sobota 25. dubna 2015

Vlci jedou

Z Moskvy vyrazil další konvoj, který má projet Českou republikou, tentokrát skupina ruských motorkářů, označovaná jako Noční vlci. A já se nějak nemohu správně zařadit do protikonvojových šiků.
(Úvaha s nástinem alternativního výkladu dějin.)

Mám nejasný pocit, že vzhledem k tomu, že jsem přivítala propagandistický průjezd vojenského konvoje NATO, měla bych nyní být hlasitě proti tomuto druhému konvoji. Jenže nejsem.

Vůbec nechápu, proč bychom Noční vlky neměli nechat projet naší zemí.
Jak tak sleduji protestní pokřiky některých politiků, zdá se, že problém není v tom, že
 • jedou na motorkách,
 • jedou z Ruska do Německa,
 • chtějí si připomenout výročí konce druhé světové války,
 • chtějí uctít památku padlých hrdinů této války.

Problém je v jediné věci: jsou to kamarádi Vladimíra Putina.
A marná sláva, když jde o kamarády Vladimíra Putina, to musí jít svoboda jet si odkudkoliv kamkoliv a uctít si památku kohokoliv stranou.
Protože Rusové mají na výběr: buď budou slavit konec války s námi, ale pak si měli zvolit jiného prezidenta, nebo si nechají svého prezidenta, ale pak musí vzít na vědomí, že slavit se společně nebude. Jenom mi připadá zvláštní, že v r. 1941 měl tehdejší Sovětský svaz v čele mnohem horšího, tyranského představitele, ale západním demokraciím nepřipadalo nekorektní se s ním spojit v obraně proti německé rozpínavosti. Proti tehdejším, mnohem početnějším konvojům z Ruska, nikdo nic nenamítal, dokonce jsme je vítali šeříky.

Ona ta válka je vůbec nekorektní až hrůza. Zejména její začátek: Německo (považte, takový příkladný stát, seriózní partner a tahoun Evropy) vtrhlo do Sovětského svazu, ale nejen tam, vtrhlo v podstatě kamkoliv, kam se dalo, takže se generalissimus Stalin chtě nechtě jeví jako zachránce Evropy před nacismem.
Propříště by stálo za úvahu nekorektní části té války vynechat z učebnic a z historie vůbec. Nekorektní je ta část do roku 1944. Zbytek může zůstat, ten je přijatelný: Sovětský svaz vtrhl do Německa, zbořil německá města, zničil Berlín, sovětští vojáci plenili zemi a znásilňovali německé ženy a nakonec si vítězové Německo rozdělili jako koberec, o který se nemohou dohodnout pozůstalí po movitém pánovi. To je daleko korektnější historický příběh.

Slavit konec toho běsnění potom možno dle uvážení, ale rozhodně ne v Moskvě, protože ta se ještě neomluvila za válku proti Německu. Nehledě na to, že kdyby se nechala v r. 1941 dobýt, mohli jsme si teď pokojně orat širé lány někde pod Uralem, kde by byl dostatek Lebensraumu, a ne se mačkat ve střední Evropě.

Případné nepřesnosti hlaste Úřadu pro korektní výklad minulosti.

Jen počkej!
převzato z ateo.cz

82 komentářů:

 1. Ach Chris, nevím,jestli jsem pochopila ironii.Všechno, co mělo pravidla a řád, padlo...?Historie se přepisuje, je to slyšet i z oficiálních míst, dost běsné, bude vála? Kdo ví.Branná povinnost a jiné zrůdnosti.Šla bych jako zdravotník prý do první linie.Copak jsme jako národ definitivně zešíleli?
  AŤ MOTORKY JEDOU !
  Dita

  OdpovědětVymazat
 2. opravuji válka za vála,ani to nechci napsat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dito,
   je to tak, přijde mi to ironické: slavíme konec války, tehdejší agresor je nyní náš spojenec (na kterém jsme ekonomicky do značné míry závislí), tehdejší vítěz a zachránce má být teď naším nepřítelem.
   A kulaté výročí by se oslavit mělo, jenže kde?
   Připadá mi absurdní, že politici by to snad radši slavili v Norimberku než v Moskvě.

   Ty zvažované odvody mne také zaujaly (branná povinnost byla vždy, jen od její realizace odvody a základní vojenskou službou se upustilo). Je to příznak skutečného nebezpečí, hysterie politiků, příležitost k rozšíření státní moci tam, kde stát dočasně vyklidil pozice, nebo zase nějaký tunel pro někoho, kdo cítí možnost přiživit se na státním?
   Nevím.

   Vymazat
  2. Vzhledem k bezkoncepčnosti resortu obrany i snahy obdnovit odvody v tom vidím dvojí "přínos":
   a) možnost nahrabat si politické body u veřejnosti, která má pocit, že i ta sebetragičtější vojenská služba z chlapců udělá nějakým zázrakem může. (Na otázku co jsi se na vojně naučil mi kolega řekl, já programovat, mí spolubojovníci se většinou naučili chlastat, kouřit a brát drogy. Za celou ZVS jsme si vystřelili celkem 12 nábojů každý).

   b) příležitost zvednout míru přerozdělování a zase si trochu nahrabat, tedy tunel. V prvním kole půjde o zakázka na zbytečný IT systém, do kterého sebudou ručně zadávat informace, které už stát stejně má - přesně podle osvědčeného modelu IT systém pro sčítání lidu. Tedy od počátku tunel.

   Branná povinnost zrůdnost není, pokud je to dobře vymyšleno a dobře připraveno - za 3 měsíce se do lidí dá dostat spousta užitečných znalostí i návyků, které se hodi i pro případ velkých havárií a katastrof. Ale o to u nás rozhodně nejde.

   Vymazat
 3. Ono "prepisovani dejin" by se melo nechat historikum, politici by meli ale vedet, ze kdyz se z dejinnych udalosti nepoucime, je nebezpeci, ze se budou opakovat...

  Tech kulatych vyroci bude letos vic, nekteré oslavy zacly jiz vloni.
  Velkolepa byla ta kolem vylodeni spojencu v Normandii, "DDay" 6.6.1944, na plazi Sword Beach v Ouistrehamu.
  Sesli se na tam ni bok po boku i B. Obama a V. Putin a kdyz si vymenili usmevy, (coz mnohatisicovy dav sledoval na sirokych platnech), ovace publika nebraly konce.
  Stejne tak, kdyz kralovna Elisabeth II. svoji perfektni francouzstinou prohlasila:
  "Nous sommes les gardiens de la Paix".
  Ta vi nejlépe, o cem mluvi, za valky vstoupila jako osmnactileta do British Army, kde ridila sanitku. Dotahla to na kapitana.

