sobota 23. července 2016

Matka s takovými názory

Vedla jsem na internetu diskusi o homosexuálních adopcích. Opravdu jsem se jí věnovala, trávila jsem u ní hodně času, ačkoliv jsem z toho nic neměla a moc mne to nebavilo, snažila jsem se poctivě reagovat na ostatní diskutující. Hájila jsem tradiční, konzervativní stanovisko, hájila jsem právo poslankyně Nytrové na názor a dokonce jsem tvrdila, že má možná pravdu a že bychom se mohli nad jejím projevem zamyslet a ne jí rovnou nadávat. A to se tedy v takové diskusi dějí věci.

Jednak jsem byla nahlášena adminovi kvůli svému přístupu k ostatním diskutujícím. A ne, nebyla jsem vulgární, nediskutovala jsem ad hominem, nic takového jsem neprováděla. Ale útlocitné diskutující se cítily uraženy tím, že mi jejich obhajoba pronájmu děloh, kšeftaření se spermatem a manipulace s biologickým původem dítěte připomíná obchod s dětmi. To jsem se ovšem dopustila skutečně děsné urážky. Protože nemám urážet ostatní diskutující tím, že mi připadají necitlivé a nelidské.
Tak jsem byla asi poprvé v životě někde nahlášena. Prý jen tak pro pořádek. Zvykám si. Předpokládám, že lidé s mými názory budou brzy jen tak pro pořádek nahlášeni pořád někde.

A další podivuhodné věci jsem zjistila. Například nerozumím psanému textu. To jste, mí čtenáři, asi nevěděli, že? Také je opravdu zarážející, jak může právnička (chápete, právnička!) mít takové názory. Právnička přece musí vědět, co jsou to lidská práva.

A nakonec jsem si tady na blogu přečetla, že je třeba přát mým dětem tu správnou sexuální orientaci. Jinak to bude pro ně hrozné, mít matku s takovými názory.

Tak vidíte. Moje děti! Zasloužily by si lepší maminku, určitě. A mají přitom mne. Jak ony k tomu přijdou?
Ale možná mi je časem seberou. Lidé se správnými názory už se postarají, aby mé děti vyrůstaly v nějakém vhodnějším prostředí. Dají je nějakému milujícímu homosexuálnímu páru, který jim zajistí potřebnou diverzitu. A ty správné názory na život.

Ale snad, snad mi jednou někdo přičte k dobru, že se všechny narodily z velké lásky.


***
EDIT 24.7.2016
Shrnutí mé zavrženíhodné argumentace je obsaženo v tomto komentáři, který ovšem vznikl až po napsání článku, v reakci na diskusní dotazy.


180 komentářů:

 1. Christabel, sleduju Vás dlouho, ne vždy jsem s Vámi souhlasila, ale rozhodně jsem si opravdu nikdy nevšimla, že byste urážela diskutující. Naopak jste se snažila slušně reagovat i na nekorektní komentář. Ohledně současné situace - já taky nechápu, co se v té společnosti děje a proč má spousta lidí až agresivní potřebu naprosto zlikvidovat tradiční hodnoty a zakládat novou společnost na nějakých anomáliích. Myslela jsem si, že to jde nějak shora, ale člověka vždy překvapí, když na takové názory narazí mezi diskutujícími, kolegy, lidi ze sousedství atd. Jenže, co člověk, to názor, takže buďme lepší než ti, co lidi s jiným názorem udávají, a smiřme se s tím, že tak to prostě je. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, možná by stálo za to, abyste si přečetla diskusi, kde k nahlášení došlo.

   Vymazat
  2. Ano, jako urážlivý byl označen tento můj komentář:

   "Jinak je mi spíš líto, že jsem této diskusi věnovala čas, protože jsem si mohla číst nebo dělat něco jiného. Většina diskutujících se staví k dětem jako k výrobku na objednání, o nějaké jejich lidské identitě, důstojnosti a právech vůbec neuvažuje, resp. nad tím mávne rukou, a skoro mi to místy přijde jako podpora obchodu s dětmi. Sorry, ale tak na mne působíte. Takový technicistní přístup, já na to holt asi nejsem."

   A tento:

   "Hm. Tak mne nahlaš adminovi.
   Já za to nemůžu, že mi chvílemi připadáte jak necitelné obchodnice s dělohami a spermatem. Připadáte. Schvalujete praktiky, které já pokládám za necitelné vůči dětem. Pronajímání děloh - to je hnusné vykořisťování, už jsem to tu psala. Degradace otce na biologický materiál, to je přímo odporný přístup k otcovství. Já za to nemůžu, to jsou vaše názory."

   To je přímo strašlivě urážlivé, že?

   Vymazat
  3. Evo,
   bohužel, je to velmi smutné.

   Lidé papouškují, co slyší v televizi, opakují věty po Dienstbierovi a Marksové a různých lobbyistech, ačkoliv často jsou to argumentačně úplně nesmyslné konstrukce, a především, úplně jim tak zaniká to dítě. K dítěti se přistupuje jako k výrobku, který si může každý libovolným technickým způsobem obstarat, a právně už se to nějak vyřídí. Resp. je povinností společnosti, aby právo vycházelo takovým praktikám vstříc, přizpůsobovalo se jim, schvalovalo je a podporovalo.

   Vymazat
  4. Ivčo,
   nikoliv, skutečně jde o komentáře takto označené:
   http://baby-cafe.cz/forum/diskuse/46/60046?start=330

   Vymazat
  5. A paušalizuješ. Své odpůrce označuješ za osoby bez mozku, bez myšlení a vlastního názoru, který si něčím utvořili.

   Vymazat
  6. Pořád mi není jasné, co je na názoru Christabel urážlivého. A už vůbec nechápu, co z toho je důvodem k nahlášeni Adminovi. To je nějaká msta za jiný názor nebo co? Eva

   Vymazat
  7. Vytrhuješ, protože sem původně dáš pouze své komentáře, aniž by měl diskutující možnost si najít, proč k tomu došlo, co tomu předcházelo a jak se ti, co mají jiný názor, projevovali, co psali a jaké jsou jejich názory. To já považuji za vytrhávání věcí z kontextu. Takže ano, odkaz na diskusi zde je, každý si může svůj názor učinit sám. A znovu - mohla bys mi odpovědět na moji otázku? Děkuji

   Vymazat
  8. Evo, prosím, věnujte čas tomu, abyste tu diskusi přečetla celou :-). Při její délce počítám, že jste to nemohla stihnout.

   Vymazat
  9. Evo,
   je to dlouhé, ale pokud to přečtete, žádné osobní urážky z mé strany vůči diskutujícím tam nejsou.

   Vymazat
  10. Ano, Chris, máš pravdu. Urážíš paušálně :-)

   Vymazat
  11. No tak mne nahlásili, vždyť já to beru na vědomí. Kde je problém?
   Pro jistotu tam už nebudu psát, abych někoho neurazila.

   Vymazat
  12. Však nepiš, nikdo Tě k tomu, počítám, nenutí.

   Vymazat
 2. A neodpovídáš na otázky :-).

  I.

  OdpovědětVymazat
 3. Podle mne by správný právník měl problémy nahlížet z vnější a témata řešit z nadhledu, nikoliv z osobní roviny. Pocit strachu jsi ve mně nevzbudila. Jestliže po deseti letech od uzákonění registrovaných partnerství má přijít k novele zákona, přijde mi to přirozený právnický proces, nic víc, nic míň. Pokud máš pocit, že jsou tvoje děti ohrožené, že ti je někdo vezme a dá homosexuálnímu páru, je mi to upřímně líto, ale neznám na to lék. Vzhledem k novelám, které by měly přijít, aby toto bylo možné,mi to vychází na nějakých zhruba 100 let a bůh ví, kde naše společnost za 100 let bude a co tu vlastně bude...Asi je to tvoje citlivé téma a neumíš být neosobní, je mi to líto....A co se adopcí týká, přijde mi to opravdu hloupost, ten zákon stavět takhle, předně by se mělo pracovat na tom, aby co jenméně dětí vyrůstalo v ústavech a pak až řešit, jak má vypadat prostředí, ve kterém ty děti vyrůstají. Očivodně jde ppouze o nějaké líbivé předvolební gesto, nikoliv systémové řešení problémů adopcí-a to vadí mně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klárko,
   asi je třeba rozlišit právníka v kanceláři při poradách klientům a právníka v obecné diskusi o nějakém problému. Snad si na problém můžu dovolit mít nějaký osobní názor. Snad se mi ještě nestalo, že by mi někdo vyčetl, že v diskusi hájím osobní názor a ne nějaké neosobní... co vlastně? Proč bych měla v diskusi hájit názory někoho jiného??

   Ne, já fakt nemám strach, že mi děti vezmou. Zatím ne.

