pátek 16. ledna 2015

Přímo do protokolu

Drobnůstka o soudní protokolaci

Z každého soudního jednání v občanskoprávních věcech je třeba pořídit protokol. Protokol diktuje předseda senátu, resp. samosoudce, v zásadě dvěma způsoby. Buď je přímo v soudní síni přítomna zapisovatelka, nebo se protokolace nahrává na diktafon a soudní úřednice ji potom přepíše. Pohodlnější je samozřejmě prvý způsob, kdy záznam vzniká přímo na místě a účastníci si případně mohou hned odnést jeho kopii.

Celý protokol, ať už jde o vyjádření stran nebo výpovědi svědků, je v podstatě odrazem toho, jak tyto projevy vnímá soudce. Ten si při jednání pořizuje poznámky a přednesené potom parafrázuje. Od toho se mohou odvíjet různé potíže, plynoucí například z toho, že výpověď určitého svědka není zachycena zcela autenticky; sice jsou použity svědkovy formulace, nicméně o přesnou citaci nejde. Může se tak stát, že výpověď je touto parafrází lehce zkreslená, protože soudce třeba trochu podvědomě přizpůsobuje protokolaci svému právnímu náhledu na věc nebo lidskému názoru na účastníky. Také se někdy dá už ze způsobu protokolace vysledovat, jaké asi bude rozhodnutí; zkušený advokát to pozná často.
Osobně si myslím, že protokolace jednání je jednou z nejnáročnějších součástí soudcovské práce a vyžaduje skutečně plné soustředění. Zatímco ostatní v soudní síni si mohou při protokolování trochu "odpočinout" a třeba rozmyslet další otázky či vyjádření (i když advokáti musí jedním uchem poslouchat, jestli je protokol diktován správně a nepoškozuje jejich klienta), soudce se musí plně věnovat tomu, aby přednesená vyjádření co nejpřesněji zachytil.

Když se civilní řízení chýlí ke konci, jsou po skončení dokazování účastníci, resp. jejich právní zástupci, vyzváni k přednesení závěrečných návrhů. Ty se protokolují úplně stejně, advokáti je přednesou a soudce nadiktuje do protokolu, s výjimkou poměrně (alespoň u nás) vzácných případů, kdy je závěrečný návrh zpracován písemně; i v takovém případě se ale hodí přednést alespoň jeho podstatné části ústně.
Už za koncipientských časů se mi u našeho soudu u jednoho či dvou soudců - už si přesně nevzpomínám, u kterých - stávalo, že jsem byla vyzvána k nadiktování závěrečné řeči přímo do protokolu. To mne poprvé trochu zaskočilo, protože advokáti nejsou zvyklí diktovat protokol. Ale průběh jednání řídí soudce a když soudce uložil nadiktovat závěrečný návrh do protokolu, tak jsem se s tím musela nějak poprat.
Je to vlastně docela výhodné, protože projev se pronáší pomaleji, je více času na formulaci myšlenek a seřazení vět a návrh je zachycen v té podobě, jak je přednesen. Tato mince má ovšem i druhou stranu, vyjádření musí být přesnější. Mezi advokátem a protokolem není žádný soudce, který by případným nesouvislostem dal hlavu a patu tím, že z nich udělá srozumitelné věty.

Nevzpomínám si, že by po mně někdy někdo chtěl diktovat závěrečný návrh přímo do protokolu u jiného, cizího soudu, možná je to skutečně jen specialitka našeho okresu. Ale já to mimo náš obvod přece jen uplatním.
Třeba tento týden jsem byla na jednání u soudu v mém oblíbeném městě. Mladý soudce vybídl právní zástupce stran k přednesení závěrečných návrhů, zjevně připraven si každý vyslechnout a zaprotokolovat, jak je to obvyklé. Právní zástupce žalobce přednesl svůj stručný návrh. Já jsem věděla, že tak stručná nebudu. Ale když už budu soud zdržovat delším přednesem, možná bych nemusela tohoto docela sympatického soudce trápit tím, že mi to musí protokolovat.
Takže...
Vstala jsem, jak je mou povinností, pokud hovořím k soudu, a nonšalantně jsem se zeptala:
"Mám diktovat přímo do protokolu, pane předsedo?"
Hned jsem viděla, že soudce na to není zvyklý, ale samozřejmě přikývl, pohodlně se opřel v soudcovském křesle, protože nemusel nic psát, poslouchal mou závěrečnou řeč a díval se, jak na obrazovce počítače před ním naskakují řádky, které ťukala zapisovatelka sedící stranou. Já jsem diktovala, sázela za sebe úderné a ještě údernější věty, bloudila očima po soudní síni, a vychutnávala si, že protistrana vypadá trochu hloupě.
A to vypadá v případě, že nabídnu diktování do protokolu, vždycky.
Protože buď hovořila přede mnou a ani ji nenapadlo to soudci takto ulehčit, nebo přijde po mně, a potom by to měla také nabídnout, jenomže nemá výcvik, kterého se dostalo mně od našeho okresního soudu, takže na to není zvyklá, připravená a ani to pořádně neumí.

Ale já mám diktování závěrečných návrhů do protokolu ráda.
Mimochodem, sice nikoliv díky závěrečnému přednesu, ale v prvním stupni jsem spor vyhrála.


39 komentářů:

 1. jako Kevča Kostner v JFK ??? se slzou v oku ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film JFK jsem zatím neviděla.

   Vymazat
  2. to je ale jakoby lékař neviděl nikdy Nemocnici na kraji města ! ;) atentát na JFK v soudní síni, ikonická situace

   Vymazat
 2. Psaní protokolu nesnáším. Hlavně někde venku je to hrozně nepohodlné, třeba když je zima nebo prší. A pokud se to ještě píše v nějakém "skvěle lidském" prostředí, bývá o zábavu postaráno:-) To pak bývám hodně stručný, lepší blbej protokol, než vidle v zádech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Lepší blbej protokol než vidle v zádech."
   :-) To si musím pamatovat.
   I když advokát musí asi někdy riskovat i ty vidle v zádech (doufám, že jen obrazně)...

   Vymazat
  2. Tak musím přiznat, že jsem zatím měl štěstí a krom jednoho vypuštěného psa, několikerého vyhrožování rozbitím držky a různého slovního napadání jsem zatím vše přežil. Ale občas se opravdu bojím.
   Před několika lety právě jakéhosi úředníka opravdu zapíchli vidlema, vždycky si na to vzpomenu, když stojím tváří proti rozčileným lidem.

   Vymazat
  3. U soudu je to jednodušší, soudce nebývá tolik napadán a není ani fysicky tak blízko rozzuřeným stranám... Úředníci to mají horší. A právě pro úředníky je protokolace výbornou pomůckou:
   "Paní, neřvěte na mne, ale diktujte do protokolu, já nic nezamlčím a co řeknete, všechno zapíšu." Všechno znamená všechno. On i otrlý hrubián se pak vyděsí, když má podepsat to, co řekl. A když požaduje opravu: "pane, máte právo na připomínky k protokolu a já je sem na závěr všechny zapíšu přesně tak, jak je říkáte". Jó, je to někdy prča...
   Milan

   Vymazat
  4. To je správná připomínka.
   Protože kdyby se někdy protokolovalo skutečně to, co se řeklo, to by bylo počtení:-)

   Vymazat
  5. ad Milan. Mate pravdu, s tim jsem se uz také nekolikrat setkala u vysetrujiciho soudce nebo na soudni policii, kde se protokoluje.
   Kdyz byl dotazovany po precteni vypovedi vyzvan, aby ji podepsal a znovu mu byly pripomenuty dusledky lzivé vypovedi, najednou si "lépe vzpomnel" a pozadal o upravu.
   S nekym "rozzurenym" se se tam ale jeste nesetkala, s vyjimkou jednoho psychicky nemocného
   I tzv. "bad boys" byvaji jako beranci...:).

