neděle 6. dubna 2014

Jak se dělá spravedlnost

Třikrát k aktuálním kauzám

V poslední době mne zaujala zpráva z dění na ministerstvu spravedlnosti: ministryně Válková žádá nejvyššího státního zástupce, aby prověřil činnost nižšího státního zastupitelství v kauze Opencard.
Podotýkám, že tuto kauzu téměř nesleduji, v Praze nebydlím, openkartu nevlastním a informace o protikorupčním boji si cíleně nevyhledávám. Podle toho, co ke mně proniklo z médií, to skutečně vypadá, že se zadáváním zakázek v tomto projektu nebylo vše v pořádku.
Ovšem jedna malá podrobnost je daleko zajímavější.
Trestní oznámení v této kauze podávalo (mimo jiné) sdružení Veřejnost proti korupci, jehož spoluzakladatelkou je paní Hana Marvanová, nyní první náměstkyně ministryně spravedlnosti.
Není to docela nenápadný střet zájmů?
Nejprve si trestný čin oznámíme a potom to z ministerstva pěkně popoháníme a dozorujeme, aby to šlo podle našich představ.
To je ale synergie!

převzato z ateo.cz


U Opencard ještě zůstanu.
V této kauze totiž už padly tresty; potrestáni byli ovšem jen nižší magistrátní úředníci.
Soudce Alexandr Sotolář, který případ rozhodoval, se po vynesení rozsudku vyjádřil tak, že před soudem nestojí ti, kteří nesou za předražení zakázky skutečnou odpovědnost.
„Obžalovaní rozhodně nebyli hlavními aktéry ani hlavními hybateli událostí, které byly předmětem trestního řízení,“ citovala média soudce Sotoláře.
Myslela bych, že pokud jako soudce dojdu k závěru, že přede mnou nestojí skuteční viníci, potom je na místě jiný verdikt než uznání viny a uložení trestu. 
Ale asi ne. Pilát bohužel nebyl poslední, kdo si myl ruce.


Korupční chobotnice
převzato z ateo.cz


Do spravedlivé války vytáhl ve svém posledním vydání také týdeník Reflex. Tomio Okamura fakturoval své straně Úsvit přímé demokracie téměř milion korun měsíčně; tímto způsobem si na svůj soukromý účet "vytahoval" peníze, které strana získala jako státní příspěvek za voličské hlasy.
Nějak mi ale uniká, co s tím má být za problém?
Je samozřejmě smutné, že spolek o devíti(!) členech, který se ani vzdáleně nepodobá demokratické struktuře, uzmul část politické moci a obsadil čtrnáct křesel ve sněmovně. Ale vzhledem k tomu, že tato křesla získal Úsvit v demokratických volbách, nezbývá než to respektovat. Taková strana potom samozřejmě získává v souladu se zákonem poměrně štědré státní příspěvky. V Reflexu zveřejněná praxe, kdy si Tomio Okamura fakturuje nějaké služby, které mu strana proplácí, je soukromoprávní záležitostí této strany a jejího "dodavatele". Pokud s tím členové Úsvitu nemají problém (a to nejspíš nemají; ostatně žádní straníci, kteří by s tím mohli mít problém, v podstatě neexistují), tak proč se v Reflexu tak rozčilují?
Nakonec, jak má pan Okamura své politikou těžce vydřené peníze převést do své kapsy? 
Novináři dosáhnou maximálně toho, že napříště bude fakturace probíhat přes jednu či více neprůhledných firem, aby to nebylo tak okaté. Okamurovaté.


převzato z ateo.cz


8 komentářů:

 1. Opravdu ukázkové.

  Mne zase zaujala informace, že jeden ministr se chce soudit a podali již žalobu a prvoinstančně bude věc vyřizovat pan Cepl ml. Už se na ten rozsudek těším!
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   tak to mi asi uniklo; sice pořád čtu, jak se někdo bude s někým soudit, ale že některý z nových ministrů jde do sporu u soudce Cepla, to jsem nějak nezaznamenala.

   Vymazat
  2. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ministr-Chladek-zaluje-noviny-Napsaly-o-nem-ze-je-gauner-a-ceka-az-se-vykvakaji-314378

   http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ministr-skolstvi-chladek-zazaloval-regionalni-tydenik-raport/1064455


   Vymazat
 2. Nesnesitelna lehkost byti nebo Svatek bezvyznamnosti ?

  "Bezvyznamnost, priteli, je esence existence.... Je s nami vsude, vzdy.
  Je pritomna i tam, kde ji nikdo nechce videt : v horrorech, v krvavych bojich, v nejhorsich nestestich. Ale nejde o to poznat ji, bezvyznamnost je nutno milovat, je nutno naucit se ji milovat."
  (Milan Kundera: Fête de l'insignifiance, ve francouzstine vyslo 3.4., skoro k jeho 85. narozeninam)
  MK perfektne integroval tu neporusitelnou eleganci lehkosti, kterou se vyznacuje "esprit français".
  Absurdnimu se smat, ne nad nim plakat. Opravdova moudrost, projev inteligence a elegance je humor, na to nesmime zapominat ! :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   jubileum Milana Kundery a jeho novou knihu vydanou u této příležitosti zdejší média připomínají. Škoda, že se tak myšlenkově rozešel se svou vlastí...

   Ovšem posílení vědomí vlastní bezvýznamnosti by některým zdejším politikům a výkonným úředníkům jistě prospělo.

   Vymazat
 3. „Obžalovaní rozhodně nebyli hlavními aktéry ani hlavními hybateli událostí, které byly předmětem trestního řízení,“

  Z toho výroku neplyne, že obžalovaní nebyli "skuteční vinicí" (ve vztahu ke spáchání TČ, pro který byli odsouzeni), ale že v kauze figurovaly ještě další a důležitější osoby, které však nebyly souzeny.

  Jirka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jirko,
   to máte pravdu.

   Ale pokud soudíme jen některé z viníků, potom bychom měli vzít v úvahu, zda pracovali na pozici vůči ostatním předpokládaným viníkům podřízené či nadřízené.
   U tohoto typu trestné činnosti je podle mého názoru zejména na škodu, že před soudem nestojí v jednom procesu všichni uvažovaní viníci. Aby se v rámci jednoho řízení mohlo posoudit, kdo nese zač odpovědnost.
   A pokud tam chodí svědčit ti, kteří měli podle přesvědčení OČTŘ stát před soudem jako obžalovaní, tak něco skutečně není v pořádku.

   Nabízí se otázka, co měl soudce dělat? Jestliže z důkazů, které předložil státní zástupce, plynula odpovědnost za trestný čin?
   Mohl to třeba vrátit k došetření?
   Nebyl by takový postup spravedlivější?
   (Já nevím, kauzu nesleduji, ale i z toho málo, co se mi doneslo, se domnívám, že tohle není zrovna cesta ke spravedlnosti...)

   Tím ovšem neříkám, že si to má dozorovat ministerstvo prostřednictvím dopisů NSZ.

   Vymazat