   Vymazat
  2. Já nejsem právník a z tvých příspěvků na mne čiší ten strach. Ale to je asi můj problém, chápu tvůj etický problém s IVF, mám to asi dost podobně, ale na takhle radikální názor prostě nejsem nastavená, protože je to téma , které se mi díkybohu vyhnulo. Nicméně tím, že v těch cizích botách nechodím, netroufám si takhle radikálně soudit.
   Jsem moc ráda za tvůj osobní názor, jen mi z pozice právničky přijde dost přitažený za vlasy, sama musíš přeci vědět, že to, co píšeš je prostě v dohledné době v našich podmínkách s naší legoslativou naprosto nepravděpodobné.
   Já zase nemám ráda měření toho, kdo a jak je lepší matka. A ještě mi napadá jedna věc, myslím, že tohle je především téma nikoliv matek, ale otců, je velmi smutné, že se najdou dárci spermatu, které vůbec nezajímá, jak jejich děti vyrůstají, jak žijou a nemají za ně tu "chlapskou" odpovědnost-dobrovolně a vědomě

   Vymazat
  3. Ta diskuse se vedla nikoliv o aktuální právní úpravě, ale o tom, kam to směřuje, jaké to bude mít důsledky, a podobně. Já v tom vidím ten kluzký svah.

   S těmi otci, to je správný postřeh! Je smutné, že to muži dopustili.

   Vymazat
 4. Pokud se někomu chce nahlédnout do diskuse, o níž je řeč, a nechce se mu to číst celé, protože to je dlouhé, pak já sama bych asi vypíchla tento svůj příspěvek (22.7., 16:12 hodin), zde:
  http://baby-cafe.cz/forum/diskuse/46/60046?start=255
  + ještě dva své příspěvky následující na další stránce diskuse.

  Snažila jsem se postihnout, proč tento způsob diskuse gay-komunitě škodí. Snažím se k tomu vůbec přistupovat jinak, z jiné strany, diskuse mi totiž přijde necitlivá obecně. To už je ale jedno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S dovolením bych zmínila Tvoji spekulaci na téma vyrvávání nebohých dětí z náručí nebohých matek na porodních sálech jen proto, aby jej homosexuálové mohli milovat. Tohle snad nemůžu považovat ani za nadsázku, ani za trapný pokus o černý humor. Takže, až budeš zase někomu podsouvat, že někomu škodí, zapoj trochu sebereflexi, prosím.

   Vymazat
  2. Ano, to by mohlo být zajímavé i pro zdejší čtenáře.
   Příkladný milující homosexuální pár, tatínkové, nad které komentátorka lepší nezná. Dítě si objednali u náhradní dělohy.
   Tak já, s dovolením, si milujícího příkladného otce představuji zcela jinak, než že čeká na porodním sále, aby dítě hned po porodu odnesl matce. A opravdu něco takového nepokládám za příklad pro ostatní.

   Dobře, žes to zmínila, aspoň si zdejší čtenáři mohou udělat obrázek, v jakém duchu tam padaly argumenty zastánců homoadopcí. Prostě necitelné.

   Vymazat
  3. Mohla bys, prosím, zmínit, jaká je praxe, pokud se matka rozhodne dát dítě po porodu k adopci? Děkuji

   Vymazat
  4. Tak já to zmíním za Tebe. Konečný souhlas s adopcí může matka podepsat nejdříve ŠEST týdnů po porodu. Ne dřív. Ale může i později. Tedy k žádnému vyrvávání dětí na porodních sálech z náručí matek nedochází a ani docházet nemůže. Začínáš být nebezpečná. Jako právnička bys měla vážit slova, než začneš lidi děsit. Takže o tom, kdo tady jedná necitelně, se dá s úspěchem fakt polemizovat. A mimochodem, čekám na Tvé vyjádření ke konkrétnímu případu.

   Vymazat
  5. To je trochu jiná věc, matka má určitý čas na rozhodnutí.
   Pokud předem nahlásí, že o dítě nebude pečovat, tak se s ním po porodu už nevidí. Svoje rozhodnutí ale může změnit, pokud vím.
   Jenomže to je většinou velmi ušlechtilá volba menšího zla, kdy matka volí mezi potratem a životem dítěte, často za velmi citelných osobních obětí.
   Pro takové dítě se potom hledá náhradní rodina, co nejpodobnější rodině biologické.
   Taky nechápu, co na tom řešíš.

   Vymazat
  6. Ivčo,
   to je ale tady v ČR. Najdi si nějaké dokumenty, jak to běží třeba v Indii. Šest týdnů po porodu. To určitě.
   Asi vůbec netušíš, o čem píšeš.

   Díky za tvé komentáře. Ilustrativní.
   Doufám, že si to tady někdo přečte. Takhle podobně to bylo v té inkriminované diskusi.

   Když dojdou argumenty, tak se vytáhne že jsem nebezpečná a že takhle právnička nemůže uvažovat. Já jsem strašlivě nebezpečný člověk:-) Ale ano, to uznávám.

   Jinak nemáš právo tady cokoliv očekávat, jakákoliv moje vyjádření. Já tady teď tolik nebudu, chci být venku u vody, s dětmi, a ne tady omílat řešení hypotetických situací neexistujících dětí. Měla by sis vážit toho, že jsem ti tady trpělivě odpovídala na tvé útočné otázky, v této i druhé diskusi.

   Vymazat
  7. Já tu ovšem neřeším problémy třetího světa, protože ty budou, bez ohledu na naše zákony :-). Ano, nebezpečná jsi, protože řekneš a, ale b už Ti nějak nejde z pusy, pokud se Ti nehodí do krámu.

   Ne, nemám právo očekávat žádné odpovědi. Můžeš mě klidně i zabanovat, ono to tak bývá, pokud jdu na dřeň, což já dělávám. Taková jsem já.

   A ano, můžeš takhle uvažovat, ale postavit si blog na tom, že jsem právnička a potom tady šířit poloinformace, tak to chce hodně silný žaludek. Přeji Ti, abysis to s dětmi u vody užila. Nemusíš se zaobírat hypotetickými situacemi, potom by ovšem bylo fér, abys je sama nevytahovala :-).

   A ne, nemluvíme o jiných věcech, mluvíme pořád o adopci po porodu. A ta má jistá pravidla, která jsi tak nějak ve svém příspěvku zapomněla zmínit :-)

   Vymazat
  8. A počítám, že případné problémy s adopcemi v Indii nejsou doménou homosexuálů. Takže mi zase chybí to b :-)

   Vymazat
  9. Jenomže toto je vykořisťování, které západní páry v zemích třetího světa provádějí. Je to hnus, co na to říci.
   Já jsem pravidla adopce při porodu zmínila. Jenomže oni to ti milující gayové obchází a jezdí do zemí, kde žádná pravidla nejsou. Smutné.

   Ohledně toho, že jsem nebezpečná, se nepřu. Je to pravda.
   Nejsem hodná holka. Bohužel, s tím do toho okolí jde. Nejsou všichni ušlechtilí a útlocitní, jsou i lidé pěkně ostří a tvrdí, když je potřeba. Ve většině případů se ale není třeba ničeho bát.

   Já tady žádné poloinformace nešířím, píšu svoje názory a k většině článků je otevřená diskuse, pokud to chce někdo upřesnit.
   Jaké poloinformace jsem napsala například v článku, který teď komentuješ?

   Vymazat
  10. A heterosexuální páry to nedělají? :O Nemyslíš asi úplně vážně.

   Poloinformace? Znovu: Zmínila jsi možnost vyrvávání dětí z náručí matek ihned na porodním sále. Tato informace sice nepadla zde, ale v diskusi, kterou jsi nakonec uvedla. Výsledek? někdo, kdo se v problematice neorientuje, může po přečtení diskuse, kde mimo jiné padaly i výkřiky typu, že bude větší tlak na odebírání dětí z rodin, aby byla uspokojena poptávka), nabýt dojmu, že když to napsala právnička, tak to tak je i u nás a je potřeba se začít bát. Málokdo má totiž ty koule, aby se postavil i k informaci, která se mu do krámu příliš nehodí.

   Vymazat
  11. Heteropáry to dělají, jistě. Já jsem taky proti náhradnímu mateřství jako takovému, i v případě heterosex. párů. To zcela určitě.

   Ohledně toho tlaku na odebírání dětí z rodin, to jsem opakovala po poslankyni Nytrové, zmínila to ve svém projevu - tedy že si myslím, že to může být časem důvodné. Určitě bych se nad tím zamýšlela.

   Vymazat
  12. A proč se zrovna nad tímhle zamýšlíš? Nad jinými hypotézami, které také časem mohou být důvodné, se nezamýšlíš a nad těmito ano.

   Takže - co provedeme s dětmi, kterých se jejich matky zřeknou? Abys úplně eliminovala možnost, že děti budou násilím odebírány na porodních sálech, musíš zrušit náhradní mateřství. Potom tedy všechny děti dáme do ústavní péče?

   Vymazat
  13. Já se tady přece zamýšlím nad kdečím, píšu deset článků měsíčně a řeším tady celkem široké spektrum témat.

