pondělí 15. února 2016

Máme málo zákonů

Osobní poznámka k hlasování o EET

Když koalice navzdory opozičním obstrukcím, dosud asi nejrozsáhlejším v našich moderních dějinách, tlačila sněmovnou zákon o elektronické evidenci tržeb, zamyslel se jeden z koaličních poslanců. Od pultíku hromoval, že by si opozice mohla usmyslet blokovat tímto způsobem všechny koaliční návrhy zákonů, takže by se neschválilo nic. A považte, to by tedy opravdu nešlo.

V reakci na to mne hned napadlo: To by byla krása!

Ono by se totiž nic nestalo.
Máme snad málo zákonů? Vám nějaký zákon chybí? Postrádáte nějakou právní úpravu?
Já nikoliv. A řekla bych, že se v tomto ohledu docela shodneme, pravičáci i levičáci, liberálové i konzervativci. Pravda, některé okrajové skupiny by možná nějaký ten zákon navíc přivítaly, ale celkově se mi zdá, že pocit přeregulovanosti našeho života silně převládá.

Takže stav, kdy by třeba po několik let nebyl přijat žádný zákon, vyjma těch, kterými se nějaký zákon ruší, bych pokládala za velmi žádoucí. Byla by to doslova legislativní idylka.
Škoda, že se to v našich podmínkách nemůže podařit.

A tak zde máme EET, které budu ještě věnovat samostatný prostor.
Nyní si ale musím přiznat vlastní předvolební hloupost, a to také učiním.
Já jsem totiž v posledních parlamentních volbách volila lidovce! Ne že bych s nimi ve všem názorově souzněla, ale vnímám je jako tradiční stranu a chtěla jsem, aby se do sněmovny vrátili. Připadalo mi, že tam chybí, a říkala jsem si, že jejich prorodinná (a většinou i jiná) politika je spíše rozumná, takže příliš nehrozí, že bych se musela vyloženě stydět za to, jak mnou volená strana v parlamentu hlasuje.

Jak jsem se spletla!
Už nikdy, nikdy, nikdy nebudu tuhle stranu volit. Velmi jsem se zklamala. A činím za to osobně odpovědným předsedu Bělobrádka, který se nedokázal postavit Andreji Babišovi v jeho snaze prosadit tuhle šílenou zhůvěřilost, naopak se k ní připojil. Nechápu. Jak si asi představuje svého voliče? Myslí si, že mu EET prospěje?

A schválení EET je i moje vina, můj volební hlas tomu napomohl a já za to také můžu! Tímto se omlouvám.

Beru si z toho ponaučení, s takovými hloupými nápady jako volit lidovce je v mém případě do budoucna konec. A píšu si to sem, abych si to mohla přečíst, kdybych na to náhodou pozapomněla. Názor bych změnila jen v případě, že by se tato strana dodatečně vzpamatovala a Babišovu špiclovací evidenci napomohla zrušit.

V příštích volbách volím starou, sice trochu pocuchanou, ale stále ještě pravicovou ODS, nebo Svobodné. Než volit lidovce, měla jsem raději ten hlas hodit do popelnice.


převzato z ateo.cz36 komentářů:

 1. Také jsem volil Lidovce, také je nebudu volit. Ne kvůli elektronické evidenci tržeb, ale kvůli jiným věcech ve vedení. Předně už dále nehodlám snášet do eurohujerství. A pak mne také naštvalo, jaké lidi pan Bělobrádek na svém neexistujícím ministerstvu zaměstnává. Fakt už toho mám dost. Budu je volit do obvodu, do města, na kraj, ale ne do sněmovny.
  Milan
  N.B. Článek na téma množství zákonů měl včera na NP pan Matějka.
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-utahovani-sroubu-d0n-/p_politika.aspx?c=A160213_180713_p_politika_wag

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě tedy zbývá otázka, koho volit. ODS to nebude kvůli tomu, jak se postavili její členové k šílené cause řidiče Smetany. Takže tápu. Ale ono se to do sněmovních voleb ještě vyvrbí.
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   eurohujerství mi vadí také. Ale eurohujeři to byli už předtím, zatímco o spojování s Babišem a podpoře špiclování á la EET se volební program, pokud vím, nezmiňoval. Koalici s Babišem bych vzhledem k volebním výsledkům ještě pochopila, ale EET jim teda neodpustím.
   Bělobrádek teď někde řekl, že registrační pokladny měli v programu již v minulosti, budiž, i když to není to samé co EET. Moje chyba.

   Matějku jsem ještě nečetla, ale jak znám jeho názory a vidím nadpis, už teď vím, že má v článku jistě pravdu.

   Koho Bělobrádek zaměstnává, to nevím, protože to nesleduji.
   A kauzu řidiče Smetany jsme už probírali. Ale to je tak dávno, v ODS mezitím došlo k určité obměně, tím bych současné posuzování té strany nezatěžovala, ať už byl kdo na kterékoliv straně sporu.

   Vymazat
  3. Od Lidovců se začínají odklánět i další jejich věrní voliči, viz např. zde:
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Katolicky-knez-vybusne-Tolik-utrpeni-a-bidy-Bezohledni-politici-ve-jmenu-humanity-a-demokracie-zpusobili-imigracni-tsunami-A-lidovci-a-Eurosajuz-423434
   Milan

   Vymazat
  4. Lidovci spáchali daleko více svinstev. Například se pokusili prosadit novelu silničního zákona, ve které by řidiči přišli o možnost spravedlivého procesu: když ouředník rozhodne, nikdo se proti tomu nemá co odvolávat! Je to strana, která systematicky utahuje šrouby. A to nemluvím o prasárnách, kterých se dopustili v některých meziresortních připomínkových řízeních: to bylo naprosto, _absolutně_ neuvěřitelné, jakkoli nepublikovatelné takhle na internetech.

   Vymazat
  5. Covere,
   ano, dění kolem novely jsem sledovala na DF.
   Jak jsem psala, už je volit nebudu.
   Celkově mi prostě nevyhovuje jejich aktuální politika, byť jde zejména o to, co se prosazují na přání svých koaličních partnerů. Ale i tak za to nesou odpovědnost. Ani vládní strana nemusí souhlasit se vším, co chce koaliční partner, ani lidovci by nemuseli tančit, jak ANO píská. V nejhorším by odešli do opozice. Jenže to je ani nenapadne.
   A některé jejich vlastní návrhy, jak píšeš, taky nejsou zrovna oslnivé.

   Vymazat
 2. Teda jo, smekám!!!!

  Já tedy volil Svobodné, takže se mohu vymlouvat, že za nic nemohu, ale úplně si jist nejsem...:-( Jestli on by člověk neměl dělat něco víc, než jen volit/nevolit.

  Myslím, že pár zákonů nám chybí - těch zrušovacích:-)
  Kdyby se odpálila zhruba třetina předpisů, vůbec nic by se nestalo, nikdo by si toho nevšiml a nikomu by to nechybělo, až na pár okrajových zájmových skupin a stovek úředníků, kteří by přišli o práci.

  P.S. Na komentář o EET se těším, úplně se mi z toho chce zvracet - vzpomněl jsem si na to, když jsme v sobotu zakončovali masopust v hospodě - šrumec, hromada lidí, dealovala se polívka (zdarma, není to trestný?), lidi nosili koláče a vošouchy a já si představil, jak v tomhle mumraji hostinský na pivem pobryndaným pultě tiskne účtenky, zatímco mu do terminálu někdo bryndá fernet....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se prostě za svůj volební hlas musím stydět. A to hlavně kvůli EET. Je jasné, že někdy i strana, se kterou člověk jinak souhlasí, prosazuje něco, co se mu nelíbí. Ale tohle je tedy moc.
   Lidovci za to nejspíš zaplatí, myslím, že jim voliči tohle hnusné spojenectví spočítají. Že se proti Agrofertu nijak nevymezili. A dobře jim tak!

   Vymazat
  2. Stydět se nemusíte. Stačí když nebudete opakovat chybu a zkusíte něco nového. Já se kolem roku 1996/98 zařekl, že už nikdy nebudu volit ODS atohoto rozhodnutí se držím a jsem celkem spokojený. V posledních pár letech celkem volím obvykle Svobodné.