  Takze, jak rika Dita, at' motorky jedou !
  Zabomysi politika zde opravdu neni na miste.
  MaB

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud vím, problém není v samotné motorkářské výpravě, ale v tom, že jde o provokační výpravu jednoho konkrétního klubu, který v minulém roce aktivně slovně i materiálně a finančně podporoval ozbrojenou složku separatistů na východě Ukrajiny. Tedy abych to zdůraznil, jejich podpora nespočívala v případném podílu na humanitární pomoci místním nešťastným obyvatelům, které potkala hnusná válka, ale ve fakticky aktivní podpoře této války. Sledoval jsem diskuse na ruských diskusních fórech a výprava není samotnými Rusy vnímána jen jako vzpomínka na konec války (či chcete-li vítězství nad nacismem), ale jako symbol reinstalace ruského imperialismu.
  Kdyby motorkářskou výpravu podpořily i ostatní (nepolitické) ruské motorkářské kluby a třeba se i domluvily na společné mírové cestě s kluby v Bělorusku, na Ukrajině a Polsku (případně též Německu a Česku), nikdo by s tím problém neměl. Nemyslím, že by ve společnosti si pak takovou výpravu kdokoli dovolil znevažovat právě s ohledem na úctu k padlým sovětským, polským a československým vojákům a partyzánům.
  Bohužel ta výprava je od začátku značně politizována z obou stran, jak ze strany Ruska (kde je státními médii zneužívána propagandisticky), tak i ze strany nás, kde se část společnosti (neřeším zda oprávněně či neoprávněně) obává velkoruského šovinismu, ke kterému se onen klub Noční vlci aktuálně hlásí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Bauere,
   právě ta politizace mi na tom vadí.
   Připouštím, že to může být provokace - ale provokace je účinná jen v případě, že na ni druhá strana přistoupí. Pokud by ta jízda projela bez povšimnutí (a doslechla jsem se, že podobné jízdy už zde v minulosti projely, aniž to kdokoliv řešil, ale nevím, zda je to pravda), tak potom se provokace minula účinkem.
   Pokud má ta jízda být něčeho symbolem, záleží jen na nás, zda tu symboliku přijmeme.
   Kromě toho zde - jako i u jiných podobných témat - vzniká určitý informační deficit. Každý si do toho vkládá to svoje, ruská i druhá strana, každý v tom vidí něco, takže je poněkud obtížné dopátrat se počátku, tedy s jakým účelem se vlastně sdružili ti lidé, kteří na cestu vyrazili, jak to vnímají oni sami. Dost možná, že i mezi nimi jsou určité rozdíly.

   A nevím, zda je možno pár lidí na motorkách vydávat za nějaké vyslance velkoruského šovinismu... resp. pokud už tomu politici tuhle nálepku hystericky přilepí, pak je opravdu problém sem tu jízdu pustit. Jestli by tedy nebylo lépe to nechat být?

   Vymazat
  2. Nechme se překvapit. Večer jsem ve zprávách zaznamenal, že snad na polské straně se plánuje skupina polských motorkářů přidat. I ostří šovinismu (jakéhokoli) lze vzájemnou diskusí otupět.

   Vymazat
 5. Samozřejmě, nechť vlci klidně jedou. Jsem stejně pro jako jsem byl pro nedávnou jízdu dragounů.
  Vůbec mám dojem, že je tohle alespoň v mém okolí naprosto většinový názor, byť v televizi říkali, že 80 % občanů je proti. Nějak se mi nechce tomu věřit.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem výsledky zjišťování postoje občanů neslyšela, ale divila bych se, kdyby bylo 80% lidí proti.
   Na druhou stranu, z průzkumu veřejného mínění může vyjít prakticky cokoliv co si zadavatel přeje, záleží, když víte, koho se zeptat, a jak otázku položit.

   Vymazat
 6. Tak nějak nevím, zda lze obsazení naší země Rudou armádou považovat v plné míře za osvobození.

  Babička sloužila na velitelství povstání gen. K. Kutlvašra v Bartolomějské. Byla blízko i sjednání Protokolu o provedení kapitulace německé branné moci v Praze, kterým si Praha sama vybojovala svobodu. Přes její ruce chodily zprávy o pohybu Vlasovců, kteří reálně povstání pomohli. Věděla o U.S. misi Velichovky. A pak vyprávěla jak Rusové obírali vcelku nadšené české lidi: Davaj časy.

  S Rudou armádou přijela Benešova vláda, která zakázala plnou demokracii, zakázala agrárníky, uvěznila jejich vůdce. Přivezla program, kterým se zrádce Beneš snažil zalíbit Molotovovi. Občas šel dál než komunisté. Beneš v Londýně působil od podpisu smlouvy v podstatě jako ruský agent. Vláda jím vedená se dopustila a připustila genocidu Němců v ČSR v rámci internace k odsunu (viz svědectví např. Přemysla Pittra). Výsledkem atmosféry zla byl následný vzestup KSČM a únor. Ale demokracie skončila přijetím zmocňovacího zákona v roce 1938.

  Takže je otázka, zda je v Moskvě co slavit. Rusko zahájilo WW2 stejně jako Německo (a Slovenský stát) útokem na Polsko. Později se stalo agresorem ještě jednou útokem na Finsko, zabráním Besarábie a Severní Bukoviny.

  Bohužel svobodný západ byl tak moc na kolenou, že se v boji se Sauronem musel sklonit před Sarumanem. A FD Roosewelt Stalina neprohlédl, až Truman. Zbytek je dodnes ovocem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   já bych rozlišovala, co z toho zavinil Sovětský svaz a co jsme si jaksi spískali sami, prostřednictvím neprozíravých politiků, kteří nedohlédli důsledky svých rozhodnutí. A tím, že davy podlehly určité ideologii a vizi lepších zítřků.
   A nesouhlasím s tím, že Rusko zahájilo válku stejně jako Německo.
   Myslím, že je rozdíl v tom, jak tyto dvě velmoci stály o válku, nebetyčný rozdíl je i v připravenosti jejich armád atd.
   O podílu SSSR lze určitě vést diskusi, na rozdíl od podílu Německa, který je neoddiskutovatelný.

   Vymazat
  2. KarleV, Vase otazka, zda je v Moskve co slavit, je prekvapujici.
   Ani to, co videla Vase babicka v Bartolomejské, nemeni nic na faktu, ze si 2. svetova valka vyzadala na 60 milionu obeti.
   Proto uctit a pripomenout pamatku padlych hrdinu i anonymnich mrtvych*, je primo povinnosti nejen vuci nim, ale i ke generacim, které hruzy této katastrofy nezazily,

   * SSSR : 20 900 000, tj. 16,11 % obyvatelstva v té dobe
   Nemecko 7,9 - 10%, Ceskoslovensko 2,12 %...
   MaB

   Vymazat
  3. Chris, seznamte se s historií rusko-finských střetů a uvidíte, že mezi SSSR a Německem nebyl v rozpínavosti rozdíl. A Poláci se s Rusy nemají rádi taky poměrně oprávněně. S panem Karlem souhlasím do puntíku.
   Ano, sami jsme si to v roce 1948 spískali, ale za vydatné pomoci sovětských poradců.


   MaB: Ano, SSSR mělo 21 milionů obětí, Německo asi tak 6 milionů, ten nepoměr nedělá nepřipravenost SSSR na válků, ale hlavně naprostá neúcta k lidskému životu (i vlastnímu) na straně vůdců i obyvatel SSSR.

   Aktuálně doporučuji rozhovor s panem Bartuškou - autorem zajímavé knihy Polojasno:

   http://neovlivni.cz/diplomat-bartuska-nemejte-iluze-putin-se-na-ukrajine-nezastavi/

   Vymazat
  4. Pefi,
   o sovětsko-finské válce vím.
   Ale jak správně podotýká v diskusi Voloďa, mezi strategiemi těchto dvou velmocí rozdíl byl. Jeden velmi podstatný rozdíl byl v prvku genocidy a záměrech, jak naložit se zabraným územím.
   Kromě toho vidím podstatný rozdíl také v tom, že Stalin do Německa vtrhnout nemínil. Důkazem je katastrofální nepřipravenost SSSR na válku tohoto rozsahu. SSSR to vůbec nečekal, o tom jsem si četla důkladně.

   S nepoměrem obětí máte jistě pravdu, armáda byla nepřipravená, důstojnický sbor decimovaný čistkami, úcta k lidskému životu žádná, v tomto měli Němci podstatně navrch (i když Hitler například obětoval svému přesvědčení, že "vůlí lze zvítězit" stalingradský kotel zvící asi 270 tis. mužů).

