pondělí 18. listopadu 2013

Stalingrad, krajina bitvy

"Zanechte veškeré naděje, vy, kdož sem vcházíte."

Vojenská historie mne vlastně vůbec nezajímá. Nevím, proč tak zaujatě sleduji různé dokumentární filmy o druhé světové válce, které nám celkem pravidelně nabízí veřejnoprávní televize. A když si chci chvíli číst a namátkou sáhnu do naší knihovny, bohatě zásobené militaristickou literaturou, s velkou pravděpodobností se mi v ruce objeví kniha o nějaké válce. Ponořím se do ní, čtu dlouho do noci, děsím se hrůz, které popisuje, a mám potom neklidné spaní.

Nejvíce na mne působí líčení bojů na východní frontě.
Obraty jako "skupina armád", "tanková divize", "nejvyšší vojenské velení", "vybudovat předmostí", "udržet obranné pozice", "letecká podpora", "dělostřelecká příprava", jsou pro mne úplně cizí, neznámé, a přesto tak fascinující. Přitahují mne magickou silou, musím číst dál a dál a hltat stránky o velkých bitvách, o slavných generálech i bezejmenných hrdinech.
Stále znovu si říkám, jak vůbec někoho, kdo se podívá na mapu, může napadnout, že se pokusí vojensky dobýt Rusko?

Navzdory pochmurnosti obsahu má toto téma u nás i lehce humorný rozměr.
Protože jsem vojenskou historií, neřku-li jejími technickými detaily, nepolíbená, kladu manželovi při čtení takových knih dosti nepřípadné otázky. Namísto toho, abych se ptala, jak se měl v práci nebo co by si dal k večeři, soustředím se na poněkud jiné problémy:
"Co je to perimetr?"
"Jak vypadá v terénu útok tankové formace?"
"A kolik kilometrů ujede tank T-34 na plnou nádrž?"
Autoři zmíněných knih totiž předpokládají, že jejich čtenáři odpovědi na tyto otázky znají, a neobtěžují se je vysvětlovat. Asi je nenapadne, že by jejich knihy mohla číst nějaká právnička, jejíž duchovní obzor nesahá dále než do výlohy místního obchodu s obuví.
Kromě toho mne muž musí občas usměrnit v mém čtenářském nadšení. Třeba když vidí, že hltám druhý díl pamětí polního maršála Mansteina Ztracená vítězství a zjevně beru každé slovo jako dokumentární zachycení skutečnosti.
"Doufám, že to čteš s tím, že to psal poražený německý generál, ta kniha je jeho sebeobhajoba. O tom, že měl Einsatzkommando, tam nepíše..."
"Aha," zarazím se, protože tohle mi nějak nedošlo. "Možná je to v prvním díle? Ten jsem nečetla."

Bitva o Stalingrad byla pro mne ještě nedávno pouze matným historickým datem, které způsobilo "obrat na východní frontě", důkazem vojenské převahy Sovětského svazu nad nacistickým Německem.
Ale už není.
Pročetla jsem si totiž podrobnou knihu Stalingrad - osudové střetnutí 1942-1943, jejímž autorem je historik Antony Beevor.
Nejde jen o suché líčení vojenských plánů, popis válečného tažení a výčet ztrát. Kniha obsahuje mnoho citací z dobových deníků, dopisů vojáků, hlášení z front a jiných dokumentů a přivádí tak na scénu živé lidi, kteří čelili děsivé situaci.
Snažím se představit si, jak to tehdy ve Stalingradu vypadalo, ale moje představivost kulhá; ani kniha, fotografie nebo dokument mi nedokážou realitu bitvy vůbec zprostředkovat. Možná je to tak lepší?
Z knihy jsem se dozvěděla nejen podrobnosti o tom, co úderu předcházelo, o bojích o mohylu, nádraží, obilné silo, Traktorku a břeh Volhy, o snajperech a nedostatcích v zásobování, o Hitlerových nesmyslných rozkazech, bezútěšné situaci vojáků v bunkrech uprostřed zimy, zkáze 6. armády a nelidském zacházení s válečnými zajatci, ale také spoustu různých zajímavostí. Překvapilo mne, kolik přeběhlíků z Rudé armády bojovalo na německé straně jako tzv. HIWIs. Nevěděla jsem, že v této bitvě byla použita i americká vozidla dodaná Rusku na základě zákona o půjčce a pronájmu. A oblíbila jsem si jednoho z německých generálů, Karla Streckera, který nepoklonkoval Hitlerovi, neprováděl jeho zločinné rozkazy a držel se tradice pruského válečnictví.
Nejen Stanlingrad, ale i další jména, Beketovka, Vertjačij, Pitomnik, Gumrak, Kalač, už pro mne nejsou jen tečky na mapě, ale zničené domovy, zničené životy a zničené naděje statisíců, ne-li milionů lidí.
Bitva o Stalingrad je teď pro mne živá událost, strašlivá a monumentální.

Zajímavé je, že když si tak čtu o této bitvě, záhadným způsobem se zamlžují pojmy útočník a obránce. Slovo "nepřítel" je užíváno vždy podle toho, o které válečné straně autor píše, takže někdy je tím "nepřítelem" Rudá armáda a jindy Wehrmacht. Také "obránci Stalingradu" jsou v určité chvíli němečtí, nikoliv ruští vojáci, protože nad Stalingradem vlála vlajka s hákovým křížem a německá armáda bránila své pozice ve městě proti útokům obléhající Rudé armády.
A já si uvědomuji, že té hrůze ve stalingradském kotli čelili vojáci obou stran, obyčejní lidé, stejní jako já, stejní jako my. Jakkoliv je zřejmé, kdo byl nelegitimním útočníkem, snažícím se zločinně rozšířit Lebensraum, a kdo tomuto zlu čelil, v konečném důsledku vzdorovali dešti, blátu, sněhu, mrazu a granátům všichni stejně. Ovšem v tomto případě nelze dost dobře tvrdit, že pěšáci na obou stranách byli jen figurkami, s nimiž jejich vládci hrají své mocenské hry. Velká většina německých vojáků byla věci národního socialismu patrně zcela oddána a teprve tváří v tvář peklu, které jejich Říše rozpoutala, procházeli někteří z nich vystřízlivěním a hořkým poznáním, čemu slouží. A cílem boje ruských vojáků nebyla jen záchrana země, ale i záchrana rodiny a záchrana vlastní; na ruské straně nešlo o boj, který postrádá smyslu.

Když tu knihu čtu a když potom o přečteném přemýšlím, roztřese mne chlad a nějak nedokážu pochopit, že se to všechno opravdu odehrálo. Dívám se kolem sebe. V realitě přívětivého domova je to tak vzdálené, tak neuvěřitelné.
Jak se to mohlo stát?
A stane se to znovu?


Nevíme o sobě nevíme vůbec nic
vzduch krví prosycen dýcháme z plných plic
pach smrti pod kůží je zarytý
končí se dějství prvé
ještě nám tady zbývá k prolití
dvakrát šest litrů krve.

(Jaromír Nohavica: Krajina po bitvě)


82 komentářů:

 1. Já mám rád zasw různé dokumenty o technické stránce válečných strojů, byť nejsem žádný šílený fanda. Obrovsky mne fascinujou námořní bitvy, hlavně válka v pacifiku, žasnu nad odvahou lidí bojovat třeba v ponorce.
  A tak díky za Youtube, kde je dokumentů moc a moc, řada z nich z cizích televizí s amatérskými titulky, ale díky za ně.
  P.S. Doufám, že žádná válka nebude. Ale nevsadil bych si na to:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasně, bitva o Midway a u Leyte, Pearl Harbor atd.
   Na dokumenty o námořních bitvách se dívám taky, když to jde. Obdivuju letadlové lodě...

   Vymazat
  2. Někdy bych se chtěl po letadlové lodi projít. Vůbec nemám žádnou představu o tom, jak je to veliký kolos, prostě mi to mozek nebere.

   Vymazat
  3. Tak to jsme dva:-)
   Nechala jsem si o tom sice vyprávět od někoho, kdo na ní byl, ale moc mi to nepomohlo:-)

   Vymazat
  4. Paluba ma velikost zhruba dvou (a kus) fotbalovych hrist za sebou. Proste pro vystreleni stihacky je treba cca 200m, pro pristani taky asi tak, takze tam maj trochu fora... No a vysoky to je zhruba jako sedmi az desetipodlazni panelak :D

   Proste takovej malej bumbrlicek :D

   Vymazat
  5. Vidite a ja jsem projizdela Toulonem v dobe, kdy tam po navratu z mise v Lybii (2011) kotvila a ani jsem se nezastavila :)
   Vim ale, ze se na tema nuklearni porte-avion Charles de Gaulle hodne polemizovalo a stale polemizuje. Cena byla zavratna (podle pramenu od 7,5 - 15 miliard eur) .
   Je to "bumbrlicek", ktery vazi 40600 tun a sporada toho za 63,9 milionu mesicne !
   (Délka 261,5m, sirka 64,5, vyska 75, letecka draha 12 000m2, hangar
   4 500m2, 1150 muzu posadka, 600 letecky personal a 800 vojaku pri presunu). autonomii ma 45 dni, rychlost 27uzlu, tj. 50 km/hod.)