   Vymazat
  3. Pefi,
   stejně mi není příjemné pomyšlení, že mnou volená strana hlasovala pro EET.
   A nevím, ODS mi nepřijde jako tak špatná varianta. Já tedy volím různě, nedržím se jedné strany, Svobodné mám ale taky ve výběru, to jistě. Už jsem je v některých volbách volila.

   Vymazat
 3. Nezbývá mi, než se připojit k Christabeliným a Milanovým důvodům, proč příště nevolit lidovce. Za mě bych přidala jako důvod ještě výroky pana Benešíka, ach jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maky,
   výroky pana Benešíka neznám, to si musím někde najít.
   Na DFensu se zase mohutně kritizovaly návrhy lidoveckého poslance týkající se zabavování řidičáků, to mne tedy taky nepotěšilo:
   http://dfens-cz.com/dopravnefasisticky-pozdrav-z-ostravy-reloaded/

   Vymazat
  2. Nic zásadního (Benešík), zcela v intencích "strany", řekla bych. A to je možná to nejhorší, že mi v tom vedení všichni přijdou tak krásně zglajchšaltovaní...

   Vymazat
 4. Já bych EET lidovcům tolik nevyčítal, k její podpoře se zavázali v koaliční dohodě. Až budou v nějaké příští pravicové koalici, tak se zase zavážou, že EET zruší :-). Tuhle politiku provozují lidovci už skoro 100 let, ať už byl v čele Šrámek, Plojhar, had na tři či Bělobrádek. A nemohu si pomoci, jsou s tím vcelku úspěšní. V tomto volebním období se mimochodem ještě dočkáme, že lidovci podpoří zálohované výživné. Jde přece o ty děti, že :-)
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-)

   Je fakt, že lidovci nemají problém táhnout to s pravicí nebo s levicí. Ale to nemusí být nutně špatně, pokud mají rozumné, promyšlené návrhy a nehlasují pro legislativní zhůvěřilosti. S touto nadějí jsem je volila. Bohužel, nesplnilo se. Nevadí mi, když se spojí s pravicí, nevadí mi, když se spojí s demokratickou levicí (to jsem ostatně čekala), ale vadí mi velice, když se spojí s Babišem za účelem posílení špiclovacích pravomocí státu, a to ještě v takové míře.

   O zálohovaném výživném nechci ani slyšet, to mne vysloveně točí. Na druhou stranu, to asi neprojde přes Babiše, protože na rozdíl od EET z toho koukají jenom vysoké výdaje a nic z toho.

   Vymazat
  2. Podle mě ve velké politice lidovci dlouhodobě vykazují ochotu spojit se třeba s ďáblem, jen aby se dostali k nějakému tomu korýtku, na komunální úrovni občas fungují relativně rozumně.

   Lidovecká bašta bývaly resorty obrany a resort zemědělství.

   Obrana je v totálním rozkladu.
   KDU-ČSL rovněž vděčíma za vzestup p. Kalouska.
   Co se týče zemědělství, tak to je dokonale rozvráceno dotacemi, ale to je v důsledku posobení dotací v rámci EU, což není vina politiků jedné strany.

   Vymazat
  3. Obranu bych jim tolik nevyčítala.
   Ke Kalouskovi já osobně necítím takovou averzi jako zbytek národa. Zemědělství nerozumím, nejsem si jistá, jestli stávající ministr nehraje podle not napsaných jinou stranou.
   A nejhorší je, že nové volby to nemusí změnit, alespoň průzkumy nevypadají zrovna optimisticky, byť jsou volby ještě daleko.

   Vymazat
 5. " pocit přeregulovanosti našeho života silně převládá. "

  On to není pocit, ona je to realita.
  Ke konci roku 2015 jsme na tom byli takto:

  Ústavní zákony: 81
  Zákony: 2778
  Vyhlášky: 4466
  Nařízení vlády : 1502

  V součtu je to 8827 mnohdy navzájem si odporujících předpisů a to vše by měl mít každý občan prostudováno.

  Příjemným vedlejším vlivem této přeregulovanosti je, že když se znelíbíte, tak vás lze ekonomicky zlikvidovat sérií dobře mířených pokut, které často mohou být udělovány v likvidační výši. Já se tuhle o víkendu dozvěděl, že (mým odhadem) minimálně milionu lidí v ČR lze uložit pokutu do výše 1 000 000 Kč, protože skoro nikdo v ČR netuší o existenci jednoho blbě napsaného paragrafu, který se naštěstí nevymáhá. A to je jen jeden z cca 2700 zákonů. A takhle je to jeden zákon za druhým: telekomunikační zákon, zákon na ochranu osobních údajů, zákon o civilním letectví, zákon o ...

  Řádově vyšší pokuty pak hrozí živnostníkům a ještě vyšší firmám byť malým.

  Všichni jsme jednou nohou v exekuci, druhou nohou v kriminále, malí podnikatelé pak ještě mají nakročeno do blázince, protože se z toho mohou zhroutit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je bohužel asi pravda. Vyhovět všem předpisům je nemožné, myslím, že denně se už je tím, že žijeme, dostáváme do rozporu s nějakým předpisem:-(

   Vymazat
 6. Chraň vás pánbůh volit ODS. Ta strana hájí zájmy korupčníků už minimálně 20 let a je zoufale nepolepšitelná. Politici za ODS vlastní předvolební program snad ani nikdy nečetli, natož aby ho někdy zkusili dodržovat.

  Chcete-li volit ODS (nebo jinou klasickou stranu), tak se běžte podívat někam kde je ODS (či jiná strana) v v zastupitelstvu, a uvidíte na vlastní oči co to je za mnohdy za zoufalé existence. Jsou mezi nimi i slušní lidé, ale je jich zoufale málo. Čím větší město, tím je to mnohdy horší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale koho mám tedy volit?
   Jak se ukázalo, pravicově orientovaný člověk má volit pravici a nepodnikat experimenty a výlety jinam, protože pak se akorát chytá za hlavu.
   Samozřejmě, ODS má spousty chyb, ale pořád je to snad ještě pravice. Nikdy nebyla extra eurohujerská a teď už ji to pustilo snad úplně(?).
   A divné existence se bohužel nabalí na každou etablovanou stranu, to si člověk nevybere.

   Vymazat
  2. ODS pravicová strana snad ani nikdy nebyla - s výjimkou první poloviny 90 let, kdy vznikala. nabalila se na ni spousta podnikatelů, kteří tam šli kvůli přisátí se na státní rozpočet a získávání lukrativních zakázek politickou cestou. To jí vydrželo dodnes.

   Často to vypadá, že jediný pravičák v ODS je senátor Kubera.

   ODS, to zdaleka není jen Pavel Fiala, který je dost možná skutečně slušný člověk, ale také lidé jako Marek Benda a Pavel Blažek, tedy existence, které z temných děr zcela spolehlivě vylezou ihned po úspěšnch volbách.

   Zajděte se někdy podívat na zasedání vašeho zastupitelstva a tam uvidíte jak to vypadá u vás.

   Na dvou různých zastupitelstvech jsem se byl podívat sám, na třetím byli moji rodiče, ze čtvrtého mám zprávy. Tedy čtyři různé lokality v rámci kraje. K našemu společníému zděšení tam pravicové názory zastávali jedině zastupitelé za KSČM. Výjimkou byl jeden zastupitel za TOP09, který nějakou dobu žil v Rakousku a tam asi načichnul slušností.

   "Pravice se řídí určitými zásadami. Třeba nízké daně, nezadlužovat zemi, občanům ponechat maximální svobodu rozhodování, omezit přerozdělování. Malý, střídmý stát. ODS a TOP09 nejsou pravicové strany."
   Zdroj: http://www.reformy.cz/zpravy/ods-a-top09-nejsou-pravicove-strany/

   Nemáte v Bibli náhodou něco jako "Podle jejich skutků poznáte je ?" Zkuste se na ty skutky zaměřit.


   ODS je projekt, TOP09 je projekt, ANO je projekt. Pravicovost není a nemůže být projekt, pravicovost je světonázor.

   Pravicové názory vidím u Svobodných, pravicová je zřejmě i "Koruna česká, monarchistická strana ...", tím to asi tak končí. Pravičákem se konzistentně jeví býti i Václav Klaus mladší.

   Vymazat
  3. Koho volit ? Třeba v Říčanech u Prahy rozjeli nezávislí kandidáti za podpory p. Janečka systém využívající "Demokracii 2.1."

