čtvrtek 14. srpna 2014

V rozporu s rovností pohlaví

Omlouvám se, že dnešní úvaha bude opět na genderové téma.
Ale minulé číslo časopisu Respekt (32/2014) přineslo rozhovor s českou feministkou Barbarou Havelkovou; nedá mi to, abych k němu nepřipojila krátký komentář.

Nuže, po přečtení rozhovoru jsem se konečně mohla správně zařadit, v očích feministek jsem totiž tzv. "strážkyně patriarchátu". Rozuměj žena, která je sama proti sobě.
Já bych sice řekla, že jsem spíše strážkyní zdravého rozumu, ale klidně si ponechám i zmíněnou nálepku. Mohu totiž všechny feministky ujistit, že pod jejich nadvládou by se mi zcela jistě žilo podstatně hůře než pod ochranou mužů, a dosud jsem nezhloupla natolik, abych si to denně neuvědomovala.

Velká část rozhovoru je věnována tématu prostituce. Musím říci, že s některými zde vyslovenými názory Barbary Havelkové je možno souhlasit, protože přes značné úsilí zjevně zatím nevymyslela, jak prostituci regulovat, aniž by to škodilo zejména ženám. Jediným způsobem regulace, která pro feministický způsob myšlení přichází v úvahu, je kriminalizace zákazníků prostitutek, a to už je na zdejší liberální ovzduší přece jen dost těžký kalibr. Ovšem podle rozhovoru nehovoří proti kriminalizaci zákazníků snaha, aby trestní represe neingerovala do toho, co spolu dva lidé po vzájemné domluvě dělají, nýbrž něco zcela jiného:

"Z mého pohledu je nicméně švédský přístup k chápání prostituce - jako něčeho neslučitelného s rovností pohlaví - z dlouhodobého hlediska ten správný. Nesouhlasím ale s kriminalizací poptávky, ke které Švédsko přistoupilo. Zatahovat trestní právo do této oblasti může být kontraproduktivní. Ať už se ho bojí prostitutka nebo klient. Musí se totiž třeba mnohem rychleji domluvit na ceně a na podmínkách, čili mají méně času na to otypovat si klienta. A když se musíte schovávat, hrozí, že budete tak schovaní, že se nedovoláte pomoci."

Mne ale velmi zaujalo něco jiného: prostituce není slučitelná s rovností pohlaví!
Vskutku empatický přístup.

Řekla bych, že prostituce především není slučitelná s lidskostí. Se základní lidskou důstojností, s úctou k druhému člověku. Potom už je ovšem zbytečné vymýšlet, jestli není v rozporu s něčím dalším, třeba s rovností pohlaví, ačkoliv se to feministkám samozřejmě hodí do krámu.
To bychom totiž stejně tak dobře mohli říct, že prostituce je neslučitelná:
 • s veřejným pořádkem, protože pohoršuje na ulicích,
 • s ochranou zdraví, protože přispívá k šíření pohlavních nemocí,
 • s ochranou rodiny, protože může podporovat mimomanželské záskoky,
 • s fiskálními zájmy státu, protože je tradičně součástí šedé ekonomiky,
 • se zájmem na bezpečnosti občanů, protože se na ni váže mnoho typů kriminality.

Prostituce je bohužel neslučitelná s kdečím. Je neslučitelná téměř s každou hodnotou, na kterou si vzpomenete, ale to je úplně jedno, protože kupovat si tělo druhého člověka je primárně nedůstojné a jediným důvodem pro takové chování může být vlastní sobectví.
Takže by stačilo vzít na vědomí, že prostituce je něco, co je v rozporu s humanitou. Není vůbec nutné do toho vnášet genderové aspekty.

Jenomže lidskost, úcta k druhému a důstojnost nejsou v módě.
Na bádání o něčem, co je v rozporu s těmito staromódními hodnotami (o mravnosti se raději vůbec nezmiňuji!), takové genderové výzkumné pracovnici nikdo grant nepřiklepne. 
Zato když tomu dáme nálepku "v rozporu s rovností pohlaví", hned máme co? Máme genderové téma!

Jenom je trochu mrzuté, že existují i mužští prostituti, a to dokonce nejen homosexuální, kterým by platili ti zlí a oškliví muži, ale i gigolové, ochotní posloužit ženám.
Je ale možné, že žena, která si kupuje sexuální služby muže, v rozporu s rovností pohlaví nejedná. To nevím. 