   Vymazat
 3. "Ja jsem diktovala, sazela ze sebe uderna a jeste udernejsi vety, bloudila ocima po soudni sini a vychutnavala si, ze protistrana vypada trochu hloupe".

  A ja jsem se blahove domnivala, ze mne za ta leta cesky soud nemuze uz nicim prekvapit.. A on muze, zas a znova.:)
  Myslim, ze ten " mlady a docela sympaticky soudce" byl také dost nezkuseny ("hned jsem videla, ze soudce na to neni zvykly, ale samozrejme souhlasil")
  Jinak by vedel, ze nesmi dovolit nic, co by znevyhodnilo jednu ze stran.
  Pokud neni povinnou soucasti jednani, aby advokat diktoval do protokolu, (proto protistrana "neni na to zvykla, pripravena, poradne to neumi"), nemel pripustit, aby advokat, ktery hovori jako druhy, tuto vyhodu mel.Tim spise, ze se asi ani predem nezeptal zalujici strany, ktera hovorila prvni, jestli s tim souhlasi.
  Jestlize tedy soudce z vlastni pohodlnosti ("pohodlne se oprel v kresle") dopustil, aby jeden z advokatu, ktery se nedopustil zadné chyby, vypadal hloupe (zejména pred svym klientem, jednal nezodpovedne.
  Jsem moc rada, ze je zde civilni procedura pisemna, takze se neprotokoluje.
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   to je nesmysl, to přece není žádná výhoda, přednes je přednes a protokol je zaprotokolován. Žalující strana si může vznést námitku ke způsobu protokolace a byla také dotázána, zda proti protokolu má nějaké námitky, a žádné nevznesla. Ani k tomu nebyl důvod.

   Tohle je jenom fejeton ze soudní síně... vždyť je to i tak nadepsané, že přece o nic nejde.
   Tento soudce není pohodlný ani omylem, rozhodl zajímavě a odůvodnění rozhodnutí mu dá dost práce, kterou si mohl ušetřit. Takže bych raději o jeho osobnosti nedělala závěry z fejetonu. Zažila jsem ho jen při tomto jednom sporu, ale mám o něm docela vysoké mínění, a to myslím, že mám docela porovnání s jinými.

   Ústní procedura má rozhodně něco do sebe, já bych se toho nevzdávala.
   A vůbec, není třeba za tím nic hledat, tohle bylo míněno fakt jen pro odlehčení. No, asi se nepodařilo.

   Vymazat
  2. Chris, jako drobnustku to také beru, (nadpis "fejeton" jsem nenasla).
   A pokud byla protistrana dotazana (o tom nepises), tak neni o cem diskutovat.:)
   Zavery nedelam, jen se zamyslim na tim soudcem z fejetonu, jak jsi ho predstavila a uzivam "myslim", "asi"....:
   "Vypadala hloupe" také nemuze byt chapano jako "zaver" :)

   Kdyz dobry advokat vyuzije kazdé prilezitosti (pripadne i slabosti systému), je mu to jen ke cti . Takze Tobe bravo !

   Ustni pracedura ma opravdu neco do sebe, proto se ani tady od ni neustupuje, jen musi byt navic podlozena formou pisemnou.
   Vyhodou pro soudce je, ze je s pripadem predem obeznamen,staci mu delat si jen poznamky, protokolovat nemusi.

   O soudci mas informace, které jsem ja jen z fejetonu namela, mas-li o nem vysoké mineni, tim lépe.
   Odlehcit se podarilo a dokonce to vedlo i k zamysleni...:))
   MaB

   Vymazat
 4. Chris, máte můj obdiv. Já jsem z nahrávek zjistil, že se v mluveném projevu vyjadřuji hrozně. Navíc nedokáži sypat argumenty z rukávu, úderné argumenty mě napadají až po několika hodinách práce podvědomí, což je při ústním jednání dost k ničemu. Čím víc mi záleží na výsledku, tím hůř dokáži rychle argumentovat.
  Takže před vámi smekám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   děkuji, ale myslím, že k tomu není důvod.
   Já si při těch přednesech také uvědomuji, že to se mnou v tomto ohledu není žádná sláva. Myslím, že rétorické umění obecně upadlo oproti minulosti.
   Pamatuji si, jak jsem se o tom zde v diskusi už jednou zmiňovala: někdy si uvědomím, že se třeba v polovině věty přeruším a její druhá část nenavazuje na první.

