pátek 15. dubna 2016

K jaké třídě patříte?

Dnes navážu na minulý článek o chystaných změnách v trestním zákoně. Tyto změny mají přinést mimo jiné také zařazení "hanobení třídy" mezi skutkové podstaty trestného činu.
Nevím, jak ostatní, ale já jsem tím, že zákon bude operovat pojmem "třída", míněno společenská třída, velmi zaskočená.
Vy se k nějaké třídě řadíte? A k jaké?

Já sama nemám zdání, k jaké třídě patřím. Příliš jsem o tom nepřemýšlela, resp. abych o tom mohla přemýšlet, musela bych vědět, čím je taková třída definována. Výší příjmů? Hodnotou majetku? Společenskou prestiží? Vzděláním? Kulturním zázemím? Profesí? Nějakým širším pojmem, například socioekonomickým statusem? Nebo čím tedy? Kde najdu výčet tříd a kritéria, podle kterých zjistím, ke které třídě patřím?
Pokud bude navrhovaná změna přijata, je zřejmé, že zákonodárce předpokládá, že se každý z nás řadí k nějaké třídě. Ale já nevím, jak to mám udělat.

Z mládí si matně pamatuji tři takové (pravděpodobně) třídní kategorie: dělníci, rolníci, pracující inteligence. Dělník ani rolník zjevně nejsem, tak jsem tedy pracující inteligence? Jenomže to byly kategorie pro tehdejší, takzvaně socialistickou společnost, kde se jiné třídy nejspíš oficiálně nevyskytovaly. Co když jsem ale příslušníkem nějaké jiné, další třídy? A jaké má taková třída označení?

Citace z důvodové zprávy mi také moc nepomůže: "Podle odborné literatury se třídou chápe typ sociální vrstvy z hlediska sociální stratifikace. Jde tedy o sociálně vymezenou skupinu lidí, kteří mají obdobné sociální pozice a status – životní styl, prestiž, práva, autoritu, ale i majetek, příjmy, vzdělání atd." (citováno podle serveru Česká justice).

Sociálně vymezená skupina lidí? To asi dává smysl, tak nějak bych si vymezení třídy asi představovala, kdybych o tom uvažovala. Tak tedy, to se musím nějak sociálně vymezit?
A jak to, že by měli příslušníci jedné třídy určitá práva a příslušníci jiné třídy ne? Neměli bychom mít všichni stejná práva?

Musím říci, že uvažování o třídách je mi značně protivné. Je to dělení lidí, z něhož jaksi automaticky plyne potenciální boj jedné skupiny proti druhé. Excelentně to ovládají feministky, které ve štvaní žen proti mužům dosáhly už značných úspěchů. Můžeme užít i jiné dělení, popichovat pravicově uvažující lidi proti levicovým, věřící proti ateistům, bílé proti tmavým. Ale proč bychom to dělali? Žádný důvod mne nenapadá, tedy pokud mým záměrem není rozvracení společnosti, a to mým záměrem rozhodně není.

Já pojem třída v povědomí nemám. Spojuje se mi maximálně s jinými kulturami, se zeměmi s odlišnou společenskou tradicí. Ovšem, indická společnost je rozdělená na kasty, snad můžeme říci třídy. Třídní rozdělení možná přetrvává v Británii, ale tím si nejsem jistá, nikdy jsem tam nežila. Ale proč se mám třídním rozdělením zabývat já zde? Cítím se být součástí naší společnosti jako takové. Nemíním se přiřazovat k nějaké třídě, obtěžuje mne o tom vůbec uvažovat, a kdyby mi s něčím takovým přišly domů děti, tak je přísně pokárám, protože škatulkování lidí podle shora uvedených kritérií se v naší rodině nepraktikuje.

Tak jako nevím, do jaké třídy sama patřím, netuším ani, do jaké třídy se řadí ostatní lidé, které potkávám. Není to pro mne vůbec důležité, nevidím jediný důvod, proč to řešit.
Jenomže pro naše legislativce má takové dělení zjevně nějakou relevanci.
Beru to tedy na vědomí. Budeme se dělit do tříd.
A k čemu to bude dobré? Až mi bude to dělení jasné, jak s ním mám naložit?
Budu vědět, že někdo patří k nižší třídě než já, nebo k vyšší. A co s tím? Jak se prosím jedná s příslušníky jiných tříd než naší vlastní? Nestačilo by slušné chování, bez ohledu na třídy? Přimlouvala bych se za to, protože můj dosavadní přístup, spočívající v ignorování třídního rozdělení společnosti, se mi osvědčil a ráda bych v něm pokračovala.

