pondělí 12. května 2014

Dvakrát Iveta

Sebevražda bulvárem pronásledované, nešťastné a zdeptané zpěvačky Ivety Bartošové, bývalé hvězdy zdejší populární hudby, přinesla kromě smršti nechutného mediálního zájmu také dva zajímavé právní momenty.

Tím prvním jsou smutné tahanice o podobu pohřbu. Zatímco její manžel, který si užívá pozornosti novinářů, plánoval velké divadlo, zbytek rodiny preferoval malý, skromný obřad ve zpěvaččině rodném Frenštátě pod Radhoštěm.
V této souvislosti je zajímavé, že nový občanský zákoník tuto otázku, na rozdíl od zákona starého, poměrně podrobně upravuje:

§ 114
(1) Člověk je oprávněn rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, děti zemřelého; není-li jich, pak rozhodnou rodiče a není-li jich, sourozenci zemřelého; nežijí-li, pak rozhodnou jejich děti a není-li ani jich, pak kterákoli z osob blízkých; není-li žádná z těchto osob, pak rozhodne obec, na jejímž území člověk zemřel.
atd.


Na první pohled je taková právní úprava velmi rozumná.
Když se řekne "manžel zemřelého", představím si truchlícího člověka, který prožil po boku svého manžela či manželky řadu let a znal ho nejdůvěrněji ze všech; kdo jiný by měl rozhodnout o jeho pohřbu?

Jenomže právě probíhající poprask nám ukazuje, že to není tak jednoduché.
Na jedné straně manžel z krátkodobého, oboustranně druhého manželství, jehož pohnutky jsou těžko odhadnutelné, na druhé straně matka zemřelé, její dva sourozenci a zejména její téměř zletilý syn.
Kdo by měl rozhodnout o pohřbu?
Smutné úvahy.

Dále mne zaujaly neseriózní mediální spekulace o tzv. účasti na sebevraždě. Dokonce mne přiměly vyhledat si v trestním zákoně znění příslušné skutkové podstaty.

§ 144
Účast na sebevraždě
(1) Kdo jiného pohne k sebevraždě nebo jinému k sebevraždě pomáhá, bude potrestán, došlo-li alespoň k pokusu sebevraždy, odnětím svobody až na tři léta.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti nebo na těhotné ženě.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let nebo na osobě stižené duševní poruchou.


Je to zajímavá, nepříliš často aplikovaná skutková podstata.
Vzhledem k tomu, že zvolený způsob odchodu ze světa, který byl potvrzen i očitými svědky, vylučuje přímé napomáhání ze strany třetí osoby, připadá v úvahu toliko první typ jednání, a to "pohnutí jiného k sebevraždě".
Ale domnívám se, že v tomto případě všichni včetně orgánů činných v trestním řízení udělají nejlépe, pokud tuto tragickou událost nebudou dále rozebírat.
V důsledku toho, že Iveta Bartošová žila za neustálého zájmu médií a doslova pod drobnohledem, jsou důvody jejího rozhodnutí poměrně odhadnutelné. Kombinace zneužívání alkoholu a léků, ztroskotané rodinné a partnerské vztahy, zničená kariéra i pověst... Lze snad reálně očekávat, že bude identifikován někdo, kdo zpěvačku "pohnul k sebevraždě"? Určitě ne.

Zpráva o tragickém vyústění života Ivety Bartošové mne vůbec nepřekvapila. Proudu bulvárních novinek z jejího soukromí nebylo možno uniknout a tento konec jejího příběhu byl bohužel očekávatelný.
Věřím, že teď je jí lépe než předtím.
A přeju jejímu synovi, aby to vše ustál se ctí a jeho maminka z něj mohla mít jenom radost.


4 komentáře:

 1. A teď si představ, až umře Gott!
  To se nejspíš bude muset změnit několik zákonů, bude státní smutek, pohřební průvod Prahou, zvláštní daň na památník na Letné:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   ale myslím, že hysterie s tím spojená by měla být menší, protože Mistr je oproti I.B. osobností nepoměrně uměřenější. Přeju mu ještě dlouhá léta, aby si ve zdraví užil svých malých dcerušek.

   Jiná věc je, že náš bulvár si prostě smlsne doslova na všem:-(

   Vymazat
  2. Gott ist unsterblich.
   MaB

   Vymazat