pátek 24. června 2016

Británie řekla NE

Na oslavu výsledku britského referenda

Británii čeká odchod z Evropské unie. Bude to bezpochyby odchod civilizovaný, pozvolný, připravený a nepříliš bolestivý. Protože já nevěřím alarmistům, kteří se mohli přetrhnout ve vytváření černých scénářů o fatálních dopadech brexitu.

Je příznačné, že zastánci setrvání v EU argumentovali především ekonomicky: růst, trhy, ztráty, peníze, korporace, akcie a tak dále. Jak se ukázalo, ekonomické hledisko není jediným možným kritériem pro rozhodování. Všechna čest Britům, že odolali tomu neuvěřitelnému nátlaku ze strany establishmentu a "dobrým radám" nejrůznějších celebrit. Mimochodem, není to poprvé, kdy Británie dokázala nadřadit některé hodnoty materiálnímu zisku.

Británie jako už poněkolikáté zachraňuje Evropu a za to jí patří velký dík. Myslím, že EU se pomalu změní ve spolek, v němž si každý může dělat, co chce, protože Britové ukázali cestu. Alternativa existuje, opuštění EU je představitelné, a pokud se budou šrouby stále utahovat, může nastat dominový efekt.

Vrcholní představitelé EU celá léta nemysleli na ty, kdo jim jejich prebendy platí. Nestarali se o lidi, ale o "spotřebitele", nestarali se o ženy, ale o feministky, a z mužů dělali bezbranné loutky, které mají svobodu jen na papíře, ve stále bobtnajících katalozích takzvaných práv, která jsou vždy jen pro někoho, ale nikdy ne pro všechny.

Odpůrcem Evropské unie jsem byla od začátku, co jsem o ní byla schopna přemýšlet, a moje postoje se velice utvrdily během studií, kdy jsem se mohla přesvědčit, že to, co je nám předkládáno jako "evropské právo", resp. právo EU, ve skutečnosti žádným právem není. Není to právo tak, jak vzniklo ve starověku, rozvíjelo se ve středověku a jak nám jeho systém předali moudří mužové minulých století. Je to odporný paskvil. Nutit něco takového lidem jako vhodný model pro úpravu fungování společnosti je podle mého názoru zločin. Tolik jsem se nad tím nazlobila.

A teď, teď, po tolika letech, v toto krásné červnové ráno, jsem se dočkala!
Díky Británii!


65 komentářů:

 1. Brexit hýbe vším!!! Řešili jsme to dnes ráno na firemní snídani a padlo pár černých scénářů - totiž část našich zakázek se odvíjí od evropských požadavků a také od dotací. Funguje to totiž tak, že EU vymyslí nějakou pitomost a na její zapracování má dotace. My nabídneme řešení pitomosti a rovnou i poukážeme na to, že jsou na to dotace. A ouřad se raduje - splní povinnost a ještě ho to nebude (skoro) nic stát. A když tohle padne (a mluvilo se na snídani o tom, že tohle padne), budeme bez části kšeftu...
  Ale jinak na Brexit žádný názor nemám a budu čekat, co se z toho vyvine.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sejre,
   tak já na to názor mám už od osmnácti:-)
   Ale ani jsem nedoufala, že to Britové dají. A dali!

   Chápu, že ve firmách se to řeší i z jiného úhlu pohledu, ale tohle prostě nejde brát jenom ekonomicky, celý ten systém je špatně, je to neudržitelné a nerozumné, nakonec to sám píšeš...
   Věřím, že budou i jiné zakázky. Kromě toho, ona ta změna tak rychle nepůjde.

   Vymazat
  2. Jaj, teď vypadám jako eurohujer:-( Myslel sem tím nenázorem, že nevím, co se stane po Brexitu - jestli to bude dobře nebo špatně.
   Jinak sám osobně vnímám EU jako spíše negativní, kde všechny pitomosti typu ohnuté okurky apod. překryly těch pár dobrých věcí, jako je volný pohyb osob atd. Je ovšem jisté, že tyto věci by mohly fungovat i bez EU...

   Vymazat
  3. Sejre,
   klid, Tebe bych z eurohujerství rozhodně nepodezřívala:-)
   Podle mne je ta oslava brexitu taková spíš náhražková záležitost - prostě první příležitost, kdy se děje něco konkrétního, co by mohlo EU zabrzdit.

   Vymazat
 2. Z dlouhodobého hlediska na tom Británie může jen profitovat. EU má příležitost vrátit se ke kořenům (EHS).

  Může však nastat i pro nás černý scénář, kdy se EU bude ještě těsněji integrovat, protože se zbavila jednoho z velkých odpůrců integrace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   libra momentálně dramaticky klesla, ale já věřím, že to nakonec bude přínosné. Už jen proto, že dosavadní systém měl opravdu mnoho chyb.
   Je jasné, že taková velká země jako Británie je v jiné situaci než například my. Ale myslím, že nyní to skutečně nebudou mít v Bruselu tak jednoduché, protože jak budou chtít zavést něco, co se členským státům nelíbí, vždycky je tu hrozba vystoupení.

   A nezapomínejme, že hlubší integrace už byla vícekrát v referendech odmítnuta, jenomže vlády toho nedbaly. To je taky fajn, že Británie je jiný případ, tam si politici nedovolí (podle mne) ignorovat výsledek a jet si dál po svém, tak jako ve Francii a v Nizozemí.

