pondělí 16. února 2015

Zbabělci a jejich ženy

Slovenskem se šířila poplašná zpráva o mobilizaci. Tisíce mužů zasílalo úřadům oznámení, že vzít do ruky zbraň je v rozporu s jejich přesvědčením.
Valentýnská poznámka tentokrát na nevalentýnské téma

Panika vznikla v důsledku nepravdivé poplašné zprávy; na Slovensku ani jinde ve střední Evropě se momentálně žádná mobilizace nechystá. Je ale pravda, že válka se přiblížila k našim  v posledních desetiletích velmi bezpečným  krajinám. Myslím, že každého někdy přepadnou obavy o budoucnost a o mír v Evropě; mně přepadají a určitě v tom nejsem sama.
Válka mne děsí a představa, že by muži museli narukovat do armády v situaci všeobecné nebo částečné mobilizace, je pro mne velice skličující. Utěšuji se tím, že to přece jen není na pořadu dne, že se snad podaří válce předejít. Kromě toho je pravděpodobné, že případná příští válka se odehraje v dost odlišných scénářích než dvě války poslední, totiž s menším nasazením neprofesionálních vojáků, zato s vyšším využitím vojenské techniky, která je nyní tak efektivní, že příští válka může být pro lidstvo tou definitivně poslední. Ačkoliv nevím, protože na záběrech z Ukrajiny by klidně mohlo být datum 1945, stačí si odmyslet modernější typy vozidel. Úvahy o strategiích budoucích bojů však nechám nyní stranou.

Počet mužů, kteří se na Slovensku hodlají z případné vojny vyreklamovat s odvoláním na své přesvědčení, je zarážející. Napadá mne, kolik takových mužů by se našlo zde, v České republice? Bylo by to nejspíš podobné. Podobně trapné.

Protože jakkoliv si neumím představit, že by šel muž do nějaké války, ještě méně jsem srozuměna s představou, že někam píše, že bojovat nepůjde. V našem případě ovšem nic takového nehrozí, taková prohlášení se v naší rodině nepředpokládají, právě naopak.
Ale v tolika slovenských rodinách k tomu došlo.

Připadá mi to zajímavé, smutně zajímavé.
Jak se takoví muži cítí? Odmítnout bojovat za svou zem je přece strašně zbabělé.
Říkám si, že dotyční si asi představují, že by bojovali za někoho jiného, ne za svou vlast. Jenomže ještě se nic neděje, jejich země ve válce není, oni nebyli ani povoláni a už se krčí v koutku a preventivně říkají "mne z toho vynechte".
Takže do boje mají jít místo nich jiní muži. Ale kteří? Jejich příbuzní, sousedé, kolegové? A co když ti také napíšou, že se jim nechce?

A i  kdybych to dokázala pochopit, nechápu jejich ženy. Nebo je spíše lituji.
Co říkají rozhodnutí svých mužů? Podporují je v něm? Schvalují ho? Vybízejí je k takovému rozhodnutí?

"Tady si sedni, Paĺo, a napiš tomu úřadu, že nikam nepůjdeš, hezky s námi doma budeš. Ať jdou bojovat jiní."

Jak si mohou svých mužů dál vážit? Z čeho potom čerpají svou úctu k nim?
Jak se žije ženě, která ví, že její muž je zbabělec?


142 komentářů:

 1. Před 14 dny jsem byl na Slovensku. A zaujalo mne velké množství silničních velkopoutačí s protiválečnými tématy. Výrazně protiválečnými. A z hovorů se Slováky jako nejsilnější motiv jsem si odnesl "zase nás chtějí hnát do války proti Rusku a my proti jiným Slovanům rozhodně bojovat nebudeme". A taky jsem zjistil, že mají mnohé (a blízké - byl jsem až na východě) zkušenosti s ukrajinskou mobilisací, kdy jsou lidé z Podkarpatské Rusi hnáni proti svým názorům do bojů proti východoukrajincům, vzdáleným od nich více než je od nás Anglie. A o ukrajinské občanské válce mají také jiné informace, než jaké podávají česká média. Takže to, co se na Slovensku děje stran odpírání vojenské služby, není projevem neochoty bránit svou vlast, ale politickou manifestací proti tomu, aby se Slovensko nenechalo zatáhnout do války na Ukrajině.
  A upřímně: já bych také bránil vší silou tomu, aby mí synové šli bojovat nějakam za cizí zájmy do cizí země.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě bych podotkl, že Slováci byli nuceni bojovat proti Rusům v 1. světové válce i v 2. světové válce a ani jednou se jim to nelíbilo (a jejich nechuť bojovat proti Rusům našla vyjádření jak v Martinské deklarace, tak v obnovení Československa po druhé válce).
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   podle mne na Slovensku především vznikla nepochopitelná a hloupá hysterie.
   Určitě tamější velení armády stojí o odvážlivce, kteří se reklamují z vojenské služby už předem... to jistě:-)

   Já bych takové povolávání nesla také s velkou nelibostí, ale to, že se tomu bráním, to se podle mne dělá jinak, než že píšu úřadům, že z důvodu přesvědčení se štítím zbraní.

   Vymazat
  3. To ne. Nevidíte do podstaty. Slovenská právní úprava je jiná než u nás. A protože na Slovensku vznikla VEŘEJNÁ obava ze zatažení do války, reagovali lidé takto. Já to schvaluji.
   Milan

   Vymazat
  4. Na Slovensku vznikla hloupá panika.
   Ale ať tam vzniklo cokoliv, já bych tedy takové vyreklamování se z vojenské služby neomlouvala. To není žádný akt odporu, v mých očích.

   Vymazat
  5. Ještě bych se podívala na pojem "zatažení do války".
   V historii posledních 150 let se myslím naprostá většina států ve válkách těchto válek účastnila s tím, že do ní "byly zataženy".
   Ono to totiž skoro nikdy není tak, že by všichni šli do války s nadšením. To už je taková vlastnost válek.

   A zrovna Slováci asi těžko můžou tvrdit, že jim vládne někdo jiný. Volby se tam konají pravidelně, vstup do EU si odhlasovali... Takže, obávám se, je do války dožene, když už, buď jejich legitimní vláda nebo nelegitimní agresor. Samozřejmě doufám, že nic takového se nestane, ostatně pokládám to za paniku.

   Vymazat
  6. Já bych se osobně zdržela slov jako "nepochopitelná hloupá hysterie" a "hloupá panika." Zaprvé - jak může být panika chytrá...? :-))

   Slova "nepochopitelná hysterie" znamenají snad: Pro mě je nepochopitelné, co se děje.

   A za druhý nežiju na Slovensku, nejsem přímo uvnitř v jejich kontextu, takže je nehodlám hodnotit, natož odsuzovat.
   Kdo ano? Bůh leda. Bůh nebo Slovák :)

   Vymazat
  7. Liško,
   panika asi není chytrá, ale může být důvodná - i když panika nejspíš nikdy není adekvátní reakcí na situaci.
   Když je důvodná, tak ji neoznačím za hloupou, protože je pochopitelná. Ale tohle...?

   A zase tak daleko od Slovenska nejsme:-)

   Vymazat
  8. Chris, na Slovensku mají celou podivnou "milici", která po lese cvičí s airsoftkami a plynovkami a jen se třese bojovat za "Novorusko" proti "prohnilému liberálnímu západu".
   Mám za to, že většina z těch odmítnutí služby je daná politicky.
   ~cover

   Vymazat
 2. Taky bych nešel bojovat za svou vlast (už jenom proto, že úplně přesně nevím, co to je ta vlast - bývalé Československo, současné Česko nebo EU?) Ale určitě bych bránil své blízké.
  Myslím, že nazrál čas zařídit si zbroják, abych aspoň dokázal ten kvér použít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   se zbrojákem souhlas, čas nazrál.

   Já ale vím, co je to naše vlast.

   Beru to takhle: máme profesionální armádu, takže určitě nehrozí, že budou povoláváni civilisté kvůli nějakému cizokrajnému dobrodružství á la Vietnam, Irák, Afghánistán (o smyslu tamějších misí teď nediskutuji, to je jen pro příklad). Takže když už dojde k povolávání civilistů, předpokládám, že to bude v situaci, kdy cizí armáda přímo ohrožuje naše hranice.

   Vymazat
  2. Ještě bych to měl doplnit, že bych v případě napadení bránil nejen svou rodinu, ale kohokoliv, s kým mám nějaké společné hodnoty, takže třeba i Tebe a Tvou rodinu. Ovšem mise á la Irák poměrně zásadně odsuzuju a rozhodně bych se jich nezúčastnil.

   Vymazat
  3. To si právě myslím, že je dobře, že mise jsou, pokud už se konají, záležitostí profesionální armády. Taky bych nesouhlasila s tím, aby do takových válek byli povoláváni neprofesionálové, jako to bylo třeba do Vietnamu.
   Ale když si vezmu, jak organizačně, ekonomicky, po všech stránkách by byla pro stát náročná všeobecná mobilizace, tak si myslím, že by se to určitě nekonalo bez opravdu vážného důvodu.
   A když už by takový důvod nastal, měli bychom asi jasno:-(

   Vymazat
 3. Mensi rezerva k tomu "zbabelstvi" Slovaku ...
  Prave oni tvori jednu z nejpocetnejsich narodnostnich slozek zastoupenych v Légion étrangère.
  Ty zdejsi znam vsechny. Loni v kvetnu jsem se tu zminovala o jednom z nich, Marcelu Kalafutovi
  Toho jsem poznala v r. 2007, kdyz mu bylo 20 let. Odjizdel tehdy na misi do Gabonu.
  Pak nasledoval Afghanistan, Centrafrique, Mali, kde ve 26 letech padl.
  Pohrben byl jako hrdina, ze serzanta byl posmrtne povysen na "sergent-chef"...
  Myslim na neho casto.
  Nevim, jestli mu jeho maminka Jarmila taky rikala, "nikam nepujdes, hezky s nami doma budes !", jisté je, ze ji neposlechl.
  Kdyz ted' ti sotva odrostli kluci odjizdeji valcit, (pokazdé mi s usmevem slibuji, ze budou opatrni), mam o ne strarach...
  MaB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MaB,
   rozhodně netvrdím, že zbabělí jsou všichni.
   Ale cizinecká legie je úplně jiný případ než všeobecná mobilizace - přitahuje určitý typ lidí. To je jasné, že lidé, kteří se hlásí do cizinecké legie, by asi prohlášení, že z důvodu osobního přesvědčení mají odpor proti vojenské službě, těžko napsali.

   Jenom to tedy nechápu, takové davové odmítání vojenské služby za situace, kdy nejsou ani povoláváni ani to není aktuální. Je to prostě trapné.
   Zajímalo by mne, kolik takových odpíračů by se našlo v Polsku.

   Vymazat
  2. Není to trapné a srovnání s Polskem není na místě, protože Poláci z historických důvodů nenávidí Rusy. Poláci jsou ochotni proti Rusům bojovat vždy. Ihned. Každý z nich.
   Dějiny Slovenska jsou velmi jiné a proto i Slováci jsou velmi jiní.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   ale ono se tady nehraje jenom o to, že by se bojovalo proti Rusku.
   Existují i jiná nebezpečí.
   Ostatně ti stateční pánové se nereklamovali z vojenské služby proti konkrétnímu nepříteli, myslím.

   Dějiny ČR jsou také jiné.
   Ale to nikoho neomlouvá před psaním takových zbabělých výmluv předem.

   Vymazat
  4. Mozna, ze si ti "zbabelci" kladou otazku, proc valka a kdo ma z valky prospech ?
   Pro Francii jsou ty, které momentalne vede, velka prehlidka vojenské letecké techniky.
   O letadlo Rafale, které se zatim nikdy od r. 1988 nepodarilo prodat, protoze je velmi drahé, je najednou velky zajem
   Dnes se podepisuje smlouva s Egyptem za 5,3 miliardy eur, (26 letadel + fregata Fremm + bomby), dalsi objednavky Qutar, Indie (126 letadel)...
   PDG Dassault Aviation je samy usmev, zatimco matky padlych vojaku tise placou...
   MaB

   Vymazat
  5. Takové otázky jsou legitimní.
   Hledat předem výmluvy, proč nesplním svou povinnost, legitimní není.

