úterý 26. ledna 2016

Kalašnikov

Co to zase vypuklo za hysterii?
Musím se drobně zastat prezidenta.

Miloš Zeman dostal na jakési besedě s občany z pléna otázku, jak se zbavit premiéra Sobotky.
Odpověděl na ni naprosto přiléhavě, že jediným demokratickým způsobem výměny jakéhokoliv politika jsou volby. A dodal, že existují i nedemokratické způsoby změny vlády, což shrnul pod výstižný pojem "kalašnikov". Jeho použití samozřejmě nikomu nedoporučoval a už vůbec k němu nevyzýval, pouze jej uvedl jako protikladnou variantu k té jediné legitimní.
Dlužno dodat, že otázka byla formulována velice hloupě a spíše než prezident, který na ni odpověděl, by se nad sebou měl zamyslet občan, který ji položil.

Vypukla ovšem hysterie.
Takové vyjádření prezidenta je prý nepřípustné a v civilizované zemi nepřijatelné, nemyslitelné a neakceptovatelné, to se musí zdůraznit a musí se proti tomu důsledně brojit, nejlépe všichni v jedné řadě. Prezidentovi političtí rivalové se tetelí radostí, že zase mají záminku, proč se do něj strefovat; sama jsem viděla například vystoupení ministra Dienstbiera v tomto duchu.

Připadá mi, že se všichni už zbláznili. Pominu, že ten výrok odpovídá na položenou otázku pravdivě, pominu, že se netýkal premiéra osobně, pominu, že nebyl žádnou výzvou k násilnému převzetí vlády kýmkoliv, ale nemohu pominout, že byl pronesen ve zjevné nadsázce. Tomu ostatně odpovídal smích v sále.

Myslím, že premiér může být klidný, kalašnikov na něj prezident, jeho mluvčí Ovčáček ani nikdo jiný nevezme.
Ačkoliv, někdy to může být i zábava:


zdroj: youtube.com

33 komentářů:

 1. To jsou ta naše "nezávislá" média pilně si zatloukající další hřebík do rakve své důvěryhodnosti a vlivu.

  Jestli si vzpomínáte, tak poslanec Chlaoupka byl odsouzen za popis společenské situace a jejího možného vývoje, jež byl prost jakýchkoli výzev či souhlasu s násilím. Přesto kolem média udělala podobný hysterický kravál.
  Takhle běžně fungují levičácká média na Západě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak poslance Chaloupku si teď nevybavuji, ale nad tím, co se včera strhlo, zůstává rozum stát.
   To nemá nikdo nic jiného k řešení, než takto vyskakovat kvůli vtipu, byť drsnějšímu?

   Vymazat
  2. Připusťte si, že média jsou plná ideologických fanatiků a placených propgandistů.

   Vymazat
  3. Možná, ale ne všechna ve stejné míře.
   Bylo by fajn nalézt médium, které informuje objektivně a nezatíženě předsudky či ideologiemi. Jenomže je otázka, zda je to v dnešním světě vůbec možné.

   Vymazat
 2. V poslední době mi Zeman přijde některými svými výroky sympatický; tohle je jeden z nich. Média jsou šílená, ale mají obrovskou moc - proto si třeba Babiš a spol. kupují noviny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   no právě, když se rozebere, co Zeman říká, tak se v tom většinou (ne vždycky, ale v nadpoloviční většině případů určitě) ukáže kus pravdy. On totiž i ten kritizovaný projev 17.listopadu vedle Konvičky nebyl žádný nesmysl, vzpomínám si, že jsem ho část slyšela a bylo možné s ním naprosto souhlasit. Tam šlo jenom o to, kdo stojí vedle prezidenta, obsah šel asi mimo komentátory.

   Toto bylo proneseno někde v Tišnově, bylo by docela zajímavé vidět, kdo se toho chytl jako první, jak se ta "kauza" rozvíjela.

   Babiš si koupil noviny a těmto novinám okamžitě rapidně klesla důvěryhodnost.

   Vymazat
  2. Paní Christabel, jak může novinám klesnout důvěryhodnost?
   Tomu moc nerozumím.
   Já nepovažuji za důvěryhodné ani ty jediné noviny, které pravidelně celé čtu, to je Katolický týdeník.
   Milan

   To přeci znáte, že v novinách jsou tři druhy zpráv. Pravdivé, pravděpodobné a nepravdivé. Pravdivé je datum a pravděpodobná předpověď počasí.

