neděle 27. září 2015

Takzvaná pomoc migrantům

Vzhledem k tomu, že nemám nejmenší představu, jak hodlá Německo zvládnout příliv statisíců migrantů, se zájmem jsem si přečetla krátkou zprávu o tom, jak se žije syrským uprchlíkům v saském Heidenau.

Bohužel, má očekávání se potvrdila.
Žena, která s dětmi utekla po smrti manžela ze Sýrie, žije na lůžkách v hale v uprchlickém středisku a den tráví nicneděláním. Nemá ani náznak něčeho, co by vypadalo jako domov, nemá se oč starat, nemá kde pracovat a nemůže slavit své svátky.
A perspektiva? Raději nedomýšlet.

Tohle má být ta evropská "pomoc" uprchlíkům.
Za tohle budou určitě všichni migranti líbat paní Angele ruce.

Podle mého názoru je stav, do něhož migranti přichází, v rozporu s lidskou důstojností. Lidé jsou zbaveni svobody a možnosti pracovat, tedy dvou naprosto stěžejních aspektů, které činí člověka člověkem.
Po celém Německu jsou nyní tisíce lidí, kteří žijí na jen o málo vyšší úrovni než hospodářská zvířata. Jsou soustředěni do určitých míst, která nemohou opouštět, dbá se o to, aby měli dostatek materiálního zabezpečení, dostanou střechu nad hlavou i jídlo, dostanou dokonce i peníze, ale smysluplnou životní náplň nemají a nikdo jim ji ani nenabídne.
Něco takového nemůže dopadnout dobře. Bez práce se život propadá do zničující prázdnoty.

Pracují ti lidé alespoň na údržbě a správě svého ubytování? Podílí se na přípravě stravy, na praní prádla, úklidu, výuce dětí a třeba i ostraze?
Tušili vůbec, jak bude vypadat jejich život ve vyspělé Evropě?
Řekl jim někdo, že ve zdejší přeorganizované společnosti není pro cizince vůbec snadné uživit rodinu? Nebo svou rodinu nechtějí živit, protože raději natáhnou ruce k bohatým Evropanům?
Pak je čeká úpadek.

Kromě toho, většina migrantů jsou zdraví mladí muži. Útěkem sice zachránili své životy, ale ztratili možnost chránit své blízké. Sami se jí vzdali. Často slyšíme, že rodiny vysílají muže napřed, aby zajistili svůj život v Evropě a jejich ženy a děti je potom následovaly. Ti muži tedy nechali své nejbližší na nebezpečných místech? A kdo je tam bude bránit? Nebo tam není zase tak nebezpečno? Tak proč potom utíkají?

A slyšíme, že utíkají lidé spíše majetnější, kteří si mohli zaplatit nákladnou cestu. Kdo tam tedy zůstává? Chudí, slabí a bezbranní? A kdo se jich tam zastane? To budou vystaveni na pospas zlu, které tam řádí? Asi ano, protože ti vlivní, majetní, silní a bojeschopní utekli. Utekli do Evropy, aby seděli v uprchlickém středisku, nechávali si vyplácet kapesné a zabíjeli čas hraním her na mobilu.
A kde je lidská důstojnost, ve jménu které to Německo prý celé dělá?

Až těm lidem dojde, že přišli do země, která si plete důstojnost s plným talířem a jejíž proklamované "hodnoty" tvoří jen obal pro bezbřehou spotřebu a materiální požitky, na které příchozí beztak nedosáhnou, pak teprve propadnou frustraci a zmaru.
Nebudu se jim divit.
Ať se na mne ušlechtilá paní Angela nezlobí, ale její hodnoty asi nesdílím.


PS. Klasika Exupéryho, který se k tématu vyjádřil ve své Citadele, jsem zde již citovala.

32 komentářů:

 1. Ti lidi se ovšem už do Evropy hnali už dávno před tím, než Merkelová pronesla to politicky pitomé prohlášení. (Právně ovšem přípustně, a co víc, už tak rozhodl i německý správní soud.) Problémů je celá řada:
  - Běženci v Evropě jsou jen jeden z nich. (Tady považuji za selhání soudržnosti a přátelství, že jsme z ekonomických motivů se bránili převzít azylový proces od zatížených zemí.)
  - Co s nimi dál je další proces. (Tady souhlasím do puntíku. Podmínkou sociální podpory by měly být práce - a protože tohle by na západě neprošlo přes odbory, tak vedle toho odpracovaná léta v EU a samozřejmě stav nemožnosti práce.)
  - Dál je tu problém, co uprchlíky v táborech kolem Sýrie (cca 4 mil.), kde se zhoršují podmínky a dalších uprchlických táborech v Sýrii uvnitř, v Iráku, atd.
  - Dál je tu problém, že všechny mocnosti světové i regionální, mají své háčky a zájmy v Iráku a Sýrii. USA a Rusko, Írán, SA, Turecko, Izrael, atd. V samotné Sýrii je to jeden za 18 a druhý bez dvou za dvacet...


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   minulý týden jsem někde na netu, myslím na Echu24, zahlédla rozhovor o tom, že nárok na azyl v Německu mají asi tak čtyři miliardy lidí. To, jak se chápou podmínky pro udělení azylu, se vyvíjí, od pronásledování jednotlivce po plošné důvody á la občanská válka.

   Zbavit lidi možnosti práce je ostudné, odpovědnost za to nesou politici, kteří takto nastavili legislativu.

   Já pořád slyším, jak Západ spoluzavinil situaci v zemích, odkud běženci přicházejí. Možná, že ano, ale oni ti Syřané nejsou asi nesvéprávní. Z médií to vypadá, jako by ti lidé tam neměli vůbec žádnou odpovědnost za stav své země.
   Na jednu stranu se do Evropy přesouvá prý elita (co do majetku, vzdělání), na druhou stranu oni za nic nemůžou. Je tam občanská válka, tak kdo tam tedy bojuje?

   Vymazat
  2. Plošné důvody ála válka většinou vedou pouze k udělení přechodné ochrany po dobu kdy ta třeba válka trvá. Alespoň tak je to u nás a myslím, že ostatní země EU to budou mít hodně podobně. Tento status ovšem není až tak "výhodný". Ten člověk se třeba začlení, najde si práci, naučí se jazyk a pak se má vrátit, protože válka skončila, a budovat si svůj život vlastně už potřetí? Jsou tam potom jistě možnosti jiných pobytových statutů, ale tam už to rozhodně není jednoduché.

   Vymazat
 2. Tv ZDF přinesla reportáž ze severního Iráku: „Můj syn už tam je , dostal peníze a byt“ říká Hash Ashur.“Němci pro nás budou stavět domy, mě řekl. Všichni už tam brzo pojedeme“. Jiný Iráčan chce napřed poslat svého 14ti letého syna: „Mladiství nejsou z Německa vykazování a můžou přinést později celou rodinu“, říká Hadi Talo. https://www.netzplanet.net/afghanistan-stellt-eine-million-paesse-zur-ausreise-nach-deutschland-aus/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V zásadě mají ti lidé pravdu. Zní to lákavě a o to větší frustrace bude následovat.

   Podle mne, pokud Německo chce migranty přijímat, mělo by jim k tomu nastavit důstojné podmínky a nikoliv to, co jim připravilo.

   Vymazat
 3. Nechápu proč píšete o možnosti pracovat? To je to poslední co je zajímá. Arabské ženy jsou dost dobré v sezení na prdeli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marku,
   ale i práce kolem domácnosti je práce.
   Podívejte se např. sem:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2014/06/dve-tretiny-matek-predskolnich-deti.html

   Ale pokud někdo bydlí na lůžkách v tělocvičně, nemá možnost obstarávat ani svůj vlastní příbytek. Nemá možnost dělat nic, ani doma, ani venku, žádné doma nemá a pracovat venku má zakázané.

   Ještě bych Vás požádala, abyste se zde v diskusi zdržel vulgárních výrazů, nemám takové vyjadřování v oblibě.

