úterý 21. června 2016

Alimenty vpravo!!!

Pracovní povinnosti mne nedávno přivedly na policejní služebnu v jedné okrajové části Prahy. Když jsem vešla do vestibulu, zaujala mne cedule, která visela na dveřích hned proti vstupu. Bylo na ní velkými písmeny napsáno ALIMENTY, přidána šipka směřující napravo a k tomu tři vykřičníky.

Vida, alimenty se vyřizují tamhle. Co dělá na policii cedule o alimentech? Existuje jediné možné vysvětlení. Sem, na tuto služebnu, chodí tolik žen podat trestní oznámení na muže, kteří neplatí výživné na své děti, až si na to museli zřídit zvláštní místnost. Nápis se šipkou má nasměrovat zástup oznamovatelek k těm správným dveřím.

Ta cedulka vypovídá mnohé: o policii, o mužích, o ženách, o našem trestním právu, o současných rodinách, o naší společnosti.

Policisté, namísto toho, aby se zabývali řešením skutečné kriminality, sedí u stolů a ve velkém nabírají trestní oznámení na neplatiče alimentů. Všechna tato oznámení se musí prověřit, vyslechnout k tomu zúčastněné osoby, zjistit situaci rodiny a dítěte, na které není placeno výživné, z toho se udělá spis a ten se pošle státnímu zástupci a následně soudu, doplněný o obžalobu. Výsledkem je většinou trestní rozsudek, vina a trest. A není to vždy jen trest podmíněný, protože neplatiči mají často tendence býti chronickými. V našich věznicích sedí za neplacení alimentů mnoho lidí, ostatně po amnestii jich opouštěly věznice davy.

Ale je to správná trestní politika?
Ovšemže se výživné musí platit, ale má se jeho neplacení kriminalizovat?
Samotné nehrazení finančních závazků není trestným činem a vězení pro dlužníky už dávno nemáme, ale neplacení výživného má jiný objekt: je jím zájem na zabezpečení dítěte. Neplnění vyživovací povinnosti není majetkovým trestným činem, ale trestným činem proti rodině. A tak je za toto neplnění závazků možné pachatele stíhat.

Mimochodem, právě nedávno jsem byla jednomu takovému zločinci ustanovena obhájkyní v řízení proti uprchlému. Dotyčný před placením alimentů upřednostnil životní cestu bezdomovce na okraji společnosti. Minimálně rok nebo ještě déle jej nikdo neviděl, na dosavadní adrese se nezdržuje, není veden jako zaměstnanec nebo uchazeč o zaměstnání, s příbuznými nekomunikuje. Vlastně nevíme, jestli je vůbec naživu, jestli může pracovat a plnit povinnosti vůči svému dítěti, které žije s matkou a jejím novým manželem a nouzí netrpí. Ale to soudu nikterak nebrání jej odsoudit. Má dítě? Má. Platí? Neplatí. Tak šup s ním za mříže. Tedy až jej chytíme, což se policii zatím nepodařilo, ačkoliv se v místě posledního bydliště vícekrát dotazovali a pečlivě o tom sepisovali úřední záznamy.
A kdoví, jestli ho někdy chytnou. Nejsou lidi. Musí sedět u stolů a sepisovat trestní oznámení. To víte, těch neplatičů dneska je...


14 komentářů:

 1. Mam druhe mozne vysvetleni:

  Tam, na tu služebnu, chodí tolik mužů podat trestní oznámení na ženy, které neplatí výživné na své děti, až si na to museli zřídit zvláštní místnost. Nápis se šipkou má nasměrovat zástup oznamovatelů k těm správným dveřím.

  :-)))

  Ja vim, blbej feministickej vtip, ale nemohl jsem si pomoci, asi jsem se dnes dobre vyspal, nebo co... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TT,
   to není od věci.
   Uvažovala jsem, když jsem to psala, že by ta věta měla být vlastně genderově neutrální, neměla by se vztahovat jenom na ženy, protože jsou i otcové, kteří mají děti v péči a matky jim na ně neplatí.
   Ale tady můžu být klidně nekorektní:-)
   Tak, jak jsem to napsala, je to takové realističtější, řekla bych.

