středa 9. září 2015

Odvolačka kárá okres

Co dnes zaznělo u odvolacího soudu

Druhá instance rozhodovala o odvolání obžalovaného v této věci již podruhé, napoprvé totiž vytkla okresnímu soudu určité chyby a spis mu vrátila, aby mohl soud I. stupně nedostatky rozsudku v dalším řízení odstranit.

Výrok usnesení:
Podle § 256 trestního řádu se odvolání obžalovaného zamítá.

Odůvodnění:
Odvolání jsme zamítli, ale rozsudek soudu I. stupně přijímáme s rozpaky.
Odvolací soud minule vytkl soudu I. stupně, že uznal obžalovaného vinným z odcizení všech věcí uvedených v obžalobě, ačkoliv je zřejmé, že v daném místě docházelo ke krádežím tak často, že není dokázáno, že všechny odcizené věci z chaty svědka A. musel odcizit obžalovaný. Předpokládali jsme, že po vrácení věci odvolacím soudem provede soud I. stupně znovu důkazy, zejména výslech svědka A. Soud namísto toho vycházel bez dalšího z doznání obžalovaného, důkazy neprováděl a uznal obžalovaného vinným jen z odcizení toho, k čemu se sám doznal. Na základě odvolání obžalovaného není účelné rozsudek vracet, protože platí zákaz reformace in peius, změny k horšímu, a proto by stejně chyba nemohla být opravena, protože rozsudek by byl změněn v neprospěch obžalovaného.
Pokud v tomto řízení uložil podmíněný trest s dohledem, je opravdu s podivem, že takový trest státní zástupce přijal.

Přeloženo:
Co jste to tam na okrese zase uplácali?
Je vidět, že místo provádění důkazů jste chtěli jít na oběd. To jste si to usnadnili, když jste do ukradených věcí zahrnuli jen to, co obžalovaný doznal.
A jak to, že se proti tomu státní zástupce neodvolal?
Co s tím máme teď dělat? Tenhle paskvil musíme potvrdit.
To je tedy materiál.
Jak se to říká? Praha daleko a pánbůh vysoko.


2 komentáře:

  1. To je skoro na dovolání, ne? Protože nelze odsoudit někoho jen na základě jeho přiznání :)

    OdpovědětVymazat