   Rodinněprávní záležitosti jsou jedním z tematických pilířů tohoto blogu, je tady na to celkem bohatě zásobený štítek. Navíc praktiky juvenilní justice v jiných zemích se řeší u nás mediálně, řešili jsme to tady už vícekrát. Opět nechápu, co je mi vyčítáno.

   Náhradní mateřství není u nás legislativně zatím upraveno, kromě jedné maličké zmínky v občanském zákoníku, která jakoby předpokládá, že to někdy v budoucnu nějak upraveno bude. U nás tedy není co rušit.

   Vymazat
  14. Omlouvám se, ale sloučila jsem náhradní mateřství a adopci. Adopce nevadí?

   Vymazat
  15. Já to vnímám tak, že jestliže má matka možnost se dítěte zříct, dítě putuje k adopci. Ta teda nevadí? A tam nemůže dojít k tomu, aby dítě bylo matce vyrváno z náručí na porodním sále?

   Vymazat
  16. To už je jedno. I kdyby to dítě odnesli domluvené náhradní matce po šesti týdnech. Stejně je to tak, že pro ty příkladné milující tatínky nehraje matka dítěte žádnou roli. Dokonale jí pohrdají. Je pro ně jen inkubátorem, který za peníze umožní výrobu jejich dítěte.
   Ano, příkladní milující tatínkové se takto chovají. Tak určitě.

   Vymazat
 5. Jana12:
  Christabel, tohle je silně urážející výrok, který se mě velmi dotkl. Važ slova. Tvoje povýšenost přesáhla snesitelnou hranici.

  Chachachachachá, já se snad rozslzím smíchy, dokonalý příklad krávismu :-)
  Pani nepochopila, že takhle může "argumentovat" na toho pána, co s ní něco má, na něj může a nejspíš bude "jsem U R A Ž E N Á" fungovat. Na jiný lidi to nefunguje, ba je to i směšný.

  Ženské, které tohle nechápou, nemůžou uspět nejen v politice, ale ani obecně ve společensky exponované funkci (manažerka) a je to dobře. Nepatří tam, nemají na to. Tedy pokud nám tohle do politiky a firem nedostanou kvokvokvoty...

  Pozoruju, resp. mám pocit, že před 10 lety ještě tohle nebylo. Ti dvacetiletí, co začnou vykřikovat homofobie, když někdo řekne, že nesouhlasí s něčím kolem homosexuálů nebo rasismus, když někdo řekne" "Hele, černoch."
  Čím to je? Plody tzv. liberální výchovy? Školní "výchova" (=indoktrinace) k parodii na lidská práva? Nebo zaplevelení univerzit hlupáky, kteří by před 20 lety neudělali ani přijímačky, a jim uzpůsobenými studijními obory?

  Jinak jsem samozřejmě rád za matky s takovými "nechutnými" :-) názory. Chci věřit, že normálních ještě pořád jasná většina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-))

   To je zajímavá poznámka o tom urážení. Např. mne by v životě nenapadlo se kvůli takovým komentářům urazit, to snad ani nejde.

   Osobně zastávám názor, že urazit mne může jen někdo, na kom mi opravdu velmi záleží, tedy na jeho názoru. Ten mne ovšem urazit většinou nemíní. Představa, že mne urazí úplně cizí komentátor na blogu, který jde kolem a něco napíše... no, každý jsme jiný.

   Vymazat
 6. Tyjo tak to zírám... A co na to missorka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani ťuk. Na to nahlášení nebyla v podstatě žádná reakce.
   Že by se nad tím třeba někdo pozastavil, to vůbec.
   Usoudila jsem, že nahlašování je asi normálka.

   Ona vlastně tu diskusi začla, neslo se to ve stylu "co nám to sedí v parlamentu". Proto jsem tam přišla, nemám ráda takové výlevy. Jinak už se tam diskusí v podstatě téměř neúčastním.

   Ono je to asi těžké. I kdybych tam nakrásně pozurážela všechny, tak si moc rozmyslí, jestli mne odtamtud vyhodit, protože diskuse už tam mnohem méně jedou, nové články už tam téměř nejsou a v podstatě se tam skoro nic neděje. Takže taková diskuse to tam aspoň trošku rozproudí.
   Ale moc mne to nebaví. Ty komentátorky, kvůli kterým jsem tam chodila - třeba jsem s nimi nesouhlasila, ale psaly inspirativní, zajímavé komentáře k zamyšlení - jsou už většinou dávno pryč. Lidi, kvůli kterým je pro mne diskuse zajímavá a kteří píšou něco přínosného, zajímavého, jiný pohled a tak, jsou tam řekla bych asi tak tři.
   Tak jsem si šla sem odpočinout:-)

   Vymazat
  2. Ahoj Chris,
   bylo by fér zmínit, že ta diskuze začala kvůli rozhovoru v Respektu, který sis doposud ostentativně odmítala přečíst, ačkoli jedním dechem obviňuješ ostatní, že jsou moc líní na to si přečíst projev Nytrové v parlamentu.
   A pokud poslankyně používá jako zdroj informací "komentáře pod články na Novinkách a jiných webech" a propagandistické skupiny a ještě se k tomu bezostyšně veřejně přiznává, myslím, že je zcela legitimní a trefné se ptát (ba i pohoršovat) "co nám to sedí v parlamentu?". A zavírat nad tím oči jen proto, že vyjadřuje zrovna Tvůj názor, je prostě jenom "účel světí prostředky".
   Ze čtení diskuze jsem získala dojem, žes nepřišla diskutovat a zamýšlet se nad tématem, ale jen a pouze přesvědčit ostatní o své pravdě. Vím, že už se virtuálně nevídáme, ale opravdu mě překvapil ten téměř až "radikální" tón.
   Zdravím, Zuzajda

   Vymazat
  3. Zuzajdo, ahoj.
   Ta diskuse začala kvůli projevu poslankyně Nytrové ve sněmovně, ve stylu "pojďme si na ni naplivat". Byla to mimochodem už druhá taková, předtím se zase objevilo "pojďme si naplivat na Evu Hrindovou", která se zamýšlela nad tím, zda karlovarský festival financovat z veřejných zdrojů.

   Objevily se tam oponentky, které dost trpělivě vysvětlovaly, že ten projev není tak mimoidní, jak to z (marginálního) odkazu na nedůvěryhodné zdroje vypadá. Nakonec, ohledně těch zdrojů, ono kdo má jak důvěryhodné zdroje, to by bylo opravdu na hodně dlouhé povídání.

   Já jsem tam přišla až později a už jenom úplně sama čelila té smršti rodinněprávní progresivity.
   Brzy se to totiž stočilo na podstatu problému, a to adopce, kšeftaření s pohlavními buňkami a podobně. Útlocitným diskutérkám nevadí, jak se manipuluje a obchoduje s dětmi (to ti těch dětí není ani trochu líto?), nevadí jim zjevné lži, to vše omlouvají, popírají, legitimizují a zavírají před tím oči. Ale když o nich napíšu, že mi připadají nelidské, to je ovšem špatně. To jsem je strašně urazila. K smíchu.

   Radikální tón byl dán tím, že na to byla sama proti značné přesilovce, přičemž diskutujících bylo několik, ale pouze asi dvě z nich jsou jakž takž schopné smysluplné diskuse, ve smyslu přinesu nějaké argumenty. Některé bohužel ani nechápaly, co jim píšu, diskuse ztratila potřebnou strukturu, přeskakovalo se z tématu na téma a pak se to užuž překlápělo do osobní roviny, což já nesnáším a naprosto v tom neumím chodit.
   Moje chyba, příště si mám vybrat, kde budu diskutovat, to tedy rozhodně, tohle nemá cenu.

   Vymazat
 7. Aha, no já už tam taky moc nechodím, s nástupem Fb to tam usnulo... Každopádně mě mrzí, že to tam teď vypadá takhle. Bývalo to jedno z mála míst kde se diskutovalo na úrovni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, to je možné, že to souvisí s FB. Na FB nejsem, tak netuším.
   Možná tam jedou ty skryté diskuse, já to zase tolik nezkoumám. Taky je pravda, že jak děti odrůstají, uživatelky chodí do práce, na net je méně času a na nějaké dokolečka omílání stále téhož už vůbec ne.

   Vymazat
 8. Moc se mi líbí úroveň diskuse :D :D :D.

  OdpovědětVymazat
 9. Christabel, už jsem mnohokrát přemýšlela, co Vás pudí k tomu, tak aktivně se účastnit diskusí.
  Resp. původně jsem chtěla použít výkřik "kde na to berete čas?".
  Nyní bych vše přeformulovala na otázku: "Co Vás pudí k tomu věnovat svůj volný čas lidem jako je Kudry?"
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   já už většinou jinam nechodím, jen sem, a tady se diskuse hodně zkrátily oproti původnímu stavu. Takže se to dá dobře zvládat, protože články píšu, když mám chuť, a komentáře nezabírají tolik času.
   Minulý týden byl jiný v tom, že jsem neměla děti doma a tím jsem měla více času. Moje chyba, že jsem jej obětovala diskusi, navíc mimo blog, namísto třeba čtení. I sedět na terase a koukat do zeleně by bylo asi užitečnější než tohle. (I když, je pravda, že jsem stihla dost práce a několik milých setkání s kamarádkami, takové příjemné letní podvečery, to mi udělalo radost.)

