středa 17. února 2016

Jak asi skončí výjimečný stav?

Test pro politické skeptiky

Výjimečný stav ve Francii skončí
 1. v roce 2036,
 2. zánikem Sluneční soustavy,
 3. nikdy,
 4. tím, že jej parlament přejmenuje na běžný stav, přičemž podmínky výjimečného stavu zůstanou zachovány,
 5. vyhlášením extravýjimečného stavu, kdy už bude možné úplně všechno,
 6. dobytím Paříže Islámským evropským chalífátem,
 7. v sobotu mezi druhou a třetí ráno, protože to mezi láhvemi šampaňského pošeptá prezidentovi Hollandovi do ouška jeho další rozkošná milenka,
 8. po tříměsíční nepřetržité stávce policistů, organizované odbory ozbrojených složek na protest proti tomu, že policisté mají příliš mnoho povinností a musí pracovat i v noci,
 9. připojením Francie k Německu jako první evropské kolonie pod vládou Angely Merkelové, která zároveň nabídne všem Francouzům, kteří se cítí ve své zemi utiskováni, politický azyl; prvním protektorem bude jmenován Nikolas Sarkozy,
 10. uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen.
Vysoce nepravděpodobná je pouze varianta č. 10.
Jinak je možné vše.
Pozitivní je, že to Francouzům takto vyhovuje.


14 komentářů:

 1. On tam pořád ještě je?
  A jak se projevuje?
  Když čtu a slyším o tom, co se děje v Calais, nechce se mi věřit, že by ve Francii byl nějaký vyjímečný stav.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   výjimečný stav je a právě v těchto dnech byl parlamentem prodloužen. Francouzům se v něm zjevně zalíbilo.
   Ale nic jiného než prodloužení jsem nečekala.

   Jak se projevuje, netuším, ve zprávě o prodloužení bylo uvedeno, že "umožňuje policii provádět razie" - v noci, možná bez předchozího povolení? Asi tak, nevím přesně.

   Vymazat
 2. Můj tip je: 4, případně 4 v kombinaci s 5. Tedy stav redukovaných práv občanů a zvýšených pravomocí státu se prohlásí za normální a definuje se nový výjmečný stav. Ale stane se to tak plíživě, že si toho občané nevšimnou.
  Oficiálně se samozřejmě výječný stav ukončí a zdánlivě nastane varianta č. 10.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   ano, také to vidím jako nejpravděpodobnější.
   Jenom se musí postupně. Je to k úvaze, jak dlouho má výjimečný stav trvat, aby se stal stavem normálním - za jak dlouho si občané zvyknou. A s tím pak lze dále pracovat.
   Myslím, že Francouzi si zvyknou rychle.

   Vymazat
 3. Vyjímečný stav se líbí protože umožňuje estabilishentu jednu věc - a to zatýkání demonstrantů.

  Vláda nás opustila a rozhodla se udělat z Calais jeden velký uprchlický tábor. Pokud se tomu nepostavíme, tak nám sem brzy pošlou migranty z celé Francie. To by znamenalo náš konec. Bohužel obyvatelé města jsou jako ovce. Nerozumím jim,“ podivuje se Simone pasivitě svých spoluobčanů. „Policie zatýkala demonstranty a málem došlo i na mě. Co jsem však přitom udělala špatného? Já jsem jen šla protestovat proti masivní invazi migrantů, kvůli které trpí celé Calais. Poškozuje to i místní obchodníky, kterým se snížily zisky o 40 až 60 %. Přitom dříve bylo Calais vzkvétající město plné života. To už je ale pryč. Obchody v centru jeden po druhém krachují. Calais je mrtvé město.“
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-ktere-leti-internetem-Zena-z-Calais-detailne-popisuje-co-desiveho-ve-meste-provadi-uprchlici-po-setmeni-421527

  Francie: politické procesy s polními generály jako u nás v 50.letech. Multi kulti režim vytahuje drápky. h
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Matej-Siroky-Zadrzeli-nam-ctyrhvezdickoveho-generala-aneb-Evropsky-trend-dvojiho-metru-421701

  https://www.rt.com/news/331722-french-general-piquemal-trial/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je jasné, že výjimečný stav establishmentu vždy vyhovuje.
   Tolik pravomocí navíc, bez otravné kontroly třeba ze strany justice.

