neděle 13. září 2015

Migrace do Evropy: chyba v Matrixu?

Zprávy o proudu migrantů do Evropy mi nedávají smysl.
Například:

Proč Německo vyhlásilo, že přijme uprchlíky, a teď trvá na jejich rozdělování podle kvót?
A když k nám uprchlíky podle kvót přidělí, ačkoliv oni sami k nám nechtějí, jak se to bude řešit? To je máme zavřít do vězení, aby neutekli do Německa?
A proč se hovoří o kvótách někdy pro 40 tisíc lidí, jindy pro 120 tisíc lidí, když migrantů je mnohem více? Co bude s těmi ostatními, na které kvóty nemyslí?

A jak to chce Německo zvládnout, když například půl milionu lidí znamená, že je třeba půl milionu postelí a půl milionu snídaní, obědů a večeří denně, nemluvě o hygieně, zdravotní péči, energii a vzdělávání? Vím, že Německo je velice bohatá země, ale opravdu je bohatá tak, že může a chce živit tolik lidí?

A odkud ti uprchlíci utíkají? Přímo ze Sýrie, nebo z utečeneckých táborů třeba v Turecku? Jak to v těch táborech vypadá, skutečně je to tam tak hrozné, že je nutné utíkat tak daleko? Není alespoň v některých táborech či tureckých nebo libanonských městech možné válku přečkat v relativním bezpečí?
A co si ti uprchlíci představují, že je v Evropě čeká, když sami vidí, jaké obrovské davy se jich přesouvají? To Evropu skutečně pokládají za ráj na zemi? Není to už určitá forma davové psychózy, která nutí lidi běžet tam, kam běží ostatní?
A proč důvěřují právě Němcům, národu, v jehož lidskost nemůže věřit nikdo s minimální historickou pamětí? To se nebojí, že místo kancléřky, která Němcům říká, že uprchlíky mají vítat, se v jejich čele objeví někdo, kdo jim řekne, že je mají vyhánět a zabíjet, a Němci toho samozřejmě uposlechnou, tak jako v minulosti poslechli vždy?

A teď, když Německo uzavřelo hranice, co bude s těmi lidmi na cestě? V některém místě se nahromadí a nebudou moci dál, co se s nimi stane? Začne je někdo vracet? A kdo a kam?
A proč vůbec Německo uzavírá hranice, když předtím vyhlašovalo vstřícnost vůči žadatelům o azyl?

A platí dublinské dohody, nebo neplatí? Co dělá Maďarsko špatně? Nebo si maďarská vláda počíná dobře?
Chrání se hranice schengenského prostoru, nebo se nechrání? A pokud se nechrání, není to špatně, neměly by se chránit? A pokud se chrání, jak je možné, že je přejde ilegálně tolik lidí?
Co dělají politici a úředníci v Bruselu, kteří předtím chtěli regulovat celou Evropu?
Platí ještě právo, nebo neplatí?


Nechápavě sleduji večerní zpravodajství. Zprávy dohromady nedávají vůbec žádný smysl, ale co hůř, všichni se tváří, jakoby nic.
Ve chvílí, kdy nerozumím světovému dění, obracím se na manžela. Má mnohem větší přehled o událostech než já, nevím proč. Možná sleduje jiná média, více čte, hovoří s více lidmi. Proto mi většinou umí vysvětlit, co se děje.

Stejně jsem to udělala i tentokrát.
Po televizní obrazovce se valil dav uprchlíků. Vychrlila jsem otázky.
"Ty tomu rozumíš?", zeptala jsem se s nadějí, že se konečně dozvím, kde se stala chyba, co mi uniká, co jsem v proudu událostí nepostřehla.

Podíval se na mne napůl vážně a napůl ironicky.
"To je porucha. Matrix se trhá."
Aha, to dává smysl. Je to chyba v Matrixu.


156 komentářů:

 1. První zprávu mám z Německa. Kluk se v pá vrátil z výměny na tamním gymplu a v rodinách. Normální lidi tam uprchlíky vítají a hledají (hlavně skrz spolky), jak jim pomoci. Ale Německo je již plné a tak zavřelo kohout. Mysleli si, že ostatní země se k jejich pomoci přidají, ale nestalo se tak.

  Merkelová a Němci chtěli dát Evropě příklad a jsou dost naštvaní na nás, že neděláme totéž. I místní lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baba je napřed pozvala a teď jim zabouchla dveře. Kdybychom byli uvěřili, že Německo se nadále Dublinskými dohodami řídit nebude, a přestali je odchytávat a zavírat, měli bychom jich tu teď statisíce jako Rakušané a zůstali by už u nás.
   Milan

   Vymazat
  2. Tedy já jsem kancléřku měla za celkem schopnou političku, ale tomuhle nerozumím ani trochu.
   Proč nejdřív vyhlašuje, že je přijmou, tedy se lidé dají na pochod ještě ve větším množství než dosud, a pak najednou zavřou hranice? Jakou to má logiku?
   Vy tomu někdo rozumíte?

   Vymazat
  3. Ale jo, paní Christabel. Ono je to docela srozumitelné. Paní Merkelová nemá děti. Tedy ani vnoučata. A tím pádem neuvažuje, jako my. A už je dost stará a tak po svém životě naplněném honbou za kariérou zjišťuje, že to k ničemu nebylo a není. A chce se tedy zapsat do srdcí cizích lidí, když na to nemá své vlastní. Jenomže lidé kolem ní jí tu rozšířenou sebevraždu maří.
   Milan

   Vymazat
  4. Já ta její prohlášení pokládám za hroznou nezodpovědnost.
   Taky je mi těch uprchlíků samozřejmě líto, ale to, jak oznámila, že nebudou nikoho odmítat, když věděla, jaké davy se tlačí na hranicích, to byla velká chyba. Ona tím podle mne převzala spoluodpovědnost za osud těch lidí na cestě.

   Dnes k věci Ondřej Neff:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/konec-willkommen-0em-/p_cirkus.aspx?c=A150913_190518_p_cirkus_nef

   Vymazat
  5. Můj dojem je, že Německo (jakož i další "bohatší" země EU) bralo Evropu jako celek, kde si navzájem pomáháme v dobrém i zlém. Nakonec kolik především tyhle státy narvaly do našich ptákovin dotovaných EU. Nedivím se, že nečekali, že je obereme a pak pošleme do prdele, jako právě předvádíme s odmítáním kvót. Osobně mi to naopak smysl dává - že Německo je pro přijímání uprchlíků, ale nemůže na to být samo, nemůže živit svoje lidi, nás a ještě je.
   Fakt bychom se měli stydět, protože nevystupujeme v EU jako partner, ale jako parazit. (A osobně mi protiuprchlické protesty dílem přijdou i na téhle bázi - my přece máme být ti chudáčci potřební, ne nějaký kdovíkdo kdovíodkud.)

   Vymazat
  6. Geh,
   tak já k tomu přistupuji jako odpůrce EU; hlasovala jsem proti, eurofondy pokládám za ostudné a často amorální přerozdělování a velmi často za nesmyslné plýtvání. To, co předvádí EU, je dlouhodobé a hluboké prznění právního systému, se kterým nemůžu souhlasit. Tudíž rozhodně netrpím žádnou nostalgií k tomuhle trapnému spolku, který mimochodem rezignoval na vlastní obranu (když nic jiného, už tohle je u mne totální mínus) a který seshora nutí lidem něco, co nechtějí. Evropští politici si v hlavě vymysleli "euronárod", který neexistuje; v tomhle měl Klaus pravdu.

   My do té EU také dost odvádíme, sice jsme čistými příjemci, ale nemyslím, že by to bylo až tak jednoduché.

   Když ta diskuse o solidaritě a EU-dotacích vypukla, říkala jsem si, že tohle si měli v Bruselu zjistit včas, že když přijmou takový národ Švejků, dopadne to holt jako u Švejků.

   Slyšela jsem, že mohou přijít davy uprchlíků z Ukrajiny a pak budeme za solidaritu rádi. Nevím, je to možné. I když to nevypadá, že by naše země úplně rezignovala na ochranu hranic.

   K tématu:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-proc-naivni-ukrajinci-zadaji-o-viza-f1d-/p_zahranici.aspx?c=A150913_172813_p_zahranici_wag

   (OT: Líbily se mi Tvoje komenty u diskuse o ČT-agitce, ve smyslu, když posadím děcko k televizi, tak musím čekat, že bude vnímat realitu zkresleně.)

   Vymazat
  7. Já jsem původně také hlasoval proti, ale po půl roce práce v kultivované SRN s perským šéfem jsem dost obrátil. My nejsme především národ Švejků, ale váhavců a podvodníků. Reálný právní stát si dokážeme zničit dost sami, a kdyby tady nebyl tlak západu, tak už je tu dávno místo parlamentní demokracie jakási bezprávní oligarchická autokracie s demokratickou fasádou.

   Ale ať už jsem hlasoval, jak jsem hlasoval, tak jsme v určitém klubu západních zemí a jsme tam navíc dosti podmíněně. (Podívejte se kudy ve velkých korporacích vede hranice CEE - po Železné oponě. Proč - protože i NATO je "dvojúrovňové" - někde jsou reálné síly a někde nejsou a jsou tam jen papírové závazky. Apod.)

   Osobně já se cítím součástí tohoto Euronároda. To že většina Čechů ne je takový lokální provincionalismus kmene v kotlince, šovinismus, hloupost, neznalost jazyka. Pro vznik novodobé Indie ovšem též stačil politický národ v síle sotva promile obyvatelstva...

   Moje cesta k tomuto vnímání ovšem vedla přes práci v IT, nejprve ve startupu vedenému finančními konzultanty z Waterloo (EC-MC), pak ve velké tradiční velmi slušné americké hl.strojírenské korporaci, pak v dceři evropské společnosti, kde jsem kandidoval do evropské rady zaměstnanců a nakonec práce pro velkou dravou americkou IT korporaci. A mohu srovnávat - evropské hodnoty mají co do sebe.

   Vymazat
  8. Karle,
   když já si ty eurostáty a ani bruselské instituce neidealizuji, resp. neshledávám na nich nic tak moc oslnivého.
   To, co EU provádí s právem, je zhůvěřilost, k níž se prostě nemohu s čistým svědomím připojit. To, co provádí ve věci obrany, nelze posoudit, jelikož neprovádí nic.
   Demokratický deficit unijních orgánů, hloupá zemědělská politika (na každou krávu na louce je tolik dotací, že by se z toho uživila nejspíš jedna súdánská rodina nebo vesnice), výhledově krach evropské měny (to by člověk vymyslel i hlavou, že Německo i Řecko nemohou fungovat s jednou měnou, jenomže politika zvítězila) atd.

   A nyní vidíte, že i akceschopnost nulová, ať se podíváte na kterýkoliv problém (Ukrajina, Řecko, migrace), EU to neposune vůbec nikam, spíš to dělá ještě horší.

   Čím dřív se tento nesmyslný projekt zastaví, tím lépe, bohužel.

   Vymazat
  9. Ad Ghenna:
   - "Německo (jakož i další "bohatší" země EU) bralo Evropu jako celek, kde si navzájem pomáháme v dobrém i zlém. "
   Ano, prostému lidu to takto bylo servírováno. Ve skutečnosti jsme vnímáni jako trhy, které je vhodné ovládnout, podmanit a vytěžit. Naposledy to bylo vidět na naprosto šílených přístupových podmínkách, které byly nabídnuty Ukrajině. Bylo velmi správné, že je Ukrajina odmítla., protože to byla pomoc, která byla jednostranně výhodná a to nikoliv pro Ukrajinu, ale pro stávající země EU. Nebo kauza "Český cukr", vzpomínáte ? Taková "pomoc", která je mimořádně výhodná pro obě strany, jde pak ještě pomocí, nebo jde spíš o chladný kalkul a normální business ?


   - "Nakonec kolik především tyhle státy narvaly do našich ptákovin dotovaných EU."

   Kdosi dělal analýzu, ze které vyplynulo, že většina proinvestovaných peněz se obloukem vrací do kapes firem, které mají kořeny v bohatých zemích, takže sice jsme čistým příjemcem, ale reálný příjem je ve zlomcích toho, co se jeví býti příjmem. Navíc tyhle peníze kazí trhy, kazí charaktery a to nejen u nás, ale i v západních zemích EU a jedná se o jakousi podivnou formu společenské korupce.

   - "Nedivím se, že nečekali, že je obereme a pak pošleme do prdele, jako právě předvádíme s odmítáním kvót."

   Kdo koho obral a o co ? Lisabonskou smlouvou jsme my byli obráni o značnou část svéprávnosti a tato nám byla vnucena poměrně velmi nechutným způsobem. Zemědělství v EU je totálně rozvrácené, trhy jsou pokřivené, protože EHS se zvrhlo na levicový experiment a z EU se plíživě stával sovětský svaz západu.

   Kvóty jsou nehoráznost, ale daly by se zkousnout, kdyby se o nich začalo férově diskutovat na seriózní úrovni. Blekotat něco o přerozdělení pár tisíc uprchlíků, když na cestě je jich tak asi milion, je sprosté obelhávání občanů.

   - "Osobně mi to naopak smysl dává - že Německo je pro přijímání uprchlíků, ale nemůže na to být samo, nemůže živit svoje lidi, nás a ještě je."

   Německé blábolení od počátku nedávalo smysl, protože řešení není v tom, že Evropa ubytuje, nakrmí a integruje každého, kdo příijde. Není možné jeden týden tvrdit, že multikulti funguje (a rasista je každý, kdo tvrdí opak), pak zase že nefunguje, pak zase že s otevřenou náručí přijmeme každého, pak zase že zavřeme hranice, protože nápor nezvládáme.

   - "Fakt bychom se měli stydět, protože nevystupujeme v EU jako partner, ale jako parazit. (A osobně mi protiuprchlické protesty dílem přijdou i na téhle bázi - my přece máme být ti chudáčci potřební, ne nějaký kdovíkdo kdovíodkud.)"

   Nevím proč bychom se měli stydět. Od počátku se evropské veřejnosti neposkytují férové informace a východoevropská veřejnost ještě nezapomněla jak se čtou informace mezi řádky.

   Všimněte si, že silné země do rolí evropského prezidenta a evropského ministra zahraničí dosadily figurky o kterých není vůbec slyšet. Z toho je poznat, jakou těmnto funkcím přikládají váhu. Slyšet je o Merkelové, slyšet je o Hollandovi. O EU je slyšet, hlavně když je potřeba najít nějaké páky na neposlušné malé evropské země. Co EU dělá pro to, aby se situace v Sýrii uklidnila ?

   Co se týče rozvráceného regionu severní afriky - ne náhodou NATO v čele s Francií napadlo Lybii zrovna těsně po té, co se Sarkozy nedohodl s Kaddáfím na velkém obchodu pro Francouzké firmy, protože lepší nabídky dostal od Rusů a Číňanů. A obávám se, že nějak podobně nesluníčkově vypadá celá "evropská" zahraniční politika.

   Vymazat
 2. Dodávám ještě, že to není v Merkelové, ale v lidech, už před deseti lety, když jsem v SRN pracoval půl roku na projektu, tak jejich lidi si nesli zvláštní mindrák z WW2. Již nikdy násilí a být na každého milý a vstřícný. To je v nich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   děkuji. Mne právě zajímají zprávy přímo z místa, jak to vidí tamní lidé a podobně. Bohužel nevěřím českým médiím, resp. jimi podávané informace pokládám za zkreslené podle postoje toho kterého média.