   Takže to, co proběhlo minulý týden, mne asi donutí k ještě větší zdrženlivosti v účasti v diskusích mimo tento blog.
   A možná k ještě větší selekci, komu čas věnovat, uvažujete správným směrem.

   Ale víte, já si pak vždycky řeknu, že třeba si to přečte někdo, kdo se nad tím zamyslí i z jiného úhlu, než je to vše předkládáno, třeba si nad tím někdo uvědomí, že jsou i jiné přístupy k problému...
   Nemám vůbec žádné politické ambice, ale asi mám přece jenom zájem aspoň někdy, v ústraní, nepříliš nápadně, do té veřejné debaty vstoupit.

   Vymazat
  2. Ještě jak o tom přemýšlím... paní Kudry se velice ve zlém rozešla s komunitou kolem BC, bylo to opravdu velmi vyhrocené. Ale já jsem se toho neúčastnila a říkala jsem si, když chce diskutovat zde, nemám nic proti tomu, třeba to bude OK - i když přiznávám, určité pochybnosti jsem měla.

   Došlo to k tomu, že se v diskusi jako argument vytahují vlastní děti, což je samozřejmě vrchol nevkusu. Ale i tak, nechci se zlobit. Jenom se snažím takové chování nějak zpracovat.

   Vymazat
  3. Pleteš si argument a názor. Zatímco jsi se rozčilovala, že jsi byla za svůj názor nahlášena, mně ten názor vyčítáš. Zajímavé. Považuj to za nevkusné, klidně :-), Obávám se, že voláš po kvalitní diskusi, ale tak nějak se Ti jí samotné občas nedaří udržet :-). Při hodnocení pohledu, co je a co není slušné, co je a co není nevkusné člověk dost často sklouzává k tomu, že co je na mé straně je vkusné, co není na mé straně, je nevkusné. Jsem ráda, že zrovna Ty máš s komunitou BC velmi dobré vztahy a že tomu tak bylo i před Tvojí krasojízdou stran homosexuálů. Víc se toho už asi nedozvím, ostatně jsi již včera deklarovala, že nemáš žádnou povinnost mi odpovídat. I zde se dají uživatelé blokovat. A vzhledem k tomu, že se zde plně přihlašuji a diskutuji vždy pod svým účtem, nic Ti nebrání, abys mi přístup sem zakázala. Není to sice tak dlouho, co jsi o můj názor stála, ale člověk se vyvíjí. To je fakt :-)

   Vymazat
  4. S kvalitou diskusí zde jsem v současné době v zásadě spokojená. Víc nemám, co k tomu říci. Na hodnocení ostatních to nevisí.

   S komunitou BC nemám žádné vztahy, o žádné nestojím a s lidmi odtamtud, s nimiž si mám co říci, si to řeknu jinde.

   Uživatelé se zde dají blokovat, ale já nikoho neblokuji. A ani to nemám v úmyslu.
   Opět nevím, co řešíš.

   Vymazat
  5. Ja nic neresim. Jen vyjadruji nazor ;). Jsem rada, ze jsi spokojena, to je zaklad uspechu. I ja jsem v zasade spokojena ;). Blokovat nemusis, jen potom musis halt prezit trochu toho nevkusu.

   Vymazat
 10. Je-li láska opravdová, na pohlaví nezáleží. A proč by si měl člověk hledající lásku snižovat své šance a vyřadit ze svého hledání polovinu lidstva.
  Nicméně paní Kudry je přesně takovým typem člověka, který pokud by to šlo, za projevení názorů, které nejsou v souladu s jejím viděním světa, utiskoval, případně trestal, případně zavíral do vězení, nebo v nejhorším případě střílel za úsvitu u hřbitovní zdi. Podobnému typu lidí říkáme mezi přáteli, že to je typ "intelektuální kráva" se sebestředným viděním světa, která veškeré "dobro" páchá proto, aby se cítila dobře a mohla se vyvyšovat nad "morálně pokleslé" spoluobčany. Bohužel v takových případech "cítění se dobře" brzy mizí, což osoby tohoto typu nutí zapojovat se do diskuzí a obnovovat si své nízké sebevědomí vyčítáním jiným jak se mají podle jejich momentálního morálního přesvědčení chovat a myslet. Z tohoto pohledu se tento typ lidí pohybuje ve stejném myšlenkovém stereotypu jako bigotní katolíci, bigotní homosexuálové, fanatičtí koránisti a biblisti, případně komunisti, fašisti a požírači zeleniny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlado,
   budu si teď toho více všímat. Docela mne zarazila myšlenková linie, která vedla takto:

   --- nesouhlasím s tebou, snažím se tě přesvědčit --- aha, nepřesvědčím tě, asi nerozumíš psanému textu --- možná rozumíš, ale jak si může právnička tohle myslet --- takže si právnička tohle myslí, tudíž se podíváme na její děti, které mají matku s takovými názory ---

   A od toho už jen maličký krůček, raději nechci moc domýšlet kam.
   Dlužno dodat, že toto bylo kolektivní dílo, nikoliv dílo jedné diskutující. Ale když se ty jednotlivé kamínky složí, šlo to přesně takto. V určitém okamžiku se to zlomí a od věcné diskuse to jde k osobě, k profesi, k rodině.
   Velice poučné, musím říct.

   Vymazat
  2. Pak je taky ukrutný problém těm lidem vysvětlit rozdíl mezi nějakým právem člověka - např. právem na svobodu, spočívající v tom, že tu svobodu nikdo nesmí omezovat a zasahovat do ní, a nárokem, který spočívá v tom, že mohu někam jít a požadovat, aby někdo něco činil (např. dal mi cizí dítě do opatrování). To se jim prostě vysvětlit nedá. Nechápou to.

   To je ale i moje chyba, zapomněla jsem celou teorii práva, kterou jsem ostatně nikdy pořádně neuměla. Ale už jsem si objednala knížku od Tomáše Sobka, což je akademik, který o teorii práva píše, a mám na jeho knihy doporučení. Abych se trošku argumentačně dovybavila v tomto směru.

   Vymazat
  3. Děkuji za psychoanalýzu, moc se mi líbí. Dal jste si s tím práci, a to dokážu ocenit :-). Polemizovat nebudu, abyste náhodou neměl dojem, že se Vás snažím o něčem přesvědčit :-)

   Vymazat
  4. V tomto případě bych byla ráda za zpětnou vazbu, zejména Vlada ji tak často nedává.

   Vymazat
  5. Zpětná vazba? Moji přátelé se dost baví :D. Díky :-)

   Vymazat
  6. Víš, mi je úplně u zadku, co si tady za psychoanalýzu vycucal z prstu nějaký Tvůj komentátor, co se tady vlastně podepisuje a nepodepisuje, vtipné ovšem je, že jsem byla označena za "intelektuální krávu" a ty se můžeš pominout z toho, že Tě někdo nahlásil. A neříkej, že ne. Věnovala jsi tomu vlastní blog, takže Tě to pěkně žere :-). Mimochodem, odpověď na svoji otázku stále nemám. Jo, já zapomněla, ty nemáš povinnost mi odpovídat :-).

   Vymazat
  7. ja mam pocit, ze jste zamenil/-a nazory Ivany za nazory Christabel...protoze ta se opravdu vyjadruje velmi bigotne- degradace rodiny, vyrvavani ditete z naruci matky, problematika IVF, odebirani deti heterosexualum, aby se uspokojila poptavka pro homo-pary.....

   priznam se, nemam prilis vyhraneny nazor na to, zda by homo-pary mely mit moznost adoptovat deti ( uz jen s ohledem na to, ze lide z meho okoli, kteri ziji v homo-partnerstvi jsou bud preletavi ( nechci pouzit vyraz promiskuitni) a nebo je to homo z presvedceni (coz mi vadi podstatne vice )....ale velmi mi vadi ultra-nazory at uz z jedne nebo z druhe strany spektra....a tady si opravdu myslim, ze v uvadene diskuzi Christabel ( ac si ji jinak vazim ) opravdu uletela tak o kilometr...ne tim, ze hajila svuj nazor, ale prave tou pouzitou argumentaci....

   a poukazovani na dite ? ano, je mozne, ze se nekoho dotkne, ze nekdo jiny poukaze na dite dotycneho a moznost, ze by bylo do budoucna homosexualni- ale vnimam to jako snahu poukazat na to, ze se ta situace opravdu muze dotknout kazdeho...a kdyz si to clovek predstavi v aplikaci na vlastni rodinu, nemusi byt v argumentaci tak tvrdy....
   neprihl. Zuza

   Vymazat
  8. No a jsi intelektuální kráva, nebo nejsi? Tím bych začala.

