úterý 19. srpna 2014

Zuby do skleničky

Anebo ještě ne?

V mládí jsem nosila rovnátka, ale zhruba od dvaceti let jsem neměla se zuby žádný problém. Jednou za rok jsem si došla na preventivní prohlídku, lékařka nenašla žádné kazy, odstranila jen zubní kámen a hotovo. Pravda, v podvědomí jsem pořád měla uloženo, že mi časem hrozí paradentóza, ale myšlenky na něco takového jsem vždy úspěšně zahnala. Vždyť jsem ještě mladá.
Letos na jaře mi ale u jednoho zubu bolestivě otekla dáseň, a když to ani po několika dnech nepolevilo, vyhledala jsem svou zubařku. Podívala se na to, pořídila rentgen a doporučila mi, abych si našla paradentologa. A pokud možno rychle.

Paradentologa!
Ani jsem nevěděla, že taková specializace existuje. A teď si ho mám najít.
Shodou okolností postihl ve stejnou dobu tentýž problém i mého kolegu, s nímž už mnoho let pracuji. Brzy jsme zjistili, že v našem městě se na paradentózu specializuje jediný lékař, který ale nepřijímá další pacienty, protože má dlouhodobě plno. Po marném pokusu vloudit se přece jen do jeho ordinace jsme v kanceláři chmurně uvažovali, co dál. Hledat si lékaře v Praze se nám nechtělo, protože to by každé ošetření zubů znamenalo ztrátu téměř celého pracovního dne.
Mlčky jsme se uchýlili (už opět) ke klasické advokátní metodě řešení problémů, tedy počkat, zda se to nějak nevyřeší samo. A kupodivu, ani tentokrát naše osvědčená metoda neselhala!
V našem městě byla otevřena nová stomatologická ordinace, přímo specializovaná na paradentózu! To máme štěstí.
Nažhavili jsme telefony, kolega získal termín v první polovině srpna a já týden po něm. Zubaře se nebojím, neměla jsem proto z blížícího se data žádné trauma.

"Tak co, jaké to bylo?, vyzvídala jsem u kolegy po jeho první návštěvě.
"No, je to mladá zubařka, má hezkou ordinaci a pěkné křeslo..."
"Oúúú, křeslo!", zaúpěla jsem, "To je hezké, ale to nám asi moc nepomůže."

Kolega mi vylíčil celou proceduru, takže jsem k zubařce šla podrobně informovaná.
Lékařka mne prohlédla, nahlásila sestře do záznamu dosti vysoká čísla (čím vyšší, tím horší), absolvovala jsem instruktáž, jak si správně čistit zuby, jejímž mottem by mohlo být "vše, co jste si dosud mysleli o čištění zubů, můžete zapomenout", a obdržela novou sadu speciálních zubních kartáčků.
Ujistila mne, že zuby si zatím na noční stolek odkládat nebudu, nicméně je dobře, že jsem přišla, protože za dva roky už by vyhlídky nemusely být tak optimistické. Jeden zub mám zasažený kriticky, ale dá se s tím pracovat, ovšem za předpokladu, že budu dodržovat její doporučení a o zuby se velice pečlivě starat.
Ale to hlavní, čím musíme začít, je hloubkové čištění zubů. Provádí se nadvakrát, v lokální anestezii a jedno čištění trvá cca hodinu. To už jsem také věděla, kolega je na to samé objednaný na září. V recepci jsem proto čekala, že uslyším říjnový termín, ale kdepak. Protože jim někdo vypadl, mohu přijít hned zítra na první sezení a pozítří na druhé.

A tak jsem dnes, neplánovaně, absolvovala první část hloubkového čištění.
Nejprve několik injekcí a potom jsem už jenom ležela na křesle, které je opravdu pěkné, to měl kolega pravdu, a poslouchala svištění nástrojů.
Technologicky to asi není nějaký super zázrak; sama zubařka, když jsem po ní žádala podrobnosti, to přirovnala k zametání smetákem. Ale zajímavý detail přišel nakonec, kdy přímo na křesle pořídila asi čtyři rentgenové snímky vyčištěných zubů a hned na obrazovce počítače zkontrolovala, zda se jí práce podařila, případně zda není třeba někde něco dočistit. Pochopila jsem, že jde jen o nějaké mikrodávky rentgenového záření, které nestojí za řeč; mimochodem se předtím vůbec nedotazovala, zda například nejsem těhotná. Vida, kam se v době, kdy jsem neměla žádné stomatologické potíže, zubní medicína posunula.

Celkově musím říci, že to je podstatně méně spirituální zážitek než laserová operace očí. Ale pocit, že se zbavím nějakých bakterií, které mají zálusk na moje jinak zdravé zuby, není vůbec k zahození.
A v posledku jsem vděčná, že si mohu dojít do ultramoderní ordinace a nemusím ke kováři.


21 komentářů:

 1. Známý díky paradentoze přišel o všechny zuby. Nechal si pak do čelisti navrtat jakési šrouby či co a na ně umělý zuby. Stálo ho to bratru hodně přes sto tisíc...
  Rentgen zubu nám dělá zubař pokaždé, když vidí i malinký kaz, jsou to opravdu malinkaté dávky záření a na těhotenství to opravdu nemá vliv, stejně jako přirozené dávky radiace z okolí.
  A tak držím palce a závidím zdravé zuby!!! Já je mám poměrně zničené, blbou dětskou zubařkou a za druhé následkem nehody...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem si právě říkala, když mne moje zubařka posílala na tu paradentologii, že už abych začala šetřit do kasičky. Co jsem slyšela, klidně lze za nové zuby zaplatit cenu auta. To je jeden z důvodů, proč se teď moc nelituji:-) - protože by to mohlo být o dost horší.

   Mám z dětství asi dva maličké kazy, ale v dospělosti už nic. I když si budu muset nechat ten jeden nejvíce zasažený zub prohlédnout, protože tam se mi právě na jaře něco podezřelého objevilo, co nechtěla zubařka zrovna hned řešit právě kvůli tomu celkovému stavu.

   Vymazat
  2. Já bych taky šetřil, ale už fakt nevím, na co mám šetřit dřív...
   Máme naštěstí skvělého zubaře a má sociální cítění - když mi před lety dělal můstek, fakturu na cca 5000,- zmuchlal a zahodil. A pak jsme šli na večeři a já nešetřil:-))))

   Vymazat
  3. Následkem nehody? Jaké, prosím pěkně? Já si čerstvě pořídil skůtr a zatím, vzdor vyhrožování, že jediná správ ná helma je integrálka, jezdím se skůtrovou helmou s odkrytou bradou -- tak jestli jste přišel o zuby na motorce, nebo nějak jinak.

   Vymazat
  4. Covere,
   ne, byla to autonehoda, Sejra se totiž před sedmi lety podruhé narodil:
   http://www.sejra.blogspot.cz/2014/08/sedme-narozeniny.html

   A jezdi na tom skútru opatrně.
   Nerada bych, aby ses nám někde vymlátil.

   Vymazat
  5. Covere neblbni. Skůtr prosím zahoď. Kolega si taky pořídil skůtr, po dvou nezaviněných nehodách ho přestal používat a koupil si malé auto. Mrtvých lidí díky motorkám mám kolem sebe dost (minimálně 3), jako cyklistu mě vybrzdilo auto tak, že jsem letěl přes něj. Dvoustopá vozidla se nehodí do naší silniční kultury.

   Pokud neposlechneš dobře míněnou radu, tak si aspoň kup slušnou integrálku a nešetři na ní (což znamená cenu nad cca 10 000 Kč).

   Vymazat
  6. Covere,
   přidávám se k Pefimu.
   My tě tady zkrátka potřebujeme:-)
   Nezvolíš nějaký méně nebezpečný adrenalinový sport?

   Vymazat
 2. Pomoct Ti nemůžu, zato nesmírně držím palce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, zubařka vypadá, že je hodně šikovná, teď ještě se musím naučit ty správné postupy a dodržovat je, motivaci mám:-)

   Vymazat
 3. Jo, jak Ti Chris rozumím´,zuby jsou vizitka....máme děsivě drahého zubaře, co nemá smlouvu s pojiš´tovnou, paradontozu řeším preventivně, kejkle s kartáčky moc neprovozuji, jsem na sebe flink,manžel je namáčí místo listerinu/ ten jsem doma zakázala\ do červeného vína....jinak NIKDY nepoužívám pastu s fluorem, vyrábím si sama nebo ajurvédské.
  Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   nakonec budu ráda, že se mi to před několika měsíci ozvalo, protože jinak jsem na sobě nepozorovala žádné příznaky, preventivně jsem nic neřešila a žila bych dál v blažené nevědomosti, že to přijde někdy po padesátce:-)

   Listerine jsem si koupila, ale ještě jsem to ani neotevřela, a od zubařky jsem teď dostala něco jiného... zatím se v těch přípravcích vůbec neorientuji.

   Vymazat
 4. Chris, můžeš zkusit "Oil pulling". V češtině je to popsáno zde:

  http://karolinaloskotova.blog.cz/1406/oil-pulling-method-prirodni-beleni-zubu-a-detoxikace-z-pohodli-domova

  Funguje to v mnoha ohledech líp, než čištění zubů pastou a vyplachování úst poměrně drahými vodičkami.

  Olej doporučuji vybrat především podle chuti - z počátku člověku připadají nedobré snad všechny. Používat se dají asi všechny stolní oleje, počínaje oliváčem a konče řepkou. Do lžičky stolního se dá pro zvýšení desinfekčních účinků přidat kapka či dvě esenciálního (oregano, hřebíček, skořice).

  Co všechno za binec mi to při prvních dvou použitích uvolnilo z dutiny ústní je lepší snad ani nevědět, ale je to důkaz, že olejem lze opravdu vyplavit z úst víc "nečistot", než vodičkama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   děkuji za doporučení, i když se přiznám, že se mi popsaný postup jeví zatím technicky neproveditelný:-)
   Jinak ty stránky vypadají docela esotericky, ale snad se to této metody netýká.

   Jsem teď z toho docela nesvá, za dva měsíce mne čeká kontrola a jestli se zjistí, že se ta potvora vrací, tak nevím, co budu dělat.
   Kromě toho jsem dostala od zubařky po čištění antibiotika v tabletkách, z toho jsem taky nesvá, protože jsem to nebrala už asi 18 let, není mi z nich úplně dobře. Nechci si samozřejmě stěžovat, jsou daleko horší věci, to je jasné, jenom bych ráda, aby ta snaha byla k něčemu...

   Vymazat
  2. Kolem té metody je na internetu napsána spousta neuvěřitelných nesmyslů o detoxifikaci celého těla, nicméně podstata je taková, že olej proniká tam, kam se voda a věci na vodní bázi nedostanou, olej rozpouští to, co voda nerozpustí, oleje jsou antibakteriální a výsledkem je zdravější dutina ústní. Permanentní záněty v dutině ústní zatěžují organismus, takže je potom možné, že když se takto imunitnímu systému odlehčí, tak je pak schopen řešit i další potíže v těle.

   Trošku nechápu, co je na tom technicky neproveditelného. Olej v puse není tak odporný, jak si člověk myslí a hlavně je-li k oleji odpor, tak je potřeba začít od menšího množství. Stejně tak z počátku člověk nevydrží cumlat olej dlouhé minuty, prostě až toho má člověk dost, tak to vyplilve.

   Na té metodě je úžasné to, že člověk nemůže nic zkazit a nemá co ztratit, kromě trochy času a oleje. Já to praktikuji cca 2x měsíčně s řepkovým/slunečnicovým/olivovým/sezamovým olejem (co mi v kuchyni přijde pod ruku jako první) a přidávám k tomu jednu kapku oreganového nebo hřebíčkového oleje.

   Zda to má positivní účinky nebo ne nevím, ale když jsem s tím začal, tak jsem z počátku plival něco, co vypadalo jako kousky zubů, ale kousky zubů to nebyly - uvolnilo to tzv. mandlové kameny o jejichž existenci jsem do té doby neměl tušení. takže minimálěn něco pozitivního to udělalo.

   Vymazat
 5. Pro všechny diskutéry!
  Začněte používat propolis a budete mít po skoro všech problémech se zuby,
  Nejdříve však mrkněte na stránky, kde se píše o antibakteriálních účincích propolisu. Já to udělal a problémy jsou fuč.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   díky za připomenutí; můj tatínek dříve včelařil a o vynikajících účincích propolisu jsem přesvědčena. Léčila jsem si tím v minulosti vše, což ustalo, když jsme přestali mít domácí zdroj.
   Vlastně si vzpomínám, že jsem své stálé zubařce, když jsem ji na jaře navštívila kvůli bolesti, říkala, že si na to dávám propolis (kupovaný přípravek), což účinkuje a uleví. Ona se na to netvářila, ale to mne nepřekvapilo, protože lékaři obecně jsou k propolisu nedůvěřiví.
   Já si ale myslím, že to je nedoceněný lék na kdeco.
   Jenom se musí před prvním použitím ozkoušet, zda dotyčný není alergický, na propolis může existovat alergie.

   Vymazat
  2. Já to nepsal.
   Milan

   Vymazat
  3. Aha, shoda jmen.
   Ale to nevadí, malou reklamu na propolis tady klidně mít můžeme, je to totiž opravdu dobrá věc.

   Vymazat
  4. Příspévek o propolisu napsal Milan II
   Milan II

   Vymazat
 6. Ad alergie a propolis. Alergizovat může náhle cokoliv, i to, co bylo léta bez reakce používáno (užíváno). Propolis patří k silným alergénům. Vzhledem k tomu, že se předpokládá aplikace do ústní dutiny, tak vzniklý alergický masivní otok by byl fatální. Christabel, máte tři děti. Brala bych to jako nepřiměřené riziko. Zvláště pokud už můžete být nabuzena z dřívějších aplikací (v dětství). Ela
  PS Zde to není k tématu, ale obecně mě dlouhodobě fascinuje fascinace "přírodními medikamenty", ať to stojí, co to stojí.. Dnešní populace je jiná, než ta před sto lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   děkuji za připomínku. Zrovna alergie na propolis mne nějak nenapadlo se bát:-) Mám s jeho aplikací dlouhodobé zkušenosti, i když v posledních letech jej užívám sporadicky. Nijak exaktně jsem to nezkoumala, ale mám dojem, že ty kupované přípravky nejsou tak "silné", jsou ve slabší koncentraci než to, nač jsem byla zvyklá z domova:-)
   S rizikem alergické reakce jsem se bohužel musela naučit koexistovat dlouhodobě, protože mám sice jedinou alergii, ale zato takovou, která skutečně může být fatální a navíc se jí nelze úplně vyhnout třeba tím, že si dám pozor, co jím, a to alergii na hmyzí bodnutí. Jsem tedy vybavena pohotovostními léky pro tyto případy, např. Epipenem.

   Ad přírodní medikamenty: to se čas od času objeví, nějaký zaručený lék na všechny neduhy:-) Ale zrovna propolis mi nepřijde, že by byl nějakou módní záležitostí. Já sama těmto módám nepropadám, ale mám za prospěšné všechny včelí produkty, kromě propolisu např. také tzv. mateří kaši.

   Vymazat