sobota 25. července 2015

Feministická nadace nechce zaměstnat ženy

Stálí čtenáři tohoto blogu vědí, že feministickou ideologii pokládám za svému životu nepřátelskou.
Několikrát ročně se proto  podle hesla "poznej svého nepřítele"  dívám na stránky feminismus.cz. Podotýkám, že jestli nejste zrovna zapálená sestra feministka, nemusíte to ani zkoušet, protože nudnější web na českém internetu najdete asi jen stěží. Což je mimochodem s podivem, když uvážíme, kolik peněz do této mašiny na vyrábění neexistujících problémů teče a že této hloupé ideologii dočista propadla minimálně jedna vládní strana, navíc strana aktuálně disponující premiérským postem.

Nuže, na feministických stránkách obsah hledat těžko; teď v červenci se tam ale objevil inzerát, resp. odkaz na inzerát, kterým jakási nadace pro zglajchšaltování mozků hledá někoho, kdo bude genderovou ideologii šířit do médií.

Autor textu inzerátu se snaží dodržovat pravidla genderově korektního jazyka. Už dříve jsem se zde pozastavovala nad tím, že sestry feministky sice vymyslely nová, korektní pravidla českého jazyka, ale v jejich používání mají i ty nejpokročilejší z nich stále velké mezery. Z inzerátu je zřejmé, že na tomto poli se v poslední době nic nezlepšilo. Podívejme se na to blíže.
(Modrou kurzívou je text inzerátu, mezi tím mé poznámky k němu.)

Do našeho týmu hledáme nového koordinátora/ku publicity programu Dejme (že)nám šanci

Už první řádek je naprosto tragicky nekorektní!
Přece snad nového/ou koordinátora/ku.
Tady se někdo zapomněl a prozradil se hned v úvodu. Sice hledají koordinátora nebo koordinátorku, ale jenom nového, nikoliv novou. Vypadá to, že skutečným úmyslem zadavatele inzerátu je najít na to místo muže. Jsou to dobře maskovaní šovinisti, což je zjevné, hned jak otevřou ústa, resp. klepnou do klávesnice.

Nadace OSF přijme koordinátora/ku na zkrácený úvazek, který/á bude zodpovídat za publicitu programu Dejme (že)nám šanci. Jeho/jejím hlavním úkolem bude publicita a příprava mediálních aktivit programu, publicita podpořených projektů a spolupráce na monitoringu projektů z hlediska publicity (tj. zejména kontrola plnění komunikačních plánů projektů a konzultace dotazů příjemců grantu).

Ale, ale! Jací "příjemci grantu"?!
Snad příjemci/kyně, ne? Nebo jsou ti příjemci jenom mužského pohlaví?
A pokud jsou příjemci hlavně právnické osoby, společnosti, korporace, to jsou ovšem samé entity rodu ženského, ne? Takže nejen, že protežujeme muže mezi zaměstnanci, my je protežujeme i mezi těmi, kterým sypeme peníze. Že se nestydíte!

Úvazek: 0,5 na dobu určitou (do 12/2016)
Náplň práce:
publicita a příprava mediálních aktivit programu a jeho součástí (příprava tiskových zpráv, podkladů a článků pro média, pořádání tiskových konferencí a dalších akcí pro novináře)


Na tomto místě jsem se málem rozplakala.
Novinářky snad nemáme?

aktualizace komunikačního plánu programu a kontrola jeho plnění a souladu s pravidly programu
vyhodnocování dopadu a efektivity aktivit realizovaných v programu v rámci implementace mediálního plánu Nadace OSF
správa a obsahová aktualizace webových stránek programu www.dejmezenamsanci.cz (v české a anglické verzi)


Muži šanci dostat nemají?

informování veřejnosti o podpořených projektech
průběžná komunikace s příjemci grantu a konzultace jejich dotazů ohledně publicity projektů
spolupráce na monitoringu projektů z hlediska publicity – kontrola plnění komunikačních plánů příjemců grantu a partnerů projektu a jejich souladu s komunikačním plánem programu a mediálním plánem Nadace OSF, příp. účast na monitorovacích návštěvách na místě


Všechno špatně. Jen si spočítejte, kolik je tam těch příjemců grantu a partnerů projektu. Příjemkyně nebo partnerka tam není ani jedna. Jak si to prosím mám vysvětlit?

spolupráce při přípravě a realizaci akcí pro příjemce grantu (ve spolupráci s koordinátorkami programových oblastí)