***

Možná by feministky mohly pouvažovat o změně paradigmatu: což takhle brát prostituci jako báječný nástroj distribuce zdrojů ze strany mužů k ženám? Potom by mohly prostituci naopak podporovat, například pod heslem "pojďme ulevit naditým mužským peněženkám". Prostituce přece není jen projevem moci mužů nad ženami, ale taktéž důsledkem moci žen nad muži.
Myslím, že pokud nikoho nepohoršuje názor, že prostituce je neslučitelná s rovností pohlaví, tak by nemusel pohoršovat ani takový novátorský přístup, ne?45 komentářů:

 1. Nemusím Ti tady tvrdit, že jsem rád, že jsi "strážkyně..". Jsi hodnotný člen normální většinové společnosti. Proti 4% menšině nic nenamítám, ale tak jak oni za úchylku nemůžou, tak já nemůžu za to, že je zrovna nemusím. Na druhé straně samojedky, né pardón, feministky to nemají od přírody a za svou odchylku si můžou sami a cíleně jsi ji pěstují, jen jsem nepřišel na to, k jakému prospěchu.

  OdpovědětVymazat
 2. ..můžou samy.. nejsem si jist, ale takto se mi to líbí víc Ahoj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Feminismus je určitě zvolený životní postoj.
   A v poslední době často přemýšlím, co k němu vede.
   Budu se tomu věnovat i dál, protože je to stále aktuálnější - momentálně například vážně hrozí kvóty na kandidátkách. ČSSD si už je odhlasovala ve vnitrostranickém pseudoreferendu a nějaké návrhy jsou tuším i v parlamentu. Což mne točí, protože v Ústavě nic takového není, je to podle mne omezení demokratické soutěže.
   A je to právě výsledek soustředěného (a velmi škodlivého) tlaku feministek.

   Vymazat
  2. V preambuli fr. ustavy z r. 1946 stoji:
   "Zakon zarucuje zene ve vsech oblastech stejna prava, jako ma muz." (cl.3)
   Nedoslo v CR k harmonizaci s pravnim radem EU a neni totéz obecne zakotveno v Listine prav a svobod ?
   Tlaku feministek bych na tom zas tak velkou "zasluhu" neprikladala. :)
   MaB

   Vymazat
  3. No ale tady se chystá, že bude přesně dané pořadí na kandidátkách, tedy například jedním z prvních dvou kandidátů musí být žena.
   Zatím to ale není schválené, případnou sankcí za nedodržení má být snížení volebního příspěvku pro strany.
   Nějak netuším, jak to ty strany budou dělat, protože například vládnoucí ČSSD má přímo ve stanovách, že z několika místopředsedů musí být alespoň jedna žena, a dlouhodobě mají problém tuto pozici obsadit.

   Právo být na kandidátce určitě ženám nikdo neupírá, ale to není to samé jako povinnost politické strany ty ženy umísťovat na určitá místa na kandidátních listinách.

   Vymazat
  4. Agresivní menšina (feministky, železničáři, samoživitelky atd) si většinou prosadí svůj požadavek, protože majorita chce mít klid. Který ovšem nezíská, protože úspěch nátlakové akce plodí jenom další požadavky.
   Takže povinně genderově vyrovnané kandidátky můžeme s jistotou očekávat. Voliči ale budou křížkováním preferovat podle mého spíše muže, takže bude pochopitelně následovat požadavek na genderově rovné zastoupení ve sněmovně a v senátu.
   Vzpomínám si mimochodem velmi dobře, jak se bojovníci za registrované partnerství zaklínali, že v žádném případě nebudou požadovat povolení adopcí dětí. Až je to tady.
   Dtto ta skupina, co bojuje za domácí porody. Vsaďte se, že si to nakonec prosadí.
   A záhy nás myslím čeká i opakování akce "Děkujeme, odcházíme", první náznaky už jsem zaznamenal. Minule to vyšlo, tahle vláda je zjevně měkčí, tak proč to neprubnout znovu. Učitelé budou zase jenom koukat a závidět.
   Stejně tak Romové. Myslím, že si přes dlouholeté úsilí nakonec žádnou pořádnou afirmativní akci nevybrečí, protože nejsou sto sestavit pořádnou reprezentaci, která by začala majoritu opravdu účinně vydírat.
   Voloďa

   Vymazat
  5. Parita muz-zena ve verejném zivote zde existuje jiz od 21.4.1944 (opetne potvrzeno zakonem z r. 2000) a dnes se nad tim uz nikdo nepozastavuje.
   Na kandidatkach jsou ve zvolitelné pozici zastoupeni kandidati obou pohlavi.
   V soucasné vlade je 16 ministru - 8 zen a 8 muzu, ale jen jeden vyraz "ministr" pro oba.
   MaB

