pondělí 17. února 2014

Advokátka náměstkyní

V souvislosti se jmenováním nové vlády se náměstkyní ministryně spravedlnosti stala Hana Marvanová.
Tak se budeme radovat.

Samá pozitiva:
 • disidentka,
 • bojovnice proti korupci,
 • zastánkyně poškozených klientů H-Systemu,
 • zásadová politička,
 • velká odpůrkyně amnestie Václava Klause,
 • matka tří dětí.

Z výčtu je zřejmé, že JUDr. Marvanová je velice kladnou osobností českého polistopadového vývoje.
Pro ministerstvo spravedlnosti bude jistě přínosem.

Jenom já se na tu pozitivní vlnu nějak nemohu naladit.

Připadá mi zvláštní, že proti jejímu nástupu protestovala u bran ministerstva právě skupina poškozených klientů společnosti H-System.
Neztotožnila jsem se s jejím svatým tažením proti amnestii.
Neoceňuji, že dopřála každému svému dítěti jiného otce.
A celkem nechápu, jak může být někdo chvíli politikem, potom advokátem, pak vysokým státním úředníkem, ovšem ve službách úplně jiné strany než předtím, a nakonec možná ... zase advokátem?

Ale třeba nás JUDr. Marvanová v roli náměstkyně překvapí.
Mne může překvapit jenom příjemně.

35 komentářů:

 1. Mne zase prekvapuje to, co prave ctu v Rytmu zivota z 10.2., ktery mi tu nechali kamaradi z Cech.
  "Bylo jen otazkou casu, kdy si otec se synem vjedou do vlasu. Valku mezi ministrem obrany a mistopredsedou Strany zelenych vyvolal Matej Stropnicky tvrzenim, ze otec na postaveni ministra obrany nestaci."
  (Pravda vychazi z ust ditete, byt' uz dospelého ?)
  Martina Stropnického povazuji za dobrého herce, nekolik her s nim jsem i videla (Howard Katz, Blazniva ze Chaillot), vim také, ze je polyglot, proto bych si ho také predstavovala spis v roli ministra kultury nebo zahranicnich veci.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   tady se dějí věci...
   Zrovna jsem dokoukala jeden ze starších dílů Kriminálky Anděl, což je jediný krimiseriál, který někdy sledujeme, právě proto, že jsou tam celkem dobré scénáře, nevtíravě humorné dialogy a sympatičtí herci, mezi nimi Martin Stropnický.
   Dal se teď k hnutí ANO, přičemž např. já stále ještě nechápu, jaký má toto hnutí politický program, což je na pováženou, vzhledem k tomu, že má silné zastoupení ve sněmovně i ve vládě a ministra financí.
   Jeho syn je ovšem už dlouho u Zelených, ale že by se takto veřejně postavil proti otci, to mi uniklo (Rytmus života není z nejserióznějších tiskovin, mírně řečeno, možná si občas něco přibarví, nevím).

   Ovšem nelze říci, že by M.Stropnický neměl žádnou průpravu, působil v 90.letech v diplomacii, byl velvyslancem, po návratu k herectví byl ředitelem divadla, takže není v ministerském prostředí ani v manažerských funkcích nováčkem
   O ministerstvu kultury se v souvislosti s ním také mluvilo, nakonec to dopadlo takto, hnutí ANO má celkem ambice... a zahraničí chtěla ČSSD pro L. Zaorálka.
   No, mne tak vláda nijak zvlášť nezajímá, vůbec si nemyslím, že by se tento druh koaličního slepence mohl osvědčit, podle mne je otázkou několika málo měsíců, než to začne velice vážně drhnout, stejně jako v minulém volebním období (s jinou novou stranou, Věcmi veřejnými).

   Vymazat
  2. Není mi úplně jasné, jak se kdokoli ze Strany Zelených Bláznů může vyjadřovat k ministerstvu obrany. Na facebooku Zelených je ještě stále dohledatelné, jak se tam kolektivně plácali po zádech, že jejich cílem je zakázat a zlikvidovat všechny zbraně ve státě: soukromých osob, ale nakonec i v policii a armádě.