   To, o čem píšeš, jsou zbraně - to jsou věci, samy o sobě stojí a nic nedělají. Záleží na tom, kdo a k čemu je používá.
   Odsud se nedávno vezly nějaké tanky nebo co myslím do Nigérie, proti islamistům. To mi teda fakt není líto. Stejně jako mi nevadí dodávky věcí, které jsou určeny k zabíjení, například Kurdům, aby se ubránili ISIS, resp. pokud možno je porazili.

   Vymazat
  6. Ono je to slozité. Prodavame zbrane, které jsou pak mnohdy pouzity proti nam.
   A kdyz clovek vidi tu bidu v Egypte nebo v Indii, musi si rici, ze ty miliardy mohly byt pouzity uzitecneji.

   Slovaci, zda se, pochopili, ze i ta valka na Ukrajine je stejna, jako ty ostatni - umiraji tisice nevinnych a ti, kdo ji zacli, at' uz z urazené jesitnosti, z chamtivosti, z rozmaru ci z blbosti, jsou v bezpeci.
   Staci jim jen nechat obcas prilozit pod kotel.

   Jak se rika, kdo se nepoucil minulosti, musi ji prozit znova.
   A oni se zrejme poucili a hruzy valky si zopakovat na vlastni kuzi nechteji. To povazuji za legitimni pozadavek.

   Tim spis, kdyz vidime, jaké stvury zplodily amatérské valky v Iraku, Afghanistanu ci v Lybii.
   MaB

   Vymazat
  7. Z hlediska současného konfliktu nemůže být ani řeč o tom, že by někdo slovenské civilisty - a ani jejich profi armádu - žádal o to, ať se zapojí do války na Ukrajině.

   A je to fakt, neprozíravou politikou se často stalo, že se západní zbraně nebo Západem vycvičené armády obrátily proti Západu.
   Tak snad to bude poučení. Nebo třeba nebude, já nevím.
   Ale že by to omlouvalo vojenskou reklamační paniku na Slovensku, to si nemyslím.

   Vymazat
 4. Vážená blogerko,
  pravděpodobně vám ušla "Novela branného zákona" - cituji doslova: -- Branný zákon se vztahuje na všechny občany ve věku 18-60 let. I na ženy, a to zejména z genderových důvodů, zákon totiž aplikuje princip rovných příležitostí mužů a žen.--


  Musím se smát, jak se rozhořčujete nad zbabělostí mužů, kteří odmítají jít válčit. Doufám, že v případě vyhlášení mobilizace v naší republice vy osobně radostně praštíte s vařečkou a poběžíte vyfasovat mundur a zbraň a - hurá do války!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podepisujte mi komentáře, prosím. Oslovení se Vám povedlo, tak ještě nějaký podpis nebo zkratka.

   Vámi zmiňovaná změna zákona mi rozhodně neušla, naopak, článek původně obsahoval citaci z tohoto zákona, ale nakonec jsem ji vyhodila, protože to bylo nadbytečné, článek je totiž o něčem jiném.
   Jistěže vím, že branná povinnost se vztahuje na všechny občany. A co to s tím má společného?

   Vymazat
  2. Anonymní blogger má v jednom pravdu. Skutečná válka není věcí mužů, což je vidět na boji proti Islámskému státu.

   Vy byste šla válčit za něco, čeho si nevážíte ? A jak si můžu já, občan, vážit státu, který je legislativně připraven na kolaboraci lépe, než na obranu ?

   Možná byste mi mohla pomoc a dát mi odkaz na paragraf, který mi umožňuje v případě napadení vyzbrojit své blízké, nebo na paragraf, který nařizuje likvidaci nevhodných datových registrů. Takové paragrafy hledám marně, zato velmi dobře vidím paragraf, který umožňuje již ozbrojené občany odzbrojit.

   V dané politicko-společenské konstalaci je nasazování svého života za něco, co touží po kolaboraci s libovolným nepřítelem, projevem iracionální naivity, která si říká o to být zneužita. Jít nasazovat život pro něco, co samo není odhodláno se bránit, opravdu nemá smysl.

   Vymazat
  3. Pefi,
   jenomže já si nemyslím, že náš stát jako celek neprojevuje vůli se bránit.
   My jsme členem vojenských struktur, které mají velký vojenský potenciál.
   Naše samotná armáda je malá, ale jako celek, v součtu s NATO, to je velká vojenská síla. To mne taky uklidňuje - to jediné mne trochu uklidňuje - když vidím ty výboje ISIS, tu jejich mapu, co chtějí vše ovládnout, to jak se stejná ideologie začíná roztahovat ve střední Africe, a kdyby se ty dva ostrovy nenávisti časem spojily... nová obdoba osmanské říše by stála u hranic Evropy.
   Ale NATO má sílu je porazit, máme velice efektivní, moderní zbraně vyhráli bychom nad nimi, věřím tomu.
   Já to tedy vidím z globálnějšího pohledu. Myslet si v těchto časech, že se jednotlivec něčemu ubrání... to je přece nesmysl.
   Zrušení registru zbraní a jejich nositelů - já vím, že jste o tom už psal. Jaké zrušení registru? Já si nemyslím, že lze efektivně zničit data, že je lze zničit tak, aby je nebylo možno přečíst, takže nevím, zda má takové volání smysl.

   Doporučil jste mi Manuál obranné střelby (už ho mám rozečtený:-)). Ale to je obrana jednotlivce.
   Jsou i způsoby, jak se v dnešní době zkusit připravovat organizovaně. Aktivní zálohy armády, například - byť Vám se nejspíš nebude líbit, že to organizuje stát. Ale já bych to nezavrhovala... to je ovšem přesný opak toho, co předvádí ti Slováci, že.

   Vymazat
  4. A k Vaší otázce: kdyby už nastala všeobecná mobilizace obyvatelstva, tj. včetně žen, to už by muselo být enormní nebezpečí.
   To už by člověk nešel bojovat za stát, kterého si možná neváží, ale za svou zem a hlavně za svou rodinu, za domov, za život, zdraví, bezpečí. To už by nebyl boj o nějaké pofidérní hodnoty, ale o základní přežití.
   A to tedy ano, to bych šla kopat zákopy, nebo do továrny na pás nebo škrábat brambory do kuchyně, to bych teda šla.
   A že já jsem pěkně zhýčkaná panička, to je pravda:-)

   Vymazat
  5. Problém je v tom, že si lidé myslí, že v demokracii MAJÍ PRÁVO odmítnout jít do války, pokud se na ni usnesly demokraticky příslušné orgány. Tady se na svobodu nehraje.

   Je velkou benevolencí, že člověk může odmítnout z důvodu přesvědčení službu ve zbrani, ale je škoda, že v takovém případě nenastupuje na Slovensku automaticky nějaká forma civilní služby, i když není mobilizace... Prostě by ten člověk měl být zařazen mezi civilkáře a ti by byli povolávaní podle potřeby na místa civilkářů bez ohledu na potřeby armády vůči brancům... Fér, ne?

   Vymazat
  6. Je to fér a je o to zajem !:)
   Tady existuje "service civique", 6 - 12 mesicu, od r. 2010 a je obeti svého uspechu.
   Zatim se ho ucastni rocne 40 000 chlapcu i devcat 16-25 let, zajemcu je ale 4x vice, takze se planuje zvysit pocet na 150 000 a mozna i na 170 000 do roku 2017. (efekt "atentaty")
   Je to dobrovolna aktivita, ale opozice zada, aby byla povinna a podle pruzkumu "verejné mineni" je pro.
   MaB

   Vymazat
  7. Karle,
   právě, mne by ani nějak nenapadlo s brannou povinností polemizovat... to není to samé jako polemizovat o správnosti té či oné politiky.


   MaB,
   civilní služba ale byla i zde. Dokud existovala povinná vojenská služba, mohla být na žádost nahrazena službou civilní, například v nemocnici. Civilní služba trvala 18 měsíců, zatímco základní vojenská rok (tedy ono se to měnilo v čase, tyhle údaje jsou z doby, kdy chodili na vojnu moji spolužáci, tak si to pamatuji).

   Vymazat
  8. Ano, tady podobne. Chodili na ni prave i ti odmitaci vojenské sluzby, kterym ji svedomi z mravnich nebo nabozenskych duvodu zakazovalo (objecteurs de conscience).
   MaB

   Vymazat
  9. Byla a je. V případě odvodů by ti, co by neprošli fyzickými nároky nebo odmítli službu se zbraní skončili někde v továrnách... A zemřeli tam, protože protivzdušná obrana u nás prakticky neexistuje a libovolný nepřítel by se tu se svými bombardéry mohl prohánět zcela dle libosti.
   ~cover

   Vymazat
 5. Před 14 dny jsem se vrátil z USA. Byl jsem na západním, pacifickém pobřeží. A cestou na letiště jsem se dal do řeči s jedním Amíkem, co se byl u nás podívat zamlada jako student za hluboké totality. Vzpomínal na Z Evropu a na výlet na Východ do Prahy.

  A pak plynule přešel k současné situaci - byl plný obav, že americké sankce vtáhnou USA do války, jako se to stalo za WW2, kvůli americkým sankcím vůči Japonsku kvůli okupaci a válce v Číně a Indočíně. (Tehdy ovšem šlo opravdu o SANKCE, Japonci kvůli tomu měli velmi vážné problémy s naftou pro armádu.) Byl jsem poněkud konsternován narůstajícím izolacionismem. Jeden rozhovor, nic víc, ale uviděl jsem pohled z velmoci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   to je zajímavé.
   Tady, když někomu řeknete, že Američan má strach z toho, že budou USA vtaženy(!) do války, nejspíš se velmi hlasitě rozesměje...
   Izolacionismus jistě není v americkém uvažování nic nového. Ale možná není tak překonaný, jak bychom si mysleli...?

   Vymazat
 6. No, asi takhle - netusim, jestli bych byl vubec shopen namirit na nekoho zbran, natoz nasledne vystrelit. I kdyby byl nekolik set metru za puskohledem... Hrani si na vojaky a skutecne valcit, to jsou dve diametralne odlisne veci...

  Asi bych neodmitl sluzbu jako takovou, ale ty zbrane bych se snazil drzet co nejdal...

  Na druhou stranu - az nekdo zmackne ten "cervenej knoflik", bude uplne jedno, jestli budem mit v ruce kver, nebo varecku...

  Tfuj, jdu premyslet nad necim pozitivnim, staci, ze mam zenu ve spitale se zapalem plic a horeckama...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajaj, přeju brzké uzdravení a dobré zvládnutí náročné domácí situace.
   To jistě není čas vhodný na podobné depresívní diskuse:-(


   K věci samé: nejsem si jistá, zda když dojde na věc, nejsou věci najednou jiné, než jak člověk čekal.
   Možná pak nedokáže to, co si myslel, že zvládne, a naopak, udělá to, o čem se domníval, že nikdy neudělá.

   Vymazat
 7. Tatovi tulenovi také preji, aby mel brzy po starostech o pani a brzy se mu uzdravena vratila.
  A nam vsem, aby rozum zvitezil nad hlouposti.

  Dnes v pulnoci by mely obe valcici strany podle dohody Minsk 2 stahnout tezké zbrane, ale stale se strili.
  Jedni to samozrejme svadeji na druhé.
  Asi chteji jeste honem zaokrouhlit pocet mrtvych na 5500...

  Jestlize dohoda "posledni sance" ztroskota, Americané s nejvetsi pravdepodobnosti splni pohruzku a dodaji Ukrajincum letalni zbrane.
  Potom ta cisla budou naskakovat prudce.

  Jinak je pravda, ze clovek je tvor nevyzpytatelny a casto prekvapi sam sebe. :)
  MaB

  OdpovědětVymazat
 8. Zásadní otázka: "Kdo se chystá Slovensko napadnout, aby bylo nutné vyhlásit mobilizaci?", není to spíš reakce na snahu nasadit armádu na Ukrajině?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podepisujte komentáře, prosím.

   Vymazat
  2. Ad anomymni:
   To se neda vyloucit, takze dalsi duvod proc nepovazovat prilis rychle reakci tolika tisic Slovaku za zbabelstvi.
   Oni asi jen lépe vidi, jakym anachronismem je valka u sousedu (i jinde, priklady nechybi) a maji odvahu vyjadrit vlastni nazor.
   Svym politikum tim davaji na vedomi, ze nehodlaji jit na porazku jako telata, 2014 neni 1914 !
   V jaderném veku je nutno prinutit diplomaty vest valku jinymi prostredky

   Krom toho znamkou zbabelosti je vedet, co je dobré a nedelat to.
   A oni vedi, stejne jako jejich manzelky, ze je dobré, aby jejich deti nebyly sirotky nebo nemely zmrzaceného tatu jen proto, ze se ucastnil od zacatku do konce zbytecného masakru.
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   odmítnutí branné povinnosti není žádný vlastní názor.

   To snad ví každý, že umírat ve válce je hrozné a zbytečné. Zajímavé je, že jen někteří se z toho hodlají vyreklamovat, i když zatím žádná válka není.

   Vymazat
  4. Tady se armade rika "La Grande Muette" - Velka nema.
   Jakakoli kritika narizeni je ji zakazana.
   Slovensti rezervisté, da-li se verit informacim z clanku, svuj nahled (nazor) na vec vyjadrili...:)
   MaB

   Vymazat
  5. Ne, odmítnutí vojenské služby nelze považovat za vyjádření názoru.)
   A už vůbec ne, když po těch lidech vojenskou službu momentálně nikdo nežádá, přece.

   Vymazat
  6. Mně zemřel ve válce strýc. Bylo mu 18 let a dva měsíce. Střelili ho (podle dopisu, který doma opatruji) do hlavy. Nikdo se ho neptal, jestli do té války chce, a zda chce bojovat za to, za co má bojovat.
   Další strýc narukoval tři dny po svých šestnácti narozeninách. Když ho zajali, byl velmi šťasten. A až do své smrti loni na podzim vykládal o tom, jaká to byla úleva a štěstí být v zajetí.
   Odmítnutí vojenské služby JE vyjádřením názoru.
   Můj dědeček přišel ve válce (té první světové) jen o prst. Přesto ho tahali i do té druhé, a všechny jeho syny vyjma mého tatínka, který byl přeci jen ještě příliš malý na to, aby mu mohli dát na hlavu helmu a do ruky pušku.
   Jsem zásadním odpůrcem toho, nechat se navléci do mundůru a zemřít za cizí vize a idee.
   Milan

   Vymazat
  7. Ano, mam na vec uplne stejny nazor.
   Seznam padlych a ranenych ve vsech nasich rodinach je také uctyhodny. Piava, Verdun, nekde v Rusku...

   A o sto let pozdeji jit tupe (dokonce bez vyjadreni nazoru) znova umirat za cizi zajmy, branit kapital zahranicnich bank a gigantickych nadnarodnich komplexu ?
   Valky se vedly proto, aby protivnik uznal porazku a pozadal viteze o sdeleni mirovych podminek, pak se sepisovaly smlouvy - versaillska, postupimska, jaltska...
   Dohodnout se, to by dnes melo jit bez vsech tech zbytecne padlych a zmrzacenych, kteri tomu predchazeli.
   Pokud jsme pochopili a poucili se, neni mozné nazor nevyjadrit.

   A prave dokud na tech lidech nikdo nezada, aby rukovali, je mozna ta nejvhodnejsi chvile se ozvat..
   Potom by mohlo byt pozde....
   MaB

   Vymazat
  8. Milane,
   tak to ale musíte nějak účinně tlumočit těm islamistům, že jste odpůrcem války a aby to vzali na vědomí a zařídili se podle toho. Protože zatím se nezdá, že by tomuto postoji přizpůsobili svůj postup.

   A píšete o něčem jiném než já. Já jsem psala o válce za vlastní věci a ideje.

   Vymazat
  9. Ne, paní Christabel. Vy jste nepsala o islamistech, ale o tom, že Vás zaráží, že spousta slovenských mužů odmítla službu v armádě a že to považujete za zbabělost. Jenomže oni to neudělali kvůli islamistům, ani v situaci reálného ohrožení jejich vlasti. Udělali to jako politický protest v době veřejně publikovaných obav mnohých z toho, že Slovensko bude už zase zataženo do války proti Rusku. A to oni nechtějí: bojovat proti Rusům kvůli divným mocenským hrátkám v povodí Donu.
   ---
   Jinak pokud chcete armádu a vojáky podpořit, přetiskuji sem výzvu:
   Po charitativním koncertu Andělská křídla, jehož výtěžek pomohl rodinám po vojácích padlých v Afghánistánu, přichystal Svaz vojáků z povolání ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR další akci. Tentokrát se jedná o společenský večer, který se uskuteční už tento pátek od 20 hodin v hlavním sále ministerstva v ulici Na Valech v Praze 6.
   Záštitu nad charitativním 1. Společenským večerem Andělských křídel, jak zní oficiální název, převzal ministr obrany Martin Stropnický. Oficiální program začíná ve 20 hodin, sál ale bude přístupný již o hodinu dřív. Vstupné na ples činí 400 Kč na osobu, vstupenky si lze objednat přes rezervační systém na stránkách projektu Andělská křídla. Polovina výtěžku ze vstupného půjde na nově vznikající Vojenský fond solidarity. „Potřebujeme něco trvalého, co dokáže pomoci všem vojákům, kteří budou zraněni, jejich blízkým, pokud přijdou o život při výcviku či v operaci, nebo se dostanou do tíživé situace,“ uvedl v souvislosti se zřízením fondu náčelník generálního štábu armádní generál Petr Pavel. Tak jako na charitativním koncertu, který proběhl vloni v srpnu, se hosté mohou i tentokrát těšit na zajímavý program. K tanci zahraje vojenská hudba, vystoupí také profesionální tanečníci a cimbálovka. Všechny vstupenky budou slosovatelné a na výherce tomboly čekají hodnotné ceny. Přesný program 1. Společenského večera Andělských křídel najdete na stránkách - http://www.andelskakridla2014.cz/.
   Milan

   Vymazat
  10. Ano, také se domnivam, ze slovensti odpurci nereagovali proto, ze by nechteli branit svoji vlast, té valka nehrozi.
   Jejich obavy, ze budou muset jit valcit proti Rusku, ale iracionalni nejsou.
   Dnes pozadal oficialne prezident Porosenko, aby byl poslan mezinarodni kontingent na vychod Ukrajiny...
   Nechtit jit umirat za cizi zajmy se zbabelosti nazyvat neda...
   MaB

   Vymazat
  11. Jeste dodatek k panu Milanovi
   Podobné chvalyhodné akce zde existuji také.
   Solidarité-défense napr. poskytuje psychologickou pomoc vojakum, kteri se vraci z misi i rodinam tech, kteri se z misi nevratili...

   Vymazat
  12. Milane,
   však ale Vy nevíte, jak ta oznámení úřadům zněla.
   Obávám se, že nějakou výhradu, že jako ve válce proti tomu ano, ve válce proti tomu ne, skutečně neobsahovala, a jejich motivací bylo opravdu něco jiného než politický protest.
   Nebo se Vám snad zdá, že slovenská vláda jde nějak na ruku vládě ukrajinské a chystá se jí na pomoc?
   To bych tedy neřekla.

   ***
   Nevím, zda je zabezpečení pozůstalých po vojácích a zabezpečení veteránů tak špatné, osobně bych se soustředila na něco jiného: aby je lidé neoznačovali hanlivě žoldáky a neohrnovali nad nimi nos.
   Kdyby vojáci požívali respektu, který měli tradičně a který bohužel ztratili, byla by to velká změna k lepšímu.

   ***

   MaB,
   prezident Porošenko požádal o nasazení mírových sil OSN, nikoliv o národní kontingenty.

   Nebo si vážně myslíte, že čeká, až mu přijde na pomoc prapor nějakých povolaných učitelů a úředníků od Košic?

   "Cizí zájmy" - to taky není tak jednoduché, jak to tady prezentujete.
   Zájmy syrských křesťanů a jezídů jsou také cizí a ne naše, že ano.
   Takže bych se raději zdržela takových soudů.


   Vymazat
  13. Chris, dovedeme velice dobre rozlisovat mezi "cizimi" a "cizimi" zajmy.
   Jak jsem jiz psala, syrskym a irackym krest'anum otevrela Francie dvere dokoran jiz v srpnu 2014, tehdy jsi psala, ze jsi o tom jeste moc neslysela...
   .
   Vsimni si, ze nepisi "narodni", ale mezinarodni kontingent.
   Bude neozbrojeny ?
   Modré prilby neumiraji pri mirovych misich ?

   Delat unahlené zavery na zaklade i planych poplasnych zprav a nedostatecné informovanosti nelze lidem zakazat,..
   A co si muslime my, neni podstatné, v kuzi tech rezervistu nejsme, seriozni informace o nich nemame, takze nevime...:))
   MaB

   Vymazat
  14. Dveře dokořán syrským uprchlíkům?
   Tady se píše, že pět zemí včetně Francie jich přijalo 2 tisíce - nízký počet kritizovala Amnesty International:
   http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/108340-syrsti-uprchlici-reakce-sveta-je-sokujici-amnesty-nema-slov/
   Tak teď nevím...
   Ale to je jedno, je jasné, že je jich tolik, že tohle jim stejně nepomůže... dokud se nevyřeší situace na místě.


   Modré přilby nejsou - podle mne - žádní civilové vytažení z teplých domovů, ale lidé, kteří si zvolili vojenské řemeslo za své povolání. Takže ti jsou si dobře vědomi rizika, do kterého jdou, a přebírají je.
   Opět pravý opak toho, o čem píšu v článku.

   Vymazat
 9. Demokracie je pro problematiku národní obrany zhoubná. Tedy alespoň v našich podmínkách relativizace téměř všech ideálů a hodnot. Pokud chcete úspěšně válčit, nelze hlasovat o tom, zda se půjde do útoku. Tím méně, zda někdo ráčí narukovat.
  Je to jako kdybyste dali hlasovat, zda se mají platit daně.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Narodni obrana a vnejsi intervence zde neni totéz, té druhé se mobilizace rezervistu netyka.
   Kdyby se ji ale nekdy tykat mela, urcite by se to bez referenda obejit nemohlo.
   MaB
   .

   Vymazat
  2. Jak se to pozná? Řekněmež že Mali vyhlásí Francii válku. Tím pádem se automaticky uvede do činnosti mechanismus NATO. V Africe je horko, válka to bude vleklá, slovenský kontingent bude třeba časem doplnit. Jde o plnění spojenecké povinnosti, ke které se SR zavázala. K tomu přece nelze vypisovat referendum.
   Voloďa

   Vymazat
  3. Vyhlasi-li Mali Francii valku, bude to zrejme na uzemi Francie, kde zas tak horko neni :)

   Nevim, jak je to na Slovensku, ale ve Francii jsou rezervisté dobrovolnici (pod vojenskym vedenim, vycvikem a i s vojenskymi
   tituly) a rezervisté operativni, (majici status vojensky se smlouvou, ti trénuji a jsou pripraveni cely rok).
   Jsou to vesmes byvali vojaci z povolani, zandarmové a zdravotnici..
   Zatim to staci. Dokud nenapadne Francii Cina, melo by stacit i nadale.
   Kazdy prezident v kampani slibi, ze bude konzultovat narod pri rozhodnutich prvoradé dulezitosti, toto by bylo jiste jednim z nich.
   MaB

   Vymazat
  4. Voloďa má pravdu.
   O plnění branné povinnosti v době ohrožení státu (a jenom za takové situace by se povolávali civilisté do služby) skutečně nelze demokraticky hlasovat.
   Připadá mi úplně na hlavu, že o tom vůbec diskutujeme.

   Vymazat
  5. Chris, pokud si pozorneji prectes, co pisi, zjistis, ze se nejedna o "dobu ohrozeni statu", nybrz o "vnejsi zasah"
   Pokud vim, Slovensku nikdo valku nevyhlasil a proto jsem také dost dobre nechapala smysl clanku.

   Vsimni si, ze jsem reagovala na otazku: "Neni to spis snaha nasadit armadu na Ukrajine ?" (V 11:46)

   A ano, o vnejsim zasahu se demokraticky diskutovat da a také diskutuje.
   Je videt, ze CR otazku "vnejsich zasahu" zatim neresi, takze tento problém nema. A mit, doufejme, nikdy nebude. :)
   MaB

   Vymazat
  6. Slavíme narozeniny, napíšu zítra.
   Nebo možná pozítří:-))

   Vymazat
  7. Takze oslavenci vse nejlepsi - dalsi prilezitost pozvednout sklenku !:))
   My jsme slavili v nedeli.
   MaB

   Vymazat
  8. Ale tady se přece vůbec nemluví o tom, že by naše armády měly zasahovat na Ukrajině.
   Naše země se staví zdrženlivě (a správně) i k zamýšleným dodávkám zbraní, o nasazení armády není řeč. To jsou naprosto liché argumenty.