   Vymazat
  2. Chris, přeci každá ženská, co je doma, se válí a nic celý den nedělá .... Markův příspěvek bych snad ani nekomentovala :-)

   Vymazat
  3. To je fakt, to nicnedělání doma mne většinou tak unavilo, že jsem si pak chodila odpočinout do práce:-)

   Vymazat
  4. Na tohle mám recept. Přepustit chlapovi místo na rodičovské dovolené. Půl roku bohatě stačí. Už po týdnu mlel jakési omluvy na téma: Jsem netušil, jaká je to fuška. Jo, naučil se po vytírání otřít i boty a dát je podrážkou vzhůru :D

   Vymazat
  5. Občas taky vytírám, ale otírat boty a dát je podrážkou vzhůru mě fakt nenapadlo:-)
   Když sem marodil, stal jsem se takovou ženou v domácnosti a docela mne to naplňovalo. Něco bylo za člověkem vidět, což se o té hromadě papírů, které tady v práci posílám a nikdo je nečte, tvrdit nedá.
   P.S. Přiznání - nežehlil jsem:-)

   Vymazat
  6. Sejre, musíte prostě vzít domácí obuv, otřít jí podrážku a nechat uschnout :-). To je snad každýmu, kdo se někdy ocitl na dovolené doma, jasný :D :D :D

   PS: Chlap teda taky nežehlil :-)

   Vymazat
  7. Tak to je jiný level, protože já jsem momentálně spokojená, když po vytírání nikdo nezakopne o kbelík dříve, než z něj vyleju vodu:-)

   Vymazat
 4. Takovou masu lidí nelze zvládnout. Nelze je rozumně ubytovat, nelze jim dát práci. Navíc naprostá většina z nich je funkčně negramotná, nejsou připraveni žít v civilisaci. Jsou civilisačně méněcenní. Většina z nich například dosud neviděla evropský záchod. Jako když prvním přibyvším evropanům dali v Číně k jídlu hůlky - vypadali jako primtiviní barbaři nebo přímo zvěř, protože se neuměli najíst. Tihle imigranti sice umí spustit počítač a používat mobil, ale neumí a neznají tisíce drobností v Evropě běžných, s kterými se dosud nesetkali. Většina z nich ani neumí latinku a nemálo z nich neumí ani ty jejich klikyháky. Německy taky neumějí. Němci si zametají chodníky sami (to zavedl Starý Fritz) a pastevce koz také nepotřebují. Tak jak je mají zaměstnat?
  Ten problém není řešitelný jinak než masivním odsunem imigrantů zpět do jejich domoviny.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, jestli jich přijdou dva miliony? Jsou to nějaká čtyři procenta obyvatel EU .....

   Vymazat
  2. bez toho, že bych považoval tu naši civilisaci za výš než tu jejich, zkrátka je je úplně jiná ... osobně si myslím, že neslučitelně jiná ... v MF Dnes vyšla reporttáž o tom, jak se snažil integrovat Izrael etnikum jménem Falaši, dopadlo to tristně ... je to prostě propast stovek let jiného kulturního kontextu, který se nedá spojit jednou cestou do Evropy

   Vymazat
  3. Děkuji za příspěvky, diskusi čtu, dnes jsem se jí ale nestihla věnovat, zítra to snad bude lepší.

   Jen na okraj:
   - nevím, asi bych nedávala jednu civilizaci výše a druhou níž, ale že je to úplně jiná kultura a jiný životní styl, to je jasné. Nakonec, pro nás, kteří jsme zvyklí na Evropu, by asi také nebylo snadné zapojit se do běžného života někde na Blízkém či Středním východě.

   - 4% obyvatel mi nepřijde tak málo, naopak. Protože tady podle mne funguje ten efekt, že pro nějaké - řekněme - posuny ve společnosti nemusí být jiného prvku nadpoloviční většina. Nemusí ho být ani třetina, ani čtvrtina.
   Stačí si představit, že ve třídě, kde je 25 dětí, stačí třeba čtyři nebo pět problémových, aby se proces výuky významně změnil - tedy myslím si to tak. Kritické množství lidí pro vykolejení řádu je dost možná nižší, než bychom si mysleli?

   Vymazat
  4. Myslím, že to srovnání se třídou není zrovna nejlepší. Třída je malá uzavřená skupina. Rozpustit dva miliony mezi nějakých 500 milionů, mi nepřijde jako nějaké extra drama.