   Že je Německo plné, tomu věřím. Je jasné, že není možné, aby mohli denně nalézt ubytování pro několik dalších tisíc lidí, další den zase, další den zase.

   To s tím příkladem pro nás, že se máme přidat - to je zajímavé. Třeba ČR zastává celkem konzistentní postoj, že se nepřidáme, stejně tak Británie a některé další země. Takže nemyslím, že by Němce něco opravňovalo si myslet, že se přidáme. Momentálně nám to míní dát příkazem přes kvóty.
   Ale jak chtějí vyřešit to, že se k tomuto jejich snažení nepřidají sami migranti, které ani nenapadne zakotvit v ČR? Leda bychom je tady opravdu uvěznili?

   Vymazat
  2. Mindráky Němců já ovšem pokládám za jejich věc, ostatně mohou si za něj sami. Jakýkoliv mindrák je v mých očích rozhodně neopravňuje k tomu, aby diktovali ostatním zemím, jak se mají chovat.

   Vymazat
  3. Tak, že jim nabídneme alespoň trochu blízké podmínky těm jejich. Že je budeme chtít. Atd. Oni nelegální imigranti to tam nemusí mít ani tam lehké. Oni se tam potřebují legalizovat. A pokud se jim to nepovede, tak by se jim u nás mohlo líbit více. Legální migranti tam mají dávky a zatím nesmí cca rok pracovat (myslím, že kvůli možnosti návratu, a i jako ochrana německého trhu práce),

   Vymazat
  4. Pravidlo, že někdo, kdo odněkud utekl za lepším životem, nesmí pracovat, mi připadá úplně uhozené.
   To je to první, co bych podporovala - aby si ti lidé hledali práci, která jim umožní vydělávat si na živobytí a nebýt odkázán na dobročinnost.

   Usídlit někde statisíce lidí a nedat jim možnost pracovat - jestli oni Němci si cíleně nezadělávají na další mindrák:-(

   Vymazat
  5. Tyto dvě odpovědi patří o jedno vlákno níž.

   Vymazat
  6. Co jsem tak četl, tak je to tak v řadě zemí, možná i tady. Teoreticky to má umožnit těm lidem mít prostor pro integraci. Ale snad jen v Norsku jsou to povinné kurzy...

   Vymazat
  7. Jaká integrace?
   Pokud se nevzdají víry a jazyka, není integrace možná. A oni se toho nevzdají.
   Milan

   Vymazat
  8. Zase pokud by ti lidé měli v plánu se vrátit, až skončí v Sýrii válka, což by mi připadalo logické - že se chtějí vrátit domů, tak nemá integrace význam a jde jen o to, aby ten čas někde přečkali.
   Jenže nevíme, jak dlouho to bude, a také nevíme, zda se chtějí vrátit.

   Vymazat
  9. Milane, ujasněte si pojmy intergace, zachování si vlastní identity, tedy i víry a asimilace, kdy se jedná o naprosté splynutí.
   bez nicku

   Vymazat
  10. Já jsem si z diskusí s německými kolegy odnesl pocit, že Němci mají tendence následovat své vůdce a Němci celkem nekriticky baští to, co jim politici a média servírují. A nemají problém s tím, že dnes vedení říká A a za půl roku (nebo i za týden) vedení bude říkat B, protože situace se změnila. A vůbec je nezaráží, že B je stejný nesmysl jako bylo A. Ano, diskutují, argumentují, ale jakmile jednou vedení rozhodlo, tak už se nediskutuje a rozhodnutí je akceptováno a podporováno.

   Diskutoval jsem s nimi o řecké krizi dříve, než krize propukla naplno. A já jsme byl ten pomýlený, kdo tvrdil, že to nemůže dopadnout dobře, protože Řecko není Německo a Řekové nejsou Němci.

   Diskutoval jsem o Energiewende a neudržitelnosti alternativní energetiky a já jsme byl ten pomýlený, kdo tvrdil, že bez velkých (vodních/jaderných/uhelných/plyn spalujících) zdrojů to nepůjde – nyní Německo jaderné zdroje masově nahrazuje uhlím (a zemním plynem) a posiluje svou závislost na Rusku.

   Diskutoval jsem s nimi o sebevražedné energetické závislosti na Rusku a dozvěděl jsem se, že jsem pomýlený, protože Rusko je dobrý obchodní partner a není a nebude důvod, aby s nim Německo a zbytek Evropy nebyl zadobře.

   Ve výše uvedeném kontextu je nutné vnímat podraz jménem NordStream-2 : Zatímco mnohé evropské firmy tvrdě doplácí na sankce uvalené na Rusko a zpětné ruské embargo na dovoz věcí EU, tak někteří jsou si rovnější. Sankce neplatí a když jde o německou energetickou bezpečnost, tak Rusko je dobrý obchodní partner. Díky NordStream2 mohou Rusové udělat problémy Ukrajině, Polsku, Slovensku, ČR, aniž by se to Německa, Nizozemí, Francie, Belgie jakkoliv dotklo. Snaha západní Evropy v čele s Německem zajistit si energetickou bezpečnost je pochopitelná. Ale nemohu se současně tvářit, že na někoho uvaluji snakce a současně uzavírat strategická partnerství. To je pokrytectví, podvod a podraz. Všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější. Kde je ta solidarita, které má Německo plná ústa ?

   Německo samozřejmě ruský plyn potřebuje a bude ho potřebovat čím dál tím víc, protože na zemní plyn mohou běžet rychle reagující elektrárny, které jsou kriticky nezbytné pro rychlou kompenzaci výpadků nespolehlivých alternativních zdrojů. Ale z dlouhodobého hlediska tím nejen Německo prohloubilo svou energetickou závislost na Rusku, ale především umetlo cestičku pro budoucí nový pakt Ribbentrop- Molotov.
   Je potřeba nezapomínat, že Německo střední a východní Evropu kdykoliv vymění s Ruskem za trochu zemního plynu.

   Vymazat
  11. Bez Nicku: Já v tom přeci mám jasno. Kdo se chce integrovat, toho vítám. Kdo chce pobýt jen chvíli, toho toleruji. Ale kdo chce sem k nám přinést svoji "kulturu", toho hodlám vyhánět, před tím se hodlám bránit i se zbraní v ruce.
   Milan

   Vymazat
  12. Problém je Milane, že tohle už je imho xenofobie na hranici nezákonnosti. Protože nemáme přeci právo někoho nutit do naší kultury. Mohu po něm chtít dodržování těch důležitých a v demokracii nutných pravidel, které jsme vtělili do zákonů. Ale ostatní prostě mám povinnost snést. Češi jsou strašně netolerantní. a musím říci, že si to užívám už jako evangelikální křesťan: Pro mnohé jsem už jako křesťan tmář a bludař. Navíc mnozí z našich třeba veřejně pořádají evangelizace (psal jsem knížku o shromažďovacím právu pro církve), což může mnohé štvát. A nepodporovat jinakost znamená pro mne podřezávat si větev svobody...

   Vymazat
  13. Karle,
   ale nemyslíte, že na hranici nezákonnosti, nebo až za ní, je "jejich" (omlouvám se za zkratku) kultura?
   Co takové právo šaria?
   Co pro nás nepřijatelný vztah k ženám?
   Co mnohoženství?

   To, o čem hovoříte jako o jinakosti, např. evang. křesťanství, jsou jiné názory, jiná víra, jiné přesvědčení, které však lze naprosto splavně realizovat v rámci našeho stávajícího právního i hodnotového systému. Myslím, že pan Milan hovoří trošku o něčem jiném.

   Jinak já zase nemám pocit, že Češi jsou "strašně netolerantní". Nejsem si jistá, že to lze takto formulovat. S určitými názory tady sice budete trochu za podivína, ale ve společnosti můžete pořád fungovat celkem pohodlně.

   Vymazat
  14. Tvrdit, že jsme netolerantní a xenofobní je zločin, popsaný v trestním zákoně (hanobení národa podle § 355).
   Navíc to není pravda. Přijali jsme Řeky (tisíce lidí, část se vrátila do Řecka, část se asimilovala /cca 8 tisíc/ a dodnes s námi žijí). Přijali jsme Rusíny, Ukrajince, Volyňáky, Rumuny, Maďary. Přisly k nám desetitisíce Vietnamců, dále Kambodžané, Mongolové, Korejci, Číňané, Rusové, Bělorusové... všichni tady žijí a na žádnou xenofobii a rasismus si nestěžují. Dokonce ani ty židovské pogromy jsme nedělali a ani Židy jsme neutiskovali (ovšem dělali to Němci u nás dočasně pár set let žijící).
   Kdo chce žít v Čechách, musí počeštit, kdo chce žít na Moravě, musí se pomoravštit. Pokud se nechce stát Čechem (ať již českým či moravským nebo slezským), nechť z České republiky odejde. Nemůže-li, můžeme mu na chvíli pobyt u nás umožnit, než se situace v jeho zemi uklidní a on se bude moci vrátit, ale ne nechat je vytvořit národnostní menšinu, která nás začne svými nároky utlačovat.
   Milan

   Vymazat
  15. Češi a netolertantní ? Češi spíš odmítají být politicky korektní. Čechům se dá vyčítat kde co, ale zrovna netolerantnost bych si nevybral.

   Vymazat
 3. Kamarád byl v rámci křesťanské pomoci v Řecku pomáhat persky mluvícím uprchlíkům. Jsou to lidi z Afghánistánu, většinou mladá střední vrstva, která prodala co mohla a balíkem dolarů v kapse se snaží dostat do Evropy. A s těmi dolary platí převaděčům atd. Mají mobil a nejasné informace od přátel, kde je v Evropě nejlíp. Vyloženě se těch lidí z humanitárek ptali, jak se žije v té zemi a v druhé...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co jim ti lidé z humanitárek odpovídají? Že v ČR se žije špatně?
   Tady se přece stále žije 100x lépe než ve válečné Sýrii.
   Tak proč ten dav skanduje "Germany, Germany"?

   Vymazat
  2. To jsou často amíci. Ti moc CEE neznají. Ale uprchlíci běží za svými., kteří jim vyprávěli o Germany.

   Vyprávěl o obrácení jednoho na základě modliteb za jinou rodinu, která se pak hladce dostala do Německa. A tak uvěřil, že Ježíš je mocnější než bůh islámu.

   Vyprávěl třeba o otci a synu, kteří se vydali na cestu připravit podmínky a bezpečný přesun pro manželku s mladším dítětem.

   Jinak v ČR se dobře pro ně nežije. Zavřeme je za dráty a sebereme jim mobily a peníze. Dokážeš si představit ten mazec, když jim najednou zmizí ze Skype. Němci je napřed umístí, zabezpečí a pak teprve řeší pobyt. Neomezují je.

   Jinak pro většinu pravověrných jsou odpadlíky od islámu, když jdou do Evropy. Ale pokud jim někdo namluví, že se mohou vykoupit džihádem...

   Vymazat
  3. Karle,
   ale žadatelé o azyl mají u nás mírnější podmínky, než ti, kteří sem přišli ilegálně a zároveň o azyl nepožádali, ne?
   Myslela jsem, že žadatelům o azyl se zde tak špatně nežije.

   Vymazat
  4. Chris, obávám se, že celkem hnusně zacházíme i s legálními žadateli o azyl, protože mnohý český úředník si zgustne na chudákovi, který se nemůže bránit.

   Vemte si jenom jak dlouhodobě nefunguje systém žádání o víza a vedení státu je úplně jedno, že náš stát už několik let vhání veškeré legální žadatele o vízum do rukou mafií. Schválně si zkuste roli žadatele o vízum - jestlipak dostanete volný termín ?: https://visapoint.eu/

   Opravdu za těch několik let nikdo nedokázal ani vymyslet ani okopírovat funkční systém ? To je naše ministerstvo plné naprostých debilů, nebo jde o další důkaz totálního zkorumpování státního aparátu ? Jiné vysvětlení nevidím.

   Mimochodem, o tom, že ze systému visapoint profitují podvodníci se psalo už před 4mi roky a dodnes se nezměnilo nic a MZ se tváří, že problém neexistuje. Mimochodem, jednu dobu byl ministrem i Karel Schwarzenberk a ani za jeho vlády na ministerstvu to nikomu nepřišlo divné ...

   Vymazat
  5. Pefi, slučujete dohromady dvě věci, které jsou velice odlišné. Na jedné straně jsou žadatelé o azyl, kdy vyjádření o zgustnutí si, s dovolením, beru osobně, jelikož jsem azylovou problematiku dělala deset let. Troufám si říct, že na žadatelích o azyl a hlavně azylantech jsme si vážně zgustnout nedovolili, neb bychom se shora s hodně zlou potázali.

   Víza jsou záležitost jiná. Obojí řídí někdo jiný. Azyly dělá ministerstvo vnitra, víza potom Ministerstvo zahraničních věcí a Policie. Je bez debaty, že ten systém je na nic a s těmi pořadníky se skutečně kšeftuje. To nepopírám a osobně jsem hodně rozezlená, že dodnes nikdo nedokázal nastavit systém, který by těm podvodníkům nenahrával do karet. Je to vlastně stejné jako s těmi převaděči. Do náručí podvodníků a vykuků jsou vháněni lidé, kteří jen chtějí jít za lepším životem.

   Vymazat
  6. Ivano, před pár lety jsem byl asistovat známým na cizinecké policii při vyřizování nějakých papírů. Bylo to něco neskutečného. A co jsem tak nedávno slyšel, tak v podobném duchu je cizineckou policií servis poskytován dodnes a cizinecká policie spadá pod MV, takže zázraky nečekám.

   Vymazat
  7. Jak co spadá pod MV .... A je potřeba rozlišovat azylové a cizinecké řízení. Jsou to dvě odlišné věci. A to i tím, jak a co se řídí. Takže, prosím, neslučujte to. Děkuji

   Vymazat
  8. Já nemám o těchto procesech skoro žádné informace, tak se k tomu nemůžu vyjádřit.
   Ale čtu:-)

   Vymazat
  9. Já osobně bych asi řekla, z vlastní zkušenosti. Řízení o vízech a povoleních k pobytu: Je toho hodně, ty lidi jsou fakt asi dlouhodobě přetížení, čímž pádem frustrovaní. Pamatuju si jednu paní, která tam pracovala, a která všem mladým holkám, co si myslely, že si budou honit ego na cizincích říkávala: Uvědomte si, že nebýt jich, nemáte práci.

   Ale zpátky: Té práce je hodně, je náročná, je finančně dost podhodnocená. Ten tlak, kterému jsou holky denně vystaveny není vůbec jednoduché ustát, navíc za ty peníze. Ano, nemusí to dělat. Ale dělají to. Nechci je omlouvat, protože ponižování těch lidí na druhé straně neomluví nic. Na druhou stranu to snad poslouží jako určité vysvětlení. Ta frustrace je tam prostě na obou stranách. Věřte, že i ony si vyslechnou spoustu nespravedlivých nařčení, urážek a sprostých slov. Mnohdy za věci, za které nemůžou. Jen těch keců, jak je ta procedůra nastavená. Jakoby ty holky ten zákon psaly. K tomu jsou pod tlakem od vedení. Zkuste na to pohlédnout z obou stran. Kdyby to tak udělal každý, určitě by se lépe žilo oběma stranám :-)

   Vymazat
  10. Mohu jenom dodat, že moje sestra je dlouhodobě usazená v zahraničí, v jedné hodně vyspělé zemi mimo EU. A tedy ty procedury, kterými musela projít, byly dost náročné, a to ještě nevím vše, jen vím, že sháněla kdejaké potvrzení a papíry, týkající se vzdělání, pracovní praxe, finančního zabezpečení a i myslím že zdravotního stavu, no prostě hodně toho bylo.
   Mimo jiné si pamatuji, že povolení k dlouhodobému pobytu si musela vyzvednout v jiné zemi, mimo území daného státu. No a podřídila se té proceduře, protože tam zkrátka chtěla žít a respektuje tamější zákony.