   Vymazat
 3. Taky se mi tím splnil sen, že se ta Říše zla a žalář národů začne hroutit! Je to krásný den :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufejme, že se katastrofické scénáře opravdu nenaplní, aby za rok či dva nevypadala tahle radost jako nemístná.
   Ale já věřím, že ne.

   Vymazat
 4. Mám z toho také radost, a dokonce i škodolibou z toho, jak se různým eurosvazákům protáhly obličeje.
  Ovšem co se stane? Vcelku nic, jen v Bruselu přibydou stovky nových úředníků a postaví se pro ně další velká budova.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dovolím si ještě připomenout toto:
   http://www.volby.cz/pls/ref2003/re13?xjazyk=CZ
   Milan

   Vymazat
  2. Milane,
   to je fakt, taky jsem si říkala, že zadministrovat takovou složitou záležitost si vyžádá armádu úředníků navíc. Nakonec bude mít EU nejvíc zaměstnanců, až tam bude zase jen pár původních států.

   Já jsem už v referendu hlasovala NE. A mimochodem jsem si tehdy všimla, že pro vstup hlasují i lidé, kteří nedostatky EU vnímají, ale nechali se pohltit tím mainstreamem, že tam prostě musíme.

   Vymazat
 5. Chápu, že se sešli představitelé zakládajících šesti států, protože v šesti lidech se dá domluvit, v 27 lidech se dá už jen žvanit a pak hlasovat. Ovšem když se sejde šest lidí neschopných pojmenovat problém, tak není nejmenší šance, že by dokázali otočit kormidlem.

  Naši šanci vidím ve schůzce Visegradu, ovšem tam je šance jen za předpokladu, že se Visegrad dokáže sjednotit. Zatím však členové Visegradu dokázali vždy předvést, že je jim košile bližší než kabát a že neváhají ostatní podrazit za příslib benefitu pro sebe.

  Spolek založený ne na společných principech, ale na společné snaze nechat se co nejvýhodněji zkorupmovat, mnoho naděje neskýtá.

  Hlavní přínos Brexitu vidím v tom, že Británie prošlape cestu ostatním. Je ovšem otázka, zda EU nebude mít snahu pomstít se Británii, aby dala všem potenciálním EU-rebelům lekci, že se to nevyplácí. Zatímco Británie má dobrou geografickou i geopolitickou pozici a je svým způsobem velmoc s mimořádnou vazbou na USA, tak nás by EU dokázalo ekonomicky zničit velmi snadno a na příkladu politicky nařízené a bezhlavě realizované německé Energiewende je vidět, že na oltář velikášských politických cílů Německo neváhá obětovat i kus své ekonomiky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   já tedy moc nechápu, proč svolávat zrovna šest původních zakladatelských států? Připadá mi to jako trucpodnik. Nejsou si všechny státy po vstupu rovny? Nemělo by být jedno, kdo byl zakládající a kdo tam vstoupil až později?
   Jedině ten počet, ano, v šesti lidech se dá domluvit, ale ještě lépe se domlouvá ve dvou (Merkelová - Hollande) a úplně nejlépe se rozhoduje samostatně, což Merkelová taky umí.

   Rozdíl mezi postavením Británie a např. naším je propastný. Ale já vidím v brexitu symbolickou první cihlu, která je vytažena ze zdi. A teď už je třeba mnohem více dbát, aby se zeď nezřítila...

   Vymazat
  2. Zkoušela jste někdy bněco vyřešit na fóru, kde sedí cca 30 lidí a každý má pocit, že musí říct svůj názor ? Já párkrát ano a vlastně to nikdy to k ničemu konstruktivnímu nevedlo. Řešení stejně vždycky vzniklo v nějakém úzkém kruhu. Proto chápu schůzku v nějakém užším kruhu.

   Pokud máte problém a chcete ho uchopit z více stran tak schůzka v méně než 10 lidech dává smysl. Vzhledem k zahleděnosti bruselských papalášů do svých socialistických vizí a nulové sebereflexi však je jedno v kolika lidech se sejdou, protože stejně dospějí k tomu, že myšlenka EU zůstala v UK hluboce nepochopena a o to více je potřeba ji nyní na kontinentě propagovat a prosazovat, aby se kacířský populismus, rasismus, fašismus, nacionalismus nešířil. Euroskeptici budou onálepkování a budou se hledat cesty jak je zostudit, když už ne přímo potrestat.

   Vymazat
  3. Pefi,
   nezkoušela. Ale chápu, že to není možné.

   Pokud se mělo sejít méně lidí, pak asi bylo zvoleno kritérium, které se tomu nejméně problematicky blížilo, tedy šest zakládajících zemí. Protože kdyby zvolili jiné hledisko, např. šest největších zemí, to by bylo povyku...

   Ano, pravděpodobný výstup je, že ti zabednění Britové nepochopili, jaké úžasné výhody jim EU přináší.
   Ale to je vlastně přirozené - opačný přístup by si žádal zřetelné přiznání vlastních chyb a to není možné ve většině případů od lidí žádat, resp. očekávat. A když to není možné čekat od lidí, pak ani od institucí.