   Rozhovor si přečtu, jak budu mít chvilku.
   Bude to znít asi zvláštně, ale já Rusko jako pravděpodobného agresora nyní nevnímám. To je země, která vymírá a potýká se se spoustou svých vlastních problémů.
   Ohrožení je podle mne jinde: v zemích s vysokou porodností, nízkým věkovým průměrem a mizivými životními perspektivami obyvatel, v zemích plných frustrovaných nezaměstnaných mladých lidí. Typicky v arabských zemích a také v Číně.
   V tom spatřuji daleko větší nebezpečí než v Rusku.

   Vymazat
  5. Stalin do Německa vrthnout nechtěl, pouze chtěl zabrat celou střední Evropu.

   S tím prvkem genocidy - jeden zabil 15 milionů lidí, druhý zabil 25 milionů lidí a z genocidy je obvykle obviňován jen ten první ...

   Tohle znáte ?
   "Usnesení Poslanecké sněmovny č. 535 u příležitosti 75. výročí hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933 ze dne 30. listopadu 2007:[12]
   Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
   vědoma si demokratických principů, na kterých je založena Česká republika a nezapomínajíc na období dvou totalit, jimiž prošel český národ, u příležitosti 75. výročí hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933

   - [b]s hlubokým zármutkem uctívá památku obětí hladomoru na Ukrajině, který byl v letech 1932–1933 zrůdným totalitním režimem záměrně vyvolán, aby zlomil odpor ukrajinského lidu k násilné kolektivizaci a zdeptal jeho národní sebevědomí;[/b]

   - vyjadřuje jménem českého národa hlubokou soustrast příbuzným a blízkým milionům lidí, již se stali oběťmi hladomoru, který úmyslně a cíleně vyvolal zločinný stalinský režim;

   Vymazat
  6. Karle IV,
   Jó, můj děda byl taky v tom gen.štábu pražského povstání! Máme doma o tom nějaké dokumenty, ale umřel, než jsem se narodila, tak nic nevyprávěl :(

   Mno, kdyby nebyly dohody o tom, kdo co "osvobodí" a že Patton nemá jet do Prahy, ušetřilo by se docela dost padlých! Padlých v podstatě už po kapitulaci.

   Tak si říkám, jestli se něco nebo někdo ušetří, když projedou putinovci krajem. Asi je to jedno. Ale podle mě je dobře, že - i kdyby to bylo jedno - nezůstává to bez povšimnutí a bez diskusí. Je dobře, že se hodně lidí zajímá o to, jaký je skutečný záměr, jací skutečně lidi jedou a jestli jejich víza skutečně platí...

   Vymazat
  7. Tak agrese do Finska, zabrání Estonska, Lotyšska, Litvy na základě zájmové smlouvy s Německem mi nepřijde o nic méně agresivní. V tomto smyslu nechápu válku Německa s Ruskem jako jednoznačně agresivní válku, ale i jako válku v zájmu spojenců Německa, čili Finska, Rumunska, Pobaltí... Prostě se dvě hyeny porvali o kořist.

   Ano Ruská genocida byla méně zvěrská. Protože nebyla tak satansky inspirovaná, nevraždila důsledně vyvolený národ, ale mnohé národy a třídy přesto - a byli nedůslední bordeláři. O tom svědčili mnozí (židovští) uprchlíci do SSSR. Jeden z rodiny v klidu vystudoval universitu, druhého jako špiona poslali do gulalgu. V jednom městě huj, v jiném fuj.

   Pokud by se válka vyvinula jinak, podařilo by se Hitlera armádě zabít a odstavit od moci NSDAP a SS, tak bych možná raději žil v prušácké diktatuře, než v sovětském záboru.

   Co se týče situace před válkou, největší chyba Švehly, našeho rodáka, imho byl v tom, že netrval důsledně až k vládní krizi vůči Starému pánovi, že Beneše do vlády nechce. Špatné vztahy s Polskem i s Německem mu Švehla vyčítal mnohokrát. Benešův náhled na Němce jako podlidi, jako na velmocemi potrestaný národ. Od porážky ve věci rýnského garančního paktu mělo být jasno, že s Němci se musí mluvit. A přesně: zavedení arbitráže velmocí do otázek východních hranic Německa přineslo Mnichov - v podstatě téměř legální, kdyby Hitler tak netlačil.

   Vymazat
 7. Netuším, co je na té jízdě provokačního. Uctívači motorek jednou po stopách Rudé armády do místa jejího konečného vítězství. Předpokládám, že v rodině každého toho motorkáře padli nejméně dva lidé (to je jejich průměr). Jaká provokoce to má být?
  To bychom za provokaci mohli považovat i každoroční opakování bitvy u Slavkova. A stovky jiných podobných akcí, které se po celé Evropě pravidelně pořádají.
  Třeba bitva u Jinců. To má být také provokace, když se tam ob dva roky (periodicitou si nejsem zcela jist) opakuje poslední větší bitva na našem území? (A považte, vždy znovu a znovu ji vyhrají Rusové a Němci jsou pořád poraženi.)
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Provokace má být asi to "požehnání" Vladimíra Putina... jakože on s tím souhlasí, tak to dodává motorkářů asi punc nějakých vyslanců, poslů jeho velmocenských choutek.

   Vymazat
  2. Pane Milane, a to si predstavte, ze je podle pruzkumu internautu Napoleon nejvetsi leadership v dejinach lidstva hned po Kristovi a pred Mahometem.
   Letos se pripravuje opakovani bitvy u Waterloo ke 200. vyroci :)
   MaB

   Vymazat
  3. MaB,
   ale tohle není diskuse o Napoleonovi, omlouvám se, ale to je přesně ten diskusní nešvar, kterých je nutno se vyvarovat.
   Ano, pan Milan zmínil bitvu u Slavkova jako příklad, ale prosím, čti, o čem se diskutuje. Už jsi zase (jako obvykle) u toho, co si myslí Francouzi o něčem, co vůbec nebylo předmětem článku. Na totéž jsem bohužel upozorňovala i minule, ale vidím, že to nebylo vzato v potaz.

   Vymazat
  4. Chris, to byla jen mala a usmevna reakce na poznamku pana Milana.
   A to si nemysli Francouzi, podle ceho tak soudis ?, ale Americané.
   Francouzi naopak zrovna vyskrtli Napoleona z ucebnic dejepisu na 1. stupni, cemuz se prave Americané velmi divi.
   A ty slavy pripravuji v belgickém Waterloo Anglicané, nikoli Francouzi...

   Jak vidis vyse i nize, tema 100% respektuji, takze cti, prosim, pozorneji Ty :)
   MaB

   Vymazat
  5. Není třeba na to odpovídat, stačí jen vzít to na vědomí.

   Vymazat
  6. Jako pravnicka dobre vis, ze posledni slovo ma obvineny, v tomto pripade navic nepravem :)
   MaB

   Vymazat
  7. Ano, to už jsem pochopila, že poslední slovo mi zde nenáleží:-(

   Vymazat
 8. Ať je dnes Rusko jakéko-li, ať byl Sovětský svaz jaký chtěl, pravdou je, že bez něj a jeho obětí (a na ty především bychom neměli zapomínat, viz statistika od MaB) bychom možná neřešili "časy" (viz KarelV; čímž nechci popírat, že chování vojáků Rudé armády nebylo v některých případech zavrženíhodné), ale něco úplně jiného. Ať si laskavě politici svoje žabomyší spory řeší někde jinde.

