středa 3. prosince 2014

Pokus vraždy zaříkáváním

MUDr. Jaroslav Barták, odsouzený za sexuální násilí na svých asistentkách k trestu odnětí svobody na dvanáct let, dostal u Krajského soudu v Liberci zatím nepravomocně dalších osmnáct let za to, že z vězení plánoval vraždy a vydírání.

Původní kauzu jsem sledovala jen okrajově; pozoruhodné na ní bylo především to, jak dlouho obviněnému jeho praktiky procházely a jak snadno se okolí nechalo zastrašit jeho "známostmi na vyšších místech".
Pokus organizovat vraždu z vězení je ovšem zajímavější.
Absurdní snaha naplánovat vraždu známého advokáta Oldřicha Choděry, bezpečnostního poradce Andora Šándora a kněze Eugena Freimanna mi totiž připomíná spíše bájivé spřádání plánů na likvidaci nepřátel, které ovšem mohou mít k uskutečnění ještě velmi daleko. MUDr. Barták se od začátku vyznačoval nedostatkem náhledu na svou trestnou činnost; do tohoto obrazu patrně dobře zapadá různé fantazírování, koho z pomsty zlikviduje, jakmile se k tomu naskytne příležitost. Takové úvahy nejsou něčím, co by člověka šlechtilo, ovšem od úvah a rozhovorů na toto téma se spoluvězni k jejich realizaci vede dlouhá cesta.
Otázka tedy zní, kde je hranice mezi skutečnou přípravou vražd a sice nemorálním, lidsky odporným, ale z hlediska trestního práva irelevantním bájením o tom, "co bych mu udělal, kdybych mohl".

Připomnělo mi to mou oblíbenou teorii trestního práva.
Příprava trestného činu vraždy je trestná a trestá se podle stejné sazby jako vražda samotná.

Teorie trestního práva* zná ovšem i tzv. nezpůsobilý pokus a nezpůsobilou přípravu.
Takovým nezpůsobilým pokusem je třeba pokus na nezpůsobilém předmětu útoku (například pokus vraždy na někom, kdo v daný okamžik již nežije), nebo pokus nezpůsobilými prostředky. A na to má teorie pěkný příklad, kterým je pokus vraždy zaříkáváním (pro účely této úvahy odhlédneme od toho, že sprovodit někoho ze světa například praktikami woodoo prý je možné a dokonce se to snad stává, i když většinou v jiném civilizačním okruhu než uprostřed Evropy; zde bychom mohli uvažovat o prokletí či uřknutí). Jiným, asi praktičtějším příkladem je pokus vraždy atrapou zbraně, kterou pachatel omylem pokládá za zbraň skutečnou.

Na posouzení pokusu nezpůsobilými prostředky neexistuje jednotný metr.
Moje učebnice trestního práva říká toto: "Trestnost tzv. nezpůsobilého pokusu (nezpůsobilé přípravy) se posuzuje podle materiálního hlediska  tedy stupně společenské nebezpečnosti ve vztahu ke konkrétnímu činu."
Společenskou nebezpečnost sice už v trestním právu nemáme, ale smysl je jasný i tak. Učebnice dále rozvádí, že mezi případy nezpůsobilých pokusů jsou velké rozdíly a při hodnocení takového pokusu se musí přihlédnout k řadě dalších hledisek.

Dovedu si představit, že v tomto případě se sešlo hned několik okolností, které vedly soud k úvaze, že obviněný nesmí zůstat bez trestu. Chystaný skutek byl velmi závažný a obviněný rozhodně je svému okolí nebezpečný; projevilo se to v minulosti a v kombinaci s absencí náhledu na trestnou činnost a určitými psychopatickými rysy asi nelze do budoucna očekávat změnu k lepšímu. Ostatně spoluodsouzený doktora Bartáka, který v řízení vystupoval jako svědek, postupně nabyl dojmu, že obviněný myslí své plány vážně, že nejde jen o představy a bájivé tlachání.
Vnitřní přesvědčení obviněného, že může likvidace svých protivníků skutečně dosáhnout, a jeho snaha naverbovat k tomu spoluodsouzené, vedla nakonec k tomu, že i soud vzal jeho konání vážně a uložil velmi přísný trest.

Ale přece jen: není osmnáct let za takové absurdní plány trochu moc?

_____________________
Zpracováno s využitím: 
Oto Novotný, Adolf Dolenský, Jiří Jelínek, Marie Vanduchová: Trestní právo hmotné, I. obecná část, 3. přepracované vydání, Codex, Praha 1997, str. 158 a násl.

