středa 19. února 2014

Posunuté matky

Myslela jsem si, že nás to nemusí postihnout všechny. Ale asi musí. Matky na mateřské hloupnou.

Už vícekrát jsem zde zmiňovala, že docela ráda navštěvuji mateřský server Baby-café. Do značné míry se na něj nevztahovaly obvyklé výtky, které vůči takovým stránkám často směřují. Žvatlání a prznění českého jazyka se omezovalo na snesitelnou úroveň, diskuse probíhaly poměrně kultivovaně a bez vzájemných urážek, navíc se na tomto serveru scházelo dost rozumných žen, které o výchově dětí a mateřství přemýšlejí a nehledají zrovna mainstreamové cesty. A tak to pro mne bylo poučné i zábavné.

Leč čas ubíhá, děti uživatelek odrůstají a nové nepřibývají tak rychle, jak by asi bylo pro efektivní provoz serveru třeba. Stránky jsou totiž také podnikatelským projektem a jako takové potřebují určitou míru návštěvnosti, která jim zajistí komerční úspěch.
A protože problémy týkající se těhotenství, kojení a péče o maličké děti ustupovaly do pozadí, vyvstala nutnost otevřít server novým tématům pro danou cílovou skupinu, tedy ženy mezi zhruba 25 a 45 lety, které nežijí jenom mateřstvím. To je pochopitelné.
Člověk by řekl, že témat ke čtení a diskusím zůstává i tak nepřeberné množství. Už jenom každodenní kontakt s českým vzdělávacím, případně zdravotnickým, systémem nabízí bezednou studnici námětů, nehledě na výchovu dětí přicházejících do puberty, návrat do zaměstnání a skloubení rodinných a pracovních povinností.

A kam se tedy od dětských botiček posuneme?
Na Baby-café začalo vycházet čtení na pokračování, prezentované uživatelkám jakožto články převzaté ze soukromého blogu, jinak také "strašně krásně napsaný příběh".
Nestačila jsem zírat. A rozhodně jsem nebyla sama.

Úroveň textu odpovídá deníčku třináctileté puberťačky, která se právě utopila v očích svého spolužáka z vedlejší třídy. Deník ovšem psala dospělá žena, matka dvou dětí, s jejichž otcem (otci) nežije, zato žije s partnerem, který se stará o své děti z předchozího manželství. Matka od této čtyřdětné rodiny si z nudy (nechápu, jak se může někdo v takové situaci nudit, ale její druh je klidný a stabilní typ, takže to asi nemůže ženu žíznící po životě dlouhodobě bavit) začne milenecký románek se ženatým otcem tří dětí. A nám je dopřáno číst její zmatené věty o tom, jak si se svým idolem vyměňuje SMS, myslí na něj a potom na něj myslet nechce a pak na něj zase myslí, tráví s ním dny a noci na chatě a seznamuje se s jeho ženou, vše popsané lehce lascivní formou, bez špetky sebereflexe nebo zachycení jakéhokoliv hlubšího citu.
Číst úvodník rok starých novin má pro kohokoliv rozhodně větší význam než číst tento "román na pokračování".
Ačkoliv vychází pod změněným jménem a i reálie příběhu byly údajně upraveny, uživatelky Baby-café přece jenom nejsou tak padlé na hlavu, jak se asi předpokládalo, a brzy jim došlo, kdo je autorkou, čímž se příběh dostal do poněkud jiné roviny a jeho potenciál ublížit několika lidem a zejména dětem mnohonásobně vzrostl.

Ačkoliv proti zveřejňování těchto textů se zvedla na Baby-café vlna odporu, a to proti jejich formální i obsahové stránce, a na články ihned vzniklo několik parodií, zmíněný brak vychází dál. Hlavní stranu serveru pro matky tak zdobí popisy toho, jak si autorka po obdržení SMS od svého milence musí jít vyměnit spodní prádlo.

A já nepřestávám žasnout, kam se mají ženy, kterým odrůstají děti, posouvat.
K lascivním, hloupým a užvaněným výlevům, plným stylistických i jiných chyb. My jsme přece ženy, které už nejsou na mateřské. Jsme zralé a víme, jaký je život. A život je o tom, že si ho musíme užít.

