neděle 22. července 2012

Naše Štěpánka

Za několik dní začínají letní olympijské hry. To bude slávy.

Nějak se s tím všeobecným obdivem k našim báječným olympionikům stále nemohu ztotožnit.  Životní koncepci vrcholových sportovců totiž poněkud nechápu. Začíná to obvykle už v raném dětství, kdy dítko pod dohledem ctižádostivých rodičů nemarní čas někde venku s kamarády, ale pilně trénuje, aby dosáhlo „úspěchu“. Když se kýžený úspěch dostaví, má podobu závratné sportovní kariéry, medailí, odměn, fotografií na obálkách lesklých časopisů, reklam a vlastní módní značky. Úspěch kulminuje – v závislosti na druhu sportu – obvykle před pětatřicátým rokem a následuje... následuje co? Obvykle nic. Fáze po úspěchu, pokud sportovec není dostatečně inteligentní a vzdělaný, aby dokázal z předchozí kariéry něco smysluplného vytěžit, nebývá už zdaleka tak slavná.
Někdy přemýšlím, co takový sportovec vidí, když se třeba v sedmdesáti letech ohlédne zpět? Že běhal dokolečka a evokoval v davech pocit, že na tom závisí blaho národa? Slyší znovu tu hymnu, kterou mu hráli na stupních vítězů? Lze z několika minut slávy žít zbytek života?
Realizace vlastního životního plánu je ovšem soukromou věcí jednoho každého sportovce; jistě si to sám v sobě nějak vyřeší. Ostatně, dnes asi nikomu kromě mne nepřijde zvláštní, že lze nazývat povoláním třeba sjíždění svahu na lyžích – pro někoho to zkrátka není koníček jako pro ostatní, ale práce.

Sama pro sebe rozlišuji dvě situace: profesionální sportovec financovaný ze soukromých zdrojů je něco jiného než sportovci přilepení na veřejné finance a hlásající, že běhají po lese v zájmu všeho lidu.
Nemám absolutně nic proti tomu, když Jaromír Jágr nebo Petr Čech pobírají astronomické příjmy. Pokud jsou jim kluby, které je zaměstnávají, ochotné za jejich výkony platit enormní  honoráře, přeju jim je. Jde o soukromé peníze a je jenom na těch, kdo je utrácejí, jak s nimi naloží.
Pokud ale mají být do sportu investovány veřejné peníze, představovala bych si to jinak: sportovní oddíly pro mládež, sport v obcích, stadiony pro veřejnost, soutěže a závody rekreačních sportovců.

V této souvislosti si vzpomínám, jak mne před lety šokoval televizní dokument či snad reportáž o české kajakářce Štěpánce Hilgertové. Nic proti ní, je to možná sympatická paní, snaží se a ve sportu je úspěšná, získala dvě zlaté olympijské medaile. Momentálně se chystá již na svou šestou olympiádu.
Z pořadu jsem ale vyrozuměla, že její manžel ji (a patrně jenom ji, nikoho jiného) trénuje a celé snažení tohoto manželského páru je podřízeno úspěchům na závodech, zejména na olympijských hrách. Nechtělo se mi to mu věřit. Napřít celé životní úsilí do snahy, aby několik málo minut veslovala lépe než ostatní a dostala za to medaili?! Mít před sebou jediný, a to tak prchavý, mihotavý cíl? A kdyby Štěpánka na olympiádě nebo jiném důležitém závodě neuspěla, tak co?

Se zájmem jsem si  proto přečetla rozhovor s touto sportovkyní, publikovaný v sobotní příloze MF Dnes Víkend dne 16. června 2012, jehož autorem byl Tomáš Macek.
Otázky se bohužel kromě sportovních témat soustředily i na ekonomické zabezpečení rodiny této kajakářky, a tak jsme si mohli přečíst různé zajímavé postřehy paní Hilgertové.

Cituji několik pasáží z obsáhlého rozhovoru:
Ot.: Také jste mi kdysi vyprávěla, že byste si nikdy nepůjčila peníze.
Odp.: Což se nezměnilo. Zaplaťpánbůh jsem si v životě na nic půjčovat nemusela. Nelíbí se mi zadlužování. Jediné, čemu rozumím, je půjčka na bydlení, pokud aspoň trochu máte na to, abyste spláceli hypotéku. Ale toho jsme naštěstí díky mým olympijským vítězstvím a nějakým těm sponzorům byli ušetřeni.
(Pozn.: z rozhovoru plyne, že rodina bydlí v běžném bytě 3+1 v paneláku.)
Ot.: Kolik času trávíte denně prací?
Odp.: Nedokážu říct. Čistá doba strávená ve vodě je zhruba tři hodiny. To vyzní směšně nízce, co? Jenže musíte připočíst rozbory videa, posilovnu, proběhnutí, regenerační procedury, doplňková cvičení, jako je jóga. Ta mi dělá hrozně dobře, obejdu se díky ní bez zásahů fyzioterapeutů. V posledních dvou letech se stav mého těla zlepšil až zázračně.
Ot.: I studium jste vodnímu slalomu obětovala. Stavební fakultu a později Fakultu tělesné výchovy FTVS jste nedokončila. Ani to vás nemrzí?
Odp.: FTVS už jsem zkoušela pozdě. Minula jsem mezitím ten věk, kdy je člověk v rámci studia schopný přežít různé zbytečnosti. Najednou jsem nedokázala skousnout, že k diplomu potřebuji pětileté studium, při kterém mi polovina předmětů bude připadat k ničemu. Hlava se bránila, už se chtěla učit jen to, co považuje za důležité. Teď plánuji aspoň kurzy na zdokonalení konverzace a na to, abych byla samostatnější s počítačem a nemusela každou chvíli ptát Luby, co mám dělat.
Ot.: Před vaším prvním olympijským vítězstvím jste ve sportovním středisku pobírala měsíční plata 2000 korun. Můžete dnes říci, že jste si vodním slalomem přivydělala i na život po konci své kariéry?
Odp.: V žádném případě. Je super, že jsem si vydělala na byt a že máme v rodině dvě auta. Jenže vemte si jaká: šest let starého forda a osm let starou fabii. Ale díky bohu za ty peníze, které máme. Na delší zimní soustředění si vždycky musíme připlatit.
Ot.: Nemáte strach, že pak možná nenajdete práci?
Odp.: Trochu i mám. Podívejte se kolem. Lidi kolem padesátky to s prací zrovna jednoduché nemají. Nejsem člověk, co má život dopředu nalinkovaný. Nedostudovala jsem, trenérku dělat nemůžu. Na to, abych sama podnikala, nemám náturu. Jedině, že bych se k někomu připojila. To je také nejreálnější varianta. Že budu pomáhat ve firmě Lubošova bratra, která se zaměřuje na vodácké věci. Ale když najdu něco smysluplného i mimo vodu, bránit se nebudu.

Co nám z rozhovoru vyplývá?
Že prostoduchá paní Hilgertová považuje pádlování ve vodě v rozsahu tři hodiny denně za práci – a nejen to. Prací jsou i návštěvy regeneračních procedur a jógy. Asi jí nikdo neřekl, že takové procedury jiní lidé navštěvují po práci, aby si odpočinuli. To jsou ovšem běžní smrtelníci, kteří si musí dokonce občas vypůjčit peníze; doufejme že jenom na bydlení, pokud mají aspoň trochu na splácení.
A ano, na vysoké škole se musí studovat, člověk se musí učit a přemáhat se, musí se dokonce učit i to, co momentálně pokládá za nezajímavé a neužitečné, aby získal diplom. Možná si pak ani nestěžuje, že jeho dvě auta v rodině jsou stará, musel si na ně totiž prací, v níž třeba uplatňuje znalosti nabyté během otravného pětiletého studia, vydělat. Prací, nikoliv vyklusáváním v parku.
Mám dojem, že paní Hilgertová vůbec netuší, jak lidé žijí. Že jsou zde miliony lidí, kteří musí denně chodit do zaměstnání, v němž tráví minimálně osm hodin denně, a jsou rádi, když pak mají čas na odpočinek. Třeba na sport.

177 komentářů:

 1. Provozovat vrcholově jakýkoliv sport, třeba bedmington, jsem schopna považovat za práci jako kteroukoliv jinou práci, a provozovat ji tak, aby byl člověk nejlepší, nebo desátý nejlepší na světě určitě nemá menší hodnotu, než práce pokladní v Lidlu, nebo práce v postavení managera leasingové společnosti, poslance poslaneské sněmovny, prezidenta, nebo papeže.
  Pravda je, že i vrcholovému sportovci se může stát, že skončí v lahvi od octa.
  Netuším, co slyšel před smrtí třeba Emil Zátopek, ale pyšná na něj budu vždycky:o).

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, v tom se neshodneme. Ti lidé se věnují svému koníčku a společnost je za to platí. Netvrdím, že to nutně kritizuju, ale proč bychom to neměli správně pojmenovat?

   Ovšem Zátopek je úplně jiný případ. Kromě toho, pokud vím, ten se běhání věnoval navíc ke své práci, ne?
   Zátopka bych do toho nepletla, toho si je třeba vážit pro mnohé... nejen pro jeho zlaté medaile.

   Vymazat
 2. No to se opravdu neshodneme:o)) Pokud se je někdo schopen věnovat svému koníčku tak.že v tom dosáhne absolutní dokonalosti, je otázkou, zda je to ještě možné nazývat koníčkem. A jaká společnost je platí? Jako myslíš " z našich daní" ?:o)) Já teda budu ze svých daní platit mnohem raději Hilgertovou, než Grebeníčka, senátora Štětinu, nebo kardinála Duku:o)
  A pokud jde o práci, co je to vlastně ta práce? Je práce být třeba malířem, nebo sochařem, hercem? Hilgertová se určitě dobře užíví z reklam ( které mají základ v jejich úspěších v koníčku), a je to v jejím případě horší práce, než když se někdo živí reklamou na prací prášky ( a přitom ani nikdy nepral)?
  Já obdivuju každého člověka, který je schopen dělat práci, nebo provozovat koníčka způsobem, že je nejlepší v republice, v Evropě, nebo na světě, musí to být dřina, kterou si nikdo, kdo neokusil, nedovede představit.
  No a pokud Štěpánka na OH, nebo kdekoliv jinde v sezóně neuspěje, nebudou nabídky na reklamy,nebudou příjmy ze sponzoringu, nebude práce, bude na tom stejně jako kterýkoliv jiný člověk, který, ač se připravoval sebelíp, neuspěje v žádném výběrovém řízení na obstojný job.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, umění není práce, ale přetrvává. Jenom nevím o žádném státním malíři, kterého by si stát platil, aby maloval:)

   Že se ti sportovci nesmírně nadřou, to vůbec nezpochybňuji. Nadře se kdekdo, spousta lidí se nadře a dělá dobře to, co dělá, a nikdo si jich ani nevšimne.

   Já radši obdivuji jiné výkony než že někdo objíždí branky ve vodě, protože nechápu, k čemu to jako má být, že objíždí branky ve vodě. Co to přináší? Komukoliv kromě ní samotné?

   Vymazat
  2. Podle obvyklého názoru máš být na ní pyšná, páč tě reprezentuje:-)

   Vymazat
  3. Souhlasím s tebou, Mod. Určitě ti tedy nebude proti mysli mi měsíčně platit tisícikorunu jako příspěvek na to, abych mohl lépe a radostněji hrát letecké simulátory a dosáhl v tom mezinárodního věhlasu.
   Ještě pořád ti financování něčích koníčků z daní druhých přijde jako tak skvělý nápad?

   Vymazat
  4. covere, 1000 korun měsíčně, to nezaplatím na daních celkově, takže s tím bych asi problém měla :o)

   Mod.

   Vymazat
  5. Mod, sazba DPH je u většiny věcí 20%, u části 14%, spotřební daň taky platíš, z cigaret a benzínu... nemáš v těch výpočtech někde chybku? To bys žila jako poustevník, kdybys nezaplatila tisíc korun měsíčně.

   Vymazat
  6. Nevím jestli chybku, já hovořila o daních přímých, ne o těch nepřímých, když se zamotám i do nich, pak samozřejmě jako kuřák a pijan přispívám nadměrně na spoustu nesmyslů mnohem víc než běžní spotřebitelé nekuřáci a občasní pijani:o)

   Mod.

   Vymazat
  7. Diskuse je o přerozdělování peněz, které se vyberou do státního rozpočtu, je jedno jestli na přímých nebo nepřímých daních. Ty nepřímé jsou jenom schované, takže nejsou tak nápadné, ale započítat je do toho přece musíme také.

   Vymazat
 3. Milá Chris, kdybys tak tušila, jak se ti prostoduší sportovci dívají třeba na tebe...
  Lekci z ekonomie ti dávat nebudu, ale ona ta společnost platí i tebe a naopak třeba ti sportovci zase financují společnost. Na to, co je to práce, můžeš mít tak nanejvýš subjektivní názor a do sporu o tom, kdo se víc "nadře" a kdo toho té "společnosti" víc dá se s tímto názorem raději nepouštěj.
  Tvoje poslední články (lavička, sokolové a teď tohle) nejsou nic, než demonstrace nenávisti, frustrace a nepochopení.
  Ano, já vím, komu se to nelíbí, nemusí to číst. No, třeba jednou napíšeš něco, co potěší i ducha starého osla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co blbneš? Demonstrace nenávisti a frustrace snad vypadá jinak, ne?
   Od čeho to tady mám, než k vyjadřování subjektivních (samozřejmě, že subjektivních) názorů? Nemůžu mít svůj názor na to, do čeho investovat veřejné peníze a jak je co přínosné? A odkdy?

   Vymazat
  2. Já přece nepíšu nic o tom, že bys nesměla mít svůj názor a vyjadřovat ho na svém blogu. Jen na to odpovídám vlastním názorem. Tak proč ta hysterická reakce? Mě samotného sportovci nijak neberou a jejich stádní adoraci a pseudonacionalistické fanouškovství nechávám "obyčejným lidem", ale způsob vydělávání prachů dělím jen na legální a nelegální jinak je mi to fuk a no offense, ale mechanismus, kterým sportovci plní a vyprazdňují kasu, tě hodně míjí.

   Vymazat
  3. Nacionalistické fanouškovství je úplně jiná kapitola sportu.

   Tohle bylo o sportovcích jako zaměstnancích státu.
   A o tom, že někteří mají na některé podstatné věci velmi omezený náhled.

   Mimochodem, sportovci dostali jako dárek Sazku, aby je financovala, a nechali si ji rozkrást před očima. Přesněji řečeno, odpovědní funkcionáři ve vedení si nechali zacpat pusu a nezabrzdili Hušáka v jeho bezuzdném utrácení (viz třeba HN, ty se tomu věnovaly dosti podrobně), takže o zdroj financování přišli. A jsem moc zvědavá, jestli za to někdo ponese odpovědnost.

   Vymazat
  4. Sportovci jsou státní zaměstnanci? A sportovci (ti na konci, o kterých píšeš) si nechali rozkrást Sazku?
   Ok, můžeš tedy specifikovat ty podstatné věci, popsat svou představu, jak plní kasu advokáti a jak sportovci a rozšířit můj omezený názor? Sportovci jako příživníci? Vedle všech těch nefachčenků, kteří pohodlně žijí z dávek a čórek? Dost dobrý.
   A reprezentace, jak píše Sejra, je opravdu poněkud širší pojem...

   Vymazat
  5. Ne všichni jsou státní zaměstnanci, třeba hokejové kluby jsou myslím soukromé společnosti. Ale někteří sportovci jsou placení z veřejných rozpočtů za "práci", kterou popisovala Š.H. v rozhovoru.

   Tahle diskuse není o advokacii, o advokacii bylo na blogu vícero diskusí, v archivu jsou k tomu stovky komentářů.

   Z dávek nežijí jenom nefachčenkové, ale taky lidé nemocní, ti, kteří se starají o své nemocné děti, nebo takoví, kteří nemohou najít práci, i když se snaží. Ani o dávkách tahle diskuse není.

   Vymazat
 4. Já zase nikdy nepochopil tu stádnost - jak se všichni najednou ztotožňují s nějakými sportovci, vykřikují, že nás reprezentují a kdesi cosi.
  Onehdá se mi stalo, že sem přišel do hospody, tam všichni přišpendlený oči k obrazovce a v hospodě ticho jako v hrobě. Zeptal jsem se, vo co jako de a bylo mi vyčiněno, že se mám stydět, že to je vostuda, když nevím, že naši hrajou fotbal na nějakém mistrovství:-)

  Ovšem musím dát za pravdu Graverovi, že nejen sportovci jsou přisátí na státní rozpočet, ale koneckonců i ty, byť né třeba přímo, ale státní moc zákonodárná tvoří ty paskvily, kterými se musí lidé řidit a protože tomu ti lidé ani zbla nerozumí, dokonce ani v mnoha případech nemohou, musí si na to zaplatit tebe;-)
  Otázka je, zda existuje vůbec někdo, kdo není na státní cecek, byť nepřímo, přisátý; ovšem to je jiná polemika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre, já myslím, že je dost rozdíl, jakým způsobem je přisátý na státní rozpočet advokát a jakým někdo, koho popisuji v článku:)

   Vymazat
  2. Kdyby byla zákonů 1/4, advokátů by byla také 1/4:-) stejně bych to měl já - kdyby stát neměl pocit, že musí regulovat vodní hospodářství, byl bych třeba zedník.
   Zrovna Hilgertová asi na ten cecek není přisáta přímo, ale určitě pochází z veřejných peněz třeba nějaký kanál, kde trénuje apod. Stejně jako fotbalisti čutají na stadiónu, který je postaven za veřejné prachy.

   Vymazat
  3. Ještě upřesňuji: běžný advokát, který zrovna nemá zakázky od státních podniků - a takových je většina. Nemyslím nějakou jednotlivou profláknutou kancelář napojenou na ministra.

   Vymazat
  4. Pokud vím, tak Š.H. je organizována v Dukle, ta je součástí rozpočtu Ministerstva obrany. Stát tyto sportovce zaměstnává.

   Ovšem zářným příkladem tohoto přístupu byla naše zlatá Katka Neumannová. Když skončila s běháním po lese, myslela si, že může šéfovat podniku s miliardovým rozpočtem (mistrovství v Liberci) a také dostala slušnou funkci právě na MO. Přičemž z těchto tří činností měla vlohy jenom pro to běhání, což jí asi nikdo neřekl:)

   Vymazat
  5. Tak o Hilgertové takové podrobnosti nevím a koneckonců jsou nedůležité, v názoru na stádní hýkání a potřebnosti sportovců pro společnost se shodnem. Ale teze v komentáři výše platí:-)

   Vymazat
  6. Ona ta společnost je živé zvířátko a diskuse o tom, jestli potřebuje víc sportovce, právníky, umělce, politiky, katolíky atd. je vcelku nesmyslná.

   Vymazat
  7. Asi máš gravere pravdu - diskutovat, kdo je jak společnosti potřebný je nesmysl. Nikdo z nás dobrovolně nepřizná, že je k ničemu, každý má pocit nepostradatelnosti.

   Vymazat
  8. Já se rozhodně nepostradatelný necítím a klidně se označím za hnusného cizopasníka. Na mou hodinovou sazbu to vliv mít nebude ;-)
   A až to tady vezme do ruky Mistr Alien a jeho Správní chlapi 30+, naučím se třeba vyšívat.
   Snažte se dělat pořádně to co umíte a netrapte se společenským přínosem jiných...

   Vymazat
 5. Ještě doplním - mnohem více nás reprezentuje třeba taxikář, který nelení a okamžitě okrade nebohého turistu, nebo hospodský, který je hulvát atd. Myslím, že tohle spolehlivěji "reprezentuje". Troufám si tvrdit, že k nám většina turistů nejezdí proto, že máme Hilgertovou, Nojmanovou a Jágra.
  O víkendu jsem byl ve Vídni. Neznám ani jedoho rakouského sportovce, ale díky úžasné a milé obsluze v několika cukrárnách a hospodách, díky milým lidem, kteří se sami nabídli, zda nechci pomoc, když sem stál v metru s mapou, bych tam hned jel znova. I kdyby někdo z čech vyhrál 300 zlatejch medailí, taxíkaři nepřestanou krást, v metru nepřestane jít o život a hospodští nepřestanou šidit:-(

  OdpovědětVymazat
 6. A stadion za veřejné peníze? Co třeba divadlo, bazén, galerie... Někoho (mě ne) baví sport, jiného umění... Pro mě jsou třeba naprosto neužiteční a zbyteční operní zpěváci a divadelní herci, ale že bych je srovnával se svou vlastní společenskou hřivnou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybys sis aspoň přečetl článek. Už v něm jsem napsala, že peníze určené sportu bych dala právě raději na sportoviště pro veřejnost.

   Vymazat
  2. To mně zase budeš mít za extremistu, ale třeba já jsem za zrušení financování divadel, bazénů a galerií z daní. Přijde mi to zcela amorální.
   Totiž, pokud by lidé chtěli to divadlo/bazén/stadion, zaplatili by si jej. Pokud ty peníze dát nechtějí či nemohou, pak se dožadují peněz těch, kteří je ovšem na ono divadlo/bazén/stadion dát nechtějí. A nutí je k tomu zákonem a persekucí.
   A pokud někdo násilím z jiného vytáhne peníze na svůj zájem (proti vůli toho, komu ty peníze vezme), je to u mně sprostá loupež.

   Osobně věřím, že by to mělo být jako dříve: divadla a umělce sponzorují mecenáši, když se dost lidí složí na nějakou instituci, jíž jsou třeba členy, ta funguje (v mém případě by se jednalo třeba o naši skvělou Městskou knihovnu - neplatit takové brutální daně, tu bych sponzoroval milerád; stejně tak církve by se podle mne měly platit ze svého, z členských příspěvků a nikdy ne z daní, to je zvrácenost) - nu a pokud se na ni lidé nesloží, halt nebude. Ale nebude ani žádná loupež pod záminkou "obecného blaha", které ale není ani tak "obecné", aby se na něj to "obecenství" dokázalo složit nebo takové "blaho", aby jim to za ono složení se na něj stálo.

   Vymazat
  3. Covere, už trochu znám tvé názory, nepřijde mi to nijak extrémní nebo pobuřující. Sama bych asi nešla tak daleko, i když do článku jsem záměrně napsala "pokud mají být investovány veřejné peníze...".
   Kultura a sport jsou prospěšné činnosti a v nějaké omezené míře bych asi jejich financování z veřejných zdrojů ponechala. Už proto, že hodně záleží, kde člověk žije - a kdyby se to vše platilo tak, jak navrhuješ, lidé v malých městech a obcích by k divadlům a sportovištím neměli přístup vůbec, prostě by se tam nenašlo dost zdrojů.

   Ovšem jako téměř vše, systém je už příliš nafouknutý a když vidím, co vše se z veřejných zdrojů financuje v rámci sportu a kultury... je pravda, že si i v těchto oblastech stát ukrajuje více moci, než mu přísluší. A získává ji tím, že peníze na to bere lidem, kteří pracují, a rozděluje je libovolně, podle podivných klíčů, mimo jiné i těm, kteří nepracují:(

   Oddělení financování církví od státního rozpočtu se snad již brzy dočkáme, to bude velmi dobrý krok.
   Byla bych také pro daňové asignace, kdo chce dát galerii, ať dá galerii, kdo církvi, tak církvi, kdo paní Hilgertové na jógu, ať jí klidně přispěje.

   Vymazat
  4. Že mne bude mít za extremistu jsem myslel na Gravera ;-)
   Ano, možnost určovat, kam půjde nějaká rozumná část daní by byla velice milá. To se potom v principu částečně blíží mé oblíbené Utopii, to jest, voluntaryismu (v němž každý občan platí jen tolik, kolik chce a na to, co chce; tady by alespoň platil na to, na co by chtěl).

   Každopádně, jak víš, já se snažím vždycky jít po principech - a princip je, že žádné "státní peníze" ani "veřejné peníze" neexistují*. Existují jen ty peníze, které stát (či, v "demokracii", veřejnost) někomu vezme. Násilím. A já pak nevidím rozdílu v tom, jestli ti ty peníze z kapsy pod pohrůžkou násilí tahá gangster v zatemělé uličce, zaštiťující se ozbrojenými komplici, nebo ouředník z berňáku, zaštiťující se ozbrojenými policisty.
   Aneb jak vystihl Luboš Zálom,
   "ČSÚ například tvrdí, že informace získané sčítáním budou sloužit pro lepší čerpání dotací z peněz Evropské unie. Skutečně to má být důvod k radosti? Peníze z EU jsou peníze získané od občanů daňovou konfiskací, tedy násilím. Mělo by být pozitivem, že místní samospráva bude mít lepší schopnost těžit z daňové krádeže (která, promítneme-li si ji na celou EU, nabývá skutečně obludných rozměrů)? Má snad být dobře, že kolem nás budou přibývat parky, lávky nebo hřiště zaplacené ukradenými penězi? Pokud někdo chce profitovat z krádeže, prosím."
   __________________
   *vyjma z příjmů ze státem vlastněných statků, což je ovšem relikt feudalismu a následně reálného socialismu.

   Vymazat
 7. Já tedy určitě nepatřím mezi lidi, kteří by se nutně museli počůrat z toho, že někdo někde dosáhne nějakého skvělého sportovního výkonu, ale pevně věřím, že " příklady táhnou" a zrovna vrcholový sport, nemusí jít zrovna o kanoistiku, je dobrý příklad.
  Přispívat z " našich daní" sportovcům, bez ohledu na to, jestli je to sportovec vrcholový, nebo se postaví cyklistům cyklostezka ( po které já zaručeně nikdy nepojedu), mi připadá produktivnější, než přispívat z " našich daní" na provoz církvím. Kultůru do toho tahat nebudu, protože ta mi připadá taky dost důležitá.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, paní Hilgertová se svým názorem na to, že na vysokých školách se kvůli diplomu studují zbytečnosti (ovšem ona nevystudovala ani to, co by potřebovala, takže trénovat nemůže), to je zářný příklad pro naši mládež.
   Nalepte se taky na veřejné zdroje, k čemu školy? Daňoví poplatníci vám budou platit za práci spočívající v pádlování ve vodě, chození na masáže a na jógu. A v tisku pak můžete kritizovat ty, kdo nevyjdou s penězi:(

   A vůbec sportovci, jeden lepší příklad pro ostatní než jiný. Fotbalisté na letišti sprostě řvou, protože si jeden jejich bývalý kolega dovolil kritizovat jejich výkony, mimochodem oprávněně, cyklisté dopují jeden přes druhého, tenista odmítne po zápase druhému podat ruku... opravdu výborné příklady pro mládež. Možná pro tu na lavičkách:(

   Vymazat
  2. Asi tak. Ja taky neskacu a nejsu Cech, ale minimalne ten priklad a motivaci pro decka jako fotr hodnotim o neco vys, nez u tech pravniku :-). K cirkevnim restitucim jsem se nechtel vyjadrovat, ale pozastavovat se v tomto kontextu nad prinosem sportovcu do statni kasy mi prijde ponekud unfair.

   Vymazat
  3. Gravere, viz výše, teď jsem to napsala o vlákno výš, já jsem rozhodně pro oddělení financování církví od státního rozpočtu. Proč by se měly církve financovat státem?

   Ovšem restituce, to je jiný problém, myslela jsem, že také zastáváš zásadu, že co bylo ukradeno, má se vrátit, ale patrně nikoliv. No, o tom asi bude čas pohovořit jindy, neměla jsem v úmyslu o tom psát, ale možná to udělám.

   A příklady: žádný právník ale nepobírá peníze ze státního rozpočtu proto, aby byl příkladem pro tvé děti.

   Vymazat
  4. Ani zadny sportovec nepobira erarni prachy proto, aby byl prikladem - to je efekt, nikoliv cil. Jinak jsem ten priklad nepochopil. Pravnici berou prachy od statu taky, jen ten socialni efekt je jiny.

   Jinak samozrejme souhlasim, ze ukradene ma byt vraceno. Takze by napr. katolicka cirkev mohla vratit to, co historicky nakradla a pres mrtvoly naloupila. Pak se muzeme zacit bavit o tom, co kdy kdo a jestli ukradl cirkvi.

   Vymazat
  5. Gravere, a co je tedy cílem toho, že zaměstnáváme paní Hilgertovou? Co je cílem nákupu její "práce" pro stát? Mohl bys mi to osvětlit?

   Právníci berou peníze za práci od svých klientů, v tom máš zmatek. Stát rozhodně není jediným, typickým ani převažujícím klientem většiny advokátů.

   O restitucích jindy, ale pokud máš nějaký příklad, kdy třeba katolická církev někomu něco odcizila, co jí nepatřilo, máš prostor:)

   Vymazat
  6. Chris, jen ohledně restitucí - tam jsem proti. Chápu, že pro tebe je to poněkud citlivější téma, páč protestanti v tom nic nemají a "jenom" mají od ŘKC přislíbeny nějaké podíly za to, že budou na jedné lodi, ale.
   Historie je temná, spletená, není zcela jasné, co byl pronájem od feudálů, co bylo čím omezeno, není dořešen přechod z feudálního řádu typu "panovník & his crew vlastní celou zem a vše co je na ní" do jaksi svobodnějšího (což ovšem nebylo pořádně dořešeno ani v necírkevních oblastech, pozemková reforma první republiky je taková dost vratká z morálního, filosoficky-právního i praktického hlediska; a dalo by se hledět, že dnešní daň z nemovitosti je toliko inkarnací starobylého tributu panovníku za nemovitost, jíž udělil do správy poddaným - protože když z vlastnictví musíš platit dań, aby ti nebylo sebráno, není jaksi plně tvé. Ale tohle je též na jinou, velmi plodnou, zábavnou a místy smutnou diskusi.)