13 komentářů:

 1. Nullum crimen nulla poena sine lege.

  Skutecne tedy nebyl asi potrestan za zarikavani, ale za vyhruzky (hrozby), zrejme i s vydiranim, vzhledem k vysi trestu.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   to ano, svědectví bylo v tomto ohledu jasné, dokonce i nějaké nahrávky.
   Ale tato příprava mi připadá úplně absurdní... kolik takových řečí se ve vězení vede?
   Já si nemyslím, že se skutek nestal, skoro jistě se stal, ale myslím, že jeho absurdita se měla promítnout do výše trestu.

   Vymazat
  2. Trest 18 let je nepomerne vysoky, tady by za to bylo maximalne 10 let.
   Zalezi samozrejme na okolnostech..
   Cetla jsem nedavno o duchodci V. Spackovi, ktery organizoval vrazdu z vezeni, provedl ji ukrajinsky delnik.
   VS dostal nejprve 15 let, zvyseno na 18, rozsudek jeste neni pravomocny.
   Takze je to trochu podivné.
   MaB

   Vymazat
  3. Vida, to je zajímavé porovnání.
   Tak v zásadě může být za pokus/přípravu to samé jako za dokonanou vraždu.
   Ale - mělo by se zohlednit, v jakém stadiu ta trestná činnost byla a jak vlastně byla ta příprava realizovatelná. V tomto kontextu mi 18 let odnětí svobody připadá moc.

   On je ten obviněný totiž mimořádně nesympatický, ale fakt, už jen z toho zpravodajství působí hrozně. Když se dá dohromady jeho zjev a vystupování s výpověďmi těch zneužitých žen (byl to vážený lékař, zneužíval asistentky na služebních cestách), tak si člověk řekne "dobře mu tak", ale tohle není kritérium pro uložení trestu.

   Vymazat
 2. (nezpůsobilé pokusy)
  Ostatně, jak po právní stránce dopadl střelec z jakési jakoby hračky, který plastové kuličky vystřelil na prezidenta Klause, aniž by ochranka zasáhla?
  bbb

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pokud vím, rozhodně nebyl obviněn z pokusu o vraždu:-)
   U něj bylo ostatně od začátku zřejmé, že jeho úmysl směřuje k něčemu jinému. Nezpůsobilý pokus by to byl, kdyby si myslel, že ta jeho pistolka je pravá a že s ní může Klause zastřelit. Což si nemyslel.

   Vymazat
  2. Na miste je spis otazka: Jak dopadla ochranka ?
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   to už si nevzpomínám, ale žádná hitparáda to nebyla, řešilo se její selhání...ale jaké to mělo dopady na jednotlivé členy ochranky, to už vážně nevím. Mám matný pocit, že to nebylo jediné selhání ochranky, že toho bylo tehdy více.

   Vymazat
  4. Pri tradicni prehlidce 14. cervence 2002 na Champs-Elysées vystrelil na chodniku stojici Maxime B. (student a neonacista, 25 let) z karabiny 22 Long Rifle na prezidenta J. Chiraca.
   Atentatnik byl okamzite pacifikovan kolem stojicimi civily.
   Pri vyslechu prohlasil, ze mu "ruplo v bedne", domnival se, ze bude zabit a vstoupi "glorieusement" do dejin...
   Byl uznan svépravnym a odsedel si 7 let z 10, na které byl odsouzen.
   Po propusteni napsal knihu a dusoval se, ze se ve vezeni zmenil.
   Ne na dlouho, opet je clenem extrémni pravice a loni byl zadrzen, tentokrat za nasilnosti pachané na druzce.

   Obcané, kteri tehdy statecne zasahli (2 profesori, 1 psychiatr, 1 zednik, 1 reditel Domu deti), byli vyznamenani - jsou z nich rytiri.
   Chevaliers de la Légion d'honneur..
   MaB

   Vymazat
 3. Nechci se o ten případ zajímat, ale co jsem zaslechl průběžně z televize a co si pamatuji, jak to začínalo a nemohli proti němu hodně dlouho žádné svědkyně sehnat, tak mně to víc než smrdí. A ten celkový trest (28 let) považuji za nadsazený 15x.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to mohlo být ale způsobeno i tím strachem, který prý obviněný ve svém okolí vzbuzoval, zastrašováním a poukazováním na kontakty na vyšších místech.

   Ale ať to bylo tak či tak, celkový trest je opravdu přehnaný.
   Uvidíme, co s tím udělá odvolačka.

   Vymazat
 4. Ani mě nenapadlo, že se mi znalost existence nezpůsobilého pokusu bude hodit v práci. Chris díky za rozšíření mých obzorů - pokus vraždy zaříkáváním je geniální příklad :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo, od toho tu jsme a přijďte zas:-)

   (Já teorii trestního práva miluju už od školy...)

   Vymazat