úterý 8. července 2014

Amerika není vhodným vzorem

pro sociální inženýry

Další příspěvek feministky Barbary Havelkové pro blog Jiné právo, nazvaný "Je Amerika vhodným vzorem pro lidskoprávní rozhodování?", přináší zajímavý úhel pohledu na otázku, odkud by se měla evropská judikatura ve věcech lidských práv inspirovat. Článek by mne určitě tak nerozladil, kdyby z něj nesálalo sociální inženýrství jako sluneční paprsky z bezmračného červencového nebe.
Připojuji k němu proto komentář; předem upozorňuji, že ironický.

Článek obsahuje řadu pozoruhodných myšlenek, o jejichž relevanci si čtenáři bezpochyby učiní obrázek sami. Vybírám jen tu stěžejní: americká ústava, respektive listina práv, je prý zastaralá. Chybí v ní zejména hospodářská, sociální a kulturní práva. Naopak některá práva přebývají, například právo nosit zbraň.

Američané by se od nás, staré dobré Evropy, zkrátka mohli lecčemus přiučit. Základní lidská práva je třeba rozmělnit, doplnit o tisíc práv spotřebitelů, černochů, hispánců, žen, gayů, transsexuálů, dětí, pacientů, mladých, starých, invalidů, muslimů, křesťanů, učitelů a cyklistů. Nikoliv jako doposud, kdy jim stačí, představte si to, že se lidská práva vztahují na lidi! Taková pitomost!

Připsání dalších dodatků k ústavě by bylo vhodné vzít rovnou velkoryse. Chybí v ní právo, které chytrým feministkám zajistí místa v dozorčích radách nadnárodních společností. Chybí v ní zmínka, že každý může změnit několikrát za život své pohlaví a stát mu musí vydávat rodné listy podle toho, čím se zrovna cítí být. Možná také právo dětí na euthanasii by se hodilo, je to takové pokrokové a moderní.

Zastaralé právo nosit zbraň je skutečně třeba vyškrtnout. To už teď není aktuální, protože nosit zbraň bylo potřeba někdy v době osvobození kolonií. Dneska si každý napadený může přece počkat na příjezd policie, ne?
Také americká svoboda projevu, která zaručuje každému svobodně hlásat své názory, by zasluhovala důkladně přehodnotit.
A navíc, inspirováni Skandinávií, bychom se mohli už konečně zamyslet nad tím, že děti přece patří státu a stát rozhoduje, kdo je bude vychovávat. Někdy to dokonce mohou být i rodiče.

Upřímně doufám, že Američané nemíní popřát podobnému kuňkání evropských právních akademiků a feministek sluchu. A že americká judikatura bude nadále zdrojem inspirace i pro evropské právníky. Pardon, právníky a právničky.

37 komentářů:

 1. Musím Vám, Christabel, poděkovat za Váš úžasný komentář pod oním článkem na Jiném právu, v němž upozorňujete na pozoruhodnou nedůslednost feministického pitvoření češtiny ze strany pí Havelkové (čehož jsem si při čtení jejího článku nevšiml). Moc jste mě jím rozesmála.
  Jan Valtr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Valtre,
   děkuji.
   I v tom komentáři jsem byla ironická, až tak, že jsem si říkala, že se to na JP nehodí, proto jsem si zbytek napsala sem.

   Zmiňovaný komentář mimochodem navazoval na tento můj článek:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/12/feministka-cestinu-prznici.html

   A stejným problémem jsem se velice konstruktivně zabývala zde:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2013/06/genderove-korektni-trestni-rad.html

   Vymazat
  2. A teď si vezměte, že Německo či Austrálie umožňují, aby byl člověk úředně veden v kolonce tzv. třetího pohlaví (což má u mnoha jedinců nemalé somaticko-osobnostní opodstatnění v důsledku hermafroditismu a snad i v případech neostře vyhraněné transsexuality).

   Lze předpokládat, že tento trend časem dorazí i k nám. Co udělají pí Havelková, Špondrová aj. s češtinou pak? Budou kromě občanů a občanek i nějaká občana (sg. občano)? A co s dalšími větnými členy, aby byly genderkorektně shodné s takovým trojným podmětem?

   Jan Valtr

   Vymazat
  3. Tohle je ovšem legrace, oproti tomu, co se asi děje s identitou těch lidí.
   Zahlédla jsem někde statistiku, jak vysoká sebevražednost je mezi transsexuály, kteří podstoupili změnu pohlaví, ale nevím, jestli to byla důvěryhodná čísla. Tak čekám, cíleně jsem si to nehledala, časem na mne třeba někde nějaká čísla vykouknou, snad to není tak hrozné.
   Domnívala jsem se, že když je tedy možnost podstoupit tu změnu lékařsky a už i právně, že to bude řešení jejich problému, ale možná tomu tak není. Smutné.
   Ale to už odbíhám od tématu.