   Otazka antimilitaristky: co se v Lybii nebo v Afghanistanu, kde také byla, vyresilo ? Je svet bezpecnejsi ?
   Francie miva az 15 rukojmi, osvobozeni kazdého ji stoji 20-25 milionu, za které unosci nakoupi zbrane, kterymi se vrazdi jeji novinari a zranuji (zabijeji) jeji vojaci...(a nejen oni)
   MaB

   Vymazat
  6. MaB, v Afghanistánu bylo bezpečněji, dokud tam koalice udržovala masivní vojenskou přítomnost. To tam čile vznikaly mosty, čističky, mobilní sítě, školy, po letech útlaku se mohly učit i dívky...

   Jak se USA st8hlz, tak to jde do kopru, protože afghánská armáda se rekrutuje z řad lidí typu "nic neumíš a jen celé dny hulíš khat, rodina už tě nebude živit, padej do armády, ať se o tebe starají oni."
   Vojáci pak sedí na základně (dokud nedezertují) a z té nevystrkují nos, protože jelikož se američané stáhli, již neprovozují ani mise MEDAVAC, kdy když koaličního vojáka postřelili, záhy byl letecky odlifrován do americké polní nemocnice a zachráněn -- dnes je odsun jeepem, pod palbou, v řádu hodin a do nemocnice afghánské, takže šance na přežití je mizivá.

   Pákistánm zvesela podporuje Taliban -- což je dáno tím, že politickým zájmem Páksitánu je, destabilizovat Afghanistán a zničit pohrobky Seevrní Aliance, které sponzorovala Indie ve své snaze svrhnout Pákistánskou vládu a revanšovat se Pákistánu za podporu protiindických povstalců, a celé je to šílený bordel, do kterého ještě zasahují místní warlordi a narkomafie a kmenové vazby.

   Ale obecně se dá říci, že přese všechnou jsou na tom lidé obecně pořád lépe, než když tam tvrdou rukou vládl Taliban.

   Co se Lybie týče, to je prostě západní demence "realpolitik": když v Egyptě zvítězili povstalci, Západ zaspal, reagoval pomalu a pak to zmateně doháněl. Aby nepřišel o koaliční vazby, dal se do kamaradenšaftu s muslimskými povstalci proti diktátorům -- snažil se přiklonit na stranu vítězů. Proto (a Sarkozy asi i z jiných důvodů :) ) se pak na straně povstalců museli angažovat i v Lybii, pak v Sýrii a i když už asi pochopili, že to byl sakra blbý nápad, je pozdě bycha honit: vsadili na špatného koně.

   Jinak rukojmí, to je islamistická tradice: to provozovali již v 18. století. US Navy tehdy vznikla proto, aby chránila americké obchodníky a námořníky proti únosům araby, a ti si dali s únosy pokoj až tehdy, když jim US Navy potopila všechny lodě a rozstřílela paláce. Na araby platí jen síla, cokoli jiného považují za ústupek a tedy návod, že to je ta správná cesta. Pokud Francii stojí 20 milionů osvobození rukojmího proto, že se udělá vojenská operace, při které únosci zařvou, to je správná cesta. Pokud Francie platí výpalné, to je hloupá cesta.

   Vymazat
  7. Covere, myslim, ze vse je (hodne) jinak. Neni nic pevnejsiho nez vira, obzvlast' je-li fanaticka.
   Tady opravdu plati to, co se zpivalo uz v Parizské komune."....i kdybychom padli vsici, vstanou novi bojovnici..."
   A ani ta nejsilnejsi armada nic nezmuze se silenci, i kdyz se hlasa opak.
   Vykupné se plat (oficialne ne stat, ale treba zamestnavatel jako Areva). Pri Sarkozyho vojenské operaci "zarvali" oba rukojmi a byli mozna nejaci "mucednici", nyni pri ni byli zabiti oba novinari. unosci utekli.
   Dobrym rikladem toho, jak mohou studovat devcata, je Malala Yousufzai.
   Skoda, ze se nepodarilo ani prosadit, aby dostala Nobelovu cenu.
   MaB

   Vymazat
  8. Jsem tak mirumilovna, ze dostatecne netriskam ani do klavesnice, takze chybi par pismenek...:)

   Vymazat
  9. Např. k situaci v Libyi se vyjádřit nemůžu, protože je pro mne nepřehledná, ale jinak to se rozumí, že se zbraněmi se člověk cítí bezpečněji.
   Jak bychom se cítili v zemi úplně bez armády, beze zbraní, vystavené na pospas komukoliv, kdo si umane ji obsadit? Jako Hitler Rusko? Přece kdyby Rusko nemělo svou armádu, tak by se tam dneska asi roztahovali Němci a Slované by byli odsunuti někam za Ural. A kdyby ta armáda byla silnější a lépe organizovaná (a ne ve zmatcích a bez dobré organizace), tak mohli zahnat Wehrmacht zpátky dříve a spousta životů mohla být ušetřena.

   Vzpomínám si, že když tady byla před několika lety vojenská přehlídka, působila na mne opravdu dobře, paradoxně uklidňujícím dojmem.
   http://christabel.blogarchiv.cz/735882-vojaci-jdou-vojaci-jdou.php

   Vymazat
  10. MaB,
   ale historie ukazuje přece něco jiného - silná Rudá armáda a silné spojenectví zemí rozhodně něco zmohlo se šílencem, kterému se vlastní země nedokázala postavit, a to tak, že si to dotyčná země bude pamatovat už navěky, doufejme!
   Vaši zemi přece od Němců právě silné armády osvobodily.
   A co řádění Japonců v Tichomoří?

   Vymazat
  11. Chris, jenomze situace je zcela jina nez pred 70 lety. Tihle silenci jsou anonymni a nespocetni.
   Jihadisté, radikalni islamisté, to je uplne neco jiného nez regulérni armada, proti které se da postavit a bojovat s ni konvencnimi prostredky.

   V posledni dobe jsme tu hodne slyseli o tom, ze nebyt Francie, byla by saria dnes v Bamaku. (Ukazalo se také, jaky je Evropa vojensky trpaslik a jak vlazna byla jeji solidarita s timto vojenskym zasahem.)
   F. Hollande byl vitan v Mali jako osvoboditel, uskutecnily se volby a vojaci meli byt dnes uz z mise zpatky. Ale radovali jsme se predcasne.
   Islamisticky odboj se vzpamatoval po bombardovani, znova zorganizoval a zda se, ze i posilil. Jak se tu rika, "oholili se", promichali s mistnim obyvatelstvem, sabotaze, unosy a zastrasovani pokracuji.
   A dalsi a dalsi legionari (i dost ceskych a slovenskych mezi nimi), odlétaji do Mali....
   MaB

   Vymazat
  12. Ale rozhodně je lépe čelit šílencům se zbraněmi, než bez nich.

   Evropa, pokud tedy hovoříme o EU, je skutečně vojenský trpaslík.
   Proto já, pokud jde o obranu, rozhodně nějakým evropským rádobyobraným snahám nevěřím.
   Za naše členství v NATO jsem velmi ráda.

   Pokud jde o Mali, přiznávám, že jsem to vůbec nesledovala, tady to bylo v médiích buď na okraji zájmu, nebo to zaniklo v nějakých domácích politických tématech, nevím.

   Vymazat
 2. Mám ty dějiny bitvy o Midway taky rád i proto, že je to jeden z momentů, kde vidím Boží ruku v dějinách. Japoncům tam tehdy neodstartoval z katapultu průzkumný hydroplán do směru, kdy byly americké letadlové lodi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nehlede k poruchovosti, myslim, ze dulezitou roli sehral i fakt, ze se Americanum podarilo ziskat tajny kod a detailne znali kalendar japonskych operaci...
   MaB

   Vymazat
  2. Ty šifrovací hry mne naprosto fascinují.
   Zrovna minulý týden jsem slyšela v jednom dokumentu, že Američané znali částečně japonský kód a měli podezření, že určité označení znamená určitý ostrov (možná právě Midway), který má být napaden.
   Na ostrově nebyla pitná voda, tak vyslali nekódovanou zprávu, že se porouchalo destilační zařízení. A když zachytili hlášení, že "xx hlásí nedostatek vody", měli jasno.
   Jednoduché, geniální, fascinující.

