sobota 15. září 2012

Právo prohibice

Vida, co všechno stát může!

Taková byla moje prvotní reakce na včerejší okamžitý a plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu, který vydalo Ministerstvo zdravotnictví.
Samozřejmě jsem se šla hned podívat, jak přesně zní ustanovení, o které se zákaz opírá. Konkrétně je to ust. § 80 odst. 1 písm. k) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví:
§ 80
Ministerstvo zdravotnictví
(1) Ministerstvo zdravotnictví k ochraně veřejného zdraví
...
g) nařizuje mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku a mimořádná opatření k ochraně zdraví fyzických osob při výskytu nebezpečných (26a) a z nebezpečnosti podezřelých výrobků a nejakostních či z porušení jakosti podezřelých vod, při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech, pokud mají být provedena celostátně nebo na území několika krajů, a rozhoduje o jejich ukončení včetně uvolnění výrobků na trh nebo do oběhu,
atd.
Poznámka pod čarou č. 26a vede k zákonu č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků.
O epidemii se zde nejedná, jde o druhou předpokládanou situaci, a to výskyt nebezpečných nebo z nebezpečnosti podezřelých výrobků.
Mimochodem, zákon o ochraně veřejného zdraví je pozoruhodné čtení; orgánům státní správy přiznává vskutku široké pravomoci. 

Nyní tedy Ministerstvo zdravotnictví této své zákonem dané pravomoci využilo. Je zajímavé, že k takto rozsáhlému zákazu se širokými dopady postačuje rozhodnutí ministra; není třeba, aby o věci jednala vláda.
Vyvstává také otázka, zda jde o opatření přiměřené situaci.

Jak vysvítá z vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera zveřejněného na serveru iDnes.cz, cílem opatření není jen prostá ochrana občanů, ale jde rovněž o určitý zastrašovací efekt, který má působit nejen vůči veřejnosti, ale vůči všem prodejcům a distributorům alkoholu. Všichni si zkrátka mají uvědomit, že situace je opravdu vážná, a pokud někde skladují alkohol z podezřelých zdrojů, tento zlikvidovat, než jim na něj kontroly přijdou:
"Obchodníci, kteří vědí, že obchodovali s černým kontingentem, by se toho měli rychle zbavit. Bude to pro ně menší škoda než nést riziko, kdyby je někdo chytil, že to prodávají. Neřku-li, kdyby se něco stalo."
Ministr přiznává, že nařízení má dopad na širší okruh subjektů, než je podle analýzy nutné:
"Analýza, kterou máme, neukazuje, že by ten problematický alkohol lidé koupili ve špičkových hotelích nebo luxusních lahůdkářstvích, ale ono je velmi těžké definovat tu hranici. Vím, že se na nás hoteliéři budou zlobit, ale kdybychom tu hranici stanovili, tak by se určitě objevil jeden případ, který bude přes ní. A bude z toho malér."
Zadání znělo podle ministra jednoznačně:
"Naši právníci dostali pokyn to napsat tak, aby to bylo co nejširší."
Tak to se jim skutečně podařilo.
Jsem z opatření v tomto rozsahu trochu rozpačitá.
Na jednu stranu je pochopitelné: zemřelo již devatenáct lidí, další jsou těžce poškozeni. To odpovídá řádově počtu obětí, který mají na svědomí pravidelně například rozsáhlé záplavy  ty rovněž vyžadují celostátní a okamžitá opatření, která mohou občany omezit.
Rozumím také tomu, že veřejnost je třeba nejen ochránit, ale i varovat. Boj proti distributorům nelegálního alkoholu je velmi obtížný a v tomto případě dostal přednost před umenšením státního zásahu. Následky rozšíření blíže nespecifikovaného množství metylalkoholu do distribuční sítě jsou opravdu závažné. Otrávili se i lidé, kteří si zakoupili alkohol v kamenných obchodech nebo v restauracích, nikoliv pouze konzumenti podezřelých lihovin ze stánkového prodeje.

Ale stejně, určité pochybnosti přetrvávají: státní moc zasáhla razantně, ale nebylo to razantní až příliš?


EDIT:
Pokračování zde

6 komentářů:

 1. S ohledem na to, že se "státní moc" připravuje o nemalé prostředky z výběru spotřební daně, těžko říct, jestli tohle moc moc.....
  Pravda je, že už před 15ti lety točila, nakonec nepohodlná redaktorka Ostravské ČT Jana Lorencová, mnoho reportáží o prodeji nelegálního lihu v množství větším než velkém, a nic se nedělo, asi to bylo výhodnější, než zakročit.
  Rozhodně má ta věc i pozitivní stránky, včerajsem třeba slyšela ministra zdravotnictví říct, že pokud má člověk podezření, že vypil metanol, měl by následně okamžitě konzumovat zdravý etanol:o))), jen nevím, kde ho teď ti lidi vemou!

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 2. Mimochodem, kdyby tu prohibici vyhlásili až při 190ti mrtvých a 300 slepých, byl by to přece důvod pro demisi......

  Mod.

  OdpovědětVymazat
 3. Mod,
  no jasně, vláda je v těžké pozici, buď jí bude vyčítáno, že nedělá nic nebo že toho dělá moc.
  Neumím zhodnotit, jak moc se bojovalo nebo nebojovalo s nelegálním alkoholem dosud, je to asi běh na dlouhou trať a nikdy se nad tím nezvítězí. Jenomže teď je najednou ten černý trh víc vidět.

  Zdravý kvalitní etanol - tak aspoň v lékárně by se mohl prodávat, ne?:))

  OdpovědětVymazat
 4. Mimochodem, nechci být moc šťouravá, ale pořád se mi to s těmi "mimořádnými opatřeními" nezdá.
  Podle zákona o ochraně veřejného zdraví je totiž takový typ opatření možné nařídit jenom při šíření infekčních chorob, jestli se dobře dívám.
  Až budu mít chvilku, chci zapátrat, odkud to vztahují i na neinfekční případy jako jsou tyto otravy.

  OdpovědětVymazat
 5. Budeš muset pátrat, zatím to totiž nevypadá, že by měla některá z opozičních stran chuť podat Stížnost k ÚS :o))

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapátrala jsem a nejsem z toho moudrá. Neumím asi ani hledat v zákonech:(
   Už jsem to sem napsala.

   Vymazat