pondělí 11. ledna 2016

Přečíslení

Poznámky k silvestrovským útokům v německých městech.

Útoky, k nimž došlo, jsou vodou na mlýn odpůrcům imigrace, k nimž se, ovšem zdrženlivě a nikterak radikálně, řadím. Tématu se chopili velmi aktivně. V podtextu řady komentářů zaznívá: tady to máte, co jste čekali?

Já sama si nemyslím, že davové sexuální násilí bylo nějak přehnaně organizované. Hoši se prostě vydali pobavit, tak jako ostatní, něco popili, rozhlédli se kolem a viděli co? Že si Němci vodí svá děvčata, dotýkají se jich, objímají je, líbají se s nimi. Proč by tedy nemohli také? V kontextu s tím, že evropská žena je v očích muslimských mužů automaticky žena lehkých mravů (nekorektně děvka), není až tak překvapující, že si chtěli také sáhnout. Okolnost, že intimní kontakty mezi muži a ženami probíhají v naší kultuře za vzájemného souhlasu obou zúčastněných, jim uniká. U nich to tak nechodí.

Člověk jaksi intuitivně předpokládá u druhého, že bude uvažovat podobně jako on. Jenže ono to tak není. Ukazuje se, že byla chyba očekávat, že nově příchozí němečtí hosté budou vykazovat stejný respekt k pravidlům jako domorodci. Takový Němec je zvyklý na to, že když je někde cedule omezení rychlosti, tak zpomalí, že když je zákaz chodit po trávníku, trávník obejde a že když policista vydá nějaký pokyn, tak jej uposlechne. Běžný Evropan respektuje nebo alespoň poslouchá policii zkrátka proto, že to je policie.
Jak ale vidíme ze zpravodajství, policie byla v Kolíně bezmocná. Jejích výzev a pokynů útočníci neuposlechli, naopak, na policejní vozy dopadaly petardy. Zadržené útočníky navíc nebylo kam umístit.
Jakmile útočí dav, je nutné mnohonásobně vyšší nasazení ozbrojených sborů, než je v evropském městě během nějaké tradiční oslavy běžné. Davové násilí se zvládá za pomoci jiných prostředků než individuální útoky. Na tohle se asi budou muset německá, resp. západní města důkladněji připravit.

Dále se ukazuje, že na tento typ kriminality není připravené evropské trestní právo. Server Česká justice citoval v této souvislosti německého obhájce Nicolaose Gazease: i kdyby se útočníky podařilo dopadnout a obvinit, je velmi nepravděpodobné, že se je podaří usvědčit. Protože k tomu jsou třeba důkazy. Ale kde je vzít, když oběti budou jistě jen velmi těžko identifikovat jednotlivé pachatele? Útoky se odehrály v noci, navíc pro Evropany není snadné odlišit od sebe jednotlivce jiného etnika, kteří mají v našich očích podobné rysy. Od amatérských videozáznamů, které si vyžádala policie, si toho v tomto směru také nelze příliš slibovat. Soud bude vyžadovat důkazy svědčící o tom, že právě tento konkrétní obviněný se dopustil tvrzeného protiprávního jednání. Tak tedy útoky zůstanou nepotrestány.
Nešťastným rozměrem celé věci je, že tato kriminalita vyvolává obrovskou frustraci. To není totéž, jako když vám někdo ukradne okap z chalupy, ačkoliv i to dokáže pořádně naštvat. Při podobných útocích ženy přicházejí o svou důstojnost, zůstávají jim velmi nepříjemné, často traumatické vzpomínky. Jejich manželé a otcové se na to musí dívat a nedokážou tomu nijak zabránit.

Kromě toho zaznívá v nastalé diskusi další aspekt: ženy se budou muset, ať chtějí nebo ne, nové situaci přizpůsobit. Trajdat po náměstí ve večerních a možná ani v denních hodinách v krátkých šatech už asi nebude možné. Liberální západní Evropan je takovou představou samozřejmě pobouřen, protože proč by se měl přizpůsobovat? Ženy v dnešní společnosti si mohou pobíhat odhalené jakkoliv, a přesto se jich nesmí nikdo dotýkat bez jejich souhlasu. Jenomže tato konvence bere za své, začíná být v rozporu s realitou, protože část společnosti ji nezná, resp. neakceptuje. A to ještě není léto.

Statistiky, které jsem četla, hovoří o tom, že asi 80% nových přistěhovalců jsou muži. Tito muži budou ale chtít získat také nějaké ženy. A kde je vzít? S přistěhovaleckou vlnou jich přichází málo a Evropanky se do náruče nemajetných a nevzdělaných migrantů, kteří často pokládají ženy za méněcenné bytosti, které jsou vlastnictvím muže, asi příliš nepohrnou.
Racionální Němci budou jistě hledat řešení. A jaké řešení se nabízí? Vedle státem placeného utečeneckého tábora se státem placenou ubytovnou, státem placenou jídelnou a státem placeným volejbalovým hřištěm bude nutné zřídit také státem placený nevěstinec.

A když to nepomůže? Nejprve ženy a potom i muži omezí své vycházky na veřejná prostranství, ženy upraví svůj styl oblékání, redukují se oslavy, všichni budou ostražitější a zabarikádují se ve svých domovech. Život se změní.

V komentáři na Neviditelném psu napsal Zdeněk Frýbort toto:

"... jakže to říkal nevím už který činitel, když se do Německa začaly hrnout statisícové davy: „Přece nezačneme na hranicích střílet!“ Může se stát, že budeme muset, dobrý muži, a nejen na hranicích."


Situace spěje k bodu, kdy sluníčkoví vítači budou rádi, když se bude střílet někde daleko na hranicích. Protože druhou možností bude střílet na prahu jejich domů.


156 komentářů:

 1. Jenomže "vítači" i toto budou považovat za selhání našeho západního světa a né za selhání jejich politiky otevřených dvěří pro každého, kto si zamane vstoupit na půdu Evropy. Tim

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Time,
   to je pravděpodobné.

   Já jsem odpůrcem imigrace mimo jiné právě proto, že to staví naši společnost do neřešitelných situací a dilemat. A také proto, že to bere důstojnost samotným uprchlíkům. To, co my vydáváme za pomoc, není žádnou pomocí, to je plný žlab bez smyslu života.

   Vymazat
  2. Skvělá formulace. Ta poslední věta by se dala tesat do kamene:-) Eva

   Vymazat
  3. Mně se vždy líbí, jak jsem označena za "vítače" a každý ví, co si myslím a o co mi jde. Tedy, aby bylo jasno. Zůstanu u označení "vítač" a ráda bych sdělila, co já si v této souvislosti myslím: Myslím si, že jednou z hodnot naší společnosti je pomoc potřebným. Zavázali jsme se k tomu nejen svým svědomím, ale máme i jisté mezinárodní závazky, ke kterým se hlásíme (Ženevská konvence např.). To, co já říkám, je to, že každý příchozí uprchlík si zaslouží řádné posouzení své žádosti a v případě, že splní podmínky má mu být poskytnuta mezinárodní ochrana, která má mnoho stupňů a druhů. To, že v současné době nejsme schopni "odřídit" azylová řízení rychle a řádně, je věc druhá a rozhodně neznamená, že máme přijmout všechny bez rozdílu.

   Vymazat
  4. Ivčo,
   svým způsobem mi připadá fajn, když člověk ví, kam se zařadit. Prostě patří do této skupiny, má nějaký názor a ten si případně může obhajovat v diskusích, když chce.

   Já se tak jednoznačně zařadit nemohu, tedy prakticky vzato patřím k odpůrcům, ale k nějakým konvičkovcům mám myslím daleko. Už jsem si říkala, že to budu muset zformulovat do samostatného článku, abych měla na co odkazovat - stále se mi to nedaří, i když článků k tématu už tu mám hodně.
   Ale jde o to, že mám např. právní výhrady k tomu, co se děje, nebo že nesouhlasím s tím, jak je ze strany evropských států s těmi lidmi zacházeno (přičemž oni si to dopředu neuvědomují, v jakém postavení se zde ocitnou). Dále nemám nijak vstřícný vztah k islámskému náboženství, které otevřeně hlásá zabíjení jinověrců, zejména v zemích, odkud ti migranti přicházejí, a podobně. Je toho hodně, jednou větou to definovat nemohu, nicméně když to mám shrnout do nálepky, tak jsem tedy odpůrce.

   Vymazat
  5. Ale jako máš právo na svůj názor. V Tvém případě věřím, že i utvořený něčím jiným, než je konvičkovic propaganda :-).

   Na tom, jak je s těmi lidmi zacházeno a co vše se kolem toho děje, se, myslím, v mnoha bodech shodneme, byť ten výstup bychom asi každá viděla nějak jinak :-)

   Vymazat
  6. No já se přiznám, že vlastně nevím, co přesně ten Konvička hlásá. Nejsem na FB, nečtu žádné diskuse a četla jsem o něm snad jen nějaký článek, nebo krátký rozhovor s ním. A jednou jsem si pustila jeho vystoupení v TV, v Hyde Parku, a tam celkem neříkal nic moc pobuřujícího, ale připouštím, že to si možná dával dost pozor na to, co říká, protože byl v hlavním vysílacím čase ve veřejnoprávní televizi.

   Takže já to znám jen zprostředkovaně, jméno Konvička jako synonymum nějaké nenávistné rétoriky, přičemž nemohu sama posoudit, do jaké míry to odpovídá jeho skutečným názorům. Nedávno jsem se dočetla, že je dost nabroušený i na křesťany, což také nevím, zda je pravda, ale pak bych se s ním neshodla zcela jistě.

   Vymazat
  7. Výroků pana Konvičky jsem četla dost, četla jsem dost diskusí, ve kterých se projevoval. A není problém tyto výroky najít a seznámit se s nimi. Pro mne JE ten člověk synonymem nenávistné rétoriky, mnohdy sexistické rétoriky (snad, aby tím dokázal, že v našich zeměpisných šířkách to lze). Mezi ty opravdu nejznámější patří snad výroky o masokostní moučce, otevření koncentračních táborů a podobné. Tyto výroky mne pobuřují a pobuřuje mne, že někdo takový stojí 17. listopadu na podiu vedle našeho prezidenta.

   Vymazat
 2. Moc povedený koment, díky.
  Jsem zvědav, jak tohle všechno dopadne. Možná je ještě čas tohle všechno zvrátit, ale jsou to sekundy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   díky. Ani jsem nevěděla, jestli se do toho pouštět, protože mi připadá, že komentářů k tématu je mnoho a v podstatě se recyklují stále stejné věty.

   Já si nemyslím, že to půjde zvrátit. Protože to by muselo komplet celé západní vedení přiznat svou chybu a na to člověk není ustrojený, aby toto udělal, a současný establishment už vůbec ne. A tak rychle vyměnit elity tady nejde.
   A kromě toho, změna vyžaduje skutečně efektivní zásahy na hranicích. Nebude to pěkné a není asi nikdo, kdo by si to vzal na odpovědnost. Takže ne, změny nečekejme.

   Vymazat
  2. Proto jsem mluvil o sekundách:-(
   Takže místo myčky na nádobí a nových pneumatik si jdu zaplatit zbrojní průkaz a koupit kvér?

   Vymazat
  3. No, podle mne to není špatná investice.

   Vymazat
  4. Chris: Aby to byla opravdu investice, tak je lepší koupit si CNC stroj, stojanovou vrtačku, hliníkové bloky a hlavňovinu. Za cca 250 000 Kč máte vybavenou dílnu, ve které můžete jako manufaktura vyrábět útočné pušky, které mají tu výhodu, že vám je stát nemůže preventivně sebrat, protože o nich neví.

   Za 50 tisíc jedna útočná puška o které stát ví, nebo za 500 000 deset takových o kterých stát neví ? Co je lepší ?

   Překvapilo mě jak snadné je v dnešní době vyrábět poměrně kvalitní zbraně "na koleně". Dokonce to vypadá, že je jednodušší vyrobit na koleně útočnou pušku, než pistoli.

   Dost hrubě to nekorespondujeme se evropskými i americkými snahami omezit množství legálně držených zbraní mezi lidmi.

   Článek, který mě v tomto otevřel oči, je z ajťáckého digitálního média Wired:

   http://www.wired.com/2015/06/i-made-an-untraceable-ar-15-ghost-gun/

   Škoda jen že o práci s kovem nic nevím, já jsem vždy dělal jen se dřevem. Ale když to zvládl IT redaktor, tak to složité být nemůže.

   Vymazat
  5. Ajaj, Pefi, abychom se neocitli v kolizi s trestním zákoníkem:-)

   Já nevím, jak s tou výrobou na koleně, ve Střelecké revui byl kdysi článek o levných zbraních na koleně (legálně) vyráběných v USA, tedy pak už v továrnách, ale začínalo se v manufakturách. Bála bych se v tomto případě kvality, bezpečnosti užívání takové zbraně. Osobně bych se raději spolehla na zavedené továrny a osvědčené značky.
   Odkaz jsem ale ještě nestihla.

   Vymazat
  6. Chyba lávky, Pefi. Vyrobit lower je snadné, jenže to je jen kus hliníku, který drží pohromadě spoušťové, bicí a vratné ústrojí AR-15 a ke kterému se pak "nacvakne" upper a bolt carrier group. A to jsou právě díly, které jsou sice v USA volně prodejné, ale u nás v žádném případě a které si "na koleně" ani s CNC frézkou rozhodně snadno nevyrobíš. A pak bys to celé stejně ještě musel zčasovat a na to nemáš místo - viz článek na Gunlexu pro EU, tam máš peripetie s AR rozepsané detailně.

   Snadné je vyrobit "koktadlo" Sten gun, to je opravdu záležitost pár trubek a svářečky. Ale to není na přesnou obrannou střelbu a hodí se jen gangsterům pro přepady.