   O vnějším zásahu se diskutovat dá, ovšem vyreklamování se z vojenské služby není diskuse.

   Vymazat
  9. Z clanku se zdalo, ze jde opet o fikci (fejeton ?), kde se spekuluje o necem, co realne zatim neni podlozeno. :)
   (to castecne potvrdila i Danka)
   Ty udajné "poplasné zpravy" ale asi neco vyprovokovalo.

   Pokud vim, i na Slovensku je od r. 2006 armada profesionalni, z té se jiste nikdo "nevyreklamovava".
   V této chvili se da hovorit pouze o obcanské valce na Ukrajine, to je zatim jedina znama realita, takze by nebyly prekvapivé obavy nekterych rezervistu, ze by tam mohli byt poslani. Na to i jeden z komentatoru poukazal.
   Ze jsou takové obavy nepodlozené, to je vec jina.
   A ze se by se nikomu ze slovenskych rezervistu nechtelo jit umirat za jemu cizi zajmy, je prirozené a uz vubec se neda hovorit o zbabelosti.
   MaB

   Vymazat
  10. Umírat do války se nikdy nikomu nechce.
   Jak píšu výš, vyřiďte to našim nepřátelům, že se nám do válek nechce...

   Vymazat
 10. Nie je to náhodou celé hoax? Jediné, čím naša krajina v poslednej dobe žila, bolo to nepodarené referendum.
  Danka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danko,
   myslela jsem, že ta původní zpráva měla charakter hoaxu.
   Já jsem to zaznamenala ze dvou zdrojů: nejprve se o tom diskutovalo na mateřském serveru, kam chodí i Slovenky. Že se na Slovensku rozšířila zpráva, že je třeba včas odmítnout službu v armádě.
   A potom, až po několika dnech od této diskuse, se to objevilo v českých médiích, i s uvedením počtu: tuším 12 tis. mužů.

   Ale bylo by to fajn, kdyby to nebyla pravda, to by byl vlastně hoax na druhou:-))

   Referendum jsem sledovala také.

   Vymazat
 11. Nuž, ja som to prvýkrát videla práve na tom materskom serveri, a potom už vôbec nikde. Nikoho som nepočula o tom rozprávať, v novinách som si nič nevšimla, ale zas až tak pozorne správy nesledujem. Hm.
  Danka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danko,
   ale české zpravodajské servery to taky musely někde sebrat...
   Podle zpráv to vypadá, že to byla záležitost sociálních sítí...?
   Tady se odkazuje na deník Pravda:
   http://respekt.ihned.cz/ost-blog/c1-63542010-bojovat-a-umirat-za-stat

   Vymazat
  2. Ja som to teraz googlila, našla som nejaké pofidérne stránky, ktoré doporučovali ako a kam doručiť tú žiadosť. Vôbec sa neškriepim, samozrejme, že niet dymu bez ohníka, len že teda vôbec som nezaregistrovala akékoľvek debaty k tejto téme, na rozdiel od masírky k referendu.
   Danka

   Vymazat
  3. No, téma se mi hodilo, byla jsem líná psát o novele školského zákona, což jsem měla původně v plánu:-)

   Vymazat
 12. A tak o tom by som si počítala radšej :)
  Čakám, s čím vyrukuje náš nový minister.
  Danka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ale asi budete zklamaná, protože jsem se rozhodla, že novelu zde odfláknu:-)
   Diskuse je hlavně o domškole na druhém stupni, což v novele není.

   Vymazat
 13. " ...si nemyslím, že náš stát jako celek neprojevuje vůli se bránit."

  Navenek se sice tváříme hezky a udatně, ale podstatná je systémová vůle uvnitř. Problémů vidím několik
  1) Naši politici stále sní o silném státu složeném ze slabých občanů -to nemůže fungovat.
  2) Armádní nákupy za uplynulých 20 let byly zoufale nekoncepční a celou řadu věcí nezle vysvětlit jinak, než korupc a klientelismemí. To obraněschopnosti fakt nepřispívá.
  3) Na Neviditelném psu už v 90 letech vycházely články o tom, že armáda se musí chystat na asymetrické konflikty a bude potřeba mít skvele vycvičené a vybavené "pěšáky", místo aby se investovalo do lidí nebo do moderní techniky podle nějaké dlouhodobé koncepce, investovalo se do nesmyslů.

  Počínaje podivnou snahou modernizovat 450 tanků neexistujícím technickým řešením od italů, po 72 bitevníků L159 o kterých se v zápětí prohlásilo, že nebudou potřeba, přes španělské z hlediska bojového nasazení technicky nedovyvinuté letouny CASA do kterých se nevejdou ani pancéřované toyoty, natož Padury, které byly drahé jako hrom. Nákupčí minsterstva obrany vyhodili za posledních 20 let z okna částku kolem 500 miliard korun. Novinářské pomluvy, nepochopení, překrouceníé informace z doslechu ? I to je možné. Jenomže já jsem byl navštívit kamaráda, který viděl do financí jakého útvaru. Naproti kasáren byla pekárna, kde si kdokoliv z ulice mohl koupit jeden rohlík za 1,10 Kč. Velkoobchodní cenu neznám, nicméně armáda v té době nakupovala rohlíky ve velkém za 1,30 Kč.
  To bysme měli obrázek o tom, jak se hospodařilo s penězi. Já tam nevidím vůli k obraně, já tam vidím vůli rozkrást co se dá.

  A jak se hospodařilo s lidmi ? Absolventa West Pointu nechali na GŠ sestavovat jídelníčky pro zahraniční delegace, protože nevěděli co s ním. Armádní velení v rámci nekončících reforem podle neexistující koncepce rozprášilo úspěšně fungující jednotky, skvělým příkladem je likvidace SOGu, což je přesně ten typ jednotek, který je při asymetrickém konfliktu potřeba jako sůl. Pak tu máme taky dlouhodbou ne-péči o veterány, počínaje ne-péčí zdravotně-psychologickou a konče tím, že lidi s mimořádně cenným knowhow nabytým v bojových operacích v zahraničí posíláme do civilu. Opět nevidím reálnou vůli k budování obranyschopné armády, ale vidím vůli rozfrcat v rámci nekončících reforem co nejvíc peněz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My se právě navenek netváříme hezky a udatně:-)
   Česká armáda není z těch, které machrují. Budiž jí to připsáno k dobru.

   Možná, že o většině úspěchů českých vojáků nemáte ani tušení...?

   Vymazat
 14. Jak vypadá současný výcvik vojáků nevím. Já se bavil se svými spolužáky, kteří šli na vojnu v době když mi hrozila vojna. Zajímal jsem se co se naučili za roční pobyt v armádě. Typická odpověď byla, že většina spolubojovníků se naučila: Kouřit, chlastat případně brát drogy, protože v kasárnách byla zoufalá nuda, na střelnici se za ten rok dostali všeho všudy dvakrát. Abcyh o něco neopřišel , prolítl jsem si americké armádní příručky a pal se jich co, co je v příručkách, na vojně dělali, Koukali na mě jako na zjevení - za týden čtení příručerk jsem byl teoreticky bvybavenější, než oni po roce na vojně. Prakticky, na rozdíl ode mě, uměli nanejvýš leštit kanady, křičet "provedu" a rozložit a složit SA-58, což je při vší úctě výcviková náplň tak na půl dne.

  Akvizice pušky Cz 805 Bren je ukázkou toho, že se nic moc nezměnilo - armáda nakupovala nedovyvinutý prototyp multirážové pušky, kde si z mnoha ráží můžete reálně vybrat pouze jednu. Že nedozkoušeným protoypem byli vybavováni vojáci, kterým šlo v misích o kejhák není žádná sranda, ale příznak toho, že nákupčí se nebojí jít přes mrtvoly. Bren má rozhodně potenciál, má smysl podporovat národní zbrojovku, ale vývoj se musí dotáhnout do konce.
  Řadoví vojáci mají vůli zemi bránit, měli ji v roce 38 i v roce 68, ale to nestačí. Tou vůlí musí být země prosáklá a naše země je prosáklá něčím jiným - korupcí a tolerancí ke korupci, což je vidět ve volbách, kdy lidé zas a znovu volili korupčníky.

  Ve výsledku má naše armáda zásoby tak na týden bojových operací, což samořejmě není chyba vojáků. Ale lidi, kteří jsou za stav naší armády zodpovědní, by měli jít ke zdi, protože vyhodili z okna nebo rozkradli půl bilionu korun.

  "Zrušení registru zbraní a jejich nositelů - já vím, že jste o tom už psal. Jaké zrušení registru? Já si nemyslím, že lze efektivně zničit data, že je lze zničit tak, aby je nebylo možno přečíst, takže nevím, zda má takové volání smysl."

  Samozřejmě, že to lze. Otázkou spíš je, je zda nepřítel už dávno ta data nemá. Zločinem je, že stát nělteré bezpečnostně citlivé informace vůbec začal shromažďovat v digitální podobně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   Vy to zase vidíte tradičně moc černě.
   Samozřejmě, že v armádě se často nakládá s prostředky neefektivně, tak jako všude, dělají to ostatně i soukromé osoby, dělají to firmy, dělá to i stát, to je pravda.

   Ale to samo o sobě nemusí ještě tolik znamenat.
   A jak jsem psala, naše armáda je součástí většího celku.

   Docela zajímavé je se podívat také na jiné věci: víte, že nejvýše postaveným vojákem v NATO bude od letoška český generál?
   O čem tato skutečnost podle Vás vypovídá?
   A také bych nesrovnávala dřívější základní vojenskou službu s výcvikem profesionálů, to je myslím něco jiného.

   Jistě, když člověk poslouchá, slyší posměšky "no jo, naše armáda, třicet tanků, tři z nich i jezdí":-) Budiž. Ale o skutečném stavu armády takové řeči vypovídají jen velmi málo.
   Tím spíš, že když hovoříme o obranyschopnosti, musíme se teď dívat nejen na českou armádu, ale na síly NATO jako celek.

   Vymazat
  2. Myslíte to NATO, kde Bundeswehr cvičí s násadami od smetáků, protože nemají funiční vybavení ?

   Chris, obávám se, že podceňujete binec, který ve státem financovaných resortech je a který není vidět jen díky mimořádnému osobnímu nasazení zoufalců, kterým hrdost nedovolí, aby hniloba resortu byla vidět zvenčí.

   Je moc dobře, že Petr Pavel začal říkat nepříjemné pravdy nahlas:
   http://domaci.ihned.cz/c1-63554390-general-petr-pavel-tancime-na-palube-titaniku-musime-se-probudit

   Obranu proti silnému nepříteli nezajistí nějaká armáda, to musí vzít zbraně do rukou opravdu všichni.
   Říkáíá se, že každá armáda se připravuej na minulou válku.
   Bohužel, když jsem v TV slyšel mluvit politiky a slyšel jejich podivné představu, tak bylo vidět, že se na minulou válku nechystá armáda, jejíž odborníci jsou docela slušně nohama na reálné zemi, ale naši papaláši si nic jiného než bitvy jako za 1. světové války neumí představit.

   Ano, vidím to moc černě. Černě jsem taky viděl když jsem kdysi už dávno (před dvěma lety) psal o tom, že je úmluva o právech dítěte gumová a že se v souladu s úmluvou mohou krást rodičům dět ... Jo jsem škarohlíd, ale bohužel, když jde o fungování státního aparýátu, tak málokdy se nějak zásadně mýlím.

   Vymazat
  3. Vidíte, sám to píšete - musí vzít do rukou zbraně opravdu všichni.
   Totéž, co jsem napsala já...

   Ano, říká se, že se armáda vždy připravuje na minulou válku. Ale nevím, zda tomu lze zabránit, protože tu novou válku si budeme umět představit, až nastane (pořád doufám, že nenastane).
   Jinak ale když vidím záběry z Ukrajiny, zase tak odlišné od druhé světové mi to nepřipadá, nevím, jsem laik; jistěže technika je o sedmdesát let pokročilejší, ale jinak... nevím.

