čtvrtek 16. června 2016

Policejní stát v policejním státě

Velká vládní krize je překvapivě rychle zažehnána, ale i tak k ní připíšu několik poznámek.

Předně, je docela zarážející, jaký otevřený boj o moc se před zraky veřejnosti rozhořel. Ale buďme rádi, že jsme to mohli sledovat poměrně zblízka a všímat si, kdo stojí na čí straně. Doufám, že jsme si všímali opravdu pozorně!

Já sama popřávám sluchu těm komentátorům, kteří se domnívají, že tento boj nemá kladných hrdinů. Ačkoliv je zjevné, že "reorganizace" policie směřovala k jedinému, totiž k přistřižení křidélek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, nemyslím si, že plukovník Šlachta je ten "poctivý polda", jehož odchod bude znamenat konec vyšetřování všemožných nepravostí.

Plukovník Šlachta byl na svém místě už dlouho, získal v průběhu času značnou moc a moc, jak známo, korumpuje. Řekla bych, že na jeho střídání je nejvyšší čas. A navíc, jak by mohl celý ÚOOZ stát na jednom člověku? To tam není nikdo jiný schopný vyšetřování? To by bylo ovšem smutné a vypovídalo by to něco velice výmluvného o vedení této policejní složky.

Je zvláštní, jak zbrkle plukovník Šlachta reagoval na zveřejnění reorganizačního plánu. Ani jsme se nestihli vyspat a už byla na stole jeho rezignace. Proč to? Mohl přece zůstat u policie, ucházet se o nějaký vysoký post v nové struktuře; s dlouholetým policistou není jen tak snadné se rozloučit. Ale on ne, boj s organizovaným zločinem nebude uspořádán podle jeho přestav, tak odchází.
Napadá mne, zda plk. Šlachta stále ještě chápe, že je součástí ozbrojeného sboru, kde funguje nějaká subordinace? To je normální, že si policisté vyskakují na své nadřízené a snaží se jim diktovat, jak mají rozhodovat? Doufám, že nikoliv. ÚOOZ se zkrátka stal státem ve státě, v tomto případě policejním státem v policejním státě. Takže se nedivím, že se to přestalo řadě politiků líbit.

Na druhou stranu, nemohu tak docela souhlasit s hlasy, které poukazují na to, že "Šlachta způsobil pád vlády" a že výsledky jeho tehdejší, již legendární "realizace" jsou mizivé. Ta vláda padnout musela a bylo dobře, že padla, zlomila se pod tíhou vlastní amorálnosti. Kdyby se tehdejší premiér nenechal vodit jako loutka na provázku vulgární ženštinou, které taktéž náramně chutnala moc, nemusel rezignovat a vláda by vydržela. Takže za to plukovník Šlachta ani státní zástupci nemohou. Naopak, je dobře, že ta špína vyšla najevo; nelituji vůbec, že se vylila do veřejného prostoru. Páchlo to strašně, ale to se stává, když se čistí kanály.

Jiná věc, která by nás měla překvapit, je pokus o kriminalizaci celé policejní reorganizace. Olomoučtí státní zástupci si policejní představitele předvolali k podání vysvětlení v této věci. Snad se snaží odhalit ten organizovaný komplot, jehož cílem má být odstranit Šlachtu. Je to tak absurdní, že se tomu ani nechce věřit. Doufám, že jim došlo, že tohle už je opravdu za hranou. V tomto případě bych spektakulární "realizaci" opravdu nedoporučovala.

Smutnou postavou celého toho divadla byl ministr spravedlnosti Pelikán, jehož funkce se tak nějak ocitla na stole, pokud nebude vyhověno nespokojeným státním zástupcům. Nakonec jim tedy vyhověno nebylo, ale ministr Pelikán odmítl volit "osobní řešení", když se problém přenesl na celovládní úroveň. To si tedy justice vskutku oddychla, už jsme se strachovali, co si bez ministra Pelikána počneme.

Vyústění vládní krize je poučné. Andrej Babiš machroval, hodil na stůl "buď, anebo", a nedošlo mu, že když "buď" nenastane, měl by udělat to "anebo", tedy odejít z vlády. Jenže to se mu nechce. Vedení hnutí ANO působilo včera, když své rozhodnutí zařadit zpátečku oznamovalo novinářům, jako smečka zpráskaných psů. Není divu. Teď se mohli všichni na vlastní oči přesvědčit, jak velice těmto "nepolitikům" záleží na tom, aby zůstali u moci.
A přitom, je tak snadné z vlády odejít. Stačí k tomu jediný papír. Proč to Andrej Babiš neudělá? Vždyť průzkumy naznačují, že příští volby vyhraje. Nemusí se otravovat jako ministr financí, může být rovnou premiérem, jak ostatně vmetl do tváře současnému předsedovi vlády na Bezpečnostní radě státu. To je mimochodem dobrá ukázka toho, jak se stát řídí jako firma: ve firmách je běžné, že podřízení vyhrožují odchodem, když nebude po jejich, nerespektují názor svých nadřízených, otevřeně jim vyjadřují nedůvěru a naznačují, že zítra je mohou na jejich židli vystřídat.