   ~cover

   Vymazat
 3. Jsem sluníčkář, vítač. Myslím, že naopak toto je prostě výzva, že je tu imigraci nutno zvládnout. A že to bude stát práci a prostředky. Pokud se to povede, bude Německo s několika miliony nových obyvatel velkým vítězem, pokud se to nepovede, bude to reálný průšvih. Nějaké kratší šaty v tom imho nehrají moc roli. (V tomto nejsem liberál, spíše konzervativec - u nás v církvi by takto oblečenou ženu někdo napomenul - na mládežích se to často řeší. Ne pro posvátnost místa, ale pro problém, který to přináší očím i křesťanských mužů.)

  Ale podle mne jsou tu dvě premisy:

  1. Migraci nelze efektivně zastavit. Na to nemáme prostředky, ani žaludek, pokud to chceme.
  2. S migranty se musí pracovat, nestačí je strčit na ubytovnu. Je třeba je motivovat a demotivovat: Kdo bude zlobit, půjde do lágru, kde bude internovanej až do konce války bez eura kapesného. Kdo se rekvalifikovává bude dostávat přípaltky vyšší podle výsledků zkoušek. Apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   pokud jde o to oblékání: jistěže nikde není psáno, že ženy musí chodit v krátkých sukních a jinak to nejde. Samozřejmě že to jinak jde. Nevkusné oblečení se mi také nelíbí. Jenomže jsem měla dojem, že Evropanky, resp. jejich podstatná část, takto oblečené chtějí chodit. A asi nebudou moci.
   Je rozdíl, pokud nějaké oblečení člověk nenosí z vnitřního přesvědčení, pokud jej nenosí, protože mu to zakazuje zákon, nebo pokud jej nenosí, protože mu hrozí násilí. To jsou různé důvody.

   Zda lze migraci zastavit, to zjistíme, až to zkusíme. Podle mne to efektivně zastavit (do značné míry) lze. Ale nebude to nic pro intelektuály. Jenomže davové sexuální násilí také není nic pro ně, to si nevyberou.

   S migranty se musí pracovat? To, co navrhujete, není práce s migranty, nýbrž drsná převýchova. Lágr, internace, omezení kapesného? Jak jste přišel na to, že toto v Evropě projde? To je v očích Bruselu to samé jako nekompromisní střežení hranic.

   A k té výzvě pro Německo. Ano, pokud je to výzva, tak je zjevné, že se jí nedaří dostát.

   Vymazat
  2. Podle mne, pokud by např. uzavřely své hranice Slovinsko (má slabou armádu i policii), nebo Chorvatsko, předpokládám, že by to obcházeli přes Bosnu apod. Vůči Bosně se s ohledem na předchozí války asi Chorvatko neuzavře, navíc hranice je dlouhá. Atd.

   Na Balkáně je každý dílčí spor vzhledem k horké minulosti velmi nebezpečný: Stačily horké palice, kolem internace chorvatských policistů Maďary atd.

   Podle mne nechat imigranty "ucpané" v Srbsku, apod. je velmi nebezpečné, protože očekávám, že se časem pokusí plot prolomit a Maďaři ho hloupě postavili skoro na hranici. A pokud by se začalo střílet, tak blízkost hranice není nejbezpečnější místo. Navíc by se tam motali organizace jako MČK, Lékaři bez hranic a spoustu novinářů, které by tam určitě některá ze stran pustila. Navíc vůči desetitisícům lidí je plot i policie s nesmrtícimi zbraněmi už neúčinná. O průjezdu hranice referovali Slováci, když jsme měli po vybudování plotu jednání konzultantů v Bělehradu. A prostě žádný z těch národů nemiluje sousedy.

   Řecko rychle nepředěláte, horko těžko jsme ho koupili, aby si nepadlo do náručí s Putinem. A navíc se tam uprchlíci podle platného rozhodnutí ESLP nesmí vracet. Jak tedy dál?

   Nikdo z politiků se kvůli tomu nenechá uvěznit v Scheveningenu (v Haagu). A naši jakbysmet, akorát se nám ta vlna zatím vyhnula, tak mohou dělat ramena.

   Vymazat
  3. Karle,
   tak pokud Vám z toho vychází, že nic se vlastně změnit nedá, resp. každé řešení je ještě horší, tak to abychom si ten shora zmiňovaný kvér koupili všichni.
   Státní útvar musí chránit své hranice, jinak v podstatě není, ztrácí svou charakteristiku. Pokud to rozšíříme na EU, tak i ona musí chránit hranice. Jiná možnost vůbec není.
   Stav, kdy se přes hranice naprosto nekontrolovatelně valí tisíce lidí ročně, není normální, není ani udržitelný. Jiná možnost není. I ostrovní státy s členitou hranicí na moři jsou schopny bránit hranice, na to existují poměrně zavedené způsoby.

   Maďaři to vůbec neudělali hloupě. Kde asi měli ten plot postavit? Za svou hranicí nemohou a kdyby ho postavili až na svém území, tak by už jejich hranice ten dav přešel. A vláda má pak odpovědnost vůči osobám na svém území.

   Vymazat
  4. "Nám se ta vlna vyhnula" - no ano, vyhnula, ale přispěla k tomu i politika naší vlády. Já si vůbec myslím, že v této otázce máme rozumnou vládu.
   Teď jsem četla rozhovor s organizátorem přesídlení křesťanů z Iráku z NF Generace 21 - opravdu mne zaujalo, jak popisoval svou činnost při přesídlení skupiny asi 150 lidí. Moc jim fandím, aby se to podařilo. Merkelová by se od něj mohla učit, jak se to má dělat.

   Vymazat
  5. opr.: až dál na svém území

   Vymazat
  6. Chris, zaujalo mě, že píšete, že se nám uprchlická vlna vyhnula díky politice naší vlády a že ji pokládáte za rozumnou. Můžete to nějak rozvést? Já jsem spíše názoru, že se nám uprchlická vlna vyhýbá navzdory politice naší vlády.

   Ivana

   Vymazat
  7. Karle, migraci a integraci by samozřejmě teoreticky řešit šlo, jenomže prakticky to nejde. Buďme realisté - začít by se muselo tím, že by se musely nahlas připusti pravdy, které jsou politicky nekorektní. Následně by se musela přijímat politicky nekorektní opatření.

   Nevím jak v Německu, ale když tady veřejná a státní správa:
   - není schopna zajistit dostatek míst ve školkách pro běžné děti, přestože přestože přesné demografické údaje má několik let dopředu;
   - není schopná zajistit snížení počtu dětí ve třídách a současně neváhá prosadit inkluzivní vzdělávání, které z logicky věci bude znamenat pokles průměrné znalostní úrovně průměrného absolventa;
   - není schopné zajistit rozumné stabilní financování vzdělávací soustavy tak, aby byl zájem nastoupit jako učitel a ne spíš poslední možnost,
   - není schopná zajistit vymahatelnost práva v kontextu našich přizpůsobivých obyvatel
   - není schopná vytvořit přechodnou infrastrukturu pro absolventy dětských domovů, propuštěné z věznic, porozvodové oškubance bez střechy nad hlavou.

   tak jak by ta sama veřejná a státní správa mohla být schopná čelit řádově masivnějšímu problému s hromadnou imigrací? Vždyť to je čirá utopie.

   Kdyby nebyly tak vysoké daně a tolik kontraproduktivních regulativů, tak by výše uvedené problémy (a stejně tak integraci přistěhovalců) šlo řešit soukromými prostředky. Ale když produktivní části populace 80% příjmů sežerou daně a odvody (DPFO+ZP+SP+DPH), tak vám na charitu zbývají drobné.

   Vzhledem k legislativní přeregulovanosti přistahovalce nejlépe dokáže integrovat šedá a černá ekonomika, která se legislativou nenechá příliš svazovat, takže pokud příliv imigrantů někoho posílí, tak jsou to jednoznačně zločinecké struktury.

   Imigrační vlna se nám naštěstí zatím vyhnula, nicméně to vypadá, že tento čas, který jsme náhodou získali navíc, jsme úspěšně promrhali. Nebyly totiž provedeny žádné deregulace, které by integraci usnadnily. V případě vážných problémů budou policajti stejně bezradní, jako jsou bezradní jejich kolegové v Německu.

   Vymazat
  8. Ivano,
   v zásadě asi jeden z největších rozdílů mezi politikou ČR a dalšími zeměmi podle mne byl v tom, že přes ČR nemohli ti lidé projet volně. Byli zadrženi a internováni. To se samozřejmě rozkřiklo a potom se naší zemi obloukem vyhýbali.
   Ale pojí se to s dalšími faktory: celkovou nevstřícností ČR k přijímání migrantů, neexistencí komunit, k nimž by se připojili, otevřenou podporou Maďarska atd.

   Já sama jsem se v létě divila, že ty lidi nenechají projet, když u nás beztak nechce nikdo z nich zůstat, ale ministr vnitra to myslím vysvětloval tím, že k nám mohou být vraceni, kdyby se pro to Německo rozhodlo - což se možná ještě rozhodne, v reakci na nejnovější poznatky.

   Tím ale neříkám, že s tou internací a s podmínkami, v nichž někteří migranti byli umístěni, bezvýhradně souhlasím.

   Vymazat
  9. Pefi,
   je pravda, že lidem v sociální nouzi se asi obtížně čte, že u nás můžeme uživit několik tisíc migrantů, kteří neumí česky a většina z nich patrně není schopna se bezprostředně zapojit na trhu práce. Když to čte takový důchodce, který z důchodu škudlí na léky, tak co si o tom má myslet?
   A to i ten důchodce přispívá do systému už tím, že nakupuje a platí tedy DPH.

   Klíčový parametr je podle mne schopnost integrace. A ano, do určité míry to souvisí s mírou regulovanosti ekonomiky.
   Často čtu výroky, že migrace jako taková je pro ekonomiku přínosná, ale nevím... zdá se mi, že se zde směšuje postupná, dá se říci přirozená migrace, spojená s tím, že stát si ještě třeba i vybírá a nastavuje kritéria, koho přijmout, s touto živelnou migrací s poněkud méně předvídatelnými důsledky.
   Do ekonomiky je třeba jistě započítat i zvýšené náklady na zajištění bezpečnosti a takové ukazatele... myslím si zkrátka, že to je složitější, než je to občas prezentováno.

   Vymazat
  10. Karel: Napsal jste:

   "S migranty se musí pracovat, ... motivovat a demotivovat ..., půjde do lágru, ... Kdo se rekvalifikovává bude ."

   1. "S migranty se musí pracovat," - ono samo se to neudlá, takže prosím kdo konkrétně by to měl dělat a kde ty lidi chcete vzít ?

   2. "... motivovat a demotivovat ..." A jak chcete efektivně ve velkém pracovat s lidmi, jejichž jazyk neznáte a oni neznají váš ?

   3. " ... půjde do lágru, ..." - pokud ten lágr nemá být vyhlazovací koncentrák v tradičním německém/ruském stylu, tak ho napřed musíte někde vybudovat, to čas zabere, a pak i tam budou platit body 1 a 2.

   4." ... Kdo se rekvalifikovává ..." - pomineme-li body 1 a 2 (kdo to bude dělat a jak se s nimi domluvíte), tak i na rekvalifikaci potřebujete infrastrukturu

   5. Výše uvedené si vyžádá značné personální a ekonomické zdroje, ale jak chcet určit na co se mají lidé rekvalifikovat ?

   A když i se rekvalifikují - jak jim budete shánět práci v místě kde mají ubytování ? Nebo jak jim seženete taková pracovní místa, aby si mohli dovolit zaplatit nájemné, které je v místě, kde je volná pracovní pozice, obvyklé ?

   A pokud vše uvedené úspěšně vyřešíte, tak jak vysvětlíte obyvatelstvu, že imigrantům poskytujete servis, který vysoce překračuje služby, jaké svým obyvatelům poskytuje tento stát ?

   A to ještě pomíjím, že na výše uvedený mimořádně nákladný servis pro uprchlíky se zákonitě napojí hromada parazitů, kteří budou systém ekomonicky vysávat, načež se na systém napojí hromada parazitujících úředníků, kteří budou systém "dozorovat" takže předpokládané náklady narostou minimálně pětinásobně oproti optimistickému předpokladu.

   Roční náklady na jednoho vězně dnes jsou tak asi 400 000 Kč. Celkové roční náklady na integraci uprchlíka z logiky věci nemoho být nižší, spíš naopak, protože bychom potřebovali zajistit jim servis odpovídající spíš tomu co má Breivik v Norsku, než tomu co má Kájínek v ČR.

   Pro naše vězně máme k dispozici 3 metru čtvereční na jednoho, nárok mají na jednu sprchu týdně, což jsou dost příšerné podmínky. Myslím že bez váhání můžeme odhadnout náklady na 1 milion/rok /upchlíka a budeme rádi, když se do této částky vejdeme.

   Dejme tomu že se uprchlík dokáže za 5 let integrovat a uživí se a nebude čerpat dotace a dávky, vydělá si i na důchod a bude tedy po 5 letech ekonomicky neutrální. Takže co integrovaný uprchlík to minimálně 5 milionů korun celkem a 1 milion ročně.

   Když bylo uprchlíků 120 000 tisíc, tak na ČR vycházely podle kvót 3 000 uprchlíků.

   Nyní se pomalu začíná mluvit o tom, že jich je tak asi 10 milionů, to pak při stejném rozdělovacím mechanismu vychází na 250 000 uprchlíků pro ČR a představuje to výdaj 250 000 x 1 000 000 Kč = 250 000 000 000 Kč, tedy 250 miliard, což je čtvrtina státního rozpočtu.

   Mnozí ekonomové sice spočítají, že se to ihned pozitivně odrazí na HDP, jenomže ti samí lidé vám bez uzardění spočítají, že je výhodné mít tu povodně a rozsáhlé požáry, protože i ty zajistí růst HDP.

   Základní problém je ovšem v tom, že dnes jsme jako stát až po uši v dluzích a navýšení schodku státního rozpočtu bez kterého výše uvedené nebude možné, způsobí že státní dluh dosáhne řecké úrovně a naše ekonomika bude následovat tu řeckou.