   Na druhou stranu je to do značné míry otázka cviku. Většinou to nemám napsané předem, resp. mám jenom body, kterým se chci v přednesu věnovat. Taky je potřeba odlišovat, často jde jenom o naprostou rutinu, která se už přednášela v různých modifikacích mnohokrát, tak to není náročné, ale může se vyskytnout neobvyklý, náročný spor, který vyžaduje více péče a soustředění.
   Zastupování ve sporné agendě a i obhajoby v trestních řízeních jsou docela dobrodružné disciplíny:-)

   Vymazat
 5. Kdyz uz jsme u tematu pro "odlehceni", musim rici, ze Francouzi maji i diky papezovi Frantiskovi I. mozna dalsi slogan.
  Svaty otec rekl, ze s nabozenstvim si nelze zahravat a vysvetlil to na konkrétnim prikladu:
  "Pokud muj dobry pritel Gasparri vyrkne nejakou nadavku na adresu mé matky, musi cekat, ze mu dam pesti. To je normalni."" (od papeze mozna trochu necekané, ale ma to uspech:)
  Herec a komik Jamel Debbouze, muslim a zaroven nejpopularnejsi osobnost roku, (to se cekat dalo), se toho hned chytil, stejne jako nekteri karikaturisté a novy slogan je tady:
  "La France est ma mère, touche pas à ma mère !".
  (Francie je moje matka, nedotykej se mé matky !)
  A kdyz to rekne Jamel, navic inspirovany papezem, rozumi tomu nejen mladez z predmesti, kde i on vyrustal, ale tleska i mladez z luxusnich ctvrti.
  Stoji za zminku, ze Deddouzovy deti se jmenuji Léon Ali a Lila Fatima Brigitte. Jejich maminka Mélissa byla Americany zvolena pred nekolika lety za nejkrasnejsi novinarku na svete. Vubec ji nevadilo, ze je Jamel o hlavu mensi, bez ruky a muslim.
  I takova je Francie, kterou on nazyva "Ma magnifique France."...
  MaB

  OdpovědětVymazat
 6. Kdo by byval tusil, ze se dnes v podobné situaci jako Charlies ocitne papez.
  Ze i on bude "provokovat, sokovat zranovat" svym vyrokem:o kralicich v souvislosti s dobrymi katolikty.
  Rozplakal dokonce otce 14 deti, ktery se citil ponizen srovnanim "se sexualnim maniakem, jakym je kralici samec" a pro kterého je privadeni deti na svet "jeho povinnosti".
  Reakci jsou od rana stovky a prilis se nelisi od tech na karikatury,.

  A ja jsem opet pohorsena, kdyz vidim, ze veta vytrzena z kontextu, deformovana, zkreslujici skutecnost, vyvolava neadekvatni reakce.
  A to i u nekterych z tech, kteri by se hlavy své cirkve meli zastat.
  Papez François I. tady samozrejme i hodne zastancu a obdivovatelu ma.
  Mezi temi, kteri nedavno hajili svobodu projevu, zcela urcite..
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   neznám autentické znění toho výroku, zatím jsem četla jen něco, co předžvýkali novináři.
   Pokud by takto zazněl, byl by to výrok jistě urážlivý a necitlivý.
   Úlohou Svatého otce určitě není prvoplánově šokovat a provokovat.

   Ale já se tu vcelku držím pravidla, že výroky Svatého otce nekomentuji. Hrozí reálně právě různá vytržení z kontextu, zkreslení způsobená nesprávným překladem či výkladem a pod.