Je to škoda, zejména proto, že Baby-café zaštiťuje několik velice prospěšných dobročinných projektů, závislých na tom, aby se o nich vědělo a uživatelky byly ochotny na ně přispívat. Diskreditace obsahové stránky serveru otevřenou nestoudností se může na tom pozitivním, co z Baby-café dosud přicházelo, velmi negativně projevit. Nezbývá než doufat, že k tomu nedojde.

Pro mne osobně z toho bohužel vyplývá definitivní potvrzení faktu, který jsem si dlouho odmítala přiznat: matky na mateřské dovolené hloupnou. Pobytem doma s dětmi a ztrátou kontaktu s realitou mimo rodinu nám, lidově řečeno, "měkne mozek". Žádná z nás proti tomu není imunní.


34 komentářů:

 1. A to si přectav, s jakými historkami o šílených matkách chodí z práce moje žena! Zlatý povídání o nevěře o vlhkých bombarďácích:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   v některých povoláních by měl být asi příplatek za poslouchání hloupých řečí:-)

   Vymazat
  2. Nezbývá než se o tomto zmínit paní šéfové. Nicméně záruku na úspěch nevidím:-(

   Vymazat
 2. Christabel, děkuju. Naprosto jsi vystihla to, co si o tomhle "posunu" myslím. Claricia

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Clar,
   naději vidím v tom, že se všechny neposouváme tak rychle;-)

   Vymazat
  2. Tak já mám, co se osobního posunu týká, máslo na hlavě. Ale ani by mě nenapadlo to, jak to probíhalo, zveřejnit. Pochopím, když tyhle posuny probíráme v zamčených diskuzích, kde to nečte rodina apod. Očividně na veřejný posun nebylo BC připravené - nebo aspoň ne v téhle podobě.

   Vymazat
  3. Clar,
   já to docela rozlišuju: jedna věc je osobní příběh, osobní selhání a prohry, posuny tam a zpět a druhá je vlastní reflexe tohoto příběhu a to, jak s ním nakládám.

   Takže když v diskusi zazní: "to se může stát každému" - tak ano i ne.
   Každému se může stát, že ujede.
   Ale už ne každému se stane, že se k tomu postaví tímto způsobem a ještě veřejně.

   Vymazat
  4. Tak. Já bych ještě pochopila zveřejnění deníčku, kde by to bylo shrnuto v rámci sebereflexe nebo dostávání se z té celé situace.

   Ale na tohle jsem zůstávala chvílemi vejrat (a nakonec jsem to přestala číst), protože sice autorčino prožívání toho příběhu chápu (holt hormony jsou svinstvo), jeho zveřejnění, ještě mizerně napsané, už méně.

   Vymazat
 3. Chris, dekuji a tleskam! Zuziky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Zuziky,
   že by další, kdo se nestihl posunout?:-)
   Jestli bychom na sobě neměly zapracovat, tolik krásného nám utíká:))

   Vymazat
  2. mno, uprimne, ja zase nemusim byt posunuta vsude s davem :-) a rozhodne nemam ambice se takto verejne "svlekat" ....a deti by mi asi taky nepodekovaly (kdyz uz pominu partnera)...Z.

   Vymazat
  3. Děti to přece nepoznají, internet je strašně anonymní a když změníš reálie, tak je to naprosto v pohodě, nikdo Tě nepozná... všichni, kdo to čtou, jsou totiž úplní ignoranti.
   No, s tím nic nenaděláme, kdo chce kam...

   Vymazat
 4. A nekdy je primo zamerem autora vyvolat zdravé pohorseni a prinutit k zamysleni.
  Nastavit ono "krivé zrcadlo"... To se, jak se zda, (mozna nechtene ?), podarilo i tady.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   to asi nebude ten případ, i když kdoví, ještě to neskončilo, třeba se čtenářky dočkají a kvalita a vyznění se zázračně promění.
   Záměrem autorky je ale daleko spíš stavění na odiv sebe sama, svých citů a toho, jak je "umí" prožívat. No, nepovedlo se, je to velice banální.

   Ale ono to původně asi nebylo určeno ke zveřejnění, nýbrž do šuplíku - jenomže by bylo asi lepší, kdyby to v tom šuplíku zůstalo. Nebo na neveřejném blogu.

