čtvrtek 29. ledna 2015

Komu sluší šátek?

Jak tak sleduji diskuse o islamizaci Evropy, o radikálních a umírněných muslimech, o džihádu, imámech a mešitách, všímám si, že jedním z výrazných témat je zahalování žen, resp. nošení šátků muslimskými ženami.
A o šátku, tedy pouze o tom, který zakrývá toliko vlasy a ještě třeba ne všechny a ponechává odkrytý obličej, budu dnes psát.
Čtenáře předem upozorňuji, že následující příspěvek bude z těch kontroverznějších.

Já bych totiž takový šátek klidně nosila.
A myslím, že by mi i docela slušel.
Ne černý, ale nějaký barevný, s pěkným potiskem, sladěný s tím, co mám právě na sobě.
Klidně bych si ho vzala a vyšla s ním na ulici. Kdybych se ovšem v současných konvencích takovým šátkem nehlásila k islámu.

Šátek je totiž kus látky, v mých očích to není symbol islámu ani ničeho jiného, je to prostě kus oděvu, s nímž patrně celkem náhodou určitá kultura spojuje standard správného, tedy nepohoršujícího oblečení žen.
Upřímně, dost se podivuji, když vidím reportérku CNN, jak pořizuje rozhovor s několika muslimskými dívkami, sedí uprostřed nich, všechny jsou předpisově oblečené v souladu s jejich kulturou, jen ona nemá zahalenou hlavu. Přitom musí vědět, že z jejich hlediska je oblečená jako klasická západní žena pochybných mravů. To jí to není hloupé? To je takový problém, když jsem v cizí zemi s jinými standardy oblékání, přehodit si šátek přes vlasy? Co by se jí asi tak stalo?

V naší společnosti není nošení pokrývky hlavy pro ženy vyžadováno, na druhou stranu není ani zakázané, pohoršující či nevhodné. Já sama nosím klobouky, v zimě klasický, jako vypůjčený z prvorepublikového filmu, v létě většinou slaměný. Na podzim a na jaře nenosím na hlavě nic, protože jiný než zimní klobouk sice mám, ale připadá mi, že mi tolik nesluší a nehodí se zdaleka ke každému oblečení.
Takže kdyby to šlo, nějaký slušivý šáteček bych si někdy ráda vzala.
Bylo by to i praktické, například když není zrovna příznivé počasí a také ve dnech, kdy se "nedaří učesat". Myslím, že takovou situaci zná řada žen: vlasy nejdou z nějakého důvodu upravit jako obvykle, už by bylo třeba zajít ke kadeřnici, ale nebyl čas, nebo je příliš silný vítr, který všechny účesy rozcuchá. Zkrátka, slušivý šátek by byl řešením i pro takové chvíle, které jistě nepotkávají jen mne.

Kromě toho se šátky dříve běžně nosily, stejně jako třeba klobouky se závojíčkem. Existuje jistě dost elegantních způsobů, jak takovou část oděvu nosit, určitě není nutné vázat šátek jediným způsobem, "na babku".
Šátku podobná pokrývka hlavy je také předepsána pro některá povolání, třeba pro zdravotní sestřičky, a rozhodně nelze říci, že jim nesluší.

Já bych se tedy nošení šátku nebála a klidně bych do toho šla.
S jedinou podmínkou: kdyby to bylo dobrovolné, nikoliv povinné.

Jenže to je stejně jedno, protože šátek nosit nemohu. Šátek zakrývající vlasy je v současné době spojen výhradně s islámem, a co hůř, symbolizuje jeho horší tvář. Z různých stran, nejen od kavárenských intelektuálů, slýchám, jak je šátek špatný, omezující, islámský (kdo na to přišel?) a jak je symbolem útisku muslimské ženy.
No ovšem, každý moderní Evropan musí nad nošením šátku ohrnovat nos, protože on je civilizačně na výši, což se projevuje tím, že jedinou přijatelnou pokrývkou hlavy je ušmudlaná kšiltovka nebo cyklistická helma. S čímkoliv jiným na hlavě člověk vypadá jako nějaký venkovan nebo ultrakonzervativní výstředník.

Tak nevím.
Jsem sice Evropanka, ale asi jsem málo moderní. Nebo málo civilizovaná?


15 komentářů:

 1. No nejhorší je, když se do módy cpe nějaká ideologie. Jak vypovídá nejenom níže uvedený příběh i naše republika, tím byla v minulosti postižena.:
  http://www.pametnaroda.cz/story/pankova-anna-1945-2542

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tak, soudružko, klobouk a rukavice trpět nebudeme!
   Takové buržoazní přežitky!

   Jedny předsudky byly nahrazeny jinými,

   Vymazat
 2. Chris, nebo malo informovana ? :)
  Z clanku usuzuji, ze neznas Maison Hermès, satek je od r.1937 jeho emblémem.
  Asi kazda zena zde, at' moderni ci klasicka, touzi mit ve své garderobe alespon jeden carré, foulard, twilly... Hermès.
  Satek je nezbytny doplnek damské elegance.
  Mnohé se ale, vzhledem k cene - 300 € a mnohem vic - musi spokojit s jeho imitaci...
  Prala bych Ti videt, kdyz jsou v butikach Hermès soldes, vyrazy ve tvarich tech, které sehnaly a tech, na které se nedostalo....Tim se bavi cela Francie.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   šátky Hermes i jiné samozřejmě znám, ale ten článek je trochu o něčem jiném...

