středa 15. dubna 2015

Zlatý hoch

První poznámky ke kauze hokejového trenéra Vladimíra Růžičky

Český sport žije novou aférou. Tentokrát se vydal štěstíčku naproti otec mladého hokejisty, který přinesl trenérovi Slavie (a národního mužstva) Vladimíru Růžičkovi půl milionu korun v hotovosti a čekal, že syn si za to zahraje. Syn sice trénoval, ale nehrál, proto se naštvaný otec rozhodl s trenérem o problému promluvit, rozhovor si nahrál a video posléze zveřejnil.

Co k tomu říci?
 • Kauza je nesmírně překvapivá. Sport je přímo ukázkově transparentní prostředí. Fotbal je čistý jako lilium od mládežnických soutěží až po vedení UEFA, ve vrcholných atletických soutěžích zásadně nikdo nedopuje, v cyklistice neplatí, že kdo nemaže, ten nejede, a bodování krasobruslařských mistrovství nikdy nedoprovázely zákulisní pletichy. Sport je nutné financovat z veřejných prostředků, protože sportovci jsou úchvatným vzorem pro naši mládež (zejména cyklisté svým příkladným odmítáním drog). Jak se mohl zrovna hokej takto ušmourat? Vskutku nepochopitelné.
 • Nechápu všeobecné rozhořčení. Tak trenér Růžička možná nasazuje hráče podle toho, kolik mu rodiče zaplatí. No a co? Není snad jedno, jaká zvolí pro nasazení hráčů kritéria? Je to věc klubu a klub je soukromá společnost, je to věc trenéra a jeho odpovědnosti za výsledky, je to věc rodičů a hráčů, zda na tato pravidla hry přistoupí. Rozčiluje se snad někdo, že se Lamborghini prodává jen tomu, kdo za něj zaplatí vysokou cenu? Nerozčiluje, je to přirozené. A hráčské posty v prestižním klubu jsou svým způsobem luxus, za který jsou někteří asi ochotni zaplatit. No a co? Naopak se můžeme ptát, proč nejsou tyto praktiky dávno součástí oficiální politiky hokejových klubů? Alespoň by se to nemuselo dělat pokoutně a nebyly by z toho nepříjemnosti.
 • Je mi ale líto toho mladého hráče, kterého zde nebudeme jmenovat. Tatínek nasype trenérovi, a kluk přesto sedí na střídačce. To je jistě smutné, ale dá se to pochopit. Jenomže teď to papá zveřejnil a ostudou to odnese nejvíc právě jeho syn. Jestlipak o tom, že je předmětem takového obchodování, mladý muž věděl?
 • Nepochybuji, že trenér Růžička kauzu ustojí. Je to přece národní hrdina z Nagana, jeden z našich zlatých hochů. A teď potřebuje klid na práci, aby mohl dovést národní mužstvo k dalšímu oslnivému úspěchu (jehož smysl mi, přiznávám, zůstává utajen). Ostatně, videonahrávka není příliš kompromitující a peníze naštvanému rodiči vrátil. Beztak nejspíš dělal to, co dělají všichni, prasklo to jenom kvůli výjimečné umanutosti dotyčného rodiče, který si myslel, že za své peníze může také něco požadovat, a to se tedy mýlil. Tak z toho nemusíme dělat aféru.
 • Trestní oznámení podal v této věci podnikatel a protikorupční aktivista Jiří Jehlička. Ačkoliv trestní oznámení může podat kdokoliv, je mi v tomto případě postup pana Jehličky velice nesympatický. S kauzou patrně nemá nic společného, jenom se prostě dočetl o "korupci" a jako správný aktivista a spořádaný občan se rozhodl, že to tak nenechá, že to dá prošetřit. Nechápu proč? Co je mu do toho?
 • "Mlčte už!", chce se mi zvolat, když slyším protichůdná vyjádření přímých i nepřímých aktérů kauzy. Hrozící trestní stíhání je něco jiného než pozápasový rozhovor se sportovním novinářem. "No, myslel jsem, že to tam padne, a nepadlo... naštěstí mne kluci podrželi a příště, příště do toho musíme jít s větším nasazením, ono to určitě vyjde." A tak slyšíme: byl to sponzorský příspěvek, nebyl to sponzorský příspěvek, byla to půjčka, peníze ležely v trezoru a vrátily se bezhotovostně. To si musíte, pánové, rozmyslet, co budete říkat, víte? A hlavně si sladit notičky.

Jak vidno, nic zajímavého.
Trestněprávní aspekty kauzy jsou ovšem jiná káva. Ale to si necháme na příště.


19 komentářů:

 1. Vrcholový sport, zejména hokej a fotbal, jsou líhní korupce.
  Ve VIP tribunách se setkávají politici a podnikatelé a domlouvají kšefty a kšeftíky a různé malé domů...
  A fotbalisté i hokejisté dokáží mobilisovat nesmírné davy lidí - žádná politická strana jich na jedno místo nikdy od roku 1989 nesehnala, jako to dělají fotbalisti a hokejisti několikrát ročně. A jejich "fans", potenciální bojové jednotky, jsou schopni zaměstnat tisíce státních ozbrojenců a zplundrovat město, kterékoli.
  Ale to známe už z Říma (zejména východního) jak "modří a žlutí" táhli po závodech v cirku Konstantinopolí a plundrovali ji.
  Obce platí fotbalovým klubům i údržbu trávníku a čištění toalet a praní dresů... ale fotbalisti sami berou mnohamilionové platy.
  Možná by bylo na čase tuto držbu veřejnoprávní moci sportovním svazům přiznat a udělat z nich veřejnoprávní korporace, čímž by se nad nimi aspoň ustavil řádný dozor.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   vedla bych to naopak do soukromé sféry. Ať do toho stát hovoří co nejméně.

   Já v tom sportovním fanouškovském šílení vidím určitou náhražku, odreagování toho, co se dříve realizovalo v rytířských turnajích, soubojích s loupeživými bandami u cest, na lovu... zkrátka upuštění adrenalinu.
   Tak v tom to asi nějaký smysl má.

   Vymazat
  2. Jenomže mají moc. A má-li někdo moc, musí být hlídán, musí se dohodnout s ostatními držiteli moci a musí se podrobit pravidlům pro realisaci a sdílení moci, aby nedošlo k válce. To je podstata a smysl politiky - udržet v obci mír.
   Moc pochází z lidí. Moc je generována lidmi tím, že jsou ochotni poslouchat někoho a jednat podle jeho požadavků, aniž by za to dostali zaplaceno. Dostanou-li za to zaplaceno, je to soukromá sféra, soukromé právo. Nedostanou-li za to zaplaceno a naopak platí-li za to sami, je to sféra veřejná, veřejné právo.
   Sportovní kluby dnes tu moc zjevně mají. Ignorovat to není rozumné. Sportovní kluby mají rozhodně více reálné moci než třeba lékárníci nebo architekti. A přesto sportovní svazy nejsou veřejnoprávními samosprávnými korporacemi, zatímco komora lékárníků a komora architektů ano. Myslíte, že lékárníci dnes mohou ohrozit stát a společnost? Nebo architekti? Nebo stavební inženýři?
   Fotbalisté nebo hokejisté to učinit mohou. A velmi snadno.
   Milan

   Vymazat
  3. Myslím, že v případě profesí á la lékárníci a architekti nejde o moc, která by mohla měnit společnost, ale o moc nad jednotlivcem - pak je lepším příkladem samospráva lékařů či advokátů, kteří tu moc nad jednotlivcem skutečně mají.

   No, já toto opravdu nemám promyšlené, ale nějak se mi to s tou veřejnoprávní korporací v případě sportovců nepozdává. Stejně je to jen teoretická konstrukce, protože by se nejspíš nenašla politická vůle k realizaci něčeho takového.

   Mimochodem, za nejsmutnější kapitolu českého polistopadového sportu pokládám Sazku.

   Vymazat
 2. Já se přiznám, že mě to strašně štve. Asi jsem zaujatá, nebo nevím, ale přijde mi, že trenér nic až tak strašného neudělal.
  Vždyť on mu to v tom videu říkal - peníze byly za to, že v tak prestižním klubu trénoval (asi by ho tam jinak ani nedrželi?). Někde jsem četla, že v tom videu ze strany otce padla i věta jako "než jste tu byl vy, tak to fungovalo", atd.

  Asi nejsem nestranná, ale jsem na straně pana Růžičky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já jsem nevěděl přesně, o co šlo (Růžicku ani další aktéry neznám a hokej mne nijak nezajímá), tak jsem si našel toto: http://zpravy.idnes.cz/trener-ruzicka-pry-prijal-uplatek-d51-/krimi.aspx?c=A150414_112042_domaci_pku
   Z těchto informací a z informací od paní Christabel dospívám k závěru, že ten Růžička se dopustil trestného činu. Nikoli úplatkářství, protože definice skutkové podstaty podle mne zde není naplněna, avšak přijal peníze za trénování v klubu mimo sazebník klubu a bez vědomí toho klubu - asi jako když hospodský nakoupí tvrdý chlast a prodává ho jménem svého zaměstnavatele a zisk strká do vlastní kapsy.
   Milan

   Vymazat
  2. Noemmi,
   V.Růžička mi je - nemůžu říci sympatický, ale ... viděla jsem ho tedy naživo jen jednou, u vchodu do hokejové haly, stál tam a byl hrozně vysoký a mohutný, budí prostě respekt, dovedu si představit, že má ve svém okolí velkou autoritu. Takže je mi svým způsobem líto, pokud si teď pošramotil pověst.
   To video je určitě sporný počin, na druhou stranu ty přijaté peníze také.
   Bude zajímavé, kam se to bude ubírat.


   Milane,
   trestněprávní aspekty kauzy jsem nechala zatím záměrně stranou.
   Pokud jde o to úplatkářství, je to opravdu zajímavé, jak to vyložit, kromě toho správně píšete, že to může být něco jiného, například daňový problém nebo - o tom se také spekuluje - podvodné jednání.
   Z hlediska trestního práva hmotného je to zkrátka zajímavé, proto jsem si to zařadila mezi kauzy, které bych ráda sledovala.

   Vymazat
 3. Následující řádky jsou zcela bez ironie, a psané zcela úpřimně. Christabelko zlatá, Vy zase svojí naivitou a snahou dobrat se objektivity bez základní znalosti okolností dojímáte. U jiného bych se smála, ale Vy celou úvahu myslíte vážně, tak nemohu. Jen se podivuji, jak se svým odporem k profesionálnímu sportu se pouštíte do tohoto tématu.

  Můj 14 letý syn právě skončil s aktivním klubovým hokejem, na pražských a vůbec českých i vybraných evropských ledech jsme spolu prožili 10 let. Od začátku nám šlo o sport, o získání znalosti pohybu v drsném mužském kolektivu a znalost komunikace, o výdrž, cílevědomost, naučit se prát s problémem, překonat bolest, nechuť, slabost a vůbec naučit se mít tah na cíl. To se jedináček s intelektuálními vlohami, a slušným pohybovým nadáním naučil a bude na tom jistě dál stavět. Hokej bude jistě hrát nadále, jako hobík. Nikdy jsme doma nevychovávali výdělečného hokejistu a zejména s nástupem na osmileté gymnázium měla škola jasnou prioritu.

  A konečně k věci.
  Hokejisté jsou velcí a silní chlapi :-). Jen málo je jich menších (180cm) fyzicky drobnějších - jsou to rychlí útočníci, ke kterým se zase musí do lajny stavět velcí, aby je ochránili. Plekanec třeba. Růžička je ten velký, jako ostatní :-)
  Růža je geniální hokejový mozek (máme jich více), skvělý trenér, velký hokejový srdcař, ale žádný inženýr, jestli mi rozumíte.
  Když byl jednu dobu spolumajitel Slávie, tak tam lil bez rozpaků i svoje vlastní peníze, když bylo potřeba a nad obvyklými toky peněz se moc nezamýšlí - to ostatně řekl na tiskovce Král.

  V hokeji se sice točí méně špíny, než ve fotbale, ale točí. A proč by zrovna tady nemělo? Jde o velké peníze, pokud se někdo prodere na vrchol jehlanu.
  Pokud je hokejsta mimořádná špička, tak si ho hýčkají a žádné zákulisné tahy nejsou potřeba. Je jich vždycky jen několik v republice, než zdrhnou do lépe placeného prostoru. S Paluščákem (to je ten protěžovaný synek) hrával Hertl - nový Jágr v NHL. Za toho se nic platit nemuselo, myslím :-).
  Pak je ale masa srovnatelných kluků, kteří hrajou podle toho, jak.. jakou mají zrovna výkonnost, jakého mají tatínka - tréner, nebo bafuňář v oddílu je výhodou, a podle toho..jak je oddílu prospěšný v nejšiřším slovasmyslu.
  Pak jsou ti, kterým nepomůže ani dar tatínka, ani svěcená voda. Ty trénéři nepostaví ani za zlaté prase, protože chtějí vyhrávat, žeano.
  Není to jen praxe Prahy, ČR, Růžičky.. Znám několik talentovaných, kteří trčeli v NHL farmě a nic. Brousí brusle na nějakém českém stadionu a vzpomínají na ameriku..

  Moje otázka by spíš zněla - komu to prospěje a proč? Proč někdo chce odstavit trénera, který má šanci dotáhnout naši repre v Praze ke zlatu? Který repre mazlík nebyl povolán do hry a změnou trenéra by se to povedlo? Komu Růža šlápnul na kuří oko a nyní ho chce vyškolit, aby si příště dal pozor? Pan otec Paluščák je malý pán, aby to dělal jem pro svých půl mega. Jestli si někdo myslí, že se nyní začně koumat a vše se napraví..a ráj na zemi..tak je snílek, nebo blbec.

  A štve mě to. Hezky česky sobecky. Lístky na finále máme doma. Hymnu od Kabátu už skoro umím. Těším se na finále hokejového MS v Praze, kde budeme hrát MY a někdo :-)
  Sorry za délku.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reakce Ely je bohužel typická. Růžička výborně rozumí hokeji a jinak je prakticky analfabet. Takže si vzal 500 tis Kč a vůbec ho nenapadlo, že by to měl zanést do účetnictví klubu. Je nevinný a hlavně nám nekažte nastávající mistrovství světa. Kdo neskáče, není Čech! Hop, hop ...
   Voloďa

   Vymazat
  2. Reakce Volodi je typická. Odkáže se na můj příspěvek a vyrobí z něj závěr, který tam vůbec není. Tyto diskusní manipulace znám a jsou mi odporné.

   Primitivní shrnutí pro Voloďu:
   Ano, jistě, že vzal a byl to úplatek. To každý jaksi ví a jedna kauza zhrzeného taťky to nezmění. Není o čem spekulovat. Měla jsem potřebu to jasně říct.
   To, že ho nenapadlo to zanést do účetnictví klubu znamená, že to tam ani zanést nechtěl. A to svědčí o míře jeho zaujetím hokejem a finanční "nešikovnosti". (Na něco podobného dojel slovutný drR. Ten byl a je zaujatý především sám sebou. ) Ostatně vratka celé částky přišla panu otci ze sokromého účtu paní Růžičkové.
   Kdo a jak to má udělat, aby v postkomunistické čr nastal spravedlivý ráj..to není na tuto diskusi. A ani na mne, jako na diskutéra.
   O základních postulátech se mi zdá zbytečné bavit. Zajímají mě spíš otázky z konce mého příspěvku, na které odpovědi asi nedostanu a nezblázním se z toho.
   Nejsem fanda ani Růžičky, ani Slávie.
   Sport mám ráda aktivně i pasivně a hokej obzvlášt.
   Na MS se těším tak, jako třeba na Pražské jaro, Shakespearovské slavnosti na Hradě, na dovolenou v Číně. Tedy hodně.
   Voloďo hop, hop :-)
   Ela

   Vymazat
  3. Elo, já Vám tu odpověď na Vaší otázku rád dopřeju. Růžičku by měl svaz okamžitě odvolat od národního mužstva. Zda to někomu konkrétnímu zhrzenému prospěje či nikoliv bych nechal na dalším šetření. Nevyzkoumá se pochopitelně asi nic, ale rovné jednání svazu by nepochybně prospělo českému hokeji.
   Voloďa

   Vymazat
  4. Elo,
   nějak nechápu Váš příspěvek.
   Tohle není přece žádná úvaha, ale glosa.
   Jaká snaha o objektivitu? Nechápu.
   Zařadila jsem to mezi sledované kauzy z jediného důvodu: bude velmi zajímavé sledovat trestněprávní aspekty případu. Ale když mám něco mezi sledovanými kauzami, je dobré to zde mít pokud možno od začátku, proto jsem si to sem dala.

   Není nic divného na tom, že se do toho pouštím, je úplně jedno, že jde o sport, protože teď půjde o trestní řízení. Resp. možná ano, možná ne.

   K otázce po smyslu kauzy - podle mne čistá lidská pomsta.
   Kluk nehraje, jeho kariéru se nastartovat nepodařilo, tak co? Odstřelíme trenéra, načasování se přímo nabídlo. A není to vůbec těžké, s tím, jak si počínal.
   Pomsta je pro některé lidi prostě zadostiučinění.
   (A možná k tomu můžeme dodat: čím víc má člověk nepřátel, tím víc si musí dávat pozor, aby ho nikdo nemohl na ničem nachytat.)

   Já na letošní mistrovství nejdu. Ale byla jsem na tom minulém, hned jak tu halu otevřeli. ČR zrovna hrála s Kazachstánem, vyhráli jsme asi 8:1, nebo tak nějak, prostě vysoko. Nechápala jsem, proč lidi kolem řvou jak pominutí, že jsme dali šestý gól. Postupně mi to bylo líto a začala jsem fandit spíš těm Kazachům, aby to trochu srovnali.
   No, já se na hokej fakt nehodím. Taky už tam ale nechodím:-)


   Voloďo,
   říkala jsem si, že to svádí k tomu říci, že v sportu je to jako ve všech jiných sférách, prostě styl "co bych si nepřilepšil, když můžu a stejně to dělají všichni ostatní".
   Ale nevím. Je určitá možnost, že ti sportovní manažeři jsou ještě větší vymatlanci než jinde. Alespoň to, co provedli se Sazkou, by tomu nasvědčovalo.
   Na druhou stranu, na doktora Dbalého nemá nikdo...

   Vymazat
  5. Elo,
   ještě se k tomu vracím, když mám více klidu.

   To já vím, že hokejisti jsou velcí:-) Ale myslela jsem to jinak. VR je podle mne z těch lidí, z nichž čiší neoddiskutovatelná autorita. Nejde tedy o fyziognomii jako takovou, nebo možná ano, ale je k tomu něco navíc. I když to samozřejmě nemohu posoudit, viděla jsem ho myslím jen jednou, letmo, ale pamatuji si dosud, jaký dojem na mne učinil, jenom tím, jak někde stál a odpověděl na pozdrav.

   Dále, uvědomuji si, že cílem zveřejnění skrytě natočeného videa je Růžičku poškodit. O tom žádná. Právě to je důvod se držet zpátky. Já na něj proto ani nemíním nijak útočit (na tom, co dělám já, ovšem ani za mák nezáleží). Zajímá mne na tom skutečně to, co s tím udělají orgány činné v trestním řízení (dívala jsem se na znění příslušné skutkové podstaty, které se v čase změnilo, je to prostě zajímavé z hlediska teorie, snad o tom budu mít čas napsat).

   Psala jste už dříve, že Váš syn se hokeji věnuje, měla jsem dojem, že je to pro Vás, resp. pro něj, důležitá součást života. Nu, píšete, že skončil, tak už to pro Vás ta praxe, o kterou ve videu jde, asi není nijak palčivá.
   Jak moc ta kauza ovlivní nadcházející MS, to nedokážu posoudit, je jasné, že pozitivní vliv to nemá. Asi bude záležet také na tom, jestli do té doby bude ticho po pěšině, nebo jestli se začnou ozývat další a vyplave na povrch další špína. To už by si potom asi žádalo činy.

   Vymazat
 4. A co třeba takhle? http://www.extra.cz/ruzickovi-lide-ze-slavie-mluvi-o-podrazu-trenerova-verze-sedi-kouc-dal-zrejme-pul-milionu-ze-sveho-navic-jake-souvislosti-a-proc-taji-media
  Já vím, že je to bulvár, ale Pavel bývá pozoruhodně dobře informován a takhle nějak jsem to slyšela také.. Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   děkuji za odkaz, k tomuhle článku bych asi nepřišla, četla jsem jenom základní zpravodajské servery.

   Víte, já bych byla ráda, kdyby - když už ta kauza vznikla - rozpoutala diskusi o mezích korupce. O hranicích, o tom, kdy do toho něco policii a justici je a kdy už ne. Protože některé aspekty té kauzy k takové diskusi přímo vybízejí.

   Jenom malé poznámky:
   - myslím, že VR není zase tak hloupý, jak se bude muset možná stavět, aby z té kauzy vyvázl co nejlépe,
   - i kdyby to byla obvyklá praxe, nelze čekat, že to okolí dosvědčí, protože to by v tom potom jeli možná také. Takže v tom dost možná zůstane nakonec sám, ať už to bylo jakkoliv - a já klidně věřím, že v tom sám nebyl.
   - samotná skutečnost, že někdo je bohatý dost, má vysoký příjem a velký majetek, bohužel nečiní imunním vůči korupci. Takhle to nefunguje, to je chybná úvaha (jsou lidé chudí jak kostelní myši, kteří by si nevzali, co jim nepatří, a jiní, kteří mají dost a nezastaví je to).

   No, uvidíme, prvotní humbuk zdá se utichl.
   Ale ono nebude tak zle. Za tohle se nezavírá:-)

   Vymazat
  2. Přečetl jsem si na webu článek, na který odkazuje Ela. Fascinuje mě věta: „Růžička skutečně zřejmě není schopný duševně zvládat složitější operace mimo hokej …“.
   Šmarjá, tak on Růža je vlastně fachidiot! Člověk se tedy o trenéru národního mužstva dozví věci! To aby paní Růžičková měla pomalu strach poslat ho samotného na nákup do sámošky. A ona mu ke všemu zřejmě svěřuje kreditku :-)
   Voloďa

   Vymazat
  3. Chtěla jsem jen zopakovat, že si myslím, že jistě vzal, bral, věděl, možná i ovlivňoval.. Pro mne to není o jeho vině, nebo nevině.
   A jestli by VR měl býti exemplárně odvolán, vláčen a potrestán. Ano, měl. Ale rozhodně si nemyslím, že to způsobí generální nápravu ve společnosti. Začít by se mělo od hlavy - pokud máme jisté členy vlády, co stát řídí jako firmu..
   Kauza Růžička mě zajímá spíše jako film ze známého prostředí. Nikoliv jako věc, která by způsobila lepší svět pro mého syna. Zajímá mě, co je za tím a co to pro nás znamená. Mnohem větší potěšení budu mít z nástupu do vězení spolku kolem dr. Ratha. I když je to také malá ryba.. Ela

   Vymazat
  4. Možná bych to trochu přirovnala ke kauze tří poslanců ODS - trafiky dostával kdekdo, pak se do toho policie vložila a chtěla to (třeba i oprávněně) odstíhat.
   Ale - jestliže ta praxe běží dlouhodobě a všichni zúčastnění jsou s ní srozuměni, přitom to je možná na hraně zákona, ale ne už výrazně za hranou - tak co s tím?

   Bylo by také dobré, kdyby ta kauza trochu pročistila vzduch v tom smyslu, že by se řeklo: tohle se děje, děje se to všude, děje se to často, pojďme si říct, jestli se to musí dít dál nebo to jde i jinak.

   Btw, zrovna včera jsem si říkala, jak se krásně ukazuje, že stát opravdu nejde řídit jako firmu:-)

   Vymazat
 5. Pohled z trochu jiného úhlu. A velmi zajímavý. http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/63629/tatove-magori-a-masakrovany-trener-ruzicka-pozadi-hokejove-kauzy.html
  Markéta

  OdpovědětVymazat