caje", v tomto pripade "cup of tea". Narozdil od Tebe jsem ho ale ja poznala i bez odkazu!:))
   MaB

   Vymazat
  22. Mně je fuk, jestli vypadáš jako ten hrbatej od Matky bóží - hlavně když jsi sama spokojená. Na oslí nálepku jsem zvyklý a upřímně řečeno, když se tak dívám na ty komoně kolem sebe, zůstanu raději oslem.
   Ostatně když budeš místo hýkání řehtat, taky z tebe komoň nebude. A je lepší oslem být, než si na komoně hrát. Říká osel.
   Adamse bez odkazu by snad poznal i takový osel jako já - smysl poznámky byl v tom, že pokud už mě chce někdo seznámit s dílem nějakého velikána, mohl by na ty traktáty dávat odkaz místo oduševnělého kopírování megabajtů textu do komentářů. Říká osel.

   Tož si užijte víken, komoňové. Osel se jeden prát s jinými osly.

   Vymazat
  23. Poznámky ze stavu téměř offlinového:

   Covere, díky za objasnění indiviualismu, kolektivismu a etatismu. Jenom si tak říkám, zda je např. mezi republikánskými a demokratickými kandidáty v přístupu až takový rozdíl, zda se jejich politika a návrhy v podstatě neliší jenom v detailech.
   K otázkám anglosaského práva se nemůžu nijak vyjadřovat, znám jenom úplný základ.
   Adamse jsem nečetla, takový barbar jsem, ale ukázka je pěkná:)
   Taky si říkám, když čtu některé zákony nebo rozsudky, že naše civilizace nemůže takhle přežít:)

   Jestli si nějací chlapi barví chlupy na rukou, tak takoví opravdu nejsou můj typ:))

   Vymazat
  24. Graver: ukázku jsem napostoval právě proto, že mne napadlo, že humár páně DNA nemusí znát Chris či někdo z účastníků diskuse a bylo by škoda, kdyby jim utekl :)

   Chris: mezi demokraty a republikány mnohdy rozdíl není. Někdy to roste až do absurdních rozměrů: republikán Bush senior prohrál ve druhých volbách i proto, že dožral miliony držitelů zbraní smrští absurdních protizbraňových zákonů a zákazů a další miliony zvyšováním daní. O pár let později vyhrál v Texasu Bush junior proto, že se narozdíl od protikandidátky vyjádřil proti zákazům zbraní - a pro snižování daní. Oba republikáni, oba z jedné rodiny - a jako voda a víno :D
   Ale když se GWB stal prezidentem, po 11. září pilně naložil takřka neomezenou moc Státní Bezpečnosti - tedy v originále "Homeland Security", která si s naší StB v ničem příliš nezadá. (Ale co jsem nakoukl do těch jeho memoárů, nebyl to v případě GWB zřejmě ani tolik zlolajný úmysl, jako spíše zoufalá snaha "nějak" řešit nebezpečí terorismu a pěkně blbě zvolené řešení).

   MaB: ale no tak. Je podle tebe lepší, aby celý tvůj život do sebemenšího detailu řídil úředník a aby ti vláda vybírala i koho si máš vzít za muže, kdy a kolik máš mít dětí? Je podle tebe lepší, aby byli všichni lidé obětováni na oltář státu a toho, co si Vládce myslí, že je pro stát nejlepší? Chtěla bys tak být obětována ty? Myslíš si, že je skvělé opovrhovat a povyšovat se nad ty, kteří ti pečou chleba, odvádějí splašky, přivádějí vodu a umožňují svítit a jezdit? Ve skutečnosti kompetentní rozhodnout jsi. Musíš jen domyslet důsledky, představit si je...
   Aneby slovy Feynmana: "...to byla reakce, které jsem se naučil od otce: nemít žádný respekt před autoritou; zapomenout, kdo to řekl, a místo tojo se podívat na to, s čím začíná a kde končí a zeptat se sám sebe: ‚Je to rozumné?‘"

