úterý 24. června 2014

Dvě třetiny matek předškolních dětí nepracují

Ráno při přípravě snídaně jsem slyšela, jak redaktoři Radiožurnálu prezentují zajímavá data týkající se podnikání a zaměstnanosti žen.

Podíl žen-podnikatelek prý stoupá, a to i v technických oborech. Ženám často nic jiného než podnikání nezbývá, protože trh práce nabízí málo zkrácených úvazků. A to je také důvod, proč dvě třetiny matek předškolních dětí nepracují.

Představuji si takovou typickou matku dvou předškolních dětí. Nepracuje. Ráno nemusí vstávat, den tráví po libosti, svými koníčky, nakupováním, u kadeřníka, nebo popíjením kávy s kamarádkami. Může jít na procházku nebo se dívat na televizi. Nepracuje přece.

Ale: kdo se stará o děti? Kdo jim vaří, pere, vodí je do školky, pokud v ní ovšem urvali rodiče místo, kdo je doprovází k lékaři, dohlíží na ně na hřišti, krájí jablka k svačině, nalévá čaj do lahvičky a kupuje boty? Kdo vytírá podlahu, suší politá trička, mění plenky?
Asi někdo jiný než tahle matka, která nepracuje.

Vezměme v úvahu vzorek tří matek předškolních dětí. Jedna z nich pracuje nebo přímo podniká.
Ty dvě se poflakují.
Ale mohly by přece velmi snadno statistiku vylepšit. Stačilo by, aby si každá z těch dvou obstarala živnostenský list a to, co dělá každý den doma, šla dělat k té druhé za peníze. Starat se o domácnost a o děti. Ale ne o svoje, o cizí.
A hle, hned tu máme plnou zaměstnanost celého vzorku žen. A dokonce jsou z nich podnikatelky.

***
Zajímalo by mne, kolik se proti takové prezentaci statistických čísel ozve feministek.
Vsadím se, že ani jedna.
Jsou určitě plně zaměstnané řešením problémů nás žen.19 komentářů:

 1. Kdysi jsem byl na konferenci, kterou pořádala Česká evangelikální aliance spolu s Evangelikálním teologickým seminářem (CB) na téma Nejsme stejní. Byl to vlastně výstup z jakéhosi EU financovaného projektu a přednášeli tam celkem zajímaví řečníci o otázkách vztahu práce a rodiny, hlavně žen.

  Zaujaly mne tam dvě věci. Údajně lze statisticky doložit, že děti vyrůstající do cca 4 let s rodiči mají méně problémů ve školách s asociálním chováním a agresivitou, jsou sociálně zdatnější. Nicméně ta hranice "s rodiči" neznamenala 0 hodin v práci, ale spíše 4 hodiny v práci.

  Druhá věc bylo rozrůznění žen na poměrně odlišné skupiny ve vztahu rodina - práce. Cca 20-60-20. Malá část nechce děti, někdy ani trvalé partnerství a usiluje o kariérní růst. Ty je ovšem nejvíce slyšet z Bruselu apod. Jenže nereprezentují všechny ženy: Druhá malá část chce zůstat doma a budovat kvalitní domov pro velké rodiny, často pěstounské apod. Ty mají jiné problémy, například s důchodovým pojištěním.

  A právě ta největší skupina nejsou údernice, ale chtějí skloubit rodinu a práci a k tomu silně potřebují především zkrácené úvazky a dále za rozumnou cenu co nejpestřejší skupinu forem hlídání dětí.

  Karel V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takovou podobnou statistiku jsem už taky četla - vyplývá z ní, že feministky by se už konečně mohly začít zajímat, co ženy opravdu chtějí.
   Protože když se udělá anketa, tak z ní vyjde, že určitá, dost velká, část žen po kariéře nebo jenom po zaměstnání nijak zvlášť netouží a v klidu se budou starat o děti a domácnost.
   Spousta žen se po mateřské vrací do práce ne proto, že chce, ale proto, že musí z finančních důvodů.

   Vymazat
  2. O jakých feministkách se tu konkrétně mluví?

   Vymazat
  3. O těchto:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2013/04/vdane-zeny-musi-pro-sve-muze-vykonavat.html

   Vymazat
  4. Fakt je, že těch požadavků a potřeb je daleko větší pestrost než u nás chlapů... (...což odpovídá i přírodě, že....).

   Např.:

   Feministky: Rovnost v přístupu k pozicím, rovnost mezd, žádné skleněné stropy (kupodivu skoro vše je dosaženo, zvláště u těch feministek). Pokud ale získají 50% kvóty, tak to fér není, protože u žen má o kariéru zájem cca 1/3, čili získaly si více garantovaných míst, než je FEM žen.

   Koordinující práci a domov a domácky zaměřené:
   - Příjmy rodin
   - Vyřešení důchodového pojištění při částečných úvazcích (návrh zněl umožnit společné důchodové pojištění manželů)
   - Hlídání dětí za rozumné peníze a pestrý výběr
   - Částečné úvazky a zohlednění nároku rodiny i zaměstnání vyžadujících permanentní rekvalifikaci (snížení počtu požadovaných bodů pro maminky).

   Atd.

   Karel V.

   Vymazat
 2. A lze vůbec mít v našich podmínkách mít takový živnosťák?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   tak třeba na úklidové práce si určitě živnosťák udělat lze a potom už je na dotyčném, komu služby poskytuje, může to být klidně soukromé osobě v domácnosti.
   S hlídáním dětí je to složitější, to nikdy přesně z hlavy nevím, teď se mají podmínky měnit.

   Vymazat
  2. Moje žena o tom kdysi uvažovala (cca 5-8 let zpět) a tenkrát to vůbec oficiálně nešlo.
   Teď už zase nejsou děti, tak by nebylo koho hlídat:-((
   Navíc většina matek je nezaměstnaná a tak s hlídáním nemají problém a těch pár, co by měly zájem, by nejspíš hlídačku neuživily - s ohledem na daně, soc a zdr. pojištění....

   Vymazat
 3. Moje paní byla s dětmi doma 10 let. Nechtěla si to se mnou vyměnit. Já bych to hned bral.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   no, já jsem ráda, že jsem u toho dělala částečně z domova a občas zašla na pár hodin do práce, protože jsem zrovna ten typ, že jen doma by mne to nebavilo.
   Ale nakonec se divím, jak to uteklo, v mém případě cca sedm let (i když ještě dlouho nebudu chodit na plnou pracovní dobu).
   A někdy si vzpomenu, jak to bylo fajn, třeba když prší, že jsem nemusela zrovna ráno nikam ven:-)

   Vymazat
 4. Kolik se ozve feministek?
  Já bych se klidně ozvala.. pokud bych nepovažovala tlachání kdekoli na tuto nótu za zbytečné a neproduktivní. Nejsem feministka hubou, ale tím, co dělám.

  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,
   tlachání kdekoliv na tuto notu je u některých feministek přímo jejich povoláním:-)
   O tom, že je to zbytečné a neproduktivní, netřeba vést polemiku.

   Vymazat
 5. Mj. zajímavé téma je návrh společného důchodového pojištění manželů...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   zaslechla jsem, že se zde něco takového chystá, ale podrobnosti nevím.
   Při dnešní míře rozvodovosti asi nebude jednoduché nastavit nějakou smysluplnou úpravu.

   Vymazat
 6. Ohledne matek.
  Francie byla vcera odsouzena ESLP za neuznavani filiace deti narozenych v cizine nahradnim matkam, cimz pry poskozuje jejich identitu.

  Takze dalsi vynosna pracovni prilezitost pro k tomu ochotné zeny.
  V USA zalezi vyse odmeny na "pedigree" a muze byt velmi vysoka, na Ukrajine a v Indii je i 10X nizsi.
  Poptavka bude ted' zrejme zvysena.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   s identitou dětí má, jak vidím, problém kdekdo.

   ČR byla kritizována, že jsou zde zřízeny tzv. babyboxy na odkládání nechtěných dětí - prý to krátí jejich právo na identitu. O tom, jak by možná skončila část těchto dětí, kdyby baby-boxy nebyly, si ale nikdo nedělá iluze:-(

   Vymazat
  2. Chris, to je vyklý argument příznivců baby boxu...matka,která má v úmyslu dítě zabít, to udělá a nezabrání jí v tom přítomnost baby boxu, je to prychiatrická diagnoza.
   Právně nejsou byby boxy vůbec ošetřeny,každý soudce to soudí jinak, čeká se až 9 měs , než se stanoví datum narození, jméno atd.
   Pokud by byla válka, hladomor, tak jeho existenci chápu, ale dnes, na vrcholu " humanizmu"???
   Dita

   Vymazat
  3. Dito,
   chápu problém toho argumentu. Těžko určit, co by se s těmi dětmi stalo, kdyby babyboxy nebyly. Nemyslím, že by ty děti skončily nutně v popelnici. Ale možná by vyrůstaly jeho nemilované, nechtěné, odstrčené.

   Baby-boxy vnímám jako pokračování určité zvyklosti; protože odložit dítě, o které se matka nemůže z nějakých důvodů starat, to se dělo i dříve, u klášterů. Nyní je tedy možné využít babybox.
   Jistěže to není ideální řešení, ale argumentovat zkrácením práva dítěte na identitu mi z více důvodů připadá scestné.

   Vymazat
 7. Pekne ste to vystihli. :)
  Niekedy som sa zaoberala podobnými myšlienkami. A viete k čomu som došla? Vami spomínaná plná zamestnanosť by bola super - pretože tie ženy by predsa museli ODVáDZAŤ DANE!

  OdpovědětVymazat