   Vymazat
  2. Chris, toto pravidlo by melo platit nejen co se tyce vyroku Svatého otce, nybrz obecne.
   Predeslo by se tim jiste mnoha tragediim
   MaB

   Vymazat
  3. Výroky papeže uráží některé křesťany ? Eurořešení je prosté - zakázat křesťanům papeže a papeži zakázat kritizovat cokoliv, co by se někoho věřícího mohlo dotknout!

   Vymazat
  4. Pefi, nekteré urazi, prirovnani "katolici - kralici" jiste neni prijemné.
   Vetsina (alespon ti zdejsi) je ale spis dezorientovana a nechapou..
   Prvni slova, ktera od Boha clovek slysel, byla:
   "Plod"te a mnozte se a napln'te zemi..."
   Mnozi katolici, zejména tradicionalisté, mit vice deti povazuji za dukaz lasky ke Stvoriteli i jako plneni jeho prikazu.
   A ti, co maji hodne deti, se obavaji, ze na ne bude pohlizeno jako na nekoho, kdo nedovede ovladnout své pudy a "dela jako kralik".
   Nekteri nekatolici to interpretuji zase tak, ze "chudi" by nemeli mit tolik deti a povazuji to od nekoho, kdo je proti antikoncepci, za nemistnou aroganci.
   Myslim, ze daleko lepsim resenim nez "zakazovat" by bylo nejprve se dukladne seznamit s celym vyrokem a hlanve se nad nim zamyslet. Jako ostatne i nad dalsimi jeho vyroky....
   MaB

   Vymazat
  5. Ono je to uráží zřejmě proto, že jsou katolíci. Z toho videa jsem pochopil, že papež neřekl "nešukejte jako králíci", nýbrž "nešukejte jako králíci jen proto, abyste se zalíbili bohu" - což je dost rozdíl. Pokud tedy někdo vyrábí potomstvo jen kvůli tomu dávno naplněnému božímu imperativu, tak je spíš blbec, než katolík a papežova slova ho logicky musí pohoršovat.

   Vymazat
  6. Nestihla jsem si zatím o této "bouři ve sklenici vody" nic moc načíst a ani nevím, jestli to má smysl, spíše asi ne.
   Zaznamenala jsem pokus o interpretaci toho výroku např. zde:
   http://www.duseahvezdy.cz/2015/01/20/jak-to-bylo-s-kraliky/
   - ale upozorňuji, že to je web tradicionalistů, velice konzervativních katolíků, tudíž nelze čekat, že by s tamějšími názory zdejší diskutující snad souhlasili.

   Pefi,
   myslím, že katolíci si tohle vyřeší mezi sebou:-)
   Ostatně, co do trvalosti, kontinuity a doby existence se může celá EU, jakož i všechny ostatní organizace a instituce, ve srovnání s naší církví jít schovat:-)

   Vymazat
  7. Katolíci si to mezi sebou sice asi nevyřeší, ale nekatolikům to může být vcelku jedno.
   Pokud jde o kontinuitu náboženství (ne snad církve), dovolím si nesměle připomenout šintóismus.

   Vymazat
  8. Když už jsou v některých zemích EU tendence zakázat kritizovat islám a obecně produkovat výroky, které někoho uráží, tak já bych to jen dotáhl do konce, že by se všem měřilo stejným metrem :-)

   Když si mám tipnout jestli něco nerozumného a urážlivého vypustil z úst tento papež, nebo jestli to zpískali novináři, tak jsem si celkem jistý, že v papeži problém není :-)

   Vymazat
  9. Pefi,
   kdepak zákazy, my tady ctíme svobodu slova!:-)
   Já osobně ale ctím také svobodu některá slova neříci.

   Gravere,
   naprosto souhlasím, nekatolíkům to může být jedno.

   Jinak katolická církev je skutečně nejdéle trvající organizací na světě, v tomto ohledu vede zcela bez konkurence, nejen mezi náboženskými, ale i světskými institucemi.

