středa 13. srpna 2014

500 dní na Hradě

Není to tak strašné.
Dnes jsem náhodou shlédla pořad Interview ČT24, jehož hostem byl prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman je prezidentem rok a půl a ačkoliv jsem v prezidentské volbě podporovala jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga, musím říci, že chmurné předpovědi Zemanových odpůrců se podle mého názoru nenaplnily. Nic strašlivého se totiž neděje.

Prezident v rozhovoru definoval dva náročné momenty dosavadního výkonu své funkce.
Prvním byl okamžik, kdy odmítl držet nadále u vlády koalici vedenou Občanskou demokratickou stranou. A to považuji za správné rozhodnutí. Sice nesouhlasím s prezidentovým argumentem, že tato vláda požívala jen minimální, dvacetiprocentní podpory veřejnosti  protože podle průzkumů veřejného mínění se politická rozhodnutí dělat nemají, legitimním průzkumem jsou v tomto případě volby  ale bez ohledu na tento důvod jsem přesvědčena, že odstřižení ODS od moci bylo nutné. Tato strana nebyla schopna dále vládnout zemi a ztratila, za vydatného přispění svého tehdejšího předsedy, veškerý morální kredit.
Tolik kritizovaným jmenováním vlády Jiřího Rusnoka podle mne také nedošlo k narušení ústavnosti; kdyby jeho vláda dostala důvěru a volby se konaly v řádném termínu letos na jaře, nejspíš by se nic nestalo, jenom bychom se se současným podivným koaličním slepencem, jemuž dominují ČSSD a ANO, potýkali od června a ne od listopadu.

Druhým náročným okamžikem, který Miloš Zeman zdůraznil, bylo upuštění od dosavadní zvyklosti vyžádat si před jmenováním ministrů jejich čisté lustrační osvědčení, neboť současný ministr financí a předseda jedné z hlavních vládních stran Andrej Babiš takové osvědčení předložit nemůže. S tím sice nesouhlasím, nicméně prezidentovo rozhodnutí chápu, protože čeští voliči dali ve volbách jednoznačně najevo, že jim agent StB ve sněmovně nevadí, právě naopak. A zisk hnutí ANO nepřipouštěl jinou možnost než převzetí vládní odpovědnosti.
(O frašce nazvané "slovenský soud uznal, že dokumenty prokazující Babišovu spolupráci se Státní bezpečností jsou falešné" se bavit vůbec nemusíme.)

A tak nakonec  částečně překvapeně, ale částečně vlastně předvídatelně  zjišťuji, že mi současný prezident vůbec nevadí. Sice s ním v mnoha ohledech nesouhlasím, ale některé jeho názory mi naopak velmi konvenují: zejména jeho výrazně proizraelské postoje, stejně jako striktní odmítání mezinárodního terorismu a pojmenovávání věcí pravými jmény, na hony vzdálené současné politické korektnosti.

Přemýšlím, jestli by něco bylo významně jiné, kdyby vyhrál Karel Schwarzenberg? Jistě bychom měli v mezidobí mezi demisí premiéra Nečase a předčasnými volbami jinou vládu, ale jinak by to bylo podobné. Na Hradě by seděl starý muž, který už si může dovolit říkat své názory.


převzato z ateo.cz


9 komentářů:

 1. Mne se líbilo jeho vyhodnocení užitné hodnoty politických náměstků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bylo takové typicky zemanovské. Na každém ministerstvu dva vyžírkové se stotisícovým platem...
   Ale když říkal, že za jeho vlády na ministerstvech žádní političtí náměstci nebyli, tak jsem si říkala, jestli to nebylo tím, že on měl - pokud si správně vzpomínám - jednobarevnou, nekoaliční vládu.

   Vymazat
 2. Souhlasím s Vámi, ale myslím, že seděl-li by na Hradě Schw., bylo by se to odehrávalo jinak a dnes by situace u nás byla jiné. Především by Schw. podržel vládu do doby, než by byla naděje, že sněmovní podporu získá vláda vedená Kalouskem. Úřednická vláda a předčasné volby by se nekonaly.
  Dále pak by byl odlišný postoj ČR k ukrajinskému konfliktu, kdy by byl od samého počátku a natrvalo nastaven kurs výrazně až křiklounsky protimoskevský a uměle by byla vybičovávána protiruská hysterie v mnohem větší míře, než se tomu děje. Pravděpodobně již v souvislosti s olympiádou by byl velký nátlak na sportovce, aby se vůbec neúčastnili. No ale jsou to samozřejmě jen dohady...
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vláda by byla jiná určitě.
   S tím postojem k ukrajinskému konfliktu, to mne nenapadlo, ale možná to tak bude. Vlastně jsem se trochu divila, že tady nevládne úplná protiruská hysterie.
   Ad olympiáda: myslím, že neúčast našich sportovců by nehrozila, vzhledem k tomu, že se účastnily i všechny ostatní země, pokud vím. Kdepak, naše sportovní ikony musí reprezentovat. Když mohli jet naši sportovci do Pekingu, tak těžko vysvětlovat, proč by nemohli do Ruska.

   Vymazat
 3. Fuj, tak odporný scénář Milane a přitom by to pravděpodobně tím směrem jelo. Hehe - tak mě napadá, že by o brebendy přišli pábitelé z ČT 24. Dostali by to nalajnované příkazem.

  OdpovědětVymazat
 4. Přiznám se, že jsem rovněž docela příjemně překvapen. Přitom začátek nestál za moc - viz kauza korunovační klenoty.
  Pak byl panu prezidentovi zřejmě naordinován detox, a najednou to jde. Hulvátství omezil, IQ a charisma má od pánaboha. Ve srovnání se svým předchůdcem u mě zatím o prsa vítězí, ale pochopitelně si to může do konce mandátu ještě notně polepit. Jsem nicméně v dané souvislosti střízlivý optimista.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, do konce mandátu dlouhá doba, zatím nelze hodnotit.
   A i dosavadní působení mělo své mouchy, to je pravda.
   Ale zase se snažím rozlišovat: aféra "korunovační klenoty" je v podstatě malichernost, sice to zvedne novináře ze židlí, ale jmenování nové vlády je přece jen o něco důležitější.

   Vymazat
 5. Schwanzenberg žádné názory nemá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná jen na Benešovy dekrety a pár dalších maličkostí:-)

   Vymazat