Tady je pro změnu vidět, že zadavatel asi nemá mezi svými zaměstnanci žádného koordinátora. To je ovšem smutné. Copak na to nemají kvóty???
(Možná kvóty mají, a právě proto hledají do týmu muže? To by leccos vysvětlovalo.)

příprava podkladových materiálů k publicitě programu pro přípravu zpráv pro donory a komunikační účely nadace

Požadujeme:
VŠ vzdělání v humanitním oboru
výborný mluvený a písemný projev v češtině a angličtině
předchozí zkušenosti s komunikací a PR či žurnalistikou
samostatnost a proaktivní přístup, spolehlivost a důslednost
kreativitu, komunikativnost, schopnost navazovat a kultivovat vztahy
strategické myšlení a organizační schopnosti
smysl pro práci v týmu
znalost českého mediálního prostředí

Nabízíme:
dynamickou, kreativní a smysluplnou práci
zajímavé pracovní prostředí nadace a přátelský tým
motivující platové ohodnocení, včetně zaměstnaneckých výhod
výše platu bude odpovídat kvalifikaci a praxi uchazeče/uchazečky a stanoveným platovým podmínkám Nadace OSF
Nadace OSF je zaměstnavatel, který se řídí zásadou rovných příležitostí pro všechny

To bych tedy podle textu inzerátu neřekla ani omylem. Spíš to vypadá, že se řídí zásadou rovných příležitostí pouze pro některé jedince vybrané podle pochybně zvolených  například genderových – hledisek.

Výběrové řízení:
Podmínkou pro zařazení do výběrového řízení je předložení následujícího:
strukturovaný CV v češtině a angličtině
motivační dopis na 1 stránku
jméno a kontaktní údaje (telefon a e-mail) tří osob, které mohou poskytnout reference

Uchazeči/uchazečky, kteří projdou prvním kolem výběrového řízení, budou pozváni na osobní pohovor.


Uchazeči/uchazečky, kteří/které přece!!
A pozváni/pozvány!
Jak může někdo napsat tak strašlivě nekorektní text a ještě ho pověsit na stránky nadace, jejímž cílem je toto chování potírat?

Předpokládaný termín nástupu je 1. září 2015.
Zájemce prosíme o zaslání životopisu a motivačního dopisu na e-mailovou adresu: konkurz@osf.cz(do pole předmět uveďte „Publicita – Norské fondy“) a to nejpozději do 31. července 2015.

Tohle je už jenom třešnička na dortu, aby žádná zájemkyně nezůstala na pochybách, že o ni zájem rozhodně nemají.


Co k tomu dodat?
Snad slovy klasika: zákon, který císař vydal, sám nejpřísněji zachovává.

Ráda bych všem genderovým bláznům položila otázku: proč krásný a neskonale bohatý český jazyk ničíte v zájmu svých ideologických cílů?



17 komentářů:

 1. Ale, ale, to je trochu podpásové :). Masaryk/čka nám říkal/la, že máme s protivníky/protivnicemi (protivnými) se utkáváti na výšinách/nech.

  Takže ve slovanských jazycích to mají gendristi těžké. Ale prostě beru úzus, že právník je i -čka, a strážník zahrnuje i ženy...

  Osobně se považuji za křesťanského feministu od doby návštěvy konference pořádané ČEA a ETS před spoustou let s názvem myslím Nejsme všicni stejní. Ale to kvůli reálné diskriminaci žen v jejich potřebách. (Třeba sdílené důchodové pojištění manželem.) Mj. ve vztahu k zaměstnání jsou ženy mnohem méně homogenní skupina než muži. Jsou zde ženy zaměřené na kariéru, ženy, jejichž cílem je péče o (velkou) rodinu a ženy, které hledají kompromisy. Matně vzpomínám na procenta zastoupení 20-15-65?

  Každá z těchto skupin má jiné zájmy a potřeby vůči společnosti. Kvóty (férové by ale byly tak na 25-30%), rovnost mezd/uznání práce doma, společné zdanění, zdůchodování/dostupnost, kvalita a pestrost v podporované péči o děti, půlúvazky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   nejsem si jistá, zda lze s těmito lidmi diskutovat, alespoň diskuse, které proběhly na Jiném právu, tomu vůbec nenasvědčovaly.
   Je to totiž z valné části čirá propaganda, s argumentací tam moc nepochodíte.
   Co si mám například myslet o neustálé kritice složení parlamentu? Taková feministka prostě pokládá za špatné, že tam není více žen. Volby se všeobecným(!), rovným, tajným volebním právem, se stejnými podmínkami aktivního i pasivního volebního práva pro ženy jí prostě nejsou dostatečně legitimním způsobem, jak zvolit zákonodárný orgán.
   Tak co s tím?