   Vymazat
 2. JaPe: Mrknětě na tohle, připadá mi o dost tvrdší než "je Amerika vzorem?": http://www.zenyaveda.cz/novinky/barbara-havelkova-k-novele-vysokoskolskeho-zakona . Úplně si vybavuju Žertovnou scénu, jak stojím před plénem a poslouchám: "bratře, je třeba, abys tady a teď přede všemi vyslechl, že tvé genderově konzervativní texty neprospívají sesterství".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JaPe,
   to jsem si také našla.
   Opravdu úchvatné: teď přijměme hlavně tohle, o lidi po úraze se budeme starat později, protože jejich problémy neřešíme.

   Pomýlený bratr možná dostane příležitost k nápravě, ale co s pomýlenými sestrami, které koncept sesterství nechápou?:-(

   Vymazat
 3. Ani jsem její článek nedočetl. A komentář k vysokoškolskému zákonu jakbysmet. Pokud takoví lidé budou směřovat naše životy, pak "potěš klobás"....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   jaká "klobás"?!
   Taková nezdravá tučná jídla budou, obávám se, v příštím lepším světě na černé listině. Stát se nebude starat jen o genderovou korektnost, to by bylo málo, musí se starat taky o to, abychom zdravě jedli.

   Vymazat
  2. Jinak pro informaci, takoví lidé už naše životy směřují.
   Autorka je mimo jiné v týmu poradců současného předsedy vlády.

   Vymazat
  3. Tak to jsme v prdeli...

   Vymazat
  4. "Potěš klobás" je tuná takové povzdechnutí. Jeho původ je mi ovšem neznámý.
   Jestli se předsedové vlády obklopují takovými lidmi, tak to jsme v pr... už definitivně. A jdu naštudovat domácí výrobu klobás, vypadá to, že za pár let to bude na černém trhu strategická surovina.

   Vymazat
 4. Ano, spoluobcané, inspirujte se, ale hlavne se nenechte indoktrinovat a agregovat evropeismem, ktery extenduje multikulturalismus, transnacionalismus, interngovermentalismus, reglementarismus, feminismus a genderismus, homo a transsexualismus, environmentalitalismus, human-rightismus atd...etd...
  Neuklouznete po jeho slippery road, bylo by to dehonestujici !
  MaB (podepisuji, ale na autorska prava si narok nedelam :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   :-)
   To je ono!

   Ale musím říct, že právě v záležitostech určitého "rozdrobení" lidských práv měl Václav Klaus pravdu; některé jeho články či projevy k této otázce jsou inspirativní.
   Proč drobit práva na "práva spotřebitele", "práva žen" a "práva homosexuálů"? To není dobře. Na právním řádu je to čím dál tím víc vidět, že tohle opravdu není správná cesta.
   A judikatura ESLP, při vší úctě k němu, se také podle mého názoru posouvá v některých ohledech do neudržitelných pozic.

   Vymazat
  2. Jenomze odkud prichazi inspirace k "rozdrobeni" lidskych prav ?
   Treba prave u tech "prav spotrebitele" a "prav homosexualu" ?
   Viz napr. Ralph Nader Public Citizen (60. leta)

   Lekari uz zde zacinaji mit hruzu ze stale castejsich kolektivnich zalob po vzoru "class action", vedoucim k podobnym "vystrednostem" jako v USA..
   MaB

   Vymazat
  3. Soudní systém USA má určitě svá specifika. Enormní požadavky na náhradu škody, porotní soudy, různé výstřednosti - myslím ale, že tohle nás až tolik nedostihne. Třeba poroty bych u nás určitě nepřivítala. Takže souhlasím, netřeba se inspirovat vším a nekriticky přejímat kdeco.

   Ale kritizovat ústavu Spojených států z evropských akademických pozic mi připadá opravdu troufalé a tak trochu směšné. V té určité neměnnosti a rigidnosti bych právě spatřovala hodnotu, ochranu občanů před každým momentálním výkyvem nálad, nápadem politických reprezentací, módními úlety.

   Je to určitě na dlouhou diskusi, článek na JP by byl sám o sobě inspirativní, ale podívej se do diskuse pod ním - je v ní řada relevantních výtek. A tam píšou často právníci v teorii práva velmi vzdělaní, s rozhledem po zahraničních právních úpravách a judikatuře.