   Vymazat
  11. Já bych zase rozlišovala standardní situace a tuto krizi.
   Chápu, že státní zaměstnanci, nejen úředníci, ale třeba i policisté, kteří tu krizi v jednotlivých zemích řeší, toho mají nad hlavu. To je spíš s podivem, že ještě nedošlo k horším incidentům v přijímacích střediscích a táborech, třeba v Řecku nebo v Maďarsku, protože to musí být nápor na nervy pro všechny, kdo tam pracují.

   Vymazat
  12. Doplním jen, že množství papírů k pobytu u nás je hodně obdobné :-). Včetně toho, že o pobyt se žádá mimo území a mimo území se vyzvedává. Je to už standardní procedůra.

   Vymazat
 4. Jinak si myslím, že De Mesier k nám přesměruje uzavřením hranic část toho boomu jaksi "samočinně". Ať si to užijeme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď po uzavření hranic se bude je s hrůzou čekat, kde se koridor ucpe, kde se ti lidé nahromadí, a co se stane. Které zemi zůstane v ruce ten "černý petr".
   Maďarů je mi líto; ze zpráv jsem ale vůbec nepochopila, co by tedy měli dělat, aby se Bruselu a Berlínu zalíbili a co by podle EU bylo správně.

   Vymazat
  2. Moje prognóza je následující:
   Jelikož nelze uprchlíky z hranic teleportovat zpět, tak by se ČR měla velmi rychle připravovat na to, jak ubytuje 10 až 30 tisíc lidí, z nichž většina neumí žádný světový jazyk, má jiné kulturní, hygienické a stravací návyky, než my a navíc jsou mnohdy navzájem nesnášenliví. Zima se totiž blíží.

   A kromě toho, že je budeme muset ubytovat, udržet v teple a nakrmit, tak je také budeme muset nějak zabavit, protože kdo si hraje, nezlobí.

   Pokud v tisku vidím zprávy o tom, že se chystá nová ubytovna s kapacitou řádově stovky míst, tak si říkám, jestli si někdo vážně myslí, že to bude stačit.

   Vymazat
  3. Pefi,
   ta nadcházející zima mi také dělá starosti.
   Upřímně, v létě, jaké právě proběhlo, kdy se dalo bez problémů nocovat venku celé týdny, to mohl být pro některé dobrodružstvíchtivé mladíky docela dobrý zážitek, vyrazit si na cestu do vysněné Evropy. Ale co teď v zimě?

   Vymazat
  4. A jak je zabavíme, pokud pracovat nemohou, nebo možná ani nesmějí, podle předpisů té které země? Pokud neumí jazyk a třeba nic, co by zde uplatnili?
   To tedy netuším.
   A zavření frustrovaní lidé na jenom místě, bez jakékoliv smysluplné činnosti a bez perspektivy... to má být ta naše "pomoc uprchlíkům"?

   Vymazat
  5. Naši socialističtí poslanci napříč stranami dělají už 20 let vše proto, aby nebylo možné jen tak dát práci někomu, kdo je vůbec ochotný pracovat.

   Já bych třeba potřeboval posekat zahradu a udělat výkop, ale najmout si na to někoho bez živnostenského listu, to bych taky mohl dostat pokutu čtvrt mega za nelegální zaměstnávání ...

   Takže budu čekat až si potenciální pracovník vyřídí doklady, pracovní povolení, živnostenský list, datovou schránku a ... a pak od nich budu smět chtít práci. Není nad sociální jistoty. Bravo!

   Vymazat
  6. Taky bych určitě mohla zaměstnat někoho na úklid domácnosti, protože v poslední době opravdu nestíhám.

   To je právě to, jak já bych si představovala tu integraci - žádné ubytovny, azylová zařízení, koncentraci lidí, ale ubytování v podstatě v soukromí, děti do školek a škol, kde rychle pochytí jazyk, otec do nejbližší dílny pracovat... prostě zamíchat se mezi lidi.
   Ještě jsem se neseznámila s řešeními a návrhy, které pro uprchlíky připravila církev, ale už předem si myslím, že to bude lepší, než co chystá stát. Církev má tyto věci většinou dobře promyšlené a umí to dělat chytřeji a efektivněji než stát.

   Vymazat
  7. Děti do škol musí. Jsou na našem území, musí plnit povinnou školní docházku jako české děti.

   Vymazat
  8. Ivano,
   ale vidím rozdíl mezi tím, když je jedno syrské dítě mezi českými dětmi, kde rychle pochytí češtinu, než když je zřízena škola třeba v rámci azylového zařízení. Tedy, vlastně nevím, jak to se vzděláváním dětí azylantů je, jak je to organizováno. Preferovala bych první způsob.

   Vymazat
  9. V Itálii většinu domácích sociálních služeb dělají údajně ilegálně uprchlíci z předchozích vln, protože oficiální sociální služby jsou drahé.

   Jinak již před delší dobou jsem osobně došel k závěru, že ilegální práce je protimluv. Imho je právo získávat prostředky na obživu sebe a rodiny prací základním lidským, nikoli občanským právem. Tj. může být nezdaněná práce, nelegální pobyt, zneužívání pozice silnější strany apod. ale nikoli nelegální práce.

   Vymazat
  10. Karle,
   to je sice pěkný teoretický konstrukt, ale řekněte to ministryni práce nebo ministrovi financí, a obávám se, že nepochodíte.

   Každopádně pokud mají azylanti v Německu zakázáno pracovat, jak bylo myslím zmiňováno někde výše, tak je to ještě hloupější politika, než jsem se domnívala:-(

   Vymazat
  11. Chris, ty děti chodí normálně do českých škol + je jim poskytováno doučování češtiny ...

   Vymazat
  12. Ten zákaz práce v azylovém řízení v ČR vznikl proto, že hlavně Ukrajinci si tímto způsobem legalizovali svoji nelegální práci zde. Bylo jednodušší, než si vyřizovat pracovní povolení (a tím se oklikou vracím k těm vízům, což je potom na delší debatu) požádat o udělení azylu, čímž pádem člověk získal legální postavení na území a mohl pracovat. V tom náporu žádostí, které tehdy byly, trvalo to řízení poměrně dlouho. V okamžiku, kdy se žadatelům o azyl zakázalo pracovat po dobu jednoho roku (jde pouze o případ postavení žadatele, pokud dostane azyl, pracovat již může, nebo pokud se řízení táhne déle, než rok, může ten druhý už do práce) počty žádostí především u ukrajinských příslušníků spadly k nule.

   Vymazat
  13. Díky za info, já toho o těch procedurách fakt nevím, zákon o pobytu cizinců mne odradil od pohledu:-(

   Vymazat
 5. Christabel, jak můžete jako právnička ve veřejně přístupné počítačové síti napsat, že jsou Němci národ, v jehož lidskost nemůže věřit nikdo...když jim někdo řekne vyhánět, zabíjet, Němci ho samozřejmě uposlechnou ?
  Nevíte, že hanobení národa je trestný čin, který trestá § 355, v tomto případě až 3 lety vězení ?
  a. bez nicku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co z toho, co Chris napsala, není pravda ?

   Chris někoho hanobila ? Já to tam nevidím. Chris napsala, že Němci jako
   národ mají zvýšenou tendenci chovat se jako stádo následující a respektující své vůdce. To je zkušenost jak historická, tak i třeba i moje současná, vyplývající z diskuse s omezeným počtem velmi inteligentních německých technicky vysoce vzdělaných lidí. Je to vlastnost, který jim umožňuje být o dost efektivnější, než jiné národy, ale má to i svá historicky prokázaná negativa.

   Mi se v životě vyplácí respektovat rčení "Co se stalo dvakrát, stane se i po třetí". Všimněte si například jaké je dlouhodobé vystupování Martina Schulze, což je rovněž vrcholný představitel německa, který se vydral do funkce předsedy EP a bude se nepochybně drát dál směrem k moci. Demokrata tělem i duší si tedy představuji úplně jinak.
   Zlatá Angela Merkelová ...

   Vymazat
  2. Aby bylo jasno, nemyslím si, že by Německo rozpoutalo další světovou válku. Ale postupně s tím, jak se oklepávají z historických traumat, roste tendence jako každá světová velmoc páchat kolem sebe univerzální dobro, které čirou náhodou bude výhodne především pro ně samé. Že to dobrou budou páchat skrze EU, na věci nic podstatného nemnění.

   Je velmi dobře, pokud ČR hledá spojence především v zemích V4, protože s těmi nás pojí historická zkušenost. A Polsko je jediná země V4, která díky své velikosti není v EU politickým trpaslíkem.

   Vymazat
  3. Už se třesu strachy, že mne zatknou:-)
   Jestli bych si neměla jít zabalit zubní kartáček?

   A rozhodně jsem to napsat mohla, máme přece svobodu slova a naštěstí jsou kolem všichni Charlie, takže se za ni budou bít až do večeře:-))

   Já jsem nenapsala, že v německou lidskost nemůže věřit nikdo, ale že v ní nemůže věřit ten, kdo si zachoval historickou paměť.
   A za tím si stojím. Když se schválí zákon, že Židé jsou méněcenná rasa, tak Němci jdou a zacházejí s nimi jako s méněcennou rasou. A když vedení řekne, že mají uprchlíky vítat, tak jdou a vítají je.

   A ano, souhlasím, německý smysl pro pořádek a dodržování zákonů je pro ně v lecčems užitečný a přínosný.
   Stejně tak jejich touha vládnout Evropě zůstává stejná, tanky se to nepodařilo, ekonomicky se to daří mnohem lépe.

   Pefi,
   osobně si myslím, že Němci si z těch traumat vytvořili takovou civilizovanou slupku, jenomže ta slupka je v jejich případě hodně tenká. Ona je tenká u lidí obecně, stačí málo a lidé se k sobě začnou chovat jako barbaři, ale v tomto případě bych se bála, že to platí dvojnásob. Ráda bych se mýlila. Snad se mýlím...

   Vymazat
  4. Milá paní Christabel, i já jsem zažil absurdní udání.
   Až Vás zatknou, dejte vědět, udělám pro Vaši záchranu vše, co bude možnél.
   Jen se tomu nesmějte předem. Mně a mé rodině to velice ublížilo, jakkoli to bylo absurdní udání.
   Milan

   Vymazat
  5. Pefi, nepravdivé je každé paušalizující tvrzeni.
   Je proto dost primitivni říkat, že Romové kradou, kněží jsou pedofilové, Němci by samozřejmě zabíjeli.
   Nejsme v Americe, kde je svoboda slova absolutni, to by právník vědět měl a respektování zákona na právnickém blogu se očekavá :-).
   a. bez nicku

   Vymazat
  6. Milane,
   máte pravdu. Nebudu se tomu smát, je to skrytá výhrůžka.
   Navíc je docela možné, že tenhle anonym by mne klidně udal a ještě by ho blažilo, že to dělá pro blaho lidstva. O to jde totiž především.

   Vymazat
  7. Chris, policie prý každý den dostává desítky udání.

   Anonyme: "Němci mluví německy" je také paušalizující tvrzení. Myslíte si, že je možné prohůlásit ho za nepravdivé jen proto, že neplatí pro zcela každého němce ?

   Mimochodem, ani v USA není svoboda slova absolutní v tom smyslu, jak to asi chápete vy.

   Když se po revoluci v rakouských obchodech obejvily cedule"Češi nekrást tady", tak mě v hloubi duše nenapadlo vyčítat těm ubohým obchodníkům, že nás hážou do jednoho pytle, pouze jsem se styděl za svoje spoluobčany.

   Taky jsem si užil pár nepříjemných chvil, když mě v zahraničí považovali podle přízvuku za Rusa. Ale místo abych domácí obviňoval z diskriminace, tak se snažím kultivovat svoje spoluobčany, aby se nechovali v zahraničí jako pitomci, kteří nám dělají ostudu.

   Mimochodem, pašalizace je součást evoluční strategie, nrení dokonalá, zato je velmi funkční. Až mě tříkrát po sobě na ulici přepadne zelenooká zrzka, tak se začnu bát zrzek, zatím se ovšem budu bát romů - paušalizace na základě neveselých životních zkušeností. Mimochodem, milý anonyme, už jste měl někdy u krku nebo oka nůž ?

   Vymazat
  8. Pefi,
   děkuji.
   To víte, anonymové jsou vždycky nejchytřejší, s tím nic nenaděláme. A když nejsou nejchytřejší, tak jsou stejně nejchytřejší.

   Já nějak nevím, co řeší, když jsem do své úvahy formulovala otázku, že se divím, že uprchlíci nemají vůbec žádné obavy, které bych třeba já měla. Ale ono je možná i to zakázané. Obavy mít nelze, historii připomínat nelze, otázky klást nelze. Ale jinak Charlie, že.

   Což mi připomíná, že ta žumpa zase perlí:
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/380517-charlie-hebdo-si-dela-legraci-z-utopeneho-ajlana.html

   Vymazat
  9. " ... uprchlíci nemají vůbec žádné obavy, které bych třeba já měla...."

   Vy jste k-stratég, mnoho z nich budou r-stratégové.

   Viz wikipedie:
   "Jako r-stratég je označován organismus, který ve své životní strategii uplatňuje vyšší důraz na rozmnožování a mobilitu potomstva, přičemž kvalita a konkurenceschopnost je odsunuta do pozadí. Typický r-stratég je organismem obsazujícím narušená stanoviště – jedná se o primární fázi sukcese. Písmeno r je matematický symbol pro rychlost reprodukce (rate of reproduction).

   R-stratégové:
   Mezi početným potomstvem r-stratéga panuje vysoká úmrtnost. U živočichů to znamená relativně mnoho mláďat a zredukovanou péči o ně. Potomstvo r-stratégů musí být pohyblivé, aby mohlo najít a rychle obsadit vhodné stanoviště."

   https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivotn%C3%AD_strategie

   Vymazat
  10. Pefi, anonyme s nickem, :-), i paušalizováni v Nemci mluvi německy, je nepravdivé. Jistě ale chápete, že je v tom podstatný rozdíl.
   Vy vite, v jakém smyslu chápu svobodu projevu v USA já. V tom případě OK. Oba také víme, že princip a realita není vždy totéž.

   Christabel, to, co píšete ohledně udávání, je krásný příklad projekce neboli efektu zrcadla. Člověk (neuvědoměle) připisuje své vlastni postoje jiným, promítá do nich své vlastní já. Jednoduše řečeno - podle sebe soudím tebe.

   Odkaz na Charlie je ukázkou toho, kam až můze vést svoboda projevu bez tabu.
   a. bez nicku

   Vymazat
  11. ???
   Já nemám žádné postoje ohledně udávání nebo vyhrožování udáním. Nikdy jsem to nedělala a nemám to ani v plánu.