   My jsme se tady o nahlašování a seznamech už okrajově bavili s komentátory dříve, někdy to padlo, takže mi to přišlo jako zajímavé téma na blog. Nežere mne to, spíš mi to přijde zajímavé, jak sociální inženýři reagují, když není po jejich. Je to takové ilustrativní a rozhodně si to zaslouží vlastní článeček.

   Jinak to ber z té lepší stránky. Rozešla ses s BC ve zlém a teď si s nimi můžeš padnout nadšeně do náruče:-) Nepřítel mého nepřítele... znáš to. Společně si pak můžete na mne zanadávat, ulevíte si.

   Otázek jsi tady nasázela hromadu, odpověděla jsem doufám na všechny, i když nevím, jestli to má nějaký smysl.

   Vymazat
  9. Zuzo,
   argumentace uletěla, ale na druhé straně. Já jsem se držela tématu. A že je to tvrdé? To teda je. Říct si naplno, co se vlastně děje, to je hodně tvrdé. Je to tak.

   Vymazat
  10. Myslíš tu první otázku vážně? Mohla bych položit podobnou, ale osobně mám trochu úroveň, abych se ve vážné diskusi nesnižovala na úroveň diskutujího s nějakým nickem, který mě v životě neviděl :-).

   Nahlašování - nenahlašování - já na svém blogu nechávám lidem jejich komentáře. Ty víš, že cenzuru nijak nepraktikuju.

   No, nevím, jestli si chci s BC padnout do náruče, protože já jsem já.

   A ne, neodpověděla jsi mi na všechny otázky. Když ovšem máš dojem, že tomu, kdo s tebou nesouhlasí, nemusíš odpovídat, potom nevím, jak to tady je s těmi charakteristikami. Já osobně svým odpůrcům ráda odpovím. :-)

   Vymazat
  11. Chris, co se, sakra, děje? Můžeš mi, prosím, osobě ducha mdlého, intelektuální krávě bez špetky sebevědomí vysvětlit polopaticky, co se děje? :O Děkuji. Možná mi to vysvětlí Vlada ... třeba, možná :D

   Vymazat
  12. Ivčo,
   aha, ty máš trochu jinou úroveň. Obávám se, že tvé vysoké úrovně si zdejší komentátoři nestihli všimnout.

   Já tady taky nechávám komentáře, mažu jenom vulgarity a výjimečně jsem odsud musela někoho vypakovat, když už to nešlo, ale to se stane jednou za několik let. Většinou si dotyčný myslel, že mu to tady patří, a podle toho se choval.

   Já nevím o žádné otázce, na kterou bych neodpověděla, fakt toho tady bylo hodně, odpovídala jsem na něco neustále.

   Ještě takhle: sem chodí úplně jiná skupina lidí než na BC. Naučila jsem se léty číst, co píšou, věnovat tomu pozornost, přemýšlet o tom. Nejsou to žádné urážející se pipky, na to si my tady nehrajeme. Ber, nebo nech být. Tvoje volba. Já už jsem si vybrala.

   Vymazat
  13. S dovolením ti sem okopíruju můj nezodpovězený dotaz: To dítě vyrůstá v naprosto legitimním svazku dvou osob, má právo na zajištění svých práv, stejně jako oba, kteří dítě vychovávají. Zatím je ta druhá žena pro dítě z právního hlediska naprosto cizí osoba. To ti přijde v pořádku?

   Vymazat
  14. Ivčo,
   co se to děje? Asi flame war.
   A mám pravidlo, že flame war se neúčastním:-)

   Hele, nech už to být. Rozhořely se emoce, ale můžu Ti garantovat, že každé diskusní emoce jednou utichnou. A bude to zase v pohodě. Věř tomu.
   Víš kolik lidí mi tady už napsalo strašlivé věci? Skoro každý, kdo sem chodí. Skoro všichni se mnou už skončili, nebo já s nimi:-) A nikdy to tak není:-) To se prostě občas na blogu stává.

   Vymazat
  15. Pokud označení intelektuální kráva připadá Ivaně Hudry hudry, nepřiměřené k jejím skvělým intelektuálním a osobnostním kvalitám, navrhoval bych něco mírnějšího a to "osoba, která si okamžitě roztluče obličej do krve, když někdo hodí na stůl hrst zrní".

   Vymazat
  16. Proč mi podsouváš něco s nějakou úrovní? Vulgarity nemažeš. Kráva je vulgarita. Jakkoli je mi to osobně úplně buřt, prosím netvrď, že mažeš vulgarity :-).

   Já osobně uražená nejsem, uraženě ses projevila Ty, právě tímto blogem, ale připouštím, že to je věc názoru. A pipka ... no, tak tak mi nikdo neřekl ani v patnácti letech, ale jak myslíš :-). Mimochodem, já už se o sobě dozvěděla tolik věcí, že mě nějaký komentátor tvého blogu fakt nerozhodí. Jsi si ovšem jistá, že to máš stejně? Zatím se tu totiž hodně plácalo po zádech a hladiny jsem čeřila víceméně já. Jo, já zapomněla, já to mám jako náplň práce a tys to vnímala už kdysi. ... Oujéééé :D

   Vymazat
  17. tak, uz prihlasena... Chris, ale CO se deje ? polopaticky zenska ma dite s muzem, se kterym se postupem casu rozvede a on se ditete vzda, aby ho mohl novy partner zeny osvojit- stava se v hetero-svazcich, proc by nemohlo v pripade, ze je to homo-svazek ? ja za tim vidim jen treba usnadneni budouciho jednani s institucemi, kdyby bylo potreba ( nemoc biologickeho rodice atd)
   adopce homo-pary- stabilni par, stabilni rodinne prostredi, v DD deti pravne volne, ale s nejakym ALE.... nerikam, ze se zajemci z rad homo-paru o tyto deti pretrhnou, ale proc jim tu moznost nedat ?
   nahradni rodicovstvi je pro me hodne tenky led, ale tam uz to ted funguje tak, ze si to nekteri umi zaridit....a pokud se s nahradni matkou napr. dva muzi domluvi, ze jim, jak ty pises "pronajme delohu", je to jeji svobodne rozhodnuti.... ( pomineme problematiku tretiho sveta) totez, pokud dvema lesbam vypomuze nejaky kamarad- bez naroku a povinnosti.... pak bych postupovala viz vyse jako u osvojeni uz stavajicich deti....
   problematicke vnimam sdelovani informaci, ale to neni uplne vyjasneno ani u klasickeho darcovstvi spermatu, pokud se nepletu....

   nicmene, zopakuji dotaz- CO se deje tak hrozneho ? je jeste neco, o cem obycejni lide, co nejsou z pravnicke praxe nevi ? je tam nekde v pripravovanem zakone/ zakonech nejaka zrada ?

   Vymazat
  18. Ad dotaz: tak to je někde nahoře v diskusi, asi, tam už jsem se teď nevracela, přibývalo to hrozně rychle.

   To je otázka, jak definuješ práva dítěte nebo čí práva tam tedy konstruuješ. Já bych se musela kouknout do Úmluvy, ale tam je něco ohledně identity a práv rodičů. Tady je prostě zjevný fakt, že nějaká další žena rodičem toho dítěte není. To neokecáš, a mohou se na BC stavět na hlavu, prostě to nepřelomíš. Vykonstruovat právo dítěte na konstituci právního vztahu k nějaké cizí osobě nebo právo cizí osoby na konstituci právního vztahu k nějakému dítěti... to je nějak mimo, ne?
   Zase ta práva nemůžeme lámat jako klacky na táborák.

   Vymazat
  19. Vlado, víte, my slepice, co si roztlučou obličej do krve, pokud někdo hodí na stůl zrní, sice nemáme na nějakou intelektuální debatu od jedné do sedmičky. Na druhou stranu máme tu zkušenost, že takový Vladové a Vláďové mají trochu komplex z velikosti svého penisu, takže si nakonec i při své ponížené inteligenci řekneme: Chudák, zase mu žádná nedala, protože na to neviděla :-)

   Vymazat
  20. Vlado,
   já z vás nemůžu:-)
   Ale radši toho nechte, protože tady to tak zuří, že by nám mohly vybuchnout obrazovky. Na BC už se domákly, že je tady diskuse a asi mne zase někam nahlásí, protože dělat diskusi o diskusi, to je prostě fakt ale nehoráznost:-)

   Ale jo, aspoň si to zase jednou po delší době užijeme.

   OT, když vás tu vidím: nakukuju teď do knížky od Milana Petráka, Skrytá autorita - iracionalita a dav v člověku. A vzpomněla jsem si u toho na vás, že by to byla asi kniha přesně pro vás. Tak jestli jste ji nečetl, doporučuji, určitě byste si tam své našel.