   Vymazat
  10. Gravere, připomněl jste mi japonku, která mi vykládala, jak před těžkou zkouškou na VŠ navštívila vždy svatyni šintoistickou, budhistickou i křesťanskou. Přišlo mi to poněkud divné, leč ona mi své pojetí vysvětlila a její extratolerantní přístup k náboženstvím a vize, že ten správný bůh je tolerantní a určitě pochopí její náboženskou nejistotu, se mi líbil.

   Vymazat
  11. Pefi, papez Frantisek ma ohromny kapital sympatii i u nekatoliku.
   Je statecny, "politicky nekorektni" a hlavne osobne prikladny.
   Neplati pro neho "kaze vodu a sam pije vino".
   Jeho kontroverzni vyrok neni povazovan jen za pouhy lapsus, ale je interpretovan i jako zamer, snaha o vychovnou lekci.
   Mnozi z tech, kteri se dnes citi dotceni nebo raneni jeho vyrokem, sami pri lonskych manifestacich nevahali nazyvat odlisnou sexualitu "zvracenosti", "nenormalitou"...
   Ted' vedi, jak je to citlivé tema a jiste lépe chapou to, co jim François en français tehdy vzkazal
   "Kdo jsem, abych soudil ?"

   Diky jemu i jeho predchudcum se verici stavaji tolerantnejsimi, kéz by byli prikladem, ktery tahne !:)
   Vymazat
  12. Jako nekatolík jsem nepochopil, v čem přesně byl ten výrok kontroverzní. Někteří katolíci jsou zřejmě papežštější, než papež.

   Vymazat
  13. Hlasim se k tomu anonymu :) - MaB

   Jinak se mi pri "katolicka cirkev je skutecne nejdéle trvajici organizaci na svete...", jak pise Chris, vybavil vtip, ktery znam od jednoho katolika :):

   Papez zemrel a Sv. Petr ho nechce pustit do Raje, aniz by se predem zeptal Boha..
   - Papez, papez, ...to mi nic nerika.
   - Vydava se za vaseho zastupce na zemi, vysvetluje klicnik.
   Buh si zaklepe na celo - uz si vzpominam !
   A obrati se k nechapajicimu Jezisovi s vysvetlenim.
   Vsak vis, ten maly podnik, ktery nas napadlo zalozit v Jerusaléme...
   vypada to, ze porad jeste funguje.
   Nacez zasahne Duch svaty:
   Papeze sem nepoustejte, vypravoval nechutnosti o mne a o Marii...

   Katolici maji smysl pro humor, ti zdejsi urcite....

   Vymazat
  14. K tomu výroku: opravdu bych za ním nic nehledala.
   O nějaké "výchovné lekci" a podobných efektech nemůže být ani řeč.
   To zase intoši řádí.
   Ach jo.

   Výrok byl upřesněn, viz:
   http://www.christnet.cz/zpravy/26958/papez_frantisek_se_zastal_velkych_rodin_a_upresnil_svuj_nedavny_vyrok.url

   A musím říci, že nesmyslné dezinterpretace výroků papeže ze strany intelektuálů, kteří nemají s katolickou církví nic společného, mne vůbec nebaví rozebírat.

   Vymazat
  15. Ono to nějak rozrušilo i nekatolíky? Ti přece podle církevních nařízení souložit nemusí, tak jakápak péče :-).
   Mimo to měl papá pravdu - jen to snad nemusel následně okecávat jako ofčáček Zemanovy verbální poluce...

   Vymazat
  16. Chris, prave ze takto reaguji lidé bez rozdilu vzdelani a vyznani, kteri telefonuji do Europe 1, RMS aj., kde jsou k tomu urcena mnohohodinova vysilani. Jsou to reakce "za horka" na aktuality, tedy nejen na vyrok papeze.
   Noviny l'OBS uverejnily fotky a vyroky pod nazvem
   "Le pape François, roi des phrases choc" bez komentare.

