pátek 3. října 2014

Kdo se fotí a kdo ne

Mám průšvih ve škole!

Loni na podzim přišla dcera jednoho dne ze školy s tím, že se fotografovali. Trochu jsem se divila. Na podzim? Děti se přece fotí na konci školního roku, kdy se pořizuje společná fotografie třídy.
Za pár dní se ovšem ukázalo, oč jde.
Holčička přinesla ze školy balíček se svými fotografiemi ve vánočních kulisách. Kromě několika obrázků tam byly nějaké předměty, také s fotkou, například přívěšek ke klíčům, dopis pro Ježíška a podobně. A za to celé bylo požadováno asi 400,- Kč. Můžeme si ale nechat jen část balíčku, potom zaplatíme o něco méně, nebo můžeme balíček vrátit a nebudeme platit nic.
Původně jsem rozhodla, že si ponecháme jen část věcí za nižší cenu, ale dceruška byla z toho, že by musela část balíčku vrátit, tak rozrušená, že se nakonec rozhodla doplatit si zbytek ze svých skromných úspor. Když jsem viděla, jak záležitost prožívá, už jsem nic nenamítala, jenom jsem se mezi řečí zmínila paní učitelce, že mi taková akce ve škole připadá nevhodná.

Vůbec se mi to nelíbilo. Co je to za akci? Místo vyučování se poskytuje prostor komerční firmě. A za předražené věci rodiče zaplatí, protože dětem je líto věci vrátit. Někteří rodiče si to ale dovolit nemohou, cena není nijak nízká, vzhledem k tomu, že jde jen o fotografie, zejména má-li rodič ve škole dvě či tři děti.
Ve škole se na začátku roku podepisuje souhlas s fotografováním dětí; souhlas jsem udělila, ale předpokládala jsem, že jde o fotky na nástěnku či na web, například na téma "První den ve škole", nebo "Jak jsme se měli na výletě". S podobnými komerčními akcemi nejsem srozuměna.

Záležitost vyšuměla a já jsem na ni pozapomněla.
Ale tento týden jsem našla v dceřině žákovské knížce sdělení, že bude opět fotografování; k tomu jsme měli připsat, zda s tím souhlasíme; o ceně obrázků nebylo v informaci ani slovo.
Náš druhý školáček měl v notýsku jen poznámku, že v pátek bude fotografování.

Doma proběhla velká diskuse.
Naše dcerka se fotit samozřejmě chtěla, i když připouštěla, že některé její kamarádky se fotit nebudou. My s manželem si sice můžeme dovolit fotografie zaplatit, ovšem na podobné zbytečné rozdělování třídy na děti, které ano, a ty, které nikoliv, jsme docela citliví. Podobnou akci v režii školy bohužel nemůžeme akceptovat. Padlo jasné ne. A s tím nastal problém, protože holčička smutnila a plakala a nedovedla pochopit, proč jí rodiče takovou hezkou věc jako fotografie s vánočním stromečkem nechtějí dopřát.
Zůstali jsme neoblomní. Klasická ukázka ždímání peněz přes děti.
A protože je zjevné, že stejná situace může nastat každoročně, je namístě věc řešit důrazněji, než prostým odepřením souhlasu.

A tak jsem se ráno dostavila do školy a v ředitelně vyjádřila svůj nesouhlas s celou akcí.
Uvedla jsem různé důvody, zdůraznila jsem, že nechci věc řešit nějakými oficiálními stížnostmi, nicméně s konáním podobných komerčních podniků ve škole mám skutečně problém. To by za chvíli mohla přijít kadeřnice s tím, že zájemce ostříhá. Nebo prodavač tabletů, který místo vyučování popíše dětem jeho výhody.
V našem městě je několik opravdu kvalitních fotoateliérů, proto si přece rodiče, kteří mají o tuto službu zájem, mohou objednat ateliérové focení dětí tam, v prostorách k tomu určených. Nevidím důvod, proč fotografování každého dítěte zvlášť pořádat v době vyučování. Navíc není ošetřeno, co se stane s fotografiemi, které rodiče nechtějí. Budou skartovány či jinak znehodnoceny? Jak je zajištěno, že nebudou zneužity k různým obchodním nebo jiným účelům?
A jak probíhá výběr spolupracujícího fotografa? Když přijde jiný fotograf, také mu bude taková akce umožněna?  A proč tedy nebyl zvolen místní fotograf, ale nějaká firma z úplně jiného regionu?
A vůbec, proč mají být rodiče stavěni před dilema, zda děti nechat takto fotit či nikoliv, proč mají stát před rozhodnutím, zda si hotové fotografie ponechat nebo ne? Do jakých zbytečných situací nás to škola tlačí?

Reakce byla překvapivá a rychlá. Fotografování bylo rozhodnutím vedení školy zrušeno, protože "rodiče si stěžovali".

To byl byl konec příběhu, ale není.
Mám totiž ve škole průšvih.
Jsem "ta, která zrušila focení dětí"! Jsem ta zlá. Děti se tak těšily! A některé se na to i oblékly. A já jsem jim to sebrala. Taková zlá matka jsem.
Když jsem šla vyzvednout děti, jedna z učitelek, také matka školních dětí, mne v tomto smyslu slovně napadla. Stalo se tak před dětmi, před spolužáky mojí dcery, kteří scéně přihlíželi.
Jiná nesoudná učitelka dokonce neváhala označit mou dceru (přímo před ní, takže to dcera slyšela) za tu, která si zrušení akce "vyřvala".
Jistý učitel mne před jídelnou začal zkoušet ze znalostí školského zákona: "Víte, co je to právní subjektivita? Víte, kdo je nadřízeným ředitele školy?" Asi se domníval, že mne těmito otázkami zastraší, že seznám svou neznalost a sklopím hlavu. Bohužel jsem mu odpověděla správně, ředitel totiž žádného nadřízeného nemá, je statutárním orgánem; škola má ovšem zřizovatele, s nímž je možno jisté záležitosti řešit, pokud se to ukáže nezbytným. Jen nerozumím tomu, proč mne pan učitel takto zkoušel. To je standardní postup, že rodiče, kteří s něčím ve škole nesouhlasí, musí zodpovědět otázky týkající se právního postavení školy?

Celkově vzato, mám průšvih.
A vůbec mne to nemrzí.

Alespoň jsem mohla dceři vysvětlit spoustu věcí.
Mimo jiné to, že se každý snaží vydělat peníze, jak může, a neváhá k tomu využít děti.
Že i dospělí dělají chyby a překračují mantinely.
A také to, že mým povoláním je říkat nepopulární věci, že musím být připravená na to, že mne bude okolí osočovat a nikdo se mne nezastane. A já na to připravená jsem.


154 komentářů:

 1. Panejo.. Naprosto správný postup z hlediska rodiče. Totálně destruktivní postup z hlediska dítěte. Nechtěla bych být Vaší dcerou. Nedělejte si iluze, že to pochopí, že ji tím prospějete (nyní, nebo do budoucna). Vylučujete ji, dáváte stigma na čelo, komplikujete vztah s pedagogy, spolužáky, uvádíte v stres a zmatek. Nemyslete si, že to v tomto věku zvládne. Jednou se to vynoří a bude zle. Dítě jako rukojmí. Dítě jako oběť ideálů rodiče. Omlouvám se za úpřimnost, ale věřte, že jsem to tentokrát po sobě četla a přeformulovávala, aby to nebylo od plic. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec s Vámi nesouhlasím.
   Paní Christabel postupovala správně.
   Milan

   Vymazat
  2. Paní Christabel se totiž rozhodla, že nebude za úplného vohnouta:-)
   A pokud možno nebude takové vohnoutství předvádět dětem.

   Vymazat
 2. Chris, já jsem v klidu. Jen jsem mám děti skutečně ráda. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky v klidu:-)
   Ono se to zvládne, nebojte se.
   Za rukojmí si děti bere škola tím, že je předhodí těm vydřiduchům. A to já nehodlám dovolit.
   A vůbec, takových konfliktů mají různí rodiče se školou mraky, jen se nebojte, ono se to zvládne.
   Já mám děti taky ráda, a právě proto bylo nutné udělat tomu přítrž. Ta škola si prostě nemůže dovolit všechno. Někdy je třeba se autoritě postavit.
   Já si vážím Vašeho názoru, ale uvažte, že tu situaci tady znám a mohu si ji nějak vyhodnotit. .

   Vymazat
  2. Elo,
   abych Vás tak neodbyla...
   Já nemám žádné ideály, co se týče výchovy a vzdělávání. Těžko tedy může být někdo jejich obětí. Myslím, že každý prostě dělá, jak umí.

   Pokud jde o školu, respektuji jejich přístup, a myslím, že ve škole to vědí. Opravdu neřeším nic, co se týče výuky, prospěchu, úkolů, prostě nic, nijak do toho nezasahuji, nejsem ve škole kvůli každé hlouposti, i když bych třeba nějakou námitku měla. Prostě jsem vybrala tuto školu a ať si řídí výuku, jak umí.
   Také si všimněte, že ani v tomto případě jsem neřešila nic konkrétního, co by se týkalo konkrétního učitele, předmětu nebo podobně, mého dítěte konkrétně.
   Ovšem toto jde úplně mimo poslání školy, je to s ním dokonce málem v rozporu.

   A ještě jedna věc: někteří lidé budou mít komplikovaný vztah s autoritami vždycky. S tím nic neuděláte, asi to nejde ani ovlivnit.
   Taková maličkost: moje holčička na první hodině angličtiny, ačkoliv se na učení angličtiny celkem těšila, prohlásila, když se měly děti představovat: "Nelíbí se mi angličtina a nechci se ji vůbec učit."
   Začala to pěkně, že?
   A vidíte, má stále stejnou paní učitelku, asi se spolu musí nějak srovnat, a angličtina je její nejoblíbenější předmět, snad ještě s matematikou.
   Některé věci jsou prostě složitější, a lidská povaha je úplně nejsložitější...

   Vymazat
 3. Škoda, že to nejde opravit, jako na fb. Vyhoďte, prosím, to "jsem" ve druhé větě. Díky. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale tady to také nejde opravit, já nemohu zasahovat do komentářů, ale to nevadí, chápu smysl té věty.

   Vymazat
 4. Vazené pani doktorky (doktori ?) ,
  Nemohu si odpustit poznamku (kazdého z nas pohorsuje neco jiného).
  Pokud znate jména James Foley, Steven Sotloff, David Haines, Hervé Gourdel, Alan Henning.... tak jiste uznate, ze uzivat vyraz "rukojmi" v souvislosti s
  holcickami a a chlapecky z ceské skolicky je nemistné.
  Ty si skola nebere "za rukojmi", ani kdyz je "predhodi vydriduchum" fotografum...
  Tim spis, kdyz jim dava na vybranou: fotografovat se ci nefotografovat se, koupit ci nekoupi si fotografie..

  V obecne rovine souhlasim s Elou. Milujici rodice, ve snaze jednat v zajmu deti, jim svym dobre minenym zasahem mohou prokazat medvedi sluzbu.
  Skola je specificka komunita

  V uvedeném konkrétnim pripade jednaly pani ucitelky neprofesialne.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem slovem rukojmí v komunikaci se školou rozhodně neoperovala.

   Na vybranou nemají všechny děti, např. loni se fotily automaticky všechny, ani jsme o tom dopředu nevěděli. Potom jsme měli na vybranou, jestli hotové obrázky zaplatíme, nebo ne. Ale takový postup, navíc když rodiče nejsou informováni o ceně předem, není vůči rodičům ani dětem fair.

   V zájmu dětí rozhodně není, abych doma v soukromí nadávala na tuhle akci a potom pokrytecky sáhla do peněženky a zaplatila to, "aby si to dítě nerozházelo".
   V zájmu dětí není, že některé se fotí a některé nikoliv, protože na to nemají, jenom se dívají, jak se fotí jejich spolužáci, kterým to rodiče mohou zaplatit, a to prosím v době školního vyučování.
   To vše je proti zájmu dětí, celá ta akce není v zájmu dětí, ale jenom v zájmu toho, kdo tuhle službu poskytuje.

   Vymazat
  2. Ohledne "rukojmi" to byla reakce na komentar ze 3.10. 22.50., ktery mne trochu prekvapil.

   Deti se nefoti jenom proto, ze na to nemaji, ale treba i proto, ze se foti nerady.
   Nebo ze o tom doma s rodici predem diskutovaly a samy uznaly, ze to neni v jejich zajmu.
   Deti jsou schopné mnohé chapat, kdyz se jim vysvetli duvody.
   MaB

   Vymazat
  3. Ad rukojmí - použila jsem to v reakci na prvý komentář v diskusi, kde mne to v daném kontextu také trochu překvapilo.
   (Navíc takto pojímáno by muselo být rukojmím de facto každé dítě, jehož rodiče se školou něco řeší; a co tak slyším, řeší spousta rodičů kdeco.)
   Samozřejmě ve vztahu k hrůzám, které se teď dějí, je to příliš silný termín, to bezesporu.

   Ono to focení samo o sobě je zábava, navíc víme svoje, je jasné, že je to lepší než učit se vyjmenovaná slova nebo násobilku.
   K diskusi jsou potřeba věcné informace, řada rodičů je ale nemá (to vím z vlastní zkušenosti). Navíc dítě, které se má rozhodovat, jestli přijmout takovou pro něj lákavou nabídku, nebo ne... to je poněkud problematické.

   Vymazat
 5. "neprofesionalne."

  Jelikoz je pro mne zajimavé srovnavat, tak jeste dodatek.

  Tady je to s fotografovanim podobné.
  Udela se fotografie skupinova a ty deti, které se chteji nechat vyfotit samy, maji tu moznost. Koupe fotografii povinna neni.
  Z penez, které se za fotky vyberou, dostane urcité procento skola.
  Behem roku se porada cela rada dalsich lukrativnich akci (blesi trhy, prodej listku na tombolu nebo loto, balicku s cukrovim, skolniho casopisu, kulturni predstaveni s dobrovolnym vstupnym apod., kazda iniciativa je vitana)
  Za penize, které se tak vyberou, se na konci roku usporada skolni vylet pro vsechny deti bez rozdilu.
  Tady by to rozdelovani na deti, které ano a na ty, které ne, bylo urcite mnohem bolestnejsi nez u toho fotografovani..
  MaB

  .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, tady se dělá také tradiční focení na konci školního roku.
   Děti se vyfotí společně s paní učitelkou a potom si ještě mohou udělat jednu či dvě fotky s kamarády, to vše je za přiměřenou, rozumnou cenu.
   Nejde o předražené kýče, jako je toto, kde je navíc každé dítě zvlášť, nejsou pohromadě.

   A je potřeba to rozlišovat: když děti něco vyrobí nebo uspořádají koncert a vyberou na nějaký potřebný nebo milý účel, tak to je jejich aktivita, iniciativa, něco se společně naučí, prožijí, o něco usilují, má to nějaký cíl.
   To, co kritizuji, je propůjčení školy ke komerční akci, nevyžaduje od dětí žádnou iniciativu, jen zaplatit nepřiměřenou cenu od rodičů.
   Nechápu, že to škola vůbec dovolí.
   Připadá mi, jakoby ty učitelky o tom vůbec nepřemýšlely: to jim nevadí, že takhle ty děti zbytečně dělí, že se místo vyučování podniká něco takového? Že jedny se mají fotit a druhé jsou odstrčené?
   My bohužel nesnášíme takovou zbytečně navozovanou sociální segregaci.

   Vymazat
  2. Kdyz jde o neprimerenou cenu, nechapu, proc ji rodice zaplati.
   Deti si musi zvykat i na to, ze se jim obcas rekne "ne".
   To je potrebné pro strukturovani jejich osobnosti, stejne jako
   duslednost a vernost zasadam ve vychove .
   Kdyz mne tedy dite slysi, ze nesouhlasim se zpusobem, jakym se fotografovani provadi a nadavam na ne, nebudu potom samozrejme fotky platit.
   Ale nebudu ani branit tem, kteri treba maji na vec jiny nazor, aby se fotit nechali.
   Jen bych pozadala vedeni skoly, aby to pro zajemce nebylo ve vyucovaci dobe, ale az po ni.
   V prosazovani zakazu reseni opravdu nevidim.

   Té socialni segregaci se da v kapitalistické spolecnosti tezko zabranit.
   I kdyz se docili, ze se to ci ono zakaze.
   Vzdy budou deti, které nosi znackové skolni potreby a obleceni bez ohledu na to, ze nekteri jejich kamaradi ve tride maji jen levné.
   V dospelosti to pak muze byt naopak, chudoba byva velmi motivujici hnaci sila. viz treba fotbalisté.
   A co znamych séfu velkych podniku i nositelu Nobelovy ceny vyslo ze skrovnych pomeru. :)
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   řeknu Ti, proč to rodiče zaplatí.
   Zaplatila jsem to loni, ačkoliv jsem s tím nesouhlasila. Dítě donese domů hotové fotky, líbí se mu a rodič řekne, že se to vrátí té firmě, že to nechceme... A to je dítěti líto. Je to jeho podobenka, jeho identita. Nechápe to. Přece je to tak hezké. A tak rodič sáhne do peněženky a tu předraženou věc zaplatí.

   Jinak my jsme dceři také vysvětlili, že se fotit nebude, bylo jí to líto, ale nakonec si to přebrala.
   Já jsem to potom šla probrat do ředitelny - udivující byla rychlost, s jakou vedení školy akci zastavilo... proč asi? Kdyby to bylo tak košer a právně podchycené, tak to nezastaví. Tohle bylo velmi na vodě, nemusíme si nic říkat.

   Nevadilo by mi, kdyby to bylo po vyučování, jak píšeš. Prostě kdo chce, ať tam zůstane, a vyfotí se. Ale místo výuky?

   Jinak zákaz akce si nevynucuji, naopak, nabídla jsem škole, že pomohu s tím, aby se to dalo právně do pořádku, například s tím, aby byli rodiče skutečně předem informováni, oč jde, aby to bylo transparentní a bylo to zkrátka správně podchyceno.

   Ad sociální segregace: ano, jsem si toho vědoma, je to tak, projevuje se to jistě i na školním vybavení, máš pravdu, děti jsou s tím konfrontovány od začátku. Ale to nic nemění na tom, že se rozdíly nemusí tímto způsobem ještě zdůrazňovat.
   Kdyby místo téhle hlouposti šla celá třída na procházku, povídali si o tom, co vidí, bylo by to fajn, bylo by to levnější, zdravější a užitečnější:-)

   Ale nejde jen o tu sociální otázku, má to i jiné aspekty, například právních problémů spojených s takovou aktivitou je více.

   Vymazat
 6. Palec nahoru, Chris, udělala bych to samé, proč pořád ustupovat?
  Dita

  PS:jinak říkám místní škole ústav pro choromyslném za což sklízímkritiku od svého otce

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   to já si také říkám.
   Proč budeme předvádět dětem naživo, že s něčím sice nesouhlasíme, ale poslechneme nebo přinejlepším mlčíme, abychom si to s někým nerozházeli?
   Budeme doma nadávat a navenek se usmívat a kývat?
   Toho jsme si tady užili dost.

   Do téhle situace mne dostala škola.
   Mohla jsem se skřípěním zubů nechat dítě fotit, ačkoliv si o tom myslím svoje.
   Mohla jsem jí to zakázat, ať se dívá, jak se fotí ostatní.
   A mohla jsem sdělit škole, že se mi nelíbí, že mne staví před tuto volbu, že to není podle mne správné. A přesně to jsem udělala.

   Vymazat
 7. Koukám, že se reakce na můj první komentář celá významově posunula. Jak já to nemám ráda :-(.
  Snad je jasné, že jsem nepsala, že se dětem má ve všem vyhovět a ustoupit. Že když dítě chce, tak rodič srazí podpatky a poslechne. Moje největší starost vždy byla, aby se náš jediný syn nechoval jako "jedináček".

  Jde o situaci, když se ve školním kolektivu musí pohybovat dívka, matka které cituji z úvodního článku: "Jsem "ta, která zrušila focení dětí"! Jsem ta zlá. Děti se tak těšily! A některé se na to i oblékly. A já jsem jim to sebrala. Taková zlá matka jsem.
  Když jsem šla vyzvednout děti, jedna z učitelek, také matka školních dětí, mne v tomto smyslu slovně napadla. Stalo se tak před dětmi, před spolužáky mojí dcery, kteří scéně přihlíželi.
  Jiná nesoudná učitelka dokonce neváhala označit mou dceru (přímo před ní, takže to dcera slyšela) za tu, která si zrušení akce "vyřvala"."

  Jestli tato pozice, tento stres, do kterého se uměle nevíkolikaleté (8-9?) dítě dostalo mu pomáhá ve vývoji, tak.. Nic tak.. nebude. Prostě nepomáhá, nevychovává, nestimuluje, ale škodí. Ve jménu vyšší spravedlnosti, nebo chcete-li z pocitu dobře vykonané práce její matky. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   to se stane, že se v diskusi něco zamluví jiným směrem, ale nevadí, myslím, že smysl je jasný.

   Ve školním kolektivu se moje dcera bude pohybovat.
   Víte, ono je tam dost dětí, jejichž rodiče z focení také nejsou nadšeni, děti, které se fotit nesměly - a ty se určitě nezlobí. Atd.

   Dítě je osmileté.
   A tento konflikt, který se bezpochyby vyřeší, se stane součástí jeho vývoje. Ale Vy nemůžete soudit, co si z toho odnese. Záleží na mnoha faktorech, komunikace v rodině je mezi nimi podle mne na prvním místě.

   Mimochodem, paní učitelka mne od začátku upozorňuje, že naše holčička příliš nestojí o zapojení do kolektivu. Má ve třídě kamarádky, ale asi nestojí o partu jako takovou. Myslím, že to není charakterová vada:-) Je prostě asi trochu více individualistická.
   (Tímto zdravím Covera, jestli nahlédne!)

   Skutečná spravedlnost nemá žádné přívlastky. Buď je, nebo není.
   A tady nejde o žádný pocit dobře vykonané práce. Chybu udělala škola, nikoliv já, já na to reaguji, jak umím. Jiní rodiče reagují jinak nebo jinak, ale tohle dítě má tyhle rodiče.
   Víte, přemýšlela jsem o tom Vašem "je to dobře z hlediska rodiče, špatně z hlediska dítěte". Já to tak neberu, nevnímám to tak. My jsme jednotka, jedna rodina.

   Vymazat
 8. Ahoj, nedivim se ti, jednala bych asi podobne... nutno dodat, ze ja jsem byvala ve skole ta, u ktere mi to pravidelne s nekym "rozkmotril" tata, protoze na poznamku o mem chovani v zk napsal pul strany vysoce intelektualniho textu, ze ktereho zdvorile vyplynulo, ze to je problem ucitelky, ze me neumi lip zabavit... a podobne. Nesla jsem to nekdy lip a nekdy hur, byla jsem tim znama vsude (to je ta, co musi mit porad neco extra), nekteri ucitele me nenavideli, jini se byli schopni zasmat a pustit to z hlavy. Kazdopadne dodneska si v sobe nesu (sebe)jistotu v tom, ze muj tata se me vzdycky zastal a vzdycky byl na moji strane a taky to, ze se nebojim ozvat proti autorite, kdyz se mi neco nelibi...
  Sedmi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sedmi,
   díky za komentář.
   S tou jistotou, že se Tě rodina vždycky zastane a vždy stojí na Tvé straně - mám to naprosto stejně. Do života úžasná věc.

   Zajímají mne názory k tomuto tématu, tak jen pište, jen pište.

   Vymazat
  2. Ještě bych ale doplnila, že to zastání se neznamená, že dítěti se ustupuje, vše se mu odkýve a podporuje se i jeho nesprávné chování, rozmary a podobně. To tedy rozlišuji.
   Ale v tomto případě děti nic neprovedly, chybu udělala škola.

   Vymazat
  3. Ozvat se proti autorite, kdyz se mi neco nelibi, je velice prijemny pocit zadostiucineni., to bezesporu.
   Také plne chapu argumenty a pohnutky Chris.
   Nejsou mi ale cizi ani argumenty, které uvadi Ela a navic se mi zakazovani ve vetsine pripadu prici.
   Proto bych asi jednala jinak.
   Nicméne jsem presvedcena, ze se dcerka ze stresu (pokud ho mela) brzy a bez nasledku dostane.

   Pokud jsou rodice na strane ditete vzdy, kdyz jsou presvedceni, ze pravem, je to zcela na miste.
   Nastesti uz asi plati jen vzacne, co jsme slychavali od pametniku.
   Kdyz si pry ucitel na dite stezoval, rodice syna nebo vzacneji asi dceru hned potrestali, aniz by nejprve vyslechli jeho (jeji) verzi.
   Dnes jsou naopak cim dal castejsi pripady, kdy si to rodic prijde vyridit, treba i rucne, s ucitelem.
   O jednom z nich, ktery se zde resil u soudu, jsem se tu jiz pred casem zminovala.
   MaB

   Vymazat
  4. MaB,
   viz výše v komentářích - o zákaz nejde. Jde o to, aby se akce konala, ale za transparentních podmínek. K tomu jsem nabídla škole součinnost, samozřejmě bezplatnou.

   Je to tak, trend se obrací. Dříve byl učitel vše, dnes je dítě příliš moc postaveno na piedestal, vše se točí kolem něj, a to není správné.

   My právě nesouhlasíme s tím, aby při sebemenším problému nastoupili na učitele rodiče se stížnostmi. Právě proto to tak neděláme, nejsme chroničtí potížisté:-) Jak jsem psala výše, ponechávám škole její kompetence, nezasahuji do toho.

   Tohle bylo ale něco jiného.
   Škola svým postupem vytvořila nám doma problém, který by vůbec nevznikl, kdyby se všichni drželi toho, co se má ve škole dělat, a měli trochu empatie. Jejich chyba.
   A protože bych tento problém měla každoročně a ve vztahu k více dětem, nejen jednorázově (jak jsem se domnívala loni, že to je nějaká jednorázová akce), musím to odmítnout. Tohle já opravdu nebudu řešit.

   Vymazat
  5. Chris, je mi naprosto jasny Tvuj pristup k veci.
   Jak ale pises v clanku., ve skole to nekteri pochopili jinak:
   "zruseni akce si 'vyrvala '" - "zruseni" nebo "zakaz", nuance je zde velmi mala a vysledek je stejny.

   Také jsem se divala na ceny v tom mistnim atelieru pana JS.
   Hodina 1000 kc, po 15 minutach, cena za jednu fotografii 50kc.
   Tak se ani nedivim, ze se cena skolniho fotografa 400kc nezdala rodicum premrstena, zvlaste kdyz si mohli vzit z balicku jen fotografii nekolik. Nebo zadnou.

   Jestlize se ale domnivas, ze slo o akci "ne kosér", pak bylo Tvé jednani spravné. I za cenu momentalni nepopularity ve skole.
   MaB

   Vymazat
  6. MaB,
   zrušení bylo pro ten den a může se to opakovat za transparentnějších podmínek. Zákaz by byl plošný a akce by se opakovat nemohla.

   Cena přemrštěná je, můžeš mi věřit, znám místní podmínky.
   Mimo jiné zastupuji velmi často v opatrovnickém řízení o výživném nezletilých dětí, mám přehled o běžných, obvyklých příjmech rodičů, mám přehled o tom, jaké výdaje jsou pro ně podstatné. Ta částka představuje například cenu obědů pro dítě ve školní jídelně za celý měsíc. Pro zajímavost, půlroční docházka na uměleckou výuku do místní základní umělecké školy stojí cca 1.200,- Kč.
   Kromě toho začátek školního roku je pro rodiče velmi finančně náročný, ono je sice zdejší školství bezplatné, ale peníze tečou z kapes rodičů proudem, platí se různé pracovní sešity, pomůcky, cvičební úbory, kroužky, pobyt v družině, vím naprosto jistě, že pro mnoho rodičů jsou tyto výdaje hodně zatěžující, byť my sami díky Bohu nemáme problém to financovat.

   Nepopularita ve škole je mi úplně šumák, ostatně já nejsem nepopulární, s vedením školy mám dobré vztahy a zůstanou dobré i nadále. Dobré vztahy mám i s rodiči spolužáků našich dětí, které znám.

   Vymazat
  7. Chris, vsak jsem si hned rikala, ze to v clanku s tim "mam prusvih" a "jsem ta zla" asi dost prehanis :)

   Co delam ja, kdyz je cena premrstena ? Reaguji podobne jako extlaca.
   "Tak tohle beze mne !" se stalo jednou z mojich deviz uz davno.
   MaB

   Vymazat
  8. MaB,
   ono se to teprve bude řešit, v nadcházejících dnech, tak se uvidí.
   Zatím jsem o tom mluvila jen s mojí kamarádkou, která má dítě ve stejné třídě jako my. Z focení vytočená, loni to zaplatila ze stejného důvodu jako my - že to dítě už přímo, bez předchozí informace, doneslo domů. Letos nesouhlasila. Mám její plnou podporu.
   A takových rodičů je ve škole velmi mnoho.

   Vymazat
  9. říkání NE :) je prima sport ... jeden můj kamarád měl větu (kterou jsem přejal pro těžké případy) "Řekl jsem NE, které části věty jste nerozuměl(a) ?". Když se na mě přilepí nějaký ten šiřitel dobra / prodavač horké vody (svědci Jehovovi, GreenPeace, výhodná změna dodavatele elektřiny) a začínají vynucený dialog otázkou "Máte rád zvířátka ?" nebo "Chtěl bych Vám dát dárek" či "Mohu s Vámi na chvíli hovořit", musím být připravený ... říkám to s plným vědomím toho, že jsem se to musel naučit, dřív jsem to neuměl (jak já nemám rád, když mi někdo něco nutí :D). Takže nevyžádaní fotolapkové: NE.

   Vymazat
  10. Kdyz tohle clovek pochopi, ma vyhrano ! :)
   MaB

   Vymazat
 9. A Elo, dovolila bych si rict z pohledu ditete, ktere si tim proslo, ze to rozhodne ve vyvoji pomaha :) alespon u mne to tak bylo. Ale to musi kazdy rodic posoudit sam. Jine dite by to treba neslo jinak a vysledek by byl taky jiny... Sedmi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to určitě hodně individuální.
   U každého dítěte je potřeba zohlednit jeho povahu, zohlednit tu situaci.
   Náš prostřední je úplně jiný než jeho sestřička, je také mladší, určitě by se orientoval v situaci jiným způsobem a nesl to jinak. Jeho se to ale netýká.

   S tou popsanou situací bychom byli nadále konfrontováni každoročně, a dvojmo, brzy snad trojmo. Každý rok bych to řešila.
   A už nemusím:-)

   Vymazat
 10. Christabel, palec nahoru. Udělal bych to taky tak. Minulý pátek jsme se (protože jsme měli v Praze hodinovou pauzu), vydali do Aquaparku Čestlice, můj syn se velmi těšil. Čekali jsme na otvíračku a překvapení bylo, že u hodinového vstupného je hvězdička a k ní poznámka, že jen pro majitele permanentky. Tedy rada paní pokladní je, kupte si to na dvě hodiny a pak jděte domů. Cena vstupu na jednu hodinu pro dva dospělé a jedno dítě by se tak vyšplhala přes 1000 kč. Nejsem uplný chuďas, ale život mimo Prahu mě naučil rozlišovat, rozmýšlel jsem se asi 2 vteřiny a pak udělal otočku na patě. Synovi jsem to vysvětlil ... a šlo to docela rychle, protože jsem mu udělal příklad, že 1000 Kč, které má naspořené v kasičce by dal za jednu návštěvu centra na jednu hodinu. Někdy to prostě nejde jinak. Ano, dělají to v té škole nečestně, pokoutně a je to šmejdská praktika. Začíná to u pokladen v supermarketu, pokračuje reklamními bloky v pohádkových pásmech a vede to až těm šmějdským akcím pro důchodce. Televizi jsem vypnul před 10 lety, na podomní prodejce pouštím psa, před návštěvou supermarketu dám dětem najíst a jestli mi tohle udělá místní škola :) tak si Vás vezmu za advokáta. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem to doma vysvětlovala na příměrech.
   Několik stovek korun, za dvě děti, to už jsou třeba peníze na boty. A ne všichni rodiče si mohou částku, kterou mají určenou na boty, dovolit vyhodit za předražené fotky, které ani nechtěli.

   Příměr s akcemi pro důchodce je zajímavý... ano, také zranitelnější oběti reklamního snažení. Každý se prostě snaží vydělat, jak může, etika jde často stranou. Mimochodem, jedna z věcí, která na tom je netransparentní, je právě účast konkrétního fotografa. Proč tenhle a ne jiný? A také poskytnutí prostor školy pro komerční činnost nějak vybraného subjektu není zrovna čistá praktika.

   Tyhle akce se dělají v mnoha městech, někde jsou třeba fotky levnější, ale princip je stejný.

   Diskuse na téma podobné akce:
   http://baby-cafe.cz/forum/diskuse/43/41624

   A zde, co také musí někteří rodiče řešit:
   http://www.vlisni.cz/comment/127

   Vymazat
  2. zajímavé odkazy ...
   Malá kalkulace: 3 třídy za den á 30 dětí á 400 kč = 36 000 Kč příjmů za den, náklady odhaduji na 6 000 max. = denní profit je 30 000 Kč. Vynásobit si měsíční profit zvládne asi každý. Opravdu by mě zajímala ta provize pro školu. Pro školu ?
   Opravdu zajímavá aktivita, kdy si každé druhé dítě může s kamarádem udělat fotku pomocí svého mobilu, rodiče je můžou fotit každý den 10 x a paní učitelka může sázet momentky ze třídy jak na běžícím pásu. Podobný sentimentální byznys se tady rozjíždí pokaždé, když u nás na návsi zakotví kolotoče ... rána ze vzduchovky za 10, autíčka 50, cukrová vata 30 ....

   Vymazat
  3. Fotograf tam ale vyfotí více než tři třídy za den, ale zase si každý fotky nekoupí.
   Rozdíl oproti kolotočům vidím v tom, že tam jsou děti pod dohledem rodičů, prostě rozhodneme, jestli tam půjdeme, nebo ne, a pokud ano, kolik utratíme.
   Ale kdyby někdo vrazil děcku do ruky cukrovou vatu a řekl: "Vem si ji a dones mi za ni třicet korun, a jestli to rodiče nechtějí, tak mi ji přines zpět." - tak by to bylo asi dost divné.
   A přesně takhle to škola s fotografem dělá.

   Jinak škola nemá s fotografem uzavřenou žádnou (!) písemnou smlouvu.
   Nechápu... už jenom to, že mi ten učitel tvrdil, že rodiče dali souhlas s focením na začátku školního roku. Ano, dali, ale škole! Ne třetímu subjektu. Jak hodlá škola zajistit ochranu pořízených fotografií, které umožnila? No, nijak. To je totiž vůbec nezajímá.

   Vymazat
 11. Palec hore!!!
  U nás je to nemlich to samé. Naštěstí Pepík žádné své fotky nechce, tak s tím vysvětlováním nemáme problém.
  Jinak my jsme předminulý týden podepisovali souhlas, který byl také tak výživný, že jsem si musel nalít panáka. V podstatě v něm šlo o to, že jsme museli souhlasit s tím, že přebíráme zodpovědnost za Pepíka na školním výletě a prohlašovali jsme, že Pepik to zdravotně zvládne a že svým zdravotním stavem neohrozí ani ostatní.¨
  Když pominu, že je to celé absurdní, tak musím říct, že je to celé zvrácenost.
  Pochopitelně jsme se doma kvůli tomu pohádali, já odmítl podepsat, žena (zcela logicky) tvrdila, že Pepik na výlet nepojede a ještě mu to dají sežrat jinak - třeba taková msta pomocí extrémně přísného známkování je oblíbená a nebyl by problém dohnat Pepíka k propadnutí. A tak jsem podepsal...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   "Tesi mne, ze jste zustal Cechem !"

   To je zaver jedné skvelé scénky J.Wericha a M.Hornicka, ktera se mi pri cetbe Vaseho komentare vybavila.
   MaB

   Vymazat
  2. MaB, jsem z toho "čechovství" trochu rozpačitý...Nejhorší je, že máme přímé srovnání z jeho starším bratrem a školou, kterou navštěvuje a tam se takové věci vůbec neřeší- škola prostě přebírá zodpovědnost na sto procent. Dokonce existuje i částečná zodpovědnost za to, aby se kluk do školy dopravil v bezpečí (mají neustále v pohotovosti auto s řidičem, který na zavolání přijede, pokud by kluk uvízl třeba v Praze kvůli spoždění a už mu nic do Babic nejelo)
   A focení dětí? Nevzpomínám si, že bychom podepisovali nějaký extra souhlas, ale z focením kluka v rámci školních aktivit nemám problém a naopak to beru jako skvělou formu zpětné vazby - vím, že se Honza zúčastní běhu, kouknu na web školy a skutečně! Honza na dráze v plném běhu.
   http://www.opengate.cz/cs/fotogalerie/13784/run-and-help Hledejte kluka v modrém pruhovaném triku:-)

   Vymazat
  3. Achjo.
   Nepodepíšeš - škodíš dítěti, protože ho vylučuješ z kolektivu.
   Podepíšeš - zase jsi podepsal, zase jsi podepsal...

   Pak si vyber.
   Ale to je právě to: problém nemá dobré řešení.
   Chybu dělá ten, kdo tyhla nesmysly vyžaduje, ne ten, před koho je ta volba postavena.

   Vymazat
  4. Sejre, je zcela mozné, ze ma reditel Pepikovy skoly spatnou zkusenost s rodici-kverulanty a timto zpusobem se jisti. To by se dalo pochopit.

   Co je pro mne ale naprosto absurdni, je Vase obava ze msty ucitelu v pripade, ze byste nepodepsal.
   Vuci ucitelum, kteri mne vychovali, které jsem znala a které znam, to povazuji skoro za urazku jejich cti.

   Pokud se nemylim, je Pepikuv starsi bratr v elitni mezinarodni skole, ktera ma zcela jiné moznosti nez skoly bezné.
   MaB

   Vymazat
  5. myslím, že problém má řešení ... vysvětlit dítěti podstatu světa okolo, i když brzo ... dojít do školy a vysvětlit, že na základě takové akce nemáte jinou šanci, než zpochybnit jejich autoritu ... postavit se za svoje zájmy, to je jediná cesta, jak nebýt před sebou samým za hlupáka. NETUTLAT TO V SOBĚ, protože to skončí zmatkem a možná i nemocí.

   Vymazat
  6. Coz takhle zacit u "ne, ale...", "ano, ale..." :)

   Co na to psychologie ?
   "Ten, kdo se neodvazi prosadit vuci druhému svym "NE", je v infantilnim vztahu vuci autorite".
   MaB

   Vymazat
  7. Sejre, až jim takový formulář budete podepisovat příště, připište jim tam, že dle § 2920 až 2922 NOZ se škola odpovědnosti za dohled nad dítětem při školním výletu stejně nemůže zbavit.
   Milan

   Vymazat
  8. To je další věc, škola se přece nemůže odpovědnosti za dítě na školním výletě zbavit.

   Vymazat
  9. MaB: Honzíkova škola je sice elitní, ale česká a podléhá české legislativě. Pepíčkova škola je naopak pověstná tvořením problémů, tam kde nejsou a neřešením problémů, tam kde jsou. Ono je to složitější a nemá cenu se zde vypisovat:-(
   Jinak mohu říct, že už jsme mstu zažili, už je to nějaký pátek, bylo to na Honzíkovi, když si dovolil zástupkyni ředitele oponovat, že Pluto není planeta. Asi měsíc nosil pětky snad i za propisku.
   Já také rád vzpomínám na některé učitele, protože byli fakt skvělí (paradoxně to byli nejčastěji ti, kteří původně ani pedagogové nebyli, ale byli z praxe, např. učitel na geodézii) ale také si vzpomínám na zákeřné svině, prosycené komunistickými ideami, vyhořelé "staré panny", které děti přímo nenáviděly...A nemyslím, že by se většina z nich zásadně změnila.
   Milane, jo díky, udělám to tak.

   Vymazat
  10. MaB: už spoustu let vysvětluji svému okolí, že "ano, ale" je ve skutečnosti pasivně agresivní NE, matoucí, neproduktivní ... jak mnoho let jsem ho používal a dodnes mě při tomhle slovním spojení píchne u srdce

   Vymazat
  11. Pane Sejra, zadarmo ni kuře nehrabe.
   Takže Vy za tu radu koukejte zaplatit, a to tak, že přestanete zanedbávat svůj blog. Pište častěji, rád si Vás čtu (i když ne vždy komentuji, někdy prostě nemám co říci a žvanit za každou cenu nechci).
   Milan

   Vymazat
  12. Milane, vy mi podkuřujete natolik, až mi dojetím zaskočilo hroznové víno, které tady do sebe soukám (vlastní úroda, asi dvacet hroznů jsem včera sklidil; a je sladké jako cumel)

   Vymazat
  13. extlaco, necetl jste mne asi dost pozorne, takze mate pravdu, ale..:))

   Od zacatku zde zastavam "NE".
   A protoze vidim, ze pro nekteré rodice rici "ne" neni snadné, navrhuji dostat se k nemu pres "ne, ale"...

   "Ano, ale.".. jde v paru s "ano", nikoli s "ne" :)
   "Myslet je rici nejprve ne" (filozof Alain)
   Stoji za zamysleni....
   MaB

   Vymazat
  14. Priklad: Ano, fotografie koupime, ale fotofgraf musi nejprve udelat rozumnou cenu.
   Ne, fotografie za 400 nekoupime, ale kdyz je fotograf da za cenu rozumnou, proc ne ?

   Tomu se zde rika diplomacie:)

   Vymazat
  15. MaB, pravda, nečetl jsem pozorně ... "ne, ale" je úplně mimo můj rejstřík, tak jsem tu nuanci nezaregistroval, já jsem holt "redneck" ne je ne a ano je ano a nuance mezi mi nejdou (uznávám, že praktické je aspoň o nich vedět).

   Vymazat
 12. Jenom pro zajímavost - zkušenost z jiné doby
  Od 1. do 5. třídy mě učila soudružka učitelka, která jakékoliv fotografování odmítala z nějakých mě dodnes nepochopitelných principielních důvodů. Celkem otevřeně nám současně říkala, že nás nemá ráda a vůbec nemá chuť se s námi zvěčňovat a že bude šťastná, až se nás zbaví a zapomene. Každoročně se o to pokud vím marně pokoušela. Pravda je, že pár z nás bylo dnešním slovníkem "sociálně nepřizpůsobivých". Rodičům na třídní schůzce pak řekla, že myslí na jejich kapsu, takže ti jí byli za její úchylku ještě dokonce vděční.
  První fotku ve třídě se spolužáky mám až ze 6. třídy. Dodnes je mi to líto.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu, památeční fotky na konci roku jsou tradiční.
   A přístup učitelky - no comment. Ta měla jít jistě dělat něco jiného.

   Ale tohle se u nás neděje, fotky máme už z každého školkového ročníku, zatím z každé třídy i s paní učitelkou, navíc asi dvě nebo tři skupinky se spolužačkami, prostě památeční fotky máme.
   Tyhle, co se dělaly loni při stejné komerční akci, navíc byly individuální, prostě jen samotné dítě u nějakých vánočních kulis. Žádná památka na spolužáky, na třídu, na paní učitelku, nic takového.

   Vymazat
 13. Tak už Vám to začíná...
  Takových konflitků se školou budete mít ještě hodně, paní Christabel. S každým dítětem budou jiné, ale s každým budou.
  Toho jsem si užil až až.
  Výživný byl třeba ten konflikt, že když se našeho prostředního snažil v první třídě nějaký kluk šikanovat, naklusal do té třídy jeho starší brácha ze třetí třídy a proběhlo to přímo komiksove: Který to byl. Tuten? BUM.
  No a paní ředitelka se mně pak snažila přesvědčit, že není správné vést sourozence k tomu, aby si pomáhali a drželi při sobě, ale že je správné vést děti k udavačství a žalobníčkování. Moji reakci si jistě dovedete představit.
  Nebo když v čtvrté třídě našemu nejstaršímu zabavila učitelka jednu vědeckou knihu (tlustá a stále hodnotná), kterou si četl pod lavicí, neb se nudil při primitivním výkladu užnevímjakéhopředmětu. Což samozřejmě byl přestupek učitelky proti majetku dle přestupkového zákona a současně i vážný prohřešek proti školnímu řádu, v němž měli uvedeno, že děti nesmí nosit do školy nebezpečné věci, jimiž by mohli způsobit zranění jiným dětem, a pokud se to zjistí, budou tyto věci zadrženy a vydány rodičům při jejich nejbližší návštěvě školy. Samozřejmě že jsem to té učitelce omlátil o hlavu (téměř doslovně) a řekl jsem jí, že příště nebudu váhat oznámit to přestupkové komisi a že jestli si chce zajistit synovu pozornost při hodině, musí vykládat učivo tak, aby ho to zaujalo.
  Jo jo, legrace to bývaly... Nejmíň problémů měl ten nejmladší, asi proto, že už měl vždy vyšlapané cestičky od bratrů. A taky proto, že je usměvavější a na učitelky se culil a na rozdíl od (zejména nejstaršího) jim nedával najevo, že si o nich myslí, že mu svou inteligencí nesahají ani po kotníky.
  On je to asi největší problém, když učitelka je výrazně méně inteligentní než vyučované dítko.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   můžete připsat, jak destruktivně se to na Vašich dětech jistě podepsalo, když byl otec takový potížista?

   Vymazat
  2. Milane,
   zaujala mě Vaše sentence o tom, že vyučující nesahají Vašim dětem ani po kotníky. Tak hrozné to asi v reálu nebude, ale samozřejmě chápu, co chcete vyjádřit.
   Jediným řešením myslím ovšem je, aby se Vaše inteligentní děti staly v dospělosti učiteli. Ale protože je to nejbídněji placená vysokoškolská profese, tak je to zřejmě ani nenapadne a budou z nich např. právníci :-)
   Takže za katedrou bude nepochybně i v budoucnu stát feminizovaná druhá liga. A až Vaše děti budou mít školou povinné děti, budou poplakávat stejně jako dnes Vy.
   Voloďa

   Vymazat
  3. K tomu musím poznamenat, že mám ze svého života s učiteli velmi dobré zkušenosti, na velkou části z nich ráda vzpomínám a myslím, že do života mi toho dali hodně.
   Z toho plyne můj celkem přirozený respekt vůči tomuto povolání, prostě nejsem dopředu předpojatá v tom smyslu, že bych už předem předpokládala, že učitelky budou málo inteligentní nebo charakterově vadné.

   O to více mne překvapila reakce dvou učitelek, něco takového bych opravdu nečekala, chybí jim moudrost, empatie, zdrženlivost, profesionalita...
   Ale možná není náhoda, že na mne ječela zrovna učitelka, která má děti v téže škole, protože jsem se mezitím informovala o praxi těchto firem a bývá to prý tak, že učitelé platí za tyto fotky méně než rodiče; nemám to úplně potvrzené, ale pokládám to za pravděpodobné, takže odtud asi vítr fouká.

   Vymazat
  4. Chris, naprosto se s Tebou ztotoznuji.
   Moudrosti se clovek uci cely zivot, ale pravidla slusného chovani by si mel odnést z domova a urcitou profesionalitu ze studii.
   Jednani ucitelek neni omluvitelné, at' uz byla motivace jakakoli.

   A jen mala a ciste obecna poznamka na okraj:
   Mit nadprumerne nadané dite, nebo dokonce vysoce inteligentni, je dar.
   Skoda jen, ze s nim chodiva ruku v ruce i narcismus rodicu.
   Jeho pruvodnim jevem je, jak znamo, arogance a povysenost.
   Deti za své rodice ale nemohou...:)
   MaB

   Vymazat
  5. Pro Milana: Ona je jedna věc požadovat (v rámci možností, které má státní škola, v níž se scházejí děti nadrpůměrně inteligentní s podprůměrnými a učitel se jaksi nemůže rozkrájet) pro své chytré dítě lehce preferenční zacházení. Tam bych souhlasila, i když pak je otázka, zda nezvolit jiný typ školy. (Stejně tak těžko mohu po běžné základní škole chtít, aby rozvíjela nadprůměrné hudební či sportovní nadání dětí.) Jiná věc je potomka aktivně podporovat, když dává učitelce najevo, že je blbá a nezajímavá. I ten jedinec s IQ 135, kterého zmiňujete v jedné ze svých reakcí, by neměl svým stovkovým spoluobčanům, s nimiž "musí" žít a díky nimž si připadá jako v blázinci, dávat svou převahu takto okatě najevo. Nebo může, ale pak ať si nestěžuje, že ho nikdo nemůže vystát. Inteligence jaksi není vše. Markéta.

   Vymazat
  6. Problém byva, kdyz ta hodne vysoka abstraktni inteligence, kterou potvrdi test QI, je na ukor jiné formy inteligence kterou je schopnost adaptovat se.
   MaB

   Vymazat
  7. Shodou okolností jsem včera v jednom muzeum vedla program pro děti a měla tam jendoho takového chlapečka. Očividně chytřejší než ostatní, o tom žádná. Problém byl, že mě od začátku víceméně nepustil ke slovu a vykládal nahlas a bez přestání o věcech, které bavily jeho, zatímco ostatní děti si přišly poslechnout mě. Měl program jako exhibici toho, co si už přečetl. Když jsme mu to zatrhla, začal se projevovat jako "nadprůměrně živé dítě", jak už tu taky zaznělo. Roztomilý klučina. (Bez ironie.) Ale když máte na starosti dvacet dalších dětí, zatímco tenhle soustavně odcházel do jiných částí expozice, bouchal do vitrín, vykřikoval vtipné hlášky... Ono je něco jiného mít takového malého génia doma sám pro sebe a mít ho ve skupině, která musí pracovat jako celek. A těžko si mohu zajistit jeho pozornost tím, že budu vykládat tak, aby ho to zaujalo, když mě programově neposlouchá, přesvědčen o tom, že ví všechno nejlíp sám a dopředu. Markéta

   Vymazat
  8. Paní Markéto, a to je právě jeden z důvodů, proč má být základní vzdělávání horisontálně diversifikováno. Tedy nejen že by měly existovat speciální školy ve větší šíři než dnes, ale v jednotlivých školách by měli být žáci rozdělováni do tříd podle svých schopností a dalších osobních vlastností. Učitelům by se lépe pracovalo a děti by měly šanci, že míra jejich individuálního vzdělání se přiblíží hranici jejich individuálních schopností.
   Současný trend je ale právě opačný.
   Milan

   Vymazat
  9. Ale já jsem nepsala o organizaci vzdělávání základního školství. To by bylo na dlouhou debatu. Já jsem se vyjadřovala k Vaší větě: "na rozdíl od (zejména nejstaršího) jim nedával najevo, že si o nich myslí, že mu svou inteligencí nesahají ani po kotníky". A na vaše další klišé - pokud je učitel osobnost, dokáže superinteligentní dítě zaujmout a ono pak nezlobí; pokud zlobí, je to jen a jen vina učitele. (A pokud si dovolí cokoli namítnout, dostaví se rodič a omlátí mu to o hlavu.)
   Mě ten chlapeček včera také dost jasně dal najevo, že toho moc nevím. Možná měl vyšší IQ než já (nevím, nikdy jsme si ho měřit nenechala). Nedal mi možnost ho zaujmout. Ten program byl přitom speciálně připraven pro nadané a zvídavé děti, byl již dopředu "diverzifikován". Ale pokud dítě a priori nespolupracuje, neboť je - i díky svému rodiči - utvrzeno v představě, že je učitelka hloupá, pak s ním mnoho nesvede v sebemenším kolektivu a diverzifikované výuce.
   Učitel jistě musí respektovat dítě, se všemi jeho povahovými zvláštnostmi. Ale podmínkou toho je, že dítě bude respektovat učitele, i s jeho charakterovými a inteligenčními nedostatky. Nemůžete chtít jedno a nedodat druhé (ze své strany rodiče). Markéta

   Vymazat
  10. Paní Markéto, nikdy jsme předem neutrvrzovali naše děti v představě, že učitelka je hloupá. (Ostatně i moje paní je učitelka, byť neučí malé děti). Vždy jsme jejich kritiku učitelek tlumili zásadním argumentem, že na rozdíl od nich ta učitelka už vystudovala i vysokou školou, zatímco oni jsou teprve v ... třídě. A pokud je učitel osobnost, dokáže zaujmout i dítě inteligentnější než on, které je pro vlastní zvídavost ve výuce napřed oproti osnovám - není to klíšé, je to zkušenost. A přes všechnu kritiku učitelek (to je dáno tématem článku) musím upozornit, že pro zvlášť inteligentní dítě je mnohem menším problémem učitelka než spolužáci, zejména v nižších třídách.
   Milan

   Vymazat
  11. Pane Milane, konstatuji, ze jste schopen rici vse a opak vseho.

   "On je asi nejvetsi problém, kdyz ucitelka je vyrazne méne inteligentni nez vyucované ditko" (Vy, 6.10. v 10.54)

   Co z toho vyvodit ? ;)
   MaB

   Vymazat
  12. MaB,
   sice nevím, co z toho vyvodit, nicméně musím upozornit, že pan Milan je dlouhodobě nejrespektovanějším komentátorem na tomto blogu a řekla bych, že dost lidí si sem chodí číst spíš jeho komentáře než mé články:-)
   Ostatně, jeho podnětné komentáře jsou převažujícím důvodem, proč nechávám diskuse stále otevřené, protože jinak bychom o jeho názory zde přišli.
   Jinak bych se tady s diskusemi asi už dávno neotravovala, protože na ně dlouhodobě nemám čas.

   Vymazat
  13. Chris, respekt nevylucuje nesouhlas s nekterymi nazory nebo postoji.
   K cemu by jinak byla diskuse ?
   Ja chodim na Tvuj blog rada z nekolika duvodu a poznala jsem zde mnoho zajimavych komentatoru.
   Od Tebe je velmi zasluzné, ze nam takovéto setkani umoznujes. Patri Ti za to velky dik ! :)
   Vazim si vsech, s kterymi jsem se zde "seznamila" a delat jakousi "hierarchii respektu" mne nenapadlo, Clanek i komentare beru jako celek, cim rozmanitejsi, tim lepsi.
   A priznam se, ze mi tu nekteri byvali komentari dost chybi...
   MaB

   Vymazat
  14. Milane, MaB to už napsala za mne. Vaše komentáře k tématu inteligentní dítě vs. neinteligentní učitelka si zásadně odporují. Nemá tedy smysl v debatě dál pokračovat. Markéta

   Vymazat
  15. Já si diskusi na téma inteligentní dítě x učitelé musím dočíst, zatím jsem to jen zběžně projela, ale jsem přesvědčená, že to je vysoce individuální.
   Jinak to je jasné, že hodně chytré děti to mají těžké, jak už zde padlo, možná více než s učiteli, tak se spolužáky - děti, které se něčím liší, jsou zkrátka snadným terčem posměchu, kromě toho se s určitým typem inteligence může pojit třeba sociální neobratnost, je to zkrátka všechno hodně individuální.
   Ale různé stresy potkají v životě každé dítě, některé větší, některé menší, ale prostě každé.
   Nemyslím, že má význam to nějak zobecňovat.

   MaB,
   já čtu všechny komentáře moc ráda, ale nemám už v poslední době, kdy chodím do práce, čas a sílu tolik reagovat a věnovat se tomu jako dřív. Zejména když se diskuse stočí někam jinam - samo o sobě to nevadí, jenom já tomu prostě už nemůžu věnovat tolik času a energie.
   Hlavně ten čas mi teď chybí, píšu pořád něco pracovního, tak už se mi ani kolikrát nechce sedět ještě dál u psaní sem.

   S blogem to tak je, spousta lidí bloguje jenom určitý čas a potom toho nechá a přestane i komentovat, je to obvyklý vývoj. Hodně bloggerů i komentátorů už skončilo, často z důvodů nedostatku času, nebo je to prostě přestalo bavit.
   Jsem ráda za ty, kteří zůstávají, ale viz výše - časový problém přetrvává i u mne. Jasně, že mi někteří chybí, ale nedá se nic dělat, úplně chápu důvody, proč někdo blogosféru opustí, i když já se s psaním skončit nechystám.
   Jiná věc je, že se zde pravidelně objevuje vulgární troll a ten mne otravuje, tak se přímo nabízí diskuse neotevírat, jenže zase si chci komentáře stálých komentátorů přečíst, tak to mám pak dilema:-)
   Mizím, musím pracovat.

   Vymazat
 14. Paní Christabel, na dětech se to negativně neprojevilo. Naopak děti získaly pocit, že za nimi jejich rodiče vždy stojí a vytáhnou je z každé bryndy. Myslím, že jejich vztah k nám nyní, když jsou dospělí, je tak dobrý mimo jiné i právě pro tento náš postoj, když byli malí.
  A nešlo o potížismus, ale o obranu. Stejně jako ve Vašem případě.

  Voloďo, vkládáte mi do úst či ruky to, co jsem nenapsal. A s tím pak rozhořčeně polemisujete.

  Paní MaB, mít zvlášť vysoce inteligentí dítě je pro rodiče dost náročné, nedělejte si iluse. A k aroganci to rozhodně nevede - naopak to sklony k aroganci snižuje, protože zajistit sociální adaptaci takto silně průměru se vymykajícího jedince je velmi obtížné. A nesnažte se, prosím, posuzovat z pouhých dvou historek...
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Milane, snad se necitite potrefen ?
   Nahodou vim, co to je mit vysoce inteligentni deti a vim také, co si s nimi rodice uziji.
   Kdyz si ale nekdo mysli, (skutecne dite nebo spis rodic ?), ze mu "ucitelky svou inteligenci nesahaji ani po kotniky", neni to s tou nadmernou inteligenci jeste tak hrozné.
   MaB

   Vymazat
  2. Mohla bych sypat jednu historku za druhou,jen mě mrzí, že jsem nebyla víc razantní a nebránila víc své děti.Je to radost,když si sedne dítě a učitel,u 3 .dítěte jsem byla už poučena a hledala k mému nadprůměrně živému dítěti vhodnou učitelku, našla ji a byla to radost s ní spolupracovat na ZŠ.Na místním gymnáziu jsem si pak vyslechla, že takové dítě nemá na výběrové škole asi místo, odvětila jsem, že myslím, že většina pedagogického sboru také ne, a bylo vymalováno...následný přestup na Keplerovo gymnázium a studium bylo to nejlepší, co mého syna potkalo.
   Dita

   Vymazat
  3. Taky bych mohl dát dobré historky, třeba jak jsme při rodičáku byli "zjebáni" za to, že jsme si dovolili naučit Honzu číst ? že se to naučil sám, nám nevěřili. Teď to čekáme znova u mladšího v angličtině - výuka anj je tak strašlivá (mám pocit, že za poslední rok se naučil anglicky jenom "žirafa", "vysokozdvižný vozík" a jiná podobně důležitá slova) , že jsme ho přihlásili do jazykového kurzu. A hned na podzim budeme zase napadání za to, že je napřed a že se ho snažíme sociálně vyloučit a zvýhodnit před ostatními.

   Vymazat
  4. Na Keplerovo gymnazium také nedam dopustit .:)
   Nastesti dnes skolsky systém bere fenomen vyjimecne naqané dite v uvahu hned od raného detstvi a uz se na nich neprovinuje, jako tomu byvalo v minulosti, kdy jich 45% propadalo, 20% nemelo maturitu a 20% koncilo na psychiatrii !
   Jejich pocet se zde odhaduje na 2,3% z celkové populace (asi 400 000 zaku). Kazdorocne maturuje alepon jeden 13ti lety a vsem je umozneno postupovat vlastnim tempem.
   MaB

   Vymazat
  5. Rozhořčeně polemizuji? Já jsem Vám Milane dal přece za pravdu!
   Když si na to hejno hysterických žen na 2. stupni ZDŠ vzpomenu, tak mám dodnes husí kůži ...
   Následně jsem pouze predikoval, že to v budoucnu nebude lepší.
   Voloďa

   Vymazat
  6. Fakt rupne 45%? Jsem nevěděl, že je nás tolik :-D

   Vymazat
 15. Paní MaB, nechci Vás poučovat o věcech, které nepochybně znáte, ale rekapituluji pro lepší vzájemné pochopení: průměrná inteligence představuje 100 bodů. To je nejen průměr, ale současně i modus a medián. A nebude tomu nikdy jinak, protože je to úzus. Křivka rozložení inteligence ve společnosti je symetrická, strmost křídel je značná a křídla jsou dost krátká. Většina populace se pohybuje v rozmezí 90-110 bodů. To představuje zhruba 70 % populace.
  Lidí s IQ nad 130 a pod 70 bodů jsou v populace dvě a dvě procenta. Lidí s IQ nad 135 a pod 65 bodů jsou v populaci jedno a jedno procento.
  Mezi IQ 135 a průměrem je stejně velký rozdíl jako mezi průměrem a IQ 65 bodů.
  Kdyby byl kdokoli s průměrným IQ držen v ústavu mezi lidmi s IQ 65 bodů, po čase by se toho zbláznil a mnohý by i začal být extrémně agresivní. Ovšem lidé s IQ 135 v takovém prostředí lidí, z nichž většina má IQ o těch 30-40 bodů nižší, musí žít celý život. A to je pro ně velmi frustrující, velmi problémové. Někteří z nich proto také špatně končí.
  Dospělý člověk, dostalo-li se mu solidní výchovy a kvalitního vzdělání a není-li z dětství emocionálně poškozen, ten pobyt mezi výrazně hloupějšími lidmi vydrží, aspoň po nějakou dobu, zejména má-li možnost aspoň občasného úniku do "vlastního světa" vědy či koníčků či "mensy" (a mnozí unikají k asketické formě víry nebo k alkoholismu, protože je o opravdu kruté žít stále mezi "blbci"). Ale pro dítě je to mnohdy k nepřekonání. A zcela jistě je pro takovéto děti zcela mimořádně emoční problém to, že většina osob představujících pro ně společenskou autoritu, je výrazně hloupějších. A to tedy je, protože i kdyby všichni lidé s IQ nad 135 bodů šli dělat učitele, nezaplnili by školy, neb učitelů je u nás více než 1 % populace (cca 340 tisíc). Ovšem i kdy kdyby chtěli tito lidé jít učit, na základních a běžných středních školách nemohou. Jsou na to příliš chytří - nejlépe je učit toho, kdo je stejně inteligentní nebo trochu inteligentnější než učitel, ale učit někoho, kdo je o 35 a více bodů IQ hloupější nelze. Prostě nelze, nedá se to vydržet bez rychlé a těžké újmy na zdraví. Každý si to může vyzkoušet třeba brigádou v praktické škole nebo v ústavu pro mentálně postižené.
  Vysoce inteligentní dítě se tedy v běžné škole již z důvodů statistických setkává především s učiteli, jejichž inteligence je výrazně nižší. A to je pro to dítě problém velmi obtížně zvládnuttelný. Spolužáci většinou "blbí", učitelé "blbí" --- a teď v tom vyrůstejte!
  Nevím, jaký je průměr IQ učitelek na základní škole, ale podle těch, co jsem se s nimi setkával coby dítě a později coby rodič, a podle spolužaček z gymplu, které šly na pajdu, to moc vysoko nad obecným průměrem nebude.
  Ovšem musím podotknout, že jsem se setkal i s takovými, které svůj (z mého pohledu) nedostatek IQ dokazály skvěle nahradit svou povahou a přemírou lásky k dětem či lidem obecně. Žel, takové na našich školách rozhodně nepřevažují.
  Jeden z nejčastějších argumentů při řešení vztahů jednoho z mých synů ke škole spočíval v poněkud hloupém a agresivně kategorické prohlášení: ale na rozdíl od tebe už vystudovala vysokou školu. Vzpomenete-li však zdejší dávnější diskuse o speciálním školství, jistě pochopíte i to, že se to netýká všech mých dětí.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen vás doplním - ještě bývá dobrým zvykem ty nadprůměrně inteligentní šikanovat, zesměšňovat atd. a pokud možno ze všech stran.

   Vymazat
  2. No proto jsem syny vedl vždy k tomu, aby cvičili a získali sílu, a aby vždy drželi spolu.
   Aby si mohli dovolit říci každému do očí, co si o něm myslí, a mohli tento svůj názor v případě potřeby fysicky uhájit.
   S odstupem ale musím říci, že nebýt náboženství rodinně pěstovaného a vydatné pomoci spřátelných kněží, nedopadlo by to rozhodně tak positivně, jak se mi to zatím jeví.
   Faktem ale zůstává, že skutečně odpouštět a skutečně nad věcí může být jen ten, který nemusí.
   Milan

   Vymazat
  3. Pane Milane, tesi mne, ze se obcas muzeme i shodnout.:)
   Tato problematika mne také velmi zajima a neco jsem si o tom i precetla.
   Vas vyklad QI je zajimavy, ale jiste budete souhlasit, ze cislo QI neni diagnoza.
   Diagnoza je komplexni a hloubkové klinické pozorovani a investigace za pomoci mnozstvi testu doplnkovych.
   Stanovit takovou diagnozu co nejdrive je dulezité, chceme-li diteti pomoci pri rozvoji afektivnim a intelektualnim a usetrit ho psychickému stradani.
   Spravny vyber skoly je rovnez velmi dulezity, o rodinném zazemi nemluve.
   A dobri pedagogové nemusi mit Einsteinovo QI, aby se s nimi takto nadané dite citilo dobre. I ono zustava ditetem.
   MaB

   Velmi zasvecene na toto tema pise Jeanne Siaud-Facchin, jklinicka psycholozka a specialistka na "enfants surdoués". Jeji knihy byly mozna prelozeny i do cestiny.
   "L'enfant surdoué, l'aider à grandir, l'aider à réussir (uspet)."
   "L'enfant surdoué, paradoxe de l'intelligence".

   Vymazat
 16. Vážení, vím, že jsem psala jako první a razantně. Nicméně mě nic nepřesvědčilo změnit názor.

  Christabel - není mi jasné, proč jste stejně razantně nevystoupila již loni ve stejné situaci, jen jste se "mezi řečí" zmínila. Předpokládala jste snad, že to "mezi řečí" bude mít nějaký dopad?

  Není mi jasné, proč jste i letos, stejně jako loni neuhnula v prospěch dcery (vím, bude rozporováno, ale zevrubně jsem popsala výše, nebudu se opakovat).
  A pokud byste toto učinila, co Vám bránilo celý problém řešit až poté - ve jménu let budoucích, ve jménu Vašich dalších dětí na stejné škole?

  Sedmi - takového tátu vlastním taky. 2,5 vysoké školy, inteligencí, myšlením, vzhledem a láskou ke svým dcerám se v komunizmu osmdesátých let těžce vymykal. S učiteli si dopisoval zejména co se mého neustálého odporu vůči jalovým autoritám a osnov, které mi nestyčily týče. Na gymnáziu už nemusel - to jsem si dokázala už sama u tabule obhájit, že frčky, coby armádní hodnosti se učit nebudu, neboť jsem pacifista, na člověka bych nestřelila a jako budoucí lékařka budu zachraňovat, ne zabíjet a v případě válečného konfliktu nemusím vědět, kdo má jakou hodnost, protože v terénní medicíně velí vojákům lékař. Sweet sixteen :-)
  Můj manžel zase si s nikým nedopisuje, ale rovnou do škol dochází.
  Takže znám ten pocit, že rodina za jednotlivými svými členy bezvýhradně stojí, v tomto smyslu poučení nepotřebuji.

  Jenže toto je zcela o něčem jiném. Prostě pořád tam nevidím na prvním místě zájem dítěte. Momentální zájem dítěte a co mu to způsobí ve dnech, týdnech a letech budoucích. Ten dlouhodobý se mohl řešit už loni..
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   to já Vám velmi ráda vysvětlím.
   Loni jsem byla postavena před hotovou věc: fotografie byly, zaplatily se. Oznámila jsem třídní učitelce, že mi připadá konání takové akce ve škole podivné, že se dost divím, že si nikdo nestěžoval, ale budiž, stalo se, akce proběhla. Ovšem to mne ani ve snu nenapadlo, že to je každoroční atrakce.

   My si tedy se školou nedopisujeme a v podstatě s nimi nic neřešíme, jak jsem psala, co je školy, školy jest. Ta škola má totiž naši důvěru, proto jsem si ji vybrala.
   Ale ať se mi domů škola nenaváží se svými nesmyslnými nápady, které jsou navíc v rozporu se zákonem. To by totiž byla ta důvěra narušena. A to si určitě vedení školy nepřeje:-)

   Momentální zájem dítěte tady žádný nefiguruje (nemluvím o rozmaru mít nebo nemít fotky). Možná by se dal za momentální zájem označit zájem, aby nebyl den narušen tím, že se někteří spolužáci jdou fotit do ateliéru.
   Je tu ovšem ten dlouhodobý zájem a za ten jsme se postavili.

   Mimochodem, ti učitelé, kteří s tím měli problém, se pokusili najít pro akci přirovnání. Pokusili se to srovnat se:
   - sběrem kaštanů,
   - školou v přírodě,
   - návštěvou divadla.
   Trefné:-)

   Dneska byla dcera ve škole a o nějakém focení se tam před ní nikdo nezmiňoval, nikdo o tom nemluvil, nejspíš po tom nikdo ani nevzdechl.
   S výjimkou jedné z těch učitelek, které jsem pocuchala svým nesouhlasem nervy, ta se obrátila znovu na mne a měla potřebu přesvědčovat mne, jak je ta akce v pořádku.
   No, nevysvětlila mi to. Obhájit neobhajitelné je totiž problém, znám to dobře:-)

   Vymazat
 17. Jak Vám rozumím, Christabel.

  České školství potřebuje imho dvě věci: Reálné reprezentativní zastoupení rodičů a školení 80% učitelů v základech práva a demokratického řízení.

  Mám dvě děti na konci druhého stupně a na vyšším stupni osmiletého gymnázia. Známe školy církevní i státní. V jedné z nich jsem v plénu klubu rodičů a přátel a revizorem jeho účetnictví. A vidím co je reálná rodičovská participace (byť bez větších pravomocí). V našem školství sice existují rady školy, ale ty jsou volené obvykle ze dvou-třech zcela neznámých dobrovolníků navržených vedením školy z rodičů na 1-3 místa vyhrazená pro rodiče. Ti lidé si nikdy nejdou stoupnout před rodiče, většinou dostanete na třídní schůzce lísteček se jménem a po cestě ven ze školy je urna. Oproti tomu v našem klubu je každá třída zastoupená 2 zástupci, schází se tak reálně 15 lidí, chvilku diskutujeme s vedením školy, pak schvalujeme příspěvky na akce. Většinou konsensuálně, někdy po vzrušenější diskusi. Takto bych si představoval rodičovskou kurii školské rady. Předsednictvo by se mohlo scházet častěji (aspoň co dva měsíce, ale pak skládat účty zástupcům rodičů, kteří by to vyřídili do tříd...). Věřím, že takto postavená školská rada by byla rozumným partnerem vedení školy a zároveň by mohla odfiltrovat ty nesmyslné stížnosti rodičů...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se týče konfliktů se školou, bylo jich dost, syn byl diagnostikován jako velmi silně ADHD už ve 4 letech, měl navrženou integraci atd. Naštěstí jsme měli velmi rozumného třídního na prvním stupni, takže jsme nikdy nemuseli tlačit na vypracování individuálního vzdělávacího plánu, protože jeho náplň dělal třídní se synem "sám od sebe". Ale znám mnoho zkušeností, kdy škola dítěti IVP nevypracuje, přestože školské poradenské zařízení to navrhne. Jedním ze znaků neznalosti ředitelů je fakt, že si neuvědomují, že pokud zákon stanoví, že ředitel rozhodne, tak to znamená rozhodnutí "po úřednicku", čili především logicky odůvodněné, nikoli prostě ústní zamítnutí žádosti. Někde jde dokonce o správní rozhodnutí... Ředitelé si vykládají místa zákona, kde mají rozhodnout, jako otevřené dveře pro jejich svévoli.

   Další problém je neznalost v otázkách zodpovědnosti za škody vzniklé ve škole. Většina učitelů je přesvědčena, že za škody způsobené nezletilými zodpovídají rodiče. Vůbec netuší, že to tak není, že za ně zodpovídá společně dozor a nezletilý (pokud měl schopnosti posoudit své jednání a ovládnou se) a navíc, že ve starém ObZ byla objektivní zodpovědnost školy jasně uvedená.

   Jedná se o situace, kdy holčička A přijde se značkovou školní brašnou, učitelka B vede hodinu VV, kde malují tuší, holčička C postaví tuš blízko okraji stolu a holčička D ji zvrhne při odevzdávání výkresu na tu školní brašnu. A učitelé pošlou rodiče A za rodiči C...

   Další oblíbené jsou vynucená prohlášení typu: "Vážení rodiče a studenti, na škole v přírodě platí tato pravidla:
   ... Rodiče prohlašují, že odpovídají za škodu způsobenou jejich dítětem.... Pokud se nezjistí viník, rodiče souhlasí, že škodu uhradí všichni účastníci dohromady... "

   Arogantní závěr: "Pokud s něčím nesouhlasíš, přečti si znovu..."

   Podpis studenta, podpis rodiče

   Pan autor přehlédl, že by snad mohli nesouhlasit rodiče, takže rovnou začal tykat

   Na nesouhlas odpověděl nakvašenou otázkou: Jak bych to tedy dělal jinak. Už jsem nenalezl odvahu zavařit více svému synovi, takže jsem neodpověděl něco ve smyslu: "Seznámil bych se s právními předpisy dopadajícími na moji profesi. Případně bych v rámci dalšího vzdělávání vyhledal vhodný kurz. Poté bych sestavil pravidla v souladu s právním řádem. Vzhledem k odpovědnosti dozoru bych školu nebo akci řádně pojistil, pokud by na to nedostačovali prostředky, zahrnul bych náklady pojištění do ceny akce. Pokud by některý ze studentů nemohl akci uhradit, obrátil bych se na naše SRPŠ..."

   Vymazat
  2. Další legrací je proporcionalita a spravedlivost trestání. Pokud například ŠkŘ obsahuje ustanovení, že omluvenka od rodiče starší tří dnů se neuznává a hodiny se považují za neomluvené, jde o jasný exces: Pozdní odevzdání omluvenky není totéž co neomluvená hodina a to už vůbec neberu v úvahu situace, kdy rodič omluvu zapomene napsat, je laxní atd. K tomu existuje naštěstí právní názor ČŠI, že v situacích kdy neomluvená hodina je zaviněna rodičem (např. řádně předem neomluvené hory) nemělo by být trestáno dítě sníženou známkou z chování.

   S tím koresponduje šílená praxe, že ještě v 15 letech někteří učitelé vyžadují rodičovský podpis na DÚ, jinak 5. Že děti mají povinnost "přimět rodiče", aby jim to podepsali. Váhal jsem nad několika protestními akcemi, např. na apríla podepisovat úkoly parafou T.G.M., nebo Komenský, případně podepsat dopředu celý pracovní sešit, nebo zaslat vedení školy rádoby vážnou plnou moc pro svojí dceru, kterou ji zmocňuji zastupováním mne samotného v podepisování úkolů. (Samozřejmě s ověřeným podpisem.) Jenže většina by to nepochopila.

   Vymazat
  3. Zajímavý je i dopad antidiskriminačního zákona na povinnost škol a učitelů zajistit i omezení nepřímé diskriminace dětí se spec. poruchami učení. Problém je, že řada učitelů si myslí, že to není jejich povinnost (individuálně pracovat s postiženým žákem), nemají skoro žádné informace o SPUCh, případně nevěří, že něco jako SPUCh existuje.

   Úděsné bylo, když jsem zjistil po úrazu mé dcery, že škola nemá vůbec žádná pravidla, jak pracovat s dítětem, které nemůže dočasně psát. Dokonce v zájmu toho, aby nemuseli později řešit problém dopisování písemek, ji otevřeně někteří učitelé nutili psát písemky levou rukou.... Když jsem protestoval, tak s poznámkami ve třídě na moji dceru ustoupili, ale když za půl roku poté jiný chlapec zranil moji dceru nůžkami (bylo to na hranici šití, ale nekontaktovali nás, zjistili jsme až večer doma), tak při řešení pan učitel prohlásil před třídou: Lojzo, Lojzo, takhle se chovat; copak nevíš, že si její rodiče budou stěžovat... V zájmu přežití jsem to nechal plavat...

   Ale abych nebyl jen negativní, moc se mi kdysi líbilo řešení situace na gymplu před pár lety. Učitel se nejapně otřel o ADHD dítě ve třídě a pár dětí se toho dítěte zastalo: Měli binec ve třídě, ADHD chlapec to neudělal, učitel poznamenal, že stejně dle papírů je bordelář, ať to jde uklidit, několik dívek se přihlásilo, že mu to říkat nesmí takto, že to jdou uklidit místo něj, učiteli bouchly saze a během hodiny nechal celé třídě plošně zapsat 2-3 poznámky. To u některých ovšem dorostlo počtu bodů na sníženou známku z chování.

   Děcka využila možnosti, že se mohou písemně přes zástupce třídy obrátit na třídní a ředitelku, sepsali slušnou petici s nesouhlasem a paní ředitelce ji doručili. Ředitelka rozhodla velmi šalamounsky: poznámky ponechala, ale vyřadila je z bodového hodnocení (kolegu sprdla, to se neutajilo) a dětem vynadala, že příště až budou mít binec ve třídě, tak hodinu zruší a dodělají si ji odpoledne...

   Vymazat
  4. Problém má víc rozměrů:
   - mnozí učitelé mají nulové právní povědomí;
   - mnozí učitelé mají pocit, že ve škole zákony v podstatě neplatí;
   - mnozí učitelé mají vnitřně pocit, že žáci/studenti nejsou lidé v tom smyslu, že lidé jsou si rovni a lze se k nim chovat jako ke sv25en0mu dobytku;
   - mnozí učitelé si v praxi ověřili, že si vůči žákům a studentům mohou dovolit téměř cokoliv a nic se jim nestane.

   Mnozí učitelé zjistili, že problémového rodiče snadno "zlikvidují" tím, že zmanipulují děti, aby "problémové dítě" začali šikanovat. Což lze velmi snadno: "Děti, Karlík si doma stěžoval a tak se kvůli Karlíkovi školní výlet ruší."

   Známý takto musel, kvůli učitelem zařízené šikaně, své dítě přestěhovat do jiné školy ...

   Jenomže ono to má taky druhou stránku:
   - dětí bývá ve třídě moc;
   - pravomoci učitelů vůči dětem, které rozvrací výuku, jsou velmi malé;
   - učitelé jsou jednou nohou v kriminále, protože zodpovídají za něco, co v mnoha ohledech téměř nemohou řídit. Příkladem budiž tělocvikář, který hlídal cvičící děti a necvičící marod, "poklidně sedící" v šatně sousedící s tělocvičnou, si zlomil ruku. Samozřejmě tělocvikář má povinnost hlídat jak cvičící, tak necvičící, což lze reálně zařídit jedině tak, že necvičící sváže a zavěsí je pod strop tělocvičny ...

   Co se mě týče, tak učitelství na ZŠ/SŠ v současných podmínkách není něco, co by šlo bez následků na duševním zdraví poctivě dělat na plný úvazek, takež není divu, že učitelům z toho "hrabe" a z některých se stávají (v rámci snahy o vlastní přežití) duševní mrzáci.

   Vymazat
  5. Jen bych doplnila, co pise ve stejném smyslu jeden cesky ucitel (prevzato v Britskych listech):
   "Mame skolstvi, jaké si zaslouzime.
   Jak muze vypadat skola, kde uci spatne zaplaceni, ustvani a nastvani ucitelé? To se preci na kvalite vzdelani musi projevit."
   MaB

   Vymazat
  6. Pefi,
   perfektní rozbor, děkuji!
   Vystihl jste to, opravdu.

   Vymazat
  7. Pefi dobrý...

   Potíž je v té pozici školství vůči právu. Ony by ve školství přeci jen měly platit zákony "podobně", ale "jinak", protože jakmile dojde na odvolávání se na právo, tak je situace normálního soužití beznadějně ztracena. A ze školy se nedá dát výpověď, ani se rozvést, i odchod a přestup je spojen s řadou problémů.

   Co by reálně pomohlo:
   - silnější pozice rodičů, přesněji definované sféry vlivu
   - standardy v mnoha oblastech - učitel by neměl být v pozici šup do třídy a plav
   - daleko rozsáhlejší povinná komunikace s rodiči (tř.sch. jsou zoufale málo)
   - bohatší katalog pochval i trestů
   - jasné stanovisko k otázkám, jako je rozsah domácí přípravy, domácí úkoly
   - vyřešení standardních situací, jako výlety, školy v přírodě apod. z hlediska placení cesťáků, přespočetných hodin, bezpečnosti, ...

   Vymazat
  8. Karle,
   to je správná poznámka - také nejsem příznivcem toho, aby se při sebemenším problému vytahovaly ve škole paragrafy a učitelům se mávalo nad hlavou zákonem.
   Proto, jak jsem psala, nejsem častým stěžovatelem, a ponechávám škole její kompetence, bez toho, abych do toho nějak zasahovala.

   Tohle byl první případ, kdy jsem vyrukovala s paragrafy, ovšem shledala jsem porušení zákona celkem evidentním a hlavně - vůbec jsem neviděla souvislost mezi posláním školy a touto komerční akcí, jejímž účelem bylo poskytnout fotografovi výdělek.

   Samozřejmě nemám nic proti tomu, aby děti šly místo výuky do divadla, na koncert, na výstavu, na vycházku, kamkoliv, kde to zapadá do cílů, proč je škola zřízena a proč tam děti posíláme.

   Dnes ráno jsem slyšela na Radiožurnálu reportáž o tom, jak přísná pravidla platí ve Velké Británii pro uvolnění dětí ze školy z nějakých rodinných důvodů, například dovolená a podobně (vede se tam o tom zrovna nějaký soudní spor). Tak jsem si říkala, jestli by tam také mohlo dojít k tomu, že se místo výuky koná něco takového, co nemá absolutně žádný vzdělávací ani výchovný účel, co neučí děti vůbec nic a slouží jen komerčním cílům.

   Vymazat
 18. Diskusi jsem zbezne preletl vcera, ale uz nestihl zareagovat, momentalne nemam cas to procitat poradne, ale princialne souhlasim s Chris. Skola si podobnou saskarnu nemuze dovolit! Nastesti my mame deti pomerne rozumny a snazime se jim od mala vstepovat hodnotu penez na prikladech typu "za jeden den v praci mam na vase koleckove brusle", ap.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to si představ, že máš ve škole tři nebo čtyři děti a přijdou ti s tím domů všechny...
   Také jsem to celé využila k tomu, abych opětovně připomněla, že peníze nepadají z nebe, že je musíme vydělat a musíme se rozhodovat, zač je utratíme, protože když je vyhodíme za zbytečnosti, nemůžeme si třeba koupit něco jiného.

   Vymazat
 19. Mala perlicka na zaver.
  Letos je tomu 80 let, co byl v Parizi zalozen fotoatelier Studio Harcourt, ktery se proslavil svymi cerno-bilymi portréty "glamour".
  Pry kazdy touzi nechat se alespon jednou v zivote vyfotit tamejsimi umelci, nejen slavni tohoto sveta. Jsou i taci ("socialne slabsi"), kteri si na to berou pujcku.
  Cena jedné fotografie je 2000 € (cca 54000 Kc) a to udajne neni mnoho za 20 hodin prace na ni. Asi jako na kabelce Louis Vuitton.
  Takze dilema: nechat se fotit nebo nenechat se fotit, portrét nebo kabelka ? :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já hlasuji pro kabelku, jednu zrovna nutně potřebuji:-)

   Vymazat
 20. Informace, jak věc pokračuje.

  Absolvovali jsme schůzku s vedením školy, které dalo mým argumentům, co se týče problematičnosti akce v podobě, v jaké se konala, za pravdu.
  Pokud se bude konat znovu, pak za jiných, transparentních podmínek a za plného informování rodičů.

  Děti ve škole to neřeší, alespoň o tom nemáme žádné informace, pokud to budou řešit někteří rodiče na třídních schůzkách, pak s nimi bude škola komunikovat v intencích výše uvedeného, tj. že akce dostane lepší právní kabátek:-)
  Stejné stanovisko bylo sděleno i učitelům, kteří mne napadli kvůli zrušení akce; o motivacích, proč se tak stalo, raději pomlčím.
  A tak nějak si myslím, že ze znalosti školského zákona mne tam už nikdo zkoušet nebude:-)

  Poznámka: negarantuji, že zde všechny komentáře, případně celou diskusi, ponechám, protože na můj vkus obsahuje až příliš mnoho různých konkrétních informací a Google je mocný.
  Prosím diskutující o pochopení.

  OdpovědětVymazat
 21. Ad: "Jiná nesoudná učitelka dokonce neváhala označit mou dceru (přímo před ní, takže to dcera slyšela) za tu, která si zrušení akce "vyřvala"."

  Pokud to navíc bylo i před dalšími dětmi, tak je to na na "facku". Byla to snaha potrestat vás prostřednictvím vaší dcery, konkrétně snaha zmanipulovat ostatní děti, aby to celé kladli vaší dceři za vinu. Cílem je dosáhnotu toho, abyste věděla, že když budete dělat vlny, tak to odnese vaše dcera a nebudou ji trestat učitelé, ale spolužáci, takže budete bezmocná.

  Držím vám palce.

  OdpovědětVymazat
 22. Ela: Kdyby to Chris neustála a nakonec vyměkla, tak by to její dceru skutečně poškodilo, protože by si učitelé potvrdili, že jim projde úplně všechno a navíc by se snažili dát Chris lekci, viz můj příspěvek výše.
  Takhle sice nemají Chris a její dceru v lásce, občas budou mít blbé kecy, ale budou si sakra dávat bacha, aby Chris neměla důvod dělat problémy, protože dobře tuší, že Chris nemá problém stěžovat si třeba i u zřizovatele.

  Vždycky, když jsem narazil na šmejda a zkusil jsem to řešit způsobem, který darebáka nebude příliš dráždit, tak jsem zplakal nad výsledkem - zjistili, že jsem měkota a nedosáhl jsem ničeho a darebák stejně prosadil svou. A darebáci ví, že většina lidí jsou měkoty, proto to zkouší znovu a zas, dokud jim někdo nezatne tipec.

  Ze strany učitelů/školy to nebyl nějaký omyl, to byla normální sprostá plánovaná levota, na které se někteří učitelé aktivně podíleli.

  Frontální útok sice způsobí "colateral damage", ale nepřítel netuší čeho všeho jste schopen a tak se mnohdy radši klidí z cesty. Ustupovat zlu se fakt nevyplácí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi, "sprosta planovana levota" ? "nepritel" ? "ustupovat zlu" ?
   A co presumpce neviny ? :)
   Je dokazano, ze se nekdo nelegalne obohacoval ?
   Nebo doslo k omylu z neznalosti, jak spravne a "pravne" postupovat ?

   Chyba byla, ze rodice neznali cenu fotografii predem. To jiste.
   Nikdo je ale k jejich odberu nenutil (viz clanek)

   Ucinna lekce "nepriteli" by byla, kdyby balicky fotek byly vsechny vraceny.
   Bylo by to bez tech "collateral damage"...
   MaB

   Vymazat
  2. Krome toho si myslim, ze je tady nutno respektovan zak.89/2012 sb. , §12 a §13 o ochrane osobnosti, coz se stalo. Souhlas s fotografovanim si skola nechala podepsat v notysku.
   Jiste si také overili, ze je fotograf zapsan v obchodnim rejstriku.

   Tak bych, Pefi, rada vedela, co Vas opravnuje k tvrzeni, ze to byla "normalni sprosta levota, na které se nekteri ucitelé aktivne podileli."

   Vymazat
  3. MaB,
   bohužel, nestalo se, zákon nebyl respektován, došlo dokonce velmi pravděpodobně k porušení zákona o ochraně osobních údajů.
   Loni jsme neměli vůbec žádnou informaci předem a vše se dozvěděli, až když bylo hotovo.
   Letos měl prvňáček v notýsku pouze informaci, že "zítra přijde fotograf", o žádném souhlasu ani slovo. Pouze dcera tam měla mít zaškrtnuto, zda souhlasíme nebo ne - narozdíl od loňska.
   Ovšem škola se zjevně domnívala, že souhlas s fotografováním pro účely školy, tj. např. děti se vyfotí při nějaké akci a dá se to na nástěnku, který rodiče udělí na začátku roku, se vztahuje i na tuto akci. To byl evidentní omyl.
   Nu, vyjasnilo se to.

   Vymazat
  4. Pefi,
   děkuji.

   Vedlejší škody budou možná menší, než by se z článku a diskuse zdálo.
   Musím upřesnit, že tři učitelé, kteří mne napadli, neučí moje děti vůbec a dost možná je ani učit nebudou.
   Naopak vedení školy stojí za mým názorem, respektují mne. A můj muž má kouzlo osobnosti, je velmi konsensuální, dovede naslouchat a najít smíření a řešení (já jsem v tomto směru trochu divoká, krotit se umím, ale jenom když chci a někdy třeba nechci...).
   A tohle je menší škola s poměrně rodinnou atmosférou, ředitelka i kuchařky v jídelně znají všechny děti jménem. A je to myslím tak, jak píšete - je vidět, že se nebojíme ozvat a v případě problémů víme velmi dobře, kam se obrátit.
   Poměrně jednoznačně jsem vyvrátila, že by si doma dítě něco "vyřvalo". Přece kdyby si něco vyřvalo, tak to, že se bude fotit; sáhnu do peněženky a zaplatím to a bylo by.
   No, nedělám si iluze, ti dotčení učitelé to nejspíš nepochopí, dva z nich jsou už v důchodovém věku, lidé se nemění a nechtějí pochopit, ale ... některé věci myslím pochopili:-)

   Pokud jde o tu levotu - tak v tomto směru si myslím, že vedení školy nemělo špatné úmysly; prostě jim to nedošlo, protože ta akce se konala takto mnoho let (vím, že s tím třeba někdo nesouhlasil, ale neozve se - náhodou jsem našla v jiné souvislosti toto:
   http://cs.wikipedia.org/wiki/Spir%C3%A1la_ml%C4%8Den%C3%AD ).

   Ovšem slovně mne kvůli zrušení akce napadla učitelka, která je zároveň matkou školních dětí; a oni učitelé mají ty fotky za mnohem nižší ceny.
   Dvě a dvě jsou čtyři, že ano. Na jejich výhodu se musí ostatní rodiče samozřejmě složit... takže úplně čisté to víno není...

   Vymazat
  5. Ještě dodám, že šikany mých dětí, ať už ze strany spolužáků nebo učitelů, se v této souvislosti nebojím.
   Samozřejmě nemohu úplně vyloučit, že k něčemu takovému dojde, ale myslím si, že nikoliv.

   Vymazat
  6. Vychazela jsem pouze z clanku "ve skole se na zacatku roku podepisuje souhlas s fotografovanim", tak proto.
   Dobre, ze se to vyjasnilo, napriste bude jiste vse v konformite se zakony.
   Nechce se mi ale verit, ze slo o zamernou "levotu", to opravdu ne.

   Ve Francii vesel minuly tyden v platnost zakon "action collective" nebo také "action de groupe " (class action) a prvni procesy uz zacly.
   Tak je na co se tesit.
   MaB

   Vymazat
  7. MaB,
   to ano, ale to je právě pro účely focení na web (houf dětí někde na hřišti, aby škola mohla prezentovat nově upravené školní hřiště, a podobně).
   Tedy, já bohužel přesné znění toho souhlasu nemám doma, protože jsem to podepsala a myslím, že jsem si nenechala kopii a vrátila ten dokument do školy. Dostáváme jej každoročně na začátku školního roku a papírů je hodně, tak jsem v tomto nebyla důsledná. Ale určitě to nebyl souhlas s focením udělený třetí osobě.
   A i kdyby škola chtěla ten můj souhlas na někoho takto přenést, což by samo o sobě bylo problematické, tak to neudělala, protože nemá s fotografem žádnou smlouvu.
   Jak jsem se dočetla, výklady jsou takové, že fotografie je dokonce citlivý osobní údaj (nejsem si jistá, zda s tímto výkladem až tak souhlasím...). Při pořizování fotografií dětí bez účasti rodičů se na tyto věci musí myslet, jinak je to špatně.

   Ale ze strany vedení školy v tomto také nespatřuji záměrnou levotu, to ne. Spíš to neměli dobře promyšlené.
   Velmi eticky a morálně problematické a nevhodné bylo potom vystoupení tří učitelů vůči mně, to skutečně nebylo OK, ale to se také vyjasnilo, a tito učitelé nevyjadřovali názor vedení školy.

   Vymazat
  8. V posledni dobe je velmi modni "bashing" a socialni site na webu jsou mistem, kde se cim dal radikalneji provozuje. Kazdy tam prijde se svou troskou do mlyna a cim tvrdsi jsou rany, tim lip.
   Takovéto kolektivni ocernovani se mi z duse protivi.

   A tak kdyz procitam diskusi, je mi z obrazku ceskych ucitelu smutno.
   Jsou blbi, s nizkym QI, nesoudni, nejapni, mstivi, perfidni (organizuji sikanu, manipuluji), zakonu neznali, dusevni mrzaci, zrejme i hamizni a uplatni...uf !

   A tak si rikam, jak jen je mozné, ze ti, se kterymi jsem stale ve spojeni a pratelském vztahu, se mu nepodobaji ?
   Nemluve o tech, které jsem znala kdysi a na které vdecne a s laskou vzpominam,
   MaB

   Vymazat
 23. Ad "Tak bych, Pefi, rada vedela, co Vas opravnuje k tvrzeni, ze to byla "normalni sprosta levota, na které se nekteri ucitelé aktivne podileli."


  Opravňuje mě k tomu toto:
  A. Presumpci neviny ctít nemusím, neb nejsem soudce a nevynáším pravomocný rozsudek.

  B. Znám fungování škol z mnoha stran a opravdu to nefunguje tak, že někdo z ulice přijde a učitelský sbor ve svatém nadšení ochotně a z čisté lásky k dětem zorganizuje děti za účelem umožnění komerční služby. Natož aby se něco takového odehrálo během vyučování - výuka má vždycky skluz a učitelé jsou z takových akcí "nadšeni", protože jim to narušuje výuku.
  Funguje to tak, že dodavatel sdělí svůj zájem fotit děti a učitelstvo se zeptá:
  1. Naruší nám to výuku a je to komplikace, takže co z toho budeme mít (V lepším je tím "my" škola, v horším "my" reprezentuje ty, kteří rozhodují)?
  2. Jen tak pro zajímavost, kolik to bude stát ?

  C. Učitelé jsou zvědaví a tak dotčení učitelé téměř určitě věděli nebo mohli vědět kolik za balíček fotek bude požadováno. Současné učitelé velmi dobře znají sociální podmínky dětí a zatraceně dobře vědí, že některé rodiny jsou na tom finančně dost mizerně.

  D. Učitelé taky zatraceně dobře tuší jak nepříjemné je odpírat dítěti něco, co už dítě drží v ruce a pokud nejsou úplní idioti, tak museli vědět, že zvolená forma je neuvěřitelně manipulativní a nátlaková na rodiče, přičemž nejhůře nátlaku odolávají právě ti, co jsou na tom finančně blbě (snaží se, aby zrovna jejich dítě nebylo ve škole za chudáka). Jde přesně o to co Chris napsala: "holčička smutnila a plakala a nedovedla pochopit, proč jí rodiče takovou hezkou věc jako fotografie s vánočním stromečkem nechtějí dopřát." Měkota s měkkým srdcem a citlivou duší jako jsem já by vyměkla a zaplatila ( pak by fantazírovala o tom jak pujde a dá někomu ve škole pár facek).

  Za mě je takovéto manipulativní obchodování jenom kousek od prodeje pozlacených hrnců důchodcům, včetně toho "souhlasu s fotografováním v notýsku". Kdyby rodiče podepisovali souhlas s uvedením alespoň orientační ceny, tak by to bylo něco úplně jiného.

  Považuji za nechutné, že k tomu vůbec došlo, a za ostudné, že to vedení školy dopustilo. Omyly se stávají, ale jak Chris psala, někteří učitelé měli ještě tu drzost "držkovat". Jaký k tomu asi měli motiv, než že jim vadilo, že jim Chris překřížila plány ? Kdomukoliv trochu soudnému muselo být jasno, že to ve škole podělali a místo "držkování" měli Chris poděkovat, že je ještě velmi slušně upozornila na problém, který má dimenzi nejen právní, ale (z mého pohledu) hlavně etickou.

  OdpovědětVymazat
 24. Pefi, vidim, ze o vaznych vecech se s Vami nezertuje.
  Jiste jste si vsiml, ze pisi:
  "A co presumpce neviny ?:) "

  Ja se ale opravdu domnivam, ze princip neobvinovat, kdyz u pripadu neznam i druhou verzi, by mel platit i mimo soud.
  Proste : mela by to byt v normalnich mlezilidskych vztazich naprosta samozrejmost.

  Schvalne jsem si nasla fotografa, ktery ty balicky za 400Kc dela (je to snadné i z ciziny) a zjist'uji, ze jasne uvadi, ze 10% dostane skola a ucitelé budou mit fotky levnejsi.

  Opravdu si ale Vy myslite, ze ucitelé "manipuluji" kvuli par korunam ?
  Co kdyz mysleli na ty deti, které se na fotografovani tesily ?
  Ale ani to v zadném pripade neomlouva, jak se vyjadrovaly ty dve pred dcerkou Chris, jak uz tu bylo nekolikrat zdurazneno.

  Vas posledni odstavec ukazuje, ze to ucitelé v CR opravdu nemaji snadné...
  Trosku "elegance" v pristupu k nim by neskodilo.
  Tentokrat bez " :)"
  MaB


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K diskusi se ještě vrátím, nyní musím běžet.
   Ale já jsem byla informována, že naše škola z toho nic nemá ani s nimi nemá písemnou dohodu. Možná jak která škola, záleží na jednání...?

   Poznamenávám, že vedení školy nakonec přivítalo, že jsem se ozvala, můj názor na věc uznávají.

   Ad učitelé: jak jsem psala, sama mám většinou jen dobré vzpomínky a zkušenosti.
   O to více mne zaskočilo úděsně neprofesionální, případně až hrubé, jednání tří pedagogů. Nějaké vedlejší motivace za tím těžko hledat, i kdyby to měla být jen vlastní nezvládnutá ješitnost a snaha dát najevo mocenskou převahu.

   A bohužel, několik takových učitelů zkazí velmi snadno pověst mnoha dobrým, tak to funguje. Ale to není nic nového, jeden špatný advokát dokáže v očích veřejnosti narušit obraz celé profese, to bohužel známe.


   MaB,
   doufám, že nikam neuplavete a zůstanete na místě a on-line:-)

   Vymazat
  2. Chris, dekuji za zeptani, tentokrat jsme to jeste preckali, ale vzhledem k frekvenci a intenzite techto ukazu jsou obavy z budoucnosti na miste.
   http://www.midilibre.fr/2014/10/10/intemperies-dans-le-gard-les-premieres-images,1063798.php

   Vymazat
  3. To tedy vypadá dost strašně...
   A to vzniklo z nadměrných dešťů?

   Zde se v posledních letech hodně kritizuje nakládání s krajinou - že jsme na rozdíl od našich předků zapomněli, jak vytvářet krajinu, voda se tudíž v případě, že je jí příliš, nemá kam rozlévat a z toho jsou potom katastrofální povodně.

   Vymazat
  4. omlouvám se za OT, ale tohle (26 litrů na m2 za hodinu= 370 litrů na m2 za 14 hodin, viz jeden z obrázků) je extrémní a extrémně trvající liják, který se podle meteo mapy vypršel na jednom místě = jednom povodí ... tedy tohle nevyřeší žádná krajinotvorba (mimochodem všechny vyfocené mosty a koryta řek jsou masivní právě proto, že už tam ta voda někdy takhle tekla). Tak či tak, držím palce, ať se ne neopakuje často.

   Vymazat
  5. Dekuji !:) Da se rici, ze mame zalito na dost dlouho.
   Jde o tak zvanou cevenolskou epizodu. More je jeste dost teplé a vyparuje se, vitr z jihu, velmi tezky a vlhky, zene mraky, ty narazi na studené hory Cévennes a zacne lijak. Voda stéka do rek, ty se rychle naplni, ale protivitr a vysoké more je tlaci zpet, tak se rozliji.
   Neni to tady zpusobeno ani tak krajinotvorbou, ale oteplovanim.
   Lidé, kteri postavili domy pobliz rek (normalne jsou to uzké potoky), meli vodu az do 1. patra, nekteri letos uz potreti, coz nikdo nepamatuje.
   Totéz ve vedlejsim departementu Hérault, kolem Montpellier bylo postizeno pres 60 obci, a v Ardèche.
   Nikdo nastesti nezahynul, ale materialni skody jsou ohromné.
   Pojistovaci placou, ale prodavaci aut si mnou ruce, stovky jich jsou k odepsani.
   MaB

   Vymazat
 25. MaB: Já měl to štěstí, že jsem zažil učitele všeho druhu, v příbuzenstvu mám také učitele a to nejednoho a tak to znám opravdu z mnoha stran a nedělám si naprosto žádné iluze o tom, jak školství v ČR funguje a jaké osobnosti se v něm pohybují, jaké mají znalosti a neznalosti a jaký mají morální profil.

  Zažil jsem ve škole průšvih, který vyšetřovala policie, tam se charaktery učitelů hezky odhalily. Učitelé jimi neoblíbeného spolužáka tvrdě potrestali - vyhodili ho, ikdyž podle PČR vlastně nic závažného neprovedl, a vrcholem všeho byl pak ještě psychologicko-pedagogického poradce, který byl tak dobrý, že toho neprávem vyhozeného dohnal k pokusu o sebevraždu. Opravdu profíci. Není divu, že nejlepší z učitelů pak školu opustil a šel se živit komerčně...

  Z doslechu pak znám jak jiný pedagogický sbor chtěl řešit velmi hloupou klukovinu trojkou z chování (což tehdy znamenalo nemožnost jít na VŠ), rozumné stanovisko zaujali pouze tělocvikáři - navrhovali pár facek a jedičku z tělocviku, na nátlak hrstky rozumných klukovi za klukovinu "padagogové" nezničili kariéru.

  Moje příbuzná dostala od učitelů na ZŠ posudek v podstatě říkající, že je hloupá a nemá smysl ji dále vzdělávat, že má nanejvýš na učňák. Úspěšně udělala nejen gympl a maturitu, ale v pohodě zvládla i VŠ specializaci matematik-analytik. Provinila se tím, že byla chytřejší, než učitelka, která posudek psala.

  Nedávno mi jedna paní vykládala, jak se dozvěděla, že její dítě je zaostalé a možná retardované, protože nepochopilo, že jablíčka se dělí na červená a zelená. Mají doma zahradu/sad a kámen úrazu je v tom, její nadprůměrně inteligentí prvňák (který se ve škole nudí) rozlišuje u jablek jednotlivé odrůdy, zatímco učitelka tak nanejvýš rozeznává barvy.

  Já se občas matematiku na ZŠ učil ve dvou verzích - tu pro paní učitelku a tu jak je to správně.

  Příbuzenstvo má potomky a díky tomu občas vidím co jim tam rvou do hlavy za ne-smysly - (smysl to totiž opravdu nedává a je z toho poznat, že učitel nemá tušení, že by to mělo dávat smysl). Kdybych to sám kdysi nezažil, tak bych nevěřil, že je možné, že mnozí učitelé vlastně nerozumí tomu co učí. Navíc mám pocit, že to není lepší než dříve, ale horší, protože mnohde zřejmě učí ten, kdo se neuživí nikde jinde.

  A není to jenom můj názor, z jedené diskuse cituji dva různé autory:
  1) "Co mi ovšem přijde horší, že pajdové učí děti i naprosté nesmysly; ty nesmysly jsou i v učebnicích. Když jsem viděl nynější učebnice fyziky pro ZŠ, zhrozil jsem se, že tam vlastně nic není, krom bludů.".
  2) Když jsem se však díval do jeho učebnice prvouky, pak první věc, která mne napadla, bylo - a teď mi promiňte ten výraz - který humanitní hňup tohle psal?

  A pokud ty nesmysly z učebnic není učitel schopen korigovat, tak je sám nevzdělaný hňup. Tohle se vážně nevyřeší tím, že budu v přístupu k učitelskému sboru projevovat více elegance. Tohle se vyřeší jedině tím, že za projevenou morální i odbornou nekompetenci bude následovat vyhazov a také tím, že ve školství budou takové platy, aby si ředitelé mohli z kandidátů vybírat.

  OdpovědětVymazat
 26. Pefi, i tady jsou k nekterym ucitelum vyhrady - vyjadreny vetsinou elegantne :).
  Verte, ze to mozné je a mnohdy i s vetsim efektem.
  Jak rika Chris, je skoda, ze nekolik takovych jedincu zkazi povest i tem dobrym.
  Nastesti mame schopnost rozlisovat a nehazime vsechny do jednoho pytle, ze ?

  A ja si zrovna ted' rikam, ze skolstvi, které "vychovalo" 58 nositelu Nobelovy ceny a kdy mezi medailisty Fields (ekvivalent pro matematiky) byva témer kazdorocne alespon jeden jeho absolven, nemuze byt zas tak spatné...:)
  MaB

  OdpovědětVymazat
 27. Elegantní výhrady mají smysl tam, kde je značná šance, že tato elegance bude pochopena. Když mi Paní prodavačka velmi elegantně naznačila, že daný kus oděvu si brát nemám, tak jsem jí za elegantní sdělení poděkoval a poprosil jsem jí, aby se říkat mi napřímo co si myslí, protože tak to bude pro obě strany jednodušší.

  Bohužel školství je jako Augiášův chlév, to nechce eleganci, ale hadici s tlakovou vodou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi, ze elegance, jinym slovem takt, slusné chovani, nikam nevede, je omyl.
   Deti vychovavaji dospeli svym prikladem.

   Ucitelé by meli stimulovat jejich schopnosti rozvijet u nich ruzné formy inteligence, ucit je kriticky myslet, argumentovat, dodavat jim sebeduveru, touhu poznavat a samostatne si osvojovat nové znalosti....
   A také je ucit zit v kolektivu, to znamena v praxi pouzivat moralni a spolecenské zasady, které by si mely prinést z velké casti uz z domova.

   Nize také rikate, ze mnozi ucitelé "na to nemaji, aby to delali jinak".
   Ja to tvrdit nemohu, protoze jsem si to neoverila a ze to naka pani povidala, to jeste neznamena, ze tomu tak skutecne je.

   Ceska devcata, ktera prijizdeji jiz mnoho desitek let na zdejsi lyceum studovat, patri vzdy k nejlepsim zakum ve tride, coz jiste neni nahodou.
   MaB

   Vymazat
  2. Tak si čtu, co všechno by měl umět a vůbec jaký by měl být správný učitel. Uvědomte si, že v Česku na ZŠ se po škole nastupuje za 20 tis Kč brutto (to je mimochodem velký pokrok, prosazený ministrem Dobešem za VV) a po 30 letech se končí za 25 tis Kč brutto. A zkuste si následně tipnout, jak kvalitní lidi tím pádem školství mimo pár nadšenců přitáhne.
   Voloďa

   Vymazat
  3. Volod'o, ucit neni povolani, ale poslani.
   Ucitelé byli spatne placeni vzdy.
   Pro koho jsou hlavni motivaci penize, ten se dobrym ucitelem tezko stane a je lepsi, kdyz jde delat neco jiného.
   MaB

   Vymazat
  4. MaB - tuhle sentenci "miluji". Není povolání, ale poslání..Jako lékařka to taky slýchávám.
   Moje odpověď je jediná - ano, poslání, moje dítě jí kořínky, moji zaměstnanci nadšeně pracují jako dobrovolníci, ČEZ mi dává elektřinu zdarma.., mně stačí k přežití prána a jsem Vám poslána sloužit 24 hodin denně.
   Naprostá demagogie. Jen dobře zaplacený učitel/lékař bude odvádět nadšenou a kvalitní práci. Nechápu, že to pořád někdo nechápe.
   Proč se to neříká o advokátech? Proč komerční právník také není povinně špatně placen a současně není nucen odvádět nadšenou a kvalitní práci?
   Ela

   Vymazat
  5. Advokacie je také poslání.
   Ale "poslání" podle mne neznamená, že člověk nemá dostávat za svou práci dobrou odměnu, resp. že ve jménu toho, že jde o poslání, máme jaksi předpokládat, že to bude dělat za nízkou odměnu, protože výkon tohoto povolání je mu sám o sobě dostatečným uspokojením.

   Ale je jasné, že učit by měli lidé, kteří tu práci budou mít rádi, protože učitel, který nemá svou práci a děti rád, je neštěstí.
   Odměna učitelů je tradičně nízká, tedy spíše není nijak nadprůměrná, to je pravda, s tím se bohužel do školství jde... takže určitě nemůže být pro práci ve školství motivací výdělek, jsou třeba jiné motivace, ale to asi nikdo nerozporuje.

   Vymazat
  6. Elo, proc se to nerika o advokatech ? Protoze advokat, tzv. svobodna profese, je vystaven konkurenci a jestlize klient uzna, ze jeho prace neni dostatecne nadsena a kvalitni, jde k jinému.

   Byt dobrym ucitelem nebo lekarem bez nadseni nelze, to se brzy pozna, podvadet zde nelze.
   Domnivat se, ze to vyresi pouze penize, je naivni.
   Ucitelum (alespon zde) vadi spis zhorsujici se podminky jejich prace nez nizky plat.
   Z domova nevychované deti ("enfants rois"), velky pocet zaku ve tride, agresivita nekterych rodicu... to je pro ne hlavnim problémem.
   MaB

   Vymazat
  7. Cesti ucitelé maji zhruba trojnasobek minimalniho platu, jejich francouzsti kolegové sotva dvojnasobek.
   Stavkuji pomerne casto, ale ne za zvyseni platu (treba narozdil od velmi dobre placenych pilotu Air France.)

   Vymazat
  8. Jeste by mne, Elo, zajimalo, proc jsou ucitelé (zdravotni personal v nemocnicich, policisté, soudni zamestnanci ...) spatne placeni ?
   Je to tak snadno pochopitelné (a jednoduché) - "jen dobre zaplaceny ucitel/lékar bude odvadet nadsenou a kvalitni praci."
   Jiste mate odpoved' a znate i reseni. :)

   Mimochodem - nejsou politici velmi dobre placeni? Znamena to, ze je jejich prace nadsena a kvalitni ?
   MaB

   Vymazat
  9. MaB,
   musím říct, že tentokrát s Vámi souzním. Tenhle argument ve stylu "pracuji jen do výše svého platu" nesnáším. Můj plat je, ze zde uvedeného pohledu (Voloďa, Ela), zřejmě též nízký, nezlobila bych se, kdyby byl vyšší, ale, jak píšete Vy, není to to, co mě na mé profesi vadí, co bych chtěla měnit jako první. Přijde mi to jako začarovaný kruh, všichni mají pocit, že vydělávají málo - lékaři, učitelé... Úředník, který si na obci s rozšířenou působností vydělá asi jako ten učitel, a přitom jsou na něj neustále přehazovány stále větší rozhodovací pravomoci (bez toho aby mu bylo poskytnuto náležité zázemí, viz i komentáře zde), muzejníci, knihovníci, policisté... kde se to zastaví, kdo rozhodne, kdo je potřebnější? Ani nevím, jak tenhle "výkřik" zakončit. Snad jen, nepoužívejte peníze jako argument proto, proč svou práci neděláte dobře. Maky

   Vymazat
  10. Jen dodatek. Mě daleko víc irituje stále se udržující systém "vysezení platu, funkce" v těchto veřejných institucích. Což spolu úzce souvisí. Vedoucí, kteří si svou funkci vysedí a neumí/nechtějí pak hodnotit své podřízené podle jejich schopností, výkonu; neposkytují jim zpětnou vazbu. To je to, co schopné odradí... Maky

   Vymazat
  11. Učitel v Česku má dnes problém udržet se alespoň na úrovni nižší střední třídy.
   Je to ve vztahu k žactvu i trochu psychologický problém. Učitel jim nechtěně předvádí, kam to také mohou přivést, když se budou pilně učit :-)
   Povídání o poslání je sice pěkné, ale k moři si s rodinou vyjede soused podnikatel, který na nějaké poslání zvysoka .... A teď vysvětlujte manželce a dětem, že na dece za barákem je také hezky :-)
   Voloďa

   Vymazat
  12. Voloďo,

   nezlobte se na mě, mám v téhle oblasti trochu přehled, a že by si nemohl český učitel zaplatit dovolenou u moře, pokud o ni skutečně stojí, není pravda. Stejně jako onen úředník, lékař, policista... Většina žáků také nejsou děti Rothschildů, takže ani zde bych to neviděla nějak tragicky. Pokud si učitelé něčím shazují status, tak právě podobnými prohlášeními, kde sebe sami pasují do role chudáků. Průměrný příjem, který figuruje v řadě "objevných článků" a tudíž i v hlavách lidí, není mediánem, kolem kterého se platy pohybují nejčastěji. Můžeme polemizovat o tom, kolik by měl brát vysokoškolák, zda má automaticky nárok na nadprůměrný příjem, ale prohlášeními o chudácích, co učí, současně dehonestujeme obory, kde se plat pohybuje ještě níže. Maky

   P.S. A na dece za barákem může být skutečně lépe než u moře, to není zdaleka jen o penězích :-).

   Vymazat
  13. Kazdy vidi smysl zivota v necem jiném.
   Prave jsem slysela rozhovor s pani Melindou Gates.
   Rikala, ze se s manzelem Billem rozhodli vratit totalitu sveho majetku, spolecnosti a zasvetit zbytek zivota boji proti chudobe a nemocem.
   Redaktor se ji ptal, co nechaji detem (tri, 12-18 let.)
   Ty budou mit to, co si sami vydelaji, budou se muset pricinit. Rodice jim vstipili zasady, zbytek zalezi na nich.
   A opravdu se nesnazi vyjednat si alespon 10 milionu ?
   Ne, vyjednavaji si jen kapesné, jako vsechny jiné deti.
   MaB

   Vymazat
  14. Platy učitelů jsou příliš nízké na to, aby dokázaly přitáhnout schopné lidi, důkazem je to, že před školou nestojí fronta uchazečů o práci. To je základ problému.

   Na druhou stranu kvalitní člověk dělá práci pořádně, nebo vůbec. Když svou práci flákám, zvednou-li mi plat, tak tu práci flákat opravdu nepřestanu, maximálně se k tomu začnu trochu lépe oblékat :-)

   MaB: Není podstatné je nejen zda máš dvoj nebo trojnásobek minimální mzdy, podstatné je, kolik ti zbyde po zaplacení nejnutnějších výdajů.

   Jsou-li minimální náklady 10 000 Kč/měsíc, tak mezi platem 12 000 Kč a 24 000 není dvojnásobný rozdíl, ale sedminásobný rozdíl:
   a) 12 000 - 10 000 = 2 000 zbude na "rozhazování"
   b) 24 000 - 10 000 = 14 000 zbude na "rozhazování"

   Do toho pak vstupuje skutečnost, že je zde enormní šedá ekonomika, která v praxi znamená, že reálný průměrný příjem není 22 000 Kč hrubého, ale je mnohem vyšší. Má-li učitel plat ve výši oficiální průměrné mzdy, tak má vlastně podprůměrný reálný příjem.

   Další problém pak je, že stát ti sebere 50 procent příjmů, ale poskytovaný servis tomu rozhodně neodpovídá, takže když něco potřebuješ zařídit nebo udělat, tak furt někde někomu platíš a většinou platíš za úkony s nulovou reálně přidanou hodnotou, tedy vyhazuješ prachy z okna, protože platíš lidi, kteří to umí se státem vyjednat - a tím přidaná hodnota opravdu nevzniká.

   Kamarád rekonstruuje chalupu a když počítal, kolik by měl vysolit za zcela zbytečné papíry (revize, povolení zprávy, nepotřebné leč vyžadované projekty), tak se dostal na částku hodně přes 100 000 Kč. Jelikož je stejně paranoidní jako já, tak si kvalitu pohlídá, bude to načerno, projekt jen tam, kde je skutečně potřeba, bude to za třetinovou dobu a bez zbytečných výdajů souvisejících s absurdními požadavky státu.

   Kdyby pracoval ve školství a navíc to chtěl dělat zcela poctivě, tak chalupu nezrekonstruuje nikdy.

   Já zkusil něco postavit poctivě - do země jsem nehrábl, pouze jsem se vyčerpal. Soused se úředníků neptá, už staví druhé patro a nikomu to zjevně nevadí (protože ona stavba skutečně nikomu a ničemu nevadí).

   Chraň mě pánbůh někdy na úřadě žádat o povolení skácet strom, který jsem sám zasadil já, nebo mí předci. Otec takto požádal a dozvěděl se, že musí udělat náhradní výsadbu - za 1 strom 10 nových. Otec doložil, že v uplynulých pár letech vysázel stovky (spíš tisíce) stromů a dozvěděl se, že to se nepočítá ...

   Zdaleka jen o penězích to není, ale peníze jsou klíčové pro to, aby ve školství bylo možné udržet aspoň ty schopné lidi, kteří tam za současných podmínek omylem nastoupili. Není potřeba zvedat platy, stačilo by snížit daně a zrušit nepotřebného úředního šimla.

   Šlak mě mohl trefit, když jsem viděl hromadu papírů souvisejících se drobnou stavební zakázkou formou dodávky na klíč. Podpis snad deseti úředníků a kolik z nich reálně zkoumalo zda stavba něčemu neuškodí ? Kolik z nich má kvalifikaci reálně posuzovat předloženou projektovou dokumentaci. Jeden ? Proč nestačí, že firma má na danou činnost státem udělenou speciální licenci vázanou na vzdělání ? Jen za zbytečné papíry jsem vysolil víc, než je měsíční plat učitele a reálná přidaná hodnota ? Blízká nule.

   Platíme zcela zbytečné úředníky, kteří nám otravují život, a pak není na učitele ...

   Ad Melinda Gates: Zajímavé, že to, že o pěnězích to není slyšíš od lidí, kteří opravdu nemusí řešit běžné problémy, protože si zaplatí vše co potřebují a kteří už dávno zapomněli jaké to je být v situaci, že když se ti pokazí auto, tak prostě chodíš pěšky, protože nemáš na opravu ani na nové ... Ano, o penězích život není, když se mi pokazí auto, tak si vezmu taxíka ...

   Vymazat
  15. Pefi, to bylo nespravne pochopeno, u manzelu Gates je to naopak o velkych penezich.
   Viz Bill&Melinda Gates Foundation.

   Divim se, ze ti, kteri maji reseni a vedi jak na to, nejdou delat politiku a spokoji se s nadavanim na pomery.
   Neni to trochu jalové ?

   Vymazat
  16. Maky, příměr s dekou za barákem jsem samozřejmě myslel obrazně.
   Prostě pořád si všichni stěžujeme (včetně mě!), že řada učitelů hlavně na základní škole je nekvalitních, nedokážou děti zaujmout, nic je pořádně nenaučí. No ale čemu se divíme? I ve školství panuje trh, stejně jako kdekoliv jinde.
   Platy ve školství jsou pod celostátním průměrem, takže z logiky věci tam za tyto peníze potkáme zejména starší hysterické ženy, které by se jinde těžko uplatnily - neříkejte, že to z třídních schůzek neznáte.
   Dokud se platy ve školství nezvýší na úroveň ostatních vysokoškoláků, nic se ve školství nezmění. Všichni ti schopnější prostě zcela právem namíří jinam, kariéra učitele bude i nadále spíš nouzová životní varianta.
   Bohužel vždy bude ve školství exhibovat i pár nadšenců "s posláním", a na těch bude MaB demonstrovat "že to jde" i za málo peněz. Obvykle to ale je tak, že dotyčné živí jejich partner :-)
   Voloďa

   Vymazat
  17. Pefi,

   takhle sepsané to vypadá straně jednoduše, ale ono to bohužel jednoduché není.

   Opravdu si nemyslím, že schopné lidi přitahuje především plat.

   Opravdu si nemyslím, že o zaměstnání učitele není zájem. Zkoušel jste si někdy podat přihlášku na základní nedejbože střední školu? Nevím jak v Praze, tam je to možná s ohledem na možnosti jiná, ale v mém okolí to znamená zařadit se do dlouhého seznamu kandidátů. Vím, nesvědčí to nic o jejich kvalitě, ale teoreticky je minimálně z čeho vybírat.

   S úřady je to potíž, všichni vykřikují, jak moc máme úředníků, ale kam běží jako první, když mají spor se sousedem. Na úřad. Po státu chtějí, aby řešil jejich problémy, které mnohdy nechtějí řešit tváří v tvář. V tom je podporují mnozí politici, kteří neznají zákony, které sami pomálali schválit. Slibují jak stát zařídí, postará se, ale stát to, podle mě, prostě dělat nemůže, neumí to.

   Navíc to co vy považujete za zbytečné, může být pro druhé zásadní. Klasické je to třeba u zmíněného kácení. Jsou to ekologická uskupení, složená z občanů této země, ale i řada jednotlivců, která jakékoli zjednodušení, resp. zjemnění, řízení nechtějí. Čí názor je správný váš nebo jejich? Kdo za to může? Úředník, který postupuje podle zákona?

   Maky

   P.S. Pátral jste někdy po tom, jakou odpovědnost za špatný projekt má onen projektant? Podle mých informací téměř žádnou, bohužel.

   Vymazat
  18. Voloďo,

   jen v letu, už jsem měla být někde jinde :-). Stav současného školství si samozřejmě uvědomuju a není mi lhostejný. Nesdílím ovšem názor, že je to otázka podprůměrného platu, ale domnívám se, že jde o manažerské selhání ředitelů, resp. zřizovatelů.

   1. Nechápu proč ředitel ZŠ, SŠ musí být učitel, podle mě nemusí (ano vím, má jako součást úvazku pár hodin výuky měsíčně, ale to by se dalo řešit jinak).
   2. Většina ředitelů postupuje stylem, který jsem popsala výše - neposkytuje zpětnou vazbu, nesnaží se podpořit své schopné podřízené, prostě žije setrvačností.
   3. Zřizovateli je to jedno a rodiče dávají děti do nejbližší školy, protože nemusí řešit logistické problémy s dojížděním.
   4. Obecný problém ČR - z postů ve veřejných institucích se nevyhazuje :-(.

   Maky

   Vymazat
  19. Maky:
   Vysoký plat sice automaticky neznamená kvalitní lidi, ale znamená to, že si personál můžete vybírat. Nízký plat znamená, že sbíráte vše co na trhu práce zbylo.Vím kteří z koleglů a spolužáků šli učit a s výjimkou pár kolegyň to intelektuální elita opravdu nebyla.

   Che che a jakou odpovědnost má úředník ? Projektant když to doprasí, tak riskuje že na něm budu vymáhat škodu (jím naprojektované blbosti jsou na papíře a jsou podepsané), teoreticky může přijít o autorizaci, má svoji reputaci o kterou přijde a hlavně projektanta si vybírám sám a platím si ho sám a proto se snažím vybrat si dobře a zatím se mi to daří.

   Další krok je státem požadovaný revizní technik - ten se z toho dostane snadno - když to jen trochu jdem, tak řekne, že v době revize to bylo v pořádku, tedy zodpovědnost reálně často nulová (zažil jsem u nás na pracovišti).