   Vymazat
  3. Milane,
   to je dobrý vtip:-)

   No ano, řekněme tedy, že taková relativní důvěryhodnost. Spíš na poli investigativním: dříve se novináři snažili odkrýt nějaké neplechy, aby z toho měli vyšší prodejnost a možná taky pocit sebeuspokojení. V tomto ohledu byly dnešní Babišovy noviny celkem funkční, protože státní moc bez neustálého hlídání bytní a ujíždí. Jenomže tuto svou funkci ztratily.

   Vymazat
 3. Me naopak prijde, ze pokud by se kvuli tomuhle vyroku nestrhla hysterie, zase by to posunulo latku o kousek vys (resp. dno o kousek niz)...
  Ano, otazka byla hloupa, Zeman na ni tenrokrat odpovedel prekvapive dobre - teda vypustime-li ten Kalasnikov.
  Nezlob se na me, Chris, ale ten dodatek s Kalasnikovem proste do slovniku nejvyssiho ustavniho cinitele nepatri, jakkoliv byl (doufam) myslen s nadsazkou... V pate cenove bych to neresil, ale tohle uz je "zu viel"!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to já se nezlobím:-)
   Chápu tento postoj, ale na druhou stranu, je potřeba vzít v úvahu celkový kontext. Nebylo to řečeno někde v parlamentu, nebo na státnické večeři, nebyl to žádný oficiální proslov, byla to beseda někde v Tišnově, nejspíš v nějakém místním kulturáku... podle mne nikdo ani nepředpokládal, že by se to mohlo objevit v celostátních médiích.
   Prostě beseda s občany, Zeman je prezident z lidu, to tak je. V jeho věku se člověk nezmění.

   Vymazat
  2. Ustavni funkci medle nelze odlozit nez doma v loznici... Cili "polehcujici okolnosti", ktere jsi uvedla, moc neobstoji... Kdyz uz se nekdo dere do ustavni funkce, mel by pocitat s tim, ze se podle toho taky bude muset chovat. Proto napriklad ja nikdy do zadne verejne funkce nepolezu, protoze se v nekterych situacich proste neudrzim, nevladnu takovym sebeovladanim jako treba Mrs. Thatcher... :)

   Vymazat
  3. P.S. - A ze je to prezident z lidu? Ano, bohuzel, chce se mi rici... Jiste, ze stareho psa novym kouskum nenaucis, ale alespon by mu mel nekdo "zkratit retez"...

   Vymazat
  4. Tuleni Tuleni, já naopak vidím, že president má dle Ústavy až příliš krátký řetěz.
   Źádný jiný ústavní činitel nebyl zvolen tolika hlasy jako on, a on přitom ani nemá zákonodárnou iniciativu a podle Ústavního soudu dokonce ani nemůže nikoho mimo svou kancelář odvolat bez cizího návrhu.
   Velmi trapné.
   Milan

   Vymazat
  5. TT,
   to je pravda, že prezident je prostě prezidentem pořád a každé jeho slovo je vnímáno a hlídáno a často i šířeno.
   No a tento prezident je prostě takový, jaký je. Takového ho lidé zvolili, on ani dříve nebyl jiný, jen s věkem se, jak je obvyklé, některé vlastnosti zvýrazňují.


   Milane,
   pokud pravomoci této funkce v našem systému neodpovídají tomu, že jde o přímo voleného činitele, pak je to dáno necitlivým zásahem do Ústavy, která přímou volbu nepředpokládala. Tento způsob volby byl do Ústavy nevhodně implementován a z toho plyne rozpor, na který poukazujete.
   A v současné situaci nemyslím, že by parlament přiklepl prezidentovi vyšší pravomoci, opravdu ne. Už takto si nadrobili, že jej nemohou volit.

   Vymazat
 4. 1. Žádná hysterie nezabrání současnému nejvyšímu představiteli (dále jen "generátor průserů" nebo také "GS") aby překonal jakoukoli mez.
  2. problém je v tom, že spousta lidí charakter GS má nebo je jim sympatický - což znamená za
  a) kdykoli se za charakter GS postaví
  b) exituje tu další skupina, který charakter GS bez ohledu co děla nemá rádu, a kdykoli dostanou-li příležitost se proti GS vymezí.
  GS tímto a dalšími výroky pouze vytváří příležitosti,aby mohl své příznivce/odpůrce aktivizovat. A aktivizuje furt, protože chce být znovu zvolen.