   Vymazat
  6. Tady se bohužel většina žen v politice chová jako naprosté slípky, takže nevím, kdo o ně v parlamentu a ve vládě stojí, já určitě ne. (Naposled místopředsedkyně sněmovny Jermanová, která není schopná přijít řídit sněmovnu ani slušně oblečená, a podle toho, co jsem četla, má o svých schopnostech zjevně vyšší mínění, než odpovídá realitě.
   Nebo ministryně Válková - ukazuje se, že bohužel není schopná ministerstvo řídit. A její tandem s náměstkyní Marvanovou skončil po několika málo měsících, protože prostě nebyly schopny se domluvit. Nakonec si tam k ruce musela vzít náměstka - muže. A tak dál.)

   Jedinou stranou, která tu paritu dodržovala, byla Strana zelených, měla ve sněmovně tři muže a tři ženy. Skončilo to rozvratem té strany, stačilo jedno volební období (holky se obrazně řečeno "servaly" o alfa samce předsedu), od té doby v parlamentu už není.

   A upřímně, nevím, jestli má Francie v důsledku parity žen a mužů nějaké skvělé výsledky, připadá mi to spíše naopak. Svoje pozice v mezinárodní politice v posledních desetiletích setrvale ztrácí, potácí se v hromadě problémů, zákony, které se tam schvalují a o kterých zde čtu, mi přijdou jeden za druhým nesmyslné.
   A mimochodem, ani EU není schopná postavit do čela nějaké schopné ženy, s lady Ashtonovou to je prostě ostuda, resp. byla by to ostuda, kdyby někoho zajímala a někde byla vidět. To by tam místo ní ale musel být např. Tony Blair, jenomže to je muž...

   Vymazat
  7. Pokud vim, byli predsedové Evropské rady nebo komise od r. 1958 pouze sami muzi !
   V Rade vystridal "charismatického " Hermana Van Rompuy opet muz, Jean-Claude Junker.
   Zrejme proto EU tak vytecne funguje a jsme vsichni st'astni, ze bude i nadale ve stejném duchu pokracovat. :)
   MaB

   Vymazat
  8. PS: Zajimalo by mne, které zakony jsou "jeden za druhym nesmyslné".
   Pripominam, ze je schvaluje Parlament a Senat, v Parlamentu je 577 poslancu, z toho jen 155 zen.
   To bude asi tim... :)

   Vymazat
  9. MaB,
   ono to jde postupně - k nám do médií se samozřejmě dostanou jen zprávy o neobvyklých (dejme tomu v rámci Evropy) zákonech, ale od 90.let bylo takových zpráv dost.
   Namátkou: bezprecedentní zkrácení pracovní doby (platí to stále?). Chápu, že to asi souvisí s produktivitou práce, ale nevím, jak může společnost s tak krátkou pracovní dobou (která snad dokonce nesmí být překročena?) dlouhodobě prosperovat. Pracovat se musí...
   Vysoké daně, které vyhánějí majetné občany. Opět: pracovat kratší dobu a přitom platit vysoké daně, to nějak nejde dohromady.
   Nebo taková podivná politika k menšině arabského původu. Já to samozřejmě nemohu dobře zhodnotit, ale i odsud vidím, že si s tím nevíte rady. Sice se jim jakoby ustupuje (ve školách, veřejných prostorách), a najednou se proti různým nebezpečím, která od této menšiny plynou, "bojuje" zákazem zahalování. To je přece nesmysl.
   Před lety (nyní už o tom neslyším) se zde hodně mluvilo o nesmyslné zemědělské politice EU, na které právě Francie trvá a nejede přes ni vlak. Obrovské dotace potom zatěžují unijní rozpočet. (A to ani nemluvím o tom, jak se kvůli Francii stěhuje za obrovských nákladů každý měsíc Evropský parlament na týden pryč.)
   Nyní "pokrokové" zákony; poslanci míní, že mohou změnit obsah pojmu manželství, ačkoliv je zřejmé, že tento pojem se ustavil dříve, než s ním právo začalo pracovat.
   Přiznávám, že už mnoho let nechápu, proč je Francie stále ještě stálým členem Rady bezpečnosti OSN a není tam místo ní třeba Indie?
   Ale ona RB stejně ztratila akceschopnost, bohužel.
   A EU, jejíž páteř Francie s Německem tvoří, ta akceschopnost v zahraniční politice nikdy ani nezískala. A nejen v zahraniční politice, smělé plány na konkurenceschopnost byly k smíchu už tehdy, když byly před lety přijímány. Zbytku světa se budeme za chvíli dívat na záda. ČR to v rámci EU nezmění, na to jsou potřeba větší země, jenomže ty nemají vůli to změnit.

