neděle 7. února 2016

Dění v obci se účastní

Ačkoliv jsem se z rodné vesnice odstěhovala už před více než deseti lety a ani předtím jsem nebyla nijak zvlášť zapojená do tamějšího společenského života, přesto mi záleží na tom, abych z místního dění nevypadla úplně. A tak tam jezdím nejen za rodiči, ale pravidelně se účastním různých akcí. Všechny mé děti tam například byly přivítány jako občánci, naše holčička má u prarodičů pravidelně májku, udržujeme kontakty s mými vesnickými kamarády a tu a tam zavítáme na nějakou akci.

Začátkem roku mi telefonoval tatínek, že zaměstnanci obecního úřadu obcházeli jednotlivé domy a nabízeli vstupenky na místní bál.
"Abych podpořil obec, jeden jsem symbolicky koupil," povídal tatínek, "ale napadlo nás, že kdybyste chtěli jít, kupte si druhý, my vám pohlídáme děti a můžete pak u nás přespat."
Dosud jsem vůbec netušila, že se v obci nějaký bál pořádá, ale znělo to slibně. Nacpat děti k rodičům, jíž si zatančit, nemuset řešit dopravu a ráno si vstát k připravené luxusní snídani, to není vůbec špatný nápad. A tak jsme se domluvili s kamarády, někteří se nechali přemluvit, jiní se chystali tak jako tak, sami tam tedy nebudeme, a vyrazili jsme.

Na takový ples stačí krátké šaty. Ani nad šperky jsem bádat nemusela, protože Swarovski se hodí ke všemu a nikdy se jím nic nezkazí. Zato je nutné se vybavit určitou alkoholovou odolností, protože fráze "jdeme na panáka" se zde používá místo pozdravu a každého panáka je vhodné "votočit". Chvíli jsme s kamarády řešili, zda máme přijít s předstihem, abychom měli dobrá místa dole u parketu, protože rozmístění návštěvníků nebylo řešeno číslováním stolů, ale stylem "kdo dřív přijde, ten dřív mele", ale nakonec to bylo uzavřeno s tím, že na místech nezáleží, neboť sedět netřeba a v případě nutnosti se opřeme o bar.

Přišli jsme až po zahájení; u vchodu bylo tak rušno, že jsme jen obtížně našli někoho, komu jsme vnutili osmdesát korun za druhý, chybějící lístek.
A pak už to jelo:

... Jelzin, to jsem pila v osmnácti, to se vážně ještě pije?
... děvčata z místní školy mají secvičené vystoupení, povedlo se jim to pěkně. Naše holčička by tam také chodila, kdybychom tady bydleli.
... ty ses tím měl živit!, říkám kamarádovi u baru, který tam pro dnešní večer vypomáhá, když vidím, jak mu plastové (jak jinak) kalíšky na alkohol tančí v rukou,
... dneska to rozjedem na plný pecky, zpívat a tancovat, prošoupem kecky, ...
... kapela hraje všelijak, ale nevypadá to, že by to někomu trhalo žíly,
... největší úspěch sklidilo vystoupení místních mužů převlečených za havajské tanečnice,
... dokonce větší než již notně oblýskaná, ale stále ještě celostátně známá hvězdička pop-music,
... v tombole jsme vyhráli motorový olej,
... Kabát, jdeme na to, vyhrnuli jsme se všichni na parket,
... potkala jsem sestřenici, jdeme na panáka,
... půlnoc dávno minula,
... se zájmem sledujeme, jak se u sousedního stolu schyluje ke rvačce, naštěstí rozvášněné plesisty od sebe jejich společníci odtrhli,
... to se to půjde domů, má být asi mínus čtrnáct,
... ale nejsme másla, abychom sem jeli autem, jako někdo, žejo.

Druhý den dopoledne jsem šla zasněženou vesnicí na mši do místního kostelíka. Na střechy domů a upravené zahrádky se tiše snášely sněhové vločky. Byla jsem velice spokojená. Dění v obci se účastním.


10 komentářů:

 1. To jsi jen "zkonzumovala" benefity:-)
  V naší obci jsou taky bály, spíš je to taková party, oblečení nikdo moc neřeší, muzika bývá všelijaká a jde spíš o to se tak nějak pobavit.
  Chodíme tam prostě proto (nejsem plesový typ, já nemám žádný oděv a navíc nemůžu tancovat), aby pořadatelé aspoň mohli zaplatit náklady, což při ceně cca 100,- za lístek a cca 50 lidech jde ztuha.
  S příchodem EET tohle skončí, protože dnes jede hospoda jen na dobrý slovo, pořadatelé jsou místní hasiči/myslivci/sokolové a ti nemají žádné kapacity na to hrát si s nějakým terminálem a vystavovat účtenky.
  A tak budou všichni sedět doma, čumět na bendu a hrozně se divit, že se nic neděje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prý zkonzumovala benefity:-) Tsss. No tak uznávám, sázet stromky tam nechodím, ani jiných veřejně prospěšných aktivit se neúčastním, ale tak nemůžu být všude:-)
   Ale líbilo se nám tam, to zase jo.

   To mne ale nenapadlo, jestli s tímhle zamává EET. Protože to nevím, jak by se tam mělo dělat, u výčepů je děsný nával, jede to tam ve velkém tempu, to by se Babišovi zavařil centrální mozek EET, kdyby tam měly jet všechny účtenky.