   Pravda je, že to vyvolalo velké diskuse o nevěře, zase ovšem na úrovni, například "probuďte se, naivky, každý muž je nevěrný" - a podobně.
   Dalším vedlejším efektem je, že třeba čtenářky, které to dosud tak nějak neřešily, uvažují, jestli nemají začít své muže podezřívat... což nevím, k čemu je užitečné.

   Ale o tom chci napsat samostatně, to je trochu jiné téma.

   Vymazat
 5. Myslím, že to hodnotíte špatně.
  Sice nevím, o čem je řeč, ty stránky nenavštěvuji a takové blbostě nečtu, avšak závěr, že matky na mateřské dovolené hloupnou, není správný. Zcela jistě ne. Hloupne se v důsledku devastace mozku nemocí, stářím, chemikáliemi (alkoholem či různými psychofarmaky) a také duševní lenivostí. Péče o děti a manžela a domácnost rozhodně není důvodem hloupnutí, žádnou z příčin hloupnutí v sobě neobsahuje.
  Jestliže máte pocit, že Vámi dříve oblíbené stránky se změnily v důsledku hloupnutí čtenářek, tak je to s vysokou pravděpodobností pocit nesprávný. Buď byly čtenářky hloupé (či osobnostně nevyzrálé) od počátku, ale díky vrozeným mimikrům to dokázaly skrývat, dokud byly diskuse či články ovládány osobami chytrými (které časem z těch stránek odešly), nebo ten posun způsobuje něco jiného. Třeba zlý záměr. Třeba je za tím posunem k nemorálnosti a k podvracení zodpovědného životního přístupu k manželství a rodinně někdo, kdo jako lev řvoucí obchází a hledá, koho by pohltil.
  A jeho vliv je vidět leckde:
  http://www.paratdnes.cz/2014/02/Mas-li-maleho-pindourka-dej-trestni-oznameni.html
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   jenomže on ten pobyt doma k duševní lenivosti možná svádí?
   Vždyť jsem to mohla pozorovat na sobě: při zaměstnání nebo studiu je to přece jenom něco jiného, více podnětů, člověk se musí stále něco nového učit...
   Tím nijak nesnižuji práci v domácnosti, ale bohužel, na některé (mnoho?) z nás asi nemá takový pobyt doma právě pozitivní vliv, co se duševních schopností týče.

   Ale - je pravda, že z daného serveru odešlo dost uživatelek, které dříve psaly zajímavé a hodnotné komentáře a diskusní příspěvky. A na zajímavé příspěvky zase přichází zajímavé reakce a tak to pokračuje, diskuse je pak přínosná pro všechny.
   A když toto ustalo, tak asi bylo třeba dodat bulváru a senzace a tím zajímavosti, a proto se to tak vyvinulo...

   Ale klidně to může být tím, že jsem zhloupnula sama a nedovedu to ocenit, to je možné:-)

   Vymazat
  2. Také nemyslim, ze se da na materské zhloupnout.
   Ztratit soudnost ale mozné je. A nejen na materské...:)
   Mozné je i dusevne "zakrnet". Rovnez nejen na ni.
   Narozdil od inteligence, ktera nam je s vetsi nebo mensi stedrosti dana, o kulturu (kulturnost, duchovno...) se musime pricinit, ziskavat a pestovat ji sami, ta vrozena neni.
   Rika se také, ze kultura je to, co zustane, kdyz se vse ostatni zapomene
   Proto je to s ni spatne hlavne tehdy, kdyz neni co zapomenout,..:)
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   děkuji, "ztráta soudnosti" je dost výstižné označení pro daný stav.

   Je jasné, že v některém životním období máme na pěstování kultury a duchovní "potravy" méně času a energie než v jiných, ale asi by to nějakou míru chtělo zachovat, byť se člověk občas musí přinutit:-)

   Vymazat
 6. Nie som zatiaľ matkou, ale človek sa na "tých internetoch" prekliká k všeličomu, Baby-café navštevujem cca pol roka, a obvykle len neveriacky hľadím, čo všetko dokážu ľudia riešiť (odhliadnuc od diskusií, ktoré niekomu naozaj zlepšia život). Najviac ma fascinujú diskusie o upratovaní, zdá sa mi neuveriteľné, že dospelej žene - matke treba vysvetliť, ako umyť záchodovú misu.
  Nuž, a k TVL, podľa tých indícií dokonca už aj tuším, o koho denníček ide. Takže áno, taká je internetová anonymita.
  danka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danko,
   vítejte zde.