   Je to jedno k druhému, ale celkově nemám bohužel za ta léta vytvořený dobrý dojem o řešeních, která Francie pro různé problémy volí.

   Stálo by za hlubší rozbor, jestli to skutečně nejsou projevy "feminního" směřování politiky jako takové. Ano, lidem se uleví, když pracují méně, ano, daně je třeba vybrat, aby se mohly dát chudým, ano, války jsou zlé, to já všechno vím, a sociální stát je pohodička pro lidi. Jenomže se obávám, kam s tímto směřováním dojdeme. Snad se mýlím.

   Vymazat
  10. Pro info:
   http://www.novinky.cz/domaci/345232-a-kde-mame-ty-zeny-brat-krajsti-sefove-cssd-se-bouri-proti-kvotam.html

   No, oni je nakonec někde najdou.
   A to bude potom teprve průšvih:-)

   Vymazat
  11. "Projevy feminniho smerovani politiky" :))
   Ze zkusenosti vime, ze nelze verit vsemu, co pisi noviny, aneb "vse je trochu jinak".

   ad RB OSN - Francie, jako jeden ze zakladatelu OSN v roce 1945 a jedna z viteznych velmoci, je clenem "five permanent".
   Usiluje o zmenu, ale k ni je potreba souhlas 2/3 clenskych statu a vsech peti stalych, takze marne. Pro Indii je tedy zatim misto jen mezi 10 nepermanentnimi, bude-li zvolena..
   FR a GB jsou dve zeme EU, prozatim jediné schopné samostatné vojenské intervence. Momentalne snaha o zachranu krest'anu z Iraku, o jejichz pronasledovani se v CR do nedavna ani nevedelo (?) a kterou, vcetne pripadného vojenského zasahu, podporuje i Vatikan.

   ad Strasbourg, ten je symbolem francouzsko-nemeckého smireni a vyvoje EU, zrodila se tam Evropska rada a v r. 1979 i Parlament. Je "vryto do mramoru" umluvy, ze ke zmene muze dojit, bude-li si to jednomyslne prat vsech 28. Takze je nadeje...

   ad politika k arabské mensine: Zde je jen dusledne uplatnovana Ustava.

   ad bezprecedentni zkraceni pracovni doby - Francie byvala zvykla precedenty vytvaret, to je jen navazani na tradici.:) Pravice mela moznost zrusit, ale neudelala to.

   ad snatek pro vsechny - v EU reagovala se zpozdenim (jiz 10 statu pred ni).
   ad rozpocet EU - FR je po Nemecku druhy nejvetsi prispivatel (21,9 miliard eur). Podle M. Le Pen vice dava nez dostava. (beru s rezervou).

   Je fakt, ze socialni politika je tu velice stedra a nema pry obdobu. Jak dlouho to vydrzi, je otazka.
   MaB

   Vymazat
  12. Jeste dodavam, ze CEDH (Evropsky soud pro lidska prava) 1.7.2014 opet potvrdil predchozi rozhodnuti soudu francouzskych.
   Ve verejnych prostranstvich nelze nosit niquab, (ani jiny odev), ktery nedovoluje videt oblicej.
   Laicita je jednim z ustavnich principu, zakon je z r. 1905. Ten z r. 2010 ho jen trochu "oprasil".
   Nebojuje se tedy "najednou", ale nadale se trva na konstitutivnich principech demokratického statu. Nesmyslny by byl spise opak.

   Vymazat
  13. To směřování politiky nemyslím, že to dělají jen ženy. To je všeobecný trend. Politika se stává změkčilejší, stát směřuje k tomu, dělat lidem "chůvu", někdo někde zafňuká, že ho někdo okradl, a politici se předhání s návrhy regulace atd.

   Vím, že vše, co jsem vyjmenovala, má buď své historické důvody, nebo si zkrátka politici myslí, že momentálně je to nejlepší řešení.
   Ale to nic nemění na tom, že jako celek to prostě nevytváří lichotivý obraz.

   A například direktivní zkrácení doby rozhodně není pozitivní precedent. Je jasné, že pravice to nezruší, protože by si tím prohrála volby, nějaký "výdobytek" by tím lidem sebrala. Ale to neznamená, že je to správné opatření.