   A kdyby k restitucím došlo, stane se jediná věc: církve - všechny, i ty, které se restitucí neúčastní a již dnes jsou od státu odloučeny a financují se samy - budou nejnenáviděnějším subjektem v zemi.
   A já se ptám - stojí to za to? Zrovna dneska jsem si četl 1Kor6 a nemohu si pomoci, ale Pavlovo "a to před nevěřícími! Již to je vaše prohra, že se mezi sebou soudíte. Proč raději nestrpíte křivdu? Proč raději nenesete škodu?" mi tu prostě rezonuje.
   Pokud doje k restitucím, pár lidí z finančních oddělení církví se poplácá po zádech, že mají volnější ruce; pár křesťanů bude mít pocit zadostiučinění, že mají nazpět co jim patří... A svět bude církve - a skrze generalizaci křesťanství jako takové - nenávidět a ještě víc se před ním uzavře.

   Jenže co má být cílem církve "jděte a získávejte mi učedníky", nikoli "jděte a vydupejte si nazpět, aby vám byly vráceny všechny dluhy a to za každou cenu".

   V situaci, kdy
   a) není jisté, jak tomu s majetkem přesně je a tudíž by se církev byť neúmyslně mohla dopustit krádeže a
   b) to stojí jako "buď majetek, nebo vztahy s nevěřícími"
   mi restituce přijdou jako jedna z nejhorších věcí, které by se mohly stát. Již teď vidím, jak to deformuje a ničí - a to ještě neprošly. Já si myslím, že je opravdu na místě to odpustit a odepsat. "A tomu, kdo se s tebou chce soudit a vzít ti košili, nech i plášť".

   Vymazat
  7. Covere, díky za jiný pohled:)
   Asi o těch restitucích opravdu budu muset napsat:)

   Jinak já to beru právnicky, co bylo ukradeno, má se vrátit, přičemž zákon stanovil jeden relevantní časový okamžik pro nápravu křivd.
   A nepřipadá mi správné lustrovat, tomu vrátíme, tomu ne, ten se nám líbí a ten ne...
   Ale rozumím tvým argumentům.

   Vymazat
  8. Když už jsme u těch církevních restitucí, myslím, že nikdy nebylo žádným tajemstvím kupříkladu to, že konkrétně Katolická církev kolaborovala s Němci, je tedy zarážející, že v tomto případě TO není na překážku k vydávání majetku, zatímco ve všech dalších případech u nichž se vyskytla taková pochybnost, majetek vydán nebyl.
   Když pomineme zmíněnou vyvolanou nenávist, toto rozhodně vyvolá nové a nové soudní spory, byť " už jen" u Mezinárodního soudu.
   A to ani nehovořím o tom, v jakém stavu se vydala spousta restitučních nároků bez náhrad, a jaká spousta se jich vůbec nevydala, protože to nebylo možné v souvislosti s jinými naaplikovanými zákony, třeba Zákonem o půdě z roku 1993, podle nějž nebylo například možno vydat nic, co už vlastnila 3. osoba.
   ( Konkrétně se to stalo i v našem případě, týkalo se to dost velkého množství pozemků na Moravě, které jsme já, můj manžel, moje matka a mí přátelé, bezúplatně nabyli s koupenou chalupou / chtěli jsme je původním vlastníkům darovat, jenže jim vadilo zaplatit pár set korun darovací daně a tak se začali soudit/. Třetina mé matky a třetina mých přátel byla vydána, 3. třetina nikoliv, protože jsme ji v roce 87 v rámci vypořádání BSM převedli na našeho syna.
   Jsou to prostě strašně zapeklité věci kolem restitucí obecně a ty církevní restituce tomu všemu daly korunu.

   Mod.

   Vymazat
  9. Mod, a jak to souvisí s financováním sportu?:)
   Já o těch restitucích teda časem napíšu, i když jsem nechtěla, takové nezajímavé téma:))

   Vymazat
  10. Nevám jak, ale začalo s tím Magnum;o)

   Mod.

   Vymazat
 8. Covere, to neni o tom, co bys ty nebo kdokoliv jiny chtel financovat. To by muselo platit dusledne - definovana sada kapitol k financovani a dokonale danove alokace. Mne se taky nelibi, ze sponzoruju ozrale herce a ozrale buzerantske pedofilni knezoury a radeji bych ty prachy sypal do neceho, co bavi me, ale to je jina pohadka.

  Chris, ano, sportovci podvadi a dopuji (asi vsichni a na rozdil od pravniku) a ty sis zrovna tyhle vybrala jako argument. K tomu neumim nic rict - to je fanatismus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Financování těchto zbytných záležitostí by opravdu vyřešily uspokojivě daňové asignace.
   Určité procento daní poslat na to, co pokládám za dobré a prospěšné. (Vodní slalomáři by určitě dostali miliony.)

   Já jsem tady nevytáhla argument, že vrcholové sportovce platíme proto, aby byli příkladem pro naše děti. Když se na to podíváš blíž, ono zase tolik těch sportovců, které bys mohl opravdu dát dětem za příklad, není. A to ještě velká část z nich je placena ze soukromých zdrojů.
   Třeba já bych za příklad vzala možná Petra Čecha, možná Jágra, možná Pavla Nedvěda, nevím zda Petru Kvitovou. Nevím jak s Janem Železným, jak moc se chytá svých funkcí... Si to přeber, kdo tyto sportovce platí a platil?

   Vymazat
 9. Já vůbec do financování sportu nevidím, ale nechápu souvislost toho, že ti vadí financovat státem sportovce, a toho, že dle rozhovoru má Štěpánka Hilgertová dost hluboko do kapsy.
  Tři hodiny na vodě, krom toho pár hodin jiný tělesný trénink a sledování videozáznamů, proč by to nebyla práce?

  A sportovec je pro mě člověk činný jako jiný. Proč ne. A že někdo jiný financuje jeho koníček, to nechápu. Tebe tvoje práce nebaví? To jsem asi pochopila ale blbě.

  Jsem rodiny, kde byli (profesionální!) sporotvci opovrhováni, byli považováni šmahem za blbce. V tom jsem vyrostla. Ale na fotbal jsme vždycky koukali :-)
  Žádný sportovec nejsem, sportovní vlohy nebyly ve mně pěstovány, ale spíše odsouzeny k předsudečnému opovržení. Tak aspoň že jsem se sama vrhla na běžkování v pAtnácti a na ringo v pětadvaceti. Taková výchova moc dobrá nebyla, protože jsem se předem považovala za kopyto. protože jsem byla intelektuál. Jenže právě proto jsem to kopyto jako dítě byla. A nemusela jsem. Třeba jsem mohla mít lepší startovací sebevědomí, kdyby to bylo jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... jo, vlastně mi to rodinné podhoubí prrostlé opovržením ke sportu hodně ublížilo a ztížilo život!!

   Vymazat
  2. Liško, nepsala jsem, že sportovci opovrhuji a že to jsou šmahem blbci; k inteligenci jsem se vyjadřovala jenom v souvislosti s opravdu prostoduchým přístupem paní Hilgertové.

   Tohle je diskuse především o financování sportu, hezky to vysvětluje Cover, tak mrkni nahoru (tady na ten systém vláken si zvykám pomalu, ale má to své výhody).

   Práce mne baví, velice mne baví, ale o tom to přece není. Je rozdíl, když děláš něco užitečného (alespoň relativně užitečného - pro někoho jiného než jenom pro tebe samotnou) a k tomu tě to baví, a když si z toho, co tě baví, uděláš koníček a chceš, aby ti na to všichni spoluobčané přispívali, ačkoliv jim to žádný užitek nepřinese.

   Vymazat
  3. Práce je činnost, kterou vzniká přidaná hodnota, za kterou je někdo ochoten zaplatit. Pokud je jediným platícím odběratelem stát, tak je potřeba hodně důsledně zvažovat, jestli tuto práci stát skutečně potřebuje.

   Sportováním "vzniká" (nebo mohou vznikat):
   - zábava pro diváky
   - společenské vzory pro mládež*

   Co se mě týče, tak nestojím o to, aby pro mě stát tuto zábavu kupoval. A jako společenské vzory sportovce uznávám asi tolik co jiné komedianty, komiky, herce a baviče.

   Mám radši vzory jako byl Wichterle, Holý a nebo i Jančura, - to jsou lidé, kteří v životě něco opravdu dokázali.

   *) V USA, když sportovec udělá nějakou ostudu, tak od něj prchnou sponzoři, protože takový sportovec přestal být vzorem pro mládež a tím pádem není společensky přípustné ho podporovat. U nás to takto nefunguje a to je další důvod, proč si sportovci státní, ani mou osobní přízeň příliš nezaslouží.

   Vymazat
  4. No to já vím, žes nepsala, Christabel, že sportovci opovrhuješ a že jsou blbci - to jsem psala já jako stručný zobecněný názor mojí původní rodiny. Asi abych ukázala, že sportovec je taky člověk a taky pracuje jako každej jinej a má na to právo a že názor původní rodiny nesdílím a považuju za škodlivé vydělovat sportovce a uvažovat o nich jako o nějaké extra kategorii.

   Ad poslední odstavec 12:34
   no moment a kdo jako určuje, co je komu k užitku, co je jen mně k užitku a co ostatním? Sportovec není k užitku, jo? A dohlížitel na kontrolu vytváření nových směrnic a metodik je k užitku děsně moc lidem, ale podle někoho je to příživník. To se přece takhle nedá říct! To je jako říct, že tenhle člověk enní k užitku, pojďme ho popravit, ať nezaclání...

   Vymazat
  5. Pefi, děkuji, definicí práce jsme asi měli začít:)
   Také nestojím o to, aby pro mne stát financoval tuto činnost. A pokud už neví, co s penězi, rozhodně bych je místo někomu, kdo pádluje ve vodě, dala třeba rodičům postižených dětí. Nebo bych o tu částku snížila daně, obojí by bylo lepší řešení než tohle.

   A také děkuji za připomenutí, že můžeme mít i jiné vzory, abychom na to nezapomínali.

   Skutečnost, že našim hvězdným sportovcům projde v podstatě jakýkoliv skandál, vulgarity, výtržnosti, útoky, je smutná:( Vzory pro mládež, to jistě:-i

   Vymazat
  6. Liško, promiň, ale tady nikdo o popravách a zaclánění nepsal. Psali jsme jenom o tom, zda tuto činnost financovat ze společných peněz. To dost překrucuješ.
   A pokud jde o přidanou hodnotu, nechala bych to právě na tom, zda je někdo za tu činnost ochoten platit. Jak píše Pefi, pokud je jediný, kdo je za to ochoten platit, stát, pak je namístě obezřetnost.

   Pro financování stále nových a nových směrnic nejsem o nic víc než pro financování docházky na jógu vybraným jedincům.

   Ad práce - viz výše. Chození na jógu není práce, i když si to paní Hilgertová myslí.

   Proč bych neměla o sportu uvažovat jako o samostatné kategorii činností? Tak jako umělci, nebo zdravotníci, nebo bezpečnostní složky, nebo zákonodárci, každá činnost má určité specifické znaky.
   O advokátech tady taky vždycky uvažujete jako o samostatném druhu lidí:-i

   Vymazat
  7. Christabel 13:10

   Já zas jsme mimo mísu, co prochází našim sportovcům nebo neprochází - trestný čin neprochází, ne? Narozdíl od některých politiků chráněných doživotně imunitou... A co jiného by mlo nebo nemělo procházet a co to znamená? Že když si někdo pozve striptérku na pokoj, má mu být zastaven plat? A proč? Nebo něco jiného někomu prošlo?

   Vymazat
  8. O advokátech já náhodou neuvažuju vůbec.
   Protože o nich nic netuším. Natož jak jsou financovaní. Ale počítám, že slušně :)

   Vymazat
  9. Liško, mluvilo se tady o tom, že sportovce si přece platíme, aby byli příkladem pro mládež.
   Příklad pro mládež není to, že nepácháš trestnou činnost, to je samozřejmost, ne? Příklady by měly být pozitivní.

   Mně je úplně jedno, jestli si někdo zve striptérku na pokoj. Pouze nevím, zda takového člověka financovat ze státního rozpočtu, aby byl příkladem pro mládež?

   Politiky do toho nepleť, protože imunita jim v poslední době není moc platná (Bárta, Škárka, Rath, Parkanová - všichni byli navzdory imunitě vydáni k trestnímu stíhání).

   Vymazat
  10. Já si ale nemyslím, že fonancujeme sportovce primárně proto, aby byli příkladem pro mládež!!!

   Naopak si někdy myslím, že spíš proto, aby se starý lidi měli na co koukat a na co vzpomínat... :-)
   Ale primárně pro vlastní zábavu. Zabavení. Je to celkem mírotvorné platit si sportovce pro zábavu. Prootže kdyby jich nebylo, měl by stát dost práce s financováním policie a vězeňství (a možná i advokátů:), protože kriminalita by nesrovnatelně stoupla.

   Vymazat
  11. ... z mého chaotického příspěvku jakoby vyplývalo, že ty sportovce nakonec financujeme hlavně jako "příklad pro mládež" - jenže mně se tenhle termín protiví.
   Spíš mi vyhovuje :-) že si sportovce sinancujeme z mírotvorných důvodů a antikriminálních pohnutek.

   Vymazat
  12. Uz jednou jsem psal, ze je ponekud howadske vytahnout zrovna ty skandalni jedince a pak se tocit na vzorech pro deti. A ta poznamka o mych detech byla ponekud prizemni - ja jsem nepsal jen o svych, i kdyz zrovna pro meho syna nekolik sportovcu udelalo dost.
   Ono toho dost prochazi vsem serebritam, nejen sportovcum. Nevim, jestli ten clanek je jen o Hilgertove, se kterou mas zjevny problem, nebo o vsech tech ostatnich pijavicich, ale zkus se trochu uklidnit. Kolik jsi toho postizenym detem venovala ty a kolik ti hnusni sportovci? Oni tu svou kontribuci tedy sice vytahli ze statu ale kdyby nedali oni, tak stat tedy jiste ne. A to jsou i takovi magori (jako treba nas oddil), kteri delaji benefice za sve, protoze jim stat nikdy nic nedal.

   Vymazat
  13. Jo, to je slovo do crcanice (a teď to výjimečně není překlep).

   Vymazat
  14. Mimochodem když někdo říká "příklad pro mládež", hned si vzpomenu na Sokrata a přeběhne mi mráz po zádech, jak by se takový termín dal případně zneužít. Tak proto se mi protiví.

   Vymazat
  15. No jistě, budeme financovat sportovce, aby nám tito mohli jíž příkladem v charitativní činnosti:)) To je nějaké přerozdělování na druhou, ne? Nebylo by lepší dát to těm potřebným přímo?