   Jinak ANO žádný politický program nemá a nikdy nemělo; jenom se veze na vlně vymezování se proti "korupčníkům", stejně jako předtím Věci Veřejné, a stejně jako VV se jedná o obchodní projekt jednoho bohatého majitele firmy, který si chce skrze zákony zajistit přednostní postavení.
   Kromě diletantismu a nekalého ničení konkurence ve jménu boje proti korupci a daňovým únikům mne na tom děsí zejména to, že by se kvůli Babišově minulosti mohly rušit lustrační zákony -- a na ministerstvo Vnitra a Policejní presidium by se mohli vrátit StBáci, Grebeníček a jiná zločinecká havěť z minulého režimu. A to vše se propírá v roce, kdy poslanec za KSČM veřejně prohlásí, že invaze do ČSSR v roce 1968 byla vlastně v pořádku. Děsivé, jak si najednou Rudí vyskakují.

   Vymazat
  3. Covere,
   ANO vidím dost podobně.
   Za sebe nevidím důvod k rušení lustračních zákonů, nechala bych je, ať platí dál.

   Vymazat
 2. Také mám stejný názor, díky. Něco je divného v tomhle státě
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   jenomže ten svůj názor můžu formulovat jenom obtížně... je to v pro mne v tuto chvíli těžko postižitelné. Ano, něco "divného".
   Jenomže "divné", to není výstižná ani přesná charakteristika, to je berlička, rozpačitost...

   Vymazat
 3. Udělala jste si mocné nepřátele, už jste určitě zapsaná.
  Útočit veřejně na disidentku a "pravdoláskařku"... to se nemusí vyplatit. I přes to, že advokacie je svobodné povolání a na nikom vyjma klientů nejste závislá.
  K věci samé bych ovšem podotkl, že někdo si ji vybral a jmenoval ji. A tak vlastnosti jmenovaného vypovídají velmi hodně o osobnosti jmenujícího.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   já přece neútočím... vždyť jí přiznávám všechny kvality, všimněte si toho. Je jenom moje chyba, že je nedokážu ocenit:-)
   Přiznávám tuto svou chybu a nedostatečný vhled do situace.

   Jmenování: ovšem.
   Musím říci, že tento personální krok je pro mne velice nečekaný. Paní Marvanová žila nějaký čas s Petrem Cibulkou (je otcem jednoho z jejích dětí), který zveřejnil seznam agentů StB. Je to disidentka, odpůrkyně předchozího režimu. Jak může pracovat ve službách vlády fakticky vedené panem Babišem?

   Vymazat
  2. Možná nešlo o neočekávatelný krok.
   Počtěte si třeba zde:
   http://www.paratdnes.cz/2014/02/Proc-Petr-Necas-vyrazil-Pospisila-Jak-z-chlupate-deky-ale-uz-leze.html
   (Doporučuji to jako zdroj informací, nikoli jako "správný názor", ale to Vy snad chápete.)
   Milan

   Vymazat
  3. Asi to chápu:-)
   Dělám to tak, že si přečtu stanoviska obou protichůdných táborů a utvořím si své vlastní (nebo si řeknu, že zatím nevím, co si o tom myslet, a uvidí se...).
   To moje stanovisko nebývá ani na jedné krajní straně, ale ani přesně uprostřed...

   Vymazat
 4. Chris, já jsem na to tady ani nechtěla reagovat, ale nedá mi to. Je mi jedno, zda je disidentka či ne - iracionálně mi to spíš vadí, protože všichni disidenti, které znám, jsou shodou okolností lidi, které nemám ráda, ovšem to je vadný argument a proto ho nepoužívám - ale proč prosím tě ryješ do toho, s kým má nebo nemá své děti?

  Copak je na ministerstvu pro rodinu? Není.

  Odkdy jsou něčí soukromé vztahové záležitosti podstatné pro odbornou kvalifikaci?

  Víš vůbec, jak je to nefér vůči těm dětem? Ony si nevybraly, kdo je počne. Je snad sourozenec ze tří dětí jednoho otce něco víc než dítě s dvěma nevlastními bratry či sestrami?