   Ale od řecka se lišíme - nemáme tu úrodu 2x do roka, nemůžeme se živit rybolovem, a když nebude v zimě čím topit, tak zemřeme.

   Vymazat
  11. Pefi,
   to jsou dobré poznámky.

   Takové to "musí se pracovat", "musíme je motivovat", "je třeba je rekvalifikovat" - přesně tak, samo se to neudělá.

   Navíc vidím určitý problém v tom, že máme takto přistupovat k dospělým lidem.
   Neměli by být např. sami motivováni ke snaze a píli?

   Proč máme k těm lidem přistupovat jako k vězňům? Nebo jako k dětem? Taková rétorika, jakou užívají vítači, se skutečně blíží tomu, jak uvažujeme třeba o dětech - ty musíme učit, vychovávat, motivovat, někdy i trestat, starat se o ně, protože samotné to neumí, dohlížet na ně.
   Ale tohle nejsou děti.

   Vymazat
  12. Když odjížděli chudí lidí ve druhé polovině 19. století a začátkem 20. století z našich zemí do Ameriky, on je tam snad někdo motivoval či rekvalifikoval? Dostávali snad nějaké sociální dávky?
   Museli se prostě starat sami, a proto se vesměs úspěšně integrovali, protože bez toho to nešlo.
   Dnes se nemusíte ani naučit řeč.
   Četl jsem, že ve Švédsku někteří imigranti zejména z Afriky třeba ani po 10 letech pobytu nemluví švédsky. Žijí ve svých enklávách trvale na dávkách, zdržují se většinou doma (ve Švédsku je pro ně zima), dívají se na satelitní televizi a dělají děti.
   A protože cítí, že tato existence vede odnikud nikam, Švédy za to upřímně nenávidí.
   Naštěstí jejich lenost je tak veliká, že údajně ani nedělají příliš neplechu, takže je většinová společnost tiše toleruje.
   To je multikulturalismus v praxi :-).
   Voloďa

   Vymazat
  13. Tohle jsou právě důvody, proč si myslím, že těm lidem prokazujeme (resp. Němci prokazují) medvědí službu. Někoho "ubytovat" v tělocvičnách a dát mu najíst, to není v mých očích žádná pomoc.
   A je to skutečně pak bludný kruh, ti lidé nemají co dělat, tak dělají neplechu, což zase vede k eskalaci nenávisti.

   "...Švédy za to upřímně nenávidí" - velmi trefná poznámka.

   Děsí mne, jak ti lidé vystoupí z vlaku, řeknou si sláva, jsme v Německu, ale vypadá to, že už nevidí do příštího dne a příštího týdne, že dosažení kýženého cíle je jenom začátek a měl by to být začátek hlavně jejich nového života a jejich snažení... ale jak se mají snažit v hromadném ubytovacím zařízení s veškerým servisem, oč se mají snažit? Němci to prostě nedomysleli, tento typ "pomoci" je od počátku pochybný.

   Vymazat
  14. Chris,

   důsledné umísťování migrantů do detenčních táborů mě také jako pozitivní úkon naší vlády v postoji k uprchlíkům napadl, bohužel téměř jako jediný.
   Tzv. "odmítavý" postoj vlády k přijímání uprchlíků bych hodnotila spíš jako chování aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Ano, deklarujeme na oko, že kvóty nechceme, aby se neřeklo, ale ve skutečnosti se tomu vůbec vzpouzet nebudeme.
   Třeba Slovensko, to je jiný kafe:

   https://www.youtube.com/watch?v=dR3Eg0kDY1M

   Že sem uprchlíci nemíří, protože tu zatím) nemají komunity, které by je sem táhly, je sice dobré, ale s politikou dosavadní vlády to nemá nic moc společného.

   A ta mediální masáž, která se v souvislosti s migrací na nás přes TV a další mainstreamová media valí a kterou má na svědomí do velké míry také vláda, ta je prostě nechutná.

   Ivana

   Vymazat
  15. do Chorvatska bych se nebál, čekají rekordní sezónu v roce 2016 právě protože to všude jinde bouchá... Můžu doporučit sever Chorvatska - Istrii viz www.UvCH.cz/istrie (a je to zároveň nejnavštěvovanější část Chorvatska)

   Vymazat
  16. Ivano,
   ale ČR vystupovala proti kvótám dost důsledně a celkově si myslím, že je postoj naší vlády k této otázce konzistentní a v Bruselu srozumitelný.
   Mimochodem, je docela smutná legrace, kolik bylo povyku kvůli těm kvótám, a nakonec se ukázalo, že to stejně není realizovatelný mechanismus (což ČR tvrdila od začátku).

   Mediální masáž, teď nevím, co máte konkrétně na mysli?
   Osobně mi připadá, že vzhledem k tomu, že tady žádní uprchlíci nejsou, se tématu věnuje přespříliš prostoru.

   Vymazat
  17. Chris,
   tou mediální masáží myslím neobjektivní a zkreslené podávání zpráv týkajících se uprchlíků.

   Ještě donedávna nám media vštěpovala obrázek, jak sem míří uprchlické rodiny s malými dětmi, doplňovala to neurčitými informacemi o tom, že sem prchají hlavně střední vrstvy jako lékaři a další vzdělaní lidé a tak dál. Nevím přesně, kdy se i v hlavních médiích začalo pravdivě mluvit o tom, že značnou část migrantů tvoří mladí zdraví muži a nikoli ubohé rodiny - ženy s dětmi, ale moc dlouho zpátky to není.

   Silvestrovské události nabyly takových rozměrů, že o tom nešlo mlčet - ale aby se člověk dověděl již dříve, že v německých městech dochází často k sexuálnímu obtěžování v souvislosti s uprchlíky, k tomu musel mít úplně jiné zdroje.

   Informují snad naše media například o PEGIDĚ, německé občanské iniciativě vystupující proti Islámu? Já teda nic nezaznamenala. Zato když v sousedním Rakousku připraví pár nadšenců uvítací košíky jídla pro uprchlíky, je z toho pomalu hlavní zpráva dne.

   Když měl cca před rokem na ČT24 vystoupení Martin Konvička a již tenkrát upozorňoval na riziko sexuálních útoků muslimských přistěhovalců, tak se moderátorka snažila ze všech sil tyto informace zlehčovala a zesměšňovat - aby to snad někdo nevzal vážně.

   A tak dále by se dalo pokračovat. Nemám z toho vůbec dobrý pocit, naposled se takové absurdní zkreslování informací dělo za éry socialismu.

   Ivana

   Vymazat
  18. Ivano,
   takto vzato ano, ke zkreslení jistě dochází - o Pegidě se informuje, ale zásadně jako extrémní pravici. Dtto třeba Marine le Pen je vždy uvozena příslušnou nálepkou, aby divák nebyl na pochybách, co si má myslet.

   Ale na druhou stranu nejsem k veřejnoprávní televizi tak kritická, k čemuž přispívá, že jsem si v poslední době oblíbila některé zahraniční zpravodaje. Líbí se mi, jak informuje Martin Řezníček z USA a když vidím Jakuba Szántó, tak si říkám, že on snad ani nespí a pořád něco zajímavého natáčí.
   A potom, vyhledávám si informace a čtu i mimo mainstream, čímž si informace doplňuji a nejsem na veřejnoprávní televizi závislá jako na jediném zdroji.

   Vymazat
  19. Karle, nelze-li migraci zastavit, co budeme dělat, až zde díky ní bude 70% nezaměstnanost a kriminalita včetně pogromů jako v Pešaváru? Uvědomuješ si, že nejde o "uprchlíky před válkou", nýbrž - dle jejich vlastních slov - o migranty "za lepším životem", a že do Evropy takto chce polovina Blízkého východu, Severní Afriky a Střední Asie? Tedy desítky až stovky milionů lidí?

   Evropa v žádném případě nemá kapacitu takovou migraci pojmout a pokud by příliv nelegálních imigrantů překročil únosnou mez, bohužel by vyvolal občanskou válku, a hodně drsnou.

   Takže je zcela klíčové imigraci utnout, dokud ještě můžeme, a dokud se to dá udělat alespoň trochu humánně. Ergo viz mé články na D-F o problematice.

   Vymazat
  20. Mimochodem, nedávno jsem četla, že pro nově příchozí v Německu by bylo potřeba 20 tisíc učitelů. To tedy nevím, kde se tolik učitelů najednou vezme? A jestli jich nebude dostatek, kdo tedy bude ty děti učit?

   Vymazat
 4. Dovolím si predikovat. Na jaře se do Německa začnou valit další davy migrantů, lačných bezpracného života a sociálních dávek. Druhý milion Německo s vypětím sil ještě zvládne, třetí někdy koncem léta už ne. Nová německá vláda začne migranty tlačit nekompromisně pryč, a tehdy se jich dočkáme konečně i u nás.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připadá mi nemožné, aby se další taková vlna v letošním roce zvládla bez nějaké zásadní újmy na obou stranách.
   Tedy, ono k té újmě dochází již nyní, ztráta důstojnosti na straně přicházejících, ztráta bezpečí a i další újmy na straně zdejších obyvatel.

   Vymazat
  2. Ta újma zatím má nehmotný charakter ale zásadní podle mě je:
   - V mnoha zemích EU svoboda slova začíná být jako za totality (papírově samozřejmě existuje), uplatňuje se stále více cenzura (možná autocenzura), zatím je spíš neformální, ale ta tendence je v mnoha zemích dost nepopiratelná.
   - v mnoha lokalitách dochází ke změně bezpečnostní situace, takže rozumní lidé adekvátně mění své návyky a ti méně rozumní nebo špatně informovaní pak občas končí jako Elin Krantz.

   Vymazat
  3. Pefi,
   ale za omezení svobody slova rozhodně nemohou uprchlíci.
   Za to mohou politici, kteří po tom volají nebo to nařizují, média, která na tom spolupracují a přijímají to, a občané, kteří takové politiky akceptují a volí a nebrání se.
   Migranti nenesou odpovědnost za svobodu slova v Evropě, její omezování jim nelze klást k tíži.

   Snížená bezpečnost rozhodně újma je a určitě to nelze omezit jen na hmotné vyčíslení nákladů na její zajištění.

   Vymazat
 5. Je nesprávné nazývat to migrací, když jde o invazi.
  Invazi je nutno se bránit všemi prostředky.
  Kdo svou zemi neubrání, nebude ji mít.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   ale "invaze" naznačuje, že to je organizováno shora, a to si nemyslím. Když odpočítám, že třeba Turecku to náramně vyhovuje, protože teď jim bude EU platit vysoké částky, aby se na svých hranicích nedívali stranou, když odplouvají lodě.

   Vymazat
  2. Nemyslím, že invaze je něco, co je organizováno shora. Když na Góty udeřili Hunové, vtrhli Gótové do Římské říše a byla to invaze jak bič. Bylo to "organizováno shora"? Ne, prostě se zvedli a šli.
   Nespojujte si invazi jen s vyloděním v Normandii a na tichomořských ostrovech. Invazí je třeba i útok cizopasníků či přesun zvířat určitého druhu do jimi zatím neobývaného prostoru - jako třeba asijská slunéčka nebo psík mývalovitý u nás.
   Milan

   Vymazat
  3. Budiž, ne tedy organizace, ale přece jen nějaké vedení, někdo, kdo stojí v čele, se mi s pojmem "invaze" spojuje. A to tady nevidím.
   Je možné, že takový subjekt existuje skrytý, jak naznačuje náš prezident, to je také eventualita, ale já tomu moc nevěřím.

   Vymazat
  4. Milane, u lidí invaze vyžaduje k tomu, aby byla naplněna:
   a) strategické plánování
   b) předem určené cíle (ať Phase lines, nebo Objectives)
   c) provedení "kombatanty"

   Je velmi zavádějící a nešťastné mluvit v souvislosti s migrační vlnou o "invazi", protože jako každý nesprávný pojem, určený ke zvedání mediálních vášní a mobilizaci emocí namísto k akurátnímu popisu problému, znemož%nuje včasné snahy o vhodné řešení - jako špatná diagnóza u lékaře.

   Správný termín je "stěhování národů".

   Vymazat
  5. Ano, někdy to vypadá, že se Sýrie stěhuje do Evropy.

   Navíc v poslední době si říkám, jestli z tohoto hlediska není rozdíl mezi klasickou válkou a občanskou. Hrozné je obojí, nakonec občanská může být ještě krutější než válka s nepřátelským státem, takže je pochopitelné, že lidé utíkají. Jenomže za občanskou válku mají vyšší odpovědnost obyvatelé té země než třeba v případě vnějšího napadení.

   Vymazat
 6. Před chvílí jsem četl něco, co si chci zapamatovat, a proto to přepisuji sem:
  Od afrických lidí se můžeme hodně naučit! Vezměme si příklad z kmene Mašukulumbů. Ti nekompromisně zabili každého kdo jim na jejich území strčil rypák!
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   já bych si z toho příklad nebrala.
   Podobně se chovají i šimpanzi, myslím.
   Ale v takovém případě, jaký uvádíte, bychom mohli škrtnout celý středověk s jeho rozvojem, který byl poháněn do značné míry právě cestováním a migrací.
   Přece jen, naše civilizace je dál než pralesní lidé.

   Řekla bych, vítán buď, kdo s dobrými úmysly přicházíš.
   Přičemž pokud někdo háže kamením, aby se dostal přes hranice, a tyto přechází s úmyslem nechat se živit, nevykazuje dobré úmysly.

   Vymazat
 7. Chris, s tou autocenzurou máte smutnou pravdu.
  Tento týden jsem byla na služební cestě ve Švédsku, v Malmø, což je tradičně přistěhovalecké město jako každý větší přístav. Už před dosavadní vlnou to bylo město s významným procentem přistěhovalců.
  Ale by to poprvé, co jsem před cestou seriózně zvažovala, jestli si nemám vzít na sebe kalhoty. Běžně nosím tak z 95% sukni nebo šaty.