   Feministky si pod typickou ženou představí nějakou intelektuální pracovnici, která prahne po tom, aby mohla svoje rozumy předávat dál a k tomu tedy potřebuje, aby se její muž staral o jejich děti.
   Nepředstaví si dělnici, prodavačku, kadeřnici, které by třeba naopak přivítaly, kdyby rodina mohla vyžít z jednoho platu.
   Máte pravdu, že ženy jsou méně homogenní skupina než muži. Škoda, že to ti genderisti neberou na vědomí...

   Vymazat
  2. Legrace byla, že ta konference byla placena z EU peněz, jako genderová. Byli tam někteří zástupci lidovců, paní z konzervativní strany UK atd. Osobně si myslím, že v profesích uzavřených pro ženy by cca 25-30% kvóty měly smysl. (Klidně i pro partaje.) Ale protože existují ženy, které být v práci nechtějí, tak zase ne 50%.

   Pracuji v korporaci a ta se zuřivě snaží dosáhnout rovnosti. Výsledek: Technici zůstávají chlapi, ale manažerky jsou samé ženské. Nám to zas tak nevadí, ale ony spolu neumí jednat.

   Ovšem ženy mají specificky ženské politické problémy: O tom byla ta konference. Od společenského uznání mateřství a výchovy, přes rovnost v příjmech, po rovnost v důchodovém pojištění (třeba právě po rozvodu).

   Nejsem si ale jist, zda po cca 20 letech změn by reálně ženy CHTĚLY být doma. MM jsem to nabízel (studuje při zaměstnání) a nechce - cítila by se neužitečná. Sleduji tuhle změnu na Rodina.CZ už léta, prakticky od vzniku a kdysi toužily matky být s dětmi co nejdéle doma na RD. Dnes se touží co nejrychleji vrátit do práce. Ten posun je okatý.

   Vymazat
  3. Pochybnost rovného volební práva je ovšem zřejmá:

   Různí lidé mají různou míru jak chtějí a jsou schopní přispět rozhodování společnosti (a to zanedbávám fakt, že je to navíc mnohadimenzinální otázka). Pokud to tedy ponecháme aproximované jen jednou číslicí, tak by k nejlepšímu prospěchu společnosti mělo dojít, pokud by každý hlasoval tímto číslem (i ve výběru svého delegáta). Jenže nevíme jak to číslo zjistit, tak ho aproximuje rovností - 1 u každého.

   A znovu: Pokud by (poněkud sobecky) měl parlament reprezentovat zájmy těch lidí, tak zase je jedna široká skupina, které zájmy jsou zanedbány: děti. To by zase museli rodiče mít půl, nebo jeden hlas za své dítě navíc.

   Vymazat
  4. Ale já jsem si dovolil prostě kritizovat, že gender má jiné problémy, než češtinu, to už je jen průvodní jev.

   Zase na druhou stranu jsem rád za to, že ženy se pozdvihly. Kdysi napsal můj emeritní pastor a senior církve knížku: Emancipace žen v církvi. Moje oblíbená... Moje MM začala na stará kolena studovat Sociální pedagogiku, sociální práci a teologii na VOŠce a konečně mám doma intelektuálku. Čteme, diskutujeme, recenzujeme, divíme se, že i v ŘKC existují liberálové (s kanonickou misí) a máme z toho radost...

   Vymazat
  5. Karle,
   také je nutné rozlišovat, z jakého důvodu ty ženy chtějí jít do práce: zda je to motivováno kariérně, nebo jen finančně.

   Emancipace žen podle mého názoru měla skončit u volebního práva:-)
   Nemyslím, že bychom tady dosáhly emancipací nějakých oslnivých společenských pokroků, stačí se podívat na stav současné rodiny, tedy nahlédnout do jakékoliv dostupné statistiky.

   Volební právo dětí je zajímavý koncept, i když já za sebe bych na tom netrvala.

   Vymazat
 2. Všimla jste si té "nezávislé novinářky" ve správní radě OSF?
  Před 25 lety jsme dováželi idiotskou ideologii z Ruska, a teď ji dovážíme z opačnýho směru... Vlastně i do toho Ruska byl marxismus zanesen ze Západu.
  80% financí (63 mil.) dávají OSF Norské fondy. Jak je možný, že státu, který unáší české občany, je dovoleno tu vést propagandu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, složení správní rady jsem raději nezkoumala.