   Vymazat
  4. V tom hodnotu a nutnost spatroval i Montesquieu (stale uznavana velicina ), ktery nabadal k tomu, aby se na zakony sahalo "tresouci se rukou".
   MaB

   Vymazat
  5. Podle mne by se také zákony neměly měnit v reakci na jakýkoliv problém, který se sezónně objeví. Stabilní koncept lidských práv tomu právě může napomáhat, protože jejich prostřednictvím lze provádět výklad stávajících zákonů - pokud jsou ovšem dobré a kvalitní. A nepříliš kasuistické.

   A tím méně by se ovšem měly měnit základní zákony, ústava a listina práv.
   Jenomže těmito zásadami se naši zákonodárci opravdu neřídí.

   Vymazat
  6. Menit ustavu "vyrytou do mramoru" zde opravdu neni snadné (referendum nebo kongres) ani casté.

   Zakony se sice meni, ale i ty vyhlasené a publikované mnohdy cekaji a cekaji (nekteré aniz se dockaji) na aplikacni opatreni, takze jsou vlastne nepouzitelné.
   MaB

   Vymazat
 5. Výborný článek.

  Jinak v Detroitu uvažují, že by to chtělo uzákonit "právo na vodu", myšleno na povinnost vodáren dodávat chudým černochům vodu zdarma.

  Inu, "...každému dle jeho ptořeb", že. Komunisté vládnou západu.

  ~cover

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako krest'an mas jiste radost, ze se v tomto pripade komunismus blizi praktické lasce k bliznimu podle cirkevnich predstav. :)
   Jen by to nemela byt povinnost, ale prirozena potreba.
   Na Zapade stale jeste preziva nepsany zakon, ze chudému se neodmitne dar vody a chleba.
   MaB

   Vymazat
  2. Slyšela jsem, že v Severní Americe se za vodu neplatí, že je coby veřejný statek zdarma, tak teď nevím...?
   Pokud ovšem určitý statek zdarma není, pak jistě lze souhlasit s jeho poskytováním sociálně slabým levněji, ale za předem daných podmínek pro všechny, nikoliv na etnickém principu. Ale k tomu máme málo informací.

   (Mimochodem, četla jsem, že nějaké britské banky či banka poskytují jiné platební podmínky muslimům, aby správa jejich financí nebyla v rozporu s právem šaria. Tak jestli je to pravda, to už mi přijde dost podivné, aby se za určitou službu nemuselo platit, protože je účet veden jako islámský. Ovšem i k tomu nemám dostatek seriózních ověřených informací.)

   Vymazat
 6. Pri spiritistické seanci G. Bush vejde v kontakt s duchem A. Lincolna.
  "Abrahame, jsem zoufaly, nevim, co pocit se vsemi temi pravy spotrebitelu, mladych, starych, cernochu, hispancu, zdravych, nemocnych, homo-, trans-, zen, deti narozenych i nenarozenych, psu a kocek, muslimu i nemuslimu, kuraku a nekuraku, pijanu i abstinentu ...
  Dej mi radu, please !"
  "George, potrebujes prijit na jiné myslenky. Jdi do divadla. ! "

  Prave se tu v parlamentu resi navrh jednoho poslance, tykajici se zakazu koureni v autech, kde je dite mladsi 6 let a i v bytech, kde jsou deti...jako je tomu pry v nekterych statech USA...
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   to by mne zajímalo, jestli onen poslanec navrhuje způsob, jak kontrolovat, zda někdo v soukromém prostoru nekouří.
   Kouření v autě nebo v bytě, kde jsou děti, je samozřejmě hrozné, ale že by se to mělo zrovna zakázat zákonem...?

   Vymazat
  2. Chris, predpokladam, ze se ten poslanec v USA dobre informoval a on sam v tom mel zcela jasno.
   Jelikoz je ale amercka legislativa v boji proti tabaku jedna z nejtvrdsich, (v NY napr. vysoké pokuty a dokonce i moznost vystehovani z bytu), tak nepresvedcil. Jeho navrh tu neprosel.
   Zadné zakazovani zakony, obzvlast' importovanymi z Ameriky, neni popularni.

   Stejne tady dopadly i "gender studies", které prisly z druhé strany Atlantiku paralelne s feminismem jiz v 60.letech.
   I sebemensi snaha zavadet nejaké genderové teorie do skol, je odsouzena k neuspechu.
   MaB

   Vymazat
  3. OT
   MaB,
   klikni si na zapomenutý song.
   Božský Karel dnes slaví 75. narozeniny!:-)

   Vymazat
  4. Chris, dekuji za odkaz, neznala jsem tuto verzi .