   Vymazat
 3. Jinak, nejvíce fascinující osobnost pro mne je finský maršál Mannerheim, který jako carský generál v roce 1918 uhájil finskou nezávislost, založil finský stát. Pak ho sociální demokrati hodili přes palubu, tak se stáhl a stal se soukromou osobou. Když před WW2 začalo být jasné, že se stalinova válka Finsku nevyhne, tak ho reaktivovali a on myslím každý rok podával demisi na protest proti nedostatečnému rozpočtu armády.

  Vybudoval armádu a obranu tak, že v zimní válce 1939/40 prohrál se Stalinem tak čestně, že Rusové raději přijali mír, než by došlo k přechodu na partyzánský způsob boje. Přesto Finsko ztratilo mnohá území a muselo přijmout základnu SSSR.

  V ten okamžik se Finsko octlo mezi dvěma ohni. Po obsazení Pobaltí SSSR začala nová série výhrůžek a Finsko se tedy rozhodlo pro Hitlera. Ten v rozporu s protokolem smlouvy Molotov-Riebentrop rozmístil na Finském území německé jednotky a začal Finsko vyzbrojovat.

  Ještě v okamžiku německého útoku na SSSR se vláda Finska snažila seč mohla, aby nastávající konflikt nebyl západními spojenci vykládán, jako spolupráce s Německem, Finové vyčkali s pohybem vlastních sil na sovětské bombardování finského území, odkud postupovali německé síly. Britové nakonec Finsku válku vyhlásili, USA nikdy a dlouhou dobu udržovali s Finskem diplomatické vztahy.

  Finové deklarovali, že po boku Němců vedou oddělený vlastní konflikt, za navrácení obsazených území v Zimní válce. Proto postoupili pouze několik desítek km za starou hranici a zastavili k německému rozčarování postup. Podíleli se sice na blokádě Leningradu, ale nikdy nezaútočili. Ponechali nepřetnutou murmanskou železnici, po které se vozila spojenecká podpora.

  Na finské frontě bojovali v řadách finské armády Židé, na frontě působila židovská duchovní služba a polní synagoga. Údajně ve třech případech Židé obdrželi německý Železný kříž za záchranu německých jednotek a za zdravotní službu. Někde jsem četl, že někteří to odmítli. Hitler naléhal na Finsko na řešení židovské otázky, Mannerheim, který získával stále silnější pozici to odmítl. Finové vyměňovali s Němci pobaltské zajatce za ostatní ruské zajatce, čímž došlo k tomu, že došlo i k vydání některých židovských zajatců, zvláště politických, nacistům (což je zřejmě jeden z důvodů proč Mannerheim není Spravedlivý mezi národy).

  Jinak když mu bylo osmdesát (?), přijel mu Hitler gratulovat ve snaze s ním pohnout k dalšímu boji (Mannerheim provedl částečnou demobilizaci). Mannerheim se neobtěžoval do Helsinek, takže za ním Hitler musel do polního stanu, tam při příchodu dal okázale přednost finskému prezidentovi, v gestu, že Finsko je demokracie a navíc kouřil v Hitlerově přítomnosti.

  Ke konci války se situace začala obracet a Finové sondovali možnost vystoupení z války. Stalin z počátku o tom nechtěl slyšet a Hitler na základě těchto jednání omezil dodávky zbraní i potravin. Hitler žádal prohlášení parlamentu, že Finsko zůstane Německu věrné, nakonec to vzal na sebe finský prezident. Ten ve vhodné chvíli rezignoval a na jeho místo nastoupil Mannerheim, kterého se bál i Stalin a zároveň hrozilo, že dělení sil zpomalí postup Rusů oproti druhé frontě. Takže byly dohodnuty šibeniční podmínky příměří s tím, že Němci musí opustit Finsko do několika týdnů a vzápětí Finsko demobilizovat. (Stalin hledal záminku vpadnout do Finska, ať už pro nesplnění podmínek, nebo pro boj Němců.) Finsko vyhlásilo Německu válku a Němci z počátku bojovali jen na oko a ustupovali po dohodnutých trasách. Jenže Hitler to zamítl, vyměnil velitele a rozpoutala se třetí válka, válka v Laponsku, které Němci vypálili. To Finy vyburcovalo k heroičnosti a Němce vyhnali do Norska skoro v termínu.

  Po příměří Mannerheim ještě nějakou dobu musel sledovat vynucené "denacifikační" procesy a zákazy vnucené Ruskem, ale pak odstoupil, částečně na protest, částečně, protože byl pro Rusy nepřijatelný. Odjel do Švýcarska a tam dožil.

  Pohřben byl jako národní hrdina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   děkuji za doplnění, to je zajímavý - a málo známý, pokud vím - příběh.

   Zrovna včera jsem se dívala, že zde máme o zimní válce také knížku, tak do ní snad časem mrknu (teď si chci zase počíst kousek Clausewitze, abych se poučila o tom pruském válečnictví).
   V knize o Stalingradu je myslím zmínka, že právě válka s Finskem ukázala obrovské slabiny Rudé armády, nedostatky v organizaci, velení, výcviku atd. - Rudá armáda byla velmi oslabena předchozími Stalinovými čistkami.
   Vlastně byla tato válka také impulsem k některým opatřením k nápravě.

   Vymazat
  2. Dobrý den,

   moc knížek o zimní válce v česku nebylo vydáno. Asi nejlepší je od Williama R. Trottera, ale myslím, že taky nebyla vydána.
   V této souvislosti mě zajímá příběh Simo Häyhä, ale o něm v češtině vůbec nic. Hledám něco anglicky.

   anonym 1

   Vymazat
 4. Chris, jeste k tomu, co pises vyse, cituji: "jinak to se rozumi, ze se zbranemi se clovek citi bezpecneji". Jde opravdu asi jen o pocit.
  Francie ma tzv. "force de frappe", udernou nebo také odrazujici silu nuklearni.
  Jen 7 ponorek se jmény jako Triumfujici, Smely, Ostrazity, Obavany, Hrozn..., jsou vice nez 1000x silnejsi nez Little Boy svrzeny na Hirosimu.
  Katolické noviny Témoignage chrétien uverejnily pruzkum, podle kterého 81% dotazovanych je pro jeji likvidaci. Udrzba a modernizace = 10miliard v rozpoctu.
  A nikdo neveri, ze se jich nejaky fanaticky islamista zalekne.

  I kdyz je lidstvo nepoucitelné, po jatkach v Verdun (million mrtvych a ranenych za 10 mesicu trvani bitvy), si to za 22 let zopakovali, tak skutecne neverim, ze by Nemecko vojensky napadlo Francii. Ekonomicka valka staci.

  Jeste dodatek, vojensky prumysl tu zamestnava desetitisice lidi a co se vyrobi, je potreba i prodat.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   tak Německo vás asi nenapadne, to je pravda.
   Ale uvaž, že existují režimy, jejichž choutky drží na uzdě právě a jenom to, že někdo disponuje účinnými zbraněmi, účinnějšími, než mají samy.
   Představ si, kdyby západní státy teď všechny zbraně zlikvidovaly - jak píšeš, je to drahé, asi to stejně nikoho neodstraší, co se do toho bude investovat. Tak se vše zruší, naháže do moře, zlikviduje.
   Myslím, že bychom brzy poznali, že nejde jen o pocit, opravdu ne.
   Obrana země je strašně důležitá, je to záruka její svrchovanosti - myslím, že to je jeden z typických příkladů, kdy člověk hodnotu toho, co má, pozná, až když to ztratí.

   Na přísloví "chceš-li mír, chystej se na válku" je velmi mnoho pravdy.

   Spíš mne mrzí, že dostávají tolik prostoru kavárenští intelektuálové, kteří o skutečné bezpečnostní situaci nemají doslova ani páru - ale budou přesvědčovat své spoluobčany, že zbraně jsou k ničemu. Opravdu smutné.

   Navíc peníze vynaložené na vojenské technologie nejsou tak docela ztracené, nejsou to peníze vyhozené do vzduchu. Vojenský průmysl, pokud vím, je celkem tahounem různých inovací, nových technologií a podobně.
   Uvažovala bych o tom tedy zcela odlišně.
   Žádný rozumný stát se nevzdává své obrany, naopak, uvážlivě do ní investuje.

   Vymazat
  2. Hovorila jsem pouze o atomovych zbranich, ne o likvidaci vsech.
   S tim "rozumnym" investovanim zcela souhlasim.
   A to nejen pokud jde o zbrane...
   MaB

   Vymazat
  3. Pravda, trochu jsem to pro účely diskuse zevšeobecnila, pardon:-)

   Zrovna před několika dny byl zde vysílán dokument o atomové ponorce, bohužel jsem ho viděla jenom kousek, je to tedy opravdu ohromující zařízení, i když chápu, že v případě takových "hraček" je asi nutno velmi zvažovat poměr cena-výkon:-) Zrovna jsme se u toho bavili o tom, že Francie jimi také disponuje, a takových států je opravdu málo.