   O nějakém neuvědomělém připisování někoho něčemu se bavit neumím, takové duševní sebezpyty jsou pro psychorachejtle. Jaká projekce, jaký efekt zrcadla, to jsou nějaké nesmysly.

   Pefi,
   doporučuji Vám na to nereagovat, jsou to nějaké provokace, nemá to hlavu ani patu.

   Vymazat
  12. Christabel, nevíte ? Tak připomínám:
   14.9. v 16:36
   "Tenhle anonym by mne klidně udal a ještě by ho to blažilo..."

   Myslím také, že Pefi nepotřebuje radit, na co má nebo nemá reagovat, je to velký chlapec.;-)
   a. bez nicku

   Vymazat
  13. No však to je pravda.
   Dát si tu práci hledat v blogovém článku hanobení národa, hledat k tomu paragrafy, k tomu musí být nějaký důvod. Nemyslím, že by to dělal někdo, kdo to má v hlavě zcela v pořádku.
   Tudíž měl pravdu komentátor, který mne upozorňoval, že si z toho nemám dělat legraci.

   Pefi,
   omluvte prosím neukázněného diskutujícího, který porušuje pravidla diskuse.

   Už to brzy skončím, je to mimo téma, plevelí to diskusi a ubírá místo lepším komentářům.

   Vymazat
  14. Zapnu dočasně schvalování komentářů, ať nekrmíme trolly.

   Vymazat
  15. Tedy ale když to seřadím:
   Někdo napíše do komentářů zjevnou výhrůžku o možnosti být potrestán za názor. Já z toho mám legraci, pan Milan mne upozorní, že legrace není namístě. Já tedy připustím možnost, když si to přečtu důkladněji, že to může být problém.
   Následně jsou moje slova nesprávně citována - psala jsem to jako potenciální možnost, nikoliv jako jistotu, že "mne klidně udá", načež se dozvím, že do toho projektuju své tendence.
   Tak to je tedy asi další chyba v Matrixu:-))

   Vymazat
  16. Milá paní, oni takhle ale myslí a hlavně jednají.
   Jste-li v jejich očích pro své názory nepřítel, je vše proti Vám plně ospravedlněno. A jakékoli připuštění toho, že byste občas mohla mít pravdu nebo třeba být i trochu slušným člověkem, je pro ně zrada.
   Je to ten typ lidí, kteří dělají z převratů revoluce a z revolucí jatka.
   Milan

   Vymazat
  17. Každopádně jako ukázka manipulativního chování je to naprosto dokonalé. Nakonec to totiž vypadá, že udáním a tresty zde vyhrožuji já, protože do toho "projektuji své vlastní já".

   Takže z toho zase vyjde takový plivanec. Ne že by mi to nějak vadilo, ale pokládám to za velmi zajímavé.
   To je dokonalá námitka s tím efektem zrcadla, protože takhle lze cokoliv obrátit proti komukoliv.

   Vymazat
  18. Christabel, jak je videt, vy asi opravdu neznáte ani ty nejzákladnější pojmy z psychologie, jako je :
   projekce - regrese - agrese; tj. promitnuti vlastního stínu do druhého - chovat se v situaci frustrace jako ditě (obrazně dupání s kolínky u sebe) - prudké napadání zdroje frustrace. To vše občas, a konkrétně zde, děláte.
   Proto doporučuji vycházet přímo z inkriminovaného komentáře (ze 13.9. ve 13:32) a nikoli z toho, co vám Milan našeptal.
   Zjistíte, že tam není řeč o žádném "udání", pouze podiv nad tím, že advokátka nezná § 355, dříve
   § 198, což je v připad právníka mnohem vážnější než neznalost pojmu projekce. :).
   Co říkáte v článku si samozřejmě myslet můžete, považuji ale za poněkud neprofesionálni to psát.
   a. bez nicku

   Vymazat
  19. Tak, psycholožko, právničko a všechno ostatní:
   1. o tom, zda dané ustanovení trestního zákona znám, či nikoliv, nelze z článku dovodit nic, protože o tom tam nic není, tudíž veškeré soudy v tomto směru jsou nesmyslné,
   2. o žádné agresi z mé strany zde nemůže být ani řeči, k žádné nedošlo a nikoho jsem nenapadla - narozdíl od tebe,
   3. na to, abych si myslela, co si myslím, nepotřebuji od nikoho povolení.

   Připadáš si OK?
   Visíš tady denně, od rána do večera, třeba 8x, 10x nebo taky 13x, ve všední den i ve svátek se připojuješ. To si myslíš, že je normální? Najdi si jiný smysl života, než tady pořád šmírovat a čekat, co kdo napíše, abys ho mohla chytat za slovo. My se tady scházíme, abychom si vyměnili názory. Jakým názorem jsi do této diskuse přispěla? Přesně žádným.

   Už ti tady nepovolím ani jediný komentář. Tohle si nezasloužíme, ani já ani ostatní.
   Konec.

   Vymazat
  20. Milá Christabel,
   po návratu z cesty dodatečně pročítám Tvoje dalši mně určené extempore a opět přemýšlím, co tím potřebuješ sama sobě dokázat.
   Jak je možné, že se do srdce věřící, které by mělo být plné lásky, vejde tolik animozity ?
   Proč nedokážeš tolerovat názorové oponenty a máš potřebu je cenzurovat, vytlačit, znectít ?
   Mít moc umlčet kritiku tím, že ji smažeš, Ti přináší uspokojení ?

   Ano, psychologie je jedním z mých koníčku již od studentských let, ale poradnu "péče o tělo a duši" otevřít nehodlám. Zasahovat (dokonce za penize) svými radami i do intimních vztahu druhých už teprve ne. Chápu, že Ty mé rady nepotřebuješ, to vše máš doma a jistě zdarma...
   Dobrou literaturu bych ale doporučit mohla.

   Tvůj blog je smyslem života, jak se zdá, pro Tebe a jsi ochotná mnohé mu obětovat. Pro mne byl příležitostí lépe Tě poznat a také rozptylenim, většinou při nezáživné praci u "pracovniho" počítače, kde si ho četlo víc lidí. Ti zdejší v překladu a často s podivem, ti z Čech, kteří Tě znají, se zájmem. Netušila jsem, že se tomu říká "šmírování", domnívala jsem se, že když někdo veřejně publikuje, je to proto, že chce být čten.
   Bez nicku

   Vymazat
 6. Diskusi jsem zatím neměla čas pročíst, ale jen poznámka k těm kvótám. To neznamená, že je tady budeme držet. Tedy znamená to to, že si je podle kvót přerozdělí státy EU k azylovému řízení. Tedy si spravedlivě přerozdělí počet žádostí, které budou řídit. V okamžiku, kdy dojde k udělení, už toho člověka tady nikdo nemůže držet a počítá se s jeho případným pohybem jinam, za rodinou, svojí komunitou nebo přáteli. Jde tedy o jistou spravedlnost v tom řízení, aby v jednom státě úředníci nepadali na hubu a v druhém se nerejpali v uchu a nekoukali, cože se to děje u sousedů.

  Diskusi pak ještě dočtu a možná něco napíšu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To co píšete zní sice hezky, možná je to dokonce i v tuto chvíli pravda, ale z hlediska dlouhodobé udržitelnosti je to čirá fikce.

   Atraktivní země nebudou schopné takové množství azylantů zadministrovaných v neatraktivních zemích pojmout, takže jim nezbude, než omezit volný pohyb osob po Evropě. Šup, najednou kvóty nebudou o azylovém řízení, ale o zatížení sociálního systému té které země.

   Pseudovolný pohyb lze zajistit tím, že do atraktivní země se z neatraktivní země azylant může dostat, pokud doloží, že tam má zajištěnu práci. Tím pádem v atraktivních zemích skončí nadprůměrné množství ekonomicky atraktivních azylantů, kteří jsou snadno integrovatelní díky vzdělýání akvalifikaci, a ti hůře integrovatelní čirou náhodou zůstanou tam, kde skončili díky kvótám.

   Vymazat
  2. To je zajímavá poznámka.
   Ale z Německa (nebo odkud) včera zaznělo, že migranti nemají právo volby cílové země. Tak to je trochu (už opět) v rozporu se zdejšími pravidly volného pohybu?

   Vymazat
  3. Že migranti nemají právo volby cílové země jsem nezaznamenala. Jen bych podotkla, abyste si zjistili, kolik azylu se skutečně udělí, kolik těch lidí opravdu dostane azyl, protože bude splňovat podmínky podle azylového práva, někteří obdrží zřejmě jen tzv. překážky vycestování, což je jen dočasný pobyt. Jestliže se jeví, že podstatná část je ekonomická migrace, azyl jako takový a následný volný pohyb jim určitě udělen nebude.

   Vymazat
  4. Ivano,
   nejsem si jistá, kdo to řekl, zda německý ministr nebo někdo jiný.
   Ale zaznělo to tak.

   Problém je také v tom, že odmítnutí žadatelé o azyl se nevrací zpět, resp. vrací se jich malá část, tedy samotné neudělení azylu není žádné řešení. Přičemž kdyby se skutečně vyselektovali ti opravdu potřební (jakkoliv se mi takový přístup nelíbí, ale o všechny se zde zjevně postarat nejde), tak by pro ně zbylo více prostředků, více místa a i více naděje na důstojné uplatnění v nové zemi.

   Vymazat
  5. Tak samozřejmě, ale to je potom druhý problém, který se bude řešit. Chtěla jsem spíš poukázat na to, že těch azylů zase není uděleno tolik, abychom z toho padli naznak. Fakt ne. Co se týká toho zbytku, tak jak se tohle bude řešit, upřímně nevím a dost o tom přemýšlím. Existují programy dobrovolných návratů, kdy těm lidem je vyplaceno jisté "kapesné" za to, že se vrátí. Ovšem když ten člověk zůstane v postavení nelegálního migranta, tak to není ten, kdo by vysával sociální systém, bylo potřeba mu cokoli poskytnout. Samozřejmě do doby, než je zajištěn pro vyhoštění. Celá tahle vlna má víc problémů na různých stranách.

   Zkusím, až budu mít čas, pohledat ten volný pohyb. Fakt je zase ten, že by mělo být v našem zájmu, aby ti lidé migrovali ke svým rodinám, komunitám a přátelům. Jestliže zůstane sám jako kůl v plotě někde, kde být nechce a nemá tam zázemí, zatíží ten systém v důsledku víc, než když se posune k někomu, kdo mu poskytne podporu.

   Původně jsem jen chtěla k těm kvótám, protože dost se o nich mluví, ale málokdo k tomu řekne to bé :-), tedy to, že jde o přerozdělení lidí pro to azylové řízení.

   Vymazat
  6. Tak jsem teď akorát našla, že Angela Merkelová mluví na téma smyslu Schengenu. Chápu to tak, že jestliže si státy EU nepřerozdělí uprchlíky k řízení o azylu, potom ten volný prostor některé státy extrémně zatěžuje. Tato úvaha již padla v prosinci loňského roku. A já to chápu jako zcela logický krok. Jestliže nám nepomůžete s řízením a péči o ty lidi, potom ty hranice prostě zavřeme a volný pohyb omezíme. Nikdo tady nemluví o tom, že bychom nemohli volně cestovat do Německa za prací apod., ale o tom, že se bude znovu kontrolovat, kdo na německé území vstoupí. A v podstatě si za tento krok budeme případně moci sami, protože od toho dáváme pracky pryč s tím, že když chtějí do Německa, ať jdou do Německa. Nemůžeme těžit jen ty benefity a v problémech se stavět zády. Tak to nejde. EU by měla fungovat na určité solidaritě. A Německo tu solidaritu nevidí. Přistoupí tedy k zcela logickému kroku. Zavře hranice a na své území si vpustí jen toho, kdo splní podmínky ke vstupu a nebude uznán za osobu na území nežádoucí.

   Vymazat
  7. Ivano,
   ale to stále naráží na nesouhlas těch samotných migrantů.
   Nelze nutit někoho, aby žádal o azyl v zemi, kde azyl nechce. Je to takové zacyklené.
   Já vůbec nevím, jak si to bruselští politici představují v praxi s realizací těch kvót. Jakože ty lidi naloží do vlaku, vysadí v Praze na nádraží a tady si běžte požádat o azyl?
   To nic nemění na tom, že ta jednotná touha po Německu mi připadá za vlasy přitažená, spousta jiných států má rovněž štědrý sociální systém a přijímá uprchlíky, působí to na mne trochu jako "jdou tam všichni, jdu taky".

   Jinak já sama určitě nejsem proti přijetí přiměřeného počtu žadatelů o azyl, ale jak jsem psala, představovala bych si to v trochu jiných modelech, než se praktikují.
   Ale podle mne to nejde dělat přes kvóty, to skutečně naráží na názor samotných migrantů.

   Samotnému zavření hranic se nepodivuji, protože ten proud tisíců lidí nešlo zvládat, ale je to chyba v kontextu s předchozími prohlášeními německé vlády.

   Jinak já mám, když vidím zprávy, opravdu dost hrozné reminiscence na holocaust, ačkoliv racionálně vím, že to s tím nemá nic společného. Ale ty vlaky plné lidí, shromaždiště na nádražích, děti v náručí rodičů, fakt je mi z toho smutno:-(

   Vymazat
  8. Já nevím, jak si realizaci představují. Víš, že to nebude fungovat? Víš, že to bude fungovat? Už jenom to, že lidi těm kvótám nerozumí, mě vede k závěru, že tady se k migraci fakt vyjadřuje už každej, kdo vychodil osm tříd základní školy (nic osobního v tom nehledej), čímž pádem se jen šíří panika, paušalizuje se, vypisují a zveřejňují se nesmysly.

   Německo necítí podporu od ostatních států EU, tak se prostě zavře. Je to jeho legitimní právo a já mu naprosto rozumím. Není to chyba v kontextu s předchozími prohlášeními. Protože řekli něco úplně jiného, než se zase prezentuje. Zavádějí kontroly na hranicích. Vědí proč, já je chápu a nehodlám se kvůli tomu na ně rozčilovat. Prostě když zjistili, že jim nikdo nepomůže, zcela legálním prostředkem si prostě rozhodli sami. A není to nijak v rozporu s tím, že uprchlíky přijímat budou.

   Vymazat
  9. Ivčo,
   já v tom nic osobního nehledám, protože vyjádření k imigraci sestává povětšinou ze samých otázek, k odpovědím jsem se ještě nedobrala:-)

   Nemyslím, že by musela být panika u nás, kde žádní imigranti dohromady nejsou, takže taky nechápu, proč se ta diskuse tady vede tak hystericky (Konvička, Okamura a podobní exoti). Ale být v Německu nebo v Maďarsku, Rakousku, Srbsku... tak jsem tím už silně zneklidněná.

   Kam se to bude v Německu ubírat, je zajímavé...
   Ono to má různé mezinárodněprávní souvislosti. Například ochrana hranic státu. Nebo třeba maďarský prezident řekl, že národ má právo si určit, zda chce žít v symbioze s početnou muslimskou komunitou. Má pravdu, nebo nemá? Já myslím, že má. Že pokud Maďaři nechtějí žít v zemi velkou muslimskou menšinou (a dosud ji tam nemají), tak je to legitimní postoj. Demokratické zřízení v sobě zahrnuje ochranu menšin, ale menšin, které zde jsou, nikoliv těch, které zde nejsou. A nezahrnuje - podle mne - povinnost si tu menšinu na přání menšiny (nebo někoho jiného) do státu pozvat.