   Obyvatelé Calais se musí ptát, kdo je za stav, v němž se jejich město nachází, odpovědný. Celá Francie by se na to měla ptát. Bohužel, z toho, co se donese sem, to nevypadá, že by si takovou otázku většina občanů kladla, nebo dokonce chtěla z odpovědi na tu otázku vyvozovat nějaké důsledky.
   Odsud to vypadá, s odpuštěním, jako dav vymytých mozků. Už jenom to, jak se vždy sdělí, kdo je "pravicový extrémista", "fašista", "ultrapravicový nacionalista" a tak dále.
   Inu, kdo chce kam...

   Vymazat
  2. Aha...už to chápu. Vyjímečný stav umožňuje snáze rozhánět Francouze demonstrujcí proti muslimské invazi.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   myslím, že výjimečný stav prostě umožňuje vládě zasahovat i tam, kde by za normálního stavu nemohla. A je jedno, proti které straně, jestli proti teroristům nebo protestujícím proti vládě, klidně na obou.
   Moc je prostě moc.

   Na druhou stranu, nevšimla jsem si, že by ve Francii probíhaly nějaké masové demonstrace proti vládě a stavu, v jakém se země nachází. Možná takové probíhají, ale já o nich nic nevím. Z toho soudím, že tamějším obyvatelům současný neutěšený stav vyhovuje. Ale oni mají opravdu už posunuté uvažování... To, co by pro nás bylo nepřijatelné, pokládají za normální.

   Vymazat
  4. Chris, tak se podívej, co "Stav nouze" či "stav ohrožení státu" umožňují v ČR. Předpokládám, že ve Francii to bude podobné. A jde o daleko víc, než nějaké žabaření s rozháněním demonstrací.

   Také viz Maďarsko, kde podobným svinstvem zdůvodnili domovní prohlídky zcela dle libosti policie bez souhlasu soudů.

   Policie prostě vždy "potřebuje" více pravomocí, méně vykazatelnosti a možnost větší svévole a "migranti" jsou naprosto báječné zdůvodnění.

   Vymazat
  5. Covere,
   když to ve Francii vyhlásili, tak jsem se chtěla právě podívat, jak je to u nás, bohužel jsem to nějak zrovna nemohla najít, a pak už jsem to nechala plavat.

   Je ale jasné, že daný stav státu a jeho složkám z podstaty věci vyhovuje. Hned jak to ve Francii vyhlásili, tak jsem si říkala, že to neskončí ani hned, rozhodně ne v době, na kterou je to vyhlášeno.

   Vymazat
 4. "nevšimla jsem si, že by ve Francii probíhaly nějaké masové demonstrace proti vládě a stavu, v jakém se země nachází"

  to je dobry vtip, demonstracie pocas vynimocneho stavu... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo to myšleno obecně proti stavu společnosti, který se odsud jeví jako vysloveně žalostný. A takové demonstrace neprobíhaly ani před vyhlášením výjimečného stavu.
   Naopak, např. po střelbě v Charlie Hebdo všichni napochodovali na podporu(!) vlády. Pro mne zcela nepochopitelné.

   Vymazat
  2. Možná to bude souviset s tím, jací lidé jsou ochotni jít někam demonstrovat a jaká témata je aktivizují.

   Já se tuhle s aktivisty potkal a nestačím se divit, kolik ti lidé mají volného času a energie na aktivismus. Co dělají v pracovní době, že jsou po práci odpočinutí a mají čas a chuť se společensky angažovat ?

   Vymazat
  3. To je tak u nás.
   Ale jak jsem pochopila, demonstrování je ve Francii národní sport. Takže tam asi chodí větší část lidí, možná? No ale jak proti čemu.

   Vymazat