  Jsem zvyklá cestovat často a obvykle cestuji sama. Jezdím hromadnou dopravou, jelikož mám nepříjemné zážitky s taxikáři (Amsterdam, Oslo, Malmø, Stockholm). Velká část mých cest je do zemí, kde je dost přistěhovalců. Tím chci jen ilustrovat, že nemám nějaký iracionální strach člověka, který v životě nevytáhl paty z domu. Nikdy jsem se nebála. Obvykle jen od kolegů dostanu radu, kam nechodit, ale to je tak asi jako bych řekla já návštěvníkovi Prahy, kterým místům se má v noci vyhnout.

  Ale tenhle týden jsem opravdu zvažovala změnit své zvyky a opravdu jsem pocítila úzkost. Trvalo mi přes hodinu, než jsem ten pocit byla schopná zracionalizovat a zbavit se ho. Nebylo to vůbec příjemné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K.,
   doufám, že to proběhlo dobře a nepotkaly Vás žádné potíže.

   Jak to tak čtu, tohle je docela nový fenomén. Pokládám za samozřejmé, že když člověk jede někam do jiné země s jinou kulturou, tak se oblékne podle tamějších zvyklostí. Jenomže nejsme zvyklí tohle aplikovat na evropské země. U nás ten problém není, ale asi o tom budeme muset takto přemýšlet i při cestách do blízkého okolí.
   Tady jsme byli řekněme posledních sto let zvyklí, že se standard oblečení stále rozvolňuje, že se stále posouvá hranice směrem k větší ležérnosti a podobně. Najednou to možná půjde trošku opačným směrem, tedy v některých zemích nebo spíš v některých lokalitách. Je to zajímavé.

   A nejde jen o oblékání. Třeba jsem teď viděla reportáž o tom, že se mění cestovní návyky. Bylo to tedy o tom, že lidé tolik nechtějí do arabských a muslimských zemí, ale podle mne spousta lidí bádá i o tom, kam jet na dovolenou po Evropě, aby je nepotkaly různé problémy. Ono se to nezdá, ale může to rozhodování dost ovlivnit - kam jet, jakým dopravním prostředkem.

   Vymazat
  2. Lidé prostě budou muset mnohem obezřetněji přemýšlet, kam se vydávají. Zejména, chtějí-li sebou vézt i děti a ženy.
   To by se mělo projevit v příjmech z turistického ruchu v příslušných nebezpečných zemích, jejichž politikové by tak mohli začít konečně přemýšlet nad tím, jak své země učinit zase důvěryhodnými.
   A také by to mohlo pomoci i naší domácí ekonomice - když lidé nevyvezou své peníze do zahraničí, ale utratí je za dovolenou doma, a současně z ciziny nám více lidí peníze přiveze (jsme bezpečná země - zatím), nemůže se to v ekonomice neprojevit.
   Jde o to, abychom tou bezpečnou zemí zůstali.
   Milan

   Vymazat
  3. No právě, kdybych jela někam sama, tak to asi tolik neřeším, ale když máme s sebou tři děti, tak musím už přemýšlet a eliminovat i malé riziko, že se přimotám třeba do nějakého davu nebo je vystavím jiné nebezpečné situaci.

   Včera říkali v TV reportáži, že je v kursu opět Chorvatsko, Maďarsko i česká dovolená.

   Vymazat
  4. S Chorvatskem bych si jist nebyl. Maďarsko, Slovensko i Polsko nepochybně bezpečné jsou. Možná i území bývalé NDR vyjma Berlína je ještě stále bezpečné, zejména na severu u Strahlsundu. Také Bulharsko se zdá být stále v pohodě.
   A samozřejmě Čechy a Morava skýtají mnohé, přemnohé možnosti. Je tu tolik míst, která jsem ještě nenavštívil...
   Milan
   N.B. S malými dětmi může být problém už tehdy, že se třeba kvůli nějaké hrozbě zablokuje letiště. Ani se s nimi člověk do nějaký bojů dostat nemusí a přesto se dovolená může změnit ve velmi nepříjemný zážitek.

   Vymazat
  5. Milane,
   ano, o Rujaně se v té reportáži také mluvilo.
   Jenomže tam se mi nechce, tam je "zima":-)

   No právě, problémy mohou nastat i v dopravě. Nově se kontrolují hranice, problémy mohou nastat i ve vlacích, na nádražích a podobně. Při cestě na jih by se mi nechtělo křížit ty migrační trasy.
   Ale zase nechci plašit, protože si myslím, že v naprosté většině případů nebude nic hrozit, že si evropské destinace dobře pohlídají, aby se to turistů nedotklo.
   Ale musí to být zvláštní, rekreovat se třeba v Řecku a vědět, že o kus dál na tomtéž ostrově to vypadá úplně jinak.

   Vymazat
  6. Taky Krym se nabízí. Teď by tam mohlo být levně a každého návštěvníka ze "západní" ciziny si budou tamní hoteliéři vážit.
   Milan

   Vymazat
  7. Z Řecka bude určitě stále příjemná a bezpečná Kréta. Tam žádný invazní proud nesměřoval.
   Milan

   Vymazat
  8. Dopadlo to dobře, díky.

   Je to spíš ten pocit, že do země, kde se nezamykalo, kde jsem v klidu nechala ležet kabelku a kde téměř jediné nebezpečí bylo setkání s losem, musím přemýšlet stejně jako bych se pohybovala na jiném kontinentu.

   Samozřejmě bych oděvní zvyklosti respektovala třeba v Íránu, protože jsem na návštěvě a považuji za respekt k jejich kultuře se přizpůsobit. Ale v Evropě? Navíc v zemi s až extrémním přístupem k rovnosti mezi pohlavími to působí bizarně.

   Jinak bych vyrazila do Maďarska. Dobré služby, lidi vděční za turisty, protože už mají zkušenost s odlivem návštěvńků, dobrá kuchyně a spousta možností pro dovolenou s dětmi. A je tam hodně teplo. :-)

   Vymazat
  9. Mj. s dětmi jsem byl v Chorvatsku, blízko ústí Neretvy, nedlouho po konci války (už tedy stál asi dva či tři roky znova most v Mostaru). No Hercegovinu jsme samozřejmě nemohli vynechat, stejně jako Mostar. Nejbližší kontakt s islámskou civilizací měl tehdy nádech romantiky.

   Mj. jsme jeli i k jeskyni Vjetrenica (prozkoumané před WW1 českými speleology v rámci monarchie) po silničce kopírující tok ponorné řeky Trjebišnjice. Tato silnička vede po bývalém železničním náspu zrušené trati do Dubrovníku. Včetně mechanických semaforů a stanic s nápisy v latince i cyrilici. Má šířku trati a občas jsou na ní místa pro střídání aut.

   No ale hlavně, bylo to úsekem, kde člověk mohl očekávat miny (ostatně nápisy na domech na to upozorňovaly, stejně jako vytyčená minová pole v okolí). Děti měli po vjezdu do BiH pokyn: Ze silnice se nechodí. Čůrá se na silnici a pokud čůrám ven ze silnice, koukám, jestli tam opravdu nic není. Uprostřed se silnička změnila v šotolinu a uprostřed šotoliny byl památníček kanadského vojáka, který zahynul v rámci UNPROFOR explozí na mině.

   Prohlídli jsme si malebné scenerie hor i krásný Mostar, byť s viditelnými následky války (a rostoucími supermarkety v okolí).

   Ale po 2-3 letech jsem narazil na mapu min v BiH a musím říci, že jsme jeli po frontové linii a bylo jich tam dost...

   Ale myslím si, že bát se nadměrně (uprchlických kolon, a tak) je zbytečné...

   Vymazat
  10. K.,
   děkuji za doporučení. O Maďarsku uvažuji, lákají mne termály.
   Letos jsme chtěli vybírat spíš něco v Alpách, asi Rakousko, ale nevím. My plánujeme dovolenou z pracovních důvodů až blíž létu, ne hned v zimě, a to už bude hodně destinací obsazených, právě kvůli tomu, že někam se přestává jezdit.

   Tomu nepříjemnému pocitu rozumím, je to takový diskomfort. Chápu, že je to zvláštní cítit někde, kde jste se dříve cítila bezpečně a dobře.

   Milane,
   do Řecka bych jela moc ráda, ale nechce se nám nikam letecky, raději bychom autem a někam blíž. Fakt se mi nechce pakovat celou rodinu do letadla a trávit s dětmi čas na letišti, je to ovšem jen moje pohodlnost, uznávám. Navíc ležením u moře bych se asi zabavila tak leda já:-)

   Karle,
   o Dubrovníku a okolí jsem slýchala, že to bylo krásné město. Já jsem na Balkáně byla jenom v Chorvatsku a to ještě ne v létě.
   Kdybychom se tam vypravili, myslím, že bych se uprchlických kolon nebála. Doufám tedy. Ale zato by mne velice otravovaly kolony aut turistů:-)

   Vymazat
  11. Na Krétě si moje paní půjčila auto a Krétu jsme projezdili. A viděl jsem archeologické lokality, o kterých jsem 40 let před tím jen četl. Viděl jsem v muzeu vlastníma očima to, co jsem obdivoval před tím jen na fotografiích v učebnicích.
   Milan

   Vymazat
 8. V Maďarsku jsem byl vloni u Balatonu a u termálního jezera Hévíz. I když plot ještě nestál, tak jsme uprchlíky nepotkali - snaží se co nejrychleji se dostat do Německa, čili vlakem, či autobusem. Akorát neexistuje dálnice k Balatonu z našeho směru. Z Rajky vede k Budapešti a od Budapešti k Balatonu, ale třetí strana trojúhelníku jsou skoro okresky.

  Úroveň vcelku standardní, občas malinko balkánská infrastruktura. Jídlo skvělé.

  OdpovědětVymazat
 9. Nejezděte do Maďarska! Tam jezdíme už několik let my a my nemáme rádi davy! :-)))

  Maky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maky,
   ehm, tak Tě asi nemám žádat o nějaké tipy na vhodné destinace, že?:-)

   Vymazat
 10. Zkusím toto dočíst :-) .... byla jsem dva týdny mimo a takové zajímavé téma :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dočti a napiš:-)
   Fakt jsem váhala, jestli o tom psát. Nevím, jestli jsi byla v dosahu zpráv nebo ne, ale tady se od doby, kdy to vyšlo najevo, nepsalo skoro o ničem jiném. Věnovalo se tomu opravdu hodně komentářů. Teprve v tomto týdnu téma trochu utichá.

   Vymazat
  2. Byla jsem právě úplně mimo a dávala si oraz od virtuálního světa :-). I svůj blog jsem zamkla :-). Ale tohle téma se mi "líbí" Ještě budu dočítat.

   Vymazat
 11. Tak první poznatek .... hodně podstatná část této společnosti si myslí, že je-li žena znásilněna, může si za znásilnění sama. Toto myšlení je ovšem podmíněno faktem, že násilníkem je příslušník našeho národa. Tedy, jestliže Čech znásilní Češku, velmi pravděpodobně jej k tomu vyprovokovala. Jestliže Češku znásilní muslim, je to jeho chyba. Trochu prazvláštní posun v názoru.

  Těch mužů není 80%, ale statistiky ještě v klidu pohledám. Stejně jako statistiku k názoru na znásilnění.

  Ano, to, co se stalo, je problém, velký problém. Ale mohla bych vyhledat spoustu brutálních znásilnění spáchaných svým správnými spoluobčany .... Ještě dočtu diskusi a budu se tomu věnovat. Vaše názory samozřejmě uvítám :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu kdo může za znásilnění... Všichni víme, že i když někdo nechá odemčené auto, zloděje to neopravňuje ho vykrást. Podobně nikoho neopravňuje ženu znásilnit. Myslím, že podobně jako lidé vnímají odemčené auto jako neopatrnost a že to napomohlo zločinu, vnímají ženu jdoucí z diskotéky ve tři ráno samotnou jako neopatrnou a znásilnění potom, že "si za to mohla sama" respektive tomu napomohla, stejně jako když si někdo nechá za okýnkem auta peněženku.
   Jaké procento znásilnění probíhá v tomto scénáři (žena sama potmě v parku), toť otázka, asi se to špatně zkoumá, ale je to myslím to první, co se lidem při slově znásilnění vybaví a co hodnotí, i když ke znásilnění dochází i jinak.
   V Kolíně to bylo jiné - ženy/dívky učinily běžně přijímaná dostatečná opatření - nebyly samy, bylo to na Silvestra, kdy nejsou ulice opuštěné a přesto byly znásilňovány. Myslím, že kdyby něco obdobného provedli Němci, lidé by byli také pobouřeni.

   Vymazat
  2. Anno,
   to máte pravdu.
   Měli bychom rozlišovat znásilnění jako individuální trestný čin a takové hromadné sexuální násilí, protože to jsou dva různé typy kriminálních skutků. A tady o nějaké spoluodpovědnosti žen nemůže být skutečně řeč, není tam nic, v čem by se dala vysledovat neopatrnost, pokud tedy není v německých městech neopatrné jít se koukat v noci na ohňostroj nebo přijet vlakem na nádraží.

   K tomu musím říci, že nějak nepobírám, čím by mohly německé ženy o půlnoci na Silvestra muže provokovat, protože v tu dobu je zima, všichni jsou obvykle nabalení v bundách a šálách, chodí po náměstí, poslouchají třeba živou muziku a koukají na ohňostroj. Možná ten alkohol jako provokativní prvek?

   Vymazat
 12. Tři pětiny jsou hodně .... http://www.novinky.cz/domaci/388673-tri-petiny-lidi-mini-ze-si-za-znasilneni-muze-nekdy-zena-sama.html

  OdpovědětVymazat
 13. Teď se mi nedaří najít tu statistiku o počtu mužů a žen ... ale já se nevzdám. Jen teď napíšu, že těch mužů je více, než žen a dětí, a to zcela logicky. Jestliže máte sehnat peníze na cestu, což se Vám podaří pro jednoho člena rodiny ... koho pošlete? Dítě? Ženu s dětmi? Nebo muže, který má nejreálnější naději vydělat na cestu těm ostatním?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta čísla, která jsem pochytila, se různí, přičemž teď například říkali v televizní reportáži, že momentálně přichází mnohem více rodin než dříve (což mi připadá zvláštní, v takovém mraze se vydávat na cestu s dětmi).
   Ale myslím, že i kdyby tam dospělých mužů bylo 50%, tak je to stále ještě mnoho, protože zbytek by připadal na ostatní, tedy ženy a děti, a stále by se nedostávalo partnerek pro ty muže.
   A to je přesně stav, který vede k násilnostem, nejen sexuálním, ale prostě to nedělá dobrotu.

   Vymazat
 14. Výrok: "Může si za to sám/sama" se obvykle používá ve významu "svým nezodpovědným chováním udělal(a) všechno proto, aby k dané události došlo".

  Je vcelku jedno, jestli se jedná o fanouška, který si oblékl sparťanské oblečení a v něm vlezl do baníkovské hospody po té, co Baník prohrál se Spartou, nebo o naivní osoby, které se rozhodly slavit silvestra v rizikové lokalitě nebo v rizikové společnosti.

  Výrok "Může si za to sám/sama" nesouvisí se snahou vyvinit pachatele, ale jde o zhodnocení konání oběti v kontextu rčení "každý je strůjcem svého štěstí".

  Obhajování toho co hromadně páchají tlupy imigrantů tím, že i mezi domácími jsou kriminálníci je zcela v duchu "a vy zase mlátíte černochy".

  Nehledě na to, že když se skutku dopustí těžko identifikovatelná osoba bez legální identity která je součástí tlupy, která své soukmenovce kryje, tak je to z hlediska vymahatelnosti práva zcela jiná situace, než když se skutku dopustí legální obyvatel s dohledatelnou identitou.

  Dala jste sem odkaz na

  http://www.novinky.cz/domaci/388673-tri-petiny-lidi-mini-ze-si-za-znasilneni-muze-nekdy-zena-sama.html

  Text článku je typický pro to jak novináři ochotně akceptují cokoliv vo je jim předhozeno, aniž by vývíájeli vlastní aktivitu. A skoro vždy když jde o sociologii, tak je za tím nějaká snaha o manipulaci. O co jde tentokrát ?

  Materiály k provedenému průzkumu se nehledají zcela snadno, nakonec jsem našel aspoň závěrečnou zprávu zpracovatele:

  http://www.focus-agency.cz/files/contentFiles/amnesty-international-fin.pdf

  Naprosto zarážející je, že přímo zpracovatel průzkumu nijak nerozišuje mezi spoluzodpovědností a spoluzaviněním, jako by to bylo totéž. Přitom totéž to není.

  Takže manipulace jako hrom - v průzkumu se zeptám, je oběť, která provokovala/oblekla se výzvavě/lezla kam neměla spoluzodpovědná za následky ?
  A v závěru drze napíšu, že se respondenti vyjadřovali ke spoluvině. A novinář z toho udělá, že muži si myslí, že si za to může sama.

  Je tu snad někdo, kdo věří, že výzkumnící nebo lidi v AI nevidí rozdíl mezi zodpovědností a vinou? Je tu někdo, kdo věří, že zásadní zmatení pojmů, ke kterému došlo mezi zněním otázek v průzkumu a výstupem v podobě novinového článku je náhoda ?

  Po té co jsem četl desítky sociologických studií (většinou cíleně zmanipulovaných) jsem si celkem jistý, že jde o zlý úmysl.

  Skoro bych uzákonil, že když se někdo odvolává na výzkum, průzkum, nebo studii, tak má povinnost poskytnout odkaz na zdrojové materiály, aby si člověk nemusel hrát na detektiva, když se chce ujistit jak to bylo doopravdy, protože pravdu se z novin nedozví skoro nikdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   díky za komentář.

   Ty pojmy odpovědnost, spíše tedy nezodpovědnost, a vina, skutečně splývají.
   Pokud jde o mne, nemyslím, si, že za znásilnění si může žena sama, ale na druhou stranu, některé situace jsou rizikové. Pokud žena popíjí s mužem v baru a pak se nechá pozvat k němu domů, kde dojde ke znásilnění, samozřejmě je stále pachatelem muž, ale na druhou stranu, dotyčná se chovala zjevně rizikově. To neumenšuje vinu muže, ale spíše to vzbuzuje otázku, čemu se pak dotyčná diví? Co čekala?

   Další věc je, že v kultuře, která k nám s migrací přichází, se za provokativní chování považuje chování, které tady je, resp. dosud bylo, obvyklé. Svým běžný, naprosto konformním chováním, mohou západní ženy v muslimech vzbuzovat mylné přesvědčení, že si musí nechat vše líbit.
   To je sice pěkné, že ženy se tomu nechtějí přizpůsobit, ale asi budou muset, zdá se.

   Vymazat
 15. Pokud někdo tvrdí, že žena, která se chová nezodpovědně, není za následky svého chování zodpovědná, tak zastává stejný názor, jako islamisti.

  Hlavním důvodem, proč má žena dle islamistů chodit pouze v doprovodu muže, je to, že žena nedokáže být zodpovědná.

  "Muži jsou ti, kteří by měli být zodpovědní za ženy, protože byli upřednostěni mezi jinými."
  - Abu Bakr Ibn `Ali al-Jassas, Ahkam al-Qur'an (Cairo, 1347 A.H.), 3:471ff. al-Sabuni, 2:433.

  Na tohle šílené učení já fakt přistoupit nehodlám. Je mi jedno jestli mi ho vnucuje banda islamistů, neschopný novinář z novinek, nebo banda fanatiků, což zahrnuje i aktivisty z AI.

  Já věřím na rovnost příležitostí a dělám vše proto, aby má životní partnerka byla ozbrojená a nebezpečná. Rozumu má sama dost na to, aby dokázala posoudit co je rozumné a co ne, takže je v mnoha ohledech zodpovědnější, než jsem já.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten článek na novinkách vycházel z průzkumu, který byl v této věci učiněn. Hodila jsem ho sem víceméně jen kvůli tomu číslu. Chtěla jsem tím poukázat na to, jak dokážeme dvě, hodně podobné věci, hodnotit rozdílně.

   Pefi, věřte, že i mezi zástupkyněmi naší kultury je mnoho žen podřízených svým mužům. Někdy je to jejich volba, někdy neschopnost a nechuť se vymanit, ale jsou jaksi i mezi námi :-). A je zde opravdu hodně mužů, kteří bez ohledu na to, zda jim to přikazuje náboženství nebo ne, zastávají názor, že žena má dřepět u plotny a utírat dětem zadky. Je to tak, ať se vám to líbí nebo ne.

   Tímto nechci dělat advokáta těm, kteří se chovali tak, jak se chovali. Jsem jednoznačně pro vyhledání a potrestání viníků celého skutku.

   K tomu "posunu" myšlení bych ještě zmínila jednu věc, nad kterou přemýšlím poslední dobou. V poslední době tolik omílaná muslimka Káťa v Prostřeno. Reagovali by diskutující stejně, kdyby si ke stolu sedla Židovka a řekla, že si nepřeje vepřové? Reagovali by diskutující stejně, kdyby si ke stolu sedl vyléčený alkoholik, a řekl, že si nepřeje alkohol?

   Vymazat
  2. Řekla bych, že to jsou dvě rozdílné věci: podřízenost ženy muži a považování ženy za bezcennou věc a z toho vycházející přístup k ní.
   Pokud se přidržím křesťanství, které znám, tak to také vychází z toho, že hlavou rodiny je muž a žena je mu podřízená. Muž ji ale má milovat a chovat se k ní hezky, prostě jako k někomu, koho miluje. A chrání a pečuje o jeho dobro.
   Žena také nemá omezená práva oproti muži, není méně cenná než muž nebo něco takového. Podle mne to spíš reaguje na to, co je jinak vyjádřeno příslovím "když jsou dva na koni, jeden musí sedět vzadu". V praxi s tím ale myslím nemusí být problém, když oba dva z páru chápou, oč jde, a přijímají tu roli nejen s tím + (nadřízená úloha u muže, nárok na ochranu u ženy), ale i s tou druhou stranou mince (odpovědnost a nutnost vynakládat úsilí na straně muže, péče a uznání ze strany ženy).

   Nevím, jak je na tom islám s ženami přímo v základech nauky, křesťanství má jako stěžejní vzor ženy Pannu Marii a to je myslím nejlepší příklad toho, jak by se mělo k ženám přistupovat. Náleží jí velká úcta, a to naprosto zaslouženě, nikdo o tom ani na vteřinu nepochybuje.

   Kromě toho křesťanství přímo ve svém základním zákonu zapovídá byť i jen chtivě hledět na cizí ženy.
   Teď nevím, dost možná to zapovídá i islám, jenomže nevím, nevím, protože takové hromadné osahávání má v arabském světě přímo svůj termín, říká se tomu taharush, nebo tak nějak. Takže tato "zábava" má přímo své označení.

   V muslimském prostředí, resp. právu, je to nejspíše jiné než u nás, za znásilnění je tam často potrestána i žena, její svědectví nemá takovou váhu jako u muže a podobně. Z toho všeho vidíme, že žena má v tamější kultuře jiné postavení než v naší, a je opravdu problém, pokud má toto být nyní importováno do Evropy. A vzhledem k tomu, že je to celkem imanentní součást tamějšího myšlení, tak to samozřejmě nejde odložit někde na hranicích.
   A také se to bohužel nevyřeší přístupem "my se přizpůsobovat nebudeme". Protože otázka nestojí tak, aby se na ni dalo tímto způsobem odpovědět.

   Vymazat
  3. Pokud vím, tak velice zjednodušeně. V islámu se muž musí postarat o ženu, má možnost mít žen více, ale všechny musí mít stejný životní standard. Jestliže muž není schopen žen zabezpečit, nežení se. Proto se muži v těchto končinách žení daleko později než u nás, protože už musí být zajištěn a musí mít možnost zajistit svoji rodinu.

   Není tomu tak dávno, co ani u nás neměla žena volební právo. Nechci teď nic a nikoho omlouvat, jen konstatuji, že islám je daleko mladší než křesťanství (což mi teď připomnělo výkřiky typu: Korán furt řeší křesťany, ale Bible muslimy ne :D), tedy má určité časové rezervy ve svém vývoji a posunu.

   Osobně mám kolem sebe dost smíšených manželství s muslimy, abych se velmi střežila paušalizace, že ženu považují za méněcenného tvora. Zkrátka a dobře jsou to manželství jako každá jiná se svými pro a proti.

   Nebylo by asi dobré slučovat muslimské právo a víru jako takovou. Šáriu tady opravdu nikdo nezavádí :-). Já to vidím tak, že všude je něco. Když se křesťan vyzpovídá svému knězi, tak ten kněz ctí zpovědní tajemství až tak, že nemůže kupříkladu nahlásit pachatele trestného činu, což taky nevidím jako záležitost správnou. Je to věc názoru.

   V muslimských rodinách je velmi často hodně oceňována právě první manželka a matka prvního dítěte. I k ní je vzhlíženo s úctou.

   Pamatuji debatu s jedním muslimem, který byl právě z manželství se čtyřmi ženami. Jeho otec byl nějaký hodně vysoce postavený úředník u nich v obci. Měl čtyři ženy. Nejstarší bylo nějakých 60, nejmladší 30 :-) (což není jaksi ani v našich zeměpisných šířkách nic neobvyklého - starší muž, mladá žena :D), nejstaršímu dítěti bylo ke čtyřiceti, nejmladšímu dva roky :-). Každá žena měla svůj domek, kde bydlela, tatínek pendloval mezi nimi. Jiný kraj, jiný mrav. Ptala jsem se na žárlivost mezi ženami a jejich postavení. Nejlépe postavená byla první manželka, co se týče projevování úcty, materiálně musely být zajištěny všechny ženy a všechny děti stejně. Žárlila prý jen ta nejmladší. Té nejstarší už bylo tak nějak jedno, jestli se chlap přižene nebo ne. Spíš snad byla i ráda, že má svůj klid :D. Jen tak pro pobavení a dokreslení situace.

   I.

   Vymazat
  4. Dále potom - muslimové si své ženy hlídají. Opravdu hodně. A není v tom jen nějaký majetnický pocit, ale i povinnost se o tu ženu starat. To, že Korán v mnoha ohledech tu ženu staví někam "pod" muže, třeba s ohledem na dědictví atd., je prostě otázka té knihy a je jen na vývoji, jak bude ta kniha vykládána. Bible přeci také byla vykládána jinak před 300 lety, před 100 lety a dnes. Připočtěme k tomu i životní podmínky v zemích, kde islám "vede". Ti lidé žijí v něčem úplně jiném, než my. Mají úplně jiné starosti a problémy. Když se dostaneme potom k vysvětlení toho, proč nesmí muslimové jíst vepřové, proč nesmí pít alkohol atd., pochopíme další věci. A nahlížíme na to trochu jinak. Je to ovšem o tom, jestli chceme vědět nebo jen odsuzovat.

   A jestli chceme hledat nějakou cestu na společné soužití. A není to samozřejmě jen o nás. Ale jestliže se objeví výzvy k tomu, abych si koupila prase a šla se projít kolem mešity, je bohužel potom velmi těžké po těch lidech chtít, aby se začlenili do naší společnosti, protože ta společnost už od samého počátku dává najevo, že je tu nechce. Bez ohledu na to, jak by chtěli v klidu tu žít, pomodlit se a zase jít domů.

   Mně osobně jejich víru nikdo nepodsouvá. Respektuju, že nepijou, oni respektujou, že piju. U nich doma se nepije, OK, nepije, dáme si čaj, co na tom? Vyléčený alkoholik taky nepije, tak mu to nebudu vnucovat. Židovi nebudu cpát šunku. Tak proč tolika křiku právě u islámu?

   A nevsouvejme sem radikály. Těch máme dost na všech stranách. I na té naší.

   Vymazat
  5. A k taharrush se ještě vrátím ... potřebuju si tam něco ověřit :-)

   Vymazat
  6. Vzala jsem do ruky Korán a pár detailů:

   Postavení ženy stanoví Korán o stupeň níž než mužovo, současně však nařizuje, že s nimi má být nakládáno laskavě a spravedlivě. Jestliže muž není schopen jednat se všemi manželkami stejně nestranně, má mít pouze jednu. Muž je rovněž povinen dát ženě tzv. obvěnění (mahr), který je jejím majetkem i po rozvodu nebo jeho smrti.

   Vymazat
  7. Dalším činem, pro který Korán předepisuje potrestání, je cizoložství, pokládané za jeden z nejhorších hříchů. Oba provinilí mají dostat sto ran bičem a žádný z nich již nemůže vstoupit do manželství s věřícím a ctnostným. Potrestání je ovšem podmíněno svědectvím čtyř svědků. Některé právní školy islámu trvají na ukamenování, přestože v Koránu nic takového nelze nalézt.

   Vymazat
  8. A ať dělám, co dělám, oporu taharrush v Koránu hledám marně .... je to prostě termín pro sexuální obtěžování. A ono k hromadnému znásilnění dochází i v našich zeměpisných šířkách a bylo by asi hodně špatné ho přisuzovat křesťanství, protože jsme země vycházející ze základů křesťanství.

   Vymazat
  9. A jen na okraj - http://style.iprima.cz/rodina-nechala-divku-16-svazat-hromadne-znasilnit-domnivali-se-ze-je-posedla-dablem

   Vymazat
  10. A jedna zpráva o hromadném znásilnění v Afghánistánu http://zpravy.tiscali.cz/v-afghanistanu-poslali-na-smrt-sedm-muzu-za-znasilneni-skupiny-zen-242657

   Vymazat
  11. Ad muslimka Káťa v prostřeno - pořad jsem neviděl, co jsem však zaznamenal byl její požadavek, aby se v její přítomnosti obecně neservíroval alkohol nikomu. To je celkem nebetyčná drzost. Ona má právo, když si k sobě pozve hosty, neservírovat jim alkohol a vepřové. Když někam přijde na návštěvu, má právo sama odmítnout konzumaci alkoholu a vepřového. Ale požadovat, aby se přizpůsobili jejímu náboženství všichni !?

   V islámu má žena zvláštní postavení, tato zvláštnost je však poněkud dvojznačná a tradiční výklad je tím pádem v příkrém rozporu s principem rovnosti pohlaví (rovnost ve smyslu rovné příležitosti, práva a povinnosti). Pokud žena dává najevo, že neví kde je její místo ve společnosti (např tím, že není zahalená jak si pán tvorstva představuje), tak se zříká ochrany kterou jí islám poskytuje, protože ochrana je poskytována pouze ctnostným ženám ... ono to dává jistý zvrácený smysl. Prostě jiná kultura, taková, která by měla zůstat za mořem.

   Vymazat
  12. Myslím, že se nemuseli přizpůsobit. Koneckonců (já to pro tentokrát sledovala), když si jedna soutěžící neuvědomila zákaz alkoholu a podlila kachnu červeným vínem, reagovala Káťa tak, že alkohol se vypařil vařením a vlastně to tedy není problém. Takže o nebetyčné drzosti bych tak nějak nehovořila, protože ona vyslovila požadavek a ostatní soutěžící na to přistoupili. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí zcela v souladu s principy naší společnosti.

   Přeci, když se bojím psů nebudu celý večer trnout strachy, protože pod stolem trůní rotvík? Jednoduše požádám hostitele, zda by bylo možné miláčka někam odstranit. Buď na to přistoupí nebo ne.

   A k druhému odstavci: Co všichni ti muslimové, kteří tu žijí, jejich ženy nechodí zahaleny? A koho pobuřuje žena v šátku? V šátku tu chodily vdané ženy ještě nedávno. Ještě moje stará teta nevylezla ven bez šátku na hlavě. Furt se motáme kolem dokola, odsuzujeme všechny a všechno, aniž bychom si vytáhli hlavu ze zadku a přiznali, že všechno je vždy v rukou lidí a ne všichni jsme stejní. A třeba se i snažili pochopit, že jestliže jsem od mala zvyklá chodit v tričku, protože jsem žena, tak tak prostě jsem zvyklá, těžko půjdu ven do půli těla, jak je zvykem zase někde jinde. Tak někdo prostě potřebuje na makovici šátek, protože bez něj má pocit, že je polonahej. Já se přeci v Africe taky hnedle nevyslíknu ....

   Vymazat
  13. Však to říkáte Vy sama. Muslimka Káťa "vyslovila požadavek a ostatní soutěžící na to přistoupili". Protože jinak by to byl konec soutěže.
   Základní rozdíl je prostě v tom, že nám je naprosto jedno, že Káťa nosí šátek, ale jí není jedno, že naše ženy ho nenosí.
   Voloďa

   Vymazat
  14. K tomu pořadu se nemůžu vyjádřit, neznám to, nikdy jsem neviděla ani jeden díl a o Kátě slyším poprvé.
   Jinak mi ale připadá také zvláštní, abych požadovala, aby ostatní nejedli to, co já z nějakého důvodu odmítám.

   Já sama nemám nic proti tomu, aby si muslimové, kteří zde žijí, postavili mešitu, a nemám nic ani proti šátkům nebo zahalování žen, pokud to tak chtějí. Zákony, kterými některé evropské země zakazují lidem určité oblečení, pokládám za ostudné. A ostudný je i alibismus, kterým to zdůvodňují, ve smyslu "burka není zakázána, zakázáno je zahalovat obličej". S tím nemůžu souhlasit, jde to proti principům, které uznávám.

   Vymazat
  15. Ad taharrush: dává smysl to, co píše Pefi, totiž že ochranu mají jen ty ženy, které se patřičně chovají, jaksi si ji zaslouží.
   To se ale liší např. od křesťanského zákazu chtít cizí ženy, a to zcela bez ohledu na to, jak ty ženy vypadají, co nosí na sobě a jak se chovají.
   Pak to dobře vysvětluje ten postoj muslimů k evropským ženám, protože my tady si nějaké ohledy z jejich hlediska nezasloužíme.

   Jinak musím opět zdůraznit, že považuji za nutné činit rozdíl mezi evropskými muslimy, kteří jsou s místními konvencemi sžití, a nově příchozími z Asie a Afriky, kteří si nesou s sebou svoje myšlení.

   Vymazat
  16. Voloďo, jak to všechno víte?

   Vymazat
  17. Ale přeci si ne všichni musí nést to myšlení, které je nám cizí. Jak tohle můžeš vědět? Podle útoku v Kolíně? Toto zase udělala jen část lidí. Část z té masy, které sem přišla. A tím pádem je nahážeme všechny do jednoho pytle? Řekneme, že jsou to nepřizpůsobivá banda, která nás přijela kolonizovat?

   Četla jsem nějaký článek na téma toho, proč si myslí, že si mohou sáhnout. Nechci to nijak obhajovat nebo pokládat jako svůj argument, ale co sexuální turistika evropských žen do zemí Afriky? Jasně, že to nedělají všechny ženy, ale to ani afričtí muži se nechovají všichni stejně :-)

   Vymazat
  18. Díval jsem se na "Prostřeno" v televizi.
   Voloďa

   Vymazat
  19. Ad to jídlo. Já teda osobně, kdybych si sedla ke stolu, kde se bude servírovat pes, požádala bych taky, aby si pro jednou toho psa odpustili, i kdyby mi nakrásně naservírovali kuře. Prostě jen ta představa, co jedí ostatní, by mi způsobovala návaly v krku. A nenajedla bych se. A alkohol? Jak bys reagovala, kdyby ti ke stolu přišel léčený alkoholik a požádal, abys tam to víno prostě nedávala, protože by mohl dostat chuť a porušil by zákaz pití? Počítám, že tam bychom byli tolerantnější. Navíc teda ... tady se ta společnost rozhodla. Kdyby se nerozhodla tak, jak se rozhodla, tak to je kdyby chyby.

   Vymazat
  20. Voloďo, kde tam padlo, že jí vadí ženy bez šátku?

   Vymazat
  21. Chris, ještě jedna věc .... mnoho těch muslimů, co tu bez potíží žijí, taky někdy přišla ...

   Vymazat
  22. "Přeci, když se bojím psů nebudu celý večer trnout strachy, protože pod stolem trůní rotvík?"

   Když se bojím psů, tak se v první řadě necpu někam kde mají psy. Něco o tom vím, velkých psů jsme se sám bál ...

   Když někde budou servírovat psy, tak si psa nedám, ale pokud to bude místní zvyk, tak budu držet ústa, místo abych domácím klavíroval do jejuich zvyků.

   To, že si ostatní alkohol dají, ji nijak neohrožuje (ani subjektivně, ani objektivně).

   Ano, my jsme celkem tolerantní, alkoholikovi vyhovíme, jenomže u alkoholika je celkem slušná jistota, že na rozdíl od muslimů nebude stupňovat své požadavky.

   Host se má chovat jako host a ne jako osina ...

   Když budeme tolerantnější, tak za chvilku budeme očekávat, že ženy budou chodit zahalené a v doprovodu můžského příbuzného, protože co kdyby to náhodou nějakého cvoka nebo jeho náboženství uráželo?

   Pár normálních muslimů jsme potkal a dokázali se chovat normálně, jako slušní lidé na návštěvě v jiné kultuře.

   A co se týče jinde zmíněného výletu do afriky - nemusíte se odhalovat, to nikdo po vás nechce, ale kdyubyste se dožadovala, aby se místní zahalili, protože vás jejich nahota uráží, tak by vás asi poslali do háje.

   Jak už jsem uvedl, daný pořad jsem neviděl. Nicméně toto mi mluví z duše:

   "Když se dívám na „Prostřeno“ v tomto týdnu a přečtu si reakce diváků, tak je mi smutno. Jednak z těch hloupých a někdy i brutálních urážek ženy, která se zkrátka rozhodla být muslimkou a je to její dobrovolné rozhodnutí do kterého nám v podstatě nic není.

   Ale víc je mi smutno z toho, jak snadno se, my Češi, dovedeme přizpůsobit požadavkům a zvykům jiné kultury a náboženství.

   Jistě lze a bylo vhodné respektovat osobní „tabu“ Káti, ale co rozhodně nebylo nutné je obecné respektování jejích „tabu“- v tomto případě vztažených na podávání alkoholu při večeři, na všechny přítomné.

   Zkrátka někdo ji měl říci „Milá Káťo, jsi sympatická dívka a to, že jsi muslimka je tvoje věc. V naší evropské kultuře je podávání malého množství alkoholu u večeře zcela normální a obvyklé. Kdo nechce pít tak nepije. Takže samozřejmě tobě nabízet nebudeme, ale jinak se budeme chovat podle našich zvyků a pravidel“

   Je to možná hloupost, ale i známka něčeho, co by v budoucnu mohlo přerůst do daleko vážnějších rozměrů."

   ¨- generál Miroslava Kostelky na facebooku
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Exministr-a-general-si-zoufal-u-televize-Prostreno-s-muslimkou-jasne-ukazalo-proc-nas-nakonec-prevalcuji-418392

   Vymazat
  23. Začnu od konce ... Parlamentní listy nečtu a číst nebudu :-), děkuji za pochopení :-).

   Mám přátele, co mají vlčáka, kterého já se teda bojím jak čert kříže. Psů se obecně nebojím, ale vlčáků se prostě bojím. Respektují můj problém a pokud přijdu, tak jejich, jak spolu žertujeme, přátelský psík putuje do kotce. Za normální situace je pes na volno a jen v mé přítomnosti je zavřen. Rozhodli se, jestli se mnou chtějí posedět nebo ne :-).

   Kdokoli v prostřeno MOHL říct, že nebude toto pravidlo respektovat, ale neřekl to. Ne, že MĚL, ale MOHL .... Není to o tom, že něco musíme, ale že se můžeme popasovat s jistým požadavkem ....

   Uvedu příklad. Minulý rok jsem se účastnila projektu Rodina odvedle .... neměla jsem muslimskou rodinu, ale byla jsem připravená na to, že pokud bych pohostila U SEBE DOMA muslimskou rodinu, nebudu ani servírovat vepřové, ani nebudu nalévat (ani sobě) víno, protože prostě je to tak, že oni mají k alkoholu úplně jiný vztah než my.

   Alkohol tolerujeme, tolerujeme ho v hodně velké míře, současně křičíme, jaký je to zabiják .... a pak máme problém s tím, že ho někdo z nějakého důvodu odmítá.

   Tady jsme v rovině ... co by se stalo, kdyby soutěžící na Káti požadavky nepřistoupili ... ale to je kdyby a těžko o tom spekulovat.

   A podávání "malého množství" velmi často přechází v podávání velkého množství, což už se právě v Prostřeno dost často ukázalo :D

   Vymazat
  24. Jedna věc je vyhovět rozumné žádosti v podstatě o cokoliv, což je jedna z kulturních vymožeností Evropy. Druhá věc je bez dobrého důvodu žádat o to, aby hostitelé přizpůsobili své zvyky kultuře ze které host pochází, což se zdá býti typické pro agresivní formy islámu.

   S muslimem s kořeny v severní africe jsme byli v hospodě a výslovně jsme se ho ptali, zda mu nebude vadit, když budeme jíst a pít co uznáme za vhodné. Skutečně mu to bylo úplně jedno. Byl to ten muslim, se kterým problémy nejsou a nebudou, protože respektoval, že náboženství je jeho interní věc a neměl tendence nám ho ani vnucovat, ani nám ho strkat pod nos.

   Když muslimka přijela do USA na návštěvu za svými příbuznými, tak jí její vlastní příbuzní velmi rychle vysvětlili, že pokud nechce být svými příbuznými vypakována velmi rychle zpět do afriky, tak přestane své náboženství strkat ostatním lidem pod nos a bude se chovat jako všichni ostatní lidé. A světe div se, prý to šlo velmi snadno.