   Vymazat
  21. Jeden hodně čerstvý komentář z BC

   Mio, Kibuso, děkuji. Já nemohla jinak. Christabel tady šířila právní dezinformace s odvoláním na svou právní odbornost. Naprosto nepochopila rozdíl mezi právem a nárokem, resp. pokud pochopila, špatně kvalifikovala právo homosexuálů požádat o adopci právě jako nárok (a když jsem to uvedla na pravou míru, obrátila to proti mě, že jsem pokrytecká, když mi jde "jen" o to, aby mohli požádat, pokud mají následně malou šanci dítě opravdu získat. To, že pokud by měli garanci, že dítě získají, už by právě byl ten nárok, jí asi nějak uniklo. Tu garanci nemají ani heterosexuálové, když už jsme u toho.). Nebyla schopná tady dát dohromady vnitřně bezrozporný právní argument, pletla páté přes deváté, dávala naroveň faktický právní stav a své dojmy, strachy a obavy. Tvrdila, že jsou si homosexuálové právně rovni s ostatními, ale že je správné, pokud nemohou adoptovat, a že chtějí víc práv, než mají ostatní ... Ne, to jsem nemohla nechat být, ačkoli se jinak v diskusích neexponuju. Myslím ale, že mám na nějakou dobu dost.

   zrdoj zde https://panirtenka.blogspot.cz/2016/07/homosexualove-pedofilove-opilci.html?showComment=1469293966877#c8434838252048555926

   Vymazat
  22. Ivčo,
   nech toho, protože jestli se budu muset rozhodnout, jestli ty nebo Vlada, tak Vlada má naprosto jisté, že vyhraje.
   To tak je.

   Vymazat
  23. Christabel, nechte Kudry tady. Dlouho jsem se tady u diskuse tak nebavila. Naposledy snad, když jsem pěnila já sama skrzevá obývákové porody :-)
   Ela

   Vymazat
  24. Zuzo,
   technická: musíš to dát do samostatného vlákna, tady už to nemůže být. Ne že bych se nechtěla věcné diskusi věnovat, ale musí to být v samostatném vláknu.

   Vymazat
  25. Chris, odpověď na moji otázku současně poskytne zřejmě odpověď i na moji otázku.

   Vybuchnout obrazovku si rozhodně nenechám :-). Takže bez obav. Možná si ho Vlada teď přeměří a ještě mě ohromí tím číslem :-)

   Vymazat
  26. Elo,
   já si říkám, že každá z nás tady dostala příležitost osvědčit, zda je intelektuální kráva, nebo není. Většinou od Vlady nebo některého z jiných komentátorů.
   Ivča ji má právě teď:-)

   Obývákové porody, jéje, teď jsem se úplně zasnila, kdeže loňské sněhy jsou...!:-)

   Vymazat
  27. Elo, já jsem tady a jsem ráda, že jsem Vám zpříjemnila večer. Ostatně, já ráda pomůžu těm, co jejich jediným životem a potěšením jsou internetové diskuse. Mimochodem, musí to být docela smutné hledat potěchu u nějaké neznámé Kudry, co?

   Vymazat
  28. Ivča děkuje za tu příležitost. Jen dumá, že před chvílí byla paní Kudry, už je zase Ivča, trochu se v tom ztrácí :-)

   Vymazat
  29. Christabel, jinak díky za radu, jestli toho mám nechat nebo nemám nechat. Já jsem osoba svéprávná, občanským průkazem disponuji, dospělá jsem už poměrně dlouho a tak bych ponechala na své úvaze, co počnu. Mimochodem ... ono tu jde o to, kdo vyhraje? Hmmm, díky za upozornění.

   I.

   Vymazat
  30. Ad vulgarity: Vlada tu krávu nemyslí jak vulgaritu. To by bylo opravdu velké nedorozumění.
   V této diskusi by stejně nešlo mazat, protože by se ztratila návaznost a to já nemám ráda.

   TECHNICKÁ:
   Vzhledem k tomu, že po 200 komentech to začne haprovat, šetřete a všechny urážky a nadávky se snažte narvat do jednoho komentáře, ať jimi neplýtváte pro další komentátory, kteří taky chtějí někoho urážet a nadávat!!!

   Vymazat
  31. Ivčo,
   teď můžeš vyhrát jenom ty. Nebo prohrát. Ostatní už si tím prošli a společně jsme si tu vyhráli:-)

   Vymazat
  32. Je mi úplně jedno, jak to Vlada myslí nebo nemyslí :-). Já si to tedy pojmu jako poctu. Jen tak nějak teď netuším, jestli jsem kráva nebo slepice. Ale to já si nějak vyrovnám.

   Jinak je teda fajn, že víš, jak to Vlada myslí, přičemž Vlada ví, jak to myslím já, takže máme všichni jasno. To je super

   Vymazat
  33. Chris, mi jste všichni úplně jedno. Já se zapojila do diskuse o homosexuálech, adopcích a poslankyni Nytrové. Jestli tu diskusi dotáhnu do konce nebo ne, ... to je mi fakt buřt. Vyhrát - prohrát. To teda jsi mě fakt dost pobavila. Tohle je internetová diskuse a je mi úplně jedno, co si Ty a další diskutující myslí. Diskutovala jsem slušně poměrně dlouho. Teď to začíná být hra. Tu umím taky. Až mě blokneš, tak mě blokneš. Co myslíš, že udělám? :D :D :D

   Vymazat
  34. Mimochodem jsi Zuzku požádala o samostatné vlákno ... tak ho máš

   Vymazat
  35. Ivčo,
   jenomže tady nejde o to, vyhrát tu diskusi. Pořád ti to nedošlo.

   Já nikoho neblokuji a ani to neumím a ani se to nebudu učit. My si tady oponenty zlikvidujem i bez blokování:-)

   ***
   Teda, ale škoda, že tu není Graver. To by bylo ještě lepší?:-)

   Vymazat
  36. Označení "intelektuální kráva" není opravdu myšleno jako urážka. Je to jen snadno pochopitelné a stereotypní označení okruhu osob o které by si sedlák neotřel ani vidle.

   Vymazat
  37. Díky za lekci demokracie. Oponenty si zlikvidujeme i bez blokování .... :-) Já teda četla kdeco, ale toto :D :D :D ... tvl, tak to je psycho. :D :D :D

   Vymazat
  38. Vlado, prosím, abyste ve svých souvětích používal interpunkci (to jsou čárky), já se totiž v příliš dlouhých větách ztrácím a nutně potřebuji jejich rozdělení. Děkuji

   Vymazat
  39. Mírná intelektuální nedostatečnost se obvykle projevuje požadavky na interpunkci.

   Vymazat
  40. To byl samozřejmě vtip! My tady máme oponenty rádi, a když máme náladu, do krve se s nimi hádáme. V příští diskusi se pak z oponentů stanou spojenci a ze spojenců oponenti.

   Koukni sem:
   http://gravers.net/nad-dopisy-chlivaku/

   Vymazat
  41. Já to nepopírám. Ale abych se mohla alespoň trochu soustředit na obsah, potřebuji bezchybnou formu. Děkuji

   Vymazat
  42. Chris, my a oni ... kde já to jenom už slyšela?

   Vymazat
  43. Vyplejtváme všechny komentáře na nevážnou debatu, už jsem z toho nervózní. Kam pak budu psát hlubokomyslné odpovědi na existenciální otázky?
   A musím ještě odpovědět Zuze a přitom si chci dát Cinzano. Co mám dělat, to teda nevím, to je dilema.

   A mám dojem, že vyšší intelektuální nedostatečnost se projevuje požadavky na to, aby mne lidé v internetových diskusích neuráželi:-) Se mi zdá.

   Vymazat
  44. Je mi opravdu líto, že máš takové dilema :-). Ale ta debata je docela vážná. My ... oni .... oponenti, kdo jde s námi, kdo jde proti nám ... to je ale dost vážná věc. Nesnižuj to.

   Vymazat
  45. A kdybyses teda místo toho Cinzana vrhla na odpovědi, tak já bych si taky prosila :-). Děkuji

   Vymazat
  46. Pocit vnějšího ohrožení je projevem psychické nevyzrálosti.

   Vymazat
  47. Zajímavé, jak má hudry hudry pocit, že ostatní by měli dělat to co požaduje. A pokud tak nečiní činí ji to nešťastnou, což ji nutí k dalším výblevům.

   Vymazat
  48. Tohle je gramaticky správně, děkuji, že jste si vzal moji žádost k srdci. A co byste si přál?

   Vymazat
  49. My - skvělí zdejší komentátoři. Sice jsme se několikrát nepozabíjeli jenom díky naší reálné vzdálenosti, ale jinak se máme vlastně rádi.
   A vždyť ti píšu, že oponenti jsou ad hoc, někdy oponent, někdy spojenec.

   Já jdu asi na to Cinzano, nebo nevím.
   Teda ale tolik komentů, měla jsem to postovat až teďka, protože až sem přijdou lidé, co nečtou o víkendu, tak se tím ani neprokoušou. To jsem teda nedomyslela.