   Vymazat
  25. Gravere, prave jsem se vratila z venkova (nikoli z Parize), bylo tam sveze a zeleno. Videla jsem i oba sousedovic osliky, Biga a Bena, velice mila a inteligentni zviratka.
   A ted' jsem si se zajmem precetla Tvoji tiradu.
   Zasnu ! Ty ses ani nenamahal pochopit, co jsem skutecne napsala. Ledaze by to bylo zamerné, protoze takto se Ti to lepe hodi do kramu (?)
   Takze pro jjistotu: oslem jsem myslela samozrejme pouze sebe. K Tobe (ani k nikomu jinému) bych si to nedovolila. Patrne z onoho nedostatku prirozenosti, ktery mne, zda se, charakterizuje. Cili naprosto chybna interpretace.
   Spravne jsi ale pochopil, ze nestaci na neco si hrat, aby tomu tak bylo. A proto to nedelam. Nechci se snazit "vypadat prirozene". Jednak nevim, co si pod timto pojmem predstavujes a pak si rikam:
   Graver by nemel do ceho "graver" a to by byla preci vecna skoda:)
   MaB

   Vymazat
  26. Covere, klobouk dolu pred Tebou! Vse je Ti jasné, vsim jsi si jisty. Jak jednoduché, staci jen "domyslet dusledky"...
   Ja ale opravdu nevim, co bych povazovala za lepsi, kdybych zila pred temi 2400 lety.
   Nevim také, zda bych byla horsi nebo lepsi nez byli Nemci, kdybych se byla narodila nekdy ve 20.letech v Nemecku.
   Pochybuji, ze by se mi libilo v USA, kde se lidé boji silného statu, ale maji zaroven strach ze slabého a proto se musi sami ozbrojovat....
   Jista si nejsem nicim, s vyjimkou toho, ze jsem tvor smrtelny a ze se toho podvedome obavam (jako kazdy) a ze je tudiz veskeré "rozptyleni" vcetne blogovani vitané.
   Ale konec pauzy, dnes jeste nemam splneno, takze jdu pokracovat :))

   Vymazat
  27. Samozrejme, ze to delam jen proto, ze se mi to hodi do kramu. Jsem sice osel, ale vycuranej!
   Kdyz se budes *snazit* vypadat prirozene, tak nebudes. Prirozene znamena, ze kdyz si umyjes hubu od mejkapu a nekomu se nebudes libit, tak ho posles do brusele.
   A ze bych nemel do ceho graver? To byste nedopustili :-)

   Vymazat
  28. Ale MaB. Nehodnotíme přeci lidi, hodnotíme myšlenky. Zde zacituji jednu velice levičáckou paní, abych ti připomněl že nezavrhuji šmahem vše jen kvůli levicovosti nositele - Eleanor Roosveltová se nechala slyšet, že "velké mysli rozebírají myšlenky; průměrné události; a lidé malí duchem rozebírají jiné lidi". Neodsuzuji Platona za jeho myšlenky - jakkoli se mi jeho příchylnost k otroctví hnusí z hloubi duše; protože jak jsi správně vystihla, člověk neví, jestli by se v jeho kůži nezachoval stejně, a právě proto Bible křesťanům vzkazuje: "Proto nemáš nic na svou omluvu, když vynášíš soud, ať jsi kdokoli. Tím, že soudíš druhého, odsuzuješ sám sebe. Neboť soudíš, ale činíš totéž."
   Pokud chceš ale Platonovým myšlenkám a ideálům zajistit beztrestnost pro jejich dobový kontext, musela bys uznat, že v kontextu dnešní doby jsou naprosto neplatné a zoufale neaktuální. Je tomu tak? Sama velice dobře víš, že i dnes jsou platonovy myšlenky inspirací pro mnohé. To tedy nutně znamená, že je aktuální ty myšlenky hodnotit - a to i v kontextu dneška.
   A jelikož nesoudíme Platona, nýbrž toliko myšlenky, které vyřkl, bez problémů je můžeme posuzovat a odmítat.

   Mám za to, že se dopouštíš něčeho, o čem jsem nedávno četl pěkné zamyšlení jednoho studenta filosofie. Krásně tam vystihl, že hodnotit filosofická díla kontextem doby je záležitost historiků, nikoli však filosofů:
   "přemýšlení nad jakýmkoli problémem může zplanět, byť je velmi sofistikované a logické, pakliže se zamění oprávněnost argumentu za historické opodstatňování typu: „Pan Descartes argumentuje správně, protože ve svém argumentu vychází z těch a těch dobových úvah.“ Takovýto druh závěrů, jakož i záměna filozofie za dějiny filozofie, je bohužel velmi častý (...) Tím naprosto nechci říci, že dějiny filozofie nejsou k ničemu! To, co mě trápí, je jejich záměna se samotnou filozofií. To pak neprospívá vůbec nikomu, ani filozofům ani historikům filozofie. A navíc jsou obě strany v důsledku toho potom konfrontovány s nepřípadnými výtkami."

   Vymazat
  29. Covere, dekuji.
   Samozrejme, ze nehodnotime lidi pro to, co jsou, ale pro to, co delaji a jak se chovaji. To je preci jasné !
   Chces-li ode mne slyset, ze nekteré (zdaleka ne vsechny!) myslenky Platona, (ale i napr. Bible),jsou dnes "neplatné a zoufale neaktualni", tak to uslysis, otazka je to naprosto zbytecna:)
   Také jsem nikdy netvrdila opak.
   Neshodnu se ale asi zcela s onim studentem filosofie. Hodnotit myslenky bez dobového kontextu, vytrhnout je z neho a prenést do soucasnosti, abychom je pranyrovali, je neseriozni.
   Kdyz napriklad Seneca pise (ve spisu O zlosti), ze, shrnuji, zabijet deti neschopné zivota, nemocné a tim nebezpecné pro ostatni, se nedeje ze zloby, ale z nutnosti chranit ty zdravé, tak to z desniho hlediska odsuzuji, ale vzhledem k dobové situaci pred 2000 lety jsem schopna pochopit.
   Stejne jako treba kanibalismus trosecniku, kteri prezili diky pojidani mrtvol...

   Neni k tomu potreba slozita filosofie, zdravy rozum staci...
   MaB

   Vymazat
  30. Ale jistě. V dobovém kontextu se dají chápat, stejně jako můžeme chápat třeba motivaci masového vraha, který měl těžké dětství. To ale v žádném případě neznamená, že jej to omlouvá, a v tom je jádro pudla.
   Kdyby lidé brali Platona jen historickým náhledem, neměl bych proč to komentovat - to by příliš nebylo o čem se bavit. Jenže lidé berou platonův ideál společenského uspořádání vážně: ideově na něj navazují další... autoři... jako Hobbes, Saint-Just, Mably, Robespierre, Marcuse a další a další.
   Dnes i statisíce tisíce sociologů, politologů a dalších -ogů, kteří přesně navázali na platonovu myšlenku společnosti jako tupé, mrtvé hmoty, kterou velikáni-filosofové-králové formují ku obrazu svému.
   Frankfurtská škola, která přetvořila neomarxismus do teze, že vytvoří novou společnost, která bude vědecky vytvarována sociology, psychology a dalšími těmito "filosofy" (ti samozřejmě filosofové nejsou, ale sami se jako platonovští filosofové-králové vidí) není ničím jiným, než rozvedení platonova díla a pokus o jeho uvedení do praxe. Kterou je moderní forma otroctví, resp. "loutkářství".
   A jelikož je otroctví všech forem a podob mým nepřítelem, a protože dnešní otroctví frankfurtské školy přímo vychází z platonových myšlenek, na kterých staví, nezaobírám se historickým kontextem.
   Protože ten není relevantní v současné aplikaci platonových myšlenek. Dnes mají platonovy myšlenky vlastní dobový kontext: ten aktuální.

   Vymazat
  31. Kazdy zrejme potrebuje nejakého obetniho kozla. Ty jsi, Covere, nasel toho svého, je jim Platon.
   Takze prima ! Mas to na koho svést, coz musi byt velmi prijemny pocit. A hlavni vec - je ti opet vse jasné :))
   MaB

   Vymazat
  32. Obětní kozel, MaB? Obětní beránek je někdo, na koho se hodí univerzálně vina za všechno nějaké zlo.
   Platon je toliko usvědčeným viníkem v kauze "otrokářská oligarachie řízená humanitně zaměřenými vzdělanci", k čemuž se hrdě hlásí jak on, tak jeho vyznavači.
   Nevím, jestli se smát, nebo plakat (toto je samozřejmě nadsázka). Že neodsuzuji Platona jako člověka víš, stejně jako víš, že jsem schopen a ochoten uznat i že měl v některých věcech pravdu. V návrhu politického systému ale naprosto ne. Pokud někdo otevřeně propaguje brutální totalitu, není na tom nic nejasného nebo zpochybnitelného: stejně jako jsou Marx s Engelsem jasně otci komunismu jako ucelené ideologie je i Platon jasně otcem ideologie sociálního inženýrství.
   Já chápu, že je Platon tvůj oblíbenec a cítíš potřebu jej hájit ve všech ohledech - ale toto je přeci jen už mírně únavné. Hlavně ta podsouvání toho, co nikdo neříká - to na mé tváří vskutku dovede vykreslit poněkud znechucený výraz.