   Pak taky nelze říct, že problémy budou se všemi těmi dvěma miliony. To už by byla ošklivá paušalizace lidí a jejich škatulkování. Ono máš jedno, jestli budeš mít hajzla souseda Čecha nebo Syřana. Vždycky ti to znepříjemní život, o tom žádná. Jen nevím, jestli je správné automaticky tvrdit, že nám ten život budou znepříjemňovat

   Vymazat
  5. V té třídě stačí tři nepřizpůsobivé děti, aby výuka skončila. Dvě nepřizpůsobivé se prý ještě dají zvládnout, ale je to maximum.

   Dva miliony přijdou, dalších několik milionů zůstává v táborech - nepřijde vám divné, že ještě nedávno IS měl asi jen cca 50 000 bojovníků ?

   Nemohu se nepozastavit nad tím, že jeden "bojovník" dokáže vyhnat víc než 100 lidí. A jediný plán, který Evropa má je, že ubytujeme každého kdo přijde ?

   Ty dva miliony jsou pořád jen začátek, afrika je opravdu veliká. Už teď jsou v Německu čtyři miliony turků, kteří jsou mnohem lépe integrovatelní, než afričané a i tak to dost skřípe, protože oni se mnohdy neintegrují, ale vznikají tam uzavřené komunity/gheta.

   Integrace nově příchozích dopadne podobně - vznikou uzavřené komunity, které si budou pěstovat tu kulturu, kterou si přinesli, protože jinou neznají. Tohle je cesta do pekla.

   Základní pravidlo poskytování pomoci, je, že si zachránce nemá ublížit natolik, aby následně sám nemusel být zachraňován.

   Vymazat
  6. Počítám, že Evropa nemá plán ubytovat každého, kdo přijde. Chce to znát trochu azylové řízení. Ano, je to problém, už jsem to tu mnohokrát psala. Co s těmi,co na přijetí nebudou mít důvody? Kam s nimi. Otázka vskutku Nerudovská :-).

   Gheta - nebudu se znovu vracet k No-go zónám a ghettům jako takovým. Ten problém si ovšem vytváříme sami. Lidstvo migrovalo, co je lidstvem. To není nic nového. Ale jestli těm lidem neposkytneme možnost, aby se začlenili a žili s námi, těžko je potom vinit z frustrace, která se u nich zákonitě musí objevit

   Vymazat
  7. Ivano, ale my je opravdu integrovat nedokážeme. Více než 20 let tady budujeme socialismus a jediný, kdo je dokáže integrovat je, šedá a černá ekonomika. Budovatelé světlých zítřků (zakazovači snažící se páchat dobro) dosáhli toho, že ani kdybychom chtěli, tak k integraci dojít nemůže, aniž bychom předtím zahodili polovinu naší legislativy do popelnice.

   Může vám syrský vysokoškolsky vzdělaný elektrikář doma udělat novou elektriku, když to umí ? Nemůže, protože to už nemůže udělat ani slovenský elektrikář, protože české předpisy jsou jiné než slovenské, a hlavně česká razítka jsou jiná než ta slovenská a co se na slovensku smí, to se u nás nesmí atd. Nejsnáze tedy načerno ...

   Může si syrská žena pronajmout byt, založit miniškolku a hlídat za peníze děti ? Teoreticky ano, ale prakticky ? To bych chtěl s naší legislativou vidět ... Začít může založením datové schránky, získáním živnosťáku, nostrifikací vzdělání, žádostí o schválení změny uživání bytových prostor pro nebytové účely na stavební úřad, ...

   Pokud se chce živit hlídáním dětí a ne vařením drog, musí to stejně dělat načerno, protože dělat to legálně je spíš fikce ...

   Vymazat
  8. Ivano, máte pravdu, frustrace zákonitě přijde, stejně jako v druhé a třetí generaci potomků zákonitě přijde i vysoká kriminalita, nezaměstnanost a radikalizace, což jsou jevy, kterým zcela jistě nedokážeme čelit.

   Kromě povinností k uprchlíků máme také povinnosti sami k sobě.

   Vymazat
 5. A co německé ženy?
  Epidemie znásilnění propukla v Německu
  http://www.blazingcatfur.ca/2015/09/18/rape-crisis-in-germany/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom textu ale nevidím žádné konkrétnější údaje.