  Maky

  P.S. Úplně nejvíc mě štve, že jsme tlačeni do šílené bipolárnosti. Fascinuje mě, že nejvíc křičí po svobodě, právech a fuj Rusko lidé s mentalitou, ze které bych měla v totalitním režimu strach. Černá nebo bílá, nic mezi tím. Jak říká můj muž, dnešní svět je jakýsi přepólovaný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Já jim říkám "duševní komunisté": dělají totiž úplně totéž, jako kovaní soudruzi v 50. letech, jenom si to nepřipouští. Pejsek je totiž zakopaný v absolutní neschopnosti nadhledu: duševní komunisté si myslí, že minulý režim byl fuj proto, že dělal ošklivé věci kvůli zlé ideologii a "jen tak" zavíral a střílel lidi, zadrátovával hranice atp.


   Vůbec jim přitom nedochází, že minulý režim to omlouval úplně stejně, jako oni: akorát namísto "ruské imperialistické rozpínavosti" měl "americkou imperialistickou rozpínavost" a namísto "teroristů" měl "diverzanty".


   Proto jim přijde, že pro takové ušlechtilé a humanitní cíle, jakými jen oplývají, mají právo si vytřít pozadí s Ústavou i právním, demokratickým státem (opět stejně jako komunisté -- úplně jim přitom uniká, že slavná Charta 77 byla založena právě na odpor proti tomu, že si stát vytíral pozadí se zákony a Ústavou garantovanými právy úplně stejně, jako by to duševní komunisté chtěli zavádět dnes), neboť účel patrně světí prostředky.


   Nu a protože podvědomně tuší, že jejich pozice je slabá protože chtějí převracet právo, pokrytecky se chovat stejně, jako ten nenáviděný Putin a nedovedou to uargumentovat po faktické rovině, nezbývá jim, než o to hysteričtěji a hlasitěji řvát "DVĚ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ! DVĚ NOHY ŠPATNÉ, ČTYŘI NOHY DOBRÉ! Beeee!" A své oponenty ukřičet a zaškatulkovat jako nelidské nepřátele, vůči nimž je vše dovoleno.

   Vymazat
  2. Covere, to je velmi vystizne vyjadreno.
   Na oponenty si mnozi Cesi (a nejen politici) stale jeste jen tezko zvykaji.
   Neni divu, ctyricet let totality se na mysleni lidi nutne muselo podepsat.
   Nebyva snadné uznat, ze pravdu, nebo alespon jeji cast, muze mit i protistrana.

   To cerno-bilé videni je nakonec dost pohodlné.
   Vyjadrit jiny nazor, vybocit ze stada, vyzaduje nejen usili premyslet, ale do jisté miry i odvahu "zviditelnit se" .
   Co bylo tehdy nebezpecné, byva stale jeste mnohymi povazovano za neopatrné, ve stade se citi bezpecneji..
   Proto ti "hystericti rvouni " tak dobre prosperuji...
   MaB

   Vymazat
  3. To je můj syndrom vítězného (studentského) revolucionáře. Někde jsem četl, že není většího konzervativního zastánce nových pořádků, než je vítězný revolucionář. Navíc v pocitu ohrožení.

   Normálně se řadím k celkem liberálním konzervativcům, díky kř. konverzi, nicméně lehce poznačeným i socialistickou historií rodiny (prapředci zakladatelé Českoslovanské soc.dem.).

   Jenže teď mi prostě připadá, že 80% internetu a 60% veřejnosti je pod vlivem nechutně dobré vlivové práce ruských tajných služeb. Příliš mnoho diskusí má podobná mentální schémata, často je víc cítím, než si uvědomuji: Ale např. zahlcení vzájemně rozpornými, ale podbízivými zprávami, aby se přehlušil nějaký princip.

   Jsem přesvědčen, že kremelské peníze byly i za zvolením Zemana a že otupují mnohá ostřejší rozhodnutí vlády atd.

   V tomto smyslu jsem i já oponentem mainstreamu - jsem přesvědčen, že v podstatě už ve válce jsme, vlivové, internetové atd. A že je problém, pokud se nedělají tvrdší opatření na úrovni vojenské, diplomatické, bezpečností, legislativy, energetické atd. Je třeba se připravit na válku... Byť třeba nebude (kéž by). A je na místě upevnit vztahy s Polskem.

   Vymazat
  4. Maky,
   neměla jsem už včera čas obšírněji se vyjádřit, ale s tou bipolárností jsi to vystihla.

   Karle,
   já Vám nevím - s tím zvolením Zemana a kremelskou konspirací... možná, že kremelské peníze za tím byly, ale víte, že si myslím, že by byl zvolen tak jako tak?:-)

   Vymazat
  5. Karle, na tom je kouzelné to, že zatímco vy a redaktori E15 vnímají jako svou "morální povinnost a věc intelektuální cti" se vymezovat proti "proruskému mainstreamu" ačkoli se nepovažujete za fanatického rusofoba/západofila, hodně z těch, které považujete za rusofily/západofoby to vnímá úplně stejně, jen v opačném gardu: že mainstream, představovaný redaktory ČT a demonstrujícímu proti Zemanovi, fanaticky nenávidí Rusko a vlivovou internetovou válkou se je snaží démonizovat v přípravě na zahájení WW3.


   Není to nic než jedno obrovské vzájemné nepochopení, pocit defenzivy, pocit vymezování se proti mainstreamu a reakci na pocit ohrožení, přiživovaný na obou stranách pár skupinkami magorů a profesionálních trollů ;-)

   Vymazat
 9. Sovětský svaz bojoval hlavně sám za sebe, to naše osvobození se tak nějak svezlo s sebou. Ale je neoddiskutovatelný fakt, že Němci nás chtěli dílem vyvraždit a dílem snad ty "hodnější" vysídlit někam za Ural. Sovětský svaz pochopitelně uspokojoval hlavně své imperiální ambice, ale genocidu pro Čechy na rozdíl od Němců neplánoval. Spoustě zejména prostých vojáků Rudé armády byly tyto politické nuance tak jako tak skryty, položili tu v bojích své životy a sluší se poklonit jejich památce patřičným způsobem. Takže vítám, že prezident zavrhl položení věnce na nějaké lokální tryzně na Olšanech a zúčastní se centrálního pietního aktu v Moskvě.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
 10. Poslední došlá pošta, předávám ( abych předešel dohadům a inf. šumu) a nekomentuji. ..

  Přátelé, věci jsme prokonzultovali.
  S ohledem
  1, na překážky, které jsou kladeny jak v Polsku, tak i v Česku
  2, předpokládané prodlevy při neumožnění společné jízdy šikaně ze strany státních orgánů v Polsku i u nás
  a zejména
  3, potřebě trvat na tom, že se setkání Nočních vlků bude týkat toliko míst spojených s osvobozením od fašismu, případně výlučně setkání s motorkáři, aby se zdůraznil zájmový charakter se na území obou našich zemí
  nebudou uskutečněna žádná „družební setkání“ mimo tento rámec.
  Věřím, že chlapi překonají všechny potíže a rozhodně bychom měli zabránit možným útokům rusofóbů.
  Neočekával jsem, že se polská ale zejména česká vláda postaví k akci tak negativně, ale rozhodně jde o to, aby ona nenapadnutelná část průjezdu, pietní návštěvy, kontakt s motorkáři prověhl úspěšně…
  Tímto jednoznačně nedoporučuji uvažované – napůl politicko veřejné setkání s občany v Ostravě, Brně i Praze a tyto akce odvolávám.
  Doporučuji sledovat trasu, tak jak se bude odvíjet. Vítat někoho zabránit nelze…

  Jde o to, aby úspěšně a s minimálními konflikty splnili své cíle a 9. května dorazili do Berlína.
  A to se musí podařit.