   Já s paní Hilgertovou žádný problém nemám, vůbec ji neznám, vzala jsem ji jenom jako příklad.

   A skutečnost, že něco prochází jiným celebritám, není žádná omluva pro nikoho. Ostatně nevšimla jsem si, že by třeba Iveta Bartošová aspirovala na vzor pro mládež. Kromě toho není placená z veřejných peněz.

   Jak se chovají například čeští fotbaloví reprezentanti je otřesné, všichni je omlouvají, když je někdo zkritizuje, tak to schytá.
   Podívej se sem:
   http://massive-error.blogspot.cz/2012/06/brifink-po-priletu-ceskych-fotbalistu-z.html

   Vymazat
  16. Koukla jsem se tam, ale jediné, co můžu z rozhovoru vyvodit, je, že Bílek je blb, ale to jsem věděla vždycky.

   Pro mě to nevypovídá o českých fotbalistech vůbec nic. Možná jsem měla číst doskusi pod článkem? To jsem nečetla.

   Vymazat
  17. Liško, já nevím, jaká tam byla diskuse. Podstata není v Bílkovi, podstata je v tom systému, který toto vygeneruje na účet celé společnosti a nikomu to není divné.
   Fotbalisté se chovají jako primadony. Škoda, že si nevzpomínám, kdy to bylo, není to tak dávno. Vraceli se z nějakého zápasu, po kterém je jeden bývalý reprezentant zkritizoval. V letadle se opili, roztrhali si obleky a v těch cárech a ve spodním prádle se producírovali po letišti a řvali vulgarity na adresu toho kritika (nevím jak se ten fotbalista jmenoval). Česká fotbalová reprezentace, prosím.

   Vymazat
  18. My si nefinancujeme sportovce, aby nám byli vzorem v charitě. My to děláme proto, že stát, který neinvestuje do sportu a kultury, je sračka. Stejně tak nefinancujeme církve, aby dělaly charitu - přesto ji (některé a přes některé své členy) dělají.
   O těch zhovadilých sportovcích tu asi budeš teskně výt tak dlouho, až sem začnu dávat odkazy na hovada z katolické církve. Tam jich je ještě víc, než ve sportu a přesto podloe nich nesoudím celou církev (tu soudím podle něčeho mnohem horšího).
   O tu charitu se opravdu neotírej - používáš to jako nehutnou berličku a (asi záměrně) nechápeš, že příjemcům té charity je úplně jedno, kdo jim dal a kde to vzal. Když ti slušně zaplatí bestiální vrah za to, že ho z toho dostaneš a ty pak dáš něco na charitu, já tě odsuzovat nebudu.

   Jaké vzory pro své děti bys chtěla ty?

   Vymazat
  19. Charitu jsi sem jako argument přinesl ty, nikoliv já; já jsem jenom psala, že peníze by se mohly dát na jiné, potřebnější účely (to jsem nemyslela jako charitu, ale systémově, od státu).

   Hovad je všude stejně, napříč společností.

   Napiš mi, proč si tedy sportovce financujeme? Jaký to má účel, že někdo za státní peníze jezdí lodí nebo na lyžích, to je jedno?
   Stát, který by to nefinancoval, by byl horší než ten, který to financuje? A proč?
   Kromě toho je více způsobů, jak financovat sport, v článku o tom píšu.

   Mně je jedno, jestli jsou vzory lidé z prostředí vědy, sportu, umění, církve... dívám se na to, co ten člověk dokázal, jak se chová, jaké má hodnoty a jak tyto hodnoty reprezentuje.
   Ale pořád si nemyslím, že tyto vzory je nutné generovat za miliony nebo spíš miliardy ze státního rozpočtu, navíc s pochybnými výsledky:(

   Vymazat
 10. Nu dobrá Chris, opřeme se tedy víc do těch církví:o))
  Proč je tedy na druhé straně vpořádku, když 90% národa, který necítí příslušnost k žádné církvi, má ze svých daní hradit náklady na provoz církví? Kvůli tomu, že její představitelé vystudovali? No to snad ne!:o)) Například já nepotřebuju Dominika Duku o nic víc než Štěpánku Hilgertovou. ( Gravere do církevních restitucí se vůbec nepouštím, to je samostatné restituční téma provázané se všemi ostatními restitucemi, mluvím o běžném provozu).
  Každému člověku může připadat naprosto pitomé platit to či ono, protože ho to či ono nezajímá, ale proč u toho zmiňovat prostoduchost?
  Tvůj článek bych pochopila možná mnohem lípe, kdybys patřila mezi většinu, kterou nezajímá ani sport, ani kultura, ani víra, ale třeba jen vlastní chatička :o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, dočti si diskusi výše, já jsem pro to, aby církve nebyly financovány ze státního rozpočtu (a Cover také). Netuším, s čím máš tedy problém? Já jsem nikdy nepsala, že provoz církví se nutně musí hradit ze státního rozpočtu.
   Správně připomínáš, že restituce jsou odlišný problém.
   Ale ohledně financování církví se shodneme.

   Mně zajímá víra, kultura i sport, ale jenom proto si nemyslím, že to všechno musíme platit z veřejných rozpočtů v té podobě, v jaké to nyní platíme.

   Vymazat
  2. Ty sice nejsi pro financování církví z veřejného rozpočtu, ale restituce, pokud jsem tě pochopil, schvaluješ a považuješ je za vrácení ukradeného majetku?

   Vymazat
  3. Gravere, kdepak, ten majetek patřil přece komunistům odjakživa:-i

   Vymazat
  4. Komunistum nepatrilo nikdy nic - ti jen slohli neco z toho, co cirkev nahrabala mnohem driv. Takze bychom vratili cirkvi majetek a ona by nam ho pak vratila zpet. Ja bych si vzal aspon kousek toho od Bobliga ;-).
   Vzdyt je to uplna blbost, prosimte. Co je tenhle tunel proti tomu, co dokazou politici...
   Rozpocet v prdeli, cirkvim se vraci takova palka a my se tady hadame, kdo jak prispiva a bere ze statni kasy. K cemu vam to bude? Tak si to nechte vratit a pak to dejte tem, kteri to potrebuji. Do prdele s takovymi cirkvemi uz ale...

   Vymazat
  5. Doporučuji se nad církevními restitucemi rozčilovat co nejméně, k ničemu to není.
   Restituce proběhnou, majetek je zablokovaný a mám dojem, že pokus o jinou změnu jeho vlastníka by narazil na ÚS.

   Vymazat
  6. Já myslím, že pokud jde o CR, bude to ještě na dlouhé diskutování, přinejmenším v tom kontextu se stát dostane do takových problémů ( Štrašburský soud si bude muset pořídit filiálku na to, aby projednal všechny poskytnuté a zamítnuté restituce od roku 1990 :o)) ), že je nerozklíčují v budoucnu ani Socani a zas to zůstane na těch Komunistech:o))

   Mod.

   Vymazat
  7. No vyborne. Argumenty si strcte do rusuturu, my uz jsme to upekli. Skvela odpoved na to, co jsem napsal. Nenechte se rozptylovat a soustredte se na sportovce.

   Vymazat
  8. Gravere,
   za některé věci ale opravdu nemůžu. Když se rozhodovalo o restitucích a o blokaci církevního majetku, byla jsem na základní škole:)
   Kdes byl ty? Kde jsi se tenkrát, když se to rozhodovalo, vyjadřoval a protestoval, když s tím tak moc nesouhlasíš?

   Mod,
   štrasburský soud se už k otázkám restitucí vyjádřil dostatečně a jeho stanoviska jsou jasná, s tím problém asi nebude.

   Vymazat
 11. Já nemám problém vpodstatě skoro s ničím krom toho, že se se svým nesouhlasem s financováním toho či onoho, opřeš zrovna do "prostoduché Hilgertové".
  Ovšem, kdyžs už narazila třeba na Jágra a Čecha, tak v jejich případě mám problém s tím, že ke svým astronomickým příjmům mají ještě potřebu vystupovat v reklamách pro banky, což jistě zrovna nesnižuje ceny bankovních služeb, to nemluvě o tom, že představa, jak si Čech půjčuje na bydlení u ČSOB, je poněkud tristní.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hilgertová vystupuje jako sportovní celebrita. Trénuje ji její manžel a víš co dělá její syn? Pádluje:)
   Doufám, že nevadí, že se vyjadřuji k rozhovoru, který dobrovolně poskytla celostátnímu deníku.
   Ovšem kdybych četla rozhovor třeba s "naší zlatou Katkou", dost pochybuji, že by to co do jasnozřivosti bylo lepší:))

   Jinak je mi úplně jedno, že nějaké sportovní hvězdy vystupují v reklamě, ostatně jejich vysoké příjmy jsou zčásti tvořeny právě příjmy z reklamy. Když jim ta banka je ochotná zaplatit, proč ne? To jsou soukromé peníze. Můžu jít k nějaké jiné bance, která nemá reklamy s drahými sportovci, nebo si můžu peníze syslit doma ve slamníku, v tom mi nikdo nebrání.
   A jak ta reklama účinkuje na veřejnost, zda kladně či záporně, to ať si zhodnotí ten, kdo ji platí.

   Vymazat
  2. NO a co je špatně na tom, že syn Hilgertových pádluje? Já myslím, že je to mnohem lepší, než kdyb se kopal do zadku:o) No a tak ti nevím, jestli jsi vysazená proti kánoistice, nebo proti rodině Hilgertových, ale už to fakt vypadá nezdravě:o))

   Mod.

   Vymazat
  3. No, už u článku o Sokole jsem upozornila, že se chystám psát o sportu z trochu jiného úhlu pohledu a že se to čtenářům nebude líbit. Měla jsem pravdu, že?

   Ale řekla bych, že v nadcházejících dnech budou média plná adorace sportovců, proto možná neškodí zamyslet se nad tím z druhé strany. Podle některých komentářů to vypadá, že jste se nikdy nezamysleli nad tím, kdo vlastně to všechno běhání, masáže, jógy a jiné kratochvíle, mylně vydávané za práci, vlastně platí.

   Vymazat
  4. Nam se to libit nemusi. Timhle clankem jsi udelala kus prace - nekdo se jiste zamysli, kdo co vlastne plati. Zatim to bohuzel vypada, ze to zamysleni chybi na tve strane. Za tebe mluvi neco jineho.

   Vymazat
  5. K té práci... nebude něco schovaného i v tom, že Hilgertová na tu jógu musí, aby se byla schopná hýbat (pořádně pádlovat)? To jest, musí-li, tak pak to asi není úplně kratochvíle a spíš se to podobá práci.. Eva

   Vymazat
  6. Evo,
   jenomže všichni lidé musí odpočívat a regenerovat organismus, aby mohli pořádně pracovat. A nenatahují ruku, aby jim to platili jejich spoluobčané. A nemyslí si, že to je práce.
   Když odhlédnu od toho, že se i ta hlavní sportovní činnost dost obtížně zahrnuje pod pojem "práce", jak je definován výše.

   Vymazat
 12. K tématu: dnes byla ve zprávách reportáž, jak se nesmí používat olympijské logo, resp. smí se používat jenom tam, kde je to v souladu se sponz. smlouvami. Sportovcům jej měřili na oblečení, zda není příliš velké:p
  A předseda londýnského olympijského výboru strašil něco v tom smyslu, že fanoušci by na sportoviště neměli docházet v oblečení s logy firem, které jsou konkurenty hlavních sponzorů. Až na základě povyku, který se strhl, řekli, že tedy trička a boty nebudou návštěvníkům kontrolovat.

  To je opravdu zábavné. Ať žije olympijská myšlenka! Co by tomu asi řekl pan de Coubertin?:(

  OdpovědětVymazat
 13. A to mě teda mnohem víc znepokojilo to, kolik Číňanů přišlo v souvislosti s výstavbou Olympijské vesnice a sportovišť o domky a pozemečky, ovšem nikde jsem nezaznamenala poznámku, co že by na to pan de C.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, jak mohli přidělit pořadatelství OH Číně, to jsem nechápala od začátku. A nechápala jsem ani, že se proti tomu sportovci neohradili. Vždyť to bylo jako dělat mejdan uprostřed tábora nucených prací:(
   http://christabel.blogarchiv.cz/672066-olympiada-kam-s-ni.php

   Vymazat
 14. Při prási na dph jsem pro odpočinkové osvěžení dala přečíst tvůj článek Káře, musela si to přečíst 2x:o)) a pak pravila " Proboha, je střelená? každopádně bych chtěla mít čas na takové starosti!"
  A pak jsme vymyslely, že je úplně normální, že spousta lidí " po světě" třeba obdivuje sportovní výkony toho, či onoho sportovce, kterého vidí na nějakém mistrovství, nebo dokonce na OH, a ti se pak přijedou podívat do země, z které je ta skvělá Kvitová, Emonds, Záhrobská, nebo Hilgertová, čímž se zvyšují příjmy z turistického ruchu, například.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cha, no to by mne opravdu zajímalo, kolik sem přijede turistů, aby obdivovalo zemi, kde se narodil Baroš:-i
   Já nevím, proč prostě neřeknete: platí se to z veřejných peněz, protože se to platí a nikdo o tom nepřemýšlí. Proč vymýšlíte takové nesmyslné argumenty?

   Vymazat
  2. OMG, kdo je Baroš?? Má nějakou zlatou Olympijskou medaili?
   Zkus prosím aspoň na chvíli připustit, že existuje dost velká množina obyvatel zeměkoule, která se o sport, včetně pádlování, zajímá velmi.

   Mimochodem, možná jsem to přehlédla, ale neodpovědělas mi na mou řečnickou otázku " k čemu mi jsou cyklostezky" a kde se mám rozčilovat, že se za ně "vyhazují" miliardy? :o)

   Nesmyslné argumenty? Nemáš to zpracované :o)))

   Mod.

   Vymazat
  3. Mod, cyklostezky slouží všem, můžeme je používat všichni, je to totéž jako silnice a dálnice. Ty se taky platí z veřejných peněz, i když ne každý jezdí autem.

   Já absolutně nezpochybňuji, že se lidé o sport zajímají, nic proti tomu nemám. Taky se o něj trochu zajímám. Co to má ale společného s placením masáží a servisu sportovců z našich daní?

   Baroš je český fotbalista, donedávna člen reprezentace. Před několika týdny věnoval Reflex několik tiskových stran popisu jeho vulgárních excesů. Asi by to měl být ten "příklad pro mládež" (což je spíš urážka mládeže).

   Vymazat
  4. Baroš nemá žádnou zlatou O medaili, ale třeba na Čáslavskou se sem jezdí Jabka dívat dodnes:o)
   Masírování je při vrcholovém sportu potřebné:o)

   Jak mohu používat cyklostezku já, a hlavně proč bych to dělala?:o))
   Pokud jde o sportřební daně z cigaret, alkoholu a nafty, tipuju se měsíčně cca na 10 tisíc, ať si je klidně veme Hilgertová!