   Argumentace ústavními principy ve věci nošení burky je úplně mimo: když někdo chodí v pytli, tak tím laicitu státu nijak nenarušuje. Stejně tak, jako když jde po ulici jeptiška v řádovém oděvu: copak narušuje laicitu státu?
   To je prostě právnický exces. Jen se to politikům hodí jako odůvodnění.
   Přitom nevěřím, že to řešení problémů s muslimy posune byť i jen o kousek pozitivním směrem.

   Jinak situace v Iráku se zde samozřejmě také dostala už do popředí; ale zase - nemyslím, že by zde někdo čekal, že tam významně zasáhne Francie nebo jiná země EU (s výjimkou Velké Británie). Obávám se, že o Francii coby pozitivním hybateli dění zdejší komentátory ani nenapadne uvažovat.

   Je mi jasné, že zevnitř se to jeví jinak, nicméně odsud vypadá obraz Francie poměrně negativně, a to pokud jde o ekonomiku, vnitropolitické i zahraničněpolitické otázky. Možná to jen vidím chmurně, je také možné, že zde přežívají nějaké skryté reminiscence na Mnichov nebo třeba obecná ostražitost k příliš socialistickému hospodaření, to připouštím.

   Ale abych se tedy vrátila k tématu: možná by to chtělo nějaké pořádné politiky:-) A nemyslím zrovna paní Le Penovou:-)

   Vymazat
  14. Chris, jsem moc rada, ze mam prilezitost uvést veci na pravou miru.
   Nevim, jak jsi prisla na to, ze by jeptisky jdouci po ulici narusovaly laicitu statu. (Stejne tak mnisi, farari v sutane, imamové djellabe ci rabini v kloboucich apod.)
   Ty (ti) maji ve tvari laskavy usmev a patri k mistnimu koloritu, pocet abbayes a monastères je uctyhodny. Nikoho z nich by ani nenapadlo skryvat ho za mrizku nebo pod kuklu.
   Stejne tak muslimské zeny, které nosi tchador nebo hijab s odkrytym oblicejem..
   Zakazana je pouze burqa, odev narizeny salafistickymi integristy a ktery neni starsi nez 20 let (reakce na valku v Afghanistanu). Ta je nosena s umyslem provokovat a to si zadny stat nemuze nechat libit.

   Pujdes-li Ty po ulici v pytli, mozna, ze se otoci jen malokdo.
   Podobne dnes na plazi, kde se telnaté Nemky opalovaly "ohne alles"
   Francouzi jsou velmi tolerantni a stedry narod, ale jejich velkorysosti by se nemelo zneuzivat.
   MaB

   Vymazat
  15. Tak to mám nějaké špatné informace. Domnívala jsem se, že je zakázáno nošení oděvu, který zahaluje tvář, že se to netýká jen burky.
   Zrovna dnes jsme o tom tady měli nějakou diskusi, jenomže z té vyplynulo, že žena v burce je tady k vidění tak jednou za rok, takže já sama se nějak do toho problému nemůžu vžít a nechápu, čemu to vadí, když někdo chce takhle chodit.
   Laicitou bych to ale určitě nezdůvodňovala, proč tedy prostě neříct, jak to je, a uvést pravdivé důvody?

   Vymazat
  16. Duvodu bylo uvedeno mnoho a vsechny "pravdivé" :)
   Jinak laicita neni nazoz, ale Svoboda mit nazor.
   Stat sam je nestranny a neutralni, ale musi zajistit svobodu vsech vyznani a dbat na to, aby si "nazory" byly rovny.
   Agresivni prozelytismus, jehoz vyrazem je burqa, je proto i z tohoto duvodu mimo zakon.
   MaB

   Vymazat
 3. Všechny muže vykulčit co nejdříve, ještě než bude pozdě! Prevence je totiž nejdůležitější. Na místě je i úvaha, zda kastraci nespojit s penektomií - pak by byla rovnost pohlaví ještě blíže ke skutečnosti.
  Bára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Báro,
   vizí níže - beru to samozřejmě jako ironii.
   Ale na druhou stranu, už jsem zaznamenala takové výroky, že "je na čase, aby se z mužů staly ženy".
   Takže kdo ví? Možné je vše:-)

   Vymazat
 4. Báro, je mi Tě líto, že Tě potkalo v životě něco děsného. Mstít se na nevinné části společnosti Ti od křivdy nepomůže, naopak se připravíš o užívání radostí života, kam patří smích a láska. Když nenávidíš muže, udělej šťastnou jinou ženu nebo svou kočku a třeba papouška. Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buteo,
   myslím, že předchozí příspěvek byl míněn ironicky. Tedy doufám:-)