   Vymazat
  10. Chris, Konvičkové a spol. se chytili populistické vlny. Pro lidi je Islám něco povětšinou dost neznámého, co neznáme, toho se v podvědomí bojíme. Není potom složité si na tom nasbírat nějaké politické body. Bohatě postačí v těch lidech ten strach jenom trochu přiživit.

   Teď to vypadá tak, že EU utemuje hranice. Srbsko je považováno za bezpečnou zemi, takže v případě nelegálních migrantů nebude problém ty davy šoupat za hranice EU do Srbska. Zrychlené azylové řízení - přišel přes bezpečnou zemi, šup s ním zpátky. Je to řešení?

   Co se týká vytváření menšin - nemůžu odmítnout někoho, kdo splňuje azylové podmínky, jen proto, že si to většina nepřeje. Naše muslimská komunita je poměrně malá. Víme o nich? Já teda ne.

   Problémy s komunitami na západě - o tom jsme už diskutovaly. Já tam vidím větší problém v určitém odstrčení lidí na kraj společnosti, vytváření ghet. Kdybys do podobného gheta, na okraj společnosti s nízkou životní úrovní vystrčila křesťanskou komunitu, která bude minoritní, dřív nebo později ti bouchne taky.

   Je tam hodně problémů, jejich řešení obtížné, dlouhodobé ...

   Jen bychom pořád neměli zapomínat, že ti, co jsem jsou, jsou lidi a jdou jednoduše proto za lepším. Teď už jim těžko vysvětlíme, že pečení holubi tu do huby nelítají.

   Vymazat
  11. Zrovna Konvička podle mě povstal "z lidu", že přetekl jeho pohár trpělivosti s tím, jak vrcholní politici bez uzardění opakovali nesmyslné eurobláboly ohledně toho, že islamizace nehrozí a není se čeho bát. Sice s Konvičkou v mnoha věcech nesouhlasím, ale jsem rád, že vytvořil protiváhu, která donutila politiky korigovat jejich původně eurohujerská pro-multikulti stanoviska.

   Vymazat
  12. Pefi: naprostý souhlas.
   Milan

   Vymazat
  13. Toto je citace z FB profilu pana Konvičky: SLIBUJI, že žádného z podobných duševně impotentních post-listopadových blbečků, prosincových chartistů a posmrtných uctívačů Václava Havla, NEDOVOLÍM NAMLÍT na masokostní moučku. Kazilo by to ... tu moučku.

   To mám jako považovat za protiváhu? To snad ne. Všichni, kteří se tak vehementně staví proti Islámu, imigraci a integraci se zaštiťují směšnými argumenty, mnohdy dosti nesmyslnými. Blábolí věci, které jsou evidentní lži a nepravdy, což činí naprosto bez uzardění a v případě, že jsou na své demagogie a lži upozorněni, začínají urážet a zesměšňovat :-). Takže já tuhle skupinu v čele s Konvičkou považuji za xenofobní uskupení, které si teď honí vlastní ego na strachu národa. Je to velice jednoduché. Kde by byli nebýt migrantů? Měli by jim snad i jít poděkovat :-)

   Vymazat
  14. No, s tím Konvičkou... jsem nakloněná věřit, že se do sněmovny nedostane, protože český volič nepřeje extrémům.
   Já jsem si ho schválně pustila jednou v TV, kde mi nepřišlo, že by říkal něco tak hrozného, jenomže on si tam asi dával pozor na jazyk a na FB pak nejspíš postuje daleko tvrdší vyjádření.
   Podle toho, co o sobě rozhlašuje, si nějak nemyslím, že by dokázal zaujmout větší počet voličů.

   Ale na druhou stranu je nejspíš pravda, že existence takto radikálního proudu, byť okrajového, nutí mainstreamové politiky k určitému posunu, protože jaksi pořád latentně hrozí, že lidé se naštvou a toho Konvičku volit budou.

   (OT: Náš nejmladší dostal v šatně ve školce letos nový obrázek u věšáčku - místo myšky má teď konvičku! Takže si na pana docenta chtěj nechtěj vzpomenu každé ráno... batůžek, tepláčky, bačkůrky, konvička.)

   Vymazat
  15. Konvička je fajn :D, na kytky :D a jako obrázek v šatně taky :-).

   Tak, jestli někam Konvička posune naše politiky, tedy jestli je posune k lepšímu, možná má nějaký přínos pro společnost. Na druhou stranu je mi jeho rétorika natolik cizí, že se mu už poslední dobou vyhýbám jak čert kříži a na ten fb jsem zabrousila jen proto, abych vytáhla něco, co z mého pohledu opravdu nemůže být protiváhou. Jednoduše pro ten způsob vyjadřování. Mohl by mít stokrát pravdu, ale jakmile začnou padat slova o masokostní moučce, přestávám poslouchat. Stejně jako mám v podstatě legraci ze všech těch imigrační a islámských odpůrců jen proto, že jejich argumentace je natolik zcestná a plná lží, že je odmítám poslouchat. Jediné, proč to ještě nějak sleduju, je to, že oni jsou vlastně hodně nebezpeční, protože právě ta část národa, která je líná si dohledat pravdivé informace a zamyslet se, jednoduše přistoupí k populistickému výkřiku, vezme ho jako pravdivý, protože psali na FB :-).

   Vymazat
  16. Vyjádření á la masokostní moučka, všechna vyjádření o plynových komorách, vyjadřování radosti nad tím, že se někdo někde udusil nebo utopil, to je prostě hnus, to je jasné.

   Dnes jsem ocenila postoj jednoho poslance Úsvitu, který od nich odešel na protest proti spojení s Konvičkou, a řekl, že za tohle zvolen nebyl.
   http://www.novinky.cz/domaci/380678-za-konvicku-jsem-zvolen-nebyl-rekl-poslanec-adam-po-odchodu-z-usvitu.html

   Vymazat
  17. Konvičkův humor je poněkud specifický, ale - diplomaticky řečeno - já si taky o většině čelných polistopadových politiků nemyslím nic dobrého a Konvička není o nic horší, než oni.

   Trochu profesně i jako koníček se zajímám o věci související s bezpečností z mnoha velmi různých úhlů a mohu vás ujistit, že z oficiálních míst nám nejrůznější "odborníci" vytrvale lžou na plný úvazek, což stojí jednak spoustu peněz, které by se daly utratit rozumněji, a statisticky to i spoustu lidí stojí zdraví a život.

   Kde by byli, nebýt migrantů ? Konvička by asi v klidu honil na nějaké louce motýly a brouky a byl by dost možná šťastnější, než je dnes kdy musí jezdit na tygrovi, kterého si (nejspíš omylem) osedlal.

   Vymazat
  18. Víš, já jsem v tom azylovém řízení viděla a slyšela tolik věcí, že někteří by týden nespali hrůzou. A to se zdaleka netýká Islámu a muslimů.

   A viděla jsem lidi, kteří byli vděčni za to málo, co se jim tady dostalo. Plynové komory, šibenice, masokostní moučka a další mě točí do vývrtky. Osobně bych pana Konvičku vyslala na nějakou misi, aby si to fakt užil od píky. Jestliže pracuješ s holkama, kterým není ani 18 a mají posttraumatický stresový syndrom, hodně tě to posouvá. V náhledu, v toleranci, v přemýšlení o všem, co my máme, oni nemají, my si toho nevážíme ....

   Vymazat
  19. Pefi,
   no ale to není humor. Nebo myslíte, že ona ta provokativní prohlášení myslí v legraci?
   Je tedy zajímavé, jak dlouho s tím vydrží na univerzitě, akademické prostředí má přece jen svá specifika, a přístup doc. Konvičky se tomu dost vymyká.

   Vymazat
  20. Ivano,
   věřím. Sama se snažím si toho vážit, hodně se mi líbil Tvůj poslední článek o tom, že si toho musíme vážit - je potřeba to stále připomínat.
   To není samozřejmost, že mám plnou ledničku jídla pro děti, teplou vodu, čistou postel, to vše. Já vím a denně si to připomínám. Bere mne hrůza, když si představím, že bych se ocitla na útěku jako ti migranti.

   Na druhou stranu je potom od toho, že si toho vážíme, velmi blízko k pocitu viny - viny za blahobyt, který si tu můžeme užívat. A máme za to cítit vinu? Vděčnost jistě, ale vinu?

   Vymazat
  21. Víte, Pefi, já dost nemám ráda takové to: já se tím zabývám a díky tomu vím....Já mám zcela materialisticky ráda věci podložené. Tedy bych ocenila, kdybyste napsal, v čem konkrétně a proč nám kdo lže. Já píšu věcně, pokládám argumenty a snažím se věci vysvětlit, jak je vidím já a proč. Mohla bych taky napsat: Na základě mých zkušeností situaci nevidím tak dramatickou. Potom se s tím nějak poperte. Jinými slovy. Omlouvám se, ale na JPP a vyjádření typu: Já vím, protože se tím zabývám (bez dalšího) už reagovat nebudu. Děkuji

   Vymazat
  22. Chris, nemyslím, že máme cítit vinu. Jen máme mít denně na paměti, jak velké štěstí máme a že je na světě fakt hodně lidí, kteří tohle štěstí nemají. A že jejich jedinou touhou je, aby měli to, co my máme a považujeme to za naprostou samozřejmost. Nic víc, nic míň

   Vymazat
  23. Ivano, ale my (náš stát) není schopen se postarat ani o invalidy, ani o důchodce, není schopen si vynutit dodržování pravidel od "nepřizpůsobivých".

   Takže ono to přijetí uprchlíků nemůže dopadnout dobře, bez ohledu na žvásty, kterými nás politici dlouhodobě krmí. A nejen že nepomůžeme uprchlíkům, ono taky velmi vážně hrozí, že si necháme rozvrtátit vnitřní bezpečnostní situaci, protože přijatým uprchlíkům nedokážeme ani kultivovaně předat, ani vnutit naše pravidla.

   Díky politikům, kteří prý nepatří do masokostní moučky, máme policii, která se na hranici svých sil dostane, když má 24 hodin denně a 7 dní v týdnu střežit jeden rozsáhlý muniční sklad a k tomu máme armádu, která je schopná nasadit na ochranu hranic 1500 mužů.

   Stát (každý) má dvě důležité funkce:
   - udržovat vnitřní bezpečnost
   - udržovat vnější bezpečnost

   Kromě celkem nefunkčního státu tu ještě máme pátou kolonu, která tvrdí, že je naší povinností přizpůsobit se kulturním zvykům uprchlíků, abychom je neuráželi - třeba tím, že jim něco podáme levou rukou, nebo že zahlédnou podrážku našich bot ...

   Já se Konvičkovi nedivím, že bije na poplach, chce uzavřít hranice a boí se každého muslima, protože s nefunkčním státem v zádech je to to jediné funkční, čeho ještě reálně schopni jsme.

   Vymazat
  24. Chris: Abych odpověděl: Mysím si, že Konvička se těmito prohlášeními skvěle baví, bohužel jeho nohsledi jsou schopni brát je vážně.

   Dokud akademické prostředí nechá Konvičku Konvičkou, tak to bude znamenat, že akademické prostředí plní svou funkci.

   Vymazat
  25. Pefi, ale to je přesně onen argument, který není podložen vůbec ničím. Nemá žádný reálný podklad, že nám uprchlíci rozvrátí naši vnitřní bezpečnost. Bezpečnostní riziko se v azylovém řízení zkoumá a je i důvodem pro neudělení azylu. Tedy i přes to, že by žadatel splňoval podmínky podle Ženevské konvence a azylového zákona, může být shledáno a podloženo, že by znamenal riziko pro vnitřní bezpečnost, tudíž se mu azyl neudělí a právě na to se to udělí.

   Azylů se opravdu tolik neuděluje. Upřímně - po čečenské vlně - kolik problémů s azylanty jste zaznamenal? V čem byla jejich kriminalita jiná, než kriminalita našich občanů? Já jsem se naopak v případě azylantů setkala s vděkem a poděkování za to, že k nim náš stát byl vstřícný. Ano, byli tací, kteří se bez poděkování odsunuli dál, ale institut azylu nemá ty lidi nutit zůstat tady, má jim poskytnout svobodu, kterou doma neměli.

   A je mylné si myslet, že se o ně má náš stát starat. Náš stát jim má poskytnout podmínky, aby se o sebe postarali sami.

   A k těm bezpečnostním složkám. Bohužel je to odraz naší společnosti, kdy si myslíme, že nám nikdo nebude diktovat nějaká pravidla, natož nás za ně nějak sankcionovat. Jsme to my sami, kdo podráží policii a armádě nohy. Netvrdím, že chyby nejsou i na druhé straně. Ale upřímně, co si asi vyslouží policista, když někoho pokutuje za rychlou jízdu? Několik sprostých slov to bude. Neřekneme: Jsem vůl, jel jsem rychle. Řekneme: Ten debil mi napařil pokutu a dva body. Jak potom chtít po jiných, aby chovali úctu k pravidlům, když ji my sami nemáme? Armádu vnímáme jako khaki mozky, co nic nedělají. Vojáky padlé v Afghánistánu označíme za žoldáky. Mohla bych pokračovat. První se musíme změnit my. Takže je asi správné uprchlíky nijak extra nepřijímat. Zcela evidentně máme co dělat sami se sebou

   Vymazat
  26. Jo, k té páté koloně se nebudu vyjadřovat. Mám je zasunuté do stejného šuplíku jako Konvičku

   Vymazat
  27. Ivano: Tak třeba:
   http://echo24.cz/a/ipjea/hustota-policistu-vysoka-vnitro-zada-jeste-vic

   Prý nejde počty policistů mezi zeměmi srovnávat a příslušná studie teprve vzniká ... Důkladná studie vznikla za ministra Bublana, zpracovávalo ji samo MV na základě dat z Europolu, srovnávali srovnatelné a výsledek byl jasný. Máme tu přepolicajtováno. (Nejsou v ulicích, ale asi jsou někde zalezlí a nebo jsou zavaleni papíry). I přes existenci této "Bublanovy" studie každý další MV brečel, že policajtů je málo, peněz je málo a resort potřebuje víc peněz a víc lidí.

   MV je stejně jako MO a MZ a MŠMT černá díra na peníze.
   Když už jsem u toho MO:
   - výběrové řízení na útočné pušky ušité na míru ČZUB, AČR za nadstandardní cenu kupuje prototypy
   - "výběrové řízení" na odstřelovačky pro hradní stráž - ušité na míru ČZUB,
   - "Bílá kniha o obraně - souhrnný koncepční rámec rozvoje AČR - uvádí, že vrtulníkové letectvo se bude utlumovat, protože není potřeba. Aniž by došlo ke změně koncepce, Stropnický se nechal slyšet, že AČR by ráda kupovala vrtulníky.
   - Aféru kolem L159 snad připomínat netřeba.
   - Letouny CASA, které se hodily hlavně na převoz koní, protože jsou malé a dodavatel nebyl dlouhou dobu splnit to k čemu se zavázal ... Nevadí, koupíme další ať jich máme víc ...: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/vojsko-chce-koupit-dalsi-dva-letouny-casa-1180397


   Z jiného soudku:
   V ČR standardní postup - zavedeme opatření a změníme metodiku, aby opatření nemohlo ve zpětném pohledu dopadnout špatně:
   "Právě pojišťovny přišly se zcela jinými čísly, než hlásá policie a příslušná ministerstva. Více na: http://www.autorevue.cz/oficialni-statistiky-poctu-dopravnich-nehod-nereflektuji-realitu_4#utm_medium=selfpromo&utm_source=autorevue&utm_campaign=copylink"

   Vymazat
  28. Jenom detail, nez dneska uz omdlim. Zbytek zitra. Vse, co jste popsal, snad nebudete davat za vinu tem na nejnizsim stupni potravniho retezce?

   Vymazat
  29. Technická: zítra dopoledne jsem na služebce, takže komentáře povolím, jakmile přijedu. Chápu, že moderování je otravné, omlouvám se diskutujícím.

   Vymazat
  30. Žádný reálný podklad ?
   1) Kdo dokáže imigranta rychleji integrovat - šedá ekonomika a mafie, nebo stát, který imigrantovi všemožně brání legálně pracovat ? Hádejte k čemu ten prales předpisů nutně vede. Může imigrant podnikat ? A jak se asi popere s datovou schránkou ? A to je jen začátek.

   2) Tohle znáte ? Máte tam i odkazy na zdroje: http://www.gatestoneinstitute.org/5195/sweden-rape

   3) A co ty údajně neexistující no-go zóny v několika zemích Evropy, to je fikce ?
   http://www.gatestoneinstitute.org/5128/france-no-go-zones
   http://www.gatestoneinstitute.org/5177/no-go-zones-britain

   4) Operace Trójský kůň byla taky dobrá:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Trojan_Horse

   5) Nebylo tolerantnějšího národa, než jsou holaďani, copak se nám to tam děje ?
   http://www.frontpagemag.com/point/191803/majority-netherlands-favors-ban-sharia-law-daniel-greenfield

   Vážně jsou konvičkovské obavy ničím nepodložené ?

   -----------
   A k té policii: Už jste někdy viděla policisty měřit rychlost v úseku, kde je ta vyšší rychlost vážně nebezpečná ? Já asi ještě ne.

   Jak můžete chtít po lidech, aby dodržovali pravidla, která nedávají smysl ?
   Jak můžete chtít po lidech, aby respektovali policisty, kteří sami připouští, že ví, že to co vymáhají nemá smysl ?

   Proč mám v osobním autě respektovat nesmyslné příkazové značení, které má smysl pro návrhové vozidlo - kamion, ale nemá smysl pro osobák ?

   Víte jak úředníci vyřešili kruhový objezd, který byl pro kamiony malý a který svou velikostí nesplňoval normy ? Posunuli značku začátek obcetak, aby se kruháč dostal do intravilánu a tím normu splnil. Co na tom, že byl pro kamiony stále příliš malý. Tak takovíto inteligenti v ČR rozmísťují značky.

   V USA je na silnicích k vidění hromada doporučených rychlostí a pouze umírněné množství příkazových rychlostí. U nás je doporučených rychlostí jako šafránu. A stejné je to se zajímavými nenákadnými dopravně-psychologickými opatřeními, které lze vidět po Evropě. U nás je jich opět jako šafránu. Proč je jich jako šafránu ? Protože u nás nejde ani tak o bezpečnost, jako o možnost kasírovat řidiče. A tohle mám respektovat ? Na to nejsem dost hloupý.

   Vymazat
  31. Ano, Pefi, v mnoha těch odkazech máte pravdu. Zkusím to postupně a snad na nic nezapomenu, kdyžtak mi to pak připomeňte.

   Myslíte, že v řadách těch úředníků nepanuje frustrace a jistá "nasranost" (Chris promine sprosté slovo, může případně vyhvězdičkovat, pokud uzná za vhodné)? Panuje a jaká. Je to jedno s druhým. Nápor shora, nápor zvenku, k tomu další nařízení a příkazy, pokyny. Na cizinecké policii jsem kdysi půl roku vydržela, než jsem se přesunula na azylové. Jako stará větev pamatuju ještě starou právní úpravu. Ten zákon byl tehdy z roku 1992 a měl snad tři stránky. Všechno upravoval doporučeními. K tomu jsme měli šanon narvaný směrnicí. Z té jsme nesměli vybočit. Tedy, jestli zákon říkal, že správní orgán může, směrnice mi ukládala, že musím. Kolikrát jsem si za ten půl rok vyslechla: Kolik potřebujete do kapsy, abyste to vízum udělila? A já přitom jen potřebovala jeden blbý papír, který kdybych si nevzala, vysloužila bych si hrubé porušení pracovní kázně a vyšetřování pro úplatky. Nová právní úprava postupy popsala, takže jsme zase poslouchali, kdože tu debilovinu psal. No, my to nebyli. My dostali nový zákon někdy před vánoci a od 1. ledna (tedy od 2. ledna :-)) jsme podle něj museli pracovat. Hroutili jsme se všichni.

   Když se zastavím u těch silnic. My jsme národ, který si kdysi vyložil demokracii po svém. Džungle, která nastala, nemohla vést k ničemu dobrému. Jestliže bydlím ve vesnici, kde je rychlost omezená na 40, je tu poměrně provoz, protože za námi skládka, takže kamiony, náklaďáky, hlavní tah Praha - Kralupy nad Vltavou. NIKDO tu čtyřicet nejede, nejede tu spousta aut ani padesát. Jak mám pustit dítě na zmrzlinu? OK, obec udělala přechod s ostrůvkem, který má auta brzdit, protože se musí ostrůvku vyhnout. Lidi nadávají, že je tam málo místa. Je. Víc ho tam nebylo. Kdyby tu lidi dodržovali povolenou rychlost a nejezdili jak prasata, nebyl by ostrůvek potřeba. A to fakt mluvím o řítícím se náklaďáku s návěsem. Je to z kopce, ubrzdit ten kolos se nedá na pár metrech.

   Co si dovolí řidič říct policistovi v USA? Jediná přípustná odpověď je: Yes, Sir. U nás? Osobně mě taky častá omezení rychlosti štvou. Když je poruším, je to můj problém. Chápu, že někdy je omezení na třicítku řešením, protože tam dost lidí (na můj vkus i dva jsou dost) pojedou padesát a ne sedmdesát, který by jeli na padesátce.

   Vedlejší obec kdysi udělala retardér. Ty hupy na silnici tu povoleny nejsou, protože silnice první třídy, není to prý možné kvůli záchrance a hasičům. Tak jo, poprali se s tím jinak. Kdybych viděla toho člověka, co to projektoval, s chutí bych mu zakroutila krkem. Sto metrů před vesnici, do polí, postavili betonové cosi doprostřed silnice, kdy auta měla zpomalit objížděním této asi metr vysoké stavby. U třetího auta v poli a tuším jedné hodně ošklivé nehody to museli sundat. V noci to i přes osvětlení a žluté čáry nebylo vidět. Kdo to tam neznal, tak si vesele jel a nejednou, zeď vprostřed silnice. Nejvtipnější bylo, že za tímhle veledílem bylo ještě dost času a prostoru na to, aby do vesnice auto zase vjíždělo stovkou. Na jednu stranu chápu snahu ta auta zpomalit, na druhou tohle nebylo zase úplně nejlepší řešení.

   Vymazat
  32. K práci a podnikání imigrantů. Jasně, že mnohdy se i našinec mele v předpisech a je z toho jurodivej. Ale na druhou stranu tady vzniká určitý tlak na omezení práce imigrantů, protože existuje nezaměstnanost mezi Čechy. Kdo tady bude umývat nádobí v hospodách, když to nebudou v mnoha případech imigrantky? Kdo bude uklízet v nemocnicích, kopat výkopy, asfaltovat silnice? Našinec to dělat nebude. Ale řve, že mu berou práci. Je to patová situace, tak se stát snaží ty možnosti okleštit. Zase špatně. Ta rovnováha se dost špatně hledá. Proč třeba Vietnamci bez problémů u nás podnikají, mají své večerky a obchody? Měla jsem možnost je poznat jako lidi, kteří s úředníkem nediskutují. Ta komunita je dost semknutá (a nemyslím, že bychom to nějak negativně pociťovali, ale je to i jejich náturou), dost si pomůžou. Když jeden zjistí, že něco má být jinak, zjistí, jak vyřídit, řekne to i dalším. Když jsme jeden den něco řekli, druhý den to nosili všichni. A nediskutovali o tom. Tady je hodně prostoru pro nevládní organizace. Ale zase potom lidi hulákají, kolik peněz u nich jde na mzdové prostředky. Lidi si pomoc NNO vysvětlují tak, že mají rozdávat rohlíky a boty. Přijde jim, že jsou živeni darmošlapové. Ale že mnoho těch lidí jsou právníci, kteří dokola a donekonečna právě v případě těch cizinců sepisují různé žádosti, vyplňují s nimi formuláře a běhají po úřadech právě proto, aby to ten člověk měl v pořádku, to už nikdo nevidí.

   A poslední k no go zónám. Osobně souzním s tímhle: http://tn.nova.cz/clanek/na-madarskych-hranicich-se-bouri-imigranti-zeme-vyhlasila-krizovy-stav.html

   Vymazat
  33. ježišmarjá, ten link je špatně, pardooooon. Tento je ten správný

   http://denikreferendum.cz/clanek/21245-bydlela-jsem-v-no-go-zone

   Vymazat
  34. Ivano, zrovna u té dopravy - ono skvělé dopravní řešení obvykle vymyslel nějaký chorý úřednický mozek buď neschopný hledět trochu dopředu, nebo zkorumpovaný.

   Byl jsem osobhně u jednání, kde se řešilo proč má v budoucnu potenciálně frekventovaná ulice vést přímo před školou a z cca 30 zastupitelů to přišlo zvláštní jen jednomu. A pan starosta se postaral, že jméno toho šmejda (politik, projektant napojený na developery a expert v jedné sobě ), který toto řešení obhajoval, není v zápise uvedeno. Až tam někomu přejedou dítě, tak rozzuření rodiče nemají jít koho uškrtit, protože "to odsouhlasilo zastupitelstvo" a nikdo za to nemůže. Tak funguje naše politika v praxi. Ona ta masokostní moučka z politiků možná není až tak špatný nápad ... Ti šmejdi se nebojí vůbec ničeho, v souladu s legislativou zametají za sebou stopy a ministerstvo vnitra, se kterým jsem si dopisoval na stávající zjevně nefunkční legislativě (která opravdu spadá pod MV) neshledává nic špatného - mám to od nich písemně.

   Odbor dopravy našeho magistrátu, to je kapitola sama o sobě. Dopisoval jsem si s nimi, jejich kolektivní IQ odhaduji na 90, náhodná hlídka PČR stejně tak nádoná hlídka MP mi potvrdili, že je s tímto odborem zbytečné komunikovat, protože oni z kanceláře nevylezou a je jim úplně jedno, že jimi vymyšlená opatření v praxi nefungují.


   Anarchie je na silnicích hlavně proto, že je tady přeznačkováno a přeregulováno a tak člověk netuší, které značení je potřeba brát vážně a které lze ignorovat. Kdybych se důsledně řídil dopravním značením a věřil mu, tak jsem každoročně několikrát mrtvý. Takto ho 20 let beru na vědomí a jezdím si jak uznám za vhodné a funguje mi to poměrně dobře.

   Vymazat
  35. Ivana: A k tomu článku o bydlení v NoGo zóně - zrovna v Grenoblu jsme byl a ne jednou. Paní autorce asi přijde skoro normální, že jí pod oknem občas hoří auta, což bude tím, že asi sama auto nevlastní nebo k majetku přichází mnohem lehčeji, než většina čechů, nebo je člověk odpoutaný od materiálních aspektů života (mimochodem všichni sluníčkoví lidé, které jsem kdy potkal a kteří se cítili odpoutání od materiálních aspektů, byli vydržováni někým kdo na ně dřel).

   Taky se u autorky uplatňuje ten efekt, který funguje i u nás - když bydlíte ve stabilizovaném ghettu, tak vás místní časem nechají napokoji, protože vás vezmou za vlastního. To nic neměni na faktu, že ono ghetto je zdrojem kriminality pro široké okolí a že v něm zákony tak úplně neplatí.

   Já s vámi citovaným článkem opravdu nesouzním, přijde mi děsivý, stejně jako ohořelá auta, která jsem v některých ghettech viděl. A vůbec jsme se necítil bezpečně, když jsem byl v Grenoblu v tramvaji, kde se v ní začali rvát arabové a pak to tam ještě přijela trochu pomlátit policie ...

   Když jsem místním vyjevil svůj nelichotivý dojem z celkové bezpečnostní situace, tak se místní češi jen zasmáli a řekli, buď rád, že nebydlíš ve Vilage Olympique (to je součást Villeneuve), tam jsou v noci hořící auta běžná ...


   Každý holt máme míru rizika, které jsme ochotni tolerovat, poněkud jinou. Já preferuji města, kde mohu zaparkovat nezamčené auto a za týden ho tam najdu nedotčené a nevykradené. Verbež, která pro svou zábavu zapaluje auta, bych řešil pomocí snajprů a ostrého střeliva.

   Kousek od Villeneuve je místo, kde před pár lety banda cca 12 mladíků-imigrantů z Villneuve ubodala dva kluky - taky imigranty. Důvodem bylo, že se mladší brácha jedné z obětí na někoho nevhodně podíval. Přesně tohle je to, co v ČR nechci a proti čemu protestují Konvičkovci. Tohle je ona kultura, které se bojíme. Paní Saše Uhlové to tam možná přislo v pohodě. Mi teda ne. Bydlím ve velkém městě a party nepřizpůsobivých tady pouze kradou, občas loupí, ale to co mají ve francii je úplně jiná liga. Děkuji nechci.

   Vymazat
  36. To, že si člověk americkému policajtovi dovolí říct pouze "Yes Sir" souvisí s tím, že donedávna si slušní američané mohli práce policistů pouze vážit, protože k zastavení vozidla policista musel mít konkrétní důvod a tedy bezdůvodná buzerace byla pro američany něco nepředstavitelného.

   Díky předstírání boje s terorismem se v USA podařilo prolomit mnohé ústavní bariery. Američané, kteří tuší o co jde, to velmi nelibě nesou - a reputace policie klesá v přímé úměře s tím, jak dochází k neopodstatněnému zneužívání toho, co bylo dříve chráněno ústavou.

   Druhá věc je, že si naši policisté hrají na Kobru 11, mají spoustu důležitých keců, ale jsou velmi často buď mizerně vycvičeni nebo nemají disciplínu dodržovat to co je učili, takže když narazí na skutečně nebezpečného pachatele, tak bude po nich. navíc pro spoustu činností zřejmě nemají metodické postupy a pokud je mají, tak je neznají - odkaz na příslušnou diplomovou či bakalářskou práci jsem tu kdysi už dával.

   Abych jen nekritizoval - viděl jsem i pár českých policitů, kteří byli jak z reklamy na policii - byli profesionálové každým coulem a jak bylo vidět na sousedově dceři, byli to i velmi hezcí kluci (PMJ). Viděl jsme i policejního instruktora a před jeho znalostmni a dovednostmi musím jen smeknout. To jsou bohužel vzácné výjimky, ale připouštím, že se to v ČR zlepšuje stejným tempem, jako to v Americe jde ke dnu.