   Intelektualové, ti skutecni, nedelaji ukvapené zavery, alespon by nemeli:)
   Kdosi rekl, ze "nestesti sveta spociva v tom, ze hlupaci maji jistotu a lidé soudni jsou plni pochyb".
   To povazuji za dost vystizné. :)
   MaB


   Vymazat
  17. oprava : RMC - Radio Monte Carlo (debaty s posluchaci od 6 rano a prakticky az do 19h.)
   Divam se do novin na "kresby dne", obe inspirované vyroky papeze:

   "Bud'te zodpovedni, omezte pocet deti.
   Nedelejte jako kralici !
   Manzel k manzelce:
   Jesteze Svaty otec nechce, abychom delali jako kudlanka nabozna "..

   Marianne.s pozadim modra-bila-cervena se zdvizenou zat'atou pesti...
   Humor je potrebny v kazdé situaci, hlavne v tech, kdyz do smichu moc neni.

   Vymazat
 7. Pefi: madam byla zjevně pragmatická a doufala, že někde se to ujme :-).
  S názorem, že správný bůh má být tolerantní, bych se ztotožnil. Jen netuším, proč si lidi většinou vybírají toho nesprávného...

  OdpovědětVymazat
 8. ad Chris: Proc zrovna "nesmyslné dezinterpretace vyroku papeze ze strany intelektualu, kteri nemaji nic spolecného s katolickou cirkvi..." ?

  Nedalo mi to a nasla jsem nasledujici.
  Zda jde o "intelektualy" nevim, ale ke katolické vire se hlasi.

  Ignac Pospisil: Jak to bylo s kraliky
  ..."to vse diky nepromyslenym a ulitlym slovum nesoudného showmana" ...
  Vyrok doprovazeny "neskutecne hloupym, nevhodnym, o zneuziti si rikajicim bonmotem"

  Podobne Lukas Petrik: Stydim se za svého papeze. Papez Frantisek odporne urazil krest'any.
  Toho, zda se, urazil navic i vyrokem, ze "V nebi je misto i pro zvirata" ,
  proto dodava:
  "Takze misto i pro krysy, viry, bakterie, prvoky, hlavonozce....
  Veri Frantisek v Boha nebo v Darwina ?".

  To je opravdu silné kafe, reakce zdejsich vericich i nevericich s nimi nemaji nic spolecného.
  Nebo asi tolik, co panové Pospisil a Petrik s intelektualy....
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Petřík je ichtyl s vysokou nutriční hodnotou - taky jsem si o něj otřel tlamku: http://gravers.net/o-oveccich-a-kraliccich/

   Vymazat
  2. Uáááá...
   Upozorňuji na základní pravidlo: když o něčem chci diskutovat, napíšu o tom článek!:-)

   Tohle je, jak jsem napsala shora, bouře ve sklenici vody, je to prostě zbrklý výrok, který byl upřesněn, ale papež je globální superstar (naposled vidno v Manile - 6 mil. lidí shromážděno), takže cokoliv řekne, hned se pitvá a pitvá až do zemdlení.

   Vymazat
  3. Jak vidno, někdo chce diskutovat a diskutuje, aniž by o tom napsal článek :-). Každý holt máme svá témata...

   Vymazat
  4. gravere, dik za odkaz. :) Takhle jsem se letos jeste nezasmala.
   A bylo to potreba...
   Vim, ze neni dobre smat se na cizi ucet, ale je to velice prijemné.
   Obzvlast' kdyz je to na ucet hlouposti.
   Lituji jen, ze jsem se nemohla podelit s kolegy, v prekladu text nema tu "st'avu". (Je neprelozitelny)
   Ale "le fou rire" je univerzalni a velice nakazlivy, znat duvod neni nutné.
   Pri té prilezitosti jsem se dozvedela, jaky je rozdil mezi blaznivym smichem a smichem blazna. :)
   ???

   Chris, pro toho, kdo si precetl papezuv vyrok cely, neni zadné dalsi vysvetleni potreba.
   Francesca I. tady milujeme vsichni, v neposledni rade prave pro jeho smysl pro humor a jeho nepokrytectvi.
   Je to pravy jezuita a navic temperament "latino" .
   Kam se na neho hrabou vsechny superstar ! :)
   MaB

   Vymazat