   Vymazat
 6. Jako "insider" vidím v brexitu problematické body. Jako facka eurobyrokratům to nebude fungovat, měli by se zamyslet, avšak nemají čím... Před dvěma týdny jsem se vrátil z Británie, vlastně z Anglie. "Evropská Británie" je také Skotsko, Severního Irsko, Wales a Gibraltar. V den hlasování v Londýně hustě pršelo. Mám zkušenost, že mládež z jakéhosi nepochopitelného důvodu ignoruje deštníky. Raději si nasadí kapuci. No a ten den řada z nich zůstala doma... Všelidové hlasování je vždycky problematické, to jsme si ověřili u přímé volby prezidenta. No a Britové nejsou monolit, řada z nich nejsou žádní Britové. Na letištích samý muslim a muslimky v šátcích, i nejdražší proslulý obchodní dům Harrods v Londýně je plný prodavaček v černých hábitech a s šátky na hlavách. Vážně se obávám destabilizace uvnitř britského impéria. Evropská Unie v současné podobě je neživotaschopný projekt, o tom žádná. Rozhodně se však netěším na projevy zvůle frustrovaných politiků ani vůle frustrovaných občanů. Jedinou jistotu vidím v tom, že BUDE HŮŘ... Teo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teo,
   díky za názor, zajímalo mne, co si o tom myslíš, vzhledem k vazbám na Británii.
   Chápu ty důvody, obavy z destabilizace.
   Ale pořád si myslím, že ta monarchie má něco za sebou, že to vydrží, má z čeho čerpat a o co se opírat. To jsou všechno rozdíly oproti EU, která stojí na hliněných nohách.
   Je už teď vidět, že jako facka to opravdu fungovat nebude. Přitom by si mohli uvědomit, že za výsledek nemohou Britové, ale EU.

   S tím všelidovým hlasováním - nejsem příznivcem přímé demokracie, ale některé otázky se na referendum hodí. Kdo už jiný má o dalším setrvání v EU rozhodnout, když ne občané?

   (Ad prezidentská volba - to je složité. Většina lidí je se zvoleným prezidentem, zdá se, spokojená. A kdoví, ono se možná ukáže, že Zeman zase nebyl tak špatný prezident, jak se to třeba z jednotlivostí zdá. Já nevím.)

   Vymazat
 7. Ještě bych možná dodala tohle: chápu, že takové jásání se může velice rychle ukázat jako pomýlené a naivní.
  Ale co mám dělat?
  Tolik let se zlobím, kdykoliv narazím na evropské právo. Můj spolužák na VŠ, příznivec EU, šel na zkoušku z práva EU dřív než já a se smíchem mi předpovídal: počkej, až se to budeš učit, budeš mlátit pěstičkama do stolu:-)

  To "právo" naprosto nereflektuje základní zásadu: neznalost zákona neomlouvá. Vypadá to tak, že nelze vůbec předpokládat, že by to někdo znal. Takhle se prostě žádná vláda k lidem chovat nemá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obavy ve mně budí zejména pohled na mapu: http://jdem.cz/b99wc7 a taky na strukturu hlasování. Monarchie má za sebou i občanskou Válku růží. A žádná občanská válka nemůže přinést "dobro". V mládí jsem obdivoval husitskou rebelii a Francouzskou revoluci. Terazky už ne... Teo

   Vymazat
  2. Tak to souhlasím, že občanská válka nemůže přinést nic dobrého. Dokonce si myslím, že je horší než "normální" válka. Ale to mi ani nepřišlo na mysl, že by to mohlo vést k občanské válce?
   Válka růží, to je hodně dávná historie.
   Uvažovala jsem spíš tak, že ten rozpad EU může přinést paseku a že je lepší, když se to udělá pozvolně, civilizovaně a v klidu, čemuž Británie může jít příkladem.

   Občanskou válku bych čekala spíš ve Francii, tam už mi to odsud připadá dost na hraně, nebo zkrátka blízko průšvihu.

   Vymazat
  3. Ale to by nesměla nastat "paragánská padina" vlivem nedisciplinovanosti mladých, kterých se důsledky budou týkat nejdéle. Kdyby 80% OUT, pak asi není co řešit. Ale tohle se podobá Pyrrhovu vítězství. Rád bych se mýlil, o EU nemám žádné iluze, ale tahle hra je extrémně riskantní. Teo

   Vymazat
  4. Přijela jsem z oslavy a teď si vůbec nemůžu vzpomenout, co to byla "paragánská padina":-) Ale asi padesát na padesát?

   Já bych se na to zkusila podívat z jiného úhlu: názor starších lidí nemusí být nutně horší. Starší volili proti setrvání - že by nevěděli proč? Někteří z těch, kdo tak volili, pamatovali ještě časy bez EU a mohli to porovnat... že by všechno padalo na vrub "to za našich mladých let byla tráva zelenější a vůbec všechno bylo lepší?"
   Názor starších lidí bych nezavrhovala. Člověk volí jinak, když už má rodinu, než když je bezstarostný student. Proč by názor mladých studentů měl být v tomto případě určující?

   Vymazat
  5. Já si nemyslím, že názor mladších je cennější, to určitě ne. Ale ta generační a lokální inkompatibilita se může osudově zvrhnout někam mimo naše představy o civilizovaném odchodu... :-? T.

   Vymazat
  6. Lokální inkompatibilita je asi nebezpečnější než generační. Ale "jen" geopoliticky. Nemyslím, že by Britové nebyli schopni nechat Skotsko jít, kdyby chtělo. Ale nemyslím, že by Skotsko chtělo.
   God Save The Queen.

   Nezvrhne se to. Prostě se to nezvrhne. Alespoň ne tím směrem, aby bojovali Evropané s Evropany. Říká euroskeptik:-)

   Vymazat
  7. Maybe... Ale Falklandy jsou na druhém konci světa a nejde o pradávnou historii. Archetyp uhlazeného Brita mi vymazali z povědomí angličtí rowdies. Jakýmsi omylem jsem se v Manchesteru ocitl v epicentru jejich řádění a nebyl to zážitek, který bych komukoli doporučil. T.

   Vymazat
  8. Jenomže sparťanští hooligans taky nepředstavují úplně typické Čechy.
   Falklandy byly dějištěm války možná právě proto, že jsou na druhém konci světa. Válka někde daleko je (opticky) prostě jiná než válka doma na hranicích. Proto se dopustí snáz, bohužel.

   Tak klid:-) Nechci se bát. Nepropadneme katastrofickým scénářům, alarmistům a korporacím, kde manažeři počítají ušlé zisky a chytají se za hlavu.
   Já mám po brexitu obavy o budoucnost o maličký kousek menší. Brexit je odmítnutí té zhůvěřilosti, která vyrostla v Bruselu. Tak to vnímám.

   Vymazat
  9. V tom se shodujeme. Přečtl jsem d-fensův článek a klidně bych ho podepsal. Prostě bych byl raději, mnohem raději, kdyby referendum dopadlo jednoznačněji a ne víceméně plichtovně. Z toho bude ještě velké mrzení. T.

   Vymazat
  10. Ještě před hlasováním napsal DF článek, který bych asi podepsat nemohla, ale zato mne pobavil a přinesl nový úhel pohledu:
   http://dfens-cz.com/brexit-vsechno-uz-tu-kdysi-bylo/

   Na velice nerozhodná hlasování si bohužel budeme muset asi v Evropě zvyknout. Taky se mi to nelíbí. Přesvědčivý názor by byl určitě lepší.
   Možná jsme právě v okamžiku, kdy se kyvadlo vychýlené jedním směrem začíná vracet, a proto ty těsné výsledky. Teď jde o to, aby se to opravdu vrátilo k normálu, ale taky aby se to dokázalo včas zastavit v nějaké rozumné pozici, aby se nepřešlo z jednoho extrému do druhého.

   Vymazat
  11. Petr Štěpánek k tématu: http://jdem.cz/b993m2
   Teo

   Vymazat
  12. Tohle bych zase podepsala já.

   Ta hysterie mi mimochodem připomíná zpovykané rozvody některých lidí, kteří si najdou jiného partnera. Honem, honem, už abychom byli rozvedení, všechno řešit okamžitě, nepočká to ani dva dny. Přitom to jde řešit v klidu. To samé tohle, vždyť se zatím nic neděje.

   Vymazat
  13. Tady ještě rozbor toho generačního rozdílu:
   http://echo24.cz/a/i5xjx/hloupe-myty-o-brexitu-pro-chytre-lidi

   Není to jen v procentu pro Leave, ale taky ve volební účasti.

   Vymazat
 8. Navrhuji, aby z EU vystoupila pouze Anglie a Wales po vzoru Faerských ostrovů a Grónska, které členem EU nejsou, zatímco Dánsko je. (Případně, aby GB před tím udělala nějaké úpravy ve smyslu oddělení Londýna od Anglie.) Když mohou vykládat stejné psané právo pomocí jiného systému práva v Anglii a ve Skotsku, tak může právo EU platit ve Skotsku a sev. Irsku, ale ne v Anglii (tedy tak, jako v Norsku). Byl by to zajímavý experiment.

  A chápu to jako vtip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že Skotové by nakonec mohli dojít k názoru, že setrvání ve Velké Británii je pro ně přínosnější než celá EU.
   Ono je vůbec otázka, co ten "brexit" bude v praxi znamenat. Jsem přesvědčená, že mnohé zůstane tak jako dosud. Mnohé se ale změní, to bezesporu.

   Vymazat
 9. D-Fensův komentář k tématu:
  http://dfens-cz.com/stalo-se-co-muselo-kdyz-ukazali-jim-zada/

  OdpovědětVymazat
 10. No, já z toho radost nemám, i když si současně nemyslím, že by to byl nějaký konec světa. Je otázkou, zda nejsme svědky počátku definitivního konce někdejšího impéria, tedy rozpadu samotné Británie. A všimněme si, že i proponentni Brexitu najednou dávají najevo, že vlastně není třeba spěchat atd. Co je ale podstatné z mého hlediska je to, že je to dobrá lekce demokracie - výsledky je třeba respektovat a poučit se z důsledků, ať už budou jakékoli (nebudu se pouštět předčasně do plusových ani do minusových spekulací, ale osobně mám takový pocit, že žádné hifi to pro Brity nebude).
  Můj názor na EU a Británii asi nejlépe vyjádřil John Olivier:
  http://videacesky.cz/video/last-week-tonight-brexit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kojote,
   to respektování vůle většiny mi z toho taky vychází jako velké téma. Připadá mi, že hodně se zdůrazňují různé názory (tedy nejen v případě této záležitosti, ale obecně), ale málo se zdůrazňuje, že druhá strana může mít sice názor odlišný, ale nemusí být nutně špatný.
   Při takových těsných výsledcích, jaké pozorujeme, to je potřeba zvlášť zdůrazňovat, protože polovička lidí odchází se svým názorem poražena, a to může přinášet velké nepříjemnosti - viz situace v ČR ve vztahu k prezidentovi.

   Pokud jde o dopady na život v Británii, myslím, že budou menší než si oba tábory myslí:-) Ovšem pokud se Británie nerozpadne. Uvidíme.
   Oliviera si pustím zítra.

