pondělí 10. září 2012

Podepsala jsem

podpisový arch jednoho z kandidátů na prezidenta.
Občansky jsem se tím zaangažovala v prezidentské volbě.

O víkendu jsem připojila své jméno na arch, na němž se shromažďují podpisy pro kandidaturu Zuzany Roithové.

Poznamenávám, že tento podpis znamená skutečně jenom souhlas s tím, aby se tato kandidátka v přímé volbě ucházela o prezidentský úřad; není to rovno vhození volebního lístku do urny. Každý také může podepsat podobných archů několik. Já se k tomu sice nechystám, ale kdyby mne někdo oslovil se žádostí, ať podepíšu například pro Vladimíra Dlouhého nebo Kláru Samkovou, asi bych neodmítla.

Nominaci Zuzany Roithové jsem podepsala velmi ráda. Sama bych nejraději viděla na Hradě Elišku Wagnerovou, byť s některými jejími názory se nemohu plně ztotožnit. Paní Wagnerová ale nekandiduje, budu proto muset vybírat z jiných jmen.
Preferuji, aby na Hradě usedl někdo, kdo má zkušenosti s praktickou politikou, což Zuzana Roithová splňuje. Zároveň ji považuji za slušnou, klidnou a vyrovnanou političku (byť připouštím, že se mohu  mýlit, po podrobných informacích o kandidátech jsem se prozatím nepídila); myslím, že by se v prezidentském úřadě neztratila a nemuseli bychom se za ni v žádném případě stydět. Ještě jsem se nerozhodla, pro koho budu v přímé volbě hlasovat, ale Zuzana Roithová je jednou z mých horkých favoritek.
I když letáček, který jsem při podpisu nominace obdržela, nebyl právě šťastně formulovaný. Nevím, proč je v současné době nutné komunikovat s veřejností za všech okolností prostřednictvím primitivních hesel, v tomto případě násilně odvozených od prvních písmen slova "člověk". Rozumím tomu, že nějaké slogany asi tvoří nezbytnou výbavu prezidentských kandidátů, ale snad by to šlo méně slabomyslně. Kromě toho, slovo Evropa začíná na E, nikoliv Ě.

V souvislosti s prezidentskou volbou si neodpustím jednu poznámku.
Nebyla jsem nikterak nadšená přesunem hlasování o osobě prezidenta z poslanců a senátorů na všechny voliče. Dosavadní předvolební vývoj mé obavy jenom potvrzuje.
Namísto seriózní diskuse o tom, koho do této funkce dosadit, ohlašuje svou kandidaturu jedna obskurnější postava české politické a zejména nepolitické scény za druhou.
Seznamu kandidátů z tohoto hlediska bezpochyby vévodí potetovaný umělec Vladimír Franz. Mám obavy, že v našem švejkovském národě může mít slušnou šanci na postup do druhého kola. To by mne opravdu nepotěšilo; samozřejmě  jak jinak  z ryze povrchních důvodů.
Zaprvé se mi na něj opravdu obtížně dívá, jednoduše se mi vůbec nelíbí. Mám celkem odpor k tetování, nota bene k tetování na běžně viditelných místech kůže.
Rovněž je pro mne obtížné jej vnímat. V záplavě výzdoby, kterou si pan Franz pořídil na obličej, pro mne poněkud zanikají jeho názory. Jeho vzhled bohužel přebije to, co říká, protože sám o sobě je sdělením nad jiné výmluvným.
Ale podstata mých výhrad leží jinde: nemyslím si, že lidé, kteří mají vnitřní potřebu takto uměle a výstředně měnit svůj vzhled, jsou dostatečně vyrovnaní, sebejistí a smíření sami se sebou, což jsou vlastnosti, které bych u prezidenta uvítala. Ovšemže takoví mohou být. Ale je mi líto, mne o tom nepřesvědčili.

Můj postoj svědčí samozřejmě o tom, že jsem nebetyčně povrchní a trpím neskonalými předsudky. Od vzhledu se přece musíme oprostit. Názor, že tetování je něco, co do slušné společnosti nepatří a co je určeno jiným společenským vrstvám než vrcholným představitelům země, je nemoderní, zpátečnický a trapně maloměšťácký.

Ale přesto se k němu budu hlásit. Nemíním se totiž přetvařovat.

