pondělí 20. srpna 2012

Alimenty pro Ornellu

Pikantní letní bulvární spekulace!

Na křiklavé bulvární titulky klikám výjimečně, ale občas ano. Nejčastěji tehdy, když článek" slibuje pojednávat o nějakém právním problému, s nimiž se každý z nás občas v životě potkává. Je velmi poučné sledovat, jakým způsobem k výkladu právních záležitostí přistupují nejsledovanější média, neboť právě ona mají rozhodující vliv na formování právního povědomí veřejnosti. Odlesk tohoto obecného právního vědomí se potom promítá do očekávání klientů, kteří navštíví naši advokátní kancelář se svými problémy.

A tak, když na mne na Novinkách.cz vyskočil titulek Nevěrný Kokta se cítí podveden, Ornella schválně vysadila antikoncepci, na dítě zaplatím málo, neváhala jsem. Článek pojednává o lidech, které neznám a nic o nich nevím; jeho hlavními aktéry jsou zajištěný ženatý muž (Josef Kokta) a jeho mladičká milenka (Ornella). Milenka otěhotněla a nyní jsou ve hře nároky, které z titulu očekávaného narození dítěte vůči otci tohoto dítěte vznáší.
Aby bylo jasno, je velmi pravděpodobné, že žádná informace z tohoto článku není pravdivá a informační hodnotu v něm mají pouze spojky a interpunkční znaménka. Ale pro účely následujícího zamyšlení to vůbec nevadí.

Z článku vybírám pro nás podstatné sdělení:
1. dítě nebylo, minimálně ze strany otce, plánované a chtěné. Skutečnost, že milenka otěhotněla, pokládá dotyčný pravděpodobně za podvod svého druhu: žena vysadila antikoncepci, aniž o tom svého partnera informovala, a on dál spoléhal na to, že je proti otěhotnění chráněna.
2. nastávající matka avizovala, že bude požadovat nejen výživné, ale také náklady spojené s těhotenstvím a porodem.
Znovu podotýkám, že informace patrně neodpovídají skutečnosti, berme je proto jako ilustraci běžných životních situací.

První situace je totiž sama o sobě nesmírně zajímavá. Dochází k ní i v životě obyčejných, mediálně nesledovaných jedinců, a to možná častěji, než bychom si mysleli. Lidově ji lze označit tak, že žena se postarala", aby otěhotněla.
Dříve byla nechtěná a zejména neplánovaná těhotenství záležitostí zcela běžnou, ale dnešní doba poskytuje širokou paletu dostupných antikoncepčních prostředků, z nichž některé jsou vysoce spolehlivé, například velmi rozšířená antikoncepce hormonální (i když k těhotenstvím "přes pilulky" také dochází).
Popsaný stav vede k tomu, že muži spoléhají, že jejich partnerka je před nežádoucím početím dostatečně chráněna,  a když zjistí, že tomu tak nebylo, jsou obvykle nemile překvapeni. Situaci, kdy žena bez vědomí svého protějšku přestane užívat antikoncepci, rozhodně nelze pokládat za správný a férový přístup k partnerovi. Je to opravdu nesprávné chování. Jenomže:
 zde nešlo o partnerku, ale o milenku, která má poměr se ženatým mužem. Jaký důvod měl onen muž, aby takové ženě důvěřoval?
 hormonální antikoncepce není zrovna zdraví prospěšný preparát, proto není dobré, když muž tímto způsobem přenese na ženu odpovědnost za ochranu před početím (což nic nemění na tom, že žena má muži oznámit, že navzdory jeho předpokladům se nechrání),
 hormonální antikoncepce může také selhat, ať už následkem přírodních procesů nebo chyby uživatelky,
 a selhat může každá antikoncepce, proto by měli muži ke každému pohlavnímu styku se ženou ve fertilním věku přistupovat s tím, že dotyčná může otěhotnět, a téhož by si měly být vědomy i ženy.

Laická veřejnost se někdy mylně domnívá, že není správné, aby otec musel platit alimenty na dítě počaté proti jeho vůli, případně že by alimenty na takové dítě měly být nižší. To je ovšem nesprávný názor. Z právního hlediska není mezi dětmi chtěnými a nechtěnými žádného rozdílu a nároky matky jsou v každém případě stejné, ať už otce oklamala či nikoliv.
Je proto vhodné si uvědomit, že každý pohlavní styk mezi mužem a ženou je v zásadě konkludentním souhlasem k případnému početí dítěte.