   Jinak musím říci, že mne dost překvapuje podpora setrvání ve výrazně levicových kruzích. Brexit je snad mimo jiné porážka kapitálu, ne? V londýnské City se z toho určitě chytají za hlavu, a to je přece jedno ze sídel kapitalismu.
   Je zvláštní, že se to vůbec nebere jako porážka ekonomických zájmů velkých korporátních hráčů a bank. Nebo jsou snad zájmy obyčejných lidí souladné se zájmy velkého kapitálu? To by byla docela novinka...

   Vymazat
  2. V těch levicových kruzích to není zase tak jednoznačné. Já o tom napíšu víc večer, až se vrátím z práce, mezitím o tom sám popřemýšlím.

   Vymazat
  3. To bych byla ráda, zajímá mne to.

   Vymazat
  4. Uf, tak jsem konečně z hokny doma - no, aspoň nemůže nikdo tvrdit, že jsem jen nějaký levičácký kavárenský žvanil (tím nechci říci, že bys to snad měla tvrdit ty, to ani náhodou!) :-)
   Takže nejdřív ještě k té gratulaci Britům - vzhledem k povaze výsledků referenda bych byl s takovou formulací hodně opatrný. Skoti, Severní Irové či Londýňané by asi řekli, že jim nemáš co gratulovat a měli by pravdu. Skoti a Severní Irové by nejspíš dodali, že je docela dobře možné, že svůj většinový názor demokraticky zúročí odtržením od Británie a nikdo k tomu nebude moci říci ani popel. A měli by pravdu. Londýňané zaskřípou zuby s tím, že Londýn je ekonomicky silnější než Skotsko, ale odtržení nepřipadá v úvahu, takže i když táhnou britskou ekonomiku, budou muset nést následky rozhodnutí, s nímž nesouhlasí. Je to možná ještě problematičtější, než kdyby po naší prezidentské volbě nějaký Rus poblahopřál Čechům ke zvolení Zemana, což jsi ostatně už zmínila. Takže souhlasím s komentářem, na který reaguji, ale formulace v článku mi nepřipadá úplně namístě.
   A teď k té levici a Brexitu:
   Sociální demokraté z toho šťastní nejsou, což je pochopitelné, protože EU je nejsocialističtější (v socdem smyslu) uskupení na světě. To z mého pohledu není špatně, i když si uvědomuji všechny ty problémy spojené s přebujelou byrokracií.
   Zelená levice také není nadšená, protože EU v zásadě plní její agendu a protože agenta tohoto druhu, zvláště pokud jde o řešení změny klimatu, vyžaduje existenci kooperujících nadnárodních celků. (Tohle mi dělá poněkud starosti)
   Anarchistická levice asi neříká tak ani tak. Patrně jim nevadí drobení Unie, ale vadí jim proponenti Brexitu. Nicméně nemám v tomto směru bližší informace. Anarchistická federace se k tomu na FB vůbec nevyjádřila, řeší protesty ve Fracii, což je ostatně agendě AF bližší.
   Moderní marxističtí levičáci, jako jsem třeba já, v tom asi vidí krok zpět. Pokládají národní státy za důležitou, ale překonanou dějinnou etapu a naději pro boj s kapitalismem vidí právě v rámci nadnárodních celků. Na druhou stranu si osobně myslím, že pokud někde začne světová revoluce, bude to v USA, nikoli v Evropě, takže se zase nic tak zásadního neděje.
   Pokud jde o české členy KSČM, tak až na pár rozumných výjimek (které ovšem tuto partaj postupně opouštějí a jediný, kdo tam na vysoké pozici drží prapor ekonomické racionality a zdravého rozumu je Dolejš) členové Brexitu povětšinou tleskají. Činí tak proto, že jsou Putinova pátá kolona a Putin Brexitu tleská. Z dobře informovaných zdrojů vím, že se na toto téma pohádali na ÚV. Jsem rád, že s tím mašíblem už nemám nic společného. :-)
   Ale opusťme ideologie, protože ty ve skutečnosti nejsou tak důležité, jako lidé (i když si to spousta lidí neuvědomuje). Pro ěm osobně je podstatné, jaký dopad bude mít Brexit právě na lidi. Nezávidím zaměstnancům ze zemí EU, kteří v Británii pracují, Čechy nevyjímaje, nejistotu, ve které se ocitli. Mám vážnou starost o to, jak ekonomický propad, který je krátkodobě evidentní, střednědobě pravděpodobný a dlouhodobě otázkou dopadne na běžné neprivilegované Brity. A musím se ptát, zda to vůbec stojí za to, když v případě, že budou chtít udržet volný pohyb zboží, služeb a lidí, budou stejně platit do EU 80% toho co teď a nebudou mít vliv na rozhodování (nepřipadá mi to jako nějak zvláštní přínos) a pokud se zcela odtrhnou, ztratí na clech a dalších komplikacích víc, než kolik získávají. K čemu jim pak pomůže, že se zbaví pověstných polských instalatérů a budou mít pocit větší suverenity? To jsou hlavní důvody, proč jsem napsal, že z toho nejsem šťastný, ne ty ideologické. Na druhou stranu je to velmi silná ekonomika a rozhodně to ustojí. Na rozdíl od nás - my bychom nestačili zírat, jaký by to byl sešup, kdybychom vystoupili. A to není nějaká levičácká propaganda, to potvrzuje i můj šéf, který je drobný podnikatel, pravičák a nikdo mu nevymluví, že Kalousek byl vynikajícím ministrem financí ;-)

   Vymazat
  5. A ještě přidávám vynikající a informovaný levicový pohled na Brexit z pera britského novináře:
   http://a2larm.cz/2016/06/kdo-ma-prachy-chce-zustat-kdo-je-nema-voli-odchod/

   Vymazat
  6. Díky moc, je to zajímavé.
   Pročtu si to pečlivě, včera jsem to nestihla, měli jsme nějakou improvizovanou oslavu (neplánované akce jsou nejlepší, ale ty následky...:-)) a dnes musím něco popracovat.
   Z toho bys mohl udělat samostatný článek na svůj blog, určitě by to zajímalo víc lidí.

   Vymazat
  7. Myslím, že textů, i velmi kvalitních, na tohle téma existuje tolik, že bych to buď musel zpracovat jako perfektně ozdrojovanou analýzu, tedy ne jen jako takový nástin, nebo raději nic. A fakt na něco takového to nemám čas a sílu. Navíc mám v hlavě už 14 dní humoristický text o KSČM, a doufám, že se k němu nakonec dostanu.
   Jinak ještě k tomu Brexitu: Tohle mě taky hodně znepokojuje, ale musím ještě zjistit, jak frekventované ty incidenty skutečně jsou:
   http://zpravy.idnes.cz/v-britanii-pribyva-utoku-na-cizince-d67-/zahranicni.aspx?c=A160627_104133_zahranicni_san

   Vymazat
  8. Pokud jde o ty incidenty, nepřipadá mi zrovna šťastné dávat je do přímé souvislosti s hlasováním. Je evidentní, že takové nálady tam byly, dělají to lidé, kteří tam dosud žili. Takže by to asi zasluhovalo hlubší rozbor.

   Vymazat
  9. Ještě k tomu pravo-levému rozdělení. Připadá mi to opravdu velice zvláštní.
   Asi je chyba to vůbec aplikovat na současnou situaci. Už v samotné Británii je v tom zmatek, když volby vyhrál konzervativec Cameron, který referendum slíbil, ale následně podporoval setrvání v EU (což mi samo o sobě přijde jako protimluv). Takže pak měla problém opozice, protože má být v opozici a ne si notovat s vládním rivalem:-)

   Ale chápu - a připadá mi velmi výstižné - že pro některé lidi levicového smýšlení je to krok zpět, protože pokládají národní státy za překonanou záležitost.
   (Jiná věc je, že to evidentně v reálu překonaná etapa není, takže je otázka, zda se upínat k něčemu, co má nyní blíže k utopické představě, než k realitě.)

   Ekonomicky se o UK nebojím. Ono se totiž, pokud jde o ty dopady, podle mne zapomíná, že Británie je obrovský trh (dosud tvořila 13% obyvatelstva a ještě vyšší % HDP EU). A stejně jako chce Británie vyvážet do EU, tak chce EU vyvážet do Británie. Což samo o sobě vytvoří tlak na to, aby se jednou odstraněné bariéry znovu netvořily.

   K dopadu na lidi... to je otázka.
   Z čeho vzniká skutečné bohatství? Z práce lidí v továrnách, v manufakturách, v dílnách, ve službách a na polích, nebo z obchodování s deriváty a neprůhlednými finančním nástroji a ze zavádění dalších regulací? Myslím, že z toho prvního. Tak proč tedy nebrat v potaz názor lidí, kteří to bohatství vytváří a kteří zjevně hlasovali NE, než těch, kteří se vezou, kteří sedí v bankách nebo neproduktivně sepisují další směrnice v Bruselu? Jak tito lidé přispívají k prosperitě? Přispívají k ní vůbec nějak a pokud ano, jakou měrou? A proč tedy má být jejich názor směrodatný?
   To jsou otázky, které bych si z levicových pozic kladla.

   Vymazat
  10. No a pak je další otázka, zda to celé zúžit na ekonomický pohled, jak se často děje. I kdyby Británie odloučením od EU "zchudla", určitě něco i získá.
   Vláda věcí tvých - to není málo. Odtržení od cizorodého kontinentálního centra moci a přesun pravomocí zpět do Británie, to je hodnota, za kterou se vyplatí něco obětovat. Možná to lidé, byť třeba podvědomě, také při hlasování zohlednili.
   Ne každému vyhovuje pozice ovce, která za dotace (na které se předtím stejně musela složit s ostatními ovcemi) odkýve jakýkoliv nesmysl.

   Vymazat
  11. Musím dodat, že až teď koukám do odkazů, protože konec školního roku byl letos opravdu hukot. Doufám, že se to v příštích dnech zklidní.

   Vymazat
  12. Když už tu Kojot nasekal ty odkazy, dovolím si také jeden přidat:
   http://echo24.cz/a/wrXjQ/eu-bude-neprijatelna-i-pro-francii-a-nakonec-i-pro-nemecko
   Milan

   Vymazat
 11. K té struktuře hlasujících, jak tak o tom přemítám, si myslím, že by bylo mnohem horší, kdyby přišlo málo lidí. Kdyby přišlo třeba kolem 20% lidí, jako chodí k volbám do europarlamentu. Tedy nevím, jaké jsou v UK zákony, asi by to referendum pak nebylo platné - ale každopádně vysoká volební účast je velké plus, protože čím vyšší účast, tím je výsledek legitimnější.

  OdpovědětVymazat
 12. Tohle je tedy zpráva:
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/407608-cameron-za-dvermi-propukl-v-plac.html

  Člověk by podle toho textu řekl, že má podepsat bezpodmínečnou kapitulaci do rukou okupační mocnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je taky rána:

   "Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker chce nynější situace po brexitu využít k tomu, aby se urychleně rozšířila eurozóna a eurem se platilo ve všech členských zemích Evropské unie."

   Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/407631-konec-evropy-mnoha-men-juncker-chce-vyuzit-brexit-pro-rozsireni-eura.html

   Takže nástroj, který zlomil vaz Řecku a který potápí všechny PIGS státy, které nejsou schopni devalvovat svou měnu, má být povinný pro všechny ?

   Už zase Němec čirou náhodou prosazuje něco, co je výhodné jenom pro Německo. Tomu se říká společná evropská politika v praxi. Úžasné.

   Vymazat
  2. Pefi,
   ti si taky určitě za dveřmi pobrečeli, ale rychle se vzpamatují a rozhlédnou se, kde ještě před kolapsem uchvátit trochu víc moci.

   Nevěřím ani na minutu, že teď by se někdo hnal do Eura. To jsou nějaké vypouštěné zkušební balonky, řekla bych, jen tak pro zjištění, co lidi na to...

   Vymazat
  3. Kdyby to stále jště někomu nebyl jasné, tak opět máme zcela jasně vyjádřeno jak EU ve skutečnosti funguje:

   „Volný přístup (na společný trh) bude mít ten, kdo přijme všechna základních opatření, tedy i volný pohyb kapitálu a osob. To je nevyhnutelné,“ upozornila kancléřka Merkelová, když komentovala Brexit v německém parlamentu.

   Jak jsem si jenom mohl myslet, že o vztahu mezi UK a EU se teprve bude jednat na úrovni 28 (27) států. Ale ne, už je to zřejmě rozhodnuto.

   P.S. V předchozím příspěvku jsme se utnul, Juncker není Němec, ale Lucemburčan, na výsledku to mnoho nemění - Lucemburská ekonomika je jako jedna z mála schopna s tou Německou držet krok a ani se u toho nezadýchat (HDP na hlavu je v Lucenbursku dvojnásobkem německého HDP) tedy Euro jim vaz zlomit nemůže.

   Vymazat
  4. Já tedy především žasnu, jak se ten Juncker drží v křesle, po takovém výbuchu. Řekla bych, že nejpozději den po referendu měl předložit rezignaci.

   Mimochodem, napadlo mne, jak by mohla EU jednoduchým a srozumitelným, i když symbolickým krokem dát najevo, že myslí reformy vážně. Přestat stěhovat ten parlament do Štrasburku - jak to se stále přesouvá.
   Byl by to symbolický krok, který by ušetřil hodně nákladů. Jenomže to nejspíš nikoho ani nenapadne.

   Vymazat
 13. Vývoj v Evropské unii mě připadá analogický s Rakousko-Uherskem. Úplně všichni jsou nespokojení, jednou ale budou nostalgicky vzpomínat.
  Jinak by mě docela zajímalo, kolik třeba pro exit hlasujících Britů současně myslelo na to, že se dík jejich rozhodnutí s největší pravděpodobností od Británie odtrhne Skotsko.
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že jestli se bude na něco nostalgicky vzpomínat, pak na mír.

   Osobně si myslím, že to s tím Skotskem nebude tak horké. Kampaň před referendem bude dlouhá, a za tu dobu se ukáže, že se ekonomicky vlastně nic neděje a není třeba panikařit. A taky bude čas, aby si Skotové spočítali, že odtržením od UK by ztratili mnohem více než vystoupením z EU.
   Jestli jim teď vadí omezená suverenita v UK, tak proč by tvrdošíjně trvali na členství v EU? To by si moc nepomohli.

   Vymazat
  2. Nostalgické vzpomínky na Rakousko-Uhersko? Přejdou, jakmile si člověk přečte trochu dobového tisku.
   Milan

   Vymazat
  3. Milane,
   ale to je vlastnost dobového tisku, ne?:-)
   Nostalgické vzpomínky na jakoukoliv dobu podle mne musí po přečtení tehdejšího tisku přejít...

   Vymazat
 14. Paní Christabel, kdysi dávněji jste zde pěla ódu na Elišku Wagnerovou. Proto připomínám, co řekla k brexitu: "Ano, vyhlášení referenda v této záležitosti byla osudová chyba. Občan, který se nezabývá systematicky souvisejícími otázkami, nerozhoduje informovaně a je snadnou kořistí nejrůznějších zjednodušujících populistů".
  Což tedy intepretuji jako výzvu ke zrušení demokracie jako takové.
  Milan

  OdpovědětVymazat
 15. Výše uvedený citát Elišky Wagnerové bych beze všeho podepsal, a jako konec demokracie mi nepřipadá.
  Brity si netroufám soudit, ale přinejmenším v našich podmínkách je referendum nebezpečná hračka a doufám, že se příslušného zákona hned tak nedočkáme. Jakpak by třeba čeští voliči asi rozhodli v otázce zaručeného příjmu? Myslím, že by to na rozdíl od Švýcarska bylo jednoznačné :-)
  Voloďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   myslím, že parketa paní Wagnerové byl soud a v té politice to není ono, názorově se z mého hlediska posunula někam, kde je to pro mne nepřijatelné.
   Škoda, ale jako politička je mi mnohem méně sympatická než jako ústavní soudkyně.

   Jinak nevím, zda to interpretovat jako výzvu ke zrušení demokracie, viz komentář Volodi.
   Jsou otázky, které jsou do referenda vhodné, a jsou takové, které se pro referendum opravdu nehodí, například otázky viny a trestu nebo záležitosti daňové.
   Hloupé je, že každá strana si tu kategorii otázky pro referendum nevhodné vykládá tak, jak se jí to zrovna hodí.