  Neberu to v této situaci jako prohru, ale jako taktický ústupek v zájmu strategického vítězství.
  Znovu všem, kteří se podíleli na přípravě děkuji.

  přeposílá Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak zjišťuji, že jde o DESET lidí.
   http://www.lidovky.cz/rusti-bikeri-miri-z-beloruska-do-polska-udajne-se-rozdelili-p4l-/zpravy-svet.aspx?c=A150427_085740_ln_zahranici_ele
   Celý ten povyk je velice trapný.
   Milan

   Vymazat
  2. Z blize nejmenovaného zdroje, "blizkého nemecké vlade", se dozvidame, ze nektera viza byla odmitnuta, protoze slo o "podvodnou snahu ziskat je".
   Dale se tam lakonicky uvadi :
   "Neverime, ze tato akce poslouzi cili prispet k upevneni vztahu nemecko-ruskych.
   Prvoradé je, aby komemorace probehla dustojne".
   MaB

   Vymazat
  3. Kdyby ten povyk kolem toho nezačali dělat samotní motrokáři, tak by po nich ani pes neštěkl. Smutné je, že se takovouto podružností naše média vůbec zabývají - nejspíš je to celé ve stylu vrtěti psem - když se píše o 10 motorkářích, tak se aspoň nebude psát o realných problémech,které není vůle řešit.

   Vymazat
 11. Zahraju si na korektní výklad minulosti.
  Válka nezačala v roce 41, jak si myslíte a jak si myslí prez. Putin. Začala v září 1939, kdy německo ve vzácném spojenectví se SSSR napadlo Polsko. Jak to jen ze strany SSSR bylo možné, když to byli nacisti. A dnes je pro Rusko nacismus nejhorší urážkou.
  Je ironické, že noční vlci jedou do polska od brestu stejně jako rudá armáda v roce 39. Je ironií osudu, že pro některé v tomto prostoru je osvoboditelkou wehrmacht v roce 41 a pro některé rudá armáda v 45. Můj názor je takový, že v roce 39 obě armády sem donesli pouze smrt a tak by jsme je měli posuzovat i dnes.

  Deviler

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, nevím, jestli je korektní připomínat, že Němci byli vlastně osvoboditelé Ukrajiny od sovětské nadvlády.
   Podle toho, co jsem četla v historických knihách, mohl mít Hitler milion Ukrajinců jako svou další armádu, ovšem odmítl to, protože nesnášel představu slovanského Untermensche v německé uniformě.
   Řekla bych, že momentálně to patří rozhodně do nekorektní části historie.

   Já relativizaci ve smyslu "obě armády sem donesly jen smrt" nemám v oblibě, protože mi připadá, že to poněkud směšuje příčinu a následek.

   Ale přiznávám, nejsem vzdělaná v historických vědách, neaspiruji na nějaké fundované výklady, jen mi přišlo zajímavé, jaké různé interpretace ta válka a současné výročí nabízí a co si do toho lze všechno vložit.

   Ke zbytku diskuse se vrátím později, práce se navršila.

   Vymazat
  2. Chris - tehdy platilo, že nepřítel mého nepřítele je holt mým přítelem, když to tedy jinak nejde. A rozpínaví tehdy byli úplně všichni - viz česko-polské hraniční spory (1919-1924). Když se polsko přetahovalo s ruskem, tak stateční čeští levičáci zablokovali Polsku dodávky zbraní, které polsko nutně potřebovalo.

   "ČSR tak blokovalo důležité dodávky vojenského materiálu pro Polsko ve chvíli, kdy se před Varšavou rozhodovalo o bytí a nebytí polského národa a to je, myslím si už dostatečný důvod k nedůvěře a nepřátelství mezi oběma národy."

   Tato černá kapitola našich moderních dějin, by měla být v našich učebnicích dějepisu, aby se podobné nesmyslné hašteření v budoucnu neopakovalo:

   http://becher.blog.respekt.ihned.cz/c1-45991150-proc-bylo-polsko-v-roce-1938-nasim-nepritelem

   Vymazat
  3. Pefi,
   nepřítel mého nepřítele je mým přítelem - ale to přece platí i dnes...

   Odkaz si přečtu.
   Ale nevím, jestli je možné hraniční spor ztotožňovat s rozpínavostí. To mi připadá jako přílišné zjednodušení.

   Vymazat
  4. Něco o tom jak to bylo s Polskem:http://www.zvedavec.org/komentare/2015/04/6429-oklamane-polsko-v.htm
   Lindt

   Vymazat
  5. Ale zase se zastavili uctít památku polských důstojníků povražděných NKVD u Katyně... Nedá se jim upřít, že to rozhodně neberou ani stalinisticky, ani tak jednostranně, jako jiní (i z řad jejich oponentů.)

   Vymazat
  6. škoda, že nemáte více času: https://www.kosmas.cz/knihy/186314/krvave-zeme/

   Deviler

   Vymazat
  7. O téhle knize a jejím úhlu pohledu už jsem slyšela.
   Ale přiznávám, že bych to asi neměla sílu číst:-(

   Vymazat
 12. Pefi, já s Vámi tedy rozhodně nesouhlasím.
  Obnovené Polsko se hned od roku 1918 projevovalo jako agresor vůči všem svým sousedům. Okamžitě se snažilo zabírat cizí území, ať už s argumentací historického polského panství, nebo s argumentací jazykovou. Z utlačeného národa se během jednoho dne stal národ utlačovatelský. A nejprve zaútočili na Československo, potom na Německo, pak na Rusko...
  Co se týká války o Těšínsko (které nebylo nikdy součástí Polského kralovství ani Polské Rzeci pospolite), pak odkazuji na blogy velmi zasvěceného autora zde:
  http://bulava.blog.idnes.cz/
  Jedním z důvodů, proč ČSR přepadla Hlučínsko a vojensky ho okupovala a anektovala bez plebiscitu obyvatel (na Krymu plebiscit byl, na Hlučínsku nikoli!), byl právě agresivní postup Polska v Horních Slezsku, kdy se ČSR obávala, že Polsko si zabere celé Horní Slezsko. Němcům bylo zakázáno se bránit, německá armáda tam nesměla vůbec odcestovat, a tak obranu proti Polákům zajišťovaly jen Freikorpsy, lidoví dobrovolníci, Slezané, kteří se odmítali stát Poláky. I tak se ale Polsku podařilo už tehdy velkou část Horního Slezska anektovat.
  A nám sebrali půlku Těšínska, půlku Oravy, půlku Spiše...
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Milane, dava Vam za pravdu i sama polska hymna, kterou jiste znate a kde se rika:
   Co nam cizi moc vzala, savli si zpet vezmeme, :
   a cituji
   Przejdziem Wisle, przejdziem Warte,
   Bedziem Polakami,
   Dal nam przyklad Bonaparte
   Jak zwyciezac mamy.
   Marsz, marsz...
   (co si o tom mysli Francouzi, opravdu nevim :)
   MaB

   Vymazat
  2. Na druhou stranu, myslím Kissinger o Polsku napsal, že (parafrázuji) "tou zemí mocnosti posunovaly po mapě jako nějakou židlí".
   Což je taky pravda.
   Nicméně spor o Těšínsko neberu jako doklad rozpínavosti tehdejšího ČSR:-)

   Vymazat
  3. Milane, já netvrdím, že Polsko bylo beránek. Podle mě se tehdy všichni v Evropě chovali jako magoři a díky tomu to pak měli Hitler se Stalinem mnohem jednodušší. Ona historie nemá začátek v nějakém bodě, ke kterému by se šlo vracet, proto je potřeba se se sousedy snažit rozumně domluvit na tom, kde bude čí hranice tak, aby to bylo rozumné pro všechny zúčastněné a dávalo to smysl nejen v kontextu historie, ale i kontextu soudobém. V první řadě by mělo platit, že se lidé k sobě mají chovat slušně, pokud to jenom trochu jde, mám pocit, že toto pravidlo porušovaly obě strany a obě strany se minimálně občas chovaly jako spíš jako malé hašteřivé děti, než jako obchodníci mající za cíl udělat dobrý vzájemný obchod.