   Vymazat
  4. S kavarenskymi ceskymi ani francouzskymi intelektualy se nestykam, ale ti zdejsi verejne znami jsou prvni, kdo vyzyva k vojenskym zasahum ve jménu lidskych prav. Proto Libye, Mali a radoby i Syrie.
   Je otazka, zda lek neni nekdy stejny nebo horsi nez nemoc (viz Irak).
   Valku uz neni potreba pripravovat, je tady, ale v jiné forme nez jsme byli zvykli. Jen zbrane v boji s nepritelem uz nestaci.
   Vic bych vsazela na diplomacii, navsteva FH v Israeli a v Palestine dovoluje urcity optimismus.
   A na pomoc pri rozvoji tem nejzaostalejsim zemim, v bide ty skodlivé ideologie snadneji prosperuji.
   MaB


   Vymazat
  5. To je další věc, o které nad těmi knihami pořád dumám: jaká bude příští válka? Resp. současné války - podobají se v něčem ještě té poslední velké?
   Kromě toho, že přináší zlo, utrpení, krutost, zranění, což je bohužel základní vlastností války.

   Říká se, že většinou se státy připravují na minulou válku, a nejsou připraveny na tu budoucí.
   Ale zrovna v knize o Stalingradu se o tom píše - že v kotli, když byla Paulusova armáda obklíčena, vrátila se válka vlastně ke stylu té první světové, i když se to nepředpokládalo.

   Taky vidím určitou naději v diplomacii, přece jenom doufám, že jsme teď už dále než třeba před sto lety, že se tedy velkou část hrozících konfliktů podaří odvrátit nebo utlumit v začátku (ale zase - i ta diplomacie má jinou sílu, když je podpořena těmi ponorkami, naštěstí nevyužitými).
   A také v jisté pohodlnosti dnešního světa - dnes se lidem chce spíše bavit se, než bojovat. Nedávno jsem četla zajímavé srovnání, jak se německá vláda stará o vyhubení vos, resp. likvidaci vosích hnízd - ještě před pár lety žádala po svých občanech doslova sebeobětování, teď se stará o likvidaci vos, aby nikoho nepopíchaly:-)

   Úplně mi uniklo, že byl FH v Izraeli a Palestině - zprávy vůbec nevidím, večerní čas tady okupují děti, dříve jsem si je aspoň pouštěla, ale teď už ani to nedělám, nemám šanci něco zachytit.

   Vymazat
  6. Ja jsem se na zpravy prave divala.:)
   Potesilo mne, ze statecna Malala Yousufzai, 16 let, dostala dnes pred Evropskym parlamentem ve Strasbourgu cenu Sacharov za usli o respektovani lidskych prav a demokracie.
   Malala vyzvala evropské staty, aby pomahaly zemim Asie a jeji zemi Pakistanu v oblasti vzdelavani a rozvije.
   Mollah Fazlullah, vudce islamskych rebelu, reagoval opetnou vyzvou k jejimu zavrazdeni.
   To by znamenalo, ze tento postup je ucinny.

   Také se ukazuje, jak problematicka bude likvidace chemickych zbrani v Syrii (zatim priznano 1300 tun). Velmi nebezpecny bude jejich vyvoz a zeme, které mely narocné operace provest, (Rusko, Albanie) od nich odstupuji..
   Diplomacie ale funguje.
   FH mel v Israeli skvelé prijeti, protoze nekompromisne trva na tom, aby Iran nemel moznost vyroby atomové zbrane a na prisné mezinarodni kontrole. Jen sliby pry nestaci.
   Neméne pratelsky ho prijal i Mahmoud Abbas v Ramallah.
   Shimon Peres (90 let) rekl, ze se dozije mirového souziti statu Israel a Palestina.
   Kez by !
   MaB

   Vymazat
  7. Obávám se, že nás čeká v Evropě jedna zásadní věc. Najít politickou společnou řeč mezi konzervativci, liberály a dokonce socialisty k obraně evropských hodnot jako je naše evropská svoboda (bude třeba ji definovat PRO TENTO ÚČEL znovu) a politický systém a přitom se uznat navzájem, že nejsme navzájem principiálně škůdci společnosti, že máme stále dost styčných ploch a že je prostor k diskusi o zbytku, což je samo o sobě též hodnotou.

   Bude to stát spoustu bolestí, ale jinak jsme prohráli. Myslím, že určitou pomocí k tomu je i vystřízlivění z multi-kulti, zatím hlavně v praktické zahraniční politice. Je zvláštně absurdní, že u nás lidi sice multi-kulti odmítají často v domácí politice, ale jak jde o vyslání vojáků, mají postoje radikálních liberálů.

   Musím říci, že to bude potřebovat i to, abychom jako křesťané se nějak dokázali vypořádat s takovým rozdělením, že určité hodnoty které i nadále držíme v církvi (odmítání potratů, lehkých drog, zbožštění životního prostředí, tvrdší důraz na individuální odpovědnost a nezávislost na státu v sociální sféře, odmítání kohabitace, sex jen v manželství, rodičovská práva na výchovu, právo na svobodu svědomí v některých otázkách, ...) a která i nadále budeme nabízet světu a POLITICKY hájit, dokážeme nevnucovat ostatním tak, že s nimi budeme schopni mluvit...

   Vymazat
  8. Tu definici uz mame, je ji Vseobecna deklarace lidskych prav a svobod.
   I na multi_kulti je v ni pamatovano.

   Krest'anské hodnoty uplatnované ve sfére soukromé jsou respektovany.
   Nabizet, hajit a nevnucovat je ostatnim. To je hezky vyjadreno. Vzajemna tolerance je predpoklad dialogu a pochopeni.
   MaB

   Vymazat
  9. Karle, to má zcela zásadní problém v tom, že pro "New left" nic jako "evropské hodnoty" neexistuje.
   New Left totiž staví na tzv. "Kritické teorii", která celou západní civilizaci a kulturu odmítla jako špatnou a vyzvala k její demontáži.

   A když tito lidé chtějí, aby západ spáchal sebevraždu, opravdu nebudou bojovat za jeho záchranu.
   -cover

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Smazala jsem dva vulgární neanonymní komentáře.
   Diskutujícím se za jejich obsah omlouvám.

   Vymazat
  3. Pane Trmálku,
   nemusela, ale mohla:-)

   Váš pohled na věc pokládám za mylný, prosím, neobtěžujte mne svými komentáři. Děkuji.

   Vymazat
 6. Chris, další válka bude a to právě proto, že se na ni v podstatě nechystáme. Evropa je ochotná ustupovat kamkoliv, ve jménu bezmezné humanity se praktikuje appeacement. Za falešný příslib bezpeční se vzdáváme konkrétních svobod.

  V Evropě máme dvě klíčové velmoci:
  1. Německo, které způsobilo dvě světové války, které z toho má trauma a současně které se vyznačuje tím, že německý národ je ochoten bez většího reptání následovat svého vůdce kamkoliv s naivní vírou, že vůdce to má promyšlené.

  2. Francie, jejíž vojenskou historii nehezky paroduje tato strana: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Vojensk%C3%A1_historie_Francie
  Bohužel je v tom kus pravdy. Role Francie ve rwandské geniocidě také stojí za povšimnutí. Celá řada šílených masakrů proběhla buď za přímé podpory nebo za tichého dohledu evropských vojenských jednotek, počínaje Rwandou, konče kolflikty v bývalé jugoslávii, takež bychom si neměli nalhávat, že nám se to stát nemůže.

  Hezky je evropský přístup vidět na přístupu k pirátům (odhlédněme nyní od příčin pirátství v Somálku):
  A) Komando pirátů omylem zaútočilo na ruský křižník. Piráti byli zničeni. Lekce: Útočit na ruské válečné lodi je rychlá cesta na mořské dno.
  B) Komando pirátů zaútočilo na Dánský křižník. Piráti byli zadrženi, nakrmeni, byl jim opraven člun a se zásobami vody a potravin byli zase vypuštěni na moře. Lekce: Útokem na dánské lodě nemáte co ztratit.

  Podobně: Otec-přistěhovalec zmlátil holandskou učitelku, protože dostatečně nerespektovala náboženství žáka. Škola se pak ještě rodině omluvila za diskriminaci. Lekce: Mlátit učitelky je přípustné.

  Evropa nemá definované principy, které jsou nepřekročitelné a které bude bránit. Evropa není ochotna čelit zlu. Místo stanovení jasné line se obrana provádí idiotským zakazováním nošení šátků, aniž by si zastánci těchto zákazů povšimli, že tímto zákazem vlastně erodují jeden z klíčových principů, na kterých stojí západní civilizace.