   Vymazat
  2. Jasně, všichni na planetě, kromě švýcarů, jsou nesvéprávní a nekompetentní idioti.

   Nějak zapomínáte, že ty idioty z těch národů někdo musel udělat, protože bývaly doby, kdy každý občan, nejen mohl, ale dokonce i musel rozhodovat sám za sebe. A není jiné cesty, než nechat občany natlouct si čumák a dokopat je k tomu, aby za sebe zase odpovídali sami. Já jsem pár senátorů a poslanců z blízka viděl a obávám, se, že hlas prostého lidu nemůže být horší, než tyto "elity", z nichž většina tam je proto, aby se dostali ke korytu a ne proto, aby dělali něco pro běžný lid.

   Referendum je vynikající nástroj, má jedinou vadu - je dost drahé, a má jedinou nevýhodu - formulací otázky a také neseriózní mediální kampaní se dá ovlivnit výsledek libovolným směrem.


   Já jsem tedhy v referendu o vstupu do EU hlasoval proti, právě proto, že jsem se na rozdíl od zbvytku národa o věci zajímal, nicméně nedovolil jsem si tehdy tvrdit, že referendum je špatný nástroj. Lidi se nezajímají, tak spláčou nad výsledekm, ale to je v pořádku, jen tak se lid naučí, že se má starat.

   "Občan, který se nezabývá systematicky souvisejícími otázkami, nerozhoduje informovaně a je snadnou kořistí nejrůznějších zjednodušujících populistů"

   Zato politik, který je líný, hloupý, seriózní prací se nikdy neživil, zato umí hezky tlachat o čemkoliv, ma je v politice hlavně proto, aby se mohl nechat zkorumpovat, tak ten je kompetentní rozhodovat o čemkoliv. To jsme to tedy vyhráli.
   TOP09, ANO, VV - všechno jsou to komerční projekty nenavázané na jakékolvi politické ideály, pak tu máme ideály ČSSD a ODS, které existují jen na papíře, ale podle konání tyto dvě strany nešlo donadávna rozeznat a vlivné regionální firmy pro jistotu sypaly oběma stranám stejným dílem.

   P.S. Paní Eliška je odbornicí na lidská práva a tím její kompetence tak zhruba končí. Už když kandiovalala do senátu za zelené, tak na otázky týkající se dlouhodobé snahy zelených zlikvidovat energetickou soběstačnost ČR odpovídala tak, že tomu nerozumí a tudíž jí to vlastně ani nezajímá.

   Zlaté referendum, k tomu aspoň jdou lidi co mají na věc nějaký názor a hlavně pár politků si lze koupti snáze, než lid. Ikdyž EU to s korupcí lidu dotáhla mimořádně daleko. Dokonce tak daleko, že mnozí britové když 350 milionů odvedou a 100 milionů dostanou zpět, tedy reálně přijdou o 250 milionů, tak mají pocit, že něco dostávají zadarmo. Tomu říkám neuvěřitelný úspěch propagandistické brusleské mašinerie.

   Vymazat
  3. Halík šel ještě dál než Wagnerová. Prohlásil referendum za smrtelný hřích, který dovede každého, kdo se ho zúčastní, do pekla.
   Asi si budu doma muset prolistovat znovu CIC...
   Milan

   Vymazat
  4. Milane,
   to se mi nezdá ani možné, není to jen nějaká nesprávná interpretace?
   Halíkovy názory jsou skutečně místy diskutabilní, ale snad nemůže jen tak něco prohlásit za smrtelný hřích?

   Pefi,
   k těm politikům - přijde mi dost děsné, jak jsou za výsledek referenda voláni k odpovědnosti ti, kdo hlasování vypsali, tedy především David Cameron.
   Ta rétorika "on za to může, protože on přece referendum inicioval", to je tak mimo, že se mi ani nechce věřit, že to někdo veřejně prezentuje.

   Jinak také se mi nezdá, že by na tom Británie až tam moc tratila, alespoň pokud jde o toky peněz. Tak jim nepotečou dotace, ale zase jim spousta peněz, které posílali do Bruselu, zůstane doma. A mohou o nich rozhodovat bez omezení EU, v podstatě mohou více zohlednit lokální zájmy, podle mne. Nechápu, proč by zrovna tohle měl být takový problém.

   Vymazat
  5. Prohlásil, že referendum je cesta do pekla. No a na cestu do pekla nás posílají smrtelné hříchy. On, jako katolický kněz, to přeci ví. Nemůže se slovy nakládat, jak ho napadne. Když kněz mluví o pekle, mluví o skutečném pekle. On sám přitom tvrdí, že peklo je prázdné.
   Takže smrtelné hříchy proti Desateru nás podle něj do pekla nepřivedou, ale referendum ano. Jak tohle vůbec může katolický kněz hlásat?
   Milan

   Vymazat
  6. Milane,
   jistě to myslel přeneseně, tedy jako cesta do nepříjemné budoucnosti. Ale máte pravdu, katolický kněz by měl tyto pojmy používat velmi uvážlivě.
   Asi se nechal unést, to se stává. Rozladění intelektuálních elit nad výsledkem referenda je veliké, až se divím - podvědomě si říkám, že to přece musí KAŽDÝ vidět, že EU v této podobě nemá budoucnost a čím dříve se to utne, tím lépe. Jenomže to je můj klam, kterému podléhám, zjevně to tak není. Pro mne je ale to rozčarování nepochopitelné.

   Vymazat