středa 18. března 2015

Deník korupčníka

Mám dojem, že desítky lidí, kteří jsou zmiňováni v deníku bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, se nejspíš denně chytají za hlavu a nadávají, "proč si ten blbec všechno zapisoval". Přicházím proto s vlastním návodem, jak psát deník korupčníka.

Pondělí

Vypisujeme výběrové řízení na nákup nového rentgenu. Upřímně doufám, že vybereme kvalitní přístroj za přijatelnou cenu. Navštívil mne zástupce jednoho z uchazečů a nepokrytě se snažil nabídnout provizi, když zakázku získá. Poslal jsem ho do patřičných míst. Odstup, satane! To si myslíš, že se k něčemu takovému snížím?

Úterý

Jdu na večírek do firmy FarmaX. Pozvání přijímám jen ze společenských důvodů, mnohem raději bych se s manželkou díval doma na Ordinaci v růžové zahradě.
Jednatel naznačuje, že by mohl pro mne a kolegy uspořádat školení v Dubaji. No fuj! Velmi důrazně jsem mu doporučil, aby tyto prostředky, kterými se chabě snaží zamaskovat prosazování svých zájmů, investovali raději do výzkumu malárie.
Dneska člověk nemůže opravdu jít ani na večírek, aby nebyl znechucen.
A jak se tam všichni opíjeli! Štěstí, že jsem abstinent, pil jsem jen zelený čaj a domů mohl odjet s čistou hlavou.

Středa

Z advokátní kanceláře Plachta a spol. mi přinesli balíček. Kokain! Odporné. Asi si myslí, že mne tím získají na svou stranu. Co si o mně vůbec myslí? Vždyť dvakrát týdně operuji.
Hned zítra zadám audit na prověření efektivity právních služeb. Já se vám podívám na zoubek, ptáčkové.
Trapný dárek nařizuji zlikvidovat ekologickým způsobem jako prošlé léky. Ale příště už vám to tak snadno neprojde, holomkové.

Čtvrtek

To zase byla návštěva. Od toho Plachty si nedají pokoj. Naznačují, že za provizi nám na ministerstvu vylobbují tu dotaci na rekonstrukci pavilonu. Tohle už přesahuje všechny meze. To nikdy neslyšeli o transparentním přidělování veřejných peněz? Jestli nebude náš projekt nejlepší, tak tu dotaci nechci. A ještě za to platit těm vykukům od Plachty. To tak.

Pátek

Náměstek z ministerstva nervózně telefonoval. Prý by nám sem mohli poslat kontrolu.
Jen ať ji pošlou. Alespoň nám vytknou naše nedostatky a budeme se moci zlepšit. Nikdo není dokonalý, pravda. Řekl jsem mu, že kontrola má u nás otevřené dveře, může přijít hned v pondělí, nemáme co skrývat. Nerozuměl jsem dobře, co odpověděl, vypadalo to, že mu telefon vypadl z ruky.

Sobota

Člověk si už dneska neužije ani tenis.
Generální ředitel rozhlasu cosi motal, že chtějí odvysílat nějaké reportáže o naší nemocnici. A že by se nám nemusely líbit. Jen ať je odvysílá! Veřejnost má právo být informována o tom, jak se nakládá s vybranými daněmi a pojistným na zdravotní pojištění. A jestli přišel nějaký šikovný redaktor na nějakou levotu mých podřízených, budu první, kdo nabídne svou funkci. A řediteli rozhlasu navrhnu, ať mu dá odměnu za investigativní žurnalistiku.

Neděle

Konečně klid. Jedu se projet na kole. Musím se udržovat svěží a v dobré kondici. Zítra přece operuji a chci pro své pacienty jen to nejlepší.
Po obědě telefonát, zas další magnát chce u nás nechat odoperovat svou manželku. Dal jsem mu kontakt na oddělení příjmu, ať si tam zítra zavolá a domluví se, kdy je nejbližší volný termín. Ale tenhle měsíc to určitě nebude. Snad si nemysleli, že děláme nějaké rozdíly a příbuzné pracháčů operujeme přednostně. To tedy ne. Transparentnost, to je základ úspěchu našeho zdravotnictví. Naprostý základ.