   Vymazat
 5. Je vylouceno, aby pani BH neznala evropsky zakon, ktery rika, ze je prostituce (jakozto obchodovani s lidmi) " v rozporu s dustojnosti a hodnotou lidské bytosti" ( "incompatible avec la dignité et la valeur de la personne humaine").
  Pokud jde o "rozpor s rovnosti pohlavi", verohodné statistiky neexistuji.
  nelze tedy vedet, jaka je parita muz-zena.
  Pouze pruzkumem z r. 2007 bylo ve FR zjisteno, ze 12,6% muzu a 0,6% zen navstivilo neméne 1x "prostitujici se osobu".

  Zajimalo by mne, zda autorka zmineného clanku smeruje k nejakému konkrétnimu navrhu na zlepsreni prekérni situace "sexualnich pracovniku".
  Jestlize se spokoji s pouhym konstatovanim, je to jen dalsi placnuti rukou do vody.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je správná připomínka.
   Problém je, že je genderový aspekt tahán naprosto do všeho, i tam, kde nemá co dělat, protože nejde o problém rovnosti pohlaví, ale o úplně jiné problémy.
   Rozhovor se problému prostituce věnuje velmi podrobně, soustředí se na kritiku stávajícího návrhu zákona o regulaci, který do sněmovny podalo město Praha. Jenomže představitelům Prahy jde prostě o pořádek v ulicích, B.H. tam kritizuje, že jim nejde o ženy, které jsou prostitucí poškozené (v tom má pravdu).
   Takže ona o tom uvažuje z pohledu vykořisťovaných lidí, což je správné.
   Jenomže regulace tyto lidi neochrání.
   A jak to tedy zlepšit?
   Podle mne moc možností není, jen bojovat s kuplířstvím a kriminalitou a na druhé straně podporovat pozitivní společenské hodnoty. Jenomže to je běh na dlouhou trať, nějaký zákon by byl určitě rychlejší a zdánlivě "by se něco dělalo". Ve Švédsku kriminalizují poptávku, zákazníky prostitutek, tak to tam také rozebírá, ale nepřiklání se k tomu úplně.

   Na rozhovor je odkaz v článku a jde ho otevřít prostřednictvím platby SMS, kód přijde na telefon a článek je možné přečíst.

   Vymazat
 6. Před pádem komunistického státního systému se sice prostituce také vyskytovala, ale jen v nepatrném rozsahu, v podstatě ve dvou formách:
  - v hotelích pro cizince ve velkých městech (velkým městem myslím opravdu velké město, takže v ČSSR 4, s přimhouřením obou očí 6);
  - ve velkých podnicích s obchodními vazbami do ciziny, zejména arabské (byly zaměstnány jako sekretářky a placeny za to, že se staraly o cizí obchodní partnery, kteří přijeli vyjednávat), ale těch bylo velice málo.
  Prostituční chování žen ad hoc se samozřejmě vyskytovalo také, ale nikoli za peníze, ale za protislužbu, výhodu, povýšení, úspěšnou zkoušku...

  Po pádu komunismu to byl šok, jak prudce se najednou rozjela prostituce. Žádné obchodování s ženami, žádný výsledek utisku žen, žen únik z bezvýchodné finanční situace ... to tehdy v roce 1990 a 1991 vůbec ještě nepřicházelo v úvahu. A přesto se začaly na všech silnicích u západních hranic objevovat spousty mladých i nemladých žen, stále vyzývavěji oblečených... Na parkovištích kamionů se mladé ženy hádaly o to, do které kabiny která vleze... pensiony s nápisem night club nebo s neonovým srdíčkem se neuvěřitelným tempem začaly objevovat všude v pohraničí... A nikdo ty ženy do toho nenutil. Tehdy ještě zcela jistě ne, tehdy to neměli pod palcem žádní kriminálníci, žádné pasácké gangy - to se z těch peněz zrodilo až později.
  Začátek devadesátých let u nás jednoznačně prokázal, že v případě prostituce nabídka předchází poptávku.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že mnoho prostitutek sice formálně do té činnosti nikdo nenutí, ale ony samy by prohlásily, že nemají jinou možnost, jak si opatřovat prostředky k obživě. Tedy že je to pro ně východisko z nouze.