   V rámci projektu "Řídím Říčany" válcují nezávislí kandidáti zavedené politické strany. Držim jim palce.

   Vymazat
  4. To jako myslíte Janečka, miliardáře a bojovníka proti korupci? To ale nemyslíte vážně? Toho člověka bych nevolila nikdy. V žádném případě. Mám k němu úplnou averzi, takoví lidé v čele státu by byla podle mého názoru katastrofa. To raději 100x ODS.

   Vymazat
  5. Ano, myslím to vážně. Janeček jim pouze dodává IT zázemí. To, že je sukničkář, je irelevantní. Podstatné je, že je jeden z mála českých miliardářů, který si ty miliardy nenakradl z veřejných rozpočtů. Jeho hlasovací metodika D21 slaví úspěchy i za oceánem, protože má hlavu a patu.

   Co třeba informace, že po svržení klasických stran jsou tam najednou výsledky výběrových řízení v průměru cca 30% levnější, než když zakázky organizovali politici ze zavedených stran včetně "pravicové" ODS ?

   Která jiná obec dělá tohle:
   https://www.d21.me/vote/4J5HFNOWl/results

   Tam, kde vládla ODS, se obvykle stavěly tenisové kurty ...

   Vymazat
  6. Pefi,
   Janeček je úplně mimo, co se týče pochopení toho, jak lidé uvažují.
   Je to ten, který navštívil Davida Ratha ve vězení a divil se, že se mu Rath nepřiznal ke korupci?
   Je to autor termínu zlojed? Který známku lidi na škále od jedničky do nuly, přičemž neváhá některé označit absolutní jedničkou a některé nulou?
   Je to ten, co navrhuje přidělování záporných hlasů ve volbách?
   Je to ten, co si přivedl domů milenku a divil se, že manželka se netváří nadšeně, že budou žít v lásce a v pohodě ve třech?
   Je to ten, co nadělal jmění burzovními spekulacemi, nikoliv tím, že by něco skutečného vytvářel?
   Promiňte, ale na cokoliv, co podporuje pan Janeček, si budu dávat pozor přímo z podstaty věci. A každému doporučuji totéž:-)

   Vymazat
  7. Ad1) Je to ten, který navštívil Davida Ratha ve vězení a divil se, že se mu Rath nepřiznal ke korupci?

   Ano, ale netuším, co je na tom špatného? Dal Rathovi šanci poskytnout svůj pohled na věc a zjistil, že Rath není nohama na zemi.

   Ad 2) Je to autor termínu zlojed?

   Asi ano. Myslím, že ten termín je výstižný. Já když jsem se náhoodu vyskytl v blízkosti lidí, kteří tuto zemi rozkrádají po stamilionech, tak jsem měl pocit, že z těch lidí hnus přímo vyzařuje. Název "Zlojed" je podl emě výstižný, ikdyž je to jak z Pána prstenů.

   Ad 3) ...Který známku lidi na škále od jedničky do nuly, přičemž neváhá některé označit absolutní jedničkou a některé nulou?

   O tom nic nevím.

   Ad 4) Je to ten, co navrhuje přidělování záporných hlasů ve volbách?

   Ano, systém hlasování, kde máte dva kladné hlasy a nejvýše jeden záporný je podle mě vynikající a mnohem lepší, než stávající hlasovací systém. Výsledkem je menší sklon k extrémům a větší obecná spokojenost s výtězným výsledkem.

   Tento systém by prý v praxi nejspíš znamenal, že dnes by prezidentkou ČR byla paní Roithová. Za mě by to byl vynikající výsledek.

   Ad 5) Je to ten, co si přivedl domů milenku a divil se, že manželka se netváří nadšeně, že budou žít v lásce a v pohodě ve třech?

   To mě rovněž překvapilo, nicméně kdo jsem já, abych lidem nařizoval jak si mají uspořádat domácnost. Do toho mi opravdu nic není.

   Ad 5) Je to ten, co nadělal jmění burzovními spekulacemi, nikoliv tím, že by něco skutečného vytvářel?

   Ano, ale na obchodování na burze nic špatného nevidím. Pravidla na burze jsou taková jaká jsou a Janeček je pouze využívá lépe, než mnozí ostatní.