   O Bundeswehr bych se zase tak moc nebála.
   A vůbec, udělejte si někdy čas, jsou výstavy vojenské techniky, jsou přehlídky (tam se samozřejmě ukazuje to lepší, to je jasné), vychází časopisy o této problematice (ATM, Letectví a kosmonautika, určitě i jiné). Není to nuda...
   Máte třeba v okolí někoho, kdo byl v misi? Co o tom říká, jak to hodnotí? Může třeba poskytnout nějaké mezinárodní srovnání...

   (Ad Úmluva: pokud narážíte na norskou kauzu, tak ne, to postupuje v rozporu s Úmluvou o právech dítěte, a také na to odpůrci Norska v této kauze stále poukazují.)

   Vymazat
  4. Naše armáda se, žel, nepřipravuje na minulou válku.
   Minulá válka proběhla tak, že v noci přeletěla transportní letadla plná vojáků s technikou a přes hranice na třech stranách se převalily kolony obrněnců a aut plných vojáků a do rána byla celá země obsazená a politické vedení země odvezeno za hranice a neozbrojené civilní obyvatelstvo se zmohlo na malování hesel, vylepování plakátů a pár demonstrací. To byla minulá válka, 7 hodinová, tu si pamatuji. A moc dobře. A proti opakování takového scénáře se u nás nikdo nepřipravuje, není cvičena žádná domobrana ke gerilové městské válce, nejsou žádné plány na decentralisovaný aktivní odpor. Prostě: jako by se to nestalo.
   Bylo by ale dobré, kdyby se armáda a obyvatelstvo připravovalo aspoň na tuto minulou válku. Protože se to může kdykoli opakovat, zase nás mohou při pokusu o změnu politického kursu obsadit spojenci, i když tentokrát z jiného vojenského paktu (ovšem většina z těch minulých agresorů je i členem tohoto nového paktu: za SSSR je to Litva, Lotyšsko, Estonsko, dále je to Polsko, Maďarsko, Bulharsko, za NDR je to dnes SRN - oni ty invazní plány mají přeci v archivech svých armád stále k disposici včetně vojenského vyhodnocení efektivity i chyb).
   Milan

   Vymazat
  5. Milane,
   proto říkám, ať se jdou diskutující podívat přímo na ty zbraně, které se nyní vyrábějí a pořizují. Já nedokážu vyhodnotit, na jakou válku jsou určeny. Vidím jen, že jsou nesmírně sofistikované, moderní, že je to skutečně pokročilá technika.
   Například protivzdušná obrana je k čemu? K minulé válce, nebo i k budoucí? A tolik řečí se kolem ní nadělalo, tolik lidí nadávalo.

   A zase: lidé se mohou připravovat, jenomže většina z nich to asi nechce. Ale i sem chodí pár lidí, kteří se připravují, cvičí, pořizují zbraně, přemýšlejí o tom.
   Lidem v tom nikdo nebrání, mohou cvičit individuálně nebo organizovaně, na střelnicích, pod vedením instruktorů, v rámci aktivních záloh armády... možností je dost.

   Vymazat
  6. Chris, když už jste nakousla tu protivzdušnou obranu, tak naši odborníci k nákupu vybrali opravdu vynikající švédské komplety. Nějaké komplety se i nakoupily. A teď otázka za mnoho milionů - kolik se nakoupilo tréninkových kompletů, aby si vojáci mohli trénovat použití zbraňových kompletů ? Málo, velmi málo. Takže celý nákup byl hlavně o tom utratit peníze, strčit harampádí někam do skladu a buď ho v případě napadení předat nepoškozené nepříteli (jako v roce 1938/39) nebo ho po 30 letech zešrotovat. To samozřejmě není chyba vojáků, ale vedení resortu.

   Co se týče individuálního tréninku - nabízí armáda civilistům možnost použít svoje střelnice ? Kde u nás chcete jako civilista střílet z pušky na vzdálenost nad 600 metrů? A není jedna komerční lokalita trochu málo ? (já vím jen o jedné - ZVI, pronájem 2000 Kč/hodinu není zrovna málo)

   Milan: Máte naprostou pravdu - my se nepřipravujeme ani na tu minulou, což je fakt strašné.

   Vymazat
  7. Pefi,
   ohledně individuálního tréninku nevím, jaké jsou možnosti, ani jsem je nehledala.
   Ale třeba vím o tom, že novináři, obyčejní civilisté, se mohli účastnit kursu ve Vyškově, a leccos si tam vyzkoušet. Ale to je jen jedna profesní skupina, uznávám. Možná je potřeba hledat.
   A jak jsem už v diskusi zmiňovala, pro ty, kdo se o obranu opravdu zajímají, jsou aktivní zálohy podle mne dobrou volbou.

   Z toho, co píšete, by vycházelo, že čeští vojáci jsou úplně k ničemu. A to přitom není pravda. Asi je problém, že těch elitních je jen málo, ale zase to beru jako součást nějakého celku.
   A také si - navzdory situaci - nemyslím, že naší zemi (a dtto Slovensku) hrozí nějaké bezprostřední ohrožení či napadení, kvůli kterému by se například musely udržovat velké zásoby na řadu měsíců války.

   Vymazat
  8. Zde, není to klasický vojenský výcvik, ale přece jen je to zajímavá aktivita, i když státem organizovaná:-)
   http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/prekonali-sami-sebe--96434/

   Vymazat
  9. Chris, když mi pošleš na sebe mail, pošlu ti ke stavu naší armády něco podrobnějšího. cover72@cover72.net.

   Vymazat
 15. O tom, že vědomí vážnosti situace pomalu proniká i mezi politické špičky, svědčí např. tento seminář:
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/armada-policie/Tak-si-to-priznejme-bude-uz-jen-hur-General-Pavel-filozof-Cilek-sef-Karlovy-univerzity-elita-armady-profesor-Barta-a-jini-se-sesli-a-hovorili-o-katastrofach-ktere-nas-cekaji-362431
  Tak snad už konečně od toho EUmulikulturalismu ustoupí, když jim to doporučují i generálové.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se obávám, že vojákům civilní vedení armády nenaslouchalo nikdy, a nevidím důvod, proč by se to mělo změnit.

   V roce 2011 byla schválena Bilá kniha, ze které je zřejmé, že autoři jsou si vědomi stavu, do kterého se armáda dostala - změnilo se od té doby něco ?

   V bílé knize z roku 2011 se píše "neinvestovat do bojových vrtulníků", v roce 2014 se v médiích píše o tom že armáda zvažuje že bude kupovat nové bitevní vrtulníky. Za tenhle kocourkov, jehož obranu řídí buď korupčníci nebo neschopní šílenci naprosto netušící co se skrývá za slovem koncepce, já mám nasazovat svůlj život ? Tak to ani náhodou - nemá to smysl stejně jako za první světové války nemělo smysl běžet "na bodáky" proti kulometům.

   Vymazat
  2. Pefi,
   myslím, že se příliš rozčilujete:-)
   Na bodáky proti kulometům Vás nikdo nežene a řekla bych, že ani nepožene.

   Za tenhle kocourkov - za ten ne. Ale za naši zem a její přežití, za to ano. Přeberte si to, jak chcete;-)

   Vymazat
  3. Milane,
   to je varovné čtení.
   Na druhou stranu, posláním generálů je zabývat se válkou, připravovat se na ni, tudíž nevím, zda ta varování nebrat trošku s rezervou či výhradou, i když jen malou.
   Podstata je z toho ale zřejmá.

   Vymazat
  4. Cteni je zajimavé a pohled realisticky...bohuzel
   Hodne pravdy je na tom, co rika Pefi - bohuzel

   O cem svedci volba ceského generala Pavla ?
   Mimo jiné i o tom, ze skoncil trilety mandat Dana Kunta Bartelse :)
   Da se predpokladat, ze PP bude dobry general, stejne jako jeho 27 kolegu ve Vojenském vyboru NATO.

   Za vyborného generala byl povazovan i Colin Powell, coz mu nebranilo lhat a pod falesnou zaminkou zacit valku v Iraku.
   Nyni sklizime, co tam bylo zaseto...
   MaB

   Vymazat
  5. MaB: A četla jste odtajněnou zprávu, na základě které se do Iráku vpadlo, nebo jenom opakujete mediální výkřik o tom, že záminka byla falešná ?
   A co říkáte na saddámovo prohlášené o tom, že nepotřebuje jaderné zbraně, protože má zbraně chemické ? A víte o tom, že skladovat vyrobené chemické zbraně může jen magor, protože je mnohem rozumnější skladovat jejich složky, které jsou nerozeznání od složek pro výrobu pesticidů a podle aktuální potřeby vaše výrobní linka vyrábí buď pesticidy pro zemědělce, nebo chemické zbraně pro armádu. Výrobní linka se dá udělat i mobilní a údajně se vejde na jeden kamion.
   Víte, že naši experti za socialismu pomáhali budovat v Iráku podzemní továrny ? Víte jak rozlehlé a pusté jsou irácké hory ? Myslíte si, že v nich nemůže být skrytá ani jedna tajná továrna ?
   Že by se o ní vědělo ? Třeba jako o té nacistické, kterou objevili až na konci roku 2014 v hustě osídleném Rakousku ?

   Vymazat
  6. Také bych si netroufla tvrdit, že záminka byla falešná, zvláště po zprávách, které jsem o tom zaznamenala nedávno.

   Vymazat
  7. Ani ja bych si v zadném pripade netroufla tvrdit, ze zaminka byla falesna.
   Spokojuji se pouze s uvedenim toho, co pise ve své knize "It Worked for me" sam Colin Powell.
   (Ve Francii vysla v r.2013 pod nazvem "J'ai eu de la chance")
   Vse pry byla vina CIA, ktera ho "podvedla"...:)
   MaB

   Vymazat
  8. Chris, jenže ony v Iráku skutečně byly desítky tisíc chemických zbraní -- asi o 8,000 z nich se to provalilo v roce 2006-7 a nedávno pak proběhla médii krátká zpráva, že ve skutečnosti bylo nalezeno na 800,000 dělostřeleckých granátů se Sarinem a Yperitem, ale bylo to drženo v tajnosti, aby to někdo ze sektářů neukradl.
   ~cover

   Vymazat
  9. Covere,
   já tuto informaci nemíním nijak zpochybňovat.
   E-mail jsem Ti poslala.

   Vymazat
  10. Covere,
   vrele doporucuji poslechnout si rozhovor s
   Rafid Ahmed Alwan al-Janabi, kod "Curve-Ball".
   Je to velice zajimavé...
   MaB

   Vymazat
 16. Velkym generalem a statnikem byl Charles de Gaulle, ktery z vedeni NATO v r. 1966 vystupuje, prestoze je jednim z jeho zakladajicich clenu v r.1949.
  Nechtel byt "satelitem USA".
  Ve stejné dobe navazuje diplomatické styky s Cinou a v Moskve prohlasuje:
  "....podejme si ruce a udelejme vse pro to, aby byl nas stary kontinent jednotny a hral roli, ktera mu nalezi, pro rovnovahu, pokrok a mir ve svete".
  (Francii vratil do VV NATO az v r. 2009 "Sarko-Américain")

  Rodi se jeste generalové nadani statnickou moudrosti, jako byl de Gaulle, ?
  Je zajimavé, ze rikal totéz, co Pefi - "valku nelze dovest do konce bez skvele vycvicenych a vybavenych pesaku" :)
  Zda se, podle chaosu, ktery nasledoval po "modernich" valkach, ze na to ti dnesni skveli generalové jaksi zapomneli....
  MaB

  OdpovědětVymazat
 17. "Vzit zbrane do rukou opravdu vsichni" ... to je detsky roztomila predstava :)
  "Novou valku si budeme umet predstavit az nastane..."

  Problém je v tom, ze ta "nova" valka uz nepochybne zacala.
  A skutecne jsme si ji predstavit nedovedli, je zcela jiného typu nez ty ve XX. stoleti.