   Ale srovnání doby před a po r. 1989 je zajímavé; stav do té doby je vlastně stavem kriminalizace prostituce, jestli se nemýlím, tehdy přes trestný čin příživnictví.

   Vymazat
  2. Samozřejmě, že to prohlašují. Přece neřeknou novinářům ani jiných oficiálním tazatelům, že tuto formu výdělku upřednostňuji před zaměstnáním nebo podnikáním.
   Milan

   Vymazat
 7. "Prostituce je v rozporu s humanitou"..."kupovat si telo druhého cloveka je nedustojné....jedinym duvodem takového chovani muze byt vlastni sobectvi".

  Stoji za zamysleni, je-li tomu tak opravdu vzdy.
  Nekteré péripatéticiennes (tak si rikaji registrované prostitutky) poskytuji své sluzby handicapovanym osobam, které citove a sexualne stradaji a jejichz potreby nemohou byt uspokojeny jinak.
  Neni to naopak projevem humanity ?

  Ve Svycarsku odpoved' nasli. Tzv. sexualni asistenti (studum trva 3 roky po maturite) zajist'uji tyto funkce a zdravotni pojist'ovna je hradi.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O tomhle problému, hodně specifickém, se zde také začíná psát.
   Asi bych to nenazývala prostitucí, ale také bych v tom neviděla něco ušlechtilého.

   Vymazat
  2. Ony samy to nazyvaji "pomoc bliznimu".
   Jedni druhych bremena neste a tak plnte zakon Kristuv...
   MaB

   Vymazat
  3. K prostituci lze snést řadu argumentů a pohledů z různých úhlů... Je to tak složitá věc, že jednoznačná stanoviska zaujímat nelze.
   Ostatně i v Bibli je psáno, že celníci a nevěstky nás předcházejí do Božího království.
   Milan

   Vymazat
  4. No právě, těžko hodnotit.

   Teď jsem o tom ještě trochu u žehlení přemítala, a řekla bych, že možná by se právě mělo začít u toho, nazvat věci tím, čím jsou.
   Takže pokud je něco prostituce, třeba i pro specifický druh klientů, jakými jsou handicapovaní, tak bychom to asi měli tak nazývat, a ne to halit do nějakých matoucích floskulí.
   Možná je to přesně naopak, než jsem uvažovala v kom. výše - nazvat to, tím čím to je, ale netřeba to zavrhovat.
   Ale stejně se mi jaksi nezdá dělat z toho oficiální zaměstnání.

   Vymazat
  5. "What's in a name ?....A rose by any other name would smell as sweet .":)
   MaB

   Vymazat
  6. V rámci připomínkového řízení k několika návrhům zákonů a vyhlášek obcí prostituce se týkajících jsem se tou problematikou trochu více zabýval. Proto vím, že jde o problém velmi složitý, a to, co o tom hlásají feministky, rozhodně není pravda.
   Nicméně kdykoli jsem na pochybách o morálním hodnocení prostituce, pomáhám si podpásově subjektivisujícím argumentem: hodnotil bys to takto stejně, kdyby se tím živila tvá dcera nebo vnučka?
   A tak nakonec zbývá osvědčené katolické: milovat hříšníka a nenávidět hřích.
   Ale i tak jde stále o velmi složitý a spletitý problém, v jehož hodnocení nejsou radikální soudy a postoje rozhodně na místě.
   Milan

   Vymazat
  7. Se zaverem samozrejme souhlasim.

   Realita je malokdy jen cerno-bila. Miva mnoho faset, proto namirit reflektor jen na jednu z nich nestaci. A také velmi zalezi na tom, kdo ten reflektor drzi a kam (s jakym zamerem) jim miri.
   Unahlena odsouzeni tedy opravdu nejsou na miste. Obcas dokonce neskodi trocha pokory - "Kdo jsem, abych soudil ?"
   A pokud optimalni reseni neexistuje, musi se hledat to nejméne spatné.
   MaB

   Vymazat
 8. Prostituce jako věc neslučitelná s rovností pohlaví - jen těžko může paní BH nevědět o existenci homosexuální prostituce. Tudíž souhlasit se stanoviskem, že prostituce je neslučitelná s rovností pohlaví je jako souhlasit s výrokem že 1+1 se nikdy nemůže rovnat 2.

  Paní BH se tím definitivně zařadila mezi osoby, které jsou čistě iracionální a nemá smysl diskusemi s nimi ztrácet čas, protože to jsou lidé, kteří logické argumenty nepřijímají a jsou přístupní pouze emocionální manipulaci, kterou také sami používají namísto argumentů.