   Vymazat
  2. Chci říci, že tady bych s takovým šátkem na hlavě těžko mohla chodit, i kdyby to byl třeba Hermés, protože bych byla považována za muslimku.

   Vymazat
  3. Chris, reaguji na posledni odstavec clanku a opet ziram.
   "Kazdy moderni Evropan musi nad nosenim satku ohrnovat nos...."
   A ono jde tedy spis o Cecha nez Evropana :)

   Ja satek nosim treba kdyz fouka u more Mistral 100-120km/hod, tehdy je to idealni pokryvka hlavy a vubec by mne nenapadlo, ze bych mohla byt nekym povazovana za muslimku.
   A i kdyby, tak mi to je, jak se ted' v Cechach rika "suma fuk :)
   MaB

   Vymazat
  4. No jo, ale já jsem psala o situaci zde.
   Tady Mistral nefouká, šátky se nenosí (tedy tak, aby zakrývaly hlavu) a na muslimské zahalování hlavy je nahlíženo jako na barbarský zvyk, který do naší kultury nepatří.

   Vymazat
  5. Milé damy, které se domnivate, ze satek nosit nemuzete,
   "Na pomery zehrajice,
   vzpomente si na zajice,
   co se krci u zita,
   domniva se, kdyz se boji,
   ze ho necha na pokoji
   liska ryska podsita".

   Nehled'te na to, co "slychate", nebojte se vybocit ze stada, delejte to, co se libi a vyhovuje vam...a at' si o tom mysli, kdo chce, co chce .:
   Je to jeho problém, ne vas...:).
   MaB

   Vymazat
 3. Neni nad to nazyvat veci pravymi jmény.
  Samy muslimky nerikaji, ze nosi satek, ale "voile" (rouska, zavoj)
  A pak je nutno rozlisovat, zda je to:
  burqa, hidjab, niquab, tchador, lithâm....
  A jestli je nosen jako vyraz viry nebo se zamerem provokovat.

  Takze satky se mohou klidne nosit a také se nosi.
  I kdyz treba ne se stejnou gracii jako to umela monacka knezna Grace (ta to ma primo ve jménu, Jacky Kennedy nebo Audrey Hepburn. :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. odkaz - staci si najit "photos A. Hepburn avec le foulard"
   (14 snimku AH v satku,)
   Té obzvlast' slusel, proto se rika "nosit satek à la AH ", ale také à la Grace Kelly, à la BB apod.

   Vymazat
  2. Netusila jsem, ze do této diskuse neprimo prispeje i prvni dama Afghanistanu, Rula Ghani :
   :"Nikab je jako klapky pro kone, ...souhlasim se zakonem francouzské vlady, ktery rika, ze nikdo nemuze ve verejném prostoru nosit obleceni, které je urceno ke skryti obliceje".

   V Le Monde na prikladu nuancuje :
   "vsechny divky , které byly na Sciences Po, mely svuj maly satek Hermès, ktery nosily, kdyz vysly ze skoly, coz neprekvapovalo nikoho, byla to soucast mody......... kdyz chce nekdo zakryt vlasy lehkym zavojem z duvodu nabozenského, také by to nemelo nikomu vadit"...
   (RG studovala v 60. letech v Parizi politické vedy)

   Dokazovala jiz v prezidentské kampani, ze nevaha sokovat rozbijenim tabu v afghanské spolecnosti i za cenu, ze se tak vystavuje nebezpeci. Uz se ji proto rika Rula-kuraz.
   MaB

   Vymazat
 4. Mimochodem, v nemocnici uz sestry capce nenosi.

  OdpovědětVymazat
 5. Připomíná mi to jednu známou, která v čase, kdy ještě u radikálnějších protestantů ve sborech vedoucí vyžadovali šátky u žen při modlitbě (na znamení poddanosti autority muže), tak ona prý prostě nosila kšiltovku. Požadavek splnila, hlavu měla zakrytou, ale také ostentativně dala najevo co si myslí...

  Já už to zažil prakticky jen okrajově, u některých žen v 90. letech a pak při návštěvě jednoho hyperkonzervativního sboru, kde ženy seděli na jedné straně a muži na druhé a hned mi místní starší sdělili, že k večeři Páně jen tak nemohu, to by mne museli víc znát... No byl jsem tam na návštěvě a vzpomínal na slova našeho ustanovení Večeře Páně: Je k ní pozván každý, ať přichází z jakéhokoliv společenství, pokud se svých hříchů odříká a na našeho Pána spoléhá... Ale to už jsem odběhl...

  OdpovědětVymazat
 6. Už se těším, až vás uvidím v burce u soudu... Bude to nahrazovat talár? A budete vůbec moci být u soudu? Těžko....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Švarci,
   myslím, že v dohledné době burky u soudu nehrozí.
   Vy myslíte, že ano?

   Vítejte zde.
   O šátcích se chystám psát znovu brzy, mám k tomu ještě nějaké další postřehy po návštěvě Turecka.

   Vymazat