Pokud jde o náklady spojené s těhotenstvím a porodem, pro něž bulvární článek zavádí neotřelý termín předporodné", nezbývá než konstatovat, že takový nárok podle zákona o rodině skutečně existuje:
§ 95
(1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
(2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
(3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.
Stesky ve stylu kdo to kdy slyšel" proto nejsou na místě, on totiž určitě již někdo někdy slyšel, že se matka náhrady těchto nákladů domáhá, byť to není právě častý případ, alespoň v dnešní době ne.
Vzpomínám si, jak nám před lety jeden takový spis přistál v kanceláři a starší, zkušený kolega se nad ním usmál: Výbavička! O to jsem se už dlouho nesoudil!"

Pro úplnost poznamenávám, že obdobnou povinnost obsahuje i nový občanský zákoník, a to v ust. § 920:
§ 920
Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce
(1) Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
(2) Soud může na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem.
(3) Soud může rovněž na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená.
Závěrečné slovo dostane tentokrát advokátní bard Ivo Jahelka a jeho Balada paternitní:

Nebezpečný množení, komplimenty, sklenky,
v tváři úsměv zkožení, alimenty, plenky."


Tak to bývá. Jenom je zvláštní, že se tomu někdo diví v pětapadesáti letech.

11 komentářů:

 1. Tento clanek prichazi jak na zavolanou.
  Obdobny pripad, bohuzel opravdu ze zivota, tu prave resime.
  Klient, zenaty, dve deti, se k svému nesmirnému prekvapeni dozvedel, ze ma v nejmenovaném slovenském meste, kde byl asi 9 mesicu pred tim sluzebne prodavat lekarské pristroje, dvojcata. Pikantni na veci je, ze jejich matkou je mistni gynekolozka, kterou jiste nelze podezirat z neznalosti antikoncepce. Tato pani, rozvedena s 1 ditetem, ho nejprve zadala, aby se rozvedl a prijel zit s novou rodinou. Po odmitnuti zacalo vyhrozovani a soud, v nepritomnosti byl, jak to byva, odsouzen ke vsemu, co protejsi strana zadala, tj. 1500 na dite mesicne + 60000 zpetne, bez ohledu na to, zda je v jeho moznostech platit. Neodvolal se v terminu 14 dni, rozsudek nabyl platnosti a fr. soud vyhovel (nemohl jinak) zadosti o jeho vykon. Exekutor zablokoval konta i plat, z kterého zdejsi ctyrclenné rodine zustava jen 285 eur mesicne. I byt na pujcku pujde do exekuce. Zadost o snizeni alimentu lezi u sl. soudu jiz od unora, zatim bez reakce...
  Dokud je co prodavat a pomahaji pribuzni a pratele, tak to jde, ale co dal ?
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB, tak gynekoložku bych z neznalosti v oboru antikoncepce opravdu nepodezírala:(
   Je hrozné, jak dokáže jedno selhání zkomplikovat život mnoha lidem. To vidím často při své práci, jak jedna chyba, jedno špatné rozhodnutí, udělá paseku v životě.

   Alimenty: nevím jak na Slovensku, ale u nás lze zvýšení přiznat zpětně (pak právě může naskočit velký dluh na výživném, jak popisuješ), ale když je rozhodnuto o snížení, tak to spotřebované výživné se už nevrací. Takže jediná naděje je, aby soud proběhl rychle a právní moc rozhodnutí o snížení výživného nastala brzy.
   Co dál - nemá to moc řešení, protože otec (pokud je skutečně otcem) má prostě vyživovací povinnost až do dospělosti... Jedině že by dotyčná založila novou rodinu s někým jiným a její nový partner by děti adoptoval.
   Je mi mimochodem líto i dětí, které se narodí do takové situace. Opravdu těžké pro všechny.