   Jste dobrá, já jsem o existenci mateřských webů neměla ani tušení, dokud jsem se nezačala shánět po kočárku a výbavičce:-)

   Určitá míra hlouposti se vyskytuje všude, takže k tomu bych byla shovívavá, na BC to bylo pořád o dost lepší než na jiných podobných webech... tedy myslím, protože jiné moc neznám, co jsem četla např. o MMB, tam je to asi opravdu jinde.
   Ale jedna věc je nějaká hloupá jednotlivost nebo nepovedená diskuse a druhá věc je, kam se budeme zcela záměrně posouvat a co budeme přejímat za své.

   Vymazat
  2. Ja tomu hovorím, že si rozširujem obzory. Človek je v bežnom živote obklopený známymi ľuďmi, u ktorých ho (teoreticky) už len tak niečo neprekvapí.
   A keď sa preklikám na nejaký portál, tak si vždy kúsok preštudujem, a niekedy ho už viac nenavštívim, inokedy sa vraciam, najmä keď sa venuje veciam, o ktorých som dovtedy trebárs ani sekundu neuvažovala.
   danka

   Vymazat
  3. Tomu rozumím, také jsem díky internetu (a blogu) našla spoustu témat, o kterých jsem dříve vůbec neuvažovala.

   Nechcete něco napsat častěji? Momentálně zde tuším v diskusích nemáme nikoho, kdo by sem pravidelně psal slovensky. A takový krásný jazyk to přitom je.

   Vymazat
  4. Ja tiez milujem slovencinu, je to naozaj krasny jazyk, obzvlast' ked' ho môzeme aj pocuvat'.
   Som preto velmi rada, ze vd'aka EU je tu aj dost' Slovakov, s ktorymi som v castom styku ...a nie len pri sudnom konani...:)
   MaB

   Vymazat
  5. :-)
   To je milé.
   Ja som dávny čitateľ a obdivovateľ, lebo máte dar slova, mne to až tak pekne nejde. A pritom mám analytickú myseľ a Vy Vašimi postrehmi mi často ulahodíte.
   danka

   Vymazat
  6. Danko,
   děkuji:-)
   I když já mám "mysel´ chaotickú";-)

   Vymazat
 7. Chris, hodně Vašich článků ráda čtu, ale tento mezi ně nepatří.
  Neumím vyjádřit přesně proč, ale je mi z něho smutno.
  Je mi smutno z toho, že vnímáte tak negativně dopady pobytu na mateřské do osobnosti ženy, o to víc, že Vás považuji za inteligentní a rozumnou.
  Myslím si, že výchova dětí je velkým hnacím motorem pro osobnostní rozvoj rodiče a přála bych si, aby byl tak přijímán společností i pobyt na mateřské.
  Je častým jevem, že je na matky (v intencích Vašeho příspěvku) zahlíženo ve velkých korporacích. Na Vašem blogu mě to ale nemile překvapilo.
  Holt se ve mně probudila zase ta feministka..

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   a to ani nevíte, že je mi z toho také smutno.
   Protože tohle, co jsem napsala, není ani tak názor, jako popis... popis, jak na mne určité skutečnosti a určitý vývoj působí.
   Určitě znám ženy, které té duševní lenivosti nepodlehnou, neztratí kontakt a nadhled, nezhloupnou. Vzpomenu si hned na několik takových. Ale náš mateřský web to bohužel postihlo:(

   S feminismem toto téma nemá příliš společného...
   Ale když to rozvedu: za to, jak jsou matky vnímány, nemá odpovědnost jejich okolí. Matky samotné by se měly starat o to, aby nebyly vnímány jako pipky...

   Vymazat
 8. Tak nevím, moje žena byla na mateřské přes 10 let (starší syn s ADHD, mladší dcera s výraznou poruchou imunity a tudíž sérií viróz, angín i jedna epiglotitida by byla, později občas i na chirurgii a neurologii díky velké šikovnosti...). Děcka nemohla z různých důvodů ani do školky (pro kluka jsme nakonec našli speciálku, plnou těchto klubíček energie, dceři to doktorka výslovně nedoporučila.