  Můžeš mít jako katolička svůj názor na vztahovou promiskuitu, a jakožto matka svůj názor na rodinnou soudržnost, ale měla by sis uvědomit, že když odsoudíš ženu za to, že má děti s více muži, děláš tím rovnítko mezi sebou a lidmi, kteří posuzují děti podle jejich rodičů.

  V češtině existuje stará nadávka - zkurvysyn. Lidé, kteří ji někomu řeknou, používají právě tento argument. Jaké asi může být děcko z rodiny, kde má každý jiného otce...

  Zamysli se nad tím, prosím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Squire,
   tak především jsem nenapsala, že něco odsuzuji, ale že to "neoceňuji".
   Kromě toho o jejích dětech nepíšu přece nic, nijak jejich život nehodnotím.
   To z mého textu nevyčteš a ani to vyčíst nemůžeš, protože to tam není.
   Neposuzuji je, to vůbec nebylo předmětem článku. Tak co mi vyčítáš?

   Pokud jde o ta životopisná data, obecně si nemyslím, že je bez významu, jak se kdo chová v soukromém životě. Člověk není "já doma" a "já v práci". Pořád je to ten stejný člověk.´
   Stejně tak není bez výpovědní hodnoty, jaké si kdo vybírá partnery. Někomu třeba nevadí pořídit si dítě se zadaným partnerem, například. Co to o něm vypovídá? Nic? Nebo něco ano?

   Snažila jsem se vyhledat si o této nové vysoké státní úřednici informace, je to docela kusé, protože ona se s tím nechlubí.
   Třeba jsem se nedozvěděla, proč proti jejímu nástupu protestovali klienti H-Systemu (přičemž všude se dočteme, že se jich zastává). To je přece dost zvláštní. A takových různých "divných" věcí je více.

   Vymazat
  2. Paní, nemohu s Vámi souhlasit.
   Soukromý životní styl vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti není neveřejný, veřejnost má právo ho hodnotit a ten, kdo ho do funkce ustanovuje, má povinnost k tomu přihlížet.
   Jestliže se vysokou a vlivnou a mocnou úřednicí ministerstva spravedlnosti stane žena, o jejímž vztahu k rodinným hodnotám lze s ohledem na její osobní životní styl oprávněně pochybovat, není naopak třeba pochybovat o tom, že hrozí nebezpečí přenosu alespoň části tohoto subjektivního mravního postoje k problematice rodinného života i do názorových stereotypů soudkyň (ty dnes již v justici převažují), což se pak nemůže nepromítnout v jejich rozhodovací činnosti.
   Já na té paní oceňuji, že má tři děti, což je dnes výjimečné, avšak rozhodně odsuzuji, že každé to dítě má jiného otce. To není odsouzení či dehonestace těch dětí, ale jejich matky. Na ministerstvu zemědělství nebo ministerstvu financní by mně náměstkyně s takovým životním stylem nijak nevadila a zcela bych to přešel, na ministerstvu spravedlnosti, školství, sociálních věcí a kultury mně to vadí. A to tedy dost.
   Milan

   Vymazat
  3. Ještě abych to dovysvětlila: spíš jsem se snažila poukázat na to, že ačkoliv jsou vlastně ty jednotlivé charakteristiky vnímány jako kladné (disident, zastánce poškozených, vícedětný rodič), i ve svém souhrnu, potom jedna každá z nich může být relativizována, a v souhrnu z toho vzniká právě ten v diskusi zmíněný "divný" pocit.

   Takže to ani náhodou nemělo vyznít tak, že "podívejte, na ministerstvo jde žena pochybných mravů":-)
   Ale podle mne to tak ani nevyznělo, ten článek byl prostě o něčem jiném, o tom, že není všechno zlato, co se třpytí...

   Mimochodem, o každé té charakteristice zde už bylo podrobně diskutováno zvlášť - pravdoláskaři, patchworkové rodiny, zastánci amnestie. Tohle ale nemělo být o jednotlivostech.
   Doufám, že to píšu srozumitelně.

   Vymazat
 5. Odkaz na podrobný článek, jak protichůdná jsou stanoviska různých stran v kauze H-System:
  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Prvni-sram-nove-koalice-Cunek-napadl-namestkyni-Marvanovou-Zastitil-se-pry-podvodnikem-302439

  Nevím, jak moc je to důvěryhodné, ale vypadá to, že se všichni bijí po hlavách vzájemně.