   Vymazat
  8. Pefi,
   ale body 1-3 svědčí o tom, že pan Janeček nechápe fungování lidské psychiky. Jak potom může navrhovat volební systémy?

   D.Rath se pochopitelně nějakému protikorupčnímu spasiteli nepřizná, to se rovnou mohl přiznat policii. A lidé nejsou jedničky či nuly, černí nebo bílí. To je úplně mylné uvažování.

   Ad domácnost - nikdo mu nic nenařizuje, ale člověk, který se takto chová ke svým nejbližším, přece nemůže vzbuzovat důvěru, pokud jde o správě věcí veřejných.

   Stejně tak je zde spousta podnikatelů, kteří vybudovali majetek na hmotných základech, něco vyráběli nebo poskytovali služby, ale to není případ p. Janečka. Rozumějte mi dobře, já ho za to nekritizuji, je to legální, OK, ale upřednostnila bych někoho, kdo má ponětí, co to je budovat firmu, majetek postupně, zaměstnávat a propouštět zaměstnance, prát se s legislativou, hledat odbyt, splácet úvěry...

   Ad volební systém
   Četla jsem nějaký článek, jak by asi dopadly poslední volby do sněmovny v případě, že by se hlasovalo podle systému p. Janečka. No, asi by se nám to nelíbilo. Bohužel, netuším, kde jsem to četla.
   Ty záporné hlasy by třeba vyšachovaly zajímavé, ale kontroverzní osobnosti.

   Od Janečka dál, to jsou mi zavedené, byť všelijak zprofanované strany mnohem milejší.

   Vymazat
  9. Janečkův volební model D2.1 vyšachuje extrémy. To je jeho výhoda, i jeho nevýhoda. Nejsem si jistý, zda je nějaká výhra mít ve vedení státu kontroverzní osobnosti. Já bych tam radši měl "šedivé myši".

   Vymazat
  10. No to nevím, protože třeba ve vedení EU šedivé myši jsou, a nezdá se, že by to byla nějaká výhoda...?

   Vymazat
  11. Myslíte tím ty prakticky nevolené členy Evropské komise, kteří jsou nominováni jednotlivými vládami a jako celek je schvaluje Evropský parlament ?

   To bych si jako příklad šedivých myší opravdu nevybral, to jsou podle mě dobře placené loutky v rukou mocných.

   Vymazat
  12. Takovým prototypem šedivé myši byl podle mne třeba premiér Fischer. Ten by v takovém systému taky mohl snadno vyhrát.

   Vymazat
  13. Není šedivá myš jako šedivá myš. Opět platí, že Fischer nebyl dosazen voliči, ale politiky, kteří potřebovali pro veřejnost přijatelnou postavu, která nebude ve funkci příliš aktivní.

   Vymazat
  14. Ještě jsem něco doplnila nahoru k Vašim starším komentářům, které trochu zapadly.
   Omlouvám se za prodlevy s reakcemi, dala jsem si malé volno:-)

   Vymazat
  15. Jo a s těma šedivýma myšima vážně nevím.
   Topolánek nebyl šedivá myš, Nečas ano. Kdo z nich byl lepší? Jde to vůbec posoudit?
   Paroubek nebyl šedivá myš, Sobotka se jí dost blíží. Ale Sobotka se mi zdá lepší.
   No, ještě si to rozmyslím. Obecně na šedivé myši moc nejsem, ale kupodivu třeba současný premiér mi tolik nevadí, kdyby ovšem s sebou nevlekl toho Babiše.

   Vymazat
  16. U nás ty správné šedivé pracovité a poctivé myši ve vrcholné politice nejsou právě proto jak u nás politika funguje. Ale v západní evropě (UK, Dánsko, Nizozemí) bývalo dlouhá léta běžné, že členy vlády občané v podstatě neznají - vláda tam může v klidu jezdit do práce pomocí MHD.

   Tento stav je mimochodem zachycen i v jednom z dílů seriálu Profesionálové, kdy se Cowley vydává za ministra vnitra, protože ani policajti často neví jak vlastně vypadá jejich ministr, natož aby podobu ministra znali zločinci ...

   Stav, který panuje u nás (vláda = vrchnost), není normální.

   Vymazat