středa 2. dubna 2014

Pánové v oblecích, pánové v poutech

Ti pánové jsou si něčím podobní. Nejen tím, že nosí kvalitní obleky, hedvábné kravaty, prvotřídní boty, luxusní hodinky a kožené tašky.
Měli či stále mají vliv, moc nebo peníze; nejčastěji to vše dohromady.

Dělí se na dvě kategorie: jedni už trestně stíháni jsou a ti druzí teprve budou.

Někteří jsou stíháni dlouho, celé roky, jiní své usnesení o zahájení trestního stíhání obdrželi před několika dny či týdny a ještě jiní tento dokument mohou očekávat až někdy v budoucnu. Ale mohou si být téměř jisti, že jim jednou ve schránce přistane.
Většina z nich je stíhána na svobodě, protože na první pohled nejsou společnosti ničím nebezpeční. Kromě toho, při pohledu na stohy dokumentů shromážděných jako důkazní materiál k jejich případu dokáže jen málokdo odhadnout, zda byli obviněni důvodně.
Někteří z nich na nás pravidelně hledí z televizních obrazovek a prvních stránek deníků, protože média se o jejich kauzy živě zajímají. A stíhání jiných projde bez povšimnutí, bez zájmu veřejnosti.

Vzájemně se potkávají v soudních síních, protože jejich role se prolínají. V jednom řízení figurují jako obžalovaní, ve druhém účinkují v roli svědků. Příště se třeba vystřídají.
Setkávají se i jinde než u soudu a vedou mezi sebou zvláštní rozhovory. Rozhovory, které jinde neuslyšíte, leda snad ve vazebních věznicích.
Sdělují si své zážitky z posledního hlavního líčení, postřehy o soudcích, přísedících a státních zástupcích (ty jsou většinou velmi nelichotivé!). Rozebírají podrobnosti znaleckých posudků, rozpory ve výpovědích svědků, jejich věrohodnost a dojem, který zanechali. Konverzačním tónem hovoří o tom, jaké důkazy mají být provedeny příště a kdy přijde čas závěrečných návrhů. Vzájemně se hořce ujišťují, že to vše je omyl, proces zahájený na společenskou objednávku nebo důsledek intrik těch, kteří jim nepřejí úspěch a postavení.

Celé je to hra.
Hra na nezúčastněný nadhled. Vyžaduje pevné nervy a tvář pokerového hráče.
Pánové v oblecích tuhle hru umí hrát dokonale.
Až do konce.


převzato z ateo.cz


16 komentářů:

 1. Pánové opravdu tuhle hru umí hrát. A nejen oni, jsou i jinačí.
  smutné je, že řada pánů z řad námi volených se na nás nikdy z poza kovových profilů nikdy dívat nebude, ale zato se nám bude zhluboka smát, až budou nataženi na lehátku, v ruce drink a lepá děva jim bude do šumění příboje a palem špitat chlípná slovíčka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   a myslíš, že je to opravdu tak smutné? I když to s některými tak asi dopadne?
   Já nevím, člověk přece čeká od života víc než ležet na lehátku s drinkem v ruce a lepou děvou na klíně? Za sebe jim to ani moc nezávidím... spíš vůbec...

   Vymazat
  2. Smutné a nepochopitelné je spis to, ze my volici, bezuhonni a po vsech strankach prikladni :), zvolime ty, "kteri jsou nebo teprve budou trestne stihani".
   A pry ze mame politiky, jaké si zaslouzime...
   MaB

   Vymazat
  3. Je to smutné. Ty možná věříš na peklo atd., ale já ne, takže mi přijde smutné, že těmto lidem se nestane nic - žádný trest. Ne že by něco nějaký trest napravil, v tomto ohledu jsem stále víc skeptičtější...
   Oni díky svým sviňárnám na úkor ostatních, kteří se nemohou bránit, budou mít dost peněz na dobrého lékaře, slušné bydlení, kvalitní jídlo, slušné vzdělání pro své děti atd. a my, obyčejní lidé, budeme chcípat v příkopě.
   Co myslíš, stane se poslanci, jako se to stalo dnes mně, že jsem málem neprošel technickou kontrolou auta, protože mi nesvítila žárovka u registrační značky? Já myslím že ne, nad ním by mávli rukou, ale já bych měl velký problém - teda v očích státu, mě sou nějaký žárovky u značky u zadele. (nakonec jsem prošel, ale musel jsem hrát lítostivého)

   Obraz lehátka na pláži ber jako obraz, nicméně já bych si klidně občas na lehátku u moře zaležel:-)))) ale již dávno jsem smířený s tím, že se to nikdy nestane.