   Zatím jsem o EET nepsala, ale tohle a kontrolní hlášení mi vadí velice moc, spíš mne doslova točí.

   Vymazat
  2. Musel sem tě drobet popíchnout:-)
   EET so tohohle určitě dotkne, taky si to neumím představit, jak by to mohlo fungovat. Cítím ve vzduchu zánik všech takových akcí. A v kombinaci s návrhem ministra zdravotnictví, že na vánočních trzích nebude svařák ani medovina...:-(

   Vymazat
  3. jak jak, prostě se z toho stane soukromá akce pro zvané, jako undroš za komoušů a Babiš stejně ostrouhá, bude víc udání a někde budou lidi víc táhnout spolu

   Vymazat
  4. Já to EET za nic tragického nepovažuji. Jak moc to bude přínosné samozřejmě těžko odhadnout. Každopádně přinejmenším uvítám, když třeba v hospodě dostanu řádnou účtenku. A docela jsem zvědav, zda se zvýší aktuálně nepatrný daňový výběr třeba u řemeslníků. Moc tomu nevěřím, ale kdo nic nezkusí …
   Voloďa

   Vymazat
  5. Ve většině restaurací dostanete řádnou účtenku už dnes. Ve "IV. cenové" nikoliv, ale tam to snad nikdo ani nečeká. A ve dvě v noci už tuplem ne.
   S těmi řemeslníky to bude velmi jednoduché - část z nich to udělá jako soused - částečný invalidní důchod, živnosťák vrátil, ale instalatéra dělá dál, páč slevy ve velkoskladu na materiál mu zůstaly, nářadí a zkušeností má a ouřady sou mu u zadele.

   Vymazat
  6. Já mám proti EET asi tisíc námitek, vůbec nechápu, jak může taková věc projít.
   Už před půl rokem říkala zelinářka, že jak to schválí, zavře krám a jde na pracák, že si žádnou předraženou pokladnu kupovat nebude. Nevím, kde budu kupovat mrkev a mandarinky.
   Je to buzerace. Vždyť kolik toho musí prodat, aby si mohla tu pokladnu koupit? A proč by to měla dělat?
   Význam těch pokladen pro zvýšení výběru daní je podle mne velice diskutabilní.

   Vymazat
  7. Výběr daní je diskutabilní, ale to, co není diskutabilní, jsou náklady státního rozpočtu na zavedení EET. To bude muset být pecka! A kontrolní hlášení jakbysmet. Zajímalo by mě, zda je vůbec možné se někde dopátrat ke konečným číslům a proč bychom je my jako daňoví poplatníci neměli znát?Nemám čas na to, abych dělala takový research, ale bylo by fajn, kdyby se nějaký šťoura našel :).

   Zatímco u kontrolního výkazu věřím, že jeho zavedení dává smysl (DPH je bohužel velmi problematická daň z pohledu výběru a je tam prostor, aby podvody jely ve velkém), tak o užitečnosti EET mě nic nepřesvědčí. Ti, co se uměli domluvit se zákazníkem, že účtenku nepotřebuje, to tak budou moci dělat i nadále.

   Navíc mě neskutečně tankuje, jak propagandou EET útočí AB prvoplánově na takovou tu zamindrákovanou malost – my to těm živnostníkům, kteří vás ostatní soustavně okrádají, konečně natřeme a to jejich prase chcípne, dočkáte se. Finanční správa neváhá a názorně vám to přiblíží na příkladu vašeho souseda, který 'okrádá' stát jakožto živnostník či podnikatel (protože tyhle dvě skupiny lidi přeci kradou z principu!): http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/fs-financni-sprava-cr/2015-Komiks-Danek_Kratil.pdf.

   Což se takhle radši zaměřit na klasické daňové korporátní triky a la BEPS (Base Erosion and Profit Shifting - rozmělňování daňového základu a přesouvání zisků)? Málo se ví, že OECD vydala už v minulém roce asi 2 tisícový „manuál“, jak by měly jednotlivé členské státy postupovat v boji proti daňovým únikům v mezinárodním kontextu, ovšem implementace v ČR byla a je velmi pozvolná až laxní, spíš jen „aby se neřeklo“. To by AB střílel do vlastních řad, že, tak radši strhneme pozornost na ty drobné živnostníky. No třeba pomůže chystaná evropská směrnice proti rozmělňování daňového základu a přesouvání zisků, která by měla být povinně implementovaná v členských státech do konce roku 2017. A pak tu máme třeba taky „pěkný“ judikát NSS z konce minulého roku: http://www.epravo.cz/top/clanky/komu-zvoni-hrana-tobe-mezinarodni-danova-optimalizace-100062.html, z toho asi taky nejsou čeští oligarchové se svými korporátními strukturami s daňovými základy blížícími se nule příliš nadšení..

   Mimochodem, kdo sledoval trochu legislativní proces spojený s EET, nemohl si nevšimnout počáteční laxnosti hnutí ANO, pokud šlo o časový harmonogram hlasování o tomto návrhu. Není nezajímavé (a není to podle mě náhoda), že díky pozdějšímu odsouhlasení zákona dojde k zavedené EET poprvé až po podzimních krajských volbách.

   Ivana

   Vymazat
  8. Ivano,
   souhlasím s Vámi.
   EET bych ráda věnovala samostatnou diskusi, je tam hodně témat, která s tím souvisí, celé mne to velice zlobí.

   Vymazat