čtvrtek 21. července 2016

Hodný, zlý a zastřelený

Jistý ostravský dlužník měl být exekučně vystěhován z bytu. Když přišli vykonavatelé soudního rozhodnutí, zaútočil na ně střelnou zbraní. Zranil tři lidi a poté jej zastřelili policisté. Tolik stručná fakta.

A jak zní titulek článku, kterým o této události informuje tištěné vydání celostátního deníku, konkrétně dnešní (21.7.2016) MF Dnes?

"Policie při vystěhování z bytu zastřelila dlužníka"

Samotný titulek je pravdivý, protože
 • incident se stal při vystěhování dlužníka z bytu,
 • dlužník byl zastřelen,
 • zastřelili jej policisté.

Přesto si větší manipulaci s fakty těžko představit.
Titulek nám sugeruje, že policie posílila při výkonu rozhodnutí autoritu státní moci tím, že střílela po dlužníkovi, který se odmítal podrobit rozhodnutí soudu. Podstatu věci, totiž že smrt dlužníka byla přímým důsledkem jeho předchozího útoku, titulek jaksi mimochodem zamlčuje.

Ono je to ale pochopitelné. MF Dnes patří ministru financí Andreji Babišovi, který je momentálně ve válce s vedením policejního sboru. Navíc dlužník dlužil nájemné společnosti RPG, takže kdoví, jestli nebyl obětí čachrů ze strany OKD, Bakaly, Sobotky, Kalouska a všech těch zkorumpovaných politiků, mezi něž ministr financí nepatří a nachází se mezi nimi výhradně proto, aby jejich dosavadní činnost rozkryl, potrestal a do budoucna eliminoval.

***

Je to ale velmi smutná událost.
Dlužník střílející po soudních vykonavatelích, kteří jej přicházejí vystěhovat z bytu, to je zoufalost. Samozřejmě, po lidech se nestřílí, ani po exekutorech se nestřílí, samozřejmě, dluhy se mají platit, to všechno víme, ale myslím, že v každém z nás je malý kousek, takové zákoutí srdce, které si říká, že... teď jsem se zarazila. Říká co vlastně?


8 komentářů:

 1. Říká si, že ten člověk zemřel úplně zbytečně a že se to nemělo stát. I když si za to pochopitelně může sám.
  Ten člověk byl evidentně úplně na dně a došlo mu, že když ho vystěhují, stame se z něj bezdomovec a už se nejspíš nikdy nestane zase zpátky normálním člověkem. Asi si myslel, že to exekutor vzdá a přijde příště zase třeba až za měsíc. Ten čas tomu člověkovi asi stál i za to...
  A abych to trchu odlehčil: "po Lidech se nestřílí, ani po exekutorech se nestřílí". Ta jakože exekutor není člověk nebo co? :-)
  Setapouch

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Setapouchu,
   ano, domyslel jsi mé myšlenky.

   Zatímco já jsem zjevně nedomyslela svou formulaci ohledně nestřílení po exekutorech:-) Pro jistotu doplňuji, že ani po advokátech se nestřílí:-)

   Vymazat
 2. Polopravda je největší lež.
  A k vlastnímu případu: střílel po lidech a tak byl lidmi zastřelen. To je normální, přirozené a fér.
  Zda byl exekvován hanebně a mravně závadně (byť právně přípustně), to nevíme, k tomu nemáme dostatek informací - sdělovací prostředky o tom mlčí.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to nezpochybňuji. Když někdo pálí kolem sebe, tak je celkem jasné, že to taky může schytat.
   Mimochodem jsem se dočetla, že nějaká německá ministryně se pozastavovala nad tím, proč zastřelili toho člověka, který sekerou nebo čím napadl několik lidí ve vlaku.

   Vymazat
 3. Vždy když dojde k nějaké takové události, tak je to jen vrcholek ledovce. Exekutoři mají na svědomí spoustu lidských životů, protože ne všichni postupovali tak, jak by měli. Myslím, že každý z nás má v tom srdci takový slaboučký pocit sympatie k tomu člověku, za kterým ten exekutor přišel. Protože ruku na srdce, dovedete si představit, jaký to je stres? I zdravý člověk by se z toho hroutil a stačí, aby ten člověk měl nějaké psychické problémy nebo přebujelé ego a neštěstí je na světě. Ono je tady totiž moc lidí, kteří pracují, ale se svými výdělky jsou pořád s placením všech možných nutných poplatků jednou nohou nad propastí. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Promiňte paní Evo, ale nemohu s Vámi souhlasit. Exekutor dělá jen to, o čem rozhodl soud, že se to má udělat. Pokud soud rozhodl, že se ten pán má vystěhovat, tak exekutor nemůže říct: "Já to neudělám, mně je ho líto, z čeho měl to nájemné platit?" Můžeme se bavit o tom, jestli ten soud třeba nerozhodl špatně, ale to můžeme my. Exekutor nesmí. Ten prostě jde a udělá to, o čem soud rozhodl, že se má vykonat. Pokud se někdo pod tíhou vedené exekuce zhroutil a přišel o život, není to vina toho exekutora.
   Toho člověka je mi líto, ale sympatie k němu necítím.
   A ano, stres to musí být strašný, představit si to nedovedu.
   Setapouch

   Vymazat
  2. Asi máte pravdu oba.
   Exekutor dělá, co rozhodl soud a co mu přikazuje zákon, na druhou stranu, praktiky některých exekutorů byly často excesívní. Tím neříkám, že to byl zrovna tento případ.

   Ten stres si taky raději nepředstavuji. Na druhou stranu, věřím, že určité možnosti pro takové lidi jsou, než jít pod most. Ale musí o nich jednak vědět a jednak být schopni dostát jejich podmínkám, protože i bezdomovecké ubytovny mají nějaký řád.

   Vymazat
 4. Stalo se před časem, že dcera jednoho mého dávného přítele a jeho manželky, mé kamarádky (kamárádky dřív, než spolu s tím přítelem začali chodit, aby se posléze vzali), začala pracovat pro jednu místní exekuční kancelář. Bylo pozoruhodné, jak se názory celé rodiny a jejich společná obhajoba této práce změnily. Vůbec jsem je nepoznával, protože dříve hlásali věci jiné a k jiným lidem se chovali jinak. A najednou takoví ochránci věřitelů a soudních rozsudků a /šikovně/ formulovaných smluv... Moc mne to překvapilo. (Sám jsem v té době zrovna opouštěl jedno zaměstnání vlastní výpovědí proto, abych nemusel stále jen udělovat lidem pokuty i za malichernosti.)
  Milan

  OdpovědětVymazat