Což mne přivádí ke skromné úvaze, zda by nebylo lepší, kdybychom takové dělení nepodporovali? Když nebudeme o rozřazení do tříd uvažovat, když takovou kategorizaci odmítneme, když na ní nebudeme žádným způsobem participovat, pak ti, kteří chtějí vést třídní boj, nebudou mít nikoho, proti komu by měl být veden. A dokonce ani nikoho, kdo by jej vedl.


26 komentářů:

 1. Rozděl a panuj... Když se dva perou, třetí se směje... Atd...

  OdpovědětVymazat
 2. Christabel, nějak se na téhle zdánlivě jednoduché otázce zasekly odpovědi :-). Sama nevím, jak odpovědět. Nejdřív by se musely definovat třídy, nějaká hlediska pro jejich stanovení. Samotný majetek, výše příjmu? To se mi nezdá.
  Nebo jiná hlediska? Pro začátek bych navrhovala Vaše zařazení do třídy žen, které nosí vysoké podpatky. Já tam bohužel nepatřím, protože při mé výšce (173) koukám na většinu lidí svrchu. To mě jen tak napadlo, snad tím vážné téma nezdiskredituji :-). Janika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janiko,
   ženy s vysokými podpatky:-) tuhle třídu beru. Vysoké podpatky nezdiskreditují žádné téma!

   Svým způsobem možná můžu být za málo odpovědí ráda. Možná ani ostatní čtenáři neví, do které třídy patří. A možná to celé ukazuje, že tohle dělení je velmi pochybné. A to by nám zase naznačovalo, že to nemá v zákoně co dělat.

   Také se mi nezdá samotný majetek nebo výše příjmu určující pro takové zařazení. Ale všechna jiná kritéria jsou ještě mnohem hůře měřitelná.
   Takže bych řekla, pojďme se na třídní dělení vykašlat?

   Vymazat
 3. Vzhledem k věku mám výhodu státnic z marxismu-leninismu:
  "Třídy jsou velké skupiny lidí, lišících se svým vztahem k výrobním prostředkům."
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   a k jaké třídě tedy patřím?

   Vymazat
  2. Vlastníte výrobní prostředky?
   Jste vlastník půdy?
   Živíte se pomocí cizích výrobních prostředků prodejem své práce?
   Nebo Vás živí Vaše hlava a vědomosti a um?
   To marxistické dělení na třídy mělo docela logiku. Problém byl v tom, že se lidé posuzovali a rozhodovalo se o nich podle toho, v jakém vztahu k těm výrobním prostředkům byli.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   živím se prací. Tak jako většina lidí v této zemi.
   Ráno musím vstát a jít do práce a navíc, kdybych nešla, tak tam není většinou nikdo, kdo by to za mne udělal.
   Tak jak se budu řadit k nějaké třídě?

   Vymazat
 4. Žena měla ve škole stratifikaci společnosti a je na to řada teorií, takže otázka k jaké třídě patříš je špatně. Spíš k jaké třídě/vrstvě patříš podle sociologa XYZ... Takže nelze hanobit třídu bez kontextu...

  A za vyznání se hanobit nesmí? Takže následující vtip je nebezpečnej, protože hanobí pro vyznání bratry z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista reformované roku 1875. No fuj, ještě gendrový průsšvih, já zapomenul na sestry:

  Na mostě stojí na zábradlí sebevrah a odhodlává se ke skoku. Přiběhne k němu jakýsi člověk a snaží se mu to rozmluvit.
  - Počkej, neskákej!
  - Proč ne? Už nemám pro co žít.
  - Jak to? Je přece tolik věcí, které dávají životu smysl.
  - Například?
  - No, třeba... Jsi věřící, nebo ateista?
  - Věřící.
  - Já taky! A jsi křesťan, žid, muslim, nebo něco jiného?
  - Křesťan.
  - Já taky! A jsi katolík, nebo protestant?
  - Protestant.
  - Já taky! A jsi presbyterián, nebo baptista?
  - Baptista.
  - Já taky! A jsi z Původní baptistické církve, nebo z Reformované baptistické církve?
  - Z Reformované.
  - Já taky! A jsi z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista, nebo z Reformované baptistické církve našeho Spasitele Ježíše Krista?
  - Z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista.
  - Já taky! A jsi z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista reformované roku 1875, nebo z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista reformované roku 1884?
  - Z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista reformované roku 1875.
  - Hm. Já jsem z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista reformované roku 1884... Tak skoč, ty mizernej heretiku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle,
   vtip je dobrý:-)
   Ale zákon bude hovořit o "třídách" a neupřesní, zda jsou brány podle Marxe nebo podle někoho jiného. To je pak problém, když si pod tím pojmem představí každý něco jiného.

