sobota 19. července 2014

K letu MH17

Myslela jsem, že během slaměného týdne budu psát každý den: až chlapeček usne, sednu si k počítači s něčím dobrým k pití a budu ťukat do klávesnice jeden článek za druhým. Ale nepsala jsem vůbec, ani nevím proč.

Chodila jsem do práce, obvykle na půl dne, s hlídáním to bylo všelijaké. Nejmladší byl jeden den u babičky a dědečka, jeden den si ho k sobě domů vzala naše hlídací teta, aby mu ukázala králíky a velkou formuli, na které se dá jezdit po zahradě. Spolu jsme jednoho odpoledne zvládli i výlet vláčkem do sousedního města, se vším, co k tomu patří, včetně pizzy a zmrzliny. 
Zjistila jsem, že nemá vůbec smysl ze zvyku péct nějaké muffiny nebo připravovat maso, když doma není dostatek strávníků, kteří by to ocenili. Zato náš nejmladší zastal své nepřítomné starší sourozence a snaživě a roztomile zaléval z konve kytičky a rajčata v květináčích na terase.
Zjistila jsem, že je prima sedět si v uklizeném (!) bytě, v němž nevzniká kontinuálně nepořádek jakoby sám od sebe, a povídat si s kamarádkami, které mne pilně navštěvovaly.
K počítači se mi vůbec nechtělo, zato jsem pozdě do noci sledovala televizní zprávy.

A tak vím všechno.
O Izraeli, Hamásu a Gaze i o sestřeleném letadle; v tomto druhém případě tedy vše, co vysílala média.
Ale nechápu nic.
Nechápu, proč Hamás odmítl nabízené příměří a pokračuje v nesmyslném vojenském konfliktu.
A když jsem prvně viděla na televizní obrazovce titulek, že "malajsijské letadlo bylo sestřeleno poblíž ruských hranic", zprvu jsem se zmateně domnívala, že se dodatečně zjistilo, že ztracený odkloněný let MH370 přeletěl ruské hranice a tam byl sestřelen za narušení vzdušného prostoru. Zpětně mi taková hypotetická zpráva připadá logičtější než skutečnost, totiž že někde někdo zmáčkne tlačítko protiletadlového systému a pošle k zemi civilní letadlo, v němž sedí téměř 300 lidí, mezi nimi desítky dětí.
A ten někdo, to prosím není nějaká imaginární, přízračná, neexistující osoba, ale člověk, který někde žije, něco si o tom myslí a také za to nese odpovědnost.
Z vystoupení vojenských odborníků jsem zjistila, že systém, z něhož byla raketa odpálena, není nic pro amatéry, naopak je k němu třeba školené obsluhy. Systém navíc detekuje, zda zaměřený cíl je civilní či vojenský, pozná to a obsluze "ohlásí". Tím hůře pro všechny.
A ať už to udělal kdokoliv, mám podvědomou tendenci připisovat odpovědnost Vladimiru Putinovi; ne snad proto, že bych si myslela, že v tom má Rusko prsty. Myslím, že pád letadla plného nevinných lidí je to poslední, z čeho by měl Vladimir Vladimirovič radost, a že měl důvod si kvůli tomu od plic zanadávat, případně někomu přímo vynadat. Ale připadá mi, že Rusko je faktickým pánem tohoto regionu, a marná sláva, kdo má vliv, má také odpovědnost. Pořád si říkám, že to je přece jednoduché: Putin někam zavolá nebo někomu něco řekne, v nejhorším případě si trochu dupne, a rakety jistě přestanou létat, ať už je vypouští kdokoliv. Ale možná to tak jednoduché není.

Je mi nesmírně líto všech obětí. Pokud dojde k letecké havárii z vyšší moci, v důsledku selhání bezpečnostních opatření, je to strašná tragédie. Ale tohle, to není tragédie, to je výsledek záměrného lidského konání. Ať už to udělal kdokoliv, je to barbarství, zločin, vražda. Pokud umírají vojáci v boji, je to lidské neštěstí, ale válka je jejich povoláním. Jenže co civilisté na palubě, lidé, kteří mířili domů, na dovolenou, nebo na vědecký kongres? 
A teď se stane jejich naprosto zbytečná, nesmyslná smrt ohniskem konspiračních teorií, které se jako mor začaly ihned šířit.
Ale spekulovat nad tím nemá význam, protože ať už se viník najde či nikoliv, už nyní je jasné, že ti mrtví jsou obětí nesmyslného zabíjení, pro které není žádné, vůbec žádné ospravedlnění.