  OdpovědětVymazat
 6. Zcela mimo téma článku:
  Paní Christabel, před časem jste tu několikrát otevřela problematiku očkování malých dětí.
  Nemělo by ujít Vaší pozornosti tedy toto:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/zdravi-ockovani-jako-manipulativni-ideologie-fo3-/p_veda.aspx?c=A140217_233842_p_veda_wag
  Zejména doporučuji stáhnout si v článku uváděnou (a vnořenou) presentaci a přehrát si ji.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   děkuji za odkaz; zaznamenala jsem nové rozhodnutí, ale zatím jsem neměla čas se problematice vůbec věnovat. Pracovně jsou tyto týdny náročné. Ale jako téma to sem určitě patří.

   Vymazat
  2. Milane, díky za tip i za upzoornění na onu prezentaci. Stojí to za to.

   Vymazat
  3. Ano, na tom článku je výborné, že jej psal odborník, není to žádná hysterie. A výstižně pojmenovává různé protichůdné zájmy, které se v této oblasti prosazují. A rodiče, kteří se v tom laicky "plácají".

   Vymazat
 7. Moudry papez Frantisek rekl: "Kdo jsem, abych soudil ?"

  Na svete je pry vic rodin polygamnich nez monogamnich.
  A je statisticky dokazano, ze dnes je v té nasi monogamni spolecnosti ne-monogamie skryta, nebo fakt mit v zivote nekolik vztahu monogamnich, normou.
  Zustat spolu nebo se rozejit, kdyz city uz neexistuji, na to pravidlo neni.

  Soudci se nesetkavaji s pary, jejichz rodinny zivot je navzdy nekonfliktni a harmonicky, ale s temi, u nichz doslo "k bolestnému probuzeni" a kde kompromis mozny neni.
  Takze pani namestkyne Marvanova, ktera muze posuzovat z vlastni zkusenosti, je mozna na svém miste, schopna chapat pripady, které se pred justici denne objevuji....

  Prave ctu knihu F. Beigbedera Laska trva tri roky
  "Bud' s nekym zijeme, nebo po nem touzime. Nelze touzit po tom, co mame, to je proti prirode".
  Priroda (a zejmena ocytocin) muze za to, ze 1. rok kupujeme nabytek, 2.rok ho prestavujeme a 3.rok delime... :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám teď čas ani prostor na rozsáhlejší diskusi, resp. oponenturu, ale...

   - polygamie přeci není totéž co střídání partnerů nebo navazující manželské (? neznám soukromí H. Marvanové) svazky,
   - pokud poslední tvrzení Vámi uvedeného autora je tak absolutní, pak já jsem významná odchylka, neboť i po 15 letech manželství použím po svém muži (a podle všech indicií i on po mně) a nepřipadám si proti přírodě :-) Možná proto, že já netoužím po tom (=věci), ale po někom (=člověku), kterého nevlastním. U věcí je to naopak zcela logické.

   Markéta

   Vymazat
  2. Markéto, vidim, ze pouhé ":)" nestaci, proto :-)
   Kniha je psana s lehkou ironii a humorem, notnou davkou "auto-dérisioin" (delani si legrace sam ze sebe) i se spetkou cynismu "à la française":
   "Po trech letech manzelstvi:
   rozejit se - spachat sebevrazdu - udelat dite.
   Tri zpusoby, jak potvrdit konec lasky."
   (velky ctenarsky uspech v puritanském USA !)

   Polygamii dost muzu vysvetluje neveru, (kterou ostatne ani za neveru nepovazuji) - nejsou pry stvoreni pro to, aby prozili cely zivot s jedinou zenou. Coz nemohu jako ne-muz posoudit ...:)
   MaB

   Vymazat
  3. Presmykla se mi pismenka v autodérision, tak opravuji a jeste dodavam, ze jsou i zastankyne polyandrie, z tech znamejsich i ex-prvni dama Carla Bruni, dokud nepoznala "muze svého zivota"..
   Myslim, ze si pod tim predstavovala p. serialni, kdy se partneri meni nasledne...Tvrdila téz, ze vasen netrva déle nez 3 nedele, ale patrne je moc velmi silny afrodisiak. :)

   Vymazat
  4. MaB,
   paní náměstkyně Marvanová je především evidentně toho názoru, že k výchově dětí otce netřeba, což v kontextu s tím, že ČR měla v zajištění kontaktu dětí s otci, kterým matky brání, dlouhodobě problémy, není zrovna oslňující personální počin.