   Vymazat
  4. K větě - Sebrali nám půlku těšínska, kde v některých dědinách jako na potvoru skoro nikdo nemluvil česky, zato každý mluvil polsky ... nepřipadá vám na tom něco divné ? Pokud na historicky českém území mám mezi obyvatelstvem problém najít někoho, kdo mluví česky, tak něco nesedí.
   A jsme tím u otázky, zda stát tvoří primárně lidé, nebo primárně území.

   Mám nepříjemný pocit, že idea, že stát tvoří území, je základním motorem rozpínavého imperialismu, který stojí minimálně za polovinou zla, které se v Evropě ve 20 století dělo.

   Vymazat
  5. Aspoň jsem si početl o poválečných územních nárocích ČSR:
   http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2006111043

   To byla opravdu hodně šílená doba.

   Vymazat
  6. Pefi,
   jen k poslednímu odkazu: nejsem si jistá, že p. Krystlík je nezaujatý komentátor dění.

   Vymazat
 13. Jiří Peňás jako vždy výstižný: http://www.lidovky.cz/penas-nocni-vlci-a-den-opricnika-dng-/nazory.aspx?c=A150428_105328_ln_nazory_ele
  Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opet velmi zajimavé. Ta analogie se nabizi. - opricina, FSB jedna rodina ?
   Stoji za zamysleni.
   Jiri Penas je Pan novinar. Inteligence, elegance, vtip, korektnost ...
   Poprvé jsem objevila jeho clanek "Vse, co potrebujes, je humor" v souvislosti s vystavou v galerii DOX, jejimz tematem byl tehdy jisty "nezodpovedny casopis".
   Takze pro mne humor plus novinare kvality pana JP :)
   MaB

   Vymazat
  2. Vida, tak tenhle fejeton jsem zrovna neznala, JP miluji (platonicky) hlavně pro jeho literární recenze - neznám nikoho (možná s výjimkou dávno zesnulého Jana Lopatky), kdo by dokázal tak přesně vystihnout poselství knih, vyhmátnout kýč pod rouškou angažovanosti nebo naopak vybrat zlaté zrníčko z hromady hlušiny.
   Ale už mizím, tohle možná taky není k věci.
   Markéta

   Vymazat
  3. Tak nevím, zajímalo by mne, kolik z těch motorkářů Jiří Peňás zná. Zjevně má jasno, co to je za lidi. Škoda, že nebyl detailnější, mohl třeba napsat, kolik času s nimi strávil v rozhovoru.

   Vymazat
  4. Ale no tak. S kolika politiky (těmi, kteří Noční vlky odmítají - v úvodu článku se vůči nim vymezujete) jste mluvila vya jak dlouho? Napsala jste článek na základě vyjádření médií, která vytvářejí určitý obraz o názorech některých českých politiků. A ti politici zase reagovali na obraz Nočních vlků, tak jak jej oni sami přiživují, spolu s ruskými novináři, pro- i protiputinovskými. Ze stejných zdrojů vycházel i Peňás, ze stejných zdrojů čerpám já. Proto tak ráda diskutuji (nejen) na vašem blogu - dává mi to možnost zjistit, jak stejné obrazy vnímají jiní lidé.
   A bez obrazů se neobejdeme - většinu toho, co víte, vám někdo sdělil, přímo nebo nepřímo. Jen smyslovou zkušeností se daleko nedostaneme. (S kolika účastníky německo-finské války jste mluvila, když o ní "víte".) Markéta

   Vymazat
  5. Markéto,
   to ale není totéž. Jednak jsem reagovala na konkrétní vyjádření, ačkoliv jsem to tam neuvedla - např. na až hysterický výlev Miroslavy Němcové v Událostech, komentářích nebo nějakém podobném pořadu; nechtělo se mi hledat odkaz.
   A jednak netvrdím, že ti odpůrci jsou "nabušená paka", projevují se jako "maskulinní kreténi" nebo něco adekvátně dehonestujícího.
   Pan Peňás o těch lidech přece neví zhola nic, možná tak leda to, co si přečetl v českých médiích. Jak může přistoupit k takovému útoku ad hominem, za situace, kdy nejspíš nezná vůbec názory těch lidí?
   Paralela s opričníky, atraktivní přirovnání k aktuální próze Den opričníka - chápu, že pro publicistu je to lákavé. Ale přece musíte vidět, že nemá absolutně žádný reálný podklad?

   Vymazat
  6. Ještě doplňuji, že to nelze srovnávat ani s tím, když zde hodnotíme nějaké historické události. Protože tady taky nikdo nenapsal, že vojáci Wehrmachtu byli všichni bezcitné bestie nebo něco takového.
   A třeba o sovětsko-finské válce toho tolik nevím, ale o Velké válce jsem toho přečetla dost. A z různých zdrojů, od seriozních historiků i od přímých účastníků - Beevora, Mansteina:-), Grossmana, souhrnnou publikaci o Wehrmachtu, a nadto různé specialitky, třeba knížku od jednoho nadšence, která popisuje cestu jedné tankové divize válkou... máme toho plnou knihovnu.
   Dost mne udivuje, že zrovna citovaný názor J.Peňáse může být oceněn jako "výstižný", ale beru na vědomí, že to tak je.
   Podle mne ten článek, tedy asi glosa, vypovídá o jediném člověku, a to o panu Peňásovi. O účastnících té jízdy neříká zhola nic. Přečtěte si to ještě jednou.

   Vymazat
  7. Mimochodem, připomnělo mi to, jak se v televizi zjevil pan Putna, který prezentoval svůj názor ve stylu "současné ruské pravoslaví nemá s vírou nic společného" - doufám, že to tlumočím správně, myslím, že ano.
   Zaujalo mne, jak to ví?
   Taková naprostá generalizace, paušalizace - jak to vůbec může vyslovit? Jak to ví?! Zrovna u náboženských projevů je velice ošemetné hodnotit, co mají nebo nemají společného s vírou.
   Bohužel, to je právě ten typ intelektuála, kterému část lidí (malá, ale významná) zbožně naslouchá. O důvod více, aby vážil slova.

   Vymazat
  8. Uz jen na doplneni.
   Jiri Penas rika, ze by Nocni vlci projet zemi rozhodne meli.
   Uvadi duvody a dela to tak, jak se od neho ceka, talentovane.
   Tak bystrému novinari a vybornému recenzentovi jejich podoba s opricniky, ktera navic neni jen nahodna, uniknout samozrejme nemohla.
   I kdyz ti druzi nejezdi na motorkach, ale mercedesy s psi hlavou a kostetem.

   A ze tyto motorkare nezna ? Ze s nimi nemluvil ? To je docela mozné.
   O nich ale leccos napovida fakt, ze jsou na cerné listine USA za aktivni a nasilnou ucast na anexi Krymu.
   Ze se otevrene hlasi k ultra-nacionalismu, antisemitismu (NATO podle nich ovladaji Zidé), k homofobii....
   To vsak nejsou dostatecné duvody k tomu nedovolit jim individualne projet evropskymi zememi.
   Proto asi také ta rozpacitost politiku.
   Pro ministra zahranicnich veci jde o provokaci, prezident s tim problém nema.
   Jak se v tom ma orientovat prosty obcan ?
   MaB


   Vymazat
  9. Ale tyto charakteristiky, pokud vím, rozhodně neplatí o všech.