   Vymazat
  50. Vlado, Vlado, tohle "hudry hudry", to je tak ohrané, že bych od člověka Vašeho formátu čekala něco trochu nápaditějšího :-)

   Vymazat
  51. Hlavně, že se máte rádi. A máte to heterosexuální nebo homosexuální nebo je to jedno?

   Vymazat
  52. Já virtuální lásku nepáchám, takže nevím jak to s ní je :-)

   Vymazat
  53. Podobně jako s tou reálnou.

   Vymazat
  54. Chris dneska je to zábava. Hudry hudry bychom měli hýčkat a vodit na ni lidi jako do ZOO na exoty. Nicméně intelektuálně to opravdu nedosahuje kvality domácích porodů.
   Možná je to tím, že se hudry hudry dost nesnaží a zaujímá střídavě paternalistický a pak zase ublíženecký výraz, střídaný nasraností, že si z ní lidi dělají srandu. Kdo se v tom má vyznat. Kdyby si důsledně stála za svým, tak jsme se mohli dobře pobavit. Ale takhle je to spíš k pláči.

   Vymazat
  55. Vlado :-)
   A to ještě nevíte, že já jsem napsala opravdický dušezpytný článek. Jako neironický, ale vážný. To by byla teprv zábava. Jenže asi to nedám, abych to postovala, autocenzura... ještě by se zjistilo, že jsem dobře maskovaná psychorachejtle a pak zas trvalo roky, než bych to napravila.

   Ivčo,
   ještě se k tomu vrátím: teď, když jsem na BC objektem všeobecného opovržení, máš báječnou příležitost se tam vrátit. Společné negativní emoce mohou dát vzniknout něčemu dobrému, a to dojemnému usmíření.
   Rozhodně bych to zvážila!

   Vymazat
  56. Ivčo,
   ale všechna čest, žes vydržela tak dlouho. To zase musím uznat.

   Vymazat
  57. Vlado, je mi velice líto, že je Vám k pláči, to jsem rozhodně neměla v úmyslu :-).

   Chris, když už se kvůli mně řešilo cosi speciální na mazání komentářů? Počítám, že ani společné negativní emoce nedají vzniknout dojemnému usmíření. Počítám totiž, že Zdeněk dodnes nespí při vzpomínce, kdy jsem jej donutila smazat vše, co jsem na BC kdy napsala, protože je to moje a já to tam mít více nechci :-)

   Vymazat
  58. Chris, netřeba mi vzdávat hold ... trochu jsem se nudila mezi praním :-)

   Vymazat
  59. Jo, bylo to dobrý. Jen tak dál hudry hudry.

   Vymazat
  60. Vlado, to bylo na koho, ten Váš poslední komentář?

   Vymazat
  61. Celkové zhodnocení. Jinak mám pouze připomínku, že neodůvodněné praní přispívá ke znečištění světových oceánů fosforem.

   Vymazat
  62. Děkuji za upozornění, příště to půjdu pomlátit o šutry do potoka.

   Vymazat
  63. Tak já už to teda nedávám:-))

   Mnohem lépe prát špinavé prádlo na internetu! To zachová oceány čisté.

   Vymazat
  64. Pořeší to i ponožky mého dítěte po 14 dnech pod stanem?

   Vymazat
  65. Prostě bych se nechtěl dostat do situace, že když budu chtít diskutovat na internetu, budu muset pro svůj klid dát něco vyprat.

   Vymazat
  66. Takové ponožky můžeš přece použít třeba jako těžítko, s tím bych se vůbec neprala.

   Vymazat
  67. No ale ty spotřebiče mají dobrou vlastnost: naláduju pračku a myčku a mám pocit, že vlastně pracuju a můžu jít s klidným svědomím mlátit prázdnou slámu na internetu.

   Vymazat
  68. Tak víte, Vlado, to je tak. Na pračce svítí, že do konce programu je 18 minut. na nějakou smysluplnou aktivitu to nebude, tak co teď? Půjdeme si pokecat s Vladou, to je ono!!!!

   Vymazat
  69. Jako těžítko by asi posloužily, ale co moje čuchové buňky?

   Vymazat
  70. Ale tak to já bych věděla o smysluplné aktivitě, která trvá v průměru 18 minut.

   Vymazat
  71. Když vám to zvýší sebevědomí, proč ne.
   Chris, jestli ještěm máte mail, tak mi můžete poslat svůj zmiňovaný článek. Vrátím vám pár urážlivých komentářů.

   Vymazat
  72. Tak, a teď mám v tom jasno. Kudry není nezdrženlivá, logorhoická psychopatka. Ona jen celý večer pere jediné fusekle svého puberťáka. Vzhledem k tomu, že je patrně nosí od Vánoc, tak se budou točit v pračce do rána a Kudry má čas hudrovat u PC.
   Ela

   Vymazat
  73. Jestli máš na mysli zadělání knedlíků, tak to jo. Jinak mi většina smysluplných aktivit zabere víc času. Ale jako jo, to je přísně individuální

   Vymazat
  74. Elo, omyl, já je peru celý den. A ne, od vánoc je nenosí. Ty, co moje dítě nosilo od vánoc, jsem před prázdninami věnovala ústavu pro výzkum parazitů a chorob, prý tam je dost materiálu, pročež jsem pod ten stan zakoupila ponožky nové a teď doufám, že vydrží až do vánoc

   Vymazat
  75. Co se týká fuseklí, tak se pozná že jsou špinavé podle toho, že už nejdou opřít o stěnu a lámou se.

   Vymazat
  76. Tak, já se rozhodla přispět ke světovému zdraví tím, že poskytnu mraky biologického materiálu k jeho zkoumání a případnému vývoji protilátek a vakcín. Není to žádná hitparáda teda, ty vakcíny, ale v zemích třetího světa to třeba ocení.

   Vymazat
  77. Hlásím, že se mi nechce odpovídat na dlouhý komentář dole na konci diskuse. Chápu, že budu nařčena z toho, že utíkám z diskuse, tak se asi přemůžu, ale teda jsem po té dlouhé diskusi (několika diskusích) už líná se k tomu zase vracet. Tak přemýšlím, jestli to nenechat na někom jiném, až přijedou z víkendu.
   A to jsem si ještě nepřečetla ten poslední nález Ústavního soudu.

   Vymazat
  78. Kudry, moc prosím, dejte ještě k dobru nějakou noticku o měření a hledání penisů. To jsem Vám věřila (a ty knedlíky vlastně taky). Vše ostatní je jen uslintaná, vzteklá póza. Včetně toho, že se Vaši přátelé baví (ty tuny smajlíků nemíním kopírovat). Domnívám se totiž, že žádné přátelé nemáte. Resp. se úporně snažíte si je získávat, ale stejnou rychlostí je ztrácíte. Mohla bych psát, že je mi Vás líto - vypadalo by to hezky a ušlechtile, ale - bůhmiodpusť - není.
   Ela

   Vymazat
  79. Vlado, máte to v mailu. Ale varovala jsem vás:-)

   Vymazat
  80. Elo,
   mimochodem, vy jste ale pro homoadopce, ne?
   Teď nevím, jestli jste se k tomu tady někdy vyjadřovala.

   Vymazat
  81. Elo, děkuji za Váš názor :-). Zklamu Vás, pračka doprala a já mám na práci smysluplnější věcí, než Vám vylepšovat večer. Když už jste si tak dala práci s tou psychoanalýzou, tak si dám trochu práce i já. Je smutné, že takhle v neděli ve 22:12 potřebujete zvednout náladu právě ode mne. A Bůh mi jistě odpustí, když ten večer zpříjemním někomu úplně jinému, než jste Vy. A klidně přiznám, že mi Vás vážně není líto. Lidí, kteří si svoje ego pozvedávají pokudy o urážení jiných (víte, Vlada měl alespoň určitou úroveň, která se Vám rozhodně připsat nedá, tak nějak spíš kopírujete ty ostatní, ale nemáte na to, abyste dosáhla jeho úrovně), mi líto většinou není Když už to jinak nejde, zkuste Blesk nebo Aha, třeba Vás to uspokojí. Krásný večer :-)

   Vymazat
  82. Ivčo,
   ale já jsem ráda, když sem Ela napíše. I když se mnou často nesouhlasí. Tak nějak ten nesouhlas zvládá.
   To je právě to, co se všichni musíme učit.

   Vymazat
  83. Nepamatuji si, zda jsem se vyjadřovala.

   Pokud chcete jednoduchou odpověď, kdy smím říct ano/ne, tak ano. A to tak, že jednoznačně ano.

   Za tím je ale mnoho podmínek, které bych potřebovala uplatnit, aby to bylo dle mých představ vůči dítěti.

   Znám dost stabilních a skvělých homopárů, kteří by byli pro dítě milionkrát lepší volbou než ústav. Znám dost historek adoptivních rodičů o dětech, kterých ústavní deprivace dohání a dohánět bude celý život. Znám dárkyně vajíček (dárcům spermatů se předoperační vyšetření nedělá, ale ty jsem jistě potkala taky :-)). Znám manželský pár, který má dítě z náhradní matky (sperma manžela, vajíčko bylo biologické matky), znám manželský pár, kterému doslova prodala svoje nenarozené dítě žena sociálně slabá. A takdálatakpodobně. Z pozice své profese znám lidi opravdu zevnitř a v této otázce neumím být radikální. (ale názor na obývákové porody jsem nezměnila).