   A úředník ? Ten, pokud si pohlídá formality, tak má automaticky krytá záda a hlavně úředníka si vybrat nemohu, nemá žádný zájem na kvalitním výsledku, jeho jediným zájmem je, aby neměl problémy. Když mi nic nepovolí, tak problémy být nemohou, takže jeho přirozený zájem není "vyjít vstříc, jak mu ukládá zákon", ale "nepovolit pokud to jen trochu jde".

   Že mám jít do politiky? Zjišťoval jsem jak to funguje a zjistil jsem, že je to korupcí, klientelismem a línými úředníky natolik prolezlé, že bych buď přišel o nervy a skončil v blázinci, nebo se dostal do novin jako masový vrah nebo násilník.
   Tyto volby u nás udělaly trochu čistku, takže si příští rok na jaře dám s úředníky další kolo a třeba se něco pohne.

   O reálné zodpovědnosti úředníků vypovídá zkušenost pána, který žádal povolení skácet strom, který ohrožuje sousedovic barák. Povolení nedostal. Za rok a půl při bouřce strom skutečně spadl sousedovi na barák. Úředník prohlásil, že to není jeho chyba, protože za ten rok a půl mezi zamítnutím žádosti a bouřkou se zdravotní situace stromu rapidně změnila a je to chyba občana, že včas nepožádal o nové povolení, protože tentokrát by ho určitě dostal.

   Ekologické uskupení si může koupit pozemek a na něm si sázet a kácet svoje stromy jak uzná za vhodné, já mu do toho kecat nebudu. Taky může kecat do toho co se děje na veřejných pozemcích a to je vše.

   Já mám svůj les, já mám svou zahradu, je to získáno od předků a ekologickému sdružení je houby do toho jaké stromy si tam sázím i kdy si co kácím. Mohou mi nanejvýš radit, ale to budou dělat těžko, protože ekologická sdružené nejsou většinou v jádru ekologové (přirodovědci), ale environmentalisté (lidé humanitně zaměření), kteří přírodě rozumí jako koza perželi.

   Pokud někdo páchá zločiny na přírodě, tak to nejsou soukromě hospodařící jednotlivci (které tento stát šikanuje), ale byvají to velké firmy. Ostatně vzpomeňme jen výstavbů prodejen Lídl - bez povolení padala stromořadí jedno za druhým a co se komu za to stalo ?

   Mimochodem úřad rodičům předepsal osazovací plán, státem autorizovaný odborník předepsal skladbu dřevin a ta se dodržela. Stálo to hromadu peněz, skoro nic se nechytilo a po studiu odborné literatury s ukázalo, že úředně schválený osazovací plán byl z odborného hlediska naprostý nesmysl. Kdo nese veškeré náklady ? Uředník to opravdu není. Nová výsadba se udělala v rozporu s plánem, zato v souladu s přírodou a už se to tam zelená mladými stromky.

   Vymazat
  20. Ano, když mám spor se sousedem a když se s ním nemohu domluvit, tak by měl stát pomoci. A pomůže ? No nevím, nezkoušel jsem, zkoušel to otec a zjistil že stát mu nepomůže. Histroická přístupová cesta k pozemku byla vymazána zuzemního plánu, katastrální mapy, následně rozorána a pozemky přeparcelovány tak, že k pozemklu rodičů nevede přístupová cesta, sousední pozemek se stal stavebním, náš zůstal nestavební. Souhlas s výstavbou rodiče podmínili vyřešením přistupu na náš pozemek, na což úřad reagoval tím, že ze sousední parcely oddělil metrový pruh půdy tak, aby parcela rodičů nesousedila se stavebním pozemkem a jejich souhlas nebyl potřeba. Podílelo se na tom několik úředníků, přístup na pozemek nemáme dodnes, pouze máme staré mapy, kde je vidět že přístupová cesta skutečně existovala ...

   Obávám se, že to bude tak, jak pravil Ronald Regan: Deset nejsrašlivějších slov v angličtině, které můžete slyšet, jsou: "I am from government and I am here to help".

   Vymazat
  21. Volod'o, ano, i za malo penez to jde a rekla bych, ze docela dobre.
   Ucitelé jsou si vedomi, ze i prazdniny jsou urcitou formou odmeny (cas jsou penize). Je to otazka volby.
   Tady pracuji 36 tydnu a maji 16 tydnu placenych prazdnin.

   Na prvnim stupni 24 hodin prace tydne ve skole, 16 mimo.
   Na druhém stupni je to 18 a 22.

   Cisty plat ucitelu (deti od 2 do 11 let), studium 5 let VS, je:
   na zacatku 1666 eur, po 10 letech 2545, po 30 letech 3026€.
   (cisty minimalni mesicni plat je 1133€ za 35h tydne).

   Ucitelé vydelavaji tedy relativne dost malo, ale maji jistotu zamestnani, coz je dnes ohromna vyhoda.
   V dobe krize a hromadné nezamestnanosti jsou natolik decentni, ze si nestezuji.
   MaB

   Vymazat
  22. Pefi,

   vidím, že na úředníky máte opravdu pifku :-), ale řekla bych, že i vám poněkud splývá rozdíl mezi úředníkem a zákonem, příp. vyčítáte úředníkovi i to, co má schváleno od odborníka, po kterých voláte. Stejně jako vy se domnívám, že stát nemá co kafrat do dřevin, které si vysadím na svém pozemku. My se na to ovšem díváme pohledem vlastnictví. Ekologové (nemám zkušenost, že by mezi ekology bylo minimum přírodovědců) na stromy hledí jako na veřejné blaho, které převyšuje ono vlastnické právo. Proto se ptám, může za to úředník? Vámi zmiňovaný případ spadeného stromu je klasický příklad toho, že ne všechny na první pohled jasné případy mají viníka. Zákon o ochraně přírody primárně stromy chrání a většina lidmi uváděných důvodů (stín, listí...) jsou pro něj jako důvody pro kácení zcela irelevantní. První důvod naštvání na úředníka. Řízení se ze správního hlediska neliší od jiných správních řízení, tj. je poměrně složité. Druhý důvod naštvání na úředníka. Přesto, že se vám/nám to nelíbí, úředník rozhoduje o dřevině - živém organismu - v čase a prostoru a ať se vám/nám to líbí nebo ne, je opravdu možné, že strom, který je v daný okamžik ok, může za rok spadnout. Navíc, pokud jste někdy viděl znalecký posudek v tomto oboru, první co se tam dočtete, že při nepříznivých povětrnostních podmínkách může stadnou i zcela zdravý jedinec. Naprostou absurditou je pak fakt, že o takto složité věci jako je zdravotní stav dřeviny, který často bez složitých a drahých sond a průzkumů, neodhadnou ani zkušení arboristé, rozhodují obce (!!!), tj. v řadě případů starostové nebo obecní "úředníci" v roli holek pro všechno. A já se opět ptám, mohou za to úředníci? Podle mě za to můžou nesmyslné zákony, které se snaží obsáhnout každou nuanci života a nakonec neobsáhnou nic. Čímž nepopírám, že existují i naprosto nekompetentní úředníci, kterým podobné vakuum v podstatě vyhovuje.

   Na rovinu říkám, že nevím, jak z tohoto začarovaného kruhu ven. Dívám se na svět stále skeptičtějším pohledem. Chápu, že člověk se přirozeně snaží najít zastání, na druhou stranu vidím, že lidé mají čím dál větší potřebu najít ke každému průšvihu viníka, kterého by měl zákon potrestat, a nikdo si nepřipustí, že některé věci se prostě dějí. Zrovna dnes u toho neštěstí s nemocnou ženou, která pobodala ony studenty. Neštěstí, ale opravdu za něj mohou doktoři, kteří navrhli její propuštění (opravdu se dá určit, jestli psychicky nemocný jedinec něco v budoucnu neprovede?) nebo soud (Jde držet "pod zámkem" psychicky nemocného doživotně? Nemluvě o tlacích organizací zabývajícími se lidskými právy.)? Opravdu si z nás novináři dělají srandu, když se diví, že se do školní budovy dostal "cizí" člověk. Možná, že to všechno vidím špatně já, možná že všechno jde nějak jednoduše ošetřit, ale mě přijde, že jakmile se na věc podívám z více stran, tak to řešení někam mizí.

   Ach jo. Zase jsem strašně dlouhá. Vidíte, nezvládnu ani jednoduše popsat, jak to vidím, natož najít jedoduché řešení :-). Maky

   Vymazat
  23. Zaroveň se omlouvám, že dál už diskutovat nebudu. Zaprvé jsme těžce OT a zadruhé je to strašný žrout času. Obdivuju Chris, že to zvládá s takovou elegancí, ale já to nedávám. Jdu si číst knížku a věnovat manželovi :-)). Maky

   Vymazat
  24. Maky,
   díky za příspěvky, jsem ráda, že ses objevila:-)
   Já to právě nezvládám, někdy na to nemám čas, ale ráda si přečtu příspěvky, když mají jejich autoři co říci.
   (K tématu diskusí jsem teď psala glosu o DF, který se s tím nepáře...)

   A děkuji i ostatním, dočtu si diskusi, i když recept na dokonalé školství jsme zase asi zase nevymysleli:-)

   Vymazat
  25. Dočítám...

   Na dece za barákem jsem např. já rozhodně raději než kdekoliv na cestách:-) Ale tak každý je nějaký.

   Maky má pravdu s tou poznámkou, že platy se musí vztahovat k mediánu... a to teď nemám žádné číslo před sebou, ale řekla bych, že na tom učitelé tak špatně nejsou.

   Také mne napadá, že učitelů je hodně... dříve bývalo ve třídách mnohem víc dětí, což už dnes nechceme a nepodporujeme. A také byly přidány např. podle mne zbytečné deváté třídy. A tím narůstá počet učitelů. Kdyby se jenom ty devítky zrušily, tak se může ostatním učitelům zvednout plat, a přitom myslím, že na kvalitě výuky na ZŠ by se zrušení devátých tříd nijak nepodepsalo.

   Vymazat
  26. Pefi,
   přeju, ať to s novým zastupitelstvem jde lépe než s tím původním; zkušenosti z úřady máte opravdu tristní, vím o tom, už jste zmiňoval.
   Tak třeba se opravdu něco pohne, přála bych Vám to.

   Jinak do politiky by se mi také nechtělo.

   Ad školství: také si nemyslím, že by ředitelé neměli z čeho vybírat - ale možná záleží na aprobaci?
   Jinak učitelství je podle mne ideální povolání třeba pro ženu s dětmi ve školním věku; rozložení pracovní doby je pro ni výhodné, nemusí řešit problémy s tím, kdo bude s dětmi odpoledne doma, s vyzvedáváním ze školy, s kroužky, s hlídáním o prázdninách. Takže výhody se skutečně najdou. Také ta relativní jistota, viz komentář MaB.
   Na druhou stranu je určitě dobře, když rodinný rozpočet doplňuje lépe vydělávající partner, kromě toho je to hodně psychicky náročné - já si sebe na takovém místě vůbec neumím představit. Když slyším ten kravál a ruch u nás ve školní jídelně, nechápu, jak to učitelé zvládají.

   Vymazat
  27. Maky,
   asi tomu nebudeš věřit, ale svůj příspěvek na téma nešťastného incidentu ve Žďáru jsem naťukala ještě předtím, než jsem četla Tvůj komentář, vážně.
   Tedy, ale napsaly jsme to téměř stejnými slovy...

   Vymazat
  28. Maky: Úředník dělá jen to, co mu nařizuje zákon, ale i to co dělá se dá dělat různým způsobem. Komunikoval jsem asi s osmi různými úřady (odbory) uřadů a můj názor je, že v duchu správního řádu postupoval pouze jediný úřad (konkrétně odbor životního prostředí, který mi sice taky vůbec nepomohl, ale své stanovisko jako jediný rozumně, smysluplně odůvodnil a jejich stanovisko je věcné a korektní).

   Jen pro ilustraci: Odbor dopravy na upozornění, že něco dost hrubě nefunguje (doloženo fotkami) odpověděl, že se sešla "komise" a ta se usnesla, že dopravní značení je z hlediska legislativy v pořádku. Jim je jedno že to nefunguje, je zajímá pouze formální hledisko - a jelikož zákon porušen není, tak ikdyž to nefunguje, tak je to vlastně O.K. (Řešení existuje, já jsem vymyslel dvě a kolega přišel ještě s třetím řešením).

   Co se týče ekologů, tak skuteční ekologové - přírodovědci - mi opravdu nevadí, protože ti obvykle neplácají blbosti. Ale různí aktivisté, kteří sami sebe nazývají ekology, bohužel problematice často nerozumí a plácají nesmysly.

   Ano, ekologisti tvrdí, že na stromy hledí jako na veřejné blaho, ale tento jejich pohled se neodráží v tom, že by stromy sázeli, ale v tom, že dělají problémy těm, kteří stromy sázejí. Jedna taková aktivistická madam nás obvinila, že chceme zalít zeleň betonem. Nevím kolik stromů zasadila ona (vzhledem k tomu, že sama měla tak 100 kg nadváhu, tak asi moc ne), ale námi zasazené stromy se počítají na tisíce. Další podobná megera kdysi ječela, že bagr zničí stromky o které oni ze všech sil pečují - nejen že si přitom bagrista důsledně hlídal, aby smrček měl mezi koly, ale hlavně smrček, o který "oni" tak usilovně pečují, přitom dusil popínavý plevel. Plevel jsem ze smrčku nakonec oškubal já, nikoliv sídlištní madam chránící zeleň.

   Dnes má každý možnost koupit si kus lesa, pole, louky a tam pečovat o veřejné blaho. Proč to ekologičtí aktivisté nedělají ? Pozemek se dá koupit i za pár korun za metr čtvereční - to si může dovolit opravdu každý.

   Vymazat
 28. Elegantně už to zkoušeli mnozí a zatím to nikam nevedlo, protože mnozí si myslí, že české školství patří k nejlepším na světě.

  Krásně je shrnut jeden z hrozných nešvarů na jednom blogu:
  "Všichni jsme se asi učili, že nitro Země se dělí na kůru, plášť a jádro. Všichni také víme, že zemská atmosféra se dělí na troposféru, stratosféru a tak dále. Kdo ale ví, čím se liší třeba kůra od pláště Země? Čím je určena hranice mezi nimi? Prostě informace, že Země se dělí na kůru, plášť a jádro, je naprosto k ničemu, není-li doprovázena vysvětlením toho, co tyto pojmy znamenají a jak to víme, že právě tam a tam je hranice. Možná to, proč se Země dělí na tyto slupky, neví ani učitel, je to třeba příliš speciální informace, než aby bylo třeba o tom učit na gymnáziu. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se to studenti neučili. Co mi vadí, je, že se učí právě jen odpapouškovat „Země se dělí na ...“, a přitom vůbec nevědí, co to znamená. "

  Zdroj: http://blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=14098

  Pán má krásně srovnané myšlenky, včetně toho jaký vlastně je smysl výuky fyziky na školách. Vědí vůbec učitelé jaký to má smysl ? Zde je uvedeno pět cílů a myslím, že o těch prvních dvou, ktér jsou nejdůležitější, mnozí učitelé netuší.

  http://blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=14142

  A pán dokonce i zformuloval co s tím:
  http://blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=14228

  Sice má naprostou pravdu, ale se mnohými stávajícími učiteli to nepůjde, nemají totiž na to, aby to dělali jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   to jste se trefil, autor těch článků patřil dříve mezi čtenáře a dokonce i komentátory tohoto blogu:-)

   Jinak se mi vybavilo, že matematika se zde na prvním stupni učí dvojím způsobem, jednak klasicky (to se učí na naší škole), jednak metodou "podle Frause". Netuším, v čem tato metoda spočívá, údajně mají děti matematiku pochopit logicky, prostě neučí se tam to klasické počítání.
   A na schůzce pro rodiče budoucích prvňáčků ve školce nám bylo řečeno: "Pokud vaše dítě půjde do školy, kde se učí matematika podle Frause, tak nepočítejte s tím, že mu s učením a úkoly budete moci pomáhat. Prostě to nechte škole, protože kdo se učil klasicky, tak to nepochopí."
   - míněno asi tu metodu a ten způsob a také úkoly, které mají děti plnit.

   To mne tedy zaujalo, člověk by řekl, že matematiku pro první třídu by dospělý s určitým vzděláním mohl pochopit, ať už se to učil jakkoliv... no nevím, na naší škole se Fraus neučí, tak to nemohu posoudit. A učebnice Frause jsem neviděla.

   Vymazat
  2. Ano, toho pana jsem mela na mysli i ja vyse. Je jednim z tech, kteri mi tu chybi.. Jeho pritomnost byla pro blog obohacenim.
   A byl i zivym dukazem toho, ze inteligence, moudrost a elegance jdou vetsinou ruku v ruce. :)
   MaB

   Vymazat
  3. Ale má určitě důležitější úkoly než komentovat náš blog:-)

   Dívala jsem se na volební výsledky v obci, kde byl starostou, a je vidět, že opět dostal důvěru občanů:

   http://jdem.cz/bqub58

   Tedy gratulujeme a přejeme hodně úspěchů do dalšího volebního období!

   Vymazat
  4. Ja gratuluji jeho obci, ale videla bych ho radeji jako poradce na ministerstvu skolstvi.
   Tam jsou schopni lidé jeho formatu, zda se, obzvlast' potreba.
   MaB

   Vymazat
  5. Chris,

   jen technická. Ta metoda se jmenuje Hejného, podle prof. Hejného, viz http://deti.mensa.cz/index.php?pg=udalosti&aid=255 . Na naší škole se zavádí do výuky postupně od letošních prvňáků. Sama jsem zvědavá, co na to bude říkat třeťě. Jestli to bude podobně přínosné pro motivaci k učení jako genetická metoda čtení, kterou měla dcera, tak se těším. Bohužel zároveň vidím, že "klasickým" učitelům se do podobných metod moc nechce :-(. Maky

   Vymazat
  6. Maky,
   díky za doplnění, napsala jsem ten název špatně.
   Fraus je vydavatel učebnic, asi.

   Vymazat