  Jak bojovat proti malym a velmi agilnim skupinam, které neznaji hranice a které najdou vsude své 5. kolony a kamikaze ?
  Jak odzbrojit hrdlorezy, jejichz motorem je fanatismus a nenavist k nasi civilizaci ?
  Uvedomujeme si, ze jejich pocet roste primoumerne s bombardovanim jejich ohnisek koalicnimi armadami ?
  Ze kolateralni nevinné obeti takovychto utoku zivi jejich propagandu a dodavaji jim nové a nové adepty ?
  Jak celit jejich odvetnym atentatum ?
  Nevime, ze zadna zeme na svete neni schopna trvale ohlidat vsechny zdroje nebezpeci - infrastruktury, strategické body, skoly, supermarkety... ?
  Jak budeme schopni absorbovat vsechny utecence pred terorem, kteri jsou denne vyvrhovani po tisicich na italském pobrezi ?
  Muzeme za této situace prilévat oleje do ohne na "ukrajinské fronte" ?
  Kontroluje Putin separatisty a silné extrémne pravicové hnuti pod vedenim vlivnych popu, kteri jsou proti Zapadu ?
  Muze se urazit jeho jesitnost ?
  Neceka na to nekdo treti velice netrpelive ?
  MaB  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mne to tedy není "dětsky roztomilá představa".

   Už jsem tu psala, že jsem četla o bitvě u Stalingradu, kde to bylo přesně tak: zbraně museli vzít do rukou opravdu všichni. Bojovali studenti z Polytechniky i dělníci z továren, stalingradské studentky stály u protiletadlových nebo protitankových zbraní, mladé zdravotnice umíraly přímo na frontě...
   Náramně roztomilé.

   Vymazat
  2. Nechtela jsem rici "naivni" predstava.
   Precetla jsem si totiz predem odkazy na financni sitaci v ceské armade.:)
   MaB

   Vymazat
  3. Chris, poslechni si znova vyborného Karla (ne Gotta, ale Kryla) :
   Strycek strach a teta obava a lépe pochopis dalsi duvod, proc je to predstava naivni (detsky roztomila :)

   Vymazat
  4. MaB: Inspirovat se můžeme třeba u izraele. Efektivita jejich obrany je neuvěřitelná.

   Vymazat
  5. Chris: Jedna věc je stát u protiletadlové zbraně a druhá věc je umět se treft. Mi opravdu přijde zbytečné chystat se dělat ze sebe potravu pro děla jen proto, že vedení mého státu jsou buď korupčníci nebo idioti - jiné vysvětlení podle mě není není možné.

   Tohle hořké video znáte ? Je vinikající:
   https://www.youtube.com/watch?v=fIs6e6vYc_g

   Vymazat
  6. Pefi,
   spíš než inspirovat se u Izraele nasype EU další peníze Palestincům.
   Aby se potom mohla rozčilovat, že se proti jejich útokům Izrael brání.

   Video jsem neznala, díky za odkaz:-)

   A někteří muži se trefí vždycky:-)

   Vymazat
  7. Pefi, Israel je neuveritelny, ale ...
   v Tel-Avivu radi nejezdit autobusem, nepremist'ovat se v noci, nepriblizovat se shluku lidi, drzet se od check-points, vsude prislusnici security, bariera separace...pekna inspirace !

   Nas dnes "uklidnil" sam prezident, obrana je zajistena !
   10% z rozpoctu armady, 3,6 miliard eur (0,2 HVP), jdou na atomové zbrane -
   300 bomb, letadla nosice Rafale, Miraee 2000, 7 ponorek schovanych na dne oceanu, schopnost zasahnout cil na 8000km...
   Takze houby zle, vse je pod kontrolou.

   Také jsem se docetla, vo slovenskej tlaci, ze "slovenski zalozaci uz davno nechodia ani na symbolické manévre, mnohi by boli na boj nepouzitelni. Budù fyzicky preexpirovani "...(a naviac sù to aj zbabelci !)
   A pak to ma ve svete k necemu vyzerat'.:)
   MaB

   Vymazat
  8. MaB,
   nemáš správné informace.
   Znám někoho, kdo se vrátil před třemi týdny z Izraele, přesouval se tam i autobusem úplně v klidu, v Tel-Avivu běhal po pláži, navíc mi doporučuje, abych tam jela taky, není se čeho bát.

   Vymazat
  9. MaB: V Brně taky radí nechodit do Bronxu :-) Na to, že je izrael permanentně pod útokem, to zvládají neuvěřitelně dobře a nelze to srovnávat s mírovou Paříží.

   Vymazat
  10. Ale Pefi,
   Izrael že by byl permanentně pod útokem? A od koho? Snad ne od těch mírumilovných, hodných Palestinců?
   Asi jste si načetl špatné zdroje!
   :-(

   Vymazat
  11. Já jsem z téhle diskuse úplně běsná.
   To je naprosté diskusní a argumentační selhání na všech stranách.

   Všichni (včetně mne) píšou jen své dojmy, žádná fakta, nic ověřeného, případně rovnou nesmysly, které lze ihned vyvrátit.

   Jak jindy beru diskuse v klidu a nad věcí, tak tohle se mi opravdu nelíbí.
   Je to poučení do budoucna.
   V diskusích se musíme více držet faktů a méně svých vlastních dojmů. Budu na to více dbát.

   No nic, jedu odpoledne služebně pryč, tak přijdu na jiné myšlenky.
   Přeju všem pěkný den.

   Vymazat
  12. Pefi, ja to srovnavam spis s Marseille, takze jet do Israele mi nepusobi nejmensi problém. Zvladaji to obdivuhodne

   Uvazovala jsem nad tou "inspiraci " ve forme separacni zdi pres 700 km dlouhé a promitla si to do zdejsich podninek
   Israel: 21 000 km2
   Francie + DOM TOM 675 000 km2
   Kolik tisic kilometru zdi za 2 miliony eur kiolmetr by bylo potreba ?
   A pred "koulibaly" by nam to stejne nebylo nic platné....
   Tel-Aviv, posledni atentat 21.ledna, 16 ranenych, 7 vazne...
   MaB

   Vymazat
  13. Chris, dopoledne jsem byla u soudu.
   Klasicky prubeh - soudce, prokuraror, obhajce...a samozrejme dolozené dukazy.
   V clanku mi chybely ty dve posledni dulezité slozky - dukazy a obhajce.

   Souhlasim s Tebou, (pokud nejde o fikci), musime se drzet faktu.
   Rikas o komentatorech (vcetne sebe), "Pisi:jen své dojmy, zadna fakta, nic overeného, pripadne rovnou nesmysly ..."
   Az si prectes velmi zajimavy odkaz pana Milana, uvidis, jak to s temi "fakty" je.

   Své "dojmy" jsme si udelali na zaklade Tvého clanku -
   Slovaci odmitaji brannou povinnost, jsou to zbabelci.
   Zeny si jich nemohou vazit, mit k nim uctu...

   Muzes pripustit, ze pro nekoho je takovy pohled velmi zjednoduseny a snazi se chapat duvody a motivaci té "zbabelosti" ?
   Nebo ze v tom s Tebou, vzhledem ke kontextu, jednoduse nesouhlasi ?

   Myslim, ze clanky nepises proto, aby Ti vsichni tleskali s tim, ze je to bajecné a ze k tomu neni co dodat.
   Proto chceme-li debatu, musime byt tolerantni i k nazorum rozdlnym, ty je mozno vyvracet argumenty. Takovy je princip.

   Neni duvod byt" besna", tema zaujalo a komentare jsou na urovni.
   Takze dik za iniciativu !
   MaB

   Vymazat
  14. MaB,
   nejde o nesouhlas, k tomu dochází vícekrát a je to v pořádku.

   Tady jde o to, že jakmile se začne o Ukrajině, nebo se tomu jen vzdáleně tematicky diskuse přiblíží (což jsem vůbec neměla v úmyslu), začne si do toho úplně každý projektovat svůj náhled na situaci, který si ale nikdo nemůže vytvořit na základě faktů a nezávislých informací z místa, protože žádné nejsou.
   To je velmi symptomatické i pro zdejší vyjádření politiků; hned jak se někdo zjeví v TV, tak ještě než otevře ústa, vím, co bude říkat a jakou stranu bude hájit. Každý jen opakuje stanoviska své strany, nikdo neposlouchá tu druhou a vůbec nikdo nedisponuje nějakými objektivními informacemi o tom, co se tam děje.
   Takhle se diskuse vést nedají.

   Vymazat
  15. K té bezpečnosti v Izraeli.
   Dočetla jsem si to ještě jednou v klidu.

   Tady zase každý hovoří o něčem jiném.

   Pefi má pravdu, Izrael je pod stálou hrozbou útoku, a vzhledem k této situaci tam je ještě dobře.
   Pokud tam panují zvýšená bezpečností opatření, což určitě ano, oproti např. Evropě, pak si asi můžeme položit otázku, proč tam musí být. Odpalují se snad sami Izraelci ve svých autobusech? Házejí si bomby z jedné ulice do druhé? Asi ne. Tak kdo to dělá?

   Nutnost zavést vysoká bezpečností opatření tedy o té situaci leccos vypovídá. Asi o existenci vnějšího nepřítele?
   Hezky se vracíme na začátek: tam je nebezpečí mnohem akutnější než zde, tomu odpovídá úroveň obrany, která musí být míře toho nebezpečí přizpůsobena. Ta opatření tam asi nezavadli z plezíru, protože by je to bavilo, ale z nutnosti.

   Vymazat
  16. Chris, nikoho ve Franci neni nutné o tomto presvedcovat.
   Vetsina velmi dobre chape situaci a ani s tim, co rika Pefi, jsem absolutne nebyla v rozporu. Naopak, jenomze neceho takového jsou schopni jen oni...

   Vztah Francouzu k Israeli je velmi blizky, uz vzhledem k tomu, ze zidovska diaspora zde patri k nejpocetnejsim na svete, hned po USA, s 500 000 obyvateli.
   Proto s velkym znepokojenim sledujeme, ze dalsi zidovsti spoluobcané uvazuji po udalostech v lednu o navratu do Israele.
   Vedi, ze i tam je pro ne nebezpecno, ale chteji byt mezi svymi.
   Prave ta osoba, od které jsem "nemela spravné informace", vse zde prodava a definitivne opousti pristi mesic s manzelem a detmi svou rodnou vlast, aby se vratili do vlasti svych predku.
   Je to moc smutné a pro Francii ohromna ztrata, ale nemuzeme se tomu divit.
   MaB

   Vymazat
  17. Jeste dodatek. Nevsimla jsem si, ze by zde nekdo hodnotil situaci na Ukrajine. Byla o ni rec spis jen jako o jednom z vysvetleni obav Slovaku.

   Dnes je v Elysejském palaci opet pani Merkel, aby se s prezidentem Hollandem uz po x-kraté telefonicky spojili s Kyjevem a s Moskvou.
   Vime, ze Minské dohody nejsou respektovany a ze P.Porosenko zada o pomoc...
   Jinak politici situaci neanalyzuji, jen se stale hovori o tom, ze dokud se jedna, jiskriska nadeje je...Jestli tomu sami veri, nevime.
   MaB

   Vymazat
  18. MaB,
   koho by to napadlo, že někdo bude respektovat prezidenta Hollanda?
   Nepožívá důvěry ani svého vlastního národa, neudělá si pořádek ani u sebe doma, věřit mu nemohou ani jeho ženy...
   To má být partner pro rozhádané strany ve válce?
   To snad ne...

   Vymazat
  19. O vztahu Francouzů k židovské komunitě se tady dost píše a není to nic, co by Francii šlechtilo.
   Stokrát můžete vykládat, že jste kdovíjací přátelé, ale realita je jiná: zvolili jste druhou stranu. A hádám, že čím dřív si to přiznáte, tím líp pro všechny.

   Vymazat
  20. Ještě odkaz:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-proc-odchazeji-0u2-/p_zahranici.aspx?c=A150218_203410_p_zahranici_wag

   Je to tvrdé, ale podle mne je fakt lepší, když se nemlží.

   Vymazat
  21. Chris, vse je opet mnohem komplikovanejsi, nez se Ti to jevi.

   Velmi zjednodusene receno:
   Konflikt israelsko-palestinsky se prenesl na pudu Francie, dve komunity se nenavidi .
   Bylo by to na dlouhou diskusi. To, co je v odkaze, o tom se tu pise jiz davno.