   Mod.

   Vymazat
  5. No, abych se priznal, taky jsem si to nenechal pro sebe. Ta reakce byla podobna te me prvni: "jezismarja, co ji ti sportovci udelali" :-)

   Vymazat
  6. Mod,
   tak napiš článek "proč se financují cyklostezky", když si myslíš, že jsou tak neužitečné pro společnost:)

   Chápu, že je masírování potřebné, ale nechápu, proč se má platit z veřejných peněz. Ať si ho platí ten, kdo to potřebuje. Znám lidi, kteří taky potřebují masáže, třeba kvůli bolavým zádům, tak si je prostě zaplatí.

   Gravere,
   a co udělaly tobě církve?:))

   Vaše argumenty jsou jeden chatrnější než druhý. Zatím nepadl jediný důvod, proč se má pádlování nebo běhání po lese platit z veřejných peněz.
   Proč prostě nenapíšete: stádně jsme jásali na úspěchy našich zlatých Katek a nikdy jsme se nezamysleli nad tím, k čemu jsou potřebné a užitečné, kdo je platí, zda to nejsme my všichni a proč to vlastně děláme?
   To je snad legitimní úvaha, ne?

   Protože ono to není tak, že vás děsně zajímá vodní slalom. Chodíte se dívat na nějaké závody? Zajímáte se o jiné, ne tak úspěšné slalomáře, kteří nejsou nikde vidět?
   Asi ne, že. Jenom náhodou máme z tohoto sportu olympijské medaile, takže se o to zajímáte právě jenom těch pár minut, když se jede olympijský závod a pak zažíváte falešné uspokojení, že "Češi jsou v něčem nejlepší". Trochu drahá legrace, řekla bych...

   Vymazat
  7. Cirkve? Mne? Nic zvlastniho - proc? Ja o nich nenavistne clanky nepisu a pokud nekde utrousim komentar, tak se tyka gauneru a pokrytcu v cirkvi. Ostatne nemuzu za to, ze kdejaky cernoprdelnik chlasta vic, nez tve sportovni vzory :-))

   Vymazat
  8. Gravere, tvoje názory vůči církvi jsou daleko nenávistnější než moje vůči sportovcům. Já proti sportovcům nic nemám, ať si sportují, vůbec mi to nevadí, neuráží mne to ani nepobuřuje, přeju jim to, někdy některým fandím. Mám pouze námitky proti tomu, aby tato činnost byla financována státem (zejména v současné podobě), to je celé.

   Vymazat
  9. To neni pravda - ja je vsechny miluju :-). Jeste jednou: to neni o cirkvich, to je o pokrytectvi a grazlovstvi. Kdyby to byl svaz zahradkaru, postavim se k tomu stejne. Je mi fuk, kdo v co veri a jestli ke sve vire potrebuje odbory a nemuzu za to, ze je v cirkvi svoloc, ktera si zaslouzi pohrdani a kopanec do rusuturu.

   Vymazat
  10. Jé, jsem pro do toho tak nezabředávat!

   Pak vznikají argumenty typu: cyklostezky jsou pro všechny, slouží všem, můžeme je používat všichni. Zamrzlej rbník můžou taky použít všichni a hrát na něm hokej, to zadarmo, zimní stadion takymůže použít každej, když zaplatí vstup. Proč by ho neplatil? Jízdní kolo si přece uživatel cyklostezky taky zaplatil ne - to není žádnej argument v žádném ohledu, to s cyklostezkami...

   A níže dokonce čtu, že by se mohlo zvážit zrušení ministerstva kultury. No to teda nemohlo, protože kultura je důležitá, ale výdělečná úplně ne. Všude na světě.

   Vymazat
  11. Liško,
   to, že kultura je důležitá snad s ministerstvem nesouvisí, ne?:)
   V době, kdy nebylo ministerstvo, žádná kultura snad nevznikala?

   Vymazat
  12. A na to jde říct asi co? Nic, ale ne proto, že je to adekvátní nebo definitivní odpověď. To proto, že to není vůbec argument, že Věstonická Venuše neměla ministra kultury.

   Vymazat
 15. Clovek potreboval a stale vice potrebuje "chléb, hry a idoly".
  Jak drahé by byly dusledky, kdyby je nedostal ?
  Investice do sportu jsou produktivni. V kazdém pripade nutné.

  A co by tomu rekl dnes Pierre de Coubertin ?
  Asi by nepoprel to, co rekl uz kdysi:
  "Kdyby rodice vedeli, kolik inteligence, vule, ducha a charakteru je ve vetsine sportu, s nadsenim by k nim své deti vedli".
  Urcite by znovu opakoval:
  "Plus fort, plus haut, plus vite !" s tim, ze "Uspech neni cil, ale prostredek, jak mirit vys !"

  Hodne uspechu vsem ceskym olympikum a pani Stepance zvlast' ! :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB, ano, idoly - souhlasím.
   Ale jaký idol je někdo, kdo ohrnuje nos nad vzděláním, protože se na vysoké škole musí učit to "neužitečné"? Kdo netuší, co bude dělat, až přestane za státní peníze máchat pádlem? Protože nic jiného neumí? A kdo chození na masáže vydává za práci?
   Nemyslím si, že to je nějaký zvlášť vhodný idol pro děti:(
   Styděla bych se, kdyby takto uvažovaly moje děti.

   Vymazat
  2. Tak je pravda, ze pravnici nejsou natolik limitovani vekem, aby museli premyslet, co bude, az prestanou machat paragrafy :-))

   Ackoliv je mi sport temer v rusuturu, preju i ja, aby se jim to show vydarilo. Ona to sice neni zadna poradna prace, ale i tak...

   No, a k tem masazim: Chris, to uz snad ani nejsi ty. Tak hloupoucke argumenty...
   Ne, ty masaze nejsou prace - jsou prostredkem pro jeji uspesny vykon.
   A takova to byvala vesela holka :-((

   Vymazat
  3. V tom ma Stepanka pravdu. Nas tam ucili neuzitecnou filosofii, latinu a dalsi zbytecnosti... :))

   Mala aktualitka:
   Fotbalovy klub PSG koupil svedskeho utocnika Zlatana Ibrahimovice. Rocni plat bude mit cistého 14 milionu eur. Zamestnavatel a majitel PSG, quatarsky emir, za neho zaplati navic statu 45 milionu (dane apod).
   Kolik anonymnich chudych fotbalovych klubu z toho lze financovat ?
   Kolik PSG Zlatan vydela ?
   Uz bylo prodano 100 000 jeho dresu za 110 eur. Stadion Parc des Princes je beznadejne vyprodan...
   Kazda prace je jinak efektivni.:))
   MaB

   Vymazat
  4. MaB,
   ano, ale to jsou soukromé finance. Když z nich stát něco dostane na daních, tak je to dobře.
   Stejně tak fanoušci, kteří financují klub prostřednictvím nákupu dresů: ano, tak by to mělo fungovat.

   Gravere,
   znova: ať si na ty masáže chodí, ale za své. Proč máme ty masáže financovat z daní? Co to přináší? Jaký je poměr vynaložených prostředků z veřejných rozpočtů a toho, co za ně stát dostane?
   Taky potřebuju hromadu věcí a služeb pro práci a nejdu si pro ně na ministerstvo spravedlnosti:-i
   Určitý servis nám třeba poskytuje Komora, kde jsme povinně členy. A představ si, že si ji my, advokáti, financujeme ze svého (každý 8.000,- Kč ročně a další platby k tomu).

   Vymazat
  5. Chris, ano, tady jde o soukromé finance.
   Ale profesionalni hvezdy typu Jagra musi zpravidla projit amaterskym stadiem, které financuje stat.
   Statu se tato investice vraci, jakmile zacne hvezda "zarit". Pak to ma (alespon tady) pro nej ohromny ekonomicky dopad, a to nejen na danich.
   Co lidi pracuje v odveti sportu a odvetvich s nim souvisejicich ! Je proto potreba videt i ty sirsi souvislosti :)
   MaB

   Vymazat
  6. No jo holka, on ten barák na Národní a provoz všech těch zaměstnanců, kteří nikdy nic nevyprodukujou, sežere spoustu peněz:o), a když dělá Komora raut v Rudolfínu, Obecním domě, nebo na Hradě, tak to musí být taky zatraceně drahá sranda, čímž chci jen říct, že by ty příspěvk mohly být mnohem menší, kdyby se trochu šetřilo:o)

   Mod.

   Vymazat
  7. Mod,
   Komoru považuju rozhodně za užitečnou instituci a plateb na ni mi není líto. Už jsem o tom psala dříve:
   http://christabel.blogarchiv.cz/812707-bulletin-a-bonusy.php
   A to jsme členy povinně, takže bychom si vlastně mohli stěžovat, proč máme platit, když členy musíme být:)
   Ale jasně, některé výdaje, které Komora vynakládá, jsou jistě zbytečné, ale o tom zase někdy jindy:)


   MaB,
   jak jsem psala, financování sportu mládeže mi není proti mysli. Jenomže i to zde nabývá podob dost zarážejících.
   Neviděla jsem - nevím, zda bohužel nebo bohudík - televizní dokument o trénování malých hokejistů. Ohlasy na ten dokument byly ovšem zajímavé: rodiče i trenéři na malé kloučky řvou, často vulgárně, nabádají je k agresivitě a k co nejvyššímu výkonu za každou cenu - pod vidinou toho, že kluk se prosadí a bude z něj nový Jágr:( Nejspíš to nemá vůbec podobu volnočasové aktivity pro radost, jak bychom si to asi rády představovaly.

   Kromě toho zdejším fotbalem před časem otřásaly obrovské korupční skandály: úplatky se braly doslova na všech úrovních, od nejnižších soutěží. Mladí fotbalisté se rychle naučí, jak to v současném sportu chodí a komu mají co dát, aby vyhráli:(
   Tohle není žádná mládežnická selanka v Tyršově stylu, už dávno ne, kdepak!

   Myslím, že než se rozhoří ten olympijský oheň, není vůbec od věci si o těchto věcech pohovořit.

   Vymazat
  8. Vážená Christabel, ač jsem si to nemyslela, došlo na Vaše slova, že Vám do diskuse ozvu. Tak tedy tady to je:

   Dokument o malých hokejistech jsem viděla. Je to o ročníku 2001, tedy o hokejových soupeřích mého syna, se kterými se potkáváme cca od roku 2004. Děti, rodiče, trenéra, zákulisí i štáb, který to natáčel znám.
   Zjevně, i když to srdnatě popíráte, víte o sportu veliké nic. Dobře, jak je ctěná libost - nevězte, poučujte, přete se.
   Ale pokud víte o konkrétní osobě trenéra, o konkrétních dětech, o konkrétních rodičích, o manipulaci s natočeným materiálem ho*no, tak v zájmu uchování své mentální integrity byste se měla podobných hysterických a manipulativních výkřiků zdržet.

   Sportovala jsem jak já, tak můj manžel na tehdy celorepublikové úrovni. Oba v individuálních sportech. Oba máme vysokou školu. Našeho jediného syna jsme zcela cíleně dali na kontaktní, klučičí, kolektivní sport. Je premiant na jazykové základce, jistě bude pokračovat na osmiletém gymnáziu a dál. Na ledě je 5x týdně. K tomu angličtina, klavír a keramika. To, co sport udělal s jeho vývojem a povahou odpovídá přesně tomu, co jsme chtěli a námaha a peníze tomu věnované jsou vynaložené zcela správně. Stojí to tolik peněz v malém klubu, na soukromém stadionu, že pidipříspěvek státu je akorát tak na rolbu po veřejném bruslení.

   V každém hejně se nějaký blbec najde. Gross je taky JUDr, žeano a nemám pocit, že můj syn bude mít díky jeho vzoru problém být právníkem. Stejně tak Hilgertová nežije z platu na Dukle, jak se jistě domníváte. To, že její syn pádluje - a co dělá Váš tatínek? Není náhodou právník? :-)

   Každý, i Jágr začínal jako dítě na veřejném sportovišti. V určité chvíli se finančně odpojil. Nyní koupil kladenský hokej, nalil do něj ohromné množství peněz, energie, charizmatu..a hromada kluků, kteří by jinak stáli u těch Vámi popisovaných laviček tráví a trávit bude čas na jeho zimáku.. Ale vysvětlovat to trubicově koukajícím křesťanovi - to asi nesvedu.

   A už vůbec nedokážu pochopit, jak někdo může tvrdit, že vrcholový sport není práce, ale koníček. To asi prostitutka také nepracuje, jen si od rána do rána užívá :-)

   Celý článek a Vaše argumentace pod ním, mi Chris, velmi připomíná heslo starých komoušů od soustruhu, kde předváděli práci na schůzích ovksč a ožralí pak pokřikovali, že jsem vystudovala za jejich peníze.

   Sorry za úpřimnost.
   Ela

   Vymazat
  9. Paní Elo,
   moje zkušenosti jsou malinko jiné:-) Jsem ročník 1975 a vyrůstal jsem na zimním stadionu. Doslova a dopísmene - táta totiž byl údržbář a na stadionu jsme měli byt. Na záchodě bylo okénko, takže jsem mohl koukat na plochu. Ve škole jsme měli 4 třídy v ročníku, třída D byli hokejisti. Postupně, od asi tak 6 třídy k nám do B začali přecházet. Z devadesáti % ze zdravotních důvodů - kolena, menisky a ani nevím co vše dalšího. Dost jich mělo zlaté zuby. Úroveň jejich vzdělání byla zoufalá, někteří ani pořádně nečetli, o gramatice ani nemluvě. Proto jsme byli nejhorší třída na škole, všechny nás házeli do jednoho pytle:-(
   Můj táta, byť jeho výchova nestála za nic, mi jednou řekl, chvíli poté, co sbíral několik zubů ze zakrvácené ledové plochy, že jestli budu jednou sportovat jako tihle kluci, vlastoručně mě zabije.
   A víte co ještě? V sedmé třídě v té třídě D bylo cca 15 kluků, nejméně polovina jich kouřila, ne malá část už sa sebou měla zkušenosti z chlastem. Táta si totiž občas lebedil, kterak má lahve od piva a vína ze šatny na vrácení:-))) První sprostá slova jsem pochytil od nich, když mi ráno pod oknem vyřvávali, než jim začne trénink. První cigaretu jsem dostal od hokejisty. Poprvé do držky jsem dostal od hokejisty. První dívčí prsa jsem viděl, když jeden hokejista serval mé spolužačce tričko.
   Nedovedu si přectavit, jak to vypadá teď. Drogy? Steroidy?
   Od dob svého dětství, když slyším argument, že intenzívní kolektivní sport je prevencí kriminality, hluboce se směju.
   A víte co ještě? Starší syn, ač se žádnému sportu aktivně nevěnuje, jezdí rád na kole, běžkuje, občas se proběhne na nedaleký kopec a je i přesto premiantem na osmiletém gymnáziu, množství úspěchů v různých vzdělanostních soutěžích ani nedokážu spočítat, dokonce je i slušný a třídní ho dává za vzor v chování a zájmech.
   Argument o prospěšnosti kolektivního sportu vidím tedy lichý.