   "Bud' s nekym zijeme, nebo po nem touzime. Nelze touzit po tom, co mame, to je proti prirode".
   Souhlasím s Markétou, ten citát je úplně vedle:-) Naštěstí:-)

   Vymazat
  5. Chris, kdyby byl citat "uplne vedle", bylo by to moc fajn a ubylo by mozna rozvodu.
   Autor si zde bere (ironicky) na musku ty, pro které oddaci list=zarucni list. Snatkem se partner stava mym majetkem ("ma chose"), mam ho jistého a vic se nemusim snazit. A pak se moc divim, jak to, ze mne opustil pro jinou...:)
   Stejne nevazné je i :
   "Stava-li se vase zena vasi pritelkyni, prisel cas pozadat vasi pritelkyni, aby se stala vasi zenou..."

   Pokud si pani HM opravdu mysli, ze dite otce nepotrebuje a neda mu misto biologického otce jinou "otcovskou autoritu", tak je jiste na omylu.
   Nekteré matky si také rikaji, lepsi spatny otec nez zadny.
   A jsou i takové, které jsou presvedceny o opaku. Mozna ale v nadeji, ze se jim podari toho "pravého" teprve (a hlavne rychle) najit. :)
   MaB

   Vymazat
  6. Jeste mala poznamka pro Markétu.
   Jelikoz je bigamiie i polygamie v EU nelegalni, ta, se kterou se tu setkavame, je jen "z dovozu".
   Proto by byl spravnejsi vyraz polygynie (polyantrie), at' uz paralelni ci nasledna, kterou zakazat nelze.
   MaB

   Vymazat
  7. "polyandrie" - nemam zkusenost, a to ani s pravopisem...:)

   Vymazat
  8. Opožděně, ale přece. Nikdy jsem neměla tuhle tematiku potřebu studovat do detailů, ale irituje mě, jak se dnes zaměňuje polygamie (příp. další EUpřívětivé názvy) s promiskuitou. "Klasická" polygamie s sebou nese zodpovědnost ne nepodobnou té monogamní. To co provozujeme naše "vyspělá" společnost, a u čeho se zaštiťuje světem zvířátek, je ovšem o něčem zcela jiném.

   Ale byl to spíš takový výkřik do prázdna. Protože už mě tenhle rozpor nějaký pátek zlobí a tady byl zrovna prostor tu emoci projevit :-))).

   Jinak jsem samozřejmě pochopila, že ze strany autora to byla nadsázka (nebo v to alespoň doufala), ale i nadsázka by měla být odrazem něčeho reálného a tohle mi přišlo úplně mimo.

   Markéta (Maky)

   Vymazat
  9. Maky, "Klasicka polygamie s sebou nese zodpovednost ne nepodobnou té monogamni". Tak by tomu jiste byt melo, jenomze skutecnost je jina, alespon v nasich pomerech.
   Ve Francii zije kolem 30 000 polygamu a v mnohomanzelstvi je implikovano celkem asi 300 000 lidi
   Zakon (cl.433-20), ktery tuto praktiku zakazuje, je obchazen snatky necivilnimi, osoby, které je uzavrely, jsou tu ipso facto nelegalne. Jejich deti, narozené na uzemi, jsou vsak narodnosti francouzské a nelze je vykazat. A vykazat rodice bez deti je nehumanni...
   Jak muze ale otec, ktery ma treba 4 manzelky, které nepracuji a 20 deti, nest za vsechny zodpovednost a poctive jim zajistit dustojny zivot ?
   Pridavky, urcené izolovanym matkam, jsou pobirany podvodne, protoze ziji vsichni pod jednou strechou. Sumy jdou do statisicu. Nad tim se zaviraji oci.
   V nedavné afére Habbadj, 35 let, islamista, 4 manzelky, z nichz ta zakonna Francouzka po konverzi, nekteré neplnoleté, nucené nosit niqab, bité,15 deti, na neopravnenych pridavcich dluzi 79 000€, provokoval soudce:
   Jsou to mé milenky, zakon ani islam je nezakazuje, jestli mne chcete zbavit narodnosti, (zak. z r. 1993 to umoznuje), musite ji zbavit i vetsinu Francouzu.
   Jenomze ti Francouzi zpravidla neziji s milenkami v jedné rodine a snazi se s nimi nemit deti...
   Je to slozité a zrejme i neresitelné.
   Eufemisticky je polygamie nazyvana "handicap", ktery samozrejme nahrava extrémum...
   MaB