   Proto tedy vcera ty ohnostroje ? :)
   Bozsky Karel si mohl a muze dovolit vse.
   Prejme mu, at' to jeste par let trva, tak do té stovky. Pak by uz by ale mohl dat sanci mladsim. :)
   MaB

   Vymazat
  5. Cílem samozřejmě není chránit děti před tabákovým kouřem, ale odradit kuřáky od plození dětí.
   Milan

   Vymazat
  6. MaB,
   ano, Karel Gott je jen o něco mladší než francouzská revoluce:-)

   ***
   Z USA jdou některé nešvary, zrovna přepjatý feminismus nebo hyperkorektnost jsou jedním z nich.
   Ale americkou ústavu bych raději tiše obdivovala, než kritizovala.
   Ostatně, patří Američanům:-)

   Vymazat
  7. Americka ustava si bezesporu obdiv zaslouzi, stejne jako Vseobecna deklarace lidskych prav a svobod.
   Univerzalni a nadcasové principy ani neni treba "oprasovat".
   Neco jiného je ale jejich aplikace. Obcas je proto na miste i pohled kriticky. (napr. na Guantanamo).
   MaB

   Vymazat
 7. Jde o Dablju, G.W.Bush-e.

  Amerika je vzor nejen pro nekteré ceské pravniky (a pravnicky:, ale) i pro nekteré zdejsi politiky a politicky.
  Treba Marine Le Pen sni o obnove trestu smrti a mozna, jako jeji otec, i o muceni pri vyslesich v pripade "nutnosti"...
  Jejim priznivcum imponuje i to, ze u Americanu jdou LP stranou, jde-li o "vyssi zajmy" statu, rozumi se i (hlavne ?) ekonomické...
  Inspirujici vzor...

  Vcera, 10.7., doslo k exekuci Eddi Davise (45) po 20 letech v kuloaru smrti, je to v poradi 24.popraveny letos v USA...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trest smrti určitě není nic, co bychom měli do Evropy vracet.
   Ale v té polemice šlo spíše o něco jiného, o pojetí lidských práv, jak je chápat a jak by je měla vykládat judikatura.
   Takže zákaz trestu smrti a mučení je určitě správný, nicméně lidská práva v Evropě jsou už trochu přešlechtěná. Za chvíli se jako "mučení" bude vykládat i to, že si doživotní vězeň nemůže hrát PC hry.

   Kromě toho lze problematiku vnímat i v jiném kontextu. Naše Listina sice praví, že "lidský život je hoden ochrany už před narozením", ale naše právo se tím vůbec neřídí, protože potraty jsou tady legální a běžné.
   Takže zákony jsou stejně s tím, co říká Listina, v rozporu - ale většině právníků to, zdá se, nevadí. Alespoň jsem nepostřehla, že by proti tomu "sestry feministky" nějak protestovaly.

   Vymazat
 8. Moc dobře napsáno.
  Jen bych dodal, že demokracie znamená rozdat zbraně lidu.
  Bezbranný lid není schopen vládnout, proto tam, kde lidi nemají právo vlastnit zbraň, není demokracie.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze by tedy " Do zbrane, obcané, sikujte se v utvary "?
   To mi neco silne pripomina.;:)
   MaB

   Vymazat
  2. Jsou-li lidé ozbrojeni, panstvo si proti lidem tolik nedovolí.
   A šikovat se v protivládní útvary pak obvykle ani není třeba.
   Milan

   Vymazat
  3. Ti velci ("panstvo") se zdaji velci tem, kteri jsou na kolenou.
   Nekdy staci pouze se zvednout.
   Zdravé sebevedomi byva dostatecna zbran. :)
   MaB

   Vymazat
  4. Musím poznamenat, že nestačím žasnout nad vztahem feministek ke zbraním. On už to tady psal jednou Cover, že jsou pro zákazy zbraní.

   Ale to podle mne odporuje vší logice. Přece feministky tíhnou k emancipaci, nezávislosti na mužích, samostatnosti, měly by být pro držení zbraní. Pokud mohu pozorovat, řeší imrvére znásilnění, to by je snad také mělo mít k tomu, aby se zasazovaly o obranu.
   A ono ne.
   Vůbec to nechápu, je to prostě záhada.

   Vymazat
  5. On existuje jakysi prototyp (predobraz) feministky ?
   Ja osobne neznam zeny, které by chtely byt zavislé, neemancipované a nesamostatné, i kdyz takové jiste existuji.

   Francouzska armada je nejfeminizovanejsi v Evrope, zen je v ni 15%.
   Z 531 generalu je 19 zen (3,5%) a v r. 2019 jich bude dvojnasobek, 7%.
   Je také 15 zen-pilotu stihacek.
   Pokusne uz pracuje zenska posadka v atomové ponorce.
   Da se predpokladat, ze tyto naprosto emancipované a samostatné femmes nemaji ke zbranim odpor.
   Je jen otazka, zda se povazuji za feministky ci ne. :)
   MaB

   Vymazat