   Vymazat
  10. Jaktoze kolektivni sport neni prospesny? A co ty prsa?
   A individualni sport prospesny je? Nebo je to vse jen burzoazni prezitek a ty zasrani reakcionari jen tyji z mozolu pracujicich?
   Je to dobry, uz se zacinam bavit :-)

   Vymazat
  11. Elo, vítejte zde!
   Tak ještě pár opozdilců a máme to zase komplet:))

   Máte určitou zkušenost, kterou popisujete, a rozhodně Vám přeju, aby i Vaše další zkušenosti s kolektivním sportem byly příznivé.
   Sama jenom poznamenám, že jsem principiálně proti tomu, aby se dítě školního věku věnovalo tolika aktivitám a v takovém rozsahu, v jakém jste popsala. Ale to sem až tak nepatří.
   Chtěli jste to tak a máte to tak, nevidím v ničem problém:)

   Argumenty o mé rodině byly zcela nevhodně vytahovány už na minulém blogu; nechápu proč komentátorům leží na srdci povolání mého otce, ale nikoliv, není právník, je původní profesí programátor, i když se už řadu let živí jiným povoláním v soukromé sféře, zcela nezávisle na příjmech ze státního rozpočtu.
   Netuším, co má s financováním sportu z veřejné sféry společné náboženské přesvědčení, to je asi nějaký myšlenkový poskok:))

   Já jsem výslovně uvedla, že jsem zmíněný dokument neviděla a vím o něm pouze z ohlasů, které byly velmi zarážející. Tedy podle Vás to bylo zmanipulované? Nikdo na malé chlapce vulgárně nekřičí, nežádá po nich agresivitu a výkon? Trenéři jsou slušní lidé, šetří zdraví malých sportovců, upřednostňují fair play před vítězstvím? To by byla ovšem dobrá zpráva.


   Sejre,
   díky i Tobě za vlastní zkušenosti.
   Když pominu to chování, které popisuješ... taky si myslím, že sport na určité úrovni ničí zdraví sportovců více než je zdrávo. Když vidím hokejisty bez zubů, když čtu o mladých fotbalistech, kteří pravidelně půlku sezóny nehrají, protože mají pochroumané šlachy a klouby, když vidím dospělé krasobruslařky a gymnastky s postavami holčiček a naopak atletky, které vůbec nevypadají jako ženy:(( No není to povzbuzující.
   Vzpomínám si na dokument o vynikajícím kanadském bruslaři Kurtu Browningovi - ve 25 letech mu zjistili, že jeho záda odpovídají biologickému věku 70 let.

   Mimochodem, k této stránce OH se vyjádřil ve včerejší MF Dnes dr. Hnízdil.

   My budeme teprve zvažovat, jakému sportu se děti budou věnovat a hodně to budeme rozmýšlet. Představovala bych si to právě tak nějak pohodověji, podobně jak to popisuješ. S kolektivními sporty budeme obezřetní, hokej jsme pravděpodobně vyloučili už teď (máme stadion u nosu, ale ani to mne nepřesvědčí), asi upřednostníme fotbal, ale stejně budeme hodně opatrní.

   Prevence kriminality: doufejme, že smysluplné koníčky mají vliv na nižší kriminalitu, ale zase nehodlám děti v rámci prevence kriminality učit uplácet rozhodčí a faulovat soupeře. Navíc trénink 5x týdně v tak zátěžovém sportu, tak daleko doufám v rámci prevence kriminality v naší rodině nedojdeme.

   Vymazat
  12. Gravere, spíš to podle mne bylo míněno tak, že kolektivní sport není prospěšný automaticky. Vždycky je to hodně v lidech, vždycky musíš zvažovat plusy a mínusy, přínosy a negativa. A zrovna v některých sportech je těch mínusů tedy dost:(

   Vymazat
  13. To je hrozna zenska :-)
   Tak uznej aspon ty kozy a ja uznam, ze mate hezci jeptisky, nez konkurence ;-/

   Vymazat
  14. Ano. A papež je jistojistě panic.
   Ela

   Vymazat
  15. Nějak netuším, jak poslední dva příspěvky souvisí s financováním sportu ve veřejné sféře - to je téma článku, k němuž jsem otevřela diskusi. Možná byste se mohli držet tématu alespoň rámcově.

   Elo,
   budu ráda, když nám osvětlíte podrobnosti o manipulaci zmíněného dokumentu o malých hokejistech, až budete mít čas. Jistě by to nezajímalo jenom mne.

   Vymazat
  16. ♠Tak už tady zase vnáším zmatek - švihla jsem to pod jiný článek a navíc zmateně, tak tam i sem, Chris si to pak promaže a odmoderuje :-) Omlouvám se.
   Sejre, svět se jaksi posunul. Např. do 18ti let je povinná kovová mřížka přes celý obličej, žádné zuby nikdo na ledě nesbírá.
   Máme všichni možnost volby. Záleží na tom, jestli si někdo doma chová Jágra, nebo všestranně rozvinutou osobnost - a k tomu sport prostě patří. Pro kluka - jedináčka je kolektivní sport jasnou volbou v rámci sociální výchovy. 5x týdně intenzivní trénink v 11ti letech? Prosímvás..3x týdně 1,5 hodiny na ledě, vyběhat, strečink. Prča v ve sprše, prča v šatně. 1-2-3x týdně zápas. Několikrát za zimu turnaj. Jeden dobrý tréner říká - vybrali si hru, tak je nechte hrát! Zábava, legrace, adrenalin. Domluva rodičů o odvozech na mimopražské zápasy a turnaje. Běžně s předchozím vyzvednutím z tréninku a přespáním celého chumlu u domácnosti rodiče-řidiče. Ukočírovat hejno našich malých hokejistů je hračka - chytří, hraví, samostatní, cílevědomí, komunikativní, respektující požadavek dospělého a bez keců reagující na první dobrou. Buchty od babiček v šatně před zápasem. Mix národností mluvící mixovaným jazykem používající zásadní slova v češtině (např. betony, šatna, štulpna :-))
   Pokud dle svobody volby vyberete sport i oddíl.
   Chris, slyšela jste někdy o české hokejové odborářské lize? Tak si to hoďte do googlu :-)
   Co se týče množství aktivit. Záleží "na vkusu každého soudruha" (to byl filmový citát). Můj syn ještě skvěle lyžuje, plave, potápí se, jezdí na kole i inlinech, hraje šachy, scrabbles.. Nesnáší dvě věci - když má hlad a když se nuuuudíííí. Strategické PC hraje taky moc rád, ale v rámci mozaiky svého volného času, nebo když je nemocný a nemůže dělat to, co jindy. Nemocný je třeba nyní - s gpskou v ruce s bratrancem na výletě zkoumal, jak rychle běží. Obrubník v cestě mu způsobil odřené koleno skoro na kost a oba lokty. GPSka je zachráněna, v okamžiku pádu běžel 8km/hodinu..:-)
   Jenže, Chris, v přístupu k dětem se patrně nikdy nemůžeme shodnout. Netušila jsem to až do přečtení článku o Obamovi. Absolutně nikdy bych nedokázala vyhodit svému dítěti něco, co považuje za vzácnost. Navíc dvakrát!! Jestli již nyní Vaše dcera něco dělá za Vašimi zády (schovává hrníček, který jste nařídila vyhodit), tak máte akorát dvě volby - buďto ji zlomit, anebo ji nechat vlastní ego a pak se později hodně divit.
   Ela

   Vymazat
  17. Takže opět k ad hominem: o vyhození rozbitého nádobí jsem rozhodla, jelikož bylo nebezpečné a někdo se o něj mohl pořezat. Nemůžu dát takovou věc na hraní pětiletému dítěti, které má dva mladší sourozence.
   Hrnek byl můj, nikoliv její, rozbila jej ona a nikdo se na ni nezlobil. Ale o tom, že se vyhodí, rozhoduji s dovolením já.
   Moje dcerka je velice paličatá a občas má tendenci vydupat si nějaký okamžitý rozmar. Mimochodem, o jeho druhém vyhození jsem se s ní nakonec zcela splavně domluvila, když se vrátila, protože byl ještě doma. Jak jsem předpokládala, dávno tu příhodu hodila za hlavu, bylo jí to jedno a dohodly jsme se, že si pořídíme místo něj nějaký jiný. To, že ten hrnek vytáhla z koše oproti mému příkazu jsem jí nevytkla, jelikož už je to dávno, rozumím tomu, co ji k tomu vedlo, a nepokládám to za tak kolosální problém.
   Problém s tím máte jenom Vy, my ne.
   A nemyslím, že by bylo vhodné, abyste se vyjadřovala k povaze mé dcery, kterou jste nikdy neviděla a netušíte, jaká je.

   Já Vám věřím, že Váš syn je v tom spokojený, ovšem podle mého názoru výčet aktivit, které jste popsala, by nezvládal ani dospělý, natož dítě. A já mám také poněkud jiný názor na to, co se má dělat s nudou dítěte, víte?:)

   Každý ovšem máme jiný názor na to, co je přetěžování a co ne, rozhodně Vám nemíním mluvit do toho, co děláte se svým dítětem.

   Vymazat
  18. Citují Vás:
   "Sama jenom poznamenám, že jsem principiálně proti tomu, aby se dítě školního věku věnovalo tolika aktivitám a v takovém rozsahu, v jakém jste popsala"
   a cituji Vás:
   "Každý ovšem máme jiný názor na to, co je přetěžování a co ne, rozhodně Vám nemíním mluvit do toho, co děláte se svým dítětem."
   Tak nemluvte a nebudu reagovat :-)

   A ještě jednou:
   "A nemyslím, že by bylo vhodné, abyste se vyjadřovala k povaze mé dcery, kterou jste nikdy neviděla a netušíte, jaká je."
   Já jsem se k povaze Vaší dcery nevyjadřovala ani náznakem. Vyjadřovala jsem se k Vaší akci dcera/hrníček.. Tvrdit, že bych si snad mohla myslet, že nechám pít dítě z hrnku, který měl patrně ostré hrany, nebonevím..to je snad trochu mimo. Dají se do něj dát pastelky, nebo jen tak se může postavit do vitríny. Ale vyhazovat přes pláč dítěte něco, co ono považuje za vzácnost.. Zeptejte se za pár let, jestli si to pamatuje.. Ale na tom se neshodneme.
   Ela

   Ela

   Vymazat
  19. Elo,
   ne, ona to nepovažovala za vzácnost:) Ona se zlobila, že to rozbila, chtěla aby se to "nějak" spravilo, aby byl ten hrnek znovu celý, aby se to nestalo. A ono se stalo. I dítě musí pochopit, že se stane škoda a že když se něco rozbije, tak je to holt rozbité a někdy to nejde spravit. A že záleží na jiných věcech, na tomhle ne.

   A ne, v naší domácnosti se rozbité hrnky s fotkami prezidentů nedávají do vitrín. My ani žádnou vitrínu nemáme a i kdybychom ji měli, tak tam uražené reklamní hrnky opravdu skladovat nebudeme.
   Když do toho dám pastelky, tak si s tím budou samozřejmě hrát i její mladší sourozenci, protože pastelky jsou na nízkém dětském stolečku. Není možné, aby takto rozbitou věc mělo v dosahu roční batole.

   K výchově jsem se vyjadřovala obecně, tak jak to vnímám já, rozhodně ne k tomu, co prospívá či škodí nějakému konkrétnímu dítěti, které vůbec neznám. A takto obecně "mluvit" na svém blogu můžu, od toho ten blog totiž mám. Ostatně, byla jste to Vy, kdo začal uvádět v diskusi osobní příklad z rodiny.

   Vymazat
  20. Chris, když uvažuješ, jaký sport bude pro tvé ratolesti ten pravý, zprostředkuji ti doporučení pana Thomase Jeffersona:
   "Silné tělo činí i mysl silnou. Z různých druhů cvičení doporučuji střelnou zbraň. Je to přijatelné cvičení pro tělo a dává mysli důstojnost, zábavu a nezávislost. Míčové a podobné hry jsou pro tělo příliš prudké, a netříbí mysl. Nechť je střelná zbraň na tvých výletech nerozlučným společníkem."
   Toto doporučení bylo samozřejmě myšleno jen polovážně, jako vtip - ale na druhou stranu měl Jefferson pravdu, protože když máš 30 cílů-sklopek, je celkem fuška udržet flintu aby se neklepala, musíš promýšlet trajektorie a nadsazení, koncentrovat se, někdy i počítat...
   Na podzim bude ve Stárkově (za Hradcem) "můj" Ostrostřelecký Spolek pořádat další střelecký den ze vzduchovek, kterého se ve své kategorii účastní i děti (tamní haranti v rámci spolku cvičí na škole a s ostudou musím přiznat, že mne porážejí), tak se tam určitě můžeš stavit s celou rodinou. Nebo na pohodové celorepublikové větrovkářské soutěže Česká sklopka (termíny), tam také soutěží i děti (ale nejde zdaleka tolik o výsledek, jako o zábavu - já to flákám a mívám mezi 70 a 80%).

   Zpět k téma - hlavní je nepřetěžovat. Když jsem byl mladý a hloupý, dělal jsem denně 50 kliků a trochu si tím odrovnal rameno. Protože jsem je dělal špatně. Jenže to ti nikde neřeknou - v tělocviku ani na žádném tréningu; to mne seřvala až terapeutka. Kdybych dělal 10, asi by to prošlo. Mno.
   Být tebou, beru děti na tůry, možná později na vodu, dělám s nimi sporty a "sporty", kterých se mohou účastnit i s rodinou nebo kamarády se kterými chtějí a kde je nikdo nedrtí požadavky na výkon (na což jsou kolektivní sporty blbé, protože tvou chybu si vyžerou všichni a dají ti to vypít). Ale to je samozřejmě zase můj pohled a já jsem kolektivní sporty vždycky nesnášel.

   Vymazat
  21. Covere, díky za tipy:)
   Na některé věci mám děti ještě malé:)
   Btw, dostala jsem čirou náhodou nedávno materiály ke zkouškám na ZP, tak nevím, jestli to není nějaký signál, abych je nastudovala, když už je tu mám:)

   Právě tak nějak podobně, jak popisuješ, bych si to představovala. Na vodě byly před pár dny s částí rodiny a přijely nadšené a taky jsem nedávno žasla, kolik toho ujdou v Prachovských skalách a vůbec nereptají. Dcerku mám v ZUŠ na tanečkách pro nejmenší, to mi přijde taky jako dobrá aktivita na pomezí "umění" a "sportu", učí se pohybovat do rytmu, poskakují po tanečním sále, nacvičují nějaké vystoupení a pak ho uspořádají, publikum tvoří rodiče:) Prostě žádná křeč, je to jenom pro radost a nemusím mít strach, že v tomhle raném věku se jim nevhodným pohybem poškodí klouby.