Andrej Babiš se v dnešním rozhovoru nechal slyšet, že být ministrem financí je dno jeho kariéry. Patrně v kontrastu s tím, že pro Bohuslava Sobotku je premiérská funkce naopak vrcholem kariéry. Tady vidíme, že ministr financí uvažuje jako primitiv. Je přece naprosto přirozené, že křeslo premiéra je vrcholem kariéry, je správně, že tomu tak je, a já si přeji, aby tomu tak bylo. Jistě, upřednostňuji, když jdou do politiky lidé ze zkušenostmi z jiných oborů, ale to neznamená, že ideálním politikem je bezskrupulózní oligarcha.
Připadá mi také zvláštní, proč Andrej Babiš, miliardář, v té otravné ministerské funkci pořád zůstává? Může si přece dělat co chce, je zajištěný, má naprostou svobodu jednání. A nyní se zahazuje na dně své kariéry jako ministr financí, což je pro něj velmi degradující. Raději by dělal něco jiného. Tak proč to nejde dělat? Proč?


11 komentářů:

 1. Naprostý souhlas.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   však ty názory vykrystalizovaly postupně, podle toho, k čemu jsme tady v diskusích o jednotlivostech došli:-)

   Vymazat
 2. Já jsem nedávno narazil na následující geniální a výstižný citát Tomáše Peciny:

  "Od afrických zemí se Česká republika liší už jen tím, že čeští politici dosud nenašli zálibu v pestrobarevných uniformách se širokými šerpami, ve všem ostatním jsme Afriku dohnali a možná i předehnali."

  Když jsem výše uvedený citát přednesl kolegovi, se kterým jsme zrovna studovali 250 stránkový dokument plný nesrozumitelných leč závazných pravidel, který je psaný newspeakem, a který ve svém úvodu obsahuje odkaz na cca 40 Evropských nařízení a směrnic, za jejichž porušení nám hrozí sankce a v extrémním případě i trestní stíhání, tak kolega dodal:

  "Od té Afriky se však stále ještě lišíme barvou kůže obyvatel, ale i to se spraví, protože nás všechny zavřou až zčernáme.
  "

  Nezbývá mi než konstatovat, že pro revoluci jsme sice všichni chtěli do Evropy, ale naši političtí velikáni náš koráb dokormidlovali do Afriky a ještě mají tu drzost vydávat to za úspěch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pefi,
   já bych s tím tak docela nesouhlasila.
   Slyšela jsem, že v Africe se z peněz určených např. na veřejné stavby rozkrade třeba vše, že se tam prostě nic nepostaví. Tady je pořád fungující společnost, fungují veřejné služby, za peníze určené na různé stavby se ty stavby postaví, byť někomu zůstanou za nehty různé provize.
   Takže já mezi námi a Afrikou vidím značné rozdíly.

   Jiná věc je, že když čtu takové dokumenty, které popisujete, tak si říkám, že naše civilizace nemůže přežít...

   Vymazat
  2. Zato u nás se staví aquaparky, které nemají zdroj vody, rozhledny, ze kterých není vidět, dálnice, které jsou málem nesjízdné a další veledíla. A šuškanda říká, že provize jsou (dle resortu) klidně i 30% procent, přičemž jsem slyšel o případu, kdy mezi firmou, která dokázala zakázku vysoutěžit, a firmou, která zakázku skutečně realizovala bylo pět prostředníků, kteří si zakázku postupně přeprodávali. Možná tam ještě nejsme, ale Afrika je na dohled.

   Vymazat
  3. Pefi,
   je to jako obvykle problém, zda je sklenice poloprázdná, nebo zpola plná:-)
   Ohledně zbytečných rozhleden a aquaparků máte určitě pravdu, je to lumpárna, co vše se financuje z evropských dotací. Přitom by ty peníze šlo využít mnohem účelněji, jeli jsme teď na jižní Moravu a to je hrůza, jak vypadá D1, to je tedy opravdu dopravní tepna...

   Vymazat
  4. Zahraniční dluh Česka vzrůstá. V
   prvním čtvrtletí na 3,177 bilionu

   Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/zahranicni-dluh-ceska-vzrusta-v-prvnim-ctvrtleti-na-3-177-bilionu-ps7-/statni-pokladna.aspx?c=A160621_113632_statni-pokladna_mct

   Milan

   Vymazat
  5. Chris, Pefi, D1 se opravuje a docela intenzívně. Víc už by to asi nešlo, to by na ní nebylo k hnutí. Ty opravené úseky jsou většinou udělané dobře, nové úseky, třeba od Vyškova do Přerova a od Lipníka do Bohumína až na výjimky taky dobře, nad tím bych nebědoval...
   Rozhledny, ze kterých není vidět, u nás nemáme. Ovšem až stromu kolem povyrostou, tak nevím. Nesmíte ale čekat daleký rozhled z Cimrmanovy rozhledny, že.

   Vymazat
  6. Milane,
   o tom zahraničním dluhu jsem si četla... tak to už nevím, ekonomika roste, Andrej Babiš pořád vyhlašuje, jak vybírá mnohem více na daních, jak může za takové situace růst zahraniční dluh?

   Vymazat
  7. Ad D1
   Já vidím systémovou chybu v nakládání s dotacemi v tom, že se rozdrobí do desítek maličkých projektů, místo aby se to celé vzalo a opravily se z toho právě třeba dálnice, které slouží právě i evropské dopravě a jejichž opravou by se ulevilo velkému množství lidí.

   D1 se opravuje, to je pravda, ale přitom, jak důležitá je to komunikace, by měla být v daleko lepším stavu, už dávno vylepšená. A chybí i další dopravní stavby, zrovna jsem poslouchala diskusi o dokončení obchvatu Prahy, deset let se to chystalo a je to zase na začátku...

   Vymazat
 3. Kdybychom zde měli skutečně policejní stát, bylo by to ještě zlaté proti stavu, který zde ve skutečnosti máme. Viz např. tento nástin:
  https://www.novinky.cz/komentare/407620-komentar-hezke-prazdniny-jak-pro-koho-vaclav-klaus-ml.html
  Milan

  OdpovědětVymazat