   Vymazat
  37. Omlouvám se za nereakci, ale práce mě trochu zavalila. Snad se k tomu dostanu zítra :-)

   Vymazat
  38. Ivana: Nedávám to za vinu nejnižším článkům potravního řetězce, ale vytáčí mě, když mi nejnižší články potravního řetězce tvrdí, že věci tady v podstatě fungují. Taky mě vytáčí, že nejnižší články potravního řetězce velmi ochotně vymáhají nesmysly, točí se na formalitách, mají minimální snahu o to, aby věci skutečně fungovaly, mají enormní snahu navršit formality tak, aby se problémy daly zamést pod koberec.
   I já jsem článkem potravního řetězce a vidím, že kverulantů, kteří mají snahu tlačit věci kupředu, je v řetězci méně jak 10 procent, drtivá většina sedí a čeká co jim spadne do klína, navíc rezignovali na vlastní myšlení a vůbec nepřemýšlí o tom co dělají a jaké to bude mít dlouhodobé důsledky.

   Vymazat
 7. Dnes jsem se o tom bavila s kamarádkou, že obě zastáváme podobné stanovisko ve smyslu, že uprchlíků je nám líto a původně jsme pokládaly za možné poskytování azylu, ale když vidíme ten počet, měníme názor.
  Já to beru dost technicky - ty lidi prostě není kam ubytovávat, zejména když přijde zima. V Německu pro ně staví stany, ale přes zimu ve stanech spát nemohou. Tak kde budou spát? To je jedna z otázek, na kterou neslyším odpověď.

  A tohle neřeší přerozdělování, protože i kdyby se to podařilo realizovat, tak se naplní střední Evropa, kapacity budou obsazené, a co pak? Stejný problém, jako vznikl v Německu a Rakousku (jehož řešení na zimu mi není známo), vznikne zde, a proud lidí se stejně asi nezastaví.

  Nerada bych, aby se jako odmítač masové imigrace ocitla v jednom pytli s Konvičkou a spol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak, vy pytli s Konvičkou už jsi, máte konvičku v šatně :-)

   Víš, ono ale přeci nejde ty azyly neudělovat s odkazem na to, že ty lidi nemáme kde ubytovat. Přeci jsme jednou přistoupili k Ženevské konvenci a dalším právním normám týkajícím se uprchlíků, tak nám nezbyde, než se s tím popasovat.

   Netvrdím, že to bude jednoduché, ale říct, že nemáme, kam s nimi ...

   Já teď vlastně ale nevím, jestli mluvíme o těch přiznaných azylech nebo o lidech v azylovém řízení jako takových. V současné době to vypadá na uzavření hranic, čímž pádem se situace zase trochu změní. Co si počne Srbsko .... to ví Bůh ... možná. Srbsko považujeme za bezpečnou zemi a v mnoha případech nám nebude nic bránit v navrácení nelegálů do Srbska. Ale - je to správné?

   Víš, ČR by jakože brala prachy z EU, ale když se začalo mluvit o přerozdělování uprchlíků, otočili jsme se zády. Tak teď teda utemujeme hranice, hodíme ten problém zase na někoho jiného. To není řešení.

   Vymazat
  2. Já bych to obrátila: je možné je přijímat, když nemáme kam s nimi?

   Ano, podle zpráv se zdá, že se hrdlo ucpe na hranicích do Maďarska.
   No, být uprchlíkem, tak v Srbsku nechci být. Oni tam nesměřovali, to je jasné, a netuším, jak se ta země k tomu problému staví... ale tak snad jim z Bruselu pomohou, když na tom mají svůj podíl?
   To přece nejde, jen tak říct, k nám už nemůžou, dělejte si s těmi lidmi, co chcete?
   Ona ta chyba vznikla dávno před Srbskem, proto je nesmysl řešit to v Srbsku.

   Vymazat
  3. No, kam s nimi je otázka přímo Nerudovská. Bývalo přijímací středisko ve Vyšních Lhotách, k tomu byla pobytová střediska - Zastávka u Brna, Červený Újezd, Kostelec nad Orlicí, Bělá pod Bezdězem. Záchytný tábor byl v Poštorné a Balkové. Při poklesu uprchlíků se Vyšní Lhoty zavřely, ze Zastávky se stalo přijímací středisko, Červený Újezd se uzavřel, Balková je školicí středisko pro policii, Poštorná je snad věznice (jo, ještě byly Přílepy, což je dnes taky věznice), Bělá je záchyt. Zůstal Kostelec. Pamatuju dobu, kdy ve všech těch táborech stály unimo buňky pro uprchlíky, protože byla vlna z Čečenska. Zvládli jsme to. Táborů bylo dvakrát tolik a musely se "nafouknout". Tedy ta současná vlna není nic, s čím bychom se nemohli poprat.

   Vymazat
  4. Tak před chvílí jsem viděla v TV, že volné kapacity jsou, několik set míst.
   S těmito počty já sama nemám vůbec problém, to si myslím, že není ani o čem mluvit. I když bych nekorektně upřednostnila křesťany, s nimiž si myslím budeme lépe rozumět. V našem městě uprchlíci nejsou, ale nevadilo by mi, kdyby tu někteří bydleli.

   Také jsem viděla zajímavou reportáž z r. 1998, kdy u nás bylo ročně zadrženo 30 tis. migrantů z Balkánu. A také to nějak šlo.

   Problém je podle mne, jakmile by se to mělo začít počítat v desetitisících, tedy ten německý způsob.
   Teď ještě, aby k nám nějací chtěli:-)

   Zaorálek naznačoval, že se do toho musí počítat migrace z Ukrajiny, ale to v Bruselu nechtějí asi slyšet.

   Vymazat
  5. Dovolím si také přidat svůj názor.
   Podle mého mínění je skutečnost, zda uprchlíky ekonomicky zvládneme nebo ne jen podružná operativní otázka.
   Ta zásadní je, zda a co udělá v budoucnu to, když se zde usadí lidé ze zcela odlišné kultury a s odlišným náboženstvím, muslimové, kde výzkumy ukazují, že k jejich radikalizaci dochází zpravidla ve 2. - 3. generaci, lidé, kteří se určitě nechtějí přizpůsobit naší kultuře a vzdát se svého náboženského přesvědčení. Má se toto dít? Chceme to pro naše děti? Je vůbec možné takové míchání kultur? Domýšlíme, co to může způsobit v budoucnu?
   Srovnání s vlnou uprchlíků z Balkánu za války v bývalé Jugoslávii není v tomto případě vůbec relevantní.
   A mimochodem, znám přímé zkušenosti od lidí, kteří bydlí v Zastávce u Brna a v Kostelci, a to ještě i z doby, kdy současná krize byla v počátcích. No, upřímně, mít to v blízkosti svého bydliště bych nechtěla už s ohledem na bezpečnost svých dětí, i když si umím představit, že po určitou omezenou dobu bych se smířila s tím to strpět, jsou to lidé, kteří potřebují pomoc. Ovšem za předpokladu, že oni chtějí přijmout naši kulturu a naše zvyky. Což v případě muslimských uprchlíků nelze vůbec očekávat.

   Ivana

   Vymazat
  6. Tak, když se přesidlovali Barmánci, byli všichni evangelíci. Tato "podmínka" byla nastavena právě kvůli integraci, aby si tu našli svoji komunitu. Takže jasně, při té řízené migraci počítám, že by se nastavovala pravidla hlavně podle toho, aby ti lidé měli možnost integrace. Přesídlit sem Masaje by asi (v nadsázce, samozřejmě) bylo kontraproduktivní, protože se tu neuchytěj.

   Ano, těch vln už bylo víc, ale nebyl fejsbůk, kde ti lidé dostanou hodně prostoru a hlavně síly k tomu, aby šířili strach a obavy. Vlnu z Balkánu nebo Čečenska nikdo extra nezaznamenal. Něco prošlo tiskem, ale nikdo to extra neřešil. Protože nikde neběžely ty nenávistné diskuse.

   Nevím, kolik lidí z Ukrajiny nám teď vstupuje do azylového řízení, musela bych se podívat. Ale každopádně bych do toho nepočítala tu klasickou migraci za prací a tak. Ta je od toho azylu úplně oddělená. Jednak procedurou, druhak i tím, jak se s těmi lidmi má "zacházet". Myslím tím dávky, podpora apod. Člověk, který přijede za prací, si musí stát na vlastních nohou. Azylant dostává podporu, nejen finanční, ale i takovou tu lidskou - kurzy češtiny, podporu NNO při hledání práce apod.

   Vymazat
  7. Mně právě v diskusi strašně chybí data.
   Třeba k té imigraci z Balkánu: kolik lidí se vrátilo, kolik zůstalo, za kolika přišly rodiny, jak proběhla integrace, zda šlo o muslimy nebo křesťany... tohle všechno by bylo dobře vědět, abychom se mohli podívat na minulé zkušenosti.
   I když jistě jsou lidé z Balkánu něco jiného, minimálně jsou nám nepoměrně kulturně blíž, a také jsem četla, že evropský islám je něco jiného než ten mimoevropský, a proto není možné udělat průzkum na evropských muslimech a pak to mechanicky aplikovat na ty z jiných zemí.


   Tady je analýza k tématu od Covera, který si s tím dává práci, ale zatím jsem to jenom přelétla:
   http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2015091701

   Vymazat
 8. Ivano, promiňte, ale to nemyslíte vážně, že by se ti lidé měli vzdát svého náboženského přesvědčení? Hodně těch lidí utíká právě proto, aby se svého náboženského přesvědčení vzdát nemuselo, protože právě kvůli němu jsou perzekuováni. Nemyslím tím teď nic a nikoho konkrétního, ale tohle jaksi trochu jdete proti smyslu azylu jako takového.

  Co nás všechny naučit, jak i s odlišnými vírami bez problémů existovat vedle sebe? A nejen je, ale bohužel i nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano,

   vyjasněme si obsah mého příspěvku a to, kdo a proč kam utíká.
   Utíkají křesťané z důvodu svého náboženského přesvědčení - z kontextu mého příspěvku je ale snad jasné, že o nich nehovořím.
   Utíkají muslimové z důvodů, že vystupovali proti režimu nastolovanému IS a nezbylo jim nic jiného, než prodat své majetky a utéct, aby si zachránili holý životy. Ti utíkají proto, že se zpěčovali režimu, nikoli však proto, že by byli perzekuováni kvůli náboženskému přesvědčení. Dočasný azyl si zaslouží, ale opravdu chceme, aby se u nás usadili natrvalo? Se všemi kulturními a náboženskými odlišnostmi a důsledky, které to bude přinášet?
   A pak utíkají muslimové z ekonomických důvodů, opět nikoli kvůli náboženskému přesvědčení.

   Naučit se existovat s odlišnými vírami (a odlišnými kulturami) vedle sebe? Opravdu je to tak jednoduše proveditelné?
   Pokusem o takový slepenec různých národnostních skupin s různými vírami byla bývalá Jugoslávie a všichni víme, jak to tam skončilo.

   Ivana

   Vymazat
  2. Bohužel si nemáme, co vyjasňovat. Napsala jste, že by měli opustit svoji víru a přijmout tu naši. A kterou? Evangelickou? Katolickou? Či snad Svědky Jehovovy? Třeba v Barmě jsou muslimové perzekuovanou menšinou. http://zpravy.idnes.cz/rohingove-a-uprchlicka-krize-v-barme-d7v-/zahranicni.aspx?c=A150526_134343_zahranicni_ert

   Azyl tedy jen pro někoho? A podle víry? To opravdu nemůžete myslet vážně.

   A mimochodem - kvůli ekonomické situaci neutíkají jen muslimové. A situace kolem muslimů v jednotlivých státech je poměrně složitá. Rozhodně nemusí znamenat, že nejsou perzekuovaní. Třeba ne jen kvůli víře nebo způsobu jejího praktikování.

   Vymazat
  3. Ivano,

   já se nebudu přít o to, co jsem napsala nebo nenapsala.
   Stojím si za názorem, že vznik početnějších muslimských menšin u nás (resp. posílení těch, které existují jinde v Evropě), bude mít ničivé následky. Mně je těch lidí také líto a ráda bych jim pomohla, úplně stejně jako se snažím dělat alespoň minimum, které mohu, pro jiné lidi v nouzi. Ale, pomineme-li ekonomickou stránku věci, kterou považuji v této otázce za podružnou, opravdu je to tak jednoduché si je sem nastěhovat? Myslíme na to, co to přinese v dalších desetiletích?

   Ivana

   Vymazat
  4. Asyl podle víry? No jistě - to samozřejmě myslím vážně.
   Muslimové jsou naši nepřátelé, jejich náboženství hlásá naši smrt. A tu dovedou poraženým přivodit opravdu vynalézavým způsobem:
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-neni-nedostatek-krvelacnych-novinek-fge-/p_zahranici.aspx?c=A150915_232317_p_zahranici_wag
   Milan

   Vymazat
  5. Tady se střetávají dvě věci: jedna jsou tato nezpochybnitelná svědectví, druhá skutečnost, že západní civilizace stojí na svobodě, mimo jiné na svobodě náboženského vyznání. Takže selektovat při uplatňování práv podle víry je problém.

   Oč by to bylo jednodušší, kdyby stát netrval na sekularitě a otevřeně se hlásil ke křesťanství, že?:-)

   Jak se s takovými rozpory ale vypořádají ty lidskoprávní organizace? A aktivisté? Vždyť jim musí být jasné, že sem otevírají dveře lidem, kteří nesdílejí jejich hodnoty, a když jim přijdou kázat o rovnosti pohlaví, tak se se zlou potážou.

   Vede to k takovému určitému pokrytectví, kdy vláda prohlásí, že uprchlíky příjme, ale chce si sama vybrat jaké, a samozřejmě to nebude vybírat podle víry, ale podle "bezpečnostního rizika", což nevím, jestli není to samé...

   Vymazat
 9. Všude, kde jsou muslimové, teče krev.
  Není země, v níž by dokázali žít muslimové v míru vedle nemuslimů. Není žádná a nikdy žádná nebyla.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni se bohužel mlátí i mezi sebou, jednotlivé větve islámu. Krutost IS vůči souvěrcům, ale z druhého směru, je třeba i větší než vůči křesťanům.

   Dost často se hovoří o tom, že na nestabilitě zemí, odkud uprchlíci utíkají, má podíl Západ a jeho politika, zasahování a tak. Je to možné, ale některé okolnosti svědčí o tom, že i bez zasahování zvenčí by tam klid nebyl.
   Jak jsem četla v jenom komentáři, na tu válku "stačí sami".

   Vymazat
  2. Ale napadají mne třeba země jihovýchodní Asie, některé jsou převážně muslimské a není tam válka ani nějaké větší nepokoje.

   Vymazat
  3. Které? Pokud vím, i tam všude probíhají atentáty (je-li muslimů menšina) a útlak a státní vraždy (je-li muslimů většina). Nepokoje jsou tam veliké, jen se u nás o nich tolik nepíše. Vezměte si třeba problémy Bali nebo Timoru.
   Milan

   Vymazat
  4. Chris,
   uznávám, máte pravdu, IS masí ve velkém i šíity.

   Ivana

   Vymazat
  5. Islám je zřejmě velmi dobře kompatibilní s diktaturou vedenou osvíceným diktátorem. Tam kde mají osvíceného diktátora a nemontují se jim do toho velmoci, to fungovat může. Na mapě světa se mi obtížně hledá fungující demokracie, kde by v populaci bylo významné procento muslimů. Turecko je takové metastabilní - na něm je hezky vidět jak to skřípe a ž ebez tvrdé ruky to nejde.