***

Dnes odpoledne jsem už netrpělivě čekala, až pod oknem uslyším klapnutí dveří od auta.
Zbytek rodiny postupně dorazil domů a nám začíná dovolená.
I když, jedna mi vlastně právě skončila.


13 komentářů:

 1. Snad nakonec bude mít jejich smrt nemalý smysl. Jestliže vyjdeme z dosud nejpravděpodobnější teze, že za neštěstí jsou odpovědny (pro)ruské síly, pak by se jim MH17 mohlo stát takovou malou Lusitanií.

  Jan Valtr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud by smrt těch lidí přispěla k tomu, že si někdo odpovědný řekne, že takhle to dál nejde, tak by zpětně smysl získala.
   Ale je to i tak příliš vysoká cena.

   Taky by se ale MH17 mohlo stát novým Sarajevem.

   Vymazat
  2. To jako že se začne válčit ještě intenzivněji a zabito bude ještě víc lidí?
   To by tedy byl pěkně blbý smysl smrti náhodných cestujících!
   A s tou Lusitanií to bylo také trochu jinak, než jak vítězové války hlásali (potopení bylo záměrně vyprovokované, cestující byli považováni za kolaterální ztráty, což je americký vojenský termín). Stejně jako s bombardováním Pearl Harboru, o kterém Bílý dům věděl dopředu, ale nic neučinil...
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   tak o Lusitanii opravdu nevím, ale že USA o bombardování Pearl Harboru věděly předem, to mi spíše zní jako konspirační teorie. Neříkám, že to tak nemůže být, ale nezdá se mi to.

   Vymazat
 2. Vzal bych to popořadě ... riziko, že se nad místem bojů začně sestřelovat, viselo ve vzduchu už hodnou chvíli (zejména poté, co Ukrajina nasadila letectvo a to těm zeleným můžíčkům pořádně zatopilo) ... takže první podíl odpovědnosti dávám těm autoritám, které mohly / měly odklonit letecké trasy (aniž bych pořádně věděl, kdo to je, jestli aerolinky, nebo řízení letového provozu na Ukrajině, nebo Ukrajina jako stát nebo někdo jiný), další díl patří tomu, kdo zelené mužíčky živí a šatí, obrazně řečeno, další díl odpovědnosti patří tomu, kdo dal povel k odpalu, poslední díl nese ten, kdo ho provedl. Pořadí není náhodné, od nejvyšší k nejnižší odpovědnosti.
  Co se stane: obě strany, které jsou ke konfliktu nejblíže, ho rozmělní a zametou pod stůl. Obě mají svůj podíl. Ukrajina bude ukazovat na poslední dvě - tři úrovně odpovědnosti, velitel a střelec budou stejně tajně jako raketomet uklizeni, stejně tak části letounu a oběti, které nesou stopy sestřelu. V prámci presumpce neviny se bude tvrdit, že se nedalo nic prokázat. Za padesát let to vyleze z archivu (jako třeba Katyň) a věc bude dávno "zahraná".
  Není to pesimismus, co prezentuji, pouze konstatuji, že státy, zejména ty válčící a diktatury si svoje vítězství ve válce pojišťují všemi dostupnými, legálními i nelegálními prostředky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak, tak... Vidím to podobně.
   Milan.

   Vymazat
 3. "Putin někam zavolá nebo někomu něco řekne, v nejhorším případě si trochu dupne, a rakety jistě přestanou létat, ať už je vypouští kdokoliv."