   ----------
   Takže jak přesně to bylo v Prostřeno ?
   Čas 21:05: "... alkohol ... to bych asi možna i nesnesla u stolu a já bych chtěla ... týden bez alkoholu ..."

   Vyznění jasné: Alkohol nechce u stolu nejen u sebe doma, ale podobné omezení žádá od všech soutěžících po celý týden.

   Jistě, požádala o to slušně a všichni jí vyhověli, proč taky ne. Ale pro srovnání: taky tam byla paní co nejí majonézu a ta nepožadovala, aby se celý týden všichni vyhýbali majonéze. Pouze se omluvila, že ona to ochutnávat nebude a tudíž ohodnotí pouze vzhled.

   A v tom je jádro pudla. Některé kultury mají ve zvyku omezit v prvním řadě sám sebe a až když to nestačí, tak žádat ústupky od druhých, jiné kultury jsou rozpínavé - a je úplně jedno, že se u té kulturní expanze tváří mile.

   Vymazat
 16. Šátek jsem použil obrazně, šlo mi o to vepřové. Pokud bych byl třeba někde v Koreji a podával se pes, tak bych ho asi také nedokázal pozřít. Ale nedovolil bych si požadovat, aby ho nejedli i ti ostatní, protože vím, že je to tamní oblíbené jídlo. Myslím, že v tom je jádro pudla. Islám není tolerantní.
  "Společnost se rozhodla ...". Muslimka Káťa zbytečně prudila, a ostatní prostě mávli rukou, protože kvůli ní nechtěli skrečovat soutěž.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A vy si připadáte tolerantní?

   Vymazat
  2. Ale o tom, zda jsou zdejší diskutující tolerantní, to není.

   Musíme si vyjasnit, jak to s tou tolerancí je. Dobré a mravně nelišné věci nevyžadují žádnou toleranci. O toleranci hovoříme pouze v souvislosti s jevy špatnými, pochybnými, nějakým způsobem rušícími hodnoty, na nichž panuje společenský konsensus.

   Káťa není povinna tolerovat, že ostatní pijí alkohol. Ona je povinna to respektovat, akceptovat a nevyžadovat od nich změnu.

   Vymazat
  3. Nevadí mě, když Káťa nechce jíst vepřové maso a pít alkohol, je to její volba. Pouze požaduji, aby stejnou svobodu volby ona ponechala i ona mě. Myslím proto, že jsem vcelku tolerantní, ale požaduji to i od druhé strany.
   Voloďa

   Vymazat
  4. Mno, jestliže padají slova jako "prudila" (což neprudila, ale požádala), jestliže padají výkřiky, co komu vadí, aniž je pro to reálný podklad, potom otázka tolerance na místě.

   Proč by Káťa nemohla požádat o to, aby ostatní něco učinili nebo nečinili? Protože většinová společnost pije? Protože u nás je akceptovatelné pít alkohol? Nemohu tedy požádat, aby se v mé přítomnosti nepodával, ať k tomu mám jakékoli pohnutky? A neplatí to jen na alkohol, ale na mnoho jiných věcí.

   Vymazat
  5. Voloďo, myslím, že jestli Vás někdo požádá, abyste něco činil nebo nečinil, máte právo říct, že tento požadavek nesplníte. Howgh.

   Vymazat
  6. Jak jsem napsala, k samotnému pořadu se nemůžu vyjádřit.
   Možná by to chtělo aplikovat na nějakou jinou situaci. Zda třeba Kátinu požadavku na to, aby ostatní také nepili alkohol, odpovídá požadavek muslimských mužů, aby ženy chodily více zahalené?

   Vymazat
  7. A kde ten požadavek padl?

   Vymazat
  8. Tak ona tam nechtěla po ostatních, aby nepili alkohol? Já jsem podle toho, co se píše v diskusi, předpokládala, že ano.

   Vymazat
  9. Měla jsem na mysli požadavek, aby ženy chodily více zahalené. Ne požadavek na nepití alkoholu. Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřila.

   Vymazat
  10. Aha, tak to jsme si nerozuměly.

   Ten požadavek nezaznívá výslovně, ale možná vyplývá z toho, že když žena takto chodit nebude, budou na ni cizí muži sahat?

   Vymazat
  11. Tak to už jsme trochu v hysterii. Promiň, ale je to stejná úvaha jako - nenos minisukně v noci v parku.

   Vymazat
  12. No ale úvaha nenos minisukně v noci v parku je naprosto legitimní. Nebo je snad rozumné nosit minisukně v noci v parku? Není. Vůbec není rozumné pro osamělou ženu v noci parkem chodit, protože když se jí něco stane, tak jí bude jen slabou útěchou, že ona za to nemůže, vina je na někom jiném.

   A stejně tak je legitimní úvaha "nenos minisukně v muslimské čtvrti" a brzy patrně i úvaha "nenos minisukně na nádraží v Kolíně nad Rýnem", poté úvaha "nenos jiné než dlouhé sukně v Kolíně nad Rýnem" atd.

   Vymazat
  13. Uvědomuješ si tu selekci myšlení?

   Vymazat
  14. Ivano: Z čistě humanitně-teoretického hlediska máte pravdu, ale realita v podobě dlouhodobých důsledků je takováto:
   Podobné bezdůvodné ústupky realizované jen proto, že nám to nic neudělá a kdybysme nechtěli, tak ustoupit nemusíme, vedou k tomu, že se postupně transformuje kulturní prostředí z celkem tolerantního západního (evropského) na prostředí silně netolerantní blízkovýchodní.

   Tohel je také Velká Británie - po ulicích tam už v některých lokalitách chodí skupinky muslimů, které obyvatelům sdělují:
   "... toto je muslimská oblast, alkohol je zakázaný ... Nerespektujeme ty, kdo nerespektují islám ... toto není Velká Británie, toto je naše území " Výhružky jsou velmi drsné.

   Stojí to za shlédnutí.
   https://www.youtube.com/watch?v=Ox73GXNjJJ0

   Ona usměvavá "Káťa" je předvoj podobných netolerantních existencí a je jedno, jestli ona sama si to uvědomuje, nebo ne.

   Dále pak tu máme reportáž z roku 2012, kde se reportérka BBC vrací do svého rodného města Luton a zamýšlí se nad tím co se to z jejího města stalo.
   https://www.youtube.com/watch?v=SgKMI1wV0ps

   V Lutonu dále situace houstne:
   https://www.youtube.com/watch?v=hWkheDufAdU

   Hysterie ? V Nizozemí je městečko, ze kterého se mé rodině známí důchodci odstěhovali pryč, protože se tam dle vlastncíh slov necící kvůli měnícímu se kulturnímu prostředí bezpečně. Tato informace je z druhé poloviny 90 let a je od rodilých holanďanů, kteří tradičně byli nejtolerantnějším národem v Evropě. Nějak nechápali co se to v jejich městečku děje a tak radši utekli.

   One je lepší usměvavé a příjemné aktivistky jako je Káťa zarazit, dokud to jde, protože ona je předvojem velmi nepříjemných existencí, na které jsme jako společnost krátcí.

   Vymazat
  15. Kam dospěla bezpečnostní situace v Lutonu je vidět zde v porovnání s Brnem (Olomouc by byla lepší, ale systém nemá za Olomouc data):

   http://www.numbeo.com/crime/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&country2=United+Kingdom&city1=Brno&city2=Luton&tracking=getDispatchComparison

   Vymazat
  16. Projdu odkazy a pak zareaguji, bude to chvilku trvat :-)

   Vymazat
  17. K diskusi se vrátím, práce mne volá, ale podívejte!

   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/393168-hollande-se-s-ruhanim-u-jidla-nepotkal-odmitl-byt-bez-vina.html

   Hm, tedy musím říct, že na státní úrovni to měl ten Hollande asi překousnout:-) Jestli to nebyla jenom záminka, aby se nemusel s Íránem moc kamarádit.

   Vymazat
  18. Pefi, vždy jsem odsuzovala a budu odsuzovat extrémismus v jakékoli podobě a pramenící z jakéhokoli prostředí.

   Ty Vámi sdílené odkazy jsou jistě zajímavé. Ale jak mám zjistit jejich objektivitu? OK, nebudu se tu motat, jak moc objektivní to je, ale napíšu k tomu toto.

   Na každé straně, tedy i na té naší se vyjeví extrémně smýšlející obyvatelé. Osobně beru nohy na ramena, kdykoli vidím pochodující zastánce naší národní kultury s vyholenými hlavami, v kanadách a vyhrnutými nohavicemi džín, oděnými v bomberech a svírající kartony s hesly Čechy Čechům. Jsou pro mne na stejné úrovní jako jakýkoli jiný extrémista, protože jsou to prostě a jednoduše extrémisté.

   A extrém plodí extrém. Tedy jakékoli "zaražení" Káti, o kterém píšete, bude v daném kontextu absolutně kontraproduktivní, protože ne třeba zrovna Káťu, která si popláče v rohu, ale mnoho jiných požene k činům a postojům, kterých by se asi úplně nenadáli. Jinými slovy - zákon akce a reakce. Nemyslím, že je správné ustupovat, ale je správné se domluvit. A nevidět za druhým nějaké plíživé pokusy o změnu společnosti. Podsouváte mladé ženě něco, nač nemáte vůbec žádný podklad. Prostě si to tak myslíte.

   A věřte, že já osobně se vyhýbám jisté vesnici a hospodě v ní jednoduše proto, že jsem už od jednoho místního nácka dostala facku .... Pardon, on to není nácek, ale zastánce naší národní kultury.

   Vymazat
  19. Objektivitu zjistíte jedině tak, že se tam pojedete podívat osobně. Extrémy plodí extrémy. Poslední mnou odkazované video ukazuje místní pravicové "křesťanské" extremisty, kteří s křížem v ruce zkusili projít Lutonskou muslimskou čtvrtí a zdá se, že kdyby je nechránila policie, tak by byli místními radikály rozsápáni. Kdyby tito extrémisté zkusili projít normálním evropským městem před pár desetiletímíi, tak by si tak akorát místní lidé poklepali na čelo a nic by se nestalo.

   Je hezké, že se chcete domluvit, ale jak se chcete domlouvat s někým, kdo vás nebdue brát vážně, dokud se nezahalíte po muslimském zvyku , A když to uděláte a předvedete, že jste slušně vychovaná a rozumná žena, tak vás stejně nebudou muži brát vážně, protože jste podřadný tvor ? Tento dialog z definice nemůžete vyhrát.

   Děláte stejnou chybu jako ostatní humanisté - ostatní soudíte podle sebe a očekáváte, že se ostatní budou chovat rozumně podle vaší definice toho, co je rozumné. Ale takto to při mezikulturním dialogu opravdu nefunguje. Každá kultura si to, co je rozumné a správné, definuje nějak jinak.

   Součástí naší kultury je i schopnost dělat kompromisy, ale kompromisy lze dělat jen pokud jsou ochotné ustoupti ze svých pozic obě strany. A to je jádro problému - máme tady stranu, která si kompromis představuje tak, že vždy ustupuje pouze ta druhá strana. V takové situaci je jediná správná možnost rovněž neustupovat.

   Ad "podsouváte mladé ženě něco, nač nemáte vůbec žádný podklad. Prostě si to tak myslíte."

   Vypadá to jako kachna, kváká to jako kachna, chodí to jako kachna, chová se to jako všechny ostatní kachny – a já nemám podklad domnívat se, že je to úplně normální kachna ?

   Vymazat
  20. Pefi, víte, všichni vždy soudíme podle sebe a hlavně podle svých zkušeností. Já osobně mám daleko horší zkušenosti s ochránci národní kultury než s muslimy, kteří žijí kolem mne. A abych byla úplná, tak k oné zmíněné facce došlo proto, že jsem se zastala své adoptivní sestry, která je Romka.

   Celá tahle debata je ovlivněná excesy skupin lidí, kteří se zjevně nechovají podle pravidel. Což jsem nepopírala, nepopírám a popírat nebudu, tedy ten fakt, že jisté skupiny lidí se podle pravidel nechovají. Současně ale odmítám paušalizovat na základně víry nebo původu těch lidí. Lidi jsou prostě lidi a buď mají v hlavě mozek nebo sr.... (Chris promine) a ty sr.... nejsou podmíněny vírou nebo původem. Jsme příliš zahlcováni těmi špatnými zkušenostmi, ale nejsou nám vnucovány ty dobré. Vidíme to špatné a ze strachu odmítáme vidět to dobré. Stahujeme se do ulit strachu. Já to chápu, ne, že ne. Ano, moc rozumím lidem, co byli nejdál na mezi nebo mají špatnou zkušenost. Já mám ty zkušenosti vesměs dobré. Čímž nevylučuju, že někdy nenastane i ta špatná.

   Když se odrazím od Romů, tak tu stále omíláme jejich čerpání sociálních dávek, jsme schopni věřit tomu, že mají vyšší dávky než my, vidíme jejich kriminalitu a problémy v oblastech, kde žijí. Pro to všechno nevidíme ty ROmy, kteří žijí řádným životem, nekradou, jejich děti chodí do škol a vedou si dobře. Ne, nejsem naivní a ve své práci jsem se setkala s mnoha problémy. Vždy ale budu stát za tím, že problém je problém člověka - ne skupiny osoby. Kolektivní vina neexistuje.

   Dotknu-li se incidentu v Kolíně - jistě tam, dle mého názoru, hrála jistou roli i davová psychoza. Je to popsaný jev, kdy se i Vy nebo já budeme velmi pravděpodobně pod vlivem davu chovat tak, že se za to budeme druhý den stydět. Prostě někdo řekl: Hej rup ....

   A k té Kátě ... no, Vy vycházíte z toho, že je to muslimka, takže .... Znáte ji? Neznáte, tedy ji nemůžete hodnotit.