   Ostatni Francouzi jsou pratelé Israele, spousta politiku je zidovského vyznani...
   Ale o tom jsi Ty jiste ceskym tiskem lepe informovana nez ti, kteri tu ziji a situaci pozorne sleduji.... :)
   MaB

   Vymazat
  22. Jeste pokud jde o Hollanda, u zen opravdu velky uspech ma. Cim to asi bude ?
   Dnes mu pripravili necekané ovace na salonu i zemedelci.
   Mozna proto, ze neni zbabelec:)
   Do vyjednavani se zrejme nikdo nehrnul, tak presvedcil Angelu, ale ani ta asi vhodnou partnerkou pro rozhadané strany neni. (?)
   Takze by to mel vzit do ruky nekdo schopnejsi, treba Milos Zeman, jako Slované a bratrské narody by se jiste dohodli.
   Na co se ceka ?

   Vymazat
  23. Pokud se ty dvě komunity nenávidí, pak je zřejmé, kterou Francie přijímá a která je nucena vyklidit pole. To je skutečně jednoduché. Co by na tom bylo složitého? Dtto Dánsko.
   Jenom je mrzuté, že pravidla dodržují, do práce chodí, daně platí a Nobelovy ceny shrabují Židé, nikoliv Arabové. Ale asi to tak Západoevropané chtějí, natáhnout si do svých zemí davy muslimů a vyštvat Židy. Proč by to jinak dělali, kdyby to tak nechtěli, že ano.

   Český tisk se tomu věnuje poměrně dost, na to, že nás se to v podstatě netýká a česká společnost má v tomto ohledu celkem jasno.

   V čem spočívá Hollandův úspěch u žen netuším, na mne to tedy nepůsobí. Na můj vkus má těch žen trochu moc.
   Na Angelu jsem spoléhala trochu víc, ale ani ona na to, zdá se, nestačí. A vlastně není divu.
   Ano, Miloš Zeman stojí na ruské straně - a mám dojem, že v tomto se shoduje s větší částí české společnosti. Alespoň u něho víme, na čem jsme.
   Ale neměl by to samozřejmě brát do ruky. S velkou slávou si přece EU zavedla institut prezidenta a ministra zahraničí. Právě pro řešení takových zahraničněpolitických problémů. Kde jsou v této chvíli? Asi se někam schovali...

   Vymazat
  24. Mimochodem, k té vzájemné nenávisti dvou komunit: asi by bylo zajímavé podívat se, kolik Arabů zavraždili v posledních letech francouzští Židé, kolik dětí ve školkách v arabských čtvrtích, kolik arabských obchodů přepadli a kolik Arabů se kvůli tomu, že jsou pronásledováni ze strany Židů, z Francie vystěhovalo.
   O tom nám tady, pravda, český tisk nic moc nepíše.
   Tolik tedy k té "vzájemnosti".

   http://echo24.cz/a/w8Yqi/bacha-zide-at-te-nesezere-pes-izraelsky-novinar-prochazi-parizi

   Vymazat
  25. Neuzila jsem "vzajemnost", i kdyz spolu jiste nevalci.z oboustranné lasky.
   Je nestesti, ze Itzhaka Rabbina v r. 1995 zakerne (dve rany do zad) zavrazdil Yigal Amir, rovnez Zid, z nenavisti. Vadilo mu podepsani smlouvy v Oslo a jeho snahy o mir.
   Svet mohl byt mozna dnes jiny...

   Jak snadno se rekne, "vyklidit pole" .Populisté to zde opakuji denne, ale odpoved' "kam je poslat", dat nedovedou.
   Extrémni levice zase diabolizuje Israel a rozdmychava nenavist, ale to neni Francie.

   Utocit na Zidy, protoze jsou Zidé, na tom dnes uz neni nic propalestinského.
   Rikat :"Hitler nedokoncil praci" a mavat prapory Hamas nebo Hezbollah,
   to ma mnohem hlubsi priciny. Radikalni systém, ktery je nadnarodni,
   chce rozvratit zemi, protoze ma nepredstavitelnou averzi k demokracii a k zapadnimu svetu.
   Neni to problém jen zidovské komunity, ale vsech Francouzu. A nejen jich.
   Vsechny svetové katastrofy zacly utoky proti Zidum a po nich brzy nasledovali ostatni.

   Co proti tomu realisticky (=proveditelne) delat ?
   Hajit tvrde zakladni hodnoty, které delaji Francii Francii.
   To znamena mimo jiné tolerance nula ke vsem projevum antisemitismu a rasismu, odsoudit je moralne a penalne, posilit autoritu skoly, neignorovat socialni aspekt....

   Zidé Askenazi byli ve Francii stastni, zili roztrouseni mezi ostatnim obyvatelstvem. To oni rikali "Wie Gott in Frankreich leben".
   U Sefaratu, kteri byli zvylkli zit v komunite, zacly strety s komunitou maghrebinskou, po valce israelsko-palestinské. Pramalo spolecné s temi soucasnymi.
   Proto redukovat recentni situaci na ne, je zavadejici.

   Ale kdyz je reseni tak "jednoduché", zajimalo by mne, v cem spociva.
   MaB

   Vymazat
  26. MaB,
   řešení určitě není jednoduché. To jsem nepsala.

   Ale na druhou stranu, ta situace není tak "složitá". Má například celkem jasně pojmenovatelné příčiny. Zdroj problémů lze dost zřetelně identifikovat.

   Ta "vzájemná nenávist" - je dost nebezpečné s tímto termínem operovat, protože to vypadá, že zavražděná oběť si za to může sama, protože svou pouhou existencí vyprovokovala útočníka k útoku. Ale statistiky hovoří dost jasnou řečí.
   Nemluvě o tom, že až se tedy Židé vystěhují, vůči komu se obrátí nenávist arabských přistěhovalců?

   Já bych třeba začala tím, co bylo pro mne dříve nepředstavitelné: trest odebrání státního občanství.
   A dnes jsem četla rozhovor s českým režisérem, který žije v Kataru, jednom z nejbohatších států světa. Platí tam striktní pravidlo, že přistěhovalci mohou v zemi zůstávat jen za podmínky, že pracují. Jejich zaměstnavatel je garantem jejich pobytu, pracující otec může garantovat pobyt svým dětem, ale když jeho zaměstnání skončí, musí odejít a jeho děti také. Přísné? Jistě. Rozumné?
   A za delikt - vyhoštění ne jen z Kataru, ale ze všech zemí Perského zálivu.

   Ale přijetí takových přísných opatření bohužel předpokládá, že se společnost ihned vzpamatuje, uvědomí si svůj stav a uvědomí si nutnost těch opatření.
   Emigrace Židů by mohla být takovým impulsem. I když přichází pozdě. Protože to je jasně statisticky podložený trend, který je v přesném protikladu k imigraci.
   (Na druhou stranu, slyšela jsem zde i úvahu, že motivy té židovské emigrace mohou být i ekonomické, např. daňové, ale toho jsem zaslechla jen kousek a nevím, kdo byl autorem a jak to měl podložené. Nepřipadá mi, že z "bezpečné země" by se do nebezpečnější odcházelo jen kvůli vysokým daním. To jen na okraj.)

   Nemyslím, že jsme zde tak špatně informováni. Zvláště v posledních týdnech naše média, resp. internetoví publicisté, chrlí zprávy o problémech s přistěhovalci, zejména ve Skandinávii. Denně Ti sem můžu dát několik odkazů na další a další takové články.

   Tady se situaci Židů ve Francii a jinde v západní Evropě věnuje pozornost. Mám tu dnešní Lidové noviny, v jejich příloze je dlouhý článek s nadpisem "Zabij Žida, posílíš mír". Ještě jsem to nečetla, teprve se na to chystám. O čem to asi bude?

   My to tady samozřejmě nevyřešíme.
   To si bude muset vyřešit společnost ve Francii. Já Ti nemůžu radit, ale pokud bych mohla, upustila bych od krčení rameny a konstatování "vzájemné nenávisti". Nenávist je možná vzájemná, ale útoky u vás vede jen jedna strana. A tu druhou nejste schopni ochránit.

   Vymazat
  27. MaB,
   řešení určitě není jednoduché. To jsem nepsala.

   Ale na druhou stranu, ta situace není tak "složitá". Má například celkem jasně pojmenovatelné příčiny. Zdroj problémů lze dost zřetelně identifikovat.

   Ta "vzájemná nenávist" - je dost nebezpečné s tímto termínem operovat, protože to vypadá, že zavražděná oběť si za to může sama, protože svou pouhou existencí vyprovokovala útočníka k útoku. Ale statistiky hovoří dost jasnou řečí.
   Nemluvě o tom, že až se tedy Židé vystěhují, vůči komu se obrátí nenávist arabských přistěhovalců?

   Já bych třeba začala tím, co bylo pro mne dříve nepředstavitelné: trest odebrání státního občanství.
   A dnes jsem četla rozhovor s českým režisérem, který žije v Kataru, jednom z nejbohatších států světa. Platí tam striktní pravidlo, že přistěhovalci mohou v zemi zůstávat jen za podmínky, že pracují. Jejich zaměstnavatel je garantem jejich pobytu, pracující otec může garantovat pobyt svým dětem, ale když jeho zaměstnání skončí, musí odejít a jeho děti také. Přísné? Jistě. Rozumné?
   A za delikt - vyhoštění ne jen z Kataru, ale ze všech zemí Perského zálivu.

   Ale přijetí takových přísných opatření bohužel předpokládá, že se společnost ihned vzpamatuje, uvědomí si svůj stav a uvědomí si nutnost těch opatření.
   Emigrace Židů by mohla být takovým impulsem. I když přichází pozdě. Protože to je jasně statisticky podložený trend, který je v přesném protikladu k imigraci.
   (Na druhou stranu, slyšela jsem zde i úvahu, že motivy té židovské emigrace mohou být i ekonomické, např. daňové, ale toho jsem zaslechla jen kousek a nevím, kdo byl autorem a jak to měl podložené. Nepřipadá mi, že z "bezpečné země" by se do nebezpečnější odcházelo jen kvůli vysokým daním. To jen na okraj.)

   Nemyslím, že jsme zde tak špatně informováni. Zvláště v posledních týdnech naše média, resp. internetoví publicisté, chrlí zprávy o problémech s přistěhovalci, zejména ve Skandinávii. Denně Ti sem můžu dát několik odkazů na další a další takové články.

   Tady se situaci Židů ve Francii a jinde v západní Evropě věnuje pozornost. Mám tu dnešní Lidové noviny, v jejich příloze je dlouhý článek s nadpisem "Zabij Žida, posílíš mír". Ještě jsem to nečetla, teprve se na to chystám. O čem to asi bude?

   My to tady samozřejmě nevyřešíme.
   To si bude muset vyřešit společnost ve Francii. Já Ti nemůžu radit, ale pokud bych mohla, upustila bych od krčení rameny a konstatování "vzájemné nenávisti". Nenávist je možná vzájemná, ale útoky u vás vede jen jedna strana. A tu druhou nejste schopni ochránit.

   Vymazat
  28. Ještě na vysvětlenou k předposlednímu mému příspěvku.

   "Pokud se ty dvě komunity nenávidí, pak je zřejmé, kterou Francie přijímá a která je nucena vyklidit pole. To je skutečně jednoduché. Co by na tom bylo složitého? Dtto Dánsko."

   To nebyl popis budoucího stavu nebo dokonce řešení, ale stavu současného. Je zřejmé, že státy si nechají utíkat Židy, zatímco svolně přijímají imigranty. Tedy nyní je evidentní, co preferují.

   Vymazat
  29. Chris, opakuji, ze nikde jsem termin "vzajemna nenavist" nepouzila, ten pouzivas Ty.
   Proto abych Te citovala presne:
   "Vyklidit pole....To je skutecne jednoduché. Co je na tom slozitého?"

   Co ? Tak predevsim to, ze Francie nemuze delat apatridy, zakazuje ji to Vseobecna deklarace lidskych prav a tudiz i ustava.
   V pravnim state se pravo musi respektovat a zatim respektuje.
   To rozhodne neni krceni ramen.
   Ignorovani zakona by neprispelo k ochrane nikoho.

   Utoky obcas vedou strany obe, titulky z novin -
   "Francouz muslim zabity mladymi Zidy - mlceni medii,"
   "Dvoji mira, jedna pro Zidy, druha pro muslimy"...o tom se v ceském tisku nepise ?