   Vymazat
  10. MaB, v žádném případě neobhajuji palygamii. Jako nejvhodnější model se mi zcela jistě jeví monogamie, kterou sama praktikuji :-))). Jen ji považuju za kvalitnější svazek než průběžné milenecké svazky, resp. střídání partnerek s omluvenkou, že lidé (tedy hlavně muži, prý - ale dle poslední storky, kterou tu v publikovala Chris, už to zřejmě taky neplatí) nedokáží být ze své podstaty dlouhodobě věrní, protože zvířátka to tak taky mají ;-). To co jste popsala se s výše uvedeným nevylučuje, protože jsou to nešvary polygamie (navíc zřejmě umocněné EU sociálním systémem). Obdobně bychom tu mohly popisovat problémy monogamních svazků, které ale o kvalitě tohoto uspořádání obecně, ani o míře zodpovědnosti, nic neříkají.

   Každopádně vám ale děkuji za vhled do francouzských reálií a příklad kam vede všeobjímající multikulti přístup.

   Markéta

   Vymazat
  11. Markéto, i ja Vam dekuji. Vim, ze by tema zasluhovalo mnohem vetsi prostor. Nicméne...
   Je jasné, ze od "Milujte se a mnozte se !", proslo lidstvo nekolika stadii s nekolika identifikovatelnymi normativnimi principy.
   Dnes ale nabyvam pocit, ze v nasi "moderni humanite" ta spolecna a jednotici norma kamsi zmizela.
   Existuji sice principy, ale jen individualni. Jako je bezna i individualni absence principu.
   Nevim proto, zda a jak by se dala obecne popsat dnesni monogamie, protoze vyjimky, které by mely pravidlo potvrzovat, ho spis vyvraceji.
   Shrnuto: kazdy dela, s pozehnanim zakona, co uzna za vhodné.
   Jina otazka je, zda se tomu da rikat svoboda...

   Pokud jde o polygamii, dovede si vubec .nekdo predstavit "normalniho" evropského muze, ktery by byl schopen uvazat si na krk 4 zeny a 20 deti se vsim, co to obnasi ?
   O spolecném souziti zen nemluve.
   Zit v monogamii s obcasnym "uletem" je jiste mnohem komfortnejsi, polygamie jen jako vymluva zcela staci...:)
   MaB

   Vymazat
  12. V pojmech je zmatek a určitě je dobře si to vyjasnit.
   Sama pro to nemám kapacitu, ale budu na to myslet, pokud to bude aktuální v nějaké další diskusi.
   Jinak ale rozumím, co tím bylo myšleno (polygamie x promiskuita).


   Maky,
   zdravím, moc ráda Tě tu vidím!
   Doufám, že se máte dobře a děti jsou zdravé.

   Vymazat
  13. MaB,
   k těm evropským mužům - to je fakt, většině z nich jedna manželka úplně stačí:) Někdy i to je moc:))

   Vymazat
 8. Navíc když byla předsedkyní parlamentní strany, tak jí postelí prošli dva novináři (s jedním, tím ženatým, má třetí dítě a ještě skončili u soudu)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle už je na úrovni drbů a spekulací.

   Kromě toho, když se rodiče nezletilého dítěte rozejdou, tak o poměrech dítěte rozhoduje soud; na tom tedy nic divného, že v takové situaci "skončí u soudu", to zákon předpokládá.

   Vymazat