   A tu diskusi (kde Vás blokli) jsem nečetla, tak nevím, jestli Vám budu po, nebo proti srsti.

   Ela

   Vymazat
  84. Však ať píše, bráním jí nějak? A jen ať zvládá :-). Víš, tady jsme se dotkly tématu, které se Tebe z nějakého důvodu osobně dotýká, proto diskuse dospěla tam, kam dospěla. Není to poprvé, co spolu nesouhlasíme, ale poprvé se to takhle vyhrotilo. Důvodem nejsem já, důvodem je to, že Ty to nemáš zpracované. A předvedla jsi to především na BC :-). Jinak teda Ela je mi buřt, stejně jako tahle diskuse vůbec. Dneska jsem přebalovala dítě z jednoho tábora na druhý, měla jsem období, kdy jsem prostě sedla k diskusi. Nakonec jsem se i zasmála, byla to legrace. Když sem ve čtvrt na jedenáct vletěla Ela s psychoanalýzou ohledně mých osobních vztahů, tak už si to prostě zasloužilo komentář, jaký si to zasloužilo. Jinak nemám pocit, že bych se z toho hroutila. Je to jedna z internetových diskusí ... nic víc, nic míň. Ani na jednom z vás mi prostě osobně nezáleží. Toť vše

   Vymazat
  85. Elo,
   no určitě byste byla mým názorovým oponentem. Jenomže ono mi jde spíše o určitou obecnou rovinu, mám dojem, že právo jde někam, kde být nemá. Takže o tom neumím diskutovat na rovině konkrétních lidí - pan ten a ten, ale na rovině, co má být v právním řádu změněno, nebo nemá.

   V diskusi mne neblokli, jen mne tam nějaká uražená někam nahlásila. Oni spíš byli rádi, že tam píšu a něco se tam děje. Ale už tam nepíšu, poněvadž mne to nebaví a jsem raději tady.

   Vymazat
  86. A k té obecné rovině se teda Zuze nevyjádříš? Mě by to totiž fakt taky zajímalo ....

   Vymazat
  87. Ivčo,
   právěže se mne to vůbec osobně nedotýká. Je to pro mne čistě akademická diskuse o změně právního řádu. A ty uvažované změny jsou takové - není to jen tato - že se mi to nelíbí.

   Nezačínej prosímtě s "nezpracované", to je tak akorát k smíchu:
   http://panirtenka.blogspot.cz/2012/07/nezpracovane.html

   Poučení z toho plyne, držet se v obecné rovině. Tohle byl úlet, co jsi tu předvedla, ale tak snad se to vyjasnilo, kde nastala chyba.

   Vymazat
  88. Christabel,Vy to jistě víte.. Odkud Kudry bere peníze? Že to je nějaká sluníčková sociální pracovnice, ne? Taková ta,co sežrala všechnu moudrost světa, dostala moc a exhibuje, co ji cholesterol stačí. Ukojte moji zvědavost. Kudry se neptám, ta by vyrojila další půlkilometrový post, kde by nám sdělila, že dnes vůbec nemá čas se s diskusí zaobírat, protože pere fusky a expeduje dítě z domu.
   Ela

   Vymazat
  89. Zuzce dolů napíšu, ale vždyť se to za posledních pár dnů omlelo všechno třikrát dokola. Tak už mne to nebaví. To je asi pochopitelné.

   Vymazat
  90. Elo,
   přiznávám, nevím přesně.
   Ale jestli toho tady nenechám, tak zítra asi nestihnu svou práci já:-) Chtěla jsem si udělal strýčka na zítřek a nic.

   A teď mne napadá, že nevím přesně co dělají u většiny komentátorů. Asi sem dám anketu.

   Vymazat
  91. Chris, na jednu stranu jsi toužila po konkrétním případu, ted se má jednat o akademickou diskusi o změně právního řádu. Přitom pak na ten obecný dotaz na právní řád neodpovíš. Tak to máš těžký. ten blog jsem nečetla a teď už ho číst nebudu, snad zítra. Ale zatím si budu stát za tím, že tuhle problematiku osobně zpracovanou nemáš. Třeba názor změním, tak zatím nevykřikuj o tom, co je a není směšné.

   Elo, myslím, že vy mi účty neplatíte. Nebo Vám mám nějaký poslat?

   Vymazat
  92. Chris, možná jsme na to narazily.
   Já se pořád prezentuji jako absolutní praktik. Víc mě zajímá konkrétno, než abstraktno.
   Ale Vaše nazírání do budoucna chápu, pohled za horizont je potřeba. Já se ale radši hnípu v tom, na co si sáhnu a složité strategie nechávám povolanějším (chytřejším?).
   Ela

   Vymazat
  93. Konkrétní příklad jsem chtěla, protože některé nastíněné údajné problém nelze řešit obecně. Zastánci homoadopcí vypočítávají různé nesmyslné situace, které ale v praxi vypadají jinak. Pak se v diskusi řeší neexistující rodina s hypotetickým problémem.

   Nicméně já jsem proti uvažované změně zákona jako takové, a mám k tomu více důvodů.

   O nezpracovaném už nemluv a přečti si to, protože to je fakt hloupost, tohle říkat.

   Vymazat
  94. Třeba je, třeba není, čas to číst budu mít až zítra večer :-), pak Ti ráda napíšu.   Vymazat
  95. Chris, tak jsem to přečetla, bo program se rapidně změnil :-).

   Já vím, jak v diskusi pokračovat, ale nějak jsem si nevšimla, že bys mi zareagovala pod původním blogem. Takže v diskusi není jak pokračovat. Současně jsem si nevšimla, že by Zuza dostala odpovědi na své závěrečné otázky, které mě také vcelku zajímají. Je v zákoně nějaká zrada?

   Slovem "nezpracované" jsem myslela to, že ty skutečně nemáš nějak osobně vyrovnáno, že by dvě osoby stejného pohlaví mohly vychovávat děti a mohly k němu přijmout nějaká práva a povinnosti, které by jim dal zákon. Točíme se pořád dokola na téma "žena nemůže být otcem". Ale zde jaksi nikdo netvrdí, že žena může být otcem. Stejně tak žena není manžel. To, o čem já píšu, je fakt, že pokud ta druhá žena to dítě vychovává (dítě nemá uvedeného otce), je fér, aby k němu měla práva a povinnosti. Tak, jako voláme po tom, aby dítě mělo otce, protože je potřeba, aby byly placeny alimenty, aby .... proč nám tak vadí, že tuto povinnost přijímá jiná žena, přijme ji zcela svobodně, nikdo ji k tomu nebude nutit. V tom je jádro pudla. Je mi jedno, jak ji budeme nazývat, počítám, že "otec" ne, ale společenskou funkci druhého "rodiče" (a nebazíruj na tom slově) tam plnit krásně může.

   To, že je někdo lesba, rozhodně neznamená, že nebude mít touhu po dítěti. I lesbám tikají biologické hodiny. Co teď? Pořídí tedy dítěti otce, se kterým nikdy nebude žít, se kterým v podstatě nechce mít nic společného, nebo dítěti pořídí tetu a vznikne tak pohodová rodina? Děje se to, ale ta teta je tam pro dítě absolutně cizí člověk. A přestože žijí ve společné domácnosti, ona to dítě vyživuje, stará se o něj, tak pro návštěvu doktora bude potřebovat zmocnění, v případě úmrtí matky nastanou obavy o to, kde dítě bude, nemůže s dítětem na rodičovskou dovolenou. A neříkej, že si za tu situaci můžou samy! Ony si svoji sexuální orientaci nevybraly, o tom se snad nebudeme přít.

   Hájení "tradiční" rodiny. Co je to tradiční rodina? Kdo to rozhodl? Ty? Já? Společnost? Společnost se stále posouvá, kdyby se neposouvala, sedíme na stromech a halíme se do kůží. Už jsme dospěli k tomu, že homosexualita není problém, že homosexuálové mohou uzavírat svazky, takže to vypadá, že jsme se s tímto pojetím "rodiny" už tak nějak smířili. Ale asi ne všichni, když Tě čtu.

   Na jednu stranu voláš po omezení práva na adopce pro homosexuály, protože co by kdyby, ale na druhou stranu Ti vadí ono co by kdyby v případě problémů v homosexuálním svazku, kde je dítě. V první řadě se musíš srovnat s tím, že jsou situace, kdy dítěti není otec uveden. Neznamená to, že ho nemá, ale prostě není nikde uveden. Poté se zkus smířit s tím, že roli druhého "rodiče" může plnit teta a potom mi řekni, jestli Ti skutečně přijde správné to, co jsem Ti psala pod původním blogem.

   Takže v mém případě ono "nezpracované" rozