úterý 9. června 2015

Tyrkysový věk

...

Tyrkysová barva je asi v módě. Dostala jsem chuť koupit si na léto něco tyrkysového. Uvažovala jsem o tom už v Turecku, kde jsem okukovala místní typické náušnice, ale tam jsem nějak neměla na nakupování náladu. Na cestách se raději dívám kolem sebe, než abych se soustředila na nákupy.

Po návratu jsem si to ale vynahradila. Při jedné návštěvě v obchodním centru jsem zašla do obchodu s cetkami a vybírala si nějaký tyrkysový přívěšek. Doprovázela mne moje dceruška, která mne upozorňovala na stále nové krásné poklady, které objevovala v regálech a stojanech na šperky, nejen v tyrkysové, ale ve všech odstínech modré. Extrémně masivní a výrazné náhrdelníky jsem zavrhla a rozhodla se pro nápadný, ale jednoduchý přívěšek ve tvaru kapky.
A k tomu jsem v tomtéž obchodě zaregistrovala i kabelku ve stejném tyrkysovém odstínu. Bylo to jasné, vzala jsem ji hned s tím přívěškem s sebou.
Tak jsme to pěkně vybraly a já potom, už sama, zaběhla ještě do Orsay a přinesla si odtamtud bílé šaty v retro střihu z letošní kolekce.

Doma jsem si věci postupně vybalovala a kochala se jimi. Bílé šaty a k tomu ta kabelka a přívěšek, to bude opravdu pěkné, jít takhle ustrojená ven, těšila jsem se. I když ty šaty jsou trochu nepraktické a budu na ně muset dávat velký pozor, aby je nějak neumazala.

Jak se tak raduji z tyrkysových doplňků a jejich souznění s bílou, najednou mi vytane na mysli vzpomínka. Překvapeně se do ní ponořím.
Blíží se léto a moje maminka se rozhodla, že si pořídí něco tyrkysového. Kupuje si látku na sukni a sukni jí šije babička. Látka má v sobě jemně měděné odlesky, takové šmouhy, jako když malíř mázne štětcem po plátně. Maminka si k tomu ještě vybírá náramek. Je v měděné barvě, díváme se společně, jak jeho barva ladí se vzorem sukně.
A k tomu si obléká bílou halenku.
Určitě jí to moc slušelo, ale přímo v tom oblečení si ji příliš nevybavuji.
Kolik mi tehdy bylo?
A kolik bylo jí?
Letní vzpomínka dostává mrazivý nádech. Módní doplňky, které držím v ruce, nabývají úplně jiného významu.
Možná jí bylo tolik, jako je teď mně? Nebo o několik let více?
Že by ty tyrkysové nápady nesouvisely s momentální módou, ale s věkem? Kolem čtyřiceti něco tyrkysového a k tomu bílou?
To by odpovídalo.
Jdu v jejích stopách.
Jak dlouho ještě?