  Amerika podobnou erozí defacto již zlikvidovala celou řadu ústavních dodatků a plíživě směřuje k totalitě. Evropa na to jde z jiného směru, ale pokouší se o něco podobného.

  Pokud evropské státy něco opravdu umí, tak je to ustupovat zlu a dělat v zájmu krátkodobého zisku podrazy s dlouhodobými následky.

  Poláci, Finové, Habešané, Izraelci, Korsičané, ti všichni ukázali, že se umí bránit a že jsou ochotni bránit svoje principy za každou cenu. Švýcarská obranná doktrína je také mimořádně zajímavá - dobudete nás, ale za cenu obrovských ztrát získáte spálenou zemi a budete při tom krvácet na každém kroku.

  Ovšem přístup zbytku Evropy k obraně principů spíš odpovídá způsobu, kterým měla nařízeno "bránit se" ČSR - odevzdat nepříteli plné zbrojní sklady a ještě se mu omluvit a poklonit.

  Zatímco švýcaři jsou ozbrojení a jsou ochotní bránit se, tak český zbrojní zákon počítá s tím, že v případě ohrožení státu občany odzbrojí, aby politické vedení státu mohlo snadno a rychle kolaborovat s kýmkoliv.

  O tom, že se máme na co těšit, svědčí i to, že když Klaus nebyl ochoten podepsat Lisabonskou smlouvu, tak se nehledalo jak na dané téma udělat referendum, ale hledalo se, zda by Klause nešlo zavřít do blázince či obvinit z velezrady. Ochota směnit svou svobodu za jakýkoliv virtuální krátkodobý profit je v ČR ohromná a v mnoha zemích Evropy to není o moc lepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak budou nejbližší konflikty vypadat možná naznačují útoky na WTC (2001) v Mumbaji (2008) a útok v obchodním komplexu Westgate (Nairobi, 2013).

   V rámci boje s terorismem pro 11/9/2011 USA porazily samy sebe a demontovaly svoji ústavu. Válka již probíhá a USA momentálně prohrávajína celé čáře, aniž by nepřítel musel příliš hnout prstem.

   V Mumbai i v Nairobi se ukázalo, že bezpečnostní složky naprosto nejsou schopné čelit dobře organizovanému útoku menší aspoň trochu vycvičené skupinky. Takový útok by byl reálný i v Evropě i výsledky by byly obdobně tragické, což dokázal Breivik na ostrově Utoya. Považuji za malý zázrak, že v Norsku po Breivikovi nedošlo k utažení šroubů.
   V USA po 11/9 utahováním šroubů dochází k takovým škodám, jaké by teroristé nedokázali udělat ani odpálením atomovky na americkém území.

   Pokud má nepřítel rozum, dosáhne snadno toho, že sami sebe připravíme o svá práva a uděláme ze sebe otroky. Třeba tím, že uzákoníme, že je možné nařídit zákaz chození v burce. Pokud je možné zakázat chození v burce, je možné chození v burce také nařídit. A proto tím prvním zákazem sice vyhráváme nedůležitou bitvu, ale současně prohráváme ve válce o občanské svobody a přibližujeme se k otroctví.

   Vymazat
  2. Pefi, zajimavé postrehy, skoda, ze ne vzdy presné.
   Princip laicity byl uzakonen jiz v r. 1905, tedy davno pred hlavni vlnou muslimské emigrace..
   Podle tohoto zakona vsechna nabozenstvi jsou si rovna a patri do soukromé sfery. Ve skole ani na pracovisti nelze nosit jejich ostentativni znaky.
   Burqu je zakazano nosit na verejnosti pokud zakryva oblicej. To plati i pro jakékoli jiné obleceni, které znemoznuje identifikovani osoby (niqab, kukla, maska...).
   Vyjimky jsou napr. pro obleceni profesionalni, sportovni, kulturni atp.
   Zak. 2004-228 z 15.3. to pouze pripomina.
   Obcanské svobody tim nejsou omezeny, naopak.
   Pokud jde o burqu, jak samy nekteré jeji nositelky anonymne priznavaji, prave ona je pro ne symbolem zotroceni.
   Vse byva komplexnejsi, nez by se na prvni pohled mohlo zdat.

   Jinak by mne zajimalo, zda a jak lze definovat Francouze - v historii 13 provincii = (subjektivne) 13 narodu.
   Anglicané maji sice povestny humor, ale znalosti dejin, jak videt, chatrné. Navic Francouzum nikdy neodpustili prave Jeanne d'Arc.
   Lze je proto podezirat z podjatosti.:)
   MaB

   Vymazat
  3. MaB: Českou republikou nedávno proběhla aféra dvou muslimských studentek jakési zdravotní školy, kde jim údajně nebylo umožněno nosit na hlavě šátky. Naše legislativa nic jako laïcité zakotveno nemá, odluka státu a církve tu samořejmě je také ale ne v podobě takovýchto zákazů. Škola proto nemůže svévolně vymýšlet předpisy o tom jak se mají studenti oblékat, aniž by ono omezení mělo nějaký racionální podklad (hygiena, bezpečnost práce).

   Trošku mě překvapuje váš výrok "občanské svobody tím nejsou omezeny, naopak". Když mi stát zakáže cokoliv, třeba chodit do práce v sukni, tak to moje svobody omezí a rozhodně je to neposílí. A omezí je to i v případě, že jsem tuto svobodu nikdy nevyužil a ani se k tomu nechystám. Ono "naopak" mi přijde celkem Orwellovské (něco jako svoboda je otroctví).

   Vymazat
  4. Burka může být symbolem otroctví, ale tím, že burku zakážu, ono otroctví nezruším. Pouze je učiním méně viditelným.

   Vymazat
  5. Také si myslím, že stát nemá co mluvit komukoliv do toho, co si nosí na krku nebo hlavě, i kdyby to byl symbol jakéhokoliv náboženství. Co je komu do toho?
   Zákaz nošení šátků je podle mne nesmysl, kterým Evropa skutečně jde proti svým principům.

   Vymazat
  6. K tématu:
   http://christabel.blogarchiv.cz/892252-parizske-modni-novinky.php

   Vymazat
  7. Pefi, ano, povazovala bych za omezni své svobody, kdyby lidé mohli verejne chodit "zakukleni". Urcite bych se na ulici nebo treba v podzemnim parkinku necitila bezpecne.
   Asi jste uz delsi dobu nenavstivil Francii. Vsiml byste si, ze tchadory, kippy, turbany, pripadne i burky (ty s odhalenym oblicejem) nezmizely Bezne se nosi a nikomu to nevadi. Mozna s vyjimkou extrémni pravice.

   Francouzska demokracie a ustava spociva na 4 zakladnich principech:
   Liberté, égalité, fraternité, laïcité.
   Na ne jsou Francouzi velice hrdi a zatim nikoho ani nenapadlo, aby nenavrhl jejich zmenu. Proste to tak vyhovuje.
   Kdo chce nosit jakykoli nabozensky symbol, ma moznost navstevovat skolu soukromou, kde to mozné je.
   Verejna skola by ale mela zustat pudou neutralni, tady se naprosta vetsina shoduje, coz je podstatné. Opakuji, ze jde o symboly ostantativni, diskretni satek nebo krizek tolerovan je i tam.
   V tomto tedy Francie rozhodne nejde proti svym principum ani proti principum zakladnich lidskych prav. A tudiz ani proti principum Evropy, jejiz zakladatelkou spolu s Nemeckem byla.
   MaB

   Vymazat
  8. aby navrhl (tak to dopadne, kdyz se doplnenim zmeni smysl)

   Vymazat
  9. Ale já nechápu, jak se pozná ostentativní symbol od diskrétního?
   Navíc by se mi nelíbilo to, že je "tolerován" - jak tolerován? Tolerovat můžu něco, co mne obtěžuje, co nemá být. Křížek na krku někoho jiného přece nemůže nikoho obtěžovat - a pokud ano, je to bohužel jeho problém.

   Vymazat
  10. Chris, "tolerance" spis ve smyslu "povolena uchylka od predepsané normy". Nebo, chces-li, "nechat, dovolit, pripoustet, shovivave posuzovat..."
   Ostentativni (s cilem provokovat) je napr kriz 10cm, normalni zlaty krizek, ten, co se dava ke krtu, je diskretni a nikomu nevadi.
   Ujist'uji Te, ,ze toto je tady tak vzité, ze vyucujici i zaci dovedou "vycitit " tu spravnou miru.
   Jak se zda, vice problému maji mnohdy "vnejsi pozorovatelé" nez sami ti, kterych se to tyka. :)
   MaB

   Vymazat
  11. Aha, děkuji za vysvětlení.
   Zde bylo před několika lety módní nosit obrovské kříže na krku, bylo to dost nevkusné, vídala jsem to na fotkách např. zpěvaček v časopisech, ale že by někdo namítal, že to nepatří do veřejného prostoru, to ne:-)

   Vymazat
  12. Pouze ne do verejné skoly nebo do statnich uradu:)
   Pochybuji ale, ze by to bylo mozné treba v soukromé bance Rothschildove.