   Vymazat
  33. Ano, Covere, obetni kozel, nikoli beranek, chces-li "caper emissarius" nebo i "scape goat", ten, na kterého Aaron prenesl ze sebe vsechny hrichy a ktery byl vyhnan do pouste, tam zariznut atd. atd. jako symbol satana, puvodce hrichu, tedy neco jako v Tvé interpretaci Platon, "usvedceny vinik...propagator brutalni totality".
   Zrovna se divam na serial Inkvizitor z doby papezského schizmatu a touto terminologii mi ho silne pripominas :)
   Pokud neco tak vehementne tvrdis, mel bys predevsim dilo perfektne znat, coz zjevne neni Tvuj pripad. Ani muj.

   Ostatne nevim, jak jsi prisel na to, ze je Platon muj oblibenec (Prosim, nepodsouvej !:))
   Nemam potrebu ho hajit, jen mi pripada Tvoje argumentace neseriozni a nemohu s ni souhlasit, tot' vse.
   Myslim, ze autor nemuze za to, jak je jeho dilo interpretovano a pripadne zneuzito.
   Znamy je i Marxuv vyrok: "Nejsem marxista" a jednou na toto tema zertoval i Vaclav Havel...
   MaB

   Vymazat
  34. Diskusi čtu, ale jako obvykle se k tomuto problému nemůžu vyjádřit. Ale je to zajímavý střet dvou pohledů na věc.

   Vymazat
 5. Já už jsem podnikla kroky k zajištění nápravy, takže na skládku nemusíš :o))

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod,?!:)
   Já ho sice teda nakonec vylovila, ale opravdu není k použití a zase dávat si rozbitý hrnek s B.O. do vitríny, to fakt ne:))

   Vymazat
 6. Hrníčky se státníky jsou fail. Já bych vyráběl nočníky. Jen je to v našich podmínkách blbý investiční záměr - ta naše svoloč si do huby nasere sama.
  A neserte mě, že mám mluvit slušně - abych byl stylový, tak sprostě mluvil i Borovský!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere, ubezpečuju tě, že hrnek ani nic jiného s žádným jiným státníkem nemám.
   Například z hrnku s Klausem bych nepila a třeba Kalousek se momentálně nehodí ani na ten nočník:)

   Vymazat
  2. Tak na nočník s Klausem bych taky nesedl - měl bych strach, že mi taky šlohne péro.
   A Kalousek aktuálně už nočník je - aspoň podle obsahu.
   Ostatně, už Platón věděl, že přístup k moci by měl být zakázán těm, kteří jí milují :-)))

   Vymazat
 7. Já sbírám takové ty hrnky, jako když někdo někam jede, nejhezčí mám z Kostariky s želvou:o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne hrnicek tak trochu zasahl do osudu. Kdysi jsem sbirala staré buclacky a rozhodla jsem se za nimi vypravit na venkov.
   V jedné nadherné vesnicce mi jedna sympaticka starenka rekla, ze o hrniccich na prodej nevi, ale o chalupe ano. A tak se misto hrnicku koupila chalupa.
   Travili jsme na ni bajecna leta prazdnin a dnes jsme stastni, ze ted si tam rada jezdi odpocinout jedna operni zpevacka z Prahy...
   MaB

   Vymazat
 8. Jenom pro info: zdravím, diskusi si dočtu, nějak jsem teď neměla čas a soustředění na reakce (DPH volá a neptá se:)) a přes víkend nevím jestli budu on-line.

  A pozor: moc se v těch statistikách nevyznám, ale zdá se, že se sem na blog díval někdo z Illinois, takže Výbor už je asi v pohotovosti a průšvih na obzoru!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klid, IL jsem já, tam máme hlavní office firmy ;-) Zrovna v takovém hloupě etatistickém státě.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Technická: smazala jsem komentář Ely, který patřil k jinému článku a je tam již vložený do diskuse.

   Vymazat