   Vymazat
  21. Tedy, já už do toho skoro nechci zasahovat:-)

   Selekce myšlení: připadá mi, že všichni - nejenom my tady, ale každý, kdo se diskuse o tématu účastní, už z podstaty věci - prostě slyší jen na část informací, vybírá si to, co chce slyšet, reaguje jen na něco a argumentuje jen částí skutečnosti.
   Sama jsem to vypozorovala na sobě, protože - to přiznávám - taky čtu spíše a raději texty skeptické, kritické a varující, než uklidňující. Protože lépe zapadají do mého názoru či obrazu světa. Na druhou stranu o sobě poctivě můžu říct, že jsem si ho delší dobu utvářela, že jsem s tím nebyla hned hotová.

   Já fakt nevím, jak by se vlastně měl kdo v takové situaci chovat. Jak říká Ivana - domluvit se. Ale proti tomu stojí argument - s někým se nedomluvíte.
   Takže ale měla Káťa spolknout svůj názor, že by se u stolu nemělo pít? Je špatně, že ostatní ustoupili? Na druhou stranu, francouzský prezident měl - v kontextu toho, že šlo o významnou státní návštěvu - slevit z toho, že u francouzského jídla je vždy víno?
   Fakt nevím.

   Neumím tu diskusi vést, je to zakleté, protože naše kultura skutečně velí domluvit se, respektovat. Ale ta druhá kultura je třeba jiná. A lze respektovat nerespektující kulturu? Kam až?

   Vymazat
  22. Ale to jsem chtěla poznamenat, že mne zaráží třeba konstatování, že muslimové na určitém úřadě (konkrétně šlo tuším o Vídeň) vyžadovali, aby s nimi jednal muž. Ukázalo se jako nereálné, aby jednání o určité otázce za úřad vedla žena. A to je přílišné ustupování. Jenomže zase - co tedy dělat? Jsou tady a ženy nerespektují jako partnera v diskusi. Tak co s tím? A jak se domluvit, když se nedomluvíme ani na takové základní věci?

   Vymazat
  23. Já se přiznám, že po zprávě, kterou jsem teď dostala, se mi nechce řešit uprchlíky ... pardon, k diskus se třeba vrátím, možná ještě bude kam

   Vymazat
  24. Ivčo,
   nejde o Juliánku? Četla jsem dnes večer...
   Po některých zprávách přejde chuť k diskusím.

   Tady doufám bude kam se vrátit, je to v plánu.

   Vymazat
  25. Ano, jde o Juliánku ... musím to nějak vstřebat ...

   Vymazat
  26. A pak se vrátím :-), když je to teda v plánu, protože diskuse je to zajímavá a hlavně slušná, což oceňuji

   Vymazat
  27. Říkám si, že někdo žije kolik desítek let a šíří kolem sebe jenom zlobu a ona žila osm let a soustředilo se kolem ní tolik lásky. Na tom je nejlíp vidět, že to mělo smysl.
   Všechna čest jejím rodičům, jsou skvělým příkladem. Opravdu je obdivuji.

   Taky jsem ráda, že se to tu drží ve slušných mezích, k tématu se jistě vrátíme, diskuse na toto téma hned tak neutichnou.

   Vymazat
  28. Tak .... jako, asi jsme všichni měli tušit, že to přijde, nebo ne asi, ale měli jsme vědět, že to přijde ... přesto je to řacha, prostě řacha. Ta holka dokázala neuvěřitelně mnoho, aniž si to vlastně uvědomovala. Je mi to prostě moc líto a ráda bych už dnešek věnovala její tiché vzpomínce.

   Téma jistě neutichne :-)

   Vymazat
  29. Počítám, že zítra sem naběhnu :-)

   Vymazat
  30. K tomu jednání s mužem. V azylovém zákoně je uvedeno, že žadatel má právo požádat o jednání s osobou stejného pohlaví a je-li to možné, musí mu být vyhověno. Což by možné být mělo. Toto ustanovení je tam jednoduše proto, že kupříkladu může být předmětem azylového řízení např. znásilnění a může být potom nepříjemné vyprávět to osobě opačného pohlaví. A týkat se to může jak mužů, tak žen. Nepočítám, že by se mi extra chtělo znásilnění líčit chlapovi. A počítám, že znásilnění by se chlapovi nechtělo líčit ženské .... Takže k tomu, co jsi psala, je žalostně málo informací pro to, abych to mohla odsoudit nebo ne. Mohlo to prostě být takto.

   Vymazat
  31. Jinak si teda nemyslím, že bychom měli repektovat toho, kdo nerespektuje nás. To v žádném případě. Jenomže jsme skutečně zásobováni informacemi objektivními? Tím chci říct, jestli nám média neukazují jen to špatné a to dobré nezůstává upozaděno? Logicky jako novinář budu spíš ukazovat to špatné, bude to čtené, bude to vzbuzovat emoce ... Lidi se radši babrají v neštěstí a špatných zprávách, než by jásali nad těmi dobrými. Samozřejmě, že se v té mase lidí najdou ti, kteří nebudou přizpůsobiví, nebudou se chtít domluvit. Ale je jich skutečně většina? Nebo se většina snaží tady nějak normálně žít, ale časem je vlastně dohnána k tomu, že se chová nestandardně. (o tom jsem už psala a nebudu se opakovat - proč si myslím, že se to všechno děje).

   Vymazat
 17. Islám máu mnoho podob - od té tolerantní, pro tu radikální, která bere svaté texty doslova. Tolerantní forma islámu interpretuje svaté texty tak, že je zakázáno se uvádět do stavu opilosti (a obecně intoxikovat se).

  Radikální forma vykládá svaté texty doslova (a vybírá cí co se jim hodí) a tak se ti radikální drží věty, že prorok byl údajně slyšen, jak říká, že je zakázáno usednout ke stolu, kde se pije.

  Proto někteří muslivové sami alkohol v umírněném nožství pijí, další ho sami nepijí, ale u stolu jim nevadí. Pouze ti co islám akceptují v jeho netolerantní podobě mají požadavky jako Káťa.

  Nyní se stejně "zásadově" projevili i papaláši z Iránu - kam se Irán posunul za posledních 40 let ukazuje tato fotografie, která dokumentuje módní magazín před tím, než došlo k islámské revoluci:
  http://www.boredpanda.com/iranian-women-fashion-1970-before-islamic-revolution-iran/

  Takže to co předváděla Káťa nebyl ten tolerantní islám, kterého mají všichni plná ústa (a který je praktikován v umírněných islámských zemích), ale spíš nějaká z radikálnějších odnoží, jejíž oficiální podobu můžeme vidět třeba v Iránu nebo Saudské Arábii. Je to o to horší, že Káťa je konvertitka, která si tuto radikálnější formu dobrovolně vybrala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi, kolik muslimů znáte? Proč nepijí muslimové alkohol? Proč jim to Korán zakazuje?

   Vymazat
  2. Nechci téma zlehčovat, ale křesťané to mají v tomto ohledu o dost příjemnější. Opíjení zajisté není žádoucí, ale Ježíš měnil vodu ve víno:-)

   Vymazat
  3. Nemohl by se tu stavit? Vody dost, víno občas dojde :-) (pro odlehčení)

   Vymazat
  4. Může se stavit kdekoliv:-)

   Vymazat
  5. A poteče mi víno z kohoutku? :-)

   Vymazat
  6. Ne, ale to bys přece ani nechtěla:-)

   Ráno po velké hostině, lidé pospávající kolem stolů se probouzejí.
   "Vodu, vodu," volají.
   "Já pro ni dojdu," zvedne se Ježíš.
   "Ne, ty už ne!"

   Vymazat
  7. "Pefi, kolik muslimů znáte?"

   Asi tolik kolik křesťanů - většina lidí v mém okolí nemá tendence strkat ostatním svou víru pod nos, takže třeba dodnes netuším jaké víry vlastně byl indický kolega, se kterým jsem čtyři roky pracoval.

   "Proč nepijí muslimové alkohol?"
   Korán + hadísy

   "Proč jim to Korán zakazuje?"
   Korán jim to nezakazuje, ten zakazuje pouze opíjet se (intoxikovat se), ale konuzmaci jako takovou nezakazuje. Víno lemtal i Mohammed a jeho kumpáni. Problémem jsou hadísy (zprávy o životě a výrocích proroka), které jsou plné vzájemně odporujících si výroků o všem možném. Problémem pak je způsob, jakým jsou selektivně interpetovány.

   Vymazat
  8. Tak třeba v kuchyni víno a v koupelně voda? TO by nešlo? :D

   Vymazat
  9. V koupelně by mohla téct spíš nějaká dezinfekce:-)

   Vymazat
 18. Momentálně se diskusi věnovat nemůžu, ale přidám odkaz:
  http://echo24.cz/a/wm3d5/nenasli-co-hledali-zklamani-uprchlici-se-vraci-z-evropy-domu

  Tento článek dobře zapadá do obrazu, který jsem si o situaci vytvořila já. Že ti lidé sem přichází s naprosto mylnými, naivními a iluzorními představami, realita je zaskočí a nakonec litují, že se vydali na cestu, kterou navíc museli draze zaplatit.
  Někteří se vrátí, někteří si tu frustraci vybíjí třeba i tak, jak se stalo v Kolíně.
  A také je zřejmé, že ekonomické důvody jsou jedním z hlavních motivů cesty. Ale to bych jim až tak nevyčítala. Vůbec je otázka, zda při míře informovanosti a situaci, která tam panuje, jim lze vyčítat, že se dali na cestu. Spíš by se měla zvýšit informovanost přímo v zemích, kde nyní jsou, že Evropa je jiná, než si představují.

  Jsem trochu mimo téma, ale přišlo mi to zajímavé.
  Nakonec, zazní tam i poznámka, že ve zdejší kultuře by jeden ze zpovídaných imigrantů nemohl vychovávat své děti - tedy vychovávat v souladu se svým přesvědčením.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyčítat jim to rozhodně nelze. Jsou přesvědčováni, že jdou za lepším. Že se budou mít moc dobře, aby vzápětí zjistili, že realita je jiná. Tady se můžeme dotknout otázky, kdo z toho těží, že :-).

   Vymazat
  2. To mě zaujalo. Kdo z toho těží?
   Voloďa

   Vymazat
  3. Nic třeskutého za tím nehledejte. Je to velice výnosný "obchod", stejně jako drogy, zbraně, prostituce.

   Vymazat
  4. Zrovna dnes jsem četla nějaké údaje, jak obrovský byznys to je.

   Ale musím říci, že by mne třeba nenapadlo, že člověk v Sýrii si neuvědomí, že 500 Euro má jinou kupní sílu v Sýrii a jinou v Německu.

   Vymazat
 19. A detail k taharrus .... http://manipulatori.cz/hoax-arabska-znasilnovaci-tradice-hra-taharrus/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za sebe musím říci, že jsem o tom slyšela právě jen v souvislosti se zmiňovaným napadením reportérky během arabského jara.
   Jako organizovaná zábava mi to přijde taky za vlasy přitažené.

   Ale, neodpustím si poznámku, web Hate Free Culture bohužel nelze považovat za nezaujatý. Nezaujatý je asi jako Parlamentní listy.

   Vymazat
  2. Proto hledejme něco mezi :-)

   Vymazat
  3. Budeš-li to považovat za důvěryhodný zdroj ... Zrovna včera jsem se o tom bavila s manželkou jednoho muslima. Nic o tom zatím neslyšela. Nicméně, až se její muž vrátí, optá se ho na to :-)

   Vymazat
  4. No, tak to je zase překrásně překroucené, resp. založené na "vehementním vyvracení straw-mana". Faktem je, že zejména v Pákistánu a Egyptě se děly STOVKY takovýchto útoků ročně proti nemuslimským ženám, zejména tedy pákistánským a egyptským křesťankám. V době vlády Muslimského Bratrstva v Egyptě byly takovéto útoku na pořadu dne, ve prospěch zoufalých Koptů dokonce před US. Kongresem svědčila kongresmenka, která si to jela prověřit a dosvědčila, že dochází k desítkám takovýchto únosů a znásilnění denně.

   Islámská kultura prostě je mysogynní, což se ve vztahu k muslimkám projevuje absolutní neúctou k životu (kdy Saúdská Murawwa nahnala školačky nazpět do hořící školy, aby uhořely, jen aby byla uchráněna jejich "čest", v ne-turistických oblastech Egypta umírají vdovy či ženy, s nimiž se rozvedl jejich manžel na ulici, protože nesmí vůbec nic, a v paštunistánu když ženě uteče malé děcko na ulici, nesmí si pro něj dojít ven z domu, protože by ji ukamenovali)... A ve vztahu k muslimkám tím, že jsou pro nejméně desetitisíce muslimů pouhými sexuálními objekty určenými ke znásilnění a zotročení. To jsou prostě tvrdá fakta ověřená desítkami let praxe.

   A to prosím říkám jako někdo, do koho se IvČRN tvrdě navezlo za snahu uvést různé propagandy o islámu na pravou míru a mírnit emo-dojmy.

   Vymazat
  5. Kde, prosím, tedy Korán řeší taharrush? Děkuji

   Vymazat
  6. Podle mne tak problém nestojí.
   Jednak Korán neřeší zdaleka vše, jednak je celkem jedno, jestli taková organizovaná zábava existuje nějak šířeji, nebo jestli to jsou spíše individuální útoky.

   Podstata je podle mne v tom nerovném postavení ženy v islámské společnosti, což je prostě fakt. A to je zároveň myšlenkové schéma, kterého se člověk nezbaví za rok, toho se zbavují postupně celé generace. Evropa už si tím prošla (a to se mi zdá, že to tady ani ve středověku nebylo tak, jak je to v některých zmiňovaných zemích), teď je otázka, zda jsou například Němci či Švédové připraveni vést ten boj podruhé.

   Vymazat
  7. PS. Ivčo, doporučuji Coverovy články o islámu na DF, byl to celý seriál, nemám to přečtené celé, ale možná by Tě zaujaly, jsou zajímavé a faktické.

   Vymazat