  Díky nemocem to bylo utrpení, protože dcera třeba nemohla 14 dní ven kvůli horečkám a hyperaktivní syt to potřeboval jako sůl.

  Nenudila se.

  Milence nehledala. Internet nepoužívala, oproti dětem, tehdy byl ještě jediným počítačem doma můj služební.

  Byl jsem taky půl roku v cizině na projektu s návraty autem v pátek a odjezdy v neděli večer.

  Hodně zblbla ze strachu až v nové práci, kam ji přijala kamarádka a excelentní manipulátorka, oplývající výbuchy hněvu, fackováním podřízených, hodem mobilem po lidech, vykrádáním vlastní neziskovky a jinými bohnickými a ruzyňskými disciplínami. Horko těžko před nedávnem odešla, má teď psychodovolenou a každé jednání se sebevětším blbcem na úřadu je okouzlující odpočinek.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   možná nezblbla právě proto, že neměla čas na internet:-)

   Ono z kuchyně se to pak jeví, že ty diskuse jsou strašně důležité. A ono to tak třeba není.

   Ale být doma dlouhodobě sama s nemocným dítětem nebo dětmi, bez možnosti ven, to musí být náročné. To není ke zblbnutí, spíš je to někdy asi na zbláznění. Obdivuji každého, kdo to zvládne.

   Vymazat
 9. Christabel, z mého pohledu to vypadá, že těch nesouhlasných hlasů je pěkná přesilovka, takže bych to neviděla nijak černě. Motivacím adminů ke zveřejnění té slátaniny moc nerozumím. Ale třeba to byla prostě reakce na nové nosné téma, a že to poslední dobou nosné téma je. Není se čemu divit, nevím jak u tebe, ale v mém okolí se s překročením třicítky mých běžných kamarádek roztrhl s rozvody pytel. Takže asi to je nějaká smutná statistická realita a není důvod, aby se to vyhnulo komunitě BC (nevyhnulo se to ani mnohem zásadovější komunitě jiné, kterou navštěvuju). Důvody jsou různé - někde přestane po narození dětí fungovat chlap, někde je to frustrace z dlouhodobého pobytu doma s dětmi, někde je to pocit vlastního stárnutí a snaha užít si aspoň ještě jednou 15 vteřin zamilovanosti... Prostě to není BC, je to bohužel běžný jev v moderní společnosti. Akorát dřív to dělali chlapi a dneska jsme "emancipovanější" my. Spíš jsem frustrovaná teď z těch diskusí o světovém dění ehm. Stejně jako s nevěrama - chápu, že je někdo ignorant od přirozenosti, nemůžeme bejt všichni inteligentní a sečtělí a uvědomělí (a zásadoví a věrní a chovající ke svým partnerům úctu) - ale dělat z toho normu a přednost, to nechápu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lauro,
   kupodivu se rozvodová nákaza mému okolí zatím úspěšně vyhýbá, doufám, že to bude pokračovat.
   Mimochodem, já vůbec netuším, kde bych vzala na nějaké románky, neřku-li rušení rodiny, čas a energii.

   Ad diskuse o sledování dění - to snad ani nemá cenu komentovat.
   Přesně - člověk se s tím občas setká, ale vydávat to za přednost... Hned se mi vybavilo, že "kdo nezná vlastní historii, je nucen ji opakovat".
   Kromě toho mám obavy, že když jsou děti vychovávány v naznačené ignoranci, mohou být potom snadnou kořistí různých sektářů, demagogů a vymývačů mozků... no, s tím nic nenaděláme, někomu to prostě nevysvětlíš. Proč se zajímat o to, co se děje za vraty zahrady, že?

   A zrovna tento týden mi dcera říkala, že ve druhé třídě si v prvouce vykládali o válce, o tom proč začala druhá světová válka a proč je za války hlad... nemyslím, že by to bylo brzy.

   Vymazat
 10. To aby se člověk skoro bál zabřeznout!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nevím, nicméně tento termín pro těhotenství neužívám, pokládám jej za pejorativní. Prosím, neužívejte ho ani ve zdejších diskusích. Děkuji.

   Vymazat
  2. Omlouvám se, ač se to nezdá, pejorativně myšlen nebyl :) Dám si na to pozor.

   Vymazat