   Vymazat
  2. Policie se zdráhá zveřejňovat informace, aby nepoškozovala dobrý mediální obraz imigrantů, takže oficiální statistiky hned tak nebudou.

   Další podnětné informace jsou shrnuty zde:
   http://www.gatestoneinstitute.org/6527/migrants-rape-germany

   Já si myslím, že je v pořádku, že je celá řada osobních obranných prostředků v Německu nelegálních - ještě by ty pomýlené oběti trestné činnosti, které nechtějí být obohaceny o nevšední zážitek, při vlastní obraně mohly zranit sebe nebo ještě hůře i někoho jiného, třeba pachatele ...

   Vymazat
  3. Pefi,
   pokud vím, např. ve Švédsku se programově nevedou statistiky o pachatelích tr. činnosti z hlediska jejich národnosti či etnika.
   Tedy, svým způsobem musím tu ochotu Švédů přijmout tolik kulturně odlišných lidí obdivovat. Ale to neznamená, že si myslím, že bychom to měli zkoušet tady u nás - nejen kvůli nepřátelskému naladění obyvatel, ale není zatím vůbec zřejmé, že by se tento model masové imigrace a snahy o masovou integraci osvědčil.

   Vymazat
  4. Nemám zatím odkaz pročtený, ale vidím, že nicnedělání v azylovém středisku může být polehčující okolnost:

   On August 28, a 22-year-old Eritrean asylum seeker was sentenced to one year and eight months in prison for attempting to rape a 30-year-old Iraqi-Kurdish woman at a refugee shelter in the Bavarian town of Höchstädt. The reduced sentence was thanks to the efforts of the defense attorney, who persuaded the judge that the defendant's situation at the shelter was hopeless: "For a year now he sits around and thinks about — about nothingness."

   A hrozné je, že to v podstatě tak je:-(

   Vymazat
 6. Už si to konečně připusťme. Imigranti jdou většinově za velkorysými sociálními dávkami, proto se tak nadšeně hrnou do Německa a popř. do Skandinávie. Bude mimochodem velká legrace, až se určí jednotný standard zabezpečení imigrantů v EU, k čemuž z logiky věci dojde velice rychle. Blahobytem zblblí Němci prosadí částku někde na úrovni naší průměrné mzdy, a budeme mít po letech zase jednou plné Václavské náměstí :-)
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno, co tady čtu, se mi skládá v jeden závěr. Nepřipustit takovou situaci, jako panuje v Německu, by znamenalo podpořit některý z proudů proti imigrantům, potažmo islámu. To si právě mnozí z nás připustit nechtějí.
   Tomáš

   Vymazat
  2. Tomáši,
   to já právě nechci. Věřím, že není nutné zastávat některý z extrémů, tedy nekritické vítání migrace na jedné straně a nenávistné názory na straně druhé.
   Chápu, že mnozí z těch, kdo do Evropy přicházejí, potřebují pomoci.
   Ale jsem pro jinou pomoc, organizovanou jinak než to předvádí EU, s Německem v čele. To v mých očích není pomoc, je to spíše "medvědí služba".

   Já jsem pro přijetí potřebných, ale ne v nějakých azylových centrech, kde bivakují vedle sebe naskládaní, pracovat mají zakázáno a chodí si do fronty pro oběd a pro kapesné.
   Snad se mi to zde podařilo vyjádřit dostatečně jasně. Nechci být přiřazená ani k jednomu z dvou stěžejních proudů.
   "Dozrál čas dilematu, být pro anebo proti..." - na tohle nehraju.

   Vymazat
  3. Voloďo,
   jednotný standard sociálního zabezpečení by byl konec.
   Zajímalo by mne, jaký je poměr mezi kapesným, které migranti v Německu dostávají na ruku, a např. běžnou mzdou nebo běžným důchodem v balkánských státech.

   Vymazat
 7. A jak to vidí český Žid z Francie:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nas-zidovsky-intelektual-zijici-ve-Francii-Povstani-muslimu-prijde-dost-brzy-Zide-z-Francie-utikaji-Hitler-miloval-agresivni-islam-a-ted-ho-nasleduje-Merkelova-aby-s-muslimy-ovladla-Evropu-402566
  Milan

  OdpovědětVymazat