25 komentářů:

 1. Tak já jsem měla Z.Roithovou za svou kandidátku až do doby, kdy mi odepsala na můj email, vůbec mi neodpověděla na to, na co jsem se jí ptala, její odpověď byly nějaké obecné žvásty, kterými asi odpovídala na nějčastěji kladené dotazy, na které by mě nenapadlo se jí ptát.
  V prvním kole za stavu jaký je, určitě volit nepůjdu, nemám koho.

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 2. No a jak teda bytostně nesnáším kérky, ba jsou mi až odporné, kdyby se prof. Franz dostal do 2. kola a já se měla rozhodovat mezi svou nechutí k tetování, Zemanovi a Fischerovi, překousnu ty kérky:o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod,
   jsem na tom dost podobně, ale udělám to naopak.
   V prvním kole půjdu volit, i když moc není koho. A kdyby se prof. Franz dostal do druhého kola a já se měla rozhodovat mezi nechutí k tetování a nechutí k Zemanovi a Fischerovi, tak volit nepůjdu.
   Hlavně že si můžeme prezidenta volit sami, to je štěstí:)

   Vymazat
  2. Takpořád to vidím jako větší štěstí, než aby prezidenta volil nějaký trapný Nečas.

   Mod.

   Vymazat
  3. Řekla bych, že trapné by to bylo v každém případě, trapné to bylo minule a tentokrát to asi nebude o moc lepší:)

   Vymazat
  4. Vždy je možno vhodit prázdný lístek.
   Neplatný hlas je lepší než žádný hlas.
   Milan

   Vymazat
  5. Ale to je pro mne opravdu krajní možnost, nerada bych se k ní uchýlila. Někoho se určitě budu snažit vybrat.

   Vymazat
 3. Já budu volit sebe. Sejra na hrad! No nebylo by to krásné? :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   a proč ne? Kandidovat může - jak je vidět - úplně každý:)
   Skoro se nabízí myšlenka, zda by se s v tomto úřadu neměli občané dejme tomu po týdnu nebo měsíci střídat, aby si nás to zkusilo co nejvíc:))

   Vymazat
 4. Hm, nejsem moderní a čím jsem starší, tím víc zjišťuji, že ke změnám je třeba přistupovat s opatrností, a nadto tetování ve mně vyvolává představu člověka s temnou minulostí (mám též předsudky). Avšak u prof. Franze to budu tolerovat a budu jej volit. Pokud dospělý člověk, nepochybně vzdělaný, se nechá takto potetovat, tak je to silná osobnost s vlastním postojem k životu.

  Co je pro mě důležité, že není vázán na stávající politickou scénu. A pak se taky těším, až pojede do Japonska. Radši někoho nového a klidně i potetovaného, než politické mrtvoly.

  Ale podepisuji kandidátky všech, aby všichni měli možnost se té frašky zúčastnit.

  Leslie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leslie,
   celkem souhlasím s tím, ať se toho zúčastní, kdo chce a sežene podpisy. I když bych to sama nepodepsala každému.

   Já mám z těch "nových osobností", zcela bez zkušeností z politického světa, docela obavy. Nevím, k čemu by takový prezident byl? Asi by záleželo na tom, jak rychle by se zorientoval.
   Kromě toho se už nechci za našeho prezidenta stydět, když někam přijede a něco tam řekne nebo udělá, jako se to stává za současného prezidenta.

   Ad Franz: já si vůbec nemyslím, že takové tetování značí silnou osobnost... vzpomínám si na Michaela Jacksona. Ten také křečovitě měnil svůj vzhled, vypadal úplně jinak, než jak by vypadal, kdyby nepodstoupil všechny ty operace a bělení. A zakrýval tím mnohé...:(

   Vymazat
 5. Abych pravdu přiznala, mě nejvíc zaujala Táňa Fischerová. Mám k jejímu charakteru a názorům (a jiným okolnostem) nejméně výhrad. Nejprve se mi zdála slabá, po rekapitulaci se mi nezdá slabá ani trochu. Jen nevystrkuje ramena a lokty, není egoista. A to by u prezidentky bylo naopak výhodou. Moudrost, rozvaha a půvab, s jakým věci prosazuje. Každopádně by to byla zajímavá změna. Takový snílek Václav Havel v sukni. Naše země a svět vůbec potřebuje ideály a lidi, kteří za nimi dokážou stát. Politiků je tu hodně, ti ať se handrkují. Chytří ekonomové mají dělat ekonomiku a ne se zabývat čestnými funkcemi, jakým prezidentování beze sporu je.

  Mod, co máš proti panu Fisherovi? Já teda něco jo, i když je podle mne asi jeden z mála slušných lidí, co tam jsou (nevím o něm mnoho, jen jej znám z úřednické vlády před časem), ale zajímalo by mě, proč jej srovnáváš tak negativně se Zemanem.

  OdpovědětVymazat
 6. Lenko, já mám výhrady vůči všem, kteří byli před rokem 90 členy komunistické strany. Zeman by v tomto směru na tom byl vlastně líp, takže se nedá říct, že ty dva srovnávám, Zeman mi vadí jinak:o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 7. Jasně, rozumím, díky. Nejsme názorově zas tak mimo, jen mně přijde Zeman lidsky o několik pater na tom hůř, proto jsem se ptala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Táňu Fišerovou moc neznám; ještě určitě bude příležitost, abych se seznámila s jejími názory.
   Slýchala jsem, že je hodně naivní - ale třeba se to nepotvrdí. Rozhodně ji počítám mezi slušnější kandidáty:)

   Vymazat
  2. Táňa Fišerová mě dorazila některými svými názory, například názorem zachovat regulace nájmů pro nájemníky na úkor pronajimatelů, věnovala se tomu opravdu hodně, bydlíc v bytě s regulovaným nájemným:o)

   Mod.

   Vymazat
  3. Asi jí nikdo neřekl, že prezident má omezené pravomoci a o takových věcech opravdu nerozhoduje:-i

   Vymazat
  4. Mod: Táňa Fisherová je hardcore salónní socialistka (nikoli komununistka!), takže se nediv - tebou zmiňovaný názor je jen špička ledovce. Čti http://kolarova.blog.idnes.cz/c/280746/Tana-Fischerova-a-jeji-hnuti-doufam-ze-je-to-jen-legrace.html

   Já souhlasím s Lenkou v tom, že naše politika potřebuje ideje - takže budu k všeobecnému pohoršení volit Jakla, protože ač nemá reálnou šanci uspět ve druhém kole, jedno udělat může: vnést do debaty převážně levicově a eurofederalisticky zaměřených kandidátů ideu svobody. Upozorňovat na smrtící regulace a omyly EU a podobně - a já budu z reakcí ostatních vidět, kdo je nejvíce anti-svobodný a usiluje o neoprávněnou moc nad jinými a kdo je relativně umírněný.

   Vymazat
  5. Covere, díky.
   To hnutí je opravdu katastrofa.
   Alespoň mám jasno.

   To mi nějak vypadlo, že Jakl kandiduje. Chápu důvody, které Tě k jeho volbě vedou, ale jeden Klaus mi momentálně stačí, od r. 2013 bych raději někoho jiného;)

   Vymazat
 8. Já myslela v Parlamentu, či v Senátu?, že se tomu hodně věnovala, a tak si nejsem jista, jestli člověk s takovými názory postbolševickými, by měl být prezidentem.
  Jinak já bych nechala kandidovat kohokoliv bez podpisů, ono by se to proselo:o)

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 9. No, kdyby tady kádrovali nás, co všechno tady povíme a taky máme omezené pravomoci ..... :-) O tom nájemném pochází asi z doby, kdy byla poslankyně (2002-2006), ne? Mimochodem dost aktivní. Jinak samozřejmě jako kandidátky na prezidenta se jí ptají na všechno možné. Prezident přece podepisuje zákony. Taky se domnívám, že člověk, který strávil 4 roky v poslanecké sněmovně, naivní být nemůže tam dostane takovou školu ..... Tedy já jí tu nechci dělat advokáta, zatím se s jejími názory také teprve seznamuji, ale tohle jsem dostala do mailu od kamaráda, tož se tím prokousávám:
  http://www.prezidentkatanafischerova.cz/medialni-archiv


  OdpovědětVymazat
 10. Zde něco k úvaze :o)

  http://www.youtube.com/watch?v=XyB2QiAKfYA&feature=youtu.be

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod, díky.
   Něco podobného už naznačoval Reflex ve velkém článku o V.Franzovi. Snad to byl jenom nějaký mladický úlet:(

   Vymazat
 11. Paní Roithová je pro mne přijatelná.
  I pan Jakl je pro mně přijatelný.
  Upřednostnil bych však tohoto kandidáta:
  http://www.jirikaras.cz/
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   o J.Karasovi jsem ani nevěděla, že kandiduje.
   Ale nevím, zda to není ten, který pronášel ve sněmovně z mého pohledu poněkud problematické a netolerantní výroky.

   Jakkoliv neplanu nadšením pro stávající hradní partičku, Jakl je pro mne přijatelnější než mnozí jiní kandidáti.

   Vymazat