čtvrtek 26. července 2012

Kaskáda

Náš prostřední dostal k narozeninám báječnou hračku. Je to stavebnice od českého výrobce Lena, jmenuje se Cascade a původně jsem vůči ní byla docela nedůvěřivá. Se stavebnicemi to zrovna moc neumím.

Ale tahle, to je něco jiného! Sestává z několika desítek plastových komponent – část z nich jsou jenom propojovací, ale důležitější jsou ty, které po složení vytvoří dráhu; a dále z dvaceti skleněných kuliček. Dráhu netvoří jen obyčejné kanálky, ale také schůdky, obloučky a otáčející se mlýnky. Nahoře se do ní házejí skleněnky, které pak s rachotem projíždějí celou trasu a dole padají do připravené mističky nebo krabičky, nebo také na podlahu, když zachytávací stanoviště zapomeneme instalovat.Kuličková dráha je úžasná. Dá se sestavit nekonečně mnoha způsoby. Stavíme a vymýšlíme ji tak, aby byla co nejstabilnější, co nejvyšší, co nejzajímavější. Musíme dávat pozor, abychom do ní nezabudovali nějaký dílek špatně a kulička nepropadala nebo nevyskočila někde, kde nemá. Snažíme se použít vždycky všechny dostupné kousky, aby žádný nezůstal nazmar. Někdy postavíme dvě různé trasy, aby se kuličky mohly vhazovat na dvou místech a společný zůstal jenom konec jejich pouti plastovým bludištěm. A potom do dráhy ládujeme skleněnky a ty, které dole vyjedou, sbíráme a zase vhazujeme nahoře. Mlýnky klapají, kuličky drnčí na plastu a celá dráha dělá rámus, který mi ale – narozdíl od jiných rámusů – vůbec nevadí.
Každá nová kaskáda mi připadá zajímavější a lepší než ta minulá, ale když ji rozebereme a postavíme novou, na tu původní hned zapomenu.

S kuličkovou dráhou si vyhrajeme celá rodina. Už i nejmladší, který pochopitelně k takové hračce smí jenom pod dozorem, se naučil vhazovat kuličky nahoru do nejvyššího dílku. I když on raději uprostřed, hotová dráha je totiž často vyšší než on sám. Roztomile kuličky zkoumá a háže tam raději barevné než průhledné skleněnky.

Mám z kaskády radost, je to pro děti milá a kreativní zábava. Sestavená dráha navíc nepostrádá cosi, co bych nazvala industriálním půvabem, i když jenom v plastovém miniaturním provedení. Už jsme se s manželem bavili o tom, že si koupíme další sadu, abychom měli dílků více a mohli stavět složitější systémy s více zákrutami. Totiž, dětem koupíme, samozřejmě.

12 komentářů:

 1. Skvělá hra, u nás bude určitě pod stromečkem. Před týdnem měl Mates narozeniny, tak to vyhrála autodráha s Bleskem McQueenem, ovšem teď má nasbíráno spoustu kuliček z Alberta, Kkaskáda bude to pravé! Navíc plasty z Leny jsou jedny z nejlepších, jejich auta vydrží opravdu všechno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás bude nejspíš pod stromečkem autodráha:)
   S Bleskem McQueenem máme oblíbená trička, s obavami sleduju, jak Blesk postupně mizí praním.

   Vymazat
 2. diky za info, mame spoustu kulicek z alberta a stavime pro ne drahy z vlackodrahy, tak treba by to taky May bavilo :) Sedmi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás Albert nemáme, takže o kuličkách z Alberta zde slyším poprvé.
   Jinak je to od tří let, ale pro úplně malým dětem to může chvíli trvat natrénovat, co kam patří a co ne.

   Vymazat
 3. Ano tak tohle mne také napadlo, kuličky z Alberta. :-) Miluji padostroje. :-)
  A jestli to bude pod stromečkem, tak to budou prima vánoce. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Padostroj:) To je přesné:)
   My s tím máme prima léto a asi si s tím uděláme druhou radost právě o Vánocích.

   Vymazat
 4. No. Tuhle skvělou hru dostaly děti k vánocům. Dokonce byla ještě hezčí, duhová se třpytkami ;-)Nadšeně si s ní všechny tři hrály, než se k nám jednou vlámal můj opilý bratr a rozšlapal ji. Přijela policie a od té doby k nám nesmí. Bratr. Hra ano, tu až uvidím, koupím znova. Jen mě u toho asi trochu píchne, jako teď, když ještě občas najdu nějaký zapadlý střípek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mikeilo, to není příjemná historka. Ničit dětem hračky:(
   Ale hraním se člověk aspoň odreaguje, tak hurá do nové sady;)

   Vymazat
 5. Díky za skvělý tip - myslím, že tohle doma taky musíme mít! :) (Na ty kuličky z Alberta... :) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si snad do nějakého Alberta zajedu;)

   Vymazat
 6. Mame tez, Vitek umi sestrojit neskutecne padostroje, vzdy fungujici, jen B. neni rad kdyz padaj kulicky do misky, radsi kdyz se rozprsknou po pokoji, no uz jich mame asi polovinu- kulicek. Ale vhazuji tam kulicky radi vsici- deti i rodice ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj D:)
   Ano, honění kuliček po podlaze už jsme také natrénovali:)
   Teď po úklidové akci jich máme 19 z 20, tuším, tak to není špatné skóre:)

   Vymazat