   Skoro to vypadá, jako by islám a demokracie nemohli úspěšně koexistovat.

   Vymazat
  6. Ale to se mi zase nechce uznat, že by islám nebyl s demokracií kompatibilní... to by byla celkem porážka dosavadních západních koncepcí a i - přiznávám - zklamání pro mne, protože já bych možné kompatibilitě obojího ráda věřila.

   Vymazat
  7. Chris: Islám je nejen náboženství, ale také politický systém a nelze jedno oddělit od druhého do okamžiku, než dojde v islámu k celkem nepředstavitelným radikálním změnám. Nevím jestli si křesťanství klade za cíl šířit se a ovládnotu celý svět, ale islám si to klade za cíl a pak se to liší pouze tím, zda je pro danou odnož islámu přípustné používat k šíření víry i násilí, nebo ne.

   Vymazat
  8. Pefi,
   já bych byla ráda, kdyby se křesťanství ještě více rozšířilo, když pro nic jiného, tak současná podoba křesťanství je mírumilovná.
   Ale máte pravdu, islám je více než jen víra, alespoň v mimoevropských zemích, odkud lidé nyní přicházejí. Tady je potřeba důsledně oddělovat, co je ještě praktikování víry a co už je zásah do zřízení, do systému, který přesahuje pouhé využívání náboženské svobody.
   Nejsem si jistá, že na tohle jsou evropské soudy připraveny.

   Vymazat
 10. Ještě bych také podotkl, že je zásadní chybou bavit se v souvislosti s migrační invazí jen o Sýrii a Syřanech. To je zcela nepodstatné - jen malý pramínek velké řeky. Ta uprchlická vlna nezačala se Syřany a kvůli situaci v Sýrii. Prvním atakovaným státem nebylo Řecko (natož Maďarsko).
  Začalo to přeci v Libyi už asi před rokem a půl nebo dvěma lety a první selhání ochrany vnějšího hranice EU/Schengen proběhlo v Itálii. Nejprve desetitisíce a pak statisíce Afričanů se přeplavilo z Libye do Itálie a odtud putovali přes Francii do Anglie. Teprve až dlouho po tamním selhání ochrany hranice začali proudit uprchlíci z Předního Východu přes Řecko dále do Evropy. A mnohem větší nebezpečí než muslimští uprchlíci ze Syrie pro nás představují muslimští uprchlíci z Afriky. Členové různých muslimských bojůvek z jednotlivých zemí subsaharské Afriky, kteří jsou tamními vládami poráženi a pronásledováni a utíkají proto do Evropy, kde se vydávají za oběti právě těch muslimských milicí (napr. Boko Haram), pro něž dosud v Africe zabíjeli.
  Tam začíná problém. V likvidaci Kadáfího. Teprve tento translibyjský uprchlický proud strhl k nápodobě i lidi z Předního Východu. A k nim se přidali Afgánci a Pakistánci, kteří imigrují do Evropy již dlouho, ale šlo jim to dosud těžce. Teď se ovšem vydávají za Syřany (spolu s Iránci různých národností) a tlačí se přes Německo do Švédska a jde jim to už o mnoho lépe.
  Milan

  OdpovědětVymazat
 11. Z důvodu pracovních povinností jsem si musela udělat diskusní přestávku.

  Ale všímám si, že vlna rozporuplných zpráv pokračuje: včera večer jsem slyšela, že Chorvatsko je dobře připravené, dnes odpoledne už "nápor nezvládá". A to ani nemluvím o tom, že Chorvaté hovoří o koridoru na Západ, ale není mi jasné, kudy ten koridor má vést, když cesta vede do Rakouska a to už se také netváří, že by chtělo přijmout každého, kdo si vzpomene, že má nárok přejít hranice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až budete mít čas, koukněte na tento kraťoučký článeček:
   http://jezevec-mrzout.pise.cz/1357-je-mozne-ze.html
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   to zavání konspirační teorií, ty já nemám ráda.
   Např. ohledně těch toků peněz si myslím, že je toho ještě opravdu hodně, co nemají americké banky pod kontrolou...

   Jinak mne docela oslovují komentáře k věci na Echu24:
   http://echo24.cz/a/wsNxi/nemecka-diktatura-dobra-rozestvava-evropu

   Vymazat
 12. Včera (16.9.) byl v Hyde Parku europoslanec Zdechovský a docela se mi líbilo, jak vystupoval. Problematikou migrace se zjevně zabývá a hovoří rozumně.
  Byl se podívat v uprchlických táborech, v Turecku i v Itálii, na různých místech, a říkal, že tam jel jako sluníčkář otevřený pomoci a vrátil se jako realista.
  Nezpochybňuje, že mnoho migrantů jsou velmi chudí lidé, vděční za každou pomoc, kteří se dokážou integrovat. Ale říkal, že do Evropy přišlo také hodně lidí s naivními představami, jak to zde funguje. Mladí lidé z Afriky, kteří si doslova myslí, že si zde za rok vydělají na ferrari. Také ho zklamalo, kolik příchozích měli v Itálii v táboře poškozené prsty, aby nebylo možné sejmout otisky...
  Tedy vlastně nevím, co z toho plyne, jen bylo fajn slyšet někoho mluvit rozumně.
  V pořadu zazněla řada dost zákulisních informací z EP, názor europoslanců se někdy dost liší od oficiálně prezentovaného názoru vlády.

  OdpovědětVymazat
 13. Zhruba před rokem na ČT hovořil nějaký člen zdejší muslimské komunity, vcelku dobrou češtinou, takže asi již integrovaný. Říkal něco v tom smyslu, že je to fakt hnus, když jíme vepřové. A že jeho soukmenovci snášejí tento fakt jen s největším sebezapřením a že jakmile budou mít dostatečnou politickou sílu, tak to samozřejmě okamžitě zakážou. Protože ten zákaz bude i pro naše dobro, i když to zatím nechápeme.
  A tak je to u nich se vším. Hlavní problém dnešního islámu je netolerance.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také vidím velký problém v tom, že brzy poté, co se usadí, začnou společnosti nutit svoje normy. Tady jich je minimum, proto to nemusíme řešit, ale je dobré o tom vědět, protože až to nastane, tak bude pozdě to řešit.

   Teď jsem četla, že Němci se obávají, jak budou migranti reagovat na Oktoberfest, který je mimochodem spojen s mnoha opilci v ulicích. Tedy že budou "zaskočeni".
   No a navíc budou mít pravdu, že pro Němce by bylo lepší do sebe ty tupláky nelámat, že. Takže je to pro jejich dobro, když se v tomto směru omezí.

   Včera jsem četla - nevím, zda je to pravda - že v Haagu ruší tradičního pomocníka Mikuláše Černého Petra, který nosil dětem dárky, protože je to urážlivé vůči lidem s tmavou barvou pleti.

   Vymazat
 14. kognitivní disinance ... myslím, že Paní Rtěnka trefuje na hlavičku jev, kdy si spousta lidí (včetně politiků) nedokáže srovnat v hlavě, že když přijde 10 uprchlíků, tak je nejlepším řešením pro všechny je integrovat a ještě se u toho hrdě prohlásit za humanistu, KDEŽTO když jich přijde 1 mio, tak se bleskově zhroutí celý koncept lidumilství, protože to nejsou ONI, kde se budou integrovat, ale najednou jsme to MY. Neschopnost akce napříč Evropou a názorový zmatek plyne z toho, že pod tlakem nastalé situace bychom měli přehodnotit svůj postoj, což je jak známo základní psychologický problém, který u jednotlivce zkušenému psychoterapeutovi trvá roky. A souhlasím s Chris, že němci s tímhle vstřebáváním reality měli dycinky problém. Podívejte se někdy na Pád třetí říše. Situace s imigrační vlnou je typický Black Swan efekt, srovnatelný s černobylem, fukušimou, tsunami ect. Vlastní strach a extrémní pozice nám nepomůžou, pragmatická řešení ano. A vědomí, že všichni musíme kus slevit ze svých očekávání, evropa ze svého humanismu, uprchlíci z vytouženého ráje, češi a le i maďaři z toho, že se jich tahle vlna nedotkne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ééé disonance

   Vymazat
  2. Jenom bych podotkla, že - podle mého názoru - se to od Black Swan efektu trochu liší v tom, že varování zde průběžně byla. Běženci přijížděli na lodích už loni, na italském ostrově Lampedusa vystupovali, také už se stalo, že se jich několik set najednou utopilo v moři.

   Najednou se ale něco zlomilo a stal se z toho masový jev. A teď je to fenomén, kterému jsme v takovém měřítku dosud nečelili. Ale že evropské vládnoucí elity prokáží až takovou neakceschopnost, nerozhodnost, neschopnost, to bych si nepomyslela.

   Vymazat
  3. trochu ano ... mám na to svoji teorii, malinko to zapadá do technik hybridní války a že to Evropě neudělá dobře, to se dal odhadnout ... na zvednutí takové vlny stačí pár (ok, tak víc než pár) dobře umístěných hoaxů ... mimoto ti, co utekli jsou asi spíš proti Asadovi a kdo je s Asadem ? Rus ... takže ukázat prstem na Germany a pomoct tím spojenci a oslabit nepřítele, moc bych se nedivil ...

   Vymazat
  4. ehmm: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-ministrem-obrany-stropnickym-v-mf-dnes-fwr-/domaci.aspx?c=A151010_094343_domaci_bur

   Vymazat
  5. To by šlo o přesun lidí, kteří již v Evropě jsou, jestli tomu dobře rozumím.
   Nevím, jestli to dává smysl?
   Ale určitě bude zajímavé, jestli se tato informace potvrdí.

   Vymazat
  6. jde o to zatopit frau Merkel, aby přestala vrtat do Ukrajiny, to je celé

   Vymazat
  7. To jistě, na odvrácení pozornosti od Ukrajiny je to výborné téma, a také to tak zafungovalo.

   Vymazat
 15. Troll je ten, kdo si dovolil oponovat ?
  Milá Christabel,
  po návratu z cesty dodatečně pročítám Tvoje dalši mně určené extempore a opět přemýšlím, co tím potřebuješ sama sobě dokázat.
  Jak je možné, že se do srdce věřící, které by mělo být plné lásky, vejde tolik animozity ?
  Proč nedokážeš tolerovat názorové oponenty a máš potřebu je cenzurovat, vytlačit, znectít ?
  Mít moc umlčet kritiku tím, že ji smažeš, Ti přináší uspokojení ?

  Ano, psychologie je jedním z mých koníčku již od studentských let, ale poradnu "péče o tělo a duši" otevřít nehodlám. Zasahovat (dokonce za penize) svými radami i do intimních vztahu druhých už teprve ne. Chápu, že Ty mé rady nepotřebuješ, to vše máš doma a jistě zdarma...
  Dobrou literaturu bych ale doporučit mohla.

  Tvůj blog je smyslem života, jak se zdá, pro Tebe a jsi ochotná mnohé mu obětovat. Pro mne byl příležitostí lépe Tě poznat a také rozptylenim, většinou při nezáživné praci u "pracovniho" počítače, kde si ho četlo víc lidí. Ti zdejší v překladu a často s podivem, ti z Čech, kteří Tě znají, se zájmem. Netušila jsem, že se tomu říká "šmírování", domnívala jsem se, že když někdo veřejně publikuje, je to proto, že chce být čten.
  Bez nicku

  OdpovědětVymazat
 16. Milá Christabel, to, co píše Bez Nicku jsou vlastně důvody, proč se mi u Vás už nechce nic psát. To, co Vy vnímáte jako trollování, je dle mého normální diskusní příspěvek, se kterým lze polemizovat, nebo souhlasit, nebo třeba ho otočit do legrace. Nemohu se ztotožnit s Vaším militantním vedením diskusí a mohu Vám jen popřát, aby Vám Vaše trubicovité vidění světa jednou nepodrazilo nohy.
  Nic ve zlém, nechci Vás urazit - ostatně záleží jen na Vás, jestli tento komentář pustíte do světa, nebo ne.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   to co píše "anonym" především není žádná oponentura ani kritika. Jsou to poskládané úryvky citátů, k tomu nějaké údaje z internetu, navrch osobní výpad, dezinterpretace, slogany... Nejsou to vlastní názory, s nimiž by bylo možno polemizovat. Však si to pročtěte a když mi z toho vyselektujete nějaký skutečný kritický názor na problém, napište mi ho sem a já na něj klidně odpovím. Jenomže tam nic takového nenajdete - a to je ten problém.
   (Navíc tento anonym je zde na tomto fóru už závislý.)

   V této diskusi to lze také pozorovat - pročítejte. Osobní výpad, na neznalost, na neprofesionalitu, nesmyslné dedukce o nesmyslném naplnění skutkové podstaty trestného činu (ani mi nestojí za to odpovídat) ťafka sem, ťafka tam - to Vám připadá jako zkvalitnění diskuse?
   Já se spíš divím, že to zdejší čtenáři tak dlouho snášeli bez reptání:-)

   To se mám hájit, že nějaký paragraf znám? To mám vyvracet ty trestněprávní nesmysly, které zde byly postovány?
   Nezlobte se, ale to je pod mou úroveň.

   Ale protože Vám chci vyhově, uzavřeme dohodu, ano?
   Když mi sem anonym něco napíše, Vy mi to přetlumočíte, v čem je ten kritický názor, a já Vám na to odpovím. Abyste viděla, že se kritiky ani oponentury nezříkám. Souhlasíte s tím?

   Vymazat
 17. Ne, nesouhlasím, děkuji za důvěru. Nemám tyto ambice.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   ale tady nejde o ambice, ale o Vaši pomoc s řešením problému.
   Uvažte, že Vy sem přijdete, když máte čas, přečtete si jen to, co Vás zajímá, do diskuse mrknete a pročtete vlákna, která Vás zajímají, ostatní vynecháte, užvaněné komentáře můžete přeskočit...
   Ale já zde musím být u všeho, přečíst všechny komentáře, i ty hloupé, měla bych na ně adekvátně reagovat. A když se mi některé zdají tak nesmyslné a mimoběžné, že už to odmítnu, vznesete výtky, že odmítám polemizovat s oponenty a mám příliš zúžené vidění světa.
   Proč mi s tím tedy nechcete pomoci? Třeba se ukáže, že máte pravdu a já to vidím už zkresleně, třeba se ukáže, že mám pravdu já a skutečně s tím nelze nic smysluplného dělat.
   Zkusila byste si to, šlo by jenom o komentáře tohoto anonyma, takže by Vás to tolik nezatížilo.
   Pokud nechcete, já to respektuji, ale potom mi prosím už nevyčítejte, že nemám sílu na tohoto anonyma (který zde mimochodem v průběhu času užíval několik identit, což já opravdu neakceptuji a už to samotné jej z diskuse v mých očích bez dalšího diskvalifikuje) reagovat a zabývat se jím.

   Musím ještě dodat, aby to bylo spravedlivé, že se zde vyskytly diskuse, kdy dotyčný anonym vlastní názor projevil, a potom jsem se opravdu snažila na to reagovat a odpovídat. V takových případech pak není nutná spolupráce, o jaké hovořím, a také se jich pravděpodobně netýkají Vaše výtky.

   Vymazat