  Není důležité, jak své odpůrce/příznice GS aktivizuje. Pokud vyprovokuje jedny, vyprovokuje i druhé a pak následuje zpětná vazba. Podle mého názorů nemá smysl se nechat vtáhnout do diskuze o charakteru GS, neboť jediné co snad umožní změnu postavení GS je nějaká činnost GS nikoli to, co vypustí z úst.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, prezident sjednotitel...

   Vymazat
  2. Rýže,
   dnes jsem se o tom s kýmsi bavila a vyplynulo z toho, že na takový provokativní výrok by bylo nejlépe vůbec nereagovat. A je to tak, roztáčí to spirálu, prezident rozčeřil vody, kavárna nadskakuje vzteky, všichni to řeší. A svým způsobem jsou ve svém živlu, takže příště do toho půjdou obě strany zase.
   Já v tomhle preferuji spíše styl premiéra, který vystupuje uměřeně, zdrženlivě, neprovokuje, nevyvolává konflikty, naopak je mírní. Prezident je prostě jiný.


   TT,
   možná bychom se divili, kdybychom znali skutečné číslo, kolik lidí se Zemanovými názory souzní. On možná opravdu sjednocuje lidi, jenomže ne nás, kteří diskutujeme na blozích:-) Jenže nás je menšina. Je dost možné, že s prezidentem nesouhlasí jenom úzká, specifická skupina lidí, všichni ostatní s ním buď souhlasí, nebo k tomu mají neutrální postoj. Nedivila bych se tomu.

   Vymazat
 5. Podle mne nemá co prezident republiky v naší tradici vůbec odpovídat na otázku, jak se "zbavit premiéra". Maximum kulturního vyjádření je poukázat, že volby ukáží, zda bude přijatelný pro veřejnost. Prezident má být sjednocující a ne rozdělující.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Arnošte,
   to je zajímavá připomínka. Měl tuto otázku raději odmítnout?
   Myslím, že když už ji občan svému prezidentovi položil, neměl by prezident odmítnou odpovědět. Ano, možná se měl držet té legitimní části.
   Ale podle mne vůbec nepředpokládal, jaký povyk se strhne, když přidá i tu druhou část o nelegitimních možnostech svržení vlády.

   Vymazat
  2. V tom je medle ten problem - v tom, ze neni schopen pochopit rozdil mezi pozici duchodce chalupare a prezidenta. Ba co hur, on to dost mozna dela schvalne, coz je jeste horsi...

   Vymazat
 6. A se značnou nadsázkou:
  No jo, no, měli jsme prezidenta Vyvratitele (byť vzhledem chování FJI to lze i celkem chápat), prezidenta Technokrata a později Spolupachatele genocidy, prezidenta Kapitulanta, prezidenta Největšího vraha, prezidenta Lidového vraha, prezidenta Rudého demograta, prezidenta generála Kapitulanta II, prezidenta Zrádce, prezidenta Filosofa, poněkud ze slonovinové věže, prezidenta Narcise a teď? prezidenta Otrapu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   berme to z té lepší stránky, prostě se nedaří vybrat za prezidenta bezbarvou osobnost bez charakteristiky.
   Pořád lepší Zeman než takový Hollande, to si říkám, když se zase kolem prezidenta něco řeší.

   Vymazat
 7. Vzpomínám si, jak kdysi zažertoval Ronald Reagan na tiskovce. Zkoušel, zda je funkční mikrofon, a místo obvyklých 1, 2, 3 žertem pravil, že právě dává příkaz k bombardování Sovětského svazu. Přítomní novináři údajně čuměli jak vyorané myši.
  Prostě někteří „lidovější“ státníci se občas nedokážou ovládnout. Od Reagana to tehdy byla pitomost, dtto kauza Zeman a kalašnikov. Celé je to ptákovina, v dané souvislosti podaná žaloba samozřejmě také.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Reagana se tehdy ale nezlobili ani Rusové.
   Vtip je součástí člověka.
   Koženým držkám nedůvěřuji.
   Milan

   Vymazat
  2. No a to Reagan hovořil před novináři, na oficiální tiskové konferenci. Tady šlo o nějakou úplně bezvýznamnou besedu s lidmi, vůbec ne pro média.

   Vymazat
 8. Je to nevhodné, nicméně ono neškodí, když si papaláši uvědomí, že když to budou přehánět, tak jim také může jít o kejhák, protože někomu "rupne v makovici". Mnozí politici nám tady řádí jako cizí armády na dobytém území a zůstává za nimi spálená země v podobě likvidované střední třídy obyvatelstva, a živnostenského stavu.

  Díky Dluhoslavu Sobotkovi, všeschopnému Kalouskovi, oligarchu Babišovi a jim podobným zde dochází k oligarchizaci země a začáná to v některých ohledech pomalu připomínat Mexiko. A v Mexiku se politici navzájem (protřednictvím mafií a gangsterů) opravdu střílí ...

  A také stojí za to připomenout článek 23 LZPS, protože celá řada drobností nepříjemně připomíná postupnou demontáž demokratických principů z ústavního pořádku ČR. když se mě někdo zeptá, zd au nás svoboda slova spíše platí, nebo spíše neplatí, tak od jisté doby říkám, že spíše neplatí. A postupně se to zhoršuje. Lisabonská smlouva bez referenda také demokracii moc neprospěla. Jak jsme na tom se zákonem o referendu ? Už ho konečně máme ? A není náhodou vládní návrh tohoto zákona totálně bezzubý vůči již podepsané Lisabonské smlouvě a z ní vyplývajících mezinárodních ze zahraničí nadiktovaných závazků ?

  Jinými slovy když se v Bruselu odhlasuje, že ČR musí uzákonit, že ženy musí chodit po ulicích zahaleny, muži musí mít plnovous,
  jsme schopni toto ještě zvrátit jinak než státním převratem ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ostatně na presidenta se u nás už střílelo, byť kuličkovou, a metala se na něj vejce. Na premiéra se rovněž metala vejce.
   A ti, kteří tehdy schvalovali i vejce, i kuličkovku, jsou najednou výrokem pana presidenta na obranu řádných demokratických postupů pohoršeni.
   Skutečné rudé trenýrky jim nevadili, verbální kalašniková nadsázka jim vyvolává pěnu u úst.
   Milan

   Vymazat
  2. Podle toho jak jsem viděl reakci např. "profesionálního syna" Dienstbiera, tak se toho opravdu bojí.

   Vymazat
  3. Pefi,
   tak na ústavní článek o sebeobraně jsem si v této souvislosti také vzpomněla. Věřme, že to prezident neměl na mysli.
   K tomu referendu, to podle mne není nástroj, který by se sem hodil. Tedy k zásadním otázkám typu Euro, to ano, ale jinak bych nepřivítala, kdyby se hlasovalo o kdečem, jako ve Švýcarsku.

   Milane,
   tak byla vajíčka, která jsem měla málem chuť hodit také a na blogu jsem to tehdy schytala:-) To byla za Paroubka, jehož praktiky mi velmi, velmi vadily, byly mi velice protivné, nějak jsem z toho cítila uzurpaci moci, zkrátka házení vajíček jako akt odporu pro mne tehdy bylo pochopitelné, i když bych se k tomu samozřejmě nepřipojila.
   Od té doby mne, pokud si vzpomínám, nikdo tak neiritoval, politiky beru s klidem a akce typu červené karty nebo trenýrky jdou mimo mne. Podobné pocity jako Paroubek ve mně myslím pak vzbuzovala paní Nagyová, když vyšly najevo její praktiky, ale to nebyla politička.

   Vymazat
 9. Nejhorší je srážka s volem.
  Pan president reagoval na aktivistický povyk jakési mladé slečny rozčilující se nad tím, že pan premiér nevzal v potaz jakousi petici vyzývající k jeho abdikaci, a to tak, že doporučil řádnou demokratickou proceduru, to je volby. A onu mladistvou aktivistu odsoudil skrytým přirovnáním petice ke kalašnikovu.
  A místo, aby se mu dostalo všeobecného potlesku, blbci mu nadávají.
  Skutečně absurdní divadlo.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   nevím, kdo tu otázku položil, ale pozastavuji se nad tím, že někdo jde na besedu s prezidentem a neví, jak se v našem systému vyměňují politici. A takovými dotazy plýtvá prezidentovým časem.
   Možná se mu dotyčná chtěla zavděčit, protože mezi prezidentem a premiérem jsou určité rozpory, to je také možné. Tak to se jí opravdu povedlo.

   Vymazat
 10. Teo si to samozřejmě nenechal ujít:
  http://ateo.cz/i/7412/

  OdpovědětVymazat
 11. já mu to přeju, až jeho někdo střelí z toho kalacha, tak bude moct říct, vidíte, já vám to řikal

  OdpovědětVymazat