   Jinak je to ale jednoduché, mohli jsme se zeptat Peňáse, měli bychom jasno hned a ušetřili bychom si náročnou diskusi.
   Můžeme být rádi, že nám jasnozřivě sdělil, že to jsou maskulinní kreténi a jejich jízda je skvělou ilustrací k ruské literatuře.

   Bohužel mám obavy, že právě tohle trestuhodné zjednodušení je přesně ten důvod, proč se prostý český občan neřídí názory těchto intelektuálů.

   Vymazat
  10. Chris, Tvoji odpoved' Markéte v 18:41 si ctu uz ponekolikaté a nestacim se divit.
   Je to mozné, tak rychly obrat ?
   O Jirim Panasovi mimo jiné pises:
   "..o tech lidech prece nevi zhola nic"..;"jak muze pristoupit k takovému utoku ad hominem"...
   "...musite prece videt, ze nema zadny realny podklad"...

   Jak vis, ze o nich nevi vubec nic ? Sveril se s tim nekde ?

   Jeho "projevuji se jako maskulinni kreteni" Te sokuje ?
   Neni spis sokujici to, ze jejich stanovy dovoluji clenstvi vyhradne muzum heterosexualnim ?
   Zenam a homo vstup zakazan !

   Co Ty jsi vedela o jednani vlady, o kterém jsi se vyjadrila jako o "buranském" s cilem "nakrmit obcany propagandou" ?

   Nicméne jsem velmi rada, ze se dostavilo to, co si vysvetluji castecne i jako efekt dobre minenych "t'afek"
   Co tvrdime, musi byt podlozeno. v pripade tak ostré kritiky obzvlast'.
   MaB.

   Vymazat
  11. To neplati o vsech, proto také pisi, ze neni duvod nedovolit jim projet individualne.
   Chce to cist pozorneji !:))

   Vymazat
  12. MaB,
   ne, mi nepřipadá šokující, že do motorkářského klubu mohou jen muži nebo že mezi sebou nechtějí homosexuály, zejména když vezmu v úvahu, v jaké zemi žijí a jaká je tam vůči homosexuální orientaci nálada. Je to jejich klub a mohou si stanovit svoje pravidla, mne to vůbec neuráží.

   Medializovat diplomatický spor, který vznikl a který se týká sexuální orientace diskrétního a patrně velmi přínosného vládního zaměstnance, je buranské a necitlivé. To si opravdu myslíš, že vaše vláda si v tom sporu počíná správně? OK, já nemám nic proti tomu, aby sis to myslela, ale já si to nemyslím a je mi fakt jedno, jakými argumenty si to francouzská vláda zdůvodní.

   Vaše vláda vás bohužel krmí propagandou neustále (čímž není řečeno, že jiné vlády to nedělají). Poslední extra kousek byl "Je suis Charlie" - chráníme svobodu slova. Viz zde:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/francie-svoboda-slova-0ud-/p_zahranici.aspx?c=A150409_103815_p_zahranici_wag

   Další kousek jsou "dveře otevřené syrským uprchlíkům", když pak statistiky ukazují, jak to je.
   Podobně nejspíš se vztahem ke zbraním, tam už mají franc. občané dost možná vymytý mozek úplně, tomu se ale věnují jiné weby a já to nemohu posoudit. Atd.
   Je to sice smutné, ale opravdu to není tématem diskuse.
   To si musíš zvážit sama, čí argumenty přijímáš.

   Jenom chci říct, že zdejší diskuse poskytují opravdu hodně pestrou paletu názorů, tahle je toho zrovna dobrým příkladem, a podle mne je škoda toho nevyužít.
   Tady není a nikdy nebylo účelem ostatní přesvědčit.
   Tady je účelem nahlédnout do toho, co si o věci myslí ostatní (třeba i ten Peňás, proč ne, já jsem ráda, že tu ten odkaz je a že si na to můžeme udělat vlastní názor, přinejmenším je to přesně ten příklad intelektuální fronty, která se svými názory míjí s většinou společnosti), případně k věci přidat VLASTNÍ NÁHLED na věc.

   Vymazat
  13. Chris, co zde pises, je typicky priklad toho, cemu se rika "snaha utopit rybu", v pravu také "spatna vira", ve filosofii "intelektualni nepoctivost"...
   Protoze jsi jiste velmi dobre pochopila, o co mi jde.
   Obrazne receno: "Kazes vodu a pijes vino".

   To, co velmi rozhorcene vytykas Jirimu Panasovi, delas sama zcela bezne.
   Je Ti jedno, zda to, co tvrdis, ma realny podklad, zda to odpovida pravde.
   To jediné Ti vytykam. Myslet si muzes, co chces.

   Diskuse je vynikajici vec prave proto, ze se v ni stretavaji nazory rozdilné. To je jeji ucel.
   Nesnazime se druhého prekricet ani "obratit na svou viru",
   ucime se t o l e r a n c i.
   A je nezbytne nutné, aby to bylo na poctivém principu.
   Kazdy vyslovuje vlastni nahled, samozrejme, Mluvime tedy kazdy pouze za sebe, protoze co si myslim ja, jak vidim z toho, co uvadis, Ty opravdu nevis. :)
   MaB

   Vymazat
  14. Ano, dělám to běžně. Nejsem korektní, jsem demagog, kážu vodu a piju vínu, nediskutuji intelektuálně poctivě. Jsem vysoce netolerantní.
   Všechno uznávám.
   A nebudu se měnit.

   A tak je načase, aby ti, kdo jsou s mým stylem psaní a vedení diskuse nespokojeni, se tady přestali trápit a obrátili se ke korektnějším bloggerům. Já jsem pro a opravdu povzbuzuji ty, kterým se zde nelíbí, aby se nepřemáhali.

   Vymazat
  15. A pokud jde o výuku tolerance, pro mne přijatelná míra tolerance je v tom, že zde mohou lidé psát své názory a ostatní si je mohou svobodně číst. Což je pravda, protože já zde nemažu žádné příspěvky, vyjma vulgárních a jedné jediné diskuse, která byla vulgární skoro celá.
   Nikdo ze zdejších komentátorů opravdu nepotřebuje tento "francouzský výcvik v toleranci". Tím jsem si naprosto jistá.

   Vymazat
  16. Milá Chris - s kolika Francouzi, kteří "mají vymytý mozek", jste osobně mluvila? A je to reprezentativní vzorek? jak se vůbec vymytý mozek pozná?
   Omlouvám se, ale to je přesně Váš styl argumentace. To bychom tu ale mohli sedět donekonečna.
   Markéta

   Vymazat
  17. A ještě něco: "A tak je načase, aby ti, kdo jsou s mým stylem psaní a vedení diskuse nespokojeni, se tady přestali trápit a obrátili se ke korektnějším bloggerům. Já jsem pro a opravdu povzbuzuji ty, kterým se zde nelíbí, aby se nepřemáhali."
   Vždyť my jsme spokojení :-) Diskutujeme si zde - ale možná ještě trošku spokojenejší bychom byli, kdybyste nás pořád nepeskovala a neposílala pryč. Vždyť my vás nijak nenapadáme, dokonce Vám neříkáme, že nemáte pravdu - jen prostě dáváme najevo, že my si (v některých případech) myslíme něco jiného, nebi nám nějaký autor přijde zajímavý a vtipný. Tak proč pořád ta nervozita? Markéta

   Vymazat
  18. Chris, myslim, ze ti, kteri se tu "trapili" nebo byli nespokojeni, uz odesli.
   Ver, ze mi tu nekteri z nich velmi chybi.
   Ja osobne se na Tvém blogu citim dobre, jako mezi svymi. :)
   A je pro mne nesmirne zajimavé porovnavat oba blizké narody. Je totiz docela mozné, ze maji trochu spolecné krve diky Keltum .(?)
   A nejen je .)