   Vymazat
  4. MaB,
   to je pravda - jak to přijde, že takoví bezchybní voliči si zvolí takové chybující a veskrze špatné zastupitele?


   Sejre,
   ale věřit na peklo ještě neznamená jej někomu přát, nebo doufat, že tam někdo skončí.

   A zkus si to představit: ležíš na lehátku s drinkem, moře šumí... je to skvělé. A jak dlouho tě to baví? No dobře, tak tě to bavit přestane, vstaneš a jdeš hrát golf nebo si zahrát do kasina nebo jen tak se projet po moři. A to tě baví jak dlouho?
   Nebaví, protože jak si jednou zkusíš hrát ty mocenské hry a hýbat nitkami, tak je to jako droga a bez toho to není ono. Tedy, si myslím já.

   Chápu ty námitky s dobrou životní úrovní - určitá úroveň důstojného života by měla být zajištěna pro každého. Snad se ten standard přece jenom zvyšuje?
   A myslím, že zrovna ty se stravuješ kvalitněji než kdejaký poslanec, ne?:-)

   Ad technická kontrola: nevím, jestli se tohle stane poslanci.
   Ale Sejrovi se třeba zase nestane, že ho někde zastaví silniční kontrola, něco nadýchá a média se na něj vrhnou jako vosy. Myslím, že všude je něco, v každém postavení.

   Vymazat
  5. Já bych většině těhle lidí peklo klidně přál:-))
   Osobně by mne nebavilo povalovaní, povaloval jsem se tři měsíce a pak jsem tuze rád jezdil na vozejku a učil se chodit v chodítku:-)

   Víš co by bylo ideální? Kdyby nemohli mocensky šachovat a k tomu by stačilo jediné - kdyby nedisponovali našema penězma, které jim pod pohrůžkou musíme odevzdávat a oni nám je milostivě sem tam vrátí a ještě musíme hezky poděkovat. A tu moc jim dáváme my. Každý den tady v kolbence slyším volání po zpřísnění předpisů, jenže ty už se zpřísňují co pamatuju, stojí to víc a víc peněz a výsledek v řadě případů nula, zhusta spíš záporný.

   S tím kvalitním stravováním - je to taky o penězích, bohužel, a hlavně o čase. Už teď na rážíme na limity nejen finanční, ale časové - bylo by paráda mít slepice, kravičku, králíky, ale protože oba musíme do práce, prostě to nejde. Bylo by to s tou prací v pořádku, kupovali bychom kvalitní produkty od jiných, kteří na to mají čas, jenže to je odvislé od příjmů a s dvěma podprůměrnými příjmy při zvyšujících se mandatorních výdajích se člověk dostává do začarovaného kruhu, z kterého moc cest nevede.
   Právě v této souvislosti je hezké zmínit tu STK, kterou jsem včera protrpěl - celá tahle šaškárna stála 1300,- a já teď vím, že světla svítí, ostřikovače ostřikují a houkačka houká. Za ty prachy mi mohl mechanik opravit brzdy, které už jsou "unavené" nebo si žena mohla dát opravit brýle. Ale bohužel, mám na autě dvě barevné nálepky, které tři minuty po vyjetí z dílny STK nemusí vůbec nic znamenat. A já se třeba příští týden vybourám, protože unavené brzdy se unaví do mrtva. A žena špatně píchne novorozence a poškodí mu zdraví.

   Vymazat
  6. Doporucuji navstevu treba Bombay nebo New Delhi. Zjistite, jaci jste bohaci a jak nesmirne vysokou zivotni uroven mate.
   MaB

   Vymazat
  7. MaB: Však já vím, jídlo 3x denně, teplo, světlo, lékaři...
   Ale to neznamená, že budu spokojen a budu se nechávat čím dál víc ojebávat. Dnes mám 2 zaměstnání a pomalu to přestává stačit. Příští rok si budu muset najít třetí přivýdělek. Ale jak dlouho to vydržím?