   Vymazat
 5. Dělím lidi do tří tří skupin, tak nevim, jsou to ty třídy?
  Podle Milanova komentu patřím do třídy nepracujících, páč výrobní prostředky, zejména krumpáč a lopatu, fakt odmítám používat:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   já se s výrobními prostředky úplně míjím.
   Leda bych za výrobní prostředky pokládala hrnec, sporák a vařečku? To bych se pak mohla někam zařadit, ale asi spíš jen o víkendu.

   Vymazat
  2. Sejre, vy jste pracující inteligence. Námezdně pracujete pro vlastníky výrobních prostředků. Jste prostě panský úředník.
   Paní Christabel je také ingeligence, leč buržoasní inteligence (na rozdíl do socialistických advokátů zaměstnaných v advokátní poradnách, což byla pracující inteligence, ale teprve od roku 1960).
   To mne bavilo, dávat učitelům marxismu-leninsmu záludné otázky. Třeba kam zařadit agronoma JZD, pokud nevlastní půdu v JZD sdruženou, a proč. ☺
   To byla děsná prča.
   Milan

   Vymazat
  3. Buržoazní inteligence. Moc pěkné.

   Vymazat
  4. Milane, a co já, já, já, IT konzultant, zaměstnanec velké západní zahraniční korporace, se šéfem v Polsku.

   Mj. párkrát jsem přemýšlel, zda takovéto najímání lidí lokální pobočkou a pak jejich reálné zaměstnávání ve strukturách, které jsou třeba "Germany-based", čili začleněné v jiné pobočce a tím i společnosti (tj. že navenek se jedná o řadu majetkově provázaných firem, ale uvnitř je to centrálně řízený celek často bez ohledu na tu vnější strukturu) není vlastně skryté agenturní zaměstnávání...

   Vymazat
 6. prima, tak to by ty Ovčáčkovy kecy o lumpenkavárně mohly být trestné ? protože lumpenkavárna, to bude určitě extratřída

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-)
   Navrhovala bych označení "nepracující inteligence".

   Vymazat
  2. Pokud si pamatuji, tak měla-li lumpenkavárna levicové názory, byla to intelektuální avantgarda, a měla-li pravicové názory, šlo o "přisluhovače vykořiťovatelů" nebo o "fašistické živly" nebo "zahnívající buržoasii".
   Milan

   Vymazat
  3. hmm, než tyhle zákony zavést (vnímám jako dvoušečné riziko), hlasuji pro Ovčáčka za klasickou defenestraci, koneckonců to tady má tradici, tedy i precedens a možná i nějaký ten judikát (doufám, že jsem odborné termíny použil alespoň přibližně v souladu se zažitou právní terminologií, jako právní laik se tu cítím trochu jako nahý v trní).

   Vymazat
  4. "Přisluhovači, živly, fašisti"
   Kéž by se veřejná diskuse obešla bez takových nálepek. A to prosím mi připadá, že levičáci jsou v tomto ohledu momentálně napřed, protože nálepkami populistů, fašistů a nácků se nyní nešetří. Na druhou stranu, kavárna, sluníčkáři a pravdoláskaři jsou také v kursu.

   Asi toho chci moc, když mám představu, že by se lidi k sobě mohli v diskusích chovat slušně, naslouchat si a snažit se porozumět stanovisku druhé strany.

   Vymazat
 7. Musím se omluvit, měla jsem teď několik dnů náročnější pracovní program, nemám energii na formulace myšlenek:-)

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud bych si sama mohla vybrat ke které třídě patřit, byla by to nepochybně 3.B ;-) .
  Vanda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vando,
   tak to se hlásím ke 4.C:-)

   Vymazat
  2. V té ale asi nemají kouzelné sluchátko, ne? :D
   Vanda

   Vymazat
  3. Vando,
   viz:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/09/gentlemani-z-cecka.html

   Vymazat
  4. To byl jeden z Vašich nejkrásnějších článků. Možná vůbec nejlepší.
   Milan

   Vymazat