   Nevim, co je to "francouzsky vycvik v toleranci", na ni si Francouzi narok nedelaji a navic jsem zde ani prispevek od zadného Francouze zatim nevidela. I kdyz jich dost o Tvém blogu vi. Nekteri se divi, co vsechno se o sobe dozvidaji, ale berou to s humorem.
   Jestlize si ale Francouzi neco tvrde haji, tak je to Svoboda projevu,.nekteri jsou za ni ochotni polozit i zivot.

   Nikdy by se nemelo reagovat v afektu, to pak clovek rika i veci, které si nemysli a "vyrcené slovo se neda vtahnout zpet ani parem koni", (jak rikavala prababicka:))
   MaB

   Vymazat
  19. Markéto,
   alespoň to čtěte: psala jsem, že to přece nemůžu posoudit, že se tomu věnují jiné weby.

   Opravdu mám jiné úkoly než tady řešit diskusní piruety tohoto charakteru.

   Vymazat
  20. MaB,
   otázka je, proč tu ti dotyční byli nespokojeni.
   Jestli například některým nevadilo věčné poučování.
   Ale to se asi nedozvíme.

   Každopádně jsem už delší dobu se stavem diskusí nespokojená já sama a to je směrodatné. A nemyslím si, že bys to dalšími komentáři nějak změnila.

   A nejsem v žádném afektu, jsem z toho otrávená dlouhodobě a rozhodně nehodlám dál stejným stylem pokračovat.

   Vymazat
  21. Chris, mohu samozrejme mluvit jenom za sebe, takze za sebe rikam, ze se velmi rada poucim tim, co rika napr. pan Milan, Markéta, Maky, KarelV, Cover, Pefi a dalsi, vetsinou to byva zajimavé a pro mne prinosné.

   A kdyz ne, neni nic snazsiho nez komentar, pripadne autora, ktery mi nevyhoivuje, proste necist.
   Nedomnivam se, ze by komentatori, které jsem mela na mysli ja, odesli z duvodu, ktery uvadis.

   Nepochybuji, ze najdes reseni, které bude lépe vyhovovat predevsim Tobe a rozhodne Te v tom nehodlam ovlivnovat.

   Vyrizuji tedy uz jen pozdrav od Tvé zdeji kolegyne i od Francouze, kterého znas. On ma sice trochu obavy, ze Te ten jeho zrovna moc nepotesi, ale risknu to !:)
   MaB

   Vymazat
  22. Děkuji za vyřízení pozdravů, to mne těší a také pozdravuji.
   Není to nic osobního, ale opravdu se musím zamyslet, jak s tím dál.

   Vymazat
  23. Chci se omluvit za preklep ve jméne Jiriho Penase, ktery jsem hned neopravila.
   Prave jsem si precetla v Lidovkach jeho dnesni skvely clanek "Kdyby prisel Mesias aneb Jeruzalémsky syndrom", ktery vsem, kdo maji tuto zemi radi, vrele doporucuji k precteni.
   MaB

   Vymazat
  24. MaB,
   to ale překrucuješ mé předchozí upozornění.
   Opravovat překlepy není třeba, to je každému jasné, že jde o překlep.

   Já jsem psala, že je neetické vystupovat na jednom fóru pod dvojí identitou. A pokud k tomu dojde omylem, což tvrdíš Ty, je nutno to opravit, jakmile se to zjistí.
   Což se nestalo.
   A tohle je přesně tak piruetka, která mi vadí. Nevěřím, žes nepochopila, o čem mé předchozí upozornění bylo. O opravě překlepů tohle fakt není.

   Vymazat
  25. Chris, opravila jsem to z respektu k panu Penasovi. Nerada komolim neci jména, jako nerada vidim ve svém textu chybu. Nic vic za tim hledat neni treba. (omluva patrila JP)

   Vzala jsem na vedomi Tvoji opravnenou vytku a jak jsem jiz jednou vysvetlila, z respektu k druhym komentatorum se k onomu komentari prihlasila.
   V podstate slo o :
   :-) nebo :-( , tipneme si to druhé :-)
   coz byl zertik, pod ktery se neni treba stydet podepsat, verit tomu ale nemusis.
   Také jsem pochopila, a to velice dobre, ze Ti neslo o preklep. O ten jde ale mne z vyse uvedeného duvodu.
   Zadnou piruetku za tim hledat neni nutné, protoze za tim absolutne zadna piruetka neni.
   MaB

   Vymazat
  26. Nechapu ale, ze Te podobné malichernosti dokazi do takové miry otravit a preji Ti, aby ses pres ne dokazala povznést.
   Opravdu nejde o nic vazného. :)
   MaB

   Vymazat
  27. To je proto, že 100x nic umořilo osla:-(
   A já už jsem z toho vážně dočista umořená.

   Vymazat
 14. Děkuji všem za příspěvky do diskuse!

  Btw, zrovna poslouchám v TV rozhovor s bývalým izraelským ministrem zahraničí, kde říká, že prezident Putin by si přál obnovit bývalé postavení supervelmoci, které měl Sovětský svaz. Ale že se mu to podle jeho názoru nepovede, protože Rusko není SSSR a pokud existuje druhá supervelmoc, pak je to Čína.
  Tak to je vlastně také k tématu.

  OdpovědětVymazat
 15. Myslím, že tato jízda má daleko do deklarovaných cílů které prezentuje
  - V prvé řadě jde o součást ruské propagandy a vyvolávání střetů se Západem (ještě aby se tak těm hochům něco stalo, to by zase pogromy na cizince a ručička na "nenávistiměrce" a "Putinopopularity" stopla někam k 99,9999%

  - Nikde na Západě neexistuje motorkářský „gang“ který je prorežimní, který by se kamarádil s nejvyššími státníky, který by byl nacionalistický, tradicionalistický, konzervativní a nábožensky bigotní – pravý opak je pravdou – motorkáři jsou všude hodně amerikanofilní /který motorkář by neměl rád Harleye, USA-Route 66/, kosmopolitní libertariáni s klanovou subkulturou a životním stylem individualistického volnomyšlenkářství - tedy opak bigotního nábožensky-nacionalistického ruského šovinismu
  - V době současné studené války, kdy každý kdo třeba pomáhá dětem v dětských vesničkách v Rusku a je ze západu je nucen se zapsat jako „agent“ a je pomalu když v obchodě promluví lynčován kozáky a dalšími fašistickými bojůvkami /Putinova fašistoidní mládež „Naši“ pořádající pravidelné pogromy na homosexuály/, tak nevidím jediný důvod pouštět na naše území lidi, které já osobně vnímám jako anglické fotbalové hooligans křížené se studenty večerní školy marxismu-leninismu. Navíc lidi kteří obsazovali Krym a nahánějící proukrajinsky smýšlející občany a Krymské tatary „zeleným mužíkům“ na a agentům FSB na lopaty…

  Ano je to bizarní spojení, že? Přesně podle ruského mustru, který zůstává ideově na přelomu 19.a 20.století, ale díky penězům oligarchů a globalizaci se zahaluje do hávu technologické a lifestylově-statusového postavení západní vyšší střední třídy, aby tak aspoň vizuálně zapadli do dnešního (post)moderního světa. Jinak mít nějaké ty kouzelné pohádkové brýle a podívat se na ty motorkáře, uviděli bychom komunistického rudého komisaře, oděného v bohatýrský kyrys jedoucího v dost ojetém poruchovém Žigulíku:-)

  OdpovědětVymazat