   Vymazat
  2. Otec se povinnosti platit nevyhyba. Jen by chtel, aby byly alimenty vypocitany z jeho skutecnych prijmu.
   "Pojednavanie" u sl. soudu je oralni, k jeho zaslanému spisu proto nebylo prihlédnuto. A ta dama si zrejme popletla koruny a eura, jinak tu horentni sumu vysvetlit nelze.
   Nejhorsi na veci je to, ze mu neni dana moznost urgentni procedury, kterou by si pripad zaslouzil. Soud by mel chranit zajem vsech jeho deti, i tech zdejsich.
   Situace je kafkovska, i v pravnim state se da jen prihlizet, jak se clovek topi.
   MaB

   Vymazat
 2. Kdo je Kokta?Takový ten upocený ,upachtěný týpek?
  Celý svět těch našich celeblitek je jaksi upachtěný,nechutný.Copak o vypovídá o nás? trochu mě to děsí.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito, nevím, kdo to je, na fotkách vypadá tak nějak:)
   Použila jsem to jenom jako ilustraci k úvahám o právních důsledcích lidských chyb.

   Svět bulvárních celebrit je možná nechutný všude?
   Beru to tak, že někteří lidé potřebují a oceňují bulvárem nabízené příběhy, třeba aby tím přehlušili svůj vlastní život, na chvíli zapomněli... nebo tak nějak, neumím to přesně vyjádřit.

   Vymazat
 3. No já nevím nějak:o) Jakkolivěk nejsem odpůrcem nemanželského, či mimomanželského sexu, myslím si, že pohlavní styk by měl naplňovat nejen důvěrnost, ale i důvěru. Lidi by si měli sdělovat fakta o antikoncepci, stejně, jako by si měli sdělovat například fakt, že jsou HIV pozitivní.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, přesně tak, důvěra a důvěrnost, měli by si sdělovat... ale možná to nikdo neřekl Koktovi a Ornelle:)

   Vymazat
 4. Děkuji za jeden z mála věcných a objektivních článků k tématu. Tato kauza mě zajímá, ale hlavně kvůli tomu, že se jedná o dost častý problém. Fascinuje mě, že je někdo schopen nějakou ženu posílat veřejně na potrat a očekávat sympatie. Ostatně kdyby se rodily jen ty děti, které muži opravdu chtějí a na které se cítí zralí, tak by se populace v západních zemích snížila tak o polovinu a většina žen by si jako matka ani neškrtla. Žena svou zodpovědnost k nechtěnému početí projeví tak, že se rozhodne si dítě nechat a vychovat a muž by měl tuto zodpovědnost projevit tak, že se finančně postará. Cílené ubližování těhotné ženě (ať už je jakákoliv - tady jde přece o dítě, které už je na cestě)přes média je obludné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to vůbec nevím, že ji veřejně posílal na potrat:(
   Já tu kauzu totiž nesleduji, vzala jsem ji jenom jako ilustrativní případ. Jestli to tak je, je to opravdu nechutné:(

   Pokud je ta paní skutečně těhotná, tak jediný přijatelný přístup ze strany otce dítěte je opravdu ten, že se o dítě bez řečí postará. Chápu, že se mu nelíbí, že z toho asi bude mít prospěch i ta matka a možná se cítí oklamán, ale nepředpokládám, že ho někdo nutil brát si ji do postele. Takže je to pouze odpovědnost za jeho vlastní rozhodnutí.

   Vymazat
 5. Ta nová právní úprava je tedy dosti drsná.
  Je to mnohonásobně horší než byla dosavadní.
  Tak snad to povede k tomu, že si muži začnou dávat větší pozor na své jednání a budou se znovu více řídit osvědčeným pravidlem: nikdy nespi s holkou, kterou by si nedokázal vzít.
  Milan

  N.B. K vlastnímu případu bych pak doporučil paternitní spor, neb ta žena podle Vašeho popisu není dost důvěryhodná na to, aby bylo lze předpokládat, že měla jen jednoho milence.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   máte asi na mysli rozlišení mezi otcem a mužem, jehož otcovství je pravděpodobné?

   Pravidlo, které zmiňujete, je sice rozumné, ale muži se jím nikdy neřídili;)
   Jinak paternitní spor je zde jistě namístě, resp. nyní již je možnost využít různých soukromých testovacích laboratoří, ale v takové výsledky bych asi neměla příliš velkou důvěru.

   Vymazat