pondělí 14. března 2016

Ráno se žlutými růžemi

Pátek se nepovedl, ale lepší začátek nového pracovního týdne si těžko představit.

Dnes ráno jsem přišla do kanceláře před osmou. Připravila jsem kávu, zapnula počítač a přichystala spis na soudní jednání, jehož začátek byl stanoven na půl devátou. Jde o nepříjemný a složitý spor, spíše vyústění dlouhodobých neshod mezi účastníky, ale dnes to nebude tak strašné, protože podle všeho uzavřeme smír, který je už v hrubých rysech předjednán.

Najednou se ozvalo zaklepání. Přišel kolega z kanceláře, která sídlí v protější budově. Je to doyen místní advokacie. V ruce držel kytici. Pět žlutých růží jenom pro mne.
Přišel mi poděkovat.
Minulý týden onemocněl, vyšetřovatel mu odmítl odložit výslechy důležitých svědků v jedné trestní kauze a bylo obtížné zajistit substituci. A tak zavolali mně; příliš se mi to nehodilo, ale situaci jsem chápala. Přeorganizovala jsem si den, vyzvedla materiály a dostavila se na policii. Výslechy jsem v roli zastupující obhájkyně absolvovala, včetně položení otázek, které jsem vyhodnotila jako nutné pro obhajobu.
A když už jsem měla spis u sebe, po návratu domů jsem dlouhé protokoly znovu pročetla, zvýraznila to podstatné z nich a kolegovi připsala několik postřehů, které jsem si z vyšetřovacích úkonů odnesla a které se mu pro obhajobu jistě budou hodit. Takže bych řekla, že to byla dobrá práce.

A kolega to ocení. Přinesl mi květiny.
Kanceláří voněla káva a do odchodu na soud mi zbývalo ještě asi patnáct nebo dvacet minut, nic tedy nebránilo tomu, abych mu šálek nabídla. Hovořili jsme o této kauze a ještě o jedné, kterou musel pro hrozící střet zájmů odřeknout a já jsem ji po něm převzala. Žalobu jsem už podala, ale s klienty, s protistranou ani se soudem to v tomto případě nebude jednoduché. Nemuseli jsme si toho moc vysvětlovat.

Tihle mí kolegové, ve věku mých rodičů, vlastně v důchodovém věku, jsou moc fajn. Jsou to zkušení praktici, v lidech se vyznají, vůči ženám jsou naprosto nekorektní, v neformálních rozhovorech velmi často drsní. Ale přesně ví, oč jde, a dobrou práci ocení.
A já to vím.
Tyhle žlutý růže dávají kovbojové holkám, které mají rádi.

Přeji krásný týden všem čtenářům.


PS. Smír jsme po půl deváté bez problémů a bez přítomnosti rozhádaných klientů uzavřeli.