   Sama jsem se nikdy sportu organizovaně nevěnovala, tak právě netuším, jak moc lze důvěřovat trenérům, že tomu rozumí a nepoškodí dětem zdraví.

   S kolektivními sporty opravdu nevím, prostředního samozřejmě baví už teď kopat do míče, jako všechny kluky, tak proto asi budeme zvažovat fotbal, ale určitě budu dávat pozor, aby se mu to spíš nezošklivilo nějakým nevhodným přístupem.

   Vymazat
  22. Covere..zase si tady budu připadat jako fabulující fantasta.., ale nemáš pravdu - resp. ne univerzálně.. U mého syna po zápase v šatně "řve" trenér - i když vyhrají, protože rozebere chyby a pochválí podařené. Základní, absolutní základní pravidla, které se kluci naučí už v přípravce, když začínají s přáteláky v minihokeji jsou dvě: 1/ hrajete jako tým. Góly nedostáváte proto, protože je golman kopyto, ale proto, že mu obránci nepomohli a útočnící po ztrátě puku pustili soupeře do středního pásma a dál.. A góly jste nedávali ne proto, že jsou útočníci kopyta, ale také proto, že obránci je neposlali dopředu přihrávkou, která má oči. Nikdo, nikdy, ani když to tréner neslyší nenadává někomu konkrétnímu, kdo může za prohru. 2/ pravidlo - musíte na sebe dávat pozor. Silnější chrání slabšího - obránce útočníka, mohutnější centr rychlé křídlo, obránce svého brankáře.. Nesmíte se ani kočkovat s rizikem zranění, a už vůbec ne se prát. Když to na tréninku někdo zkusí, je z ledu vyhozen - netrénuje, nehraje v sobotu zápas. A to je absolutní trest. A osvícený trenér to takhle umí. V nižších kategoriích se nosí do šatny žákovské trénerovi ke kontrole. A znám jednoho, který dával za trest psát klukům slohy místo klikování.
   Uznávám, že jsme pečlivě vybrali sport i oddíl. Měli jsme štěstí na rodiče, na hlavního trenéra i ostatní kolem. Pokud by to tak nebylo, hledali bychom dál dle vlastního přesvědčení, než bychom se dostali do optima..
   Je jasné, že v pubertě se to láme - někdo jede na výkon "najágra", někdo pokračuje dál v nižší soutěži, hraje pro radost, hraje pak s kolegama z práce pozdě v noci, pak jdou ještě dělat byznys do hospody, grupnou se jako HC Dobří kluci a hrají "Odborářskou ligu".
   Od toho ta svoboda volby je.

   A všestrannost je základ. Když si někdo myslí, že hokejista jen míchá puk, veslař jen vesluje, basketbalista jen dribluje..tak fakt o sportu nemá anung.

   Ad vzduchovka - když jsme u toho výčtu aktivit. Náš děda má dva vnuky, před pár lety si koupil letitý sen - pořádnou vzduchovku, jakože klukům k Vánocům. Už i náš junior střílí lépe, než dědek, což mu ale jako osvícený senior přeje a chlubí se tím..:-)
   Ela

   Vymazat
  23. Jo, a ještě jedno zlaté pravidlo se u hokojového potěru razí - není ostuda prohrát, ostuda je nebojovat..
   A to platí univerzálně i pro individualisty vzešlé z individuálních sportů - to myslím sebe.
   Existuje také volně šířený soubor pravidel pro hokejové rodiče - je tam kdeco, i blbě splnitelné, jekože se např. nemá sprostě řvát na rozhodčího :-)

   Vymazat
  24. Elo, sice to nebylo na mne, ale ještě poznámku k tomu.

   Je fajn, že máte s hokejem pro syna dobré zkušenosti, ale sama píšete, že jste museli hodně vybírat a měli jste štěstí. Ta pravidla by měla být samozřejmá - ale jsou taková?
   Trochu mi v těch pravidlech chybí taky respekt k soupeři a ochrana jeho zdraví, ale snad je to tam také nějak zahrnuto. Proč musí silnější kluci ty slabší chránit? Před soupeřem? Soupeř jim chce ublížit?:(

   Jak jsem to četla, říkala jsem si, že je škoda, že dodržování těchto pravidel patrně na vyšších úrovních dosti kulhá. Faulování a rvačky jsou běžným jevem, vulgarity taktéž i na nejvyšších úrovních, korupce kvete (minimálně donedávna kvetla, tedy ve fotbale).
   Pravidlo dopingu v některých sportech zní patrně: není ostuda dopovat, je ostuda nechat se chytit:( Jinak si některé věci, které se dějí, např. na TdF, těžko vysvětlit:((
   Ano, ty principy, na kterých sport stojí, jsou báječné. Jenomže trochu potíž vidím v tom, že dnešní svět sportu (zejm. na vyšších úrovních) je od principů a ideálů na míle daleko.

   Kromě toho to má možná ještě další rozměr, schovaný v tom "ostuda je nebojovat". Ne každému je blízký tento druh "boje", soupeření o nějaký pohár, který vypadá tak důležitě, i když vůbec důležitý není (ne, ani zlatá olympijská medaile není důležitá, i když vzbuzuje ten dojem a chce tak vypadat). Prostě ne každý na to má náturu a chce to podporovat.

   I mezi sporty jsou v tomhle jisté rozdíly, třeba atletiku vnímám spíše jako boj člověka se sebou a případné vítězství nad sebou - a vidím v tom rozdíl oproti kolektivním sportům, kde výhra jednoho automaticky znamená prohru druhého.

   Vymazat
 16. A me tam ucili telit kravu, politickou ekonomii a marxak. Taky to asi uz nevyuziju, i kdyz uvidime po volbach. Pokud jde o hard skills, tak VS uci spoustu zbytecnosti a navic blbe. Jenom Chris ma asi to stesti, ze ji tam ucili same potrebne veci :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Ježšmárja, kolik desítek lidí pohrdá vzděláním natolik ( a vystudovali jenom kvůli tomu, že to bylo přání rodičů, resp. kvůli tomu, že se chtěli ještě pár let válet), že se vpodstatě nic nenaučili a svému oboru se naprosto nikdy nebyli schopni věnovat, nebo je vůbec nezajímalo se mu věnovat?! Tomu já říkám pohrdání vzděláním,jen tak mimochodem, placenému z našich přímých i nepřímých daní!

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, ale ti obvykle neaspirují na "vzory pro mládež" a "idoly", nota bene placené ze státního rozpočtu:p

   Vymazat
  2. Zdravím.
   To, co se dnes děje ve sportu, je úplně momo ideály pana PC,je všichni víme.Štěpánku jsem četla,ale je fakt, že je zajetá vsystému,který zná a který ji docela dobře živí,když přitom vyhraje nějakou tu medili, ok.Nedělá nic jiného než většina lidí,jede v zaběhnutých kolejích svých výhod,proč by šla proti proudu?
   Já te´d momentálně jsem v karanténě,přišla jsem do kontaktu ve službě s nákazou a teď se čeká, jestli nemoc propukne nebo ne,musím být doma, pro moje pacienty by to byla jistá smrt, než se pouštět se zřizovatelem do dlouhodobého sporu o náhradu škody, vzala jsem si dovolenou, takže jak by to bylo po hilgertovsku?
   Dita

   Vymazat
  3. Dito,
   moc zdravím na novém blogu.
   To zní dost děsivě, s tou karanténou, přeju ať žádná nemoc nepropukne a vše je v pořádku!

   Jinak to je správná připomínka, asi nelze sportovcům vyčítat, že využívají servisu, který je jim štědře poskytován. Proč by nevyužívali? Otázka má směřovat spíš na toho, kdo jim jej poskytuje a proč.

   Vymazat
 18. Chris: sama rikas, ze zamestnavatel sportovcu je stat. A kazdy zamestnavatel je povinnen poskytnout zamestnanci prostredky pro plneni pracovnich ukolu, tak proc by si sportovci meli platit masaze :-).
  Ty kdyz obhajujes ex offo, tak to plati kdo?
  pochop - mne nevadi tvuj nazor (i kdyz s nim nesouhladim) - mne vadi ze ho aplikujes selektivne. To, co rikas o sportovcich, se da navlect na cokoliv jineho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere, já především nesouhlasím s tím, aby zaměstnavatelem sportovců byl stát, to snad je z článku a diskuse zřejmé. Pak jim nemusí ani poskytovat servis.

   Stát si objednává obhajobu ex offo a pak ji zaplatí. Ale to není jediný příjem advokátů. Pokud společnost vyhodnotí, že chudí obvinění nepotřebují obhájce, tak si pro ně obhajobu neobjedná, no prosím. Sám si zvaž parametry takového procesu.

   Vymazat
 19. Ok, nechces, aby zamestnavatelem sportovcu byl stat. Nechme stranou, ze tomu tak vzdy neni a pominme tvou argumentaci. Chapu to tedy spravne, ze jsi zastancem kompletni odluky sportu od statu, prechod do privatni sfery na komercni bazi (sponzoring je taky komerce) - proste kdo chce sport, at za nej plati? Dobra, je to sice zcela nerealny nesmysl, ale jako nazor to beru. A chtela bys tedy tento model i pro jine sfery? Kultura, cirkve, zajmova sdruzeni....?
  Nevim, jestli jsem to rekl jasne, ale ja to vnimam tak, ze se chces zbavit toho, co nesedi tobe. Neni v tom rozum, analyza, parita... proste stat nema financovat sport, protoze tobe osobne nesedi, sportovce nemusis a plosne je povazujes za opilce a prisavky. Uznavas to nebo jsi presvedcena, ze jednas fer?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co tak stat usetri na nefinancovani sportu, da na financovani malé a velké delikvence.
   Nejvetsi sportovci ve fotbale, basketu, boxu, judu vysli z nejchudsich predmesti...
   Pro pravniky to bude jiste zisk, ale co pro spolecnost ???
   MaB

   Vymazat
  2. Omluvte lapsus - ma byt samozrejme potirani delikvence.
   A propos, nevi nekdo, jestli je na Slovensku delsi dovolaci lhuta pro cizince ? Nebo je to jen 14 dni jako pro mistni ? Jak je to s cizinci v Cechach ?
   Dekuji za pripadnou radu:)
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   proto bych financování sportu pro mládež ponechala - a třeba i ve větším rozsahu než dosud. Mohlo by se ušetřit na těch hvězdách:))

   O dovolacích lhůtách na Slovensku nic netuším, tady v ČR nevím o tom, že by se dovolací lhůty pro cizí státní příslušníky lišily od lhůt pro české občany (účastník jako účastník), ale na druhou stranu jsem se touto problematikou již dlouho nezabývala.

   Vymazat
  4. Gravere, bingo, pouhá stovka komentářů a jsme u jádra problému:))
   Jak píšu, financování sportu v nějaké omezené míře ze strany státu bych asi ponechala, ale tak, aby to sloužilo veřejnosti (viz článek): mládež, sportoviště pro veřejnost, sport v obcích... + dejme tomu reprezentační účast v těch nejvíce provozovaných sportech, fotbal, hokej, plavání, tenis, v nějakém rozumném rozsahu. Rozhodně ne zaměstnávat sportovce na plný úvazek a servisovat takzvané hvězdy okrajových sportů, to ne.

   Kultura: opět podobně, nepřerozdělovat nějaké obrovské částky, otázka je, zda vůbec nezrušit ministerstvo kultury.
   Církve - viz výše, odluka by byla vhodná.
   Zájmová sdružení: nemám přehled, co a kolik stát financuje, nějak moc nevidím důvod to financovat, možná zase jako volnočasové aktivity pro děti.

   Já se na sport ráda někdy podívám, není pravda, že "mi nesedí". Zato mi nesedí, když stát na tyto aktivity přerozděluje miliardy. Ale mnohem promyšleněji to vysvětluje Cover, odkazuji tedy na jeho příspěvky, i když zastává radikálnější postoje než já.

   Vymazat
  5. a kdo rozhodne, co je a co není okrajový sport a co je a není okrajové divadlo, nebo okrajový kostel.. A podle čeho se tak rozhodne?
   Kdo určí kritéria a částky?
   A v čem je lepší tenisový kurt, než vodní kanál v Troji?
   A kdo kromě Chris ještě říká, že peníze vydělané sportem jsou penězi za provozování koníčku?
   A opravdu je Hilgertová schopna téměř 50 let žít z vojenského platu v Dukle?
   Nějak se v tom ztrácím, tak mě znavigujte, pls.
   Ela

   Vymazat
  6. No tak když na to bude desetina peněz, co teď, tak se to nejnutnější vygeneruje dost rychle:))
   Sporty lze naprosto bez problémů seřadit podle toho, jak velká část veřejnosti se jim věnuje.
   Například fotbalový stadion je potřebnější než stadion pro rychlobruslení, že?:))

   Š.H. má jistě příjmy i od sponzorů a z reklam, plat a servis jí poskytuje stát. Pokud jde o detailní financování, to se obraťte na ni.

   K tomu, co je práce a co nikoliv a co jsou peníze za provozování koníčku, viz příspěvky výše v diskusi.

   Vymazat
  7. Chris, dekuji za potvrzeni, tusila jsem to. Jiskricku nadeje uhasim az zitra:(
   Tady maji cizinci 2 mesice navic.

   Pokud jde o ty opravdové sportovni hvezdy, jsou to super profici a stat nic nestoji. Spis mu dost vynaseji nebo by vynasely, kdyby... Vetsina zije totiz ve Svycarsku, Monacu ci jinych rajich...
   Diskuse chytla, zda se, druhy dech, lze se tesit na utkani "pro" a "proti" ?:)
   MaB

   Vymazat
  8. MaB, tak to je mi líto. Nic mne nenapadá, jenom snad že to lze modifikovat, když není správně doručeno... Kdybys potřebovala nějaké podrobnosti, napiš mi mail.
   Btw, na Slovensku to mohou mít jinak než zde.

   O migraci vysokopříjmových sportovců z některých zemí (ne konkrétně z ČR) do daňových rájů jsem již také něco četla. Když to zasadíme do kontextu, že tedy vyrostli ze státem financovaného mládežnického sportu, to také není zrovna příznivé.