   Vymazat
  8. Sejre, to byla jen pripominka znamého - nikdy neni tak zle, aby nemohlo byt hur.
   Nespokojit se a jednat, to je zakladni predpoklad zmeny a zlepseni.
   "Ale jak dlouho to vydrim ? "
   Asi do té doby, dokud se to vydrzet da. Dokud bude dostatek nadeje ve zlepseni.
   MaB

   Vymazat
  9. To je i výzkumy potvrzené: záleží na tom, s čím se člověk srovnává.

   Osvědčuje se mi řídit se tím, co mi předala maminka: "Šťastný není ten, kdo má, co chce, ale kdo nechce, co nemá."


   Sejre,
   to je jasné, zpřísnění předpisů nic nepřinese.
   Ad STK: také mne tohle hraní si na povinnou státní péči štve - ale v dnešní společnosti s tím asi moc nenaděláme...?
   DFense na ně:-)

   Vymazat
 2. Christabel, tak koukám, že já to svého syna učím jinak - "..kdo se smíří s tím, co mít nemůže." Z mého pohledu je to dost drsný rozdíl. Ale holkám se asi předávají moudra jinak :-) Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo, neni duvod, aby se holkam predavala moudra jinak (nebo jina) nez klukum. :)
   Mate pravdu, rozdil mezi vyrokem Chris a tim Vasim je znacny, protoze nemluvite o tomtéz.
   Smirit se s tim, co mit nemuzeme (nebo nemuzeme zmenit), je nutnost, nemame na vybranou, nic jiného nam nezbyva.
   Nechtit, co nemame, (ale mit bychom mohli), je neco uplne jiného.
   To se ovlivnit da, zalezi jen na nas.
   A vstepovat detem od malicka, ze nemusi mit vse, co vidi, je rozumné.
   V zivote se to hodi.

   Na jedné rozhledne v Cechach je odmenou za zdolani mnoha schodu nejen nadherny pohled do krajiny, ale i napis:
   "Co nemas, nepotrebujes, co neznas, ti nechybi".
   To stoji za zamysleni...
   MaB


   Vymazat
  2. K tomu rozdílu: ta věta jistě nestojí sama o sobě, záleží na celkové filosofii a životním postoji, v jehož rámci je předávána.

   Nicméně, v tom "smíření" vnímám určitý proces, jak píše MaB, přijetí nutnosti. Smíření se stavem v zásadě negativním, nežádoucím.
   Takto to opravdu neberu. Právě v duchu toho, jak mi to bylo předáno, není pro mne to "nechtění toho, co nemám" ani trochu bolestné, není to žádné smíření.
   Ovšem, někdy říkávám, že mám úplně všechny špatné vlastnosti, na které si lze vzpomenout, vyjma jediné - závisti. To neznám, to mi skutečně není vlastní. Snad proto se nemusím smiřovat s tím, že nemám něco, co má někdo jiný...
   ... ehm, nepočítám "závist", že u Tuleňů budou mít čtvrťátko:-)
   Tuhle závist si povolím, protože to není závist:-)

   Vymazat
  3. V rodine se jako stafeta predava, mimo jiné, i :
   "Prej a bude ti prano, dej a bude ti dano.."
   "Nebud' nespokojeny(a) z toho, co nemas, ale raduj se z toho, co jsi dokazal(a) a co ti bylo dano".
   To uz preslo do genu :)

   Zavist také nepatri k mym spatnym vlastnostem, mozna i proto, ze sebetryzneni a sebeuzirani, ke kterému vede, je "luxus", o ktery nestojim
   Rozlisuji ale mezi "zavisti" a "znechucenim".
   To druhé pocituji nad tim, co bylo nabyto podvodne, nepoctive, na ukor druhych.
   MaB

   Vymazat
  4. A to znechucení k sobě musíme pouštět co nejméně, protože to je taková zbytečná, negativní emoce, nic nepřinese, jen otráví...

   Mimochodem, s radostí pozoruji, jak i moje malá holčička už dovede čerpat radost ze světa kolem sebe, z toho prostého faktu, že je takový, jaký je... snad jí to zůstane:-)

   Vymazat
  5. Teoreticky je mi to jasné, ale bude to projev té zatracené empatie, ktera se rozumu nekdy nerada prizpusobuje.

   Holcicka mi i timto pripomina jinou holcicku v jejim veku. ;)
   Ma vsechny predpoklady k tomu, aby ji to zustalo.
   MaB

   Vymazat