   Norské fondy - jistě.
   Dříve jsem žila v přesvědčení, že tyto fondy jsou primárně na jiné účely, například vím o památce, která z nich čerpala peníze na obnovu. Ale v poslední době se zdá, že tyto fondy jsou nástrojem čehosi jiného... Docela bych ráda, kdyby to tomu někdo z chytřejších novinářů pověnoval a napsal o tom. Třeba pro Echo24 by to bylo docela dobré téma, řekla bych, zapadalo by do jejich konceptu.

   Vymazat
 3. Jedna moje spolupracovnice byla činná v genderovém hnutí a měla potřebu nás v okolí neustále příslušně edukovat. Takže jsem docela proškolen :-). Pokud dokážu shrnout, tak tam kde ženství přináší výhody, nemají české feministky problém ponechat i nadále vše jak je. Ale kde příslušnost k ženskému pohlaví přináší nevýhody, tam žádají vyrovnání. Tedy celkově sečteno požadují zvýhodnění žen oproti mužům.
  Jinak dotyčná ještě s ohledem na vlastní osud navrhovala všechny muže, kteří opustí rodinu, vykastrovat. Jakkoliv to (doufám) nemyslela úplně vážně, zcela jí přitom ušlo, že její manžel uprchl za jinou ženou :-)
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To tak je, žena ženě není vždy sestrou, že:-)

   Ano, výhody pro ženy ponechat, "výhody" pro muže zrušit.
   Ačkoliv podle mne v rodině těží z výhody pro muže (pokud za ni tedy považujeme vyšší plat, který ovšem mají muži často proto, že více pracují) i žena, pokud hospodaří společně. Ale to nějak ty feministky nezohledňují.

   Všímám si v poslední době mimo jiné způsobu, jakým o mužích referují ženské časopisy. Nedávno jsem tady psala o magazínu Ona Dnes. Takový způsob, jak píší tyto časopisy o mužích, by byl v obráceném gardu pro feministky naprosto nepřijatelný.
   Pravda, v těch časopisech se to třeba maskuje jako humor, i když tedy nevím, příliš vtipné to většinou není.

   Vymazat
 4. Chris, nedrážděte degen(d)erovaného hada bosou nohou!
  Pokusím se přispět do mlýnice - v době svého vzniku (1994) to bylo chápáno jako třeskutá legrace, obávám se, že dnes je to bráno smrdutelně vážně.
  http://konecnateorievseho.blogspot.cz/2013/03/spolecensky-nezavadna-mluva.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlado,
   kdepak bosou nohou, já bych na toho hada ráda šlápla ostrým podpatkem:-)

   Ovšem je pravda, že vnímání se posunuje.
   Text toho inzerátu by ještě před dvaceti lety musel být vyhodnocen jako něco, co se nemůže veřejně objevit, protože by se jeho původce znemožnil... tedy myslím si.

   Vymazat
 5. Ráda bych všem genderovým bláznům položila otázku: proč krásný a neskonale bohatý český jazyk ničíte v zájmu svých ideologických cílů?

  Protože, genderisté stojí ve stejné řadě jako multikulturalisté, dnes již i zelení a ostatní pomatení humanisté. Více nemám co dodat.
  Milan II

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale přece jen jsou to většinou lidé vzdělaní, tedy alespoň formálně, prošli nějakými školami, někteří i prestižními univerzitami, mají příslušné tituly. S určitým stupněm vzdělání by se měl pojit i určitý přístup k jazyku. Takové bezostyšné ohýbání jazyka, že jim to není trapné...?

   Vymazat
  2. Možné vysvětlení (u některých):
   http://lekarske.slovniky.cz/pojem/hebefrenie

   Jan Valtr

   Vymazat
  3. Diskuze k článku je velmi zajímavá a podnětná. Já chci ovšem pouze podotknout, že jsem se při čtení článku výborně pobavila. Občas trochu satiry a nadsázky mi zkrátka dělá dobře. A já autorce za článek velmi děkuji.
   Jsem zrovna v plném proudu hledání nějaké zajímavé a smysluplné práce (trochu naivní, ale pravdivé, píšu o tom zde: https://radyabsolventum.wordpress.com/2015/08/05/proc-pracovat-ze/)
   a musím přiznat, že umět nahlídnout na inzeráty kritickým okem (jako autorka článku) není od věci! :)

   Vymazat
 6. Na obdobné téma:
  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/14688-v-americe-zacina-boj-proti-sexisticke-klimatizaci-jde-o-velke-spiknuti-a-projev-patriarchalni-nadvlady-zeny-nejsou-rovny-muzum-a-mrznou.aspx
  Milan

  OdpovědětVymazat