   Vymazat
  13. V Čechách neplatí laicita, ale konfesní rovnost a svoboda být bez vyznání. S tím, že stát církve považuje za důležitý pozitivní prvek vytvářející občanskou společnost a veřejnou morálku a zve je i do veřejného prostoru, jako jsou školy, věznice, armáda, zdravotní a sociální služby. Toto je částečně regulováno existencí zvláštních práv, vyšší kategorie církví, kde se kombinuje historický prvek (uznání za komunistů) s prvkem relevance - 10000 věřících, stačí jeden z nich. Církve jsou vyňaty ve svých náboženských, organizačních a vnitřních rozhodnutích z moci státu včetně moci soudní. Mají daňové zvýhodnění jako neziskovky a drobnou výhodu ve shromažďovacím zákoně, že nejsou povinny svá veřejná shromáždění ohlašovat předem. Tohle je ovoce začátku 90. let s velkou úctou k církvím, jakožto významnému nositeli antitotalitních hodnot.

   Protože diskriminace z důvodu vyznání je zakázána i jako nepřímá a svoboda vyznání u nás obsahuje soukromou i veřejnou složku a smí být omezena pouze zákonem (nikoli podzákonnou normou) z důvodu veřejného pořádku nebo zdraví, tak s těmi šátky (jakkoliv to byla provokace) byla škola mimo.Je povinností veřejné instituce hledat způsoby jak odlišnost umožnit, nikoliv mu bránit, a to i při vynaložení úsilí. Navíc školství a školní řády ve školském zákonu jsou opravdu právně odbyty.

   Vymazat
 7. "Muzi jsou nadrazeni zenam, Allah je nad ne povysil kvuli jejich kvalitam. Ctnostné zeny jsou poslusné a podrizené. Trestejte je, kdykoli se obavate jejich neposlusnosti. Vyzente je ze svého loze, bijte je, ale hned jak uposlechnou, hadku skoncete" (Koran, surate IV, 38.)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi, ano, povazovala bych za omezni své svobody, kdyby lidé mohli verejne chodit "zakukleni".

   Tak to já bych zase považoval za omezení mé svobody, kdybych nemohl podle výše uvedené instrukce bít svou ženu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Pefi, v tom pripade mate velké stesti, ze nezijete ve Francii, kde laicita znamena, ze zakony republiky (které bit zenu zakazuji) jsou nadrazeny zakonum ostatnim.
   Ja to povazuji za spravné, proto jsem tu spokojena..
   Existuji zeme, kde je tomu naopak, takze ti, kterym to vadi, se maji kam vratit..
   MaB

   Vymazat
  4. Jeste bych dodala, ze
   Rachida Dati - byvala ministryne spravedlnosti
   Christiane Taubira - nynejsi
   Fadela Amarra - ministryne mesta (a predmesti !)
   Rama Yade - ministryne pro lidska prava, pozdeji sportu a mladeze
   Najat Vallaud-Belkacem - ministryne pro prava zen a mluvci vlady
   vycet neni zdaleka uplny,
   jsou priklady fungujici integrace a nejvetsi prekazka integrismu. Ten reaguje burqami, pred 10 lety nebyla videt jedina.
   A nejvetsi kritika je prave ze strany muslimek.
   MaB

   Vymazat
  5. U nás by se toto zřejmě řešilo přes zákaz církvi vyvíjet činnost (církve vznikají mimo státní registraci, proto je nelze zakázat, pouze bez registrace nemohou vstupovat do právních vztahů jako subjekty, to jen taková nuance). Činnost nemůže vyvíjet církev potlačující základní práva a svobody. Akorát není jasné jak by to mělo proběhnout procesně podle círk.z. Který úředník (jehož zaklínadlem je, že nesmí dělat nic,čím ho zákon nepověřil, by měl tu odvahu...

   Vymazat
  6. MaB:Jakmile jednou připustíte, že někdo má právo přikazovat druhým, co si smí a nesmí oblékat, tak se časem dočkáte toho, že někdo vám bude nařizovat jak se máte oblékat. A je dost pravděpodobné, že se vám to nařízení líbit nebude.

   Pokud připustíte, že jiní mají právo zasahovat do vašich práv, tak se taky můžete postupnou evolucí legislativy dočkat toho, že jednou bude někdo mít právo vás bít, protože někdo jiný bude považovat za zásah do svých práv, kdyby vás bít nesměl. To je oč tu běží.

   Nečiň jiným, co nechceš aby oni činili tobě a vyždycky předpokládej, že ten komu v dobré víře přenecháš svá práva se jednou stane despotou.

   Pro mě za mě ať si každý obléká co chce. To, že někomu nevidím do tváře, nmě si ce může štvát, ale není to zásahem do mých práv.

   PeFi

   Vymazat
  7. Pefi, jak jste prisel na to, ze je zakazané nejaké obleceni ? Takovy zakon neznam.
   Stejne neni zakazana ani nahota, nejedna-li se vylozene o obscénni sexualni exhibicionismus vuci jiné osobe (cl.222-32).
   Naturismus je tu silné presvedceni, v léte je v pry nejvetsim nudistickém centru Cap d' Agde pres 40 000 jeho vyznavacu, ale nikdo se jinde nahy neprochazi, i kdyz to neni zakazano.
   V Abou Dhabi mne prekvapilo, ze za muzi v bilém tawab s keffieh à la Arafat, chodily jak stiny zeny v cerném niquabu, z kterého jim koukaly jen oci. (tytéz zeny utraci v Parizi statisice za roby velkych modnich navrharu). Tam to ale patri k beduinské tradici i k mistnimu koloritu.
   Kdyz jsem niquab poprvé videla zde, bylo to v televizi a mela ho na sobe vysokoskolacka, jakasi mluvci zen v burce, ktera jeste pred rokem byla katolicka. Velice vasnive hajila svou novou viru ve vsech poradech, kam byla hojne zvana.
   Se silne podmalovanyma ocima, jediné, co bylo videt,, pusobila velice neverohodne. Snaha provokovat byla jasna a distancoval se od ni jak imam parizské masity Dalil Boumbaker, tak samy muslimky.
   Zakon, ktery rika, ze osoba musi byt identifikovatelna, tedy s nezahalenym oblicejem, svobodu neomezuje.
   Naopak. Kdyz uvidite zakuklené individuum, budete se mit vice na pozoru, protoze zpravidla nemiva ty nejlepsi umysly.
   MaB   Vymazat
  8. MaB,
   tady to bylo prezentováno tak, že zákon je sice o tom, že osoba musí být identifikovatelná, ale fakticky to směřuje proti zahaleným muslimkám.
   (To je stejné pokrytectví jako kvóty pro ženy v dozorčích radách, kde se hovoří o zastoupení dosud nedostatečně zastoupeného pohlaví, tedy to mohou být jakoby i muži, ale stejně všichni ví, že jde jen o ženy.)

   Co jsem si všimla v Indii, zahalené muslimky tam po ulici chodily a nikdo s tím neměl nejmenší problém. Nechápu, proč s tím Pařížané problém mají. To by mne zajímalo, co ty zakuklené muslimky Francouzům tak strašlivého prováděly, že se musí odhalit.
   Ostatně, nechvalně proslulé atentáty páchali nezahalení muži, ne někdo zakuklený. Takže za mne to je omezení daných osob, a navíc zbytečné, protože mi může být jedno, jestli si někdo chodí třeba v pytli. Ať si tak chodí. Čím tím komu škodí?

   Kromě toho nechápu, proč by měla být osoba na ulici identifikovatelná. Jako pro kamery? Až něco provede, nechť je donucena se identifikovat, ale jinak je to přece jedno.

   Vymazat
  9. U nás je vyžadována identifikovatelnost pouze ve shromažďovacím zákoně, kde policie má právo vyzvat shromážděné, vůči kterým je prováděn zákrok, aby se odmaskovali. Porušení je přestupkem proti právu shromažďovacímu.

   Vymazat
  10. Chris, i zde lze chodit treba v pytli, pokud ovsem nezakryva oblicej.
   Aby mohy mit osoby (a nejen muslimky) zahalené obliceje, musely by mit derogaci z existujiciho zakona nebo by musel byt tento zakon zmenen.
   To nikdo nenavrhl, proto jim bylo pripomenuto, ze se zakon vztahuje i na ne.
   Navic 4 uznavané sunnické skoly se shodly na tom, ze niquab neni povinny, nebot' oblicej a ruce zeny nejsou "awra" (nahota).
   Zadny verset koranu ani sunny, ktery by zenu nutil nosit ho, neexistuje.
   A ani ve Francii temer nikomu nevadi, kdyz zena nosi nijab a abayu bez niquabu.
   Jinak ve verejnych institucich (skola, urady) plati neutralita a respektovan viry a presvedceni kazdého. Prave proto neni mozné demonstrativni zviditelnovani zadné.