  Aby to takhle fungovalo, musel by být Putin diktátor stalinského typu. A to on není. Přestože by se asi s ohledem na vnitřní poměry mohl stát diktátorem, či zakladatelem nové carské dynastie, jeho dosavadní činnost nasvědčuje tomu, že chce zavést v Rusku skutečnou demokracii, a protože ví, že to zatím s ohledem na nedostatek tradic a jejich odrazu v myslích ruských lidí nelze přímo a jednoduše (přičemž ukázkou, kam by prosté spuštění demokracie vedlo, je právě Ukrajina, jakož i krátká etapa jelcinovské demokracie), provádí demokratisaci společnosti formou "řízené demokracie".
  To ovšem znamená, že nemá nad Rusy kontrolu a není schopen zastavit přechod dobrovolníků z Ruska na Ukrajinu, ani není schopen zabránit finančním darům (a sbírkám) ve prospěch ukrajinské iredenty, ani nelegálnímu vývozu zbraní a vojenské techniky (ta se snad ale ani nekoná, povstalci zatím bojují se zbraněmi ukořistěnými - vždyť se k nim přidaly celé jednotky ukrajinské armády a policie a všechny zbraňové sklady na jimi původně ovládaném území jim byly plně k disposici).

  Kdyby se Putin rozhodl zastavit demkratisaci Ruska a stát se despotickým pánem, jistě by pak dokázal zastavit i konflikt na Ukrajině, například obsazením Ukrajiny. Ale nezdá se mi, že by to chtěl. On chce rozvoj Ruska a rozvoj v podmínkách demokracie mívá trvalejší důsledky.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   doufejme, že máte pravdu.
   Já si netroufám odhadnout Putinovy záměry, ale odmítám v něm vidět všeobecného strašáka a škůdce.
   A je zřejmé, že obyvatelé Ruska si jej přejí mít v čele státu; nevím, nakolik byly volby v Rusku v pořádku, ale rozhodně je prezidentem, kterého si přeje většina, tedy ať už ty volby byly s chybami nebo bez nich, tak výsledek by byl nespíš stejný.
   A to je potřeba respektovat.

   Vymazat
  2. o Putinovi mám své mínění, hraje vysokou hru, hraje ji tvrdě a nehodlá prohrát (http://www.rekapitulace.cz/?p=342), na své protejšky má spoustu špíny a neváhá ji použít ... srovnání s dalšími egomaniaky ve světové politice (i historické) nebude pokulhávat ... tehle týpek se nebude opíjet vodkou v tryskáči nad evropou. Jestli si ho přeje většina v Rusku, ještě to nemusím respektovat, stejně jako bych pravěpodobně nerespektovat, že si Němci vybrali ve volbách Hitlera a Češi Zápotockého a Gotwalda..

   Vymazat
 4. Letadlo bylo sestřeleno patrně omylem, nejspíš to provedli separatisté, resp. bojovníci za národní sebeurčení. Takže to byl buď teroristický čin, nebo taková drobná kaňka v jinak ušlechtilém zápasu za svobodu utlačovaného národa. Velmi záleží na úhlu pohledu.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže proti tomu, že to byl omyl, hovoří výše zmíněné atributy toho systému, který byl použit. To není nějaká pistolka, která vystřelí omylem a něco trefí. A jestli je pravda, co říkají vojáci, že přímo ten radar rozlišuje mezi vojenským a civilním cílem, tak potom může dojít k omylu těžko.

   Vymazat
  2. Vojak nepremysli, vojak plni rozkazy. S cistym svedomim.
   V dobe "studené valky" byl Rusy sestrelen korejsky civilni letoun "007" (New York - Seoul) s 269 osobami na palube.
   "Kdyby to nebyl spion, nedostal bych prikaz sestrelit ho", tak nejak to tehdy rekl autor zasahu.
   Prezident Regan hovoril o barbarstvi a zlocinu proti lidskosti, ktery nesmi byt nikdy zapomenut.
   Lidska pamet' je kratka...
   MaB

   Vymazat
  3. Problém je, že dost pravděpodobně tomu systému chyběl přehledový radar. Ono to funguje tak, že každé auto samostatně umí odpálit rakety a navést je na určený cíl, ale vedle toho několik takových jednotek má mít přehledový radar, který pokrývá oblast. Je dost dobře možné, že odpovídač letadla detekuje jen ten přehledový radar, který udržuje vyšší úroveň řízení.

   Dokážu si na základě vlastní ZVS představit, že za tím mohli sedět záložáci, kteří u toho sloužili na ZVS se všemi nešvary, které se naučili.

   Vymazat