středa 31. prosince 2014

Dobrodošli 2015

Stejně jako loni, i letos trávíme konec roku v chorvatském Záhřebu.

Je tu krásně, napadly spousty sněhu, panuje tu tedy "zimní pohádka". Děti se vyřádily na bobech a sáňkách a my dospělí jsme nakoupili do zásoby tolik sektu, že jej pijeme málem i k snídani; na rakiji ještě ani nedošlo.

Včera večer jsem s naší hostitelkou vyrazila na holčičí pochůzky do centra města. Chorvaté se mrazivým počasím nedají vůbec odradit od pobytu v ulicích, venku jich bylo opravdu hodně, sedí i v polokrytých kavárnách u teplých nápojů; všude se zde prodává "kuhano vino", svařené víno červené i bílé v plastových kelímcích.
Byly jsme nakupovat v jednom řetězcovém obchodě s oblečením; Chorvatky si zjevně potrpí na nápadnou bižuterii, protože stojanů s extravagantními řetízky, náušnicemi, prsteny a náramky bylo v obchodě snad více, než u nás ve specializovaném Bijou Brigitte.
Stavily jsme se v cukrárně na kávu a výborné dortíčky; konečně jsem se naučila, jak se chorvatsky řekne "děkuji". A musím říci, že "chvala vam" je pro poděkování opravdu moc hezký obrat.
Byl už večer, ale zašly jsme také do velkého vyhřívaného stanu na hlavním náměstí, kde právě probíhalo živé vystoupení chorvatské kapely "Fini dečki". Hráli nefalšovaný balkánský pop, odrhovačky o lásce, jednu za druhou, s neuvěřitelnou a nakažlivou energií, v dlouhé sérii bez přestávky. Návštěvníci stanu popíjeli pivo a kuhano vino, jedli bagety, rozprávěli spolu, zpívali s kapelou a tančili. Bylo to neuvěřitelné, skoro bych řekla, že je Silvestr, ale ten měl přijít až následujícího večera. Chorvaté se zkrátka umí bavit.

Jinak o Chorvatech stále nic moc nevím; snad jen to, že jsou to převážně katolíci (včera jsme před místní katedrálou viděli živý betlém a k tomu skupinový tanec k oslavě Hospodina; bylo to pěkné a jižansky temperamentní, v Čechách si nic takového neumím dost dobře představit), také že odsud pochází kravata nebo alespoň její předchůdce, totiž šátek, který si muži vázali kolem krku, a pak to, že chorvatští vojáci bojovali u Stalingradu po boku 6. armády německého Wehrmachtu, což patrně není jediná temnější kapitola místní historie.

Přijeli jsme do Záhřebu právě v době mezi dvěma koly prezidentských voleb, čekala jsem tudíž záplavy plakátů a billboardů s kandidáty na tuto funkci, ale kupodivu jsem si zatím ničeho takového nevšimla; musím se ještě pozorněji podívat, jestli tu vůbec nějaká kampaň probíhá.

Záhřeb je o něco menší než Praha a působí na mne mnohem méně kosmopolitním dojmem, připomíná nám spíše Brno nebo jiné větší krajské město. Ale atmosféra v ulicích je tu opravdu úžasná.

A proto, stejně jako loni, do nového roku: Dobrodošli!

12 komentářů:

 1. Chris, přeji tobě a tvojí rodině krásný rok 2015! pro mě jsou liché roky vždy nějakým posunem dopředu, tak doufám, že to zase vyjde :)

  OdpovědětVymazat
 2. Přes absence na blogu, na virtuální kamarády nezapomínám. Za chvíli je konec letošního a já ještě stíhám popřát hned dvěma dámám s velkým D. Takže přeji vám a vaším rodinám v novém roce obrovskou kouli štěstí naplněnou trvalým zdravím všech drahých, spoustu plnohodnotné lásky s tím nejdražším, v práci jenom úspěch a vše to jistí přiměřená výška konta. Pro Báru dodám, neplavej v moři když je pod Tebou 3000 m. Já letos na Sic měl jenom asi 50 m a byl jsem celkem nervózní

  OdpovědětVymazat
 3. To je fajn vidět zde zase staré známé tváře, resp. nicky:-)
  Chorvati práskají ohňostroje už teď a nám zbývá na půlnoc přesně jedna láhev sektu...

  Báro a Buteo,
  díky za přání a Vám také přeju šťastný nový rok!
  Je to vlastně přání pro nás všechny: hlavně ať jsme zdraví a máme mít koho rádi:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak at je ten Novy rok i ve znameni setkavani s prateli ze "starych" casu :) Sedmi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sedmi,
   mne moc těší, že se ti staří známí úplně neztrácejí, tedy alespoň někteří:-)

   Vymazat
 5. Novorocni pozdrav s osvedcenou radou z Korsiky:
  Neodkladej na zitra, co za tebe muze udelat jiny dnes.
  Pace è salute à tutti ! :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   jedna chorvatská jazyková lahůdka: cukrárna se řekne "slastičarnica".
   To je docela výstižné, zvláště když si tam člověk dá čokoládový dortíček:-)

   Vymazat
  2. A coz teprve, kdyz mu v té slasticarnici svarny Chorvat rekne:
   Divna cura, volim te ! :)
   MaB

   Vymazat
  3. Pro jistotu cesky preklad :
   Krasna divko, miluji te !.

   Vymazat
  4. MaB,
   a jsi si jistá, že je ten překlad správný?
   Seděly jsme tam dvě krásné dívky dost dlouho a nikdo nám nic takového neřekl:-)

   Vymazat
 6. Tak ještě jednou, šťastný a veselý!

  Mod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mod,
   Tobě taky a ještě jednou moc děkuji za dárky pod stromeček!

   Vymazat