  Na jistém americkém fóru někdo napsal, že problém s černochy je ten, že oni kopou za tým "černí" a ne za tým "lidé". A podobně paní BH kope za tým "ženy" a tým "lidé" je jí naprosto ukradený, stejně jako její ukradená skutečná rovnost příležitostí pro obě pohlaví. Mám pocit, že nechce rovné příležitosti, jelikož vnímá pouze benefity a odmítá vidět s tím související nevyhnutelná negativa. Někdy, když čtu její příspěvky, tak si říkám, jestli se tu v ní nezhmotnila některá z postav z filmu Sexmise.

  Z tohoto článku by BH asi ranila mrtvice:
  http://www.law.uchicago.edu/files/files/56.Lott_.Police.pdf

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   to je velmi výstižné s tím týmem "ženy" a "lidé".
   A protože mně je zásadně proti srsti lidi takto dělit, tedy zařadila bych se mezi ty, kdo kopou za tým "lidé", nebudu si nikdy s paní Havelkovou rozumět.
   Vždyť je to velmi dobře vidět i v mikrorealitě: za jednotku je potřeba považovat rodinu, ne muže nebo ženu. Pokud už je například zjištěno, že muži mají průměrně vyšší platy než ženy, mohlo by k tomu být dodáno, že z vyššího příjmu muže těží přece také jeho žena a děti (i právně - máme koncept společného jmění manželů, participace dětí na životní úrovni rodičů a další). No, to by bylo na dlouhou diskusi.

   K tomu, že s lidmi těchto názorů nemá smysl diskutovat - premiér Sobotka si myslí něco jiného, protože právě lidi těchto názorů má mezi svými poradci.

   Vymazat
  2. To není článek:-), to je studie.
   Ale vzpomínám si, že už jste některé takové statistiky citoval.

   Mimochodem, teď se hodně hovoří o minimálním zastoupení černochů v policejním sboru ve Fergusonu, v poměru k jejich zastoupení v místní populaci...

   Vymazat
  3. Neni normalni, aby za naprosto stejnou praci byl rozdilny plat zena-muz.
   (Ne kazda zena "tezi z vyssiho prijmu muze" a naopak)

   Dnes jsou nektera, do jisté doby vyhradne muzska povolani, silne feminizovana, takze se zacina, zatim snad jen v zertu (?) hovorit o kvotach pro muze.
   Patri mezi ne napr. i justicni policie, kde je cim dal casteji séf brigady nebo major zena. A to na zaklade niceho jiného nez konkurzu.:)
   MaB

   Vymazat
  4. Normální to bohužel je, správné to není.
   Ale ono je taky otázka, co je to ta "stejná práce".

   Vymazat
  5. To pomerne velmi presne a podrobne rika zakonik prace, tady cl. L. 2261-22, L.2271-1, L.332-3.
   Neaplikuje se samozrejme otrocky, ale jde v podstate o to, aby byla pouzivana stejna mrizka odmen, zalozena na objektivnich skutecnostech (pocet odpracovanych let, kvalifikace, vykonnost..atd...atp)
   MaB

   Vymazat
  6. Ano, na posouzení zaměstnavatele to samozřejmě nechat nelze.
   Zákon ví lépe, jak který zaměstnanec pracuje a jak jej tedy odměňovat.

   Vymazat
  7. Zamestnavatel respektuje zakon a rozdil v kvalite prace odmeni napr. premii.
   Tak to funguje ve vetsine podniku ke spokojenosti zamestnancu obojiho pohlavi.
   Àle jak znamo, hovori se jen o vlacich, které maji zpozdeni, ne o tech, které jezdi presne.:)

   Vymazat
 9. Chris, minimální zastoupení černochů v plicejním sboru Fergussonu bude mít podobné příčiny, jako minimální zastoupení romů mezi dirigenty symfonického orchestru. Barva pleti sama o sobě není dostatečnou kvalifikací.


  Zajímavé je minimální zastoupení černochů ve volených orgánech města, jenomže když oni jsou líní i přijít k volbám ...

  Kandidáti na práci policistů ? Asi ne ... :
  https://www.youtube.com/watch?v=SGILISYllug

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   ale zase bych to nebrala tak, že minimální zastoupení černochů ve volených orgánech musí být tím, že nechodí k volbám.
   Počet žen ve volených orgánech také neodpovídá počtu voliček, které přijdou volit, protože ženy nemusí volit ženy a černoši nemusí volit černochy.

   Btw, ty komentáře pod videem:-)

   Vymazat