   Vymazat
  2. Vsak hej, matek samozivitelek je proste nepomerne vice, nez otcu samozivitelu... Cili ano - to, co jsi napsala, je realite mnohem blizsi :) To jsem jenom mel rano rozvernou naladu :)

   Vymazat
  3. Je velmi málo otců, kteří mají děti ve své péči. A většině z nich matky alimenty neplatí, ale ti otcové na ně za to trestní oznámení nepodávají.
   Aby totiž mohl otec dostat dítě do své péče, musí být matka extrémně asociální - a u takových lidí nemá vůbec smysl nějakou alimentační povinností se zabývat.
   Těm otcům stačí, že mají své dítě. Už tím jsou na tom mnohem lépe než většina ostatních.
   Milan

   Vymazat
 2. Nicmene k jadru pudla:

  Alimentacni poplatky jsou z obecneho pohledu dobrym institutem, nicmene mi pripada, ze - jako spousta puvodne dobrych myslenek - ten institut v lidskych rukou trochu zmutoval do podoby "valecneho nastroje" v ne zrovna bohulibych "valkach" mezi muzem a zenou... A nejhorsi na tom je, v tech valkach v podstate neni vitezu, jen porazenych (zejmena deti)...

  Na druhou stranu, jak bylo zmineno - soudy kolikrat od stolu urci zcela nesmyslnou castku. A nasledne trestani neplaceni takove castky je pak chucpe... Jenze jak z toho ven? Recept, bohuzel, nemam... Resp. mam, ale ten asi nebude akceptovany vetsinou spolecnosti, protoze neresi nasledek, ale pricinu - a to dneska neni "in"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já rozhodně nebrojím proti institutu alimentů jako takových, naopak, je to samozřejmě potřebný nástroj, a podle mého názoru by se alimenty platit rozhodně měly, a vysoké - dokonce tak vysoké, aby nebylo ekonomicky možné rozložit rodinu se dvěma dětmi a založit si jinou s dalšími dvěma, protože na to prostě nestačí finance.

   Určování výše alimentů je jiná věc. V praxi jsou ty částky takové, že si říkám, že z toho není možné to dítě vůbec uživit:-( Na druhou stranu pro ty otce je náročné je platit a pak ještě financovat vlastní samostatný život.

   Že rozvodové a alimentační boje nemají vítězů, to můžu potvrdit. Škoda, že to těm lidem většinou nikdo neřekne předem.

   Vymazat
 3. Alimenty mě sice soud pravomocně vyměřil, ale mě se to nezdá, je to každopádně jenom jeden právní názor, jiný soud by třeba rozhodl jinak. Takže půjdu třeba až do Štrasburku a do té doby nic platit nebudu. Jo a taky mám pochybnosti, jak by bývalka s alíky naložila. Což je další důvod, proč jí nic nedám :-)
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S alimenty do Štrasburku:-) No nevím, doporučovala bych přece jen raději něco platit, pořád lepší platit bývalce než putovat za mříže...

   A zde je jasně vidět častý omyl: alimenty nejsou peníze určené pro matku, ale pro dítě. Bohužel, tím jak se vyplácí k rukám matky, tak samozřejmě opticky to vypadá jako její kapesné nebo přilepšení k výplatě, takže s tím klesá ochota něco platit.

   Vymazat
  2. "mám pochybnosti, jak by bývalka s alimenty naložila" - jako, že by si koupila šminky nebo boty? Copak bývalka neplatí nájemné a nekupuje jídlo pro sebe i pro dítě. Fascinuje mě, že když se někteří chlapi rozejdou se ženou, tak by klidně svoje dítě nechali žít v bídě a nedostatku, jenom ani matka toho dítěte nic nedostala. Mám pocit, že taková žena nejspíš udělala dobře, když se s partnerem s takovouto mentalitou rozešla...Eva

   Vymazat
  3. Byl to pokus o žert, bohužel jste to vzali vážně.
   Zkusil jsem prostě postupovat v případě alimentů jako Dluhoš Sobotka, který má platit právníkovi Altnerovi.
   Voloďa

   Vymazat
 4. Také je třeba si položit otázku, zda jakmile se odhlasuje zálohové výživné přesune se tento trestný čin do hlavy V TZ.

  P.S.
  Otázkou, je pro mě i to zda, zálohové výživné není takovým zásahem do institutu rodiny a ochrany dětí, na ktéré je celé trestní právo krátké.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přiznávám, že jak slyším o zálohovém výživném, jsem rovnou vytočená:-) To mohou vymyslet jenom nějaké ideologií vymatlané hlavy.

   Vymazat
 5. Neplacení alimentů je trestným činem jenom v Česku. Havlistům a jejich podmnožině: feministkám to přesně tak vyhovuje. Cílem a výsledkem tohoto způsobu rozvracení rodin je nízká porodnost a o to tady právě jde: Mít důvod sem natahat Afriku.
  https://twitter.com/XYEinzelfall/status/746357387762745344

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nemám srovnání, ve kterých dalších zemích je či není neplacení alimentů trestné. Konspiraci za tím nevidím ani bych to nepřipisovala nějaké konkrétní skupině. Ale že je trestní sankce za takové chování v souladu s feministickou ideologií, to je zjevné.

   Vymazat