   Vymazat
  9. Graver: já bych byl pro, jak již jsem psal výše. Přijde mi úchylné a naprosto amorální, aby na mé koníčky museli přispívat lidé, kteří se o ně nezajímají, ba dokonce s nimi třeba nesouhlasí.
   A naopak.
   Částečný přístup - pokud se ponechá princip přerozdělování na něčí koníčky - vede jen k absurditám, jaké zmiňuje Ela, tzn. podle jakých kritérií se pak určí, co je na místě dotovat a co ne.
   Ale já jsem jen magorský individualista, že :)

   Vymazat
  10. Covere, kdyz si budou uchylove na sve konicky prispivat vzajemne, dostane se tak i na ty, kteri by si je jinak nemohli dovolit. Kdyz se na sportovni areal, kostel, plavecky bazen ci bordel poskladaji i ti, kteri nesportuji, nemodli se, neplavou ci nesukaji, budou vsichni +/- happy. Mne netesi, ze ze svych dani sponzoruju imrvere nalite kleriky, na druhou stranu i ti katolici ze svych dani financuji zase moje konicky.

   A ano, diagnozu sis urcil spravne. A mimo to me uz temi svymi citaty a bezobsaznymi filosofickymi exkurzemi fakt dost seres :-)

   Vymazat
  11. Gravere, vzájemné přispívání na koníčky je mírumilovné řešení:) I když si nejsem jistá, že je to nejefektivnější.

   Já jsem ráda, že sem Cover píše. Takový ucelený, konzistentní a srozumitelně vyjádřený pohled na svět obecně i na jednotlivosti je vždycky pro diskusi přínosný.
   Takže je to diskusní posila:)

   A nevím, jestli si máte vzájemně co vyčítat:)
   Ostrostřelci:))

   Vymazat
  12. My si taky nic nevycitame :-).

   Vymazat
 20. OK, tak aby moje komentáře nebyly přitroublé, přečetla jsem si ten článek znovu a znovu, ale ani na podruhé a napotřetí jsem z něj nepochopila, jakou částku investuje měsíčně/ročně, stát do ŠH. Kvůli jaké částce mám být tedy vlastně nasraná?

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, dej si dotaz na Ministerstvo obrany podle zákona o svobodném přístupu k informacím:))

   Vymazat
  2. No počkej, ty to nevíš? Ty nevíš, jestli se bavíme o částce 5, 50, 500 nebo 5000 měsíčně?
   Tak to už jsem pak teda úplně mimo :o(

   Mod.

   Vymazat
  3. Stránky Dukly:
   http://www.duklasport.cz/?xd_design=?
   Rozpočet tam jaksi nevidím. Zvláštní, když jde o peníze nás všech:-i
   Možná se jenom špatně dívám.

   Vymazat
  4. Ještě doplnění, zde je ročenka:
   http://www.duklasport.cz/myfiles/Rocenka%20DUKLA%202011.pdf

   V prosinci 2011 bylo v ASC Dukla 371 zaměstnanců, z toho 170 sportovců a 67 trenérů.
   Výstavba provozního objektu stála 25 mil., rekonstrukce lázní jen v r. 2011 43 mil.

   Vymazat
 21. Na Dukle sportuje kdekdo, nejenom zaměstnanci. Výše uvedené částky bez kontextu vypadají děsivě, ale tady se přece manipulace s fakty neprovádí. Není tam rozklíčováno, kolik je ze státního rozpočtu a kolik z peněz sponzorů, které přivedla třeba Špotáková, nebo Železný?
  Tak kolik tedy na tu Štěpánku ze svých daní platím? Aby mi to konečně přišlo líto..
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady není účelem, aby nám to bylo líto, ale abychom o tom alespoň věděli a mohli o tom přemýšlet.

   Rozpočet Min. obrany za rok 2011:
   http://www.mocr.army.cz/images/id_50001_60000/5146/2011.pdf

   Je to trochu nepřehledné, protože výdaje na sportovní reprezentaci jdou částečně z kapitoly MO a částečně z kapitoly MŠMT.
   Prošla jsem to jenom zběžně, něco je uvedeno na str. 44 (celková částka 371,8 mil.), podrobnější rozpis je pak na str. 86 a násl.

   Ad sponzoring: nemám tušení, zda sponzorské příjmy jdou Dukle nebo přímo sportovcům?

   Vymazat
 22. "Ad sponzoring: nemám tušení, zda sponzorské příjmy jdou Dukle nebo přímo sportovcům?"

  :-))
  Pokud je na mantinelu nápis, že Pepova minerálka je nejlepší, tak peníze za to jdou přímo provozovateli. A ten s nimi nějak naloží - třeba opraví lázne. A Pepa to tam dal proto, protože tam hraje nějaký Jágr, který táhne diváky, tak se s koukáním na Jágra kouknou i na Pepovu reklamu.

  Sorry, ale na jednoduchou otázku zcela jednoduchá odpověď.

  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady šlo o osobní sponzory sportovců, ne o reklamní panely na sportovištích.
   To je jasné, že reklama je vítaný příjem ze soukromých zdrojů, přesně takovými příjmy by měl být sport financován, ne ze státního rozpočtu. A u soukromých klubů to tak je. Vždyť o tom je celá diskuse.

   A opravdu nevím, kolik visí v areálu Dukly reklamních panelů. Tak až tam půjdete, můžete je spočítat:)
   Jestli to vystačí na tu opravu lázní:)

   Vymazat
  2. Ale co, buďme důkladní..
   opravdu mám psát, že když bude Jágr chodit v tričku s pochvalným nápisem o Pepově minerálce, tak peníze jdou jemu, jakožto sportovci? A Jágr je pak otočí v kasínu, nebo je strčí do svého stadionu na Kladně, kde budou nejenom jezdit hráči jeho nově přejmenovaného klubu Rytíři Kladno, ale i spousta dětiček v rámci hodin tělocviku, nebo veřejného bruslení.
   Stadion menšinově vlastní i město Kladno, které si tím jistí, že se za hodinu veřejného bruslení nebude platit opravdická tržní cena..
   Ale to snad není nutné, takhle hloupoučce vysvětlovat, neboano? Ale když už otázka zazněla..

   Přemýšlet by se dle mého mělo, aby se netransparentně nekradlo z veřejných peněz. Jakýsi plat Hilgertové mi jako zlodějina opravdu nepřipadá.

   Ela

   Vymazat
  3. A až ty panely na Dukle spočítám, tak Vám řeknu třeba deset a Vy mi řeknete, kolik je to peněz, jo?
   :-)
   Citovala jste ročenku Dukly a částky vynaložené na opravu lázní..mně z toho vylezlo, že Vám je líto - resp. že přemýšlíte, proč se veřejné peníze daly na tento účel a že je to špatně. A moje otázka zněla - kolik je tam peněz z veřejného rozpočtu a kolik ze sponzorských kapes..
   A mám počítat panely :-) To je fikaný diskuse, panejo.
   Ela

   Vymazat
  4. Elo, Vy jste ohledně financování sportu nějaká idealistka!

   Chcete přemýšlet?
   Stačí říct:))

   http://www.bezkorupce.cz/2006/11/soud-ulozil-exprimatorovi-kladna-volfovi-podminku/
   http://www.realit.cz/aktualita/kladno-chce-opravit-zimni-stadion-za-300-milionu-korun

   Vymazat
  5. Ze státního rozpočtu tam jde 371,8 mil. Kč, to už jsem Vám našla, viz odkazy výše.
   A už mne to nebaví, myslím, že jsem tématu věnovala dost. Všichni účastníci diskuse mají o čem přemýšlet:-)
   Až zahoří ten oheň;)

   Vymazat
  6. Resp. to je celková částka na "sportovní reprezentaci". Museli bychom důkladněji pátrat, co vše je tam zahrnuto a co tam naopak zahrnuto není a je třeba schováno někde jinde. Státní rozpočet není tak přehledný jako polední menu v restauraci, bohužel.

   Vymazat
 23. Chris a Vy jste obratná "diskutérka".
  Přemýšlejte, jestli Ty Vaše odkazy jsou zrovna to, o čem jsme si tak hezky povídaly..
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty odkazy jsou o financování sportu z veřejných peněz. O přerozdělování a jiných záležitostech, o kterých se nepřemýšlí, které se prostě dělají, protože se dělají.

   O tom jsme si tady - nejenom my dvě - moc hezky popovídali.

   Vymazat
 24. Pekny damsky duel s "fleurets mouchetés" - nikdo nebyl ranen ani diskvalifikovan, bravo !

  Zamyslet by se meli predevsim zodpovedni pracovnici ministerstva, budiz jim tato diskuse "hozenou rukavici" !

  A at' zije sport, ten provozovany s rozumem a vedouci ke zdravému a vsestrannému utvareni osobnosti ! O tom, ze zasluhuje maximalni podporu vsech, neni jiste pochyb..:)
  MaB

  OdpovědětVymazat
 25. MaB, hezké, souhlasím.
  Jen k tomu "duelu". Bohužel jsme naprosto k ničemu nedošly a Chris to už bohužel nebaví.
  Ela

  OdpovědětVymazat
 26. Elo, da se tady vubec k cemuokoli dojit ?
  Pokud to Chris vzdala, je to jiste proto, ze se domniva, ze tema bylo na blogu vycerpano.

  Mame "tezi" i "antitezi", "syntézu" at' si kazdy udela sam... :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, v diskusi zaznělo vše podstatné k tématu a další příspěvky by patrně byly jen opakováním již řečeného.
   O sportu lze diskutovat z mnoha různých úhlů, nejde jenom o financování, ale také o zdravotní stránku, komercionalizaci sportu, zejména olympismu, doping, nacionalistické vášně, agresivitu, resp. její vybíjení sportem, což nemusí být vůbec špatně, atd. atd.
   Nebráním se tomu, abychom si o tom ještě někdy pohovořili, ale na druhou stranu nemíním touto diskusí strávit celé prázdniny. A v uplynulých dnech jsem se jí věnovala vskutku důkladně a intenzivně.

   Elo,
   tady vůbec nejde o to, abychom k něčemu došli.
   Tady jde o to, abychom se na nějaké téma podívali z více úhlů, třeba i z takových, z jakých se téměř nikdo nedívá, nebo o tom nemluví. Abychom měli náměty k přemýšlení.
   Nevím jak ostatní diskutující, ale já jsem toho v médiích, které se sportu jinak věnují, třeba o otázkách, které jsem zde nadnesla, zrovna moc neviděla a nečetla. Ale přesto to pokládám za docela důležitou záležitost a téma k přemýšlení.

   Vymazat
 27. Včera jsem se dočetla, že zahajovací ceremoniál OH, který byl mimochodem úchvatný, přišel na 27 milionů liber, což je o něco méně, než stál pokus o Opencard, který na rozdíl od toho zahajovacího ceremoniálu, udělal radost jen pár vyvoleným.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jen to defilé českých sportovců v gumákách za ty prachy stálo :-). Ještě vidle a místo české hymny "Dójit" od Kopytovců a je vymalováno...

   Vymazat
  2. K holinkám se raději nevyjadřuji!

   A nevím, jestli jde jedno dost marnotratné plýtvání omluvit tím, že se plýtvá i jinde:))

   Vymazat
 28. A logicky - atleti z Bermud v sortkach ! :)

  Dany Boyle je genius ! Bylo to excentrické, magické, velkolepé, jedinecné - "so british" !Paul Mc Cartney a s nim zpivajici cely stadion -velikanska klasa, koncert Arctic Monkeys se synchronizovanym ohnostrojem, opravdové show, 7 miliard confeti po defilé jako pocet obyvatel planety - pusobivé.
  Anglicané nasadili latku velmi velmi vysoko...
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, bylo to celé geniální:o), včetně R. Atkinsona, agenta 007, Královny ve vrtulníku, Caisa Claye a vlajkou, ztvárnění historie Spojeného Království, až po neuvěřitelné zapálení Olympijského ohně. Ano Boyle je genius:o)

   Mod.

   Vymazat
  2. Neviděla jsem to úplně celé, ale J.Bond s královnou a R.Atkinson byli opravdu vtipní:))
   Do zapálení ohně jsem nevydržela:(

   Vymazat
 29. Zapálení bylo nezvyklé a geniální:o)
  Jinak jsem si dneska uvědomila, že " naše Štěpánka" byla poprvé na OH v roce 1992 v Barceloně, to mi připadá úžasné, že je někdo tak pracovitý, že se dokáže 10 let ve svém oboru, byť je to jen pádlování, držet na absolutní světové špici.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 30. Poznámka k ceremoniálu:Obvykle TV ignoruji, ale neslo se nedivat, cele mi to prislo takove temne, divne,klasicka podprahova manipulace,nakonec reklama na nefunkcni zdravotni system byla uplne mimo/ vim o cem mluvim/, jen ten Mr. Bean byl opravdu velmi OK. celkove jsem tam nevidela zadnou radost.Ze srdce mi mluvi Tribun.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   našla jsem si to, dám sem odkaz:
   http://tribun.name/2012/07/30/vo-co-gou-v-tyhle-sou/

   Musím říci, že když nastala část adorující údajně báječný britský systém zdravotnictví, nestačila jsem se divit. Sama s tím nemám žádné zkušenosti, ale co jsem tak pochytila z náhodných zmínek například maminek žijících v Británii, nechtěla bych být tamějšímu systému vydána na pospas ani omylem:(

   Vymazat
 31. Chris,diky za odkaz,
  jsi fakt dusledna, musi byt radost s tebou spolupracovat :-)
  Dita

  OdpovědětVymazat
 32. Tak pokud jde o to sponzorování, teď o tom hovořil z LOndýna Vondra a pravil, že stát podporuje všechny,vpodstatě nekomerční sportovce, tedy atlety, vodáky, cyklisty, atd., ročně částkou 300 milionů korun, tak to mi nepřipadá jako moc velká rána!

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, to je někde v diskusi nahoře, reprezentace stojí cca 370 mil. Kč ročně; zas tak málo mi to taky nepřijde. Zejména při popisovaném "pracovním vytížení".

   Nevím, co je to nekomerční sportovec, ale líbil se mi jeden ekonom, který byl před LOH dotázán na případné úspěchy naší reprezentace a řekl, že doufá, že sportovci medaile prodají a výtěžek odevzdají do státního rozpočtu:-)

   Mimochodem, Lukáš Pollert měl ke sportu celkem zdravý přístup, řekla bych;)

   Vymazat
 33. Nekomerční sportovec je sportovec, který nemá příjem ze sportu cca milion korun měsíčně, mezi komerční sportovce patří zejména fotbalisti, hokejisti, tenisti ( možná i prakuroví jezdci) prostě všichni ti, kteří nedělají nic jiného, než, že " celé dny pádlují za prachy" :o))Tihle sportovci, dle mého skromného mínění, nemají na OH co dělat.
  Lukáš Polert je bezesporu nekomerční sportovec, ale nějak neumím posoudit, jestli je zdravé prodávat medaile:o) Jednou mu třeba jeho děti řeknou " Táto, ukaž nám tu zlatou medaili prosíííím!" a on vytáhne fotku auta a řekne " Bohužel se rozsypalo už v roce 2010."

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, já myslím, že to, zda prodá nebo neprodá medaile, nemá na zdraví žádný vliv.
   A mám dojem, že L.Pollert ty peníze za medaile věnoval na charitu.

   Vymazat