   Pokud jde o atentaty, napr. Merah je pachal zakuklen, proto jeho dopadeni nebylo snadné. To plati i o jiné trestné ciny a unosy.
   MaB
   PS: sama jsem si rikala, jak by byla takova burqa nekdy rano uzitecna. Odpadl by problém ucesu, liceni a oblékani...;)

   Vymazat
  11. oprava: To plati i o jinych trestnych cinech, napr. o unosech
   + vsechna "vypadla" pismenka :)

   Vymazat
  12. "Zakon, ktery rika, ze osoba musi byt identifikovatelna, tedy s nezahalenym oblicejem, svobodu neomezuje."

   To jako myslíte vážně, že když si nasadim na hlavu pyteli a na ulici mě kvůli pytli na hlavě začne obtěžovat policajt s požadavkem, ať si ten pytel sundám, že to moji svobodu neomezuje ?

   Vaše definice svobody se nějak nepotkává s definicí svobody, kterou nalézám ve výkladových slovnících.

   Vymazat
  13. Pefi, obecne plati, ze moji, Vasi, jeho, nasi...svobodu omezuje nerespektovani platnych zakonu.

   Moji svobodu omezuje, kdyz se na svobode pohybuje individuum, které vrazdi a nemuze byt identifikovano svedky nebo kamerou.a okamzite zadrzeno.
   Kagulovaného prodavace drogy ma policie pravo kontrolovat. Téhoz dealera bez cagoule kontrolovat nelze, pokud neni pristizen pri "flagrant délit".
   Je také velmi zajimavé, ze k nahlé explozi burq doslo v okamziku, kdy odesli fr. vojaci do Afghanistanu.
   MaB

   Vymazat
  14. Pefi, jeste bych dodala, ze pouhym faktem, ze zijete ve spolecnosti, je Vase svoboda omezena. Konci tam, kde zacina svoboda moje. (i to, lze jiste také nalézt ve Vasem vykladovém slovniku :)
   Clovek byl uz kdysi velmi davno ochoten (nebo spis nucen) vzdat se castecne své prirozené svobody vymenou za vetsi bezpecnost. Nic neni zadarmo...:)
   MaB

   Vymazat
  15. MaB: Většina vraždících individuá se ani v zemích, kde lze mít přes hlavu pytel, nenamá s tím, že by si ten pytel na hlavu nasadili. Ona víra v přínos šmírovacích kamerových systémů není bohužel příliš podložená tvrdými daty, protože:
   a) zločinci se mnohdy kamer nebojí vůbec,
   b) zločinnost se z těsné blízkosti kamer částečně přesouvá mimo jejich dosah a celková zločinnost neklesá, klesá pouze zločinnost přímo pod kamerou. Tento virtuální pokles zločinnosti je pak mohutně inzerován a falešně vydáván za pokles celkové kriminality.

   Tady máte hezkou reportáž, která ukazuje jak strašně kamery zločincům překážejí:
   http://video.idnes.cz/?c=A131123_150729_tv-zpravy_mad&idVideo=V131123_144638_tv-zpravy_Eli

   Ad "Okamžitě zadrženo" - ve více než 90% výjezdů policie již jen zaznamenává stopy, protože pachatel je dávno fuč. A je jedno, jestli při tom měl na hlavě pytel, nebo ne. Osobně mám zkušenot s dojezdovými časy přes 15 minut, za tu dobu je pachatel o několik kilometrů dál, ikdyby šel pěšky...


   Ten, kdo se vzdává svobody výměnou za (často falešný příslib) bezpečí nebude mít nakonec ani svobodu, ani bezpečí.

   V originále to zní nějak takto: Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
   Benjamin Franklin, Historical Review of Pennsylvania, 1759

   -----
   Policie v první řadě nemá co otravovat lidi, kteří žádný delikt nepáchají. V USA i v UK tento princip dokázali dodržovat déle než sto let a fungovalo jim to tam výtečně.

   Vymazat
  16. Pefi, to Franklinovo prohlaseni je sice krasné, ale ryze teoretické.
   Ve spolecnosti to bez zakonu mozné neni. A musime se smirit s tim, ze svobodu omezuji.
   Napr. nesvoboda ridit v opilosti zachrani mnoho zivotu.

   Zazil jste nekdy policejni kontrolu na silnici v USA ? O tom se nam tady ani nezda.
   Pokud lidé nepachaji delikt, policie samozrejme "pravo otravovat je" nema.
   Chodit s pytlem na hlave tady vsak delikt zatim je. A pokud vim, o uprave tohoto zakona se zatim neuvazuje.

   Pokud jde o kamery, je to smutna realita. Diky jim se ale prave podarilo po nekolika dnech zadrzet sileného parizského strelce Abdelhakima Dekhara, ktery chtel vrazdit novinare v redakci..(Jeden je stale v kritickém stavu).
   V RATP se citil bezpecny a nechal se sejmout videem, které potvrdilo cetna svedectvi.
   MaB

   Vymazat
  17. To prohlášení, že "že moji, vaši, jeho, naši...svobodu omezuje nerespektovaní platných zákonů" mi slibně připomíná marx-leninskou definici, že svoboda je poznaná nutnost. Je tu zákon, ten nemá nikdo právo soudit (dura lex sed lex - princip Hlava 22) a jeho dodržování je pravá svoboda.

   Pro mne je svoboda, že stát může jen to co mu explicitně povoluje zákon, já i můj soused můžeme to co nám zákon nezakazuje, byť to nemusí být vždy správné a mezi námi rozhoduje princip nečinění zla druhému, nezbytné pomoci druhému, platnost smluv a proporcionalita.
   A určité nutné řády a omezená předběžná opatrnost.

   A to vše mohu klidně činit s cedníkem na hlavě...

   Vymazat
  18. KarleV, to je presne ten princip.
   Pokud se zakonem nesouhlasim, musim delat vse pro to, aby byl zmenen.
   Dokud ale zmenen neni, mam svobodu ho respektovat nebo ne, pricemz si jsem vedoma moznych nasledku.
   A opravdu by bylo mylné se domnivat, ze je svobodny ten, kdo si troufa platny zakon nerespektovat.
   O tom "mravnim v nas" to plati obzvlast'. A jedine pokud by byly oba v nesmiritelném rozporu, mel by mit pochopitelne prednost on.
   MaB

   Vymazat
  19. Napsal jste, Karle: "Pro mne je svoboda, že stát může jen to co mu explicitně povoluje zákon". Víte, podle zákona se také upalovaly čarodějnice. Tohle je nic neříkající formulka. Vždy záleží na tom, jaký je ten zákon, nespadl z nebe a tvoří ho lidé. Užitečnějším pravidlem je například sledovat to, do jaké míry zákon zasahuje do soukromého života, do života rodiny. Protože tím začíná fašismus. Janika

   Vymazat
  20. Zatim stale jeste hovorime o fungujici demokracii, ale pokud pujde vyvoj stejnym smerem jako na Slovensku i v dalsich evropskych zemich, budou podobné obavy zcela opodstatnené.
   MaB

   Vymazat
  21. Bohužel, zazněla zde nesprávná interpretace toho, jak přistupovat k zákonu.
   Ovšemže zákony je nutno dodržovat, o tom žádná, nicméně i zákon musí respektovat nějaká vyšší pravidla - v Evropě je nazýváme, řekněme, základní lidská práva a svobody.
   Běžné zákony nesmí být s nimi v rozporu.
   Omezující pravidla musí procházet různými testy, musí být přiměřená a účel, který dané omezení sleduje, nesmí být dosažitelný jinak, s menším omezením.
   Je to velice složitá problematika, tady na to není prostor, nicméně rozhodně nevystačíme pro tuto diskusi s přístupem "stanoví to zákon, platí to pro všechny, je to v pořádku", z toho rozhodně nelze dovodit, že takové omezení vyhovuje požadavkům svobody.

   Musím se omluvit, z práce nemám tolik času psát a můj domácí počítač je na revitalizační kúře, takže nevím, kdy stihnu diskusi dočíst.

   Vymazat
  22. Ano, prave proto tu od roku 1958 existuje Ustavni rada, ktera ma mimo jiné zabranit pripadné "parlamentni deviaci".
   Ma 9 clenu jmenovanych: 3 prezidentem, 3 senatem a 3 parlamentem na 9 let, obnovitelni kazdé tri roky. K nim patri podle prava i vsichni byvali prezidenti.
   Jde o uznavané autority pravni a etické.
   Ustavni rada studuje a proveruje konformitu kazdého zakona bez vyjimky, a to predevsim z hlediska zakladnich lidskych prav a svobod.
   Zakony s nimi v rozporu byt nemohou, jinak kontrolou UR neprojdou.
   MaB

   Vymazat
  23. MaB: U řízení v opilosti je příčinná souvislost mezi opilostí a neschopností řídit vozidlo. Od cca 0,8 promile má smysl řidiče trestat. Francouzské právo je v tomto nastaveno racionálně, české právo je nastaveno zcela úchylně, alibisticky a iracionálně, což se pak supluje přílepky, které tvrdí že 0,29 je vlastně ještě nula.

   Naopak u "pytlů na hlavě" žádná příčinná souvislost s nějakou reálnou újmou není. To, že někomu nevidím do tváře není újma, je to jen nezvyk.

   Pytel na hlavě má příčinnou souvislost se ztíženou identifikací osoby ze záznamu, nicméně je potřeba si položit otázku, zda skutečně chceme, aby Velký Bratr nahrával a věděl úplně všechno. Četla jste Orwellův román 1984 ?

   Mnozí odborníci na bezpečnost po Snowdenovi tvrdí, že Snowden potvrdil noční můry o kterých se dříve jen tušilo, že by skutečně byly možné.

   Probíhající útok na soukromí je enormní a není důvod proč to Velkému Bratrovi nějak usnadňovat. Velký Bratr nám slibuje bezpečnost, v zájmu bezpečnosti likviduje soukromí, ale slibovaná bezpečnost se nedostavuje! A tak nám pod záminkou zvyšování bezpečnosti nabízeny další nesmysly omezující svobody a soukromí s tím, že tentokrát už to bezpečnost zvýší.

   Takto ČR postupně dospěla k iracionální nulové toleranci alkoholu za volantem, Evropa většinou toleruje hladinku do 0,5 promile, skutečně nebezpečné to však je až někde od 0,8 promile. Na 0,8 promile mívaly mnohé země svůj limit před tím, než pachatelé dobra začali fušovat do alkoholu za volantem.

   Zastánci všudypřítomných kamer argumentují příznivým vlivem kamer na kriminalitu. Jenomže tvrdá data ukazují, že kamery mají vliv na kriminalitu celkem malou. Není divu, že Bruce Schenier, přední americký odborník na bezpečnost, upozorňuje v komentáři pro CNN, že není všechno zlato, co se třpytí:
   https://www.schneier.com/essay-309.html
   ----
   MaB: Váš názor, že "Zakony s nimi v rozporu byt nemohou, jinak kontrolou UR neprojdou" předpokládá, že UR je neomylná a nezblbnutá propagandou. To je moc hezký předpoklad. Nicméně argumentace autoritou jako validní arguemnt nefunguje minimálně od té doby, co uznávané autority právní etické i vědecké pohnaly Galileo Galilea před tribunál.

   Vymazat
  24. Pefi, Winstonovi se dari dobre, zvitezil sam nad sebou, miluje Big Brother-a :))
   Kdo jeste necetl Orwella, ten to po americkém skandalu elektronické spionaze honem dohani.
   O. popisuje to, co prave zijeme. Jenom s tim rozdilem, ze u neho lide museli mit BB u sebe, zatimco v nasi spolecnosti za nim jdeme dobrovolne. (Facebook, socialni site aj). Takze "Big Brother se na nas diva". :)
   A my to Velkému Bratrovi sakramensky usnadnujeme, nemyslite ?
   "Nevedomost je sila" a "zlocin myslet nezpusobi smrt, zlocin myslet je smrt". Je treba verit vsemu a opaku vseho, ono "cernobilo" v novlangu. To vse tu mame. Studovat-rozumet-prijimat... Ten obrazny "pytel na hlave"...

   Pefi, nejsem naivni, neziji ani v Utopii, ani v Teorii, ale jiz dlouho v zemi, jejiz systém povazuji opravdu za jeden z nejméne spatnych.
   O zakonech se dlouho diskutuje v komisich, pak dlouho v Parlamentu, nasladne v Senatu (ten byva opacneé barvy nez Parlament), stane se, ze je nekolikrat vraci. A pred schvalenim musi jit jeste k finalni kontrole, k Ustavni rade, ktera prisne dba na jejich konformitu s Ustavou a tim i s lidskymi pravy. Vetsi zaruky jsou malokde. Navic by v pripade jejiho pochybeni okamzite zasahli zdejsi velmi aktivni ochranci lidskych prav a "hnali by to do Strasbourgu".
   Vase srovnani se 16. stoletim je proto (a nastesti !) absurdni.
   Jeste dodavam, ze zakon o odhaleném obliceji je starsi nez ty "smiracké kamery".
   MaB


   Vymazat
  25. Cetl jste Brave new World od Aldous Huxley-e ? Ten je "1984" z druhé strany.

   Vymazat
  26. Nečetl, díky za tip.
   PeFi

   Vymazat
  27. Neni zac:) Doporucuji.
   Zde povinna cetba na gymnaziu spolu s 1984.
   V osmicce je to Orwellova Animal Farm, rovnez vizionarské.
   "Vsechna zvirata jsou si rovna, ale jsou zvirata rovnejsi nez jina"...

   Vymazat
  28. MaB: Francouzsky neumím, proto situaci v Francii nejsem schopen sledovat. Sleduji UK a a USA a obě tyto země po pádu železné opony ztratily vnějšího nepřítele, neustály to a tak nyní hledají nepřítele vnitřního, snaží se budovat socialismus a světlé zítřky a ve skutečnosti budují totalitu.

   Co se týče EU jako celku, velmi výstižně to charakterizoval Vladimír Bukovský - přepis jeho rozhovoru je zde:
   http://www.snilek.cz/texts/eussr-byvaly-sovetsky-disident-varuje-pred-diktaturou-eu/

   Takže bych se divil, kdyby Francie dokázala směrovat někam jinam.

   Vymazat
  29. Pokud bude Francii nadale diktovat zakony EU a euro snizovat rust a zvysovat nezamestnanost, bude vyvoj skutecne asi smerovat jinam.
   Lidé jsou zklamani Evropou, maji pocit, ze zdejsi demokracii skodi prave ona.
   Obavam se proto, ze prvni akt mozné tragedie zacne uz pri volbach do Evropského parlamentu, kde FN (Narodni fronta) Marine Le Pen bude hrat hlavni roli. (Pro ni "cim hur, tim lip" a kalich je plny).
   Doufam jen, ze to nebude sebevrazedné gesto, nybrz elektrosok a zacatek ozdravného procesu.
   MaB

   Vymazat
 8. Pefi,
  k tomu riziku války - mezi těmi evropskými velmocemi jste zapomněl na Velkou Británii. Řekla bych, že ji nelze přehlédnout...
  Nebo ji počítáte spíše mezi "atlantické" světové velmoci, stranou od Evropy? Vzhledem k její politice by to tak mohlo být chápáno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přiznám se, že s VB si tak trochu nevím rady, protože to vypadá, že nepochopila histrockou lekci, kterou jí Hitler udělil. Zlu se prostě ustupovat nesmí. Vnitřní politika VB ukazuje, že britší politikové jednak věří, že zlo lze zakázat, jednak věří, že dobro lze způsobit zavedením Orwellovské totality. A britové jim tuto politiku bez větších protestů baští.

   VB ještě před desítkami let bývala velmoc, ale zda je velmocí ještě dnes, je celkem zajímavá otázka. Byla by VB velmocí, kdyby za ní nestál americký velký bratr ?

   PeFi

   Vymazat
 9. A stane se to znovu?

  Může se to stát. Je na to zaděláno.
  Jestli se chceš dozvědět něco o Stalingradské bitvě, tak nečti paměti generálů ale vojínů. Je to velký rozdíl. Moc jich neni ale něco přece. Vyšla kniha prostého vojína RA Mansura Abdulina " Krvavá cesta od stalingradu". Autor se vyznačuje tím , že na frontě přežil asi něco přes rok. Běžná životnost vojína RA byla v té době asi 14 dní.
  Milan II

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   děkuji za tip.
   Ale kniha, o které píšu, nebyla z pera generála ani vojína, nýbrž historika. Obsahovala právě více úhlů pohledu, od generálských hlášení po citace z dopisů vojínů. Autor sebral hodně různých údajů, vyprávění, prostudoval hodně dokumentů.
   Ale je jasné, že taková kniha sepsaná očima vojáka je jedinečná, protože do těch dopisů domů vojáci nepsali zdaleka vše - nechtěli své blízké trápit a také kvůli cenzuře.

   Vymazat
 10. EU popisuje situaci v Bangui jako "pré-genocidni" a odsuzuje "beztrestné vseobecné hrubé porusovani lidskych prav".
  Dnes odléta do Centreafrique dalsich 1000 francouzskych vojaku. Sami.
  I kdyz se souhlasen OSN.
  MaB

  OdpovědětVymazat