   Mas ale pravdu, ochranit proti teroristum schopni vzdy nejsme, ale ktery stat je ?
   MaB

   Vymazat
  30. Možná bude potřeba ústavu změnit.
   Protože když se nezmění teď, změní ji třeba za pár let někdo jiný...

   Pokud se tedy používá dvojí metr a skutečně tam dělají Židé problémy, o kterých se nemá mluvit, pak se emigrací problém vyřeší a můžete být rádi. Zmizí jedna ze stran, která produkuje tu nenávist, a je vyřešeno.
   Poslední události nám ukazují, že skutečně nelze mít vše: nelze mít spokojenou židovskou komunitu a arabskou menšinu vedle sebe. Nelze mít v zemi 7% muslimů a zároveň urážky Mohameda na prvních stranách ilustrovaných týdeníků. Nutno si vybrat. Opět - vlastně je to jednoduché...

   A spořádaný, postupný odjezd Židů je pořád lepší než nějaký pogrom. Však on po nich Izrael rád sáhne.

   Tady mi chybí informace o tom, jaký skutečný program prosazuje Marine Le Penová. Podle toho, co se zde zmiňuje, to vypadá, že je hotovým strašákem, že je to nějaká fašistka, ačkoliv se jedním dechem dodává, že se hodně umírnila oproti tomu, co hlásal její otec. Přitom ji prý volí 25% populace, tak to se mi zase nezdá, že by tolik lidí volilo nějakou krajní extrémistku, ale možné to je.
   Jinak ale předpokládám, že vyhraje příští volby, takže potom se už snad i zde dočteme, co vlastně prosazuje. A pokud jsou ty řeči o ní pravda, pak se možná zjistí, že spousta věcí, která prý nejde, vlastně jde...

   Vymazat
  31. Navic se o nenavisti synu Abrahama, Izaka a Ismaela, hovori jak v Bibli, (Geneze 16:11-12), tak v Koranu, prorokoval ji Andel...:).

   Vymazat
  32. Zidu odeslo asi 7000, 1,5 %, jini prisli, drtiva vetsina odejit nechce.

   Populisté se dobre poslouchaji, rikaji, co (nepremyslejici) lidé chteji slyset.

   Marine Le Pen, to je neco, jako slovenské referendum, ma 34% z 35% volicu, kteri se dostavili k posledni volbe jednoho poslance do parlamentu.
   Je opatrnejsi nez otec, co se Zidu tyce, nerika, ze plynové komory byly jen detail...
   Také nerika, ze by bylo mozné zbavit francouzské muslimy jejich narodnosti. Je proti burce a pro emigraci nula, tedy pro zavreni hranic.
   Jeji program je neco jako kdysi program KSC. Uvidime :)
   Ona i otec jsou dobri strasaci, Le Pen mel vyhrat uz v roce 2002 a skoncilo to 82% pro Chiraca ve 2. kole.
   U volicu nakonec zvitezi rozum.
   MaB

   Vymazat
  33. Ano, to si pamatuji, jak ve druhém kole zapůsobili na voliče. Jenže tak nějak nevěřím, že tento efekt bude fungovat i při příštích volbách, zejména když poslední pravicový i současný levicový prezident končí s důvěrou někde u dna...

   Hm, a je fakt, že z obou komunit, židovské i arabské, je tam tak velké množství, že to se v několika málo letech nedá vyřešit. Takže problém bude nejspíš trvat. To jsou tedy vyhlídky:-(


   Ještě jsem chtěla najít odkaz na velký článek T.Halíka, který dnes vyšel a který shrnuje diskusi, kterou nastartoval svým článkem o Ch.H., ale není to zatím k dispozici v elektronické podobě.

   Vymazat
  34. Chris, Francouze neni mozné pochopit, pokud je soudime podle sebe. Mne to trvalo par let.:)
   F. jsou pravicovy konzervativni narod.
   Socialisté predstavuji asi 30% volicu, socialne liberalni proud Hollanduv asi jen 10%. Takze ma-li dnes popularitu 24%, je to uspech. Po udalostech dokonce 31%.
   Predseda vlady, Manuel Valls, ktery jeho politiku aplikuje, ma 49%.
   EU dala Francii odklad snizeni deficitu, ale pod podminkou strukturalnich reforem. A ty jsou velice nepopularni.
   Ta radikalnejsi levice se drzi zuby nehty "socialnich vydobytku", na 35 hodinovy pracovni tyden se neodvazil sahnout ani Sarkozy, zvysit odchod do penze ze 60 na 61,5 let nebo snizit minimalni plat, je zarukou dalsi nepopularity...
   Aby se mohlo prosadit 12 pracovnich nedeli v roce misto 5 v obchodech, musel se pouzit cl. 49-3 ustavy, navrh zakona byl "vnucen" bez hlasovani.
   Pravice o nem nechtela hlasovat, protoze je to malo, levice proto, ze je to proti zajmum pracujicich a jejich rodin.
   Nevim, jak Cesi docilili toho, ze jsou obchody otevreny 7/7. ?

   Pokud jde o ChH, misto zamysleného milionu vytisku, pak 3, 5, 7 se jich prodalo 7 400 000, pocet odberatelu vzrostl z 10 000 na 300 000, vedeni se po zavrazdeném Charbovi ujal 7.1. "jen" tezce zraneny Riss, redakce je uplna a zije se dal...smrt nebyla marna.
   MaB

   Vymazat
  35. Smrt nebyla marná? To nevím, ale zato byla zcela jistě zbytečná.
   Ostatně o tom Halík vůbec nepíše; píše třeba o tom, že rozlišuje oběti, které je třeba litovat, od hrdinů, které je možné ctít. A v tom má úplnou pravdu.
   Jinak zde se nedávno psalo, že časopis nyní nevychází, že si redakce z pochopitelných důvodů (stres, vyčerpání) dala pauzu.

   Já osobně bych Francii nenazvala pravicovým konzervativním národem, odsud se mi bohužel jeví jako dost odstrašující socialismus. Ale určitě to nehodlám zkoumat zblízka; už jsem psala dříve, že by mi rozhodně nevyhovovalo, kdyby byly tamější modely řešení problémů aplikovány u nás.

   Otevírací doba obchodů zde není zákonem omezena, momentálně se jedná o omezení otevírací doby během několika hlavních svátků a jen pro velké supermarkety a i kolem toho jsou veliké boje. A dobře, že jsou, protože nevím, co je státu do toho, kdy nějaký obchod otevře pro zákazníky. Respekt se teď rozepsal, jaká to bude ochrana prodavačů, no to nevím, protože za svátky mají dvojnásobný plat, takže si myslím, že jsou mnozí z nich rádi, že si mohou vydělat více.
   (Omezená otevírací doba ale platí už nějakou dobu myslím pro bazary a zastavárny, to se zavedlo, aby v noci nemohly přijímat kradené zboží.)

   Vymazat
  36. Chris,
   Kazdy ma "svou" pravdu, tedy i pan Halik.
   Dulezité je, aby neplatilo "kazdy jen tu svou (zde pravdu), ma za jedinou"...
   Vime, jak to potom konci....

   Pristi Charlie Hebdo, c. 1179, vyjde tuto stredu 25.2., na programu : terorismus, Recko, DSK.
   Boj s hlouposti a nesvary vseho druhu pokracuje ...
   Hrdinové nevim, zbabelci rozhodne ne...

   Francie je konzervativni katolicka zeme, "pomni, bys den svatecni svetil " a obchody byly v nedeli zavrené (az na cukrarny a pekarny dopoledne a par vyjimek v turistickych mistech)
   Zakon sahajici hluboko do minulosti, na kterém vsak nejen verici velice lpeli...

   Novy zakon se toto snazi "napravit".
   V socialismu by to byla asi hracka - naridime vsechny nedele otevreno a je to, tady liberalové maji problem otevreni "dovolit " ..:)
   I.kompromisne alespon tech 12 z 52.

   Veci nejsou vzdy takové, jak se jevi zdalky...:)
   Proto cestujme, otvirejme si obzory i ducha !
   (Letos se chystam do Israele :)
   MaB

   Vymazat
  37. Pokud má pravdu Halík, pak ji nemají ti, kteří oslavují redaktory jako hrdiny, což ji skutečně nemají. Ty dvě pravdy se totiž navzájem vylučují. Nejsou to totiž pravdy, ale názory.
   A s podobným relativizováním všeho tady do budoucna už taky přestaneme.

   Konzervativní katolická země... jasně, a svazek dvou mužů je manželství a máme na to zákon. Pokud jsou Francouzi tak konzervativně katoličtí, proč nepopřáli sluchu odpůrcům toho zákona? No, protože nejsou konzervativně katoličtí, ale "pokrokově liberální", a právě sklízejí hořké plody této své ideologie.

   Někdy nejsou věci takové, jak se jeví zdálky, ale někdy jsou.
   Každopádně pod svícnem bývá tma.

   Vymazat
  38. "Katolicka" neznamena "nedemokraticka"

   Souhlas - pod svicnem byva tma, proto se maximalne snazme o nutny kriticky odstup nez budeme formuluvat ty "uplné pravdy" à la Halik.:)
   MaB

   Vymazat
  39. MaB,
   Halíkův článek, který vyšel 21.2. v LN, bude časem jistě na webu Lidovek - Česká pozice, tak si ho přečti a udělej si názor.

   Dala jsem sem v noci výzvu k ukončení diskusí.
   Tohle je právě čas k tomu, abychom se tady přestali válcovat argumenty, abychom četli a přemýšleli, obrátili se do sebe a znovu promysleli své názory, na což často v diskusích není čas.
   Více číst a méně psát, více přemýšlet a méně mluvit, to je můj návrh pro příští týdny.

   Vymazat
  40. Moudré rozhodnuti !
   I kdyz prave konfrontace pochyb (ne jistot !) vede k reflexi.
   Nasi povinnosti by melo byt pravdu hledat, ale nejsme povinni ji najit.:)

   Francouzi tvrdi, ze:
   Pravda je na dne sklenky ! (Kolikaté nerikaji)
   Takze to jeji hledani je mnohdy i docela prijemna zalezitost...:))
   MaB

   Vymazat
 18. Upozornění k diskusím

  Výslovně si zde nepřeji diskutovat o příčinách, průběhu a důsledcích války na Ukrajině. Blogů, kde je možné vést takové diskuse, je dostatek, zde o tom diskusi vést zatím nechci. Pokud se to změní, napsala bych o tom samostatně.

  Důvodem je nedostatek objektivních informací k tomuto problému.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem svým sdělením:"Slovenskem se šířila poplašná zpráva o mobilizaci. Tisíce mužů zasílalo úřadům oznámení, že vzít do ruky zbraň je v rozporu s jejich přesvědčením." tuto diskusi vyvoláváte, neboť právě obava z vyslání na Ukrajinu vedla k těmto oznámením. Jedna věc je obrana vlasti pokud je stát napaden a druhá "obrana" na úrovni humanitárního bombardování...
   Dalimil

   Vymazat
  2. To se mýlíte, článek byl o něčem jiném:-)

   Až budu chtít diskutovat o Ukrajině, napíšu o Ukrajině.
   A vypadá to, že ještě dlouho chtít nebudu.

   Vymazat
  3. Velmi zajímavé a podle mě nezvykle objektivní analýzy na poměry BL i médií obecně publikuje Karel Dolejší na Britských listech.

   Vymazat
  4. Díky, třeba se tam podívám, ale nezávislých informací je tak málo, že jsem velmi skeptická k jakýmkoliv diskusím.
   Zatím mi z toho vychází, že nemají vůbec žádný smysl.

   Vymazat
  5. Tohle se Ukrajiny týká i netýká, a proto Vám to doporučuji (to video vážně shlédnětež):
   http://vasicek.blog.idnes.cz/c/449647/propaganda-misto-zprav-evropsky-standard.html
   Víc než o Ukrajině je to o České televizi.
   Milan

   Vymazat
  6. Milane,
   díky, je to smutné.
   Není to poprvé, v září ČT přepisovala dějiny, psal o tom Tribun:
   http://tribun.name/2014/09/21/ceska-televize-lze-jako-kdyz-lidove-noviny-tisknou/
   a zde je relevantní část reportáže:
   https://www.youtube.com/watch?v=G-r8KCNWR5w

   Nevím, co k tomu říct.
   A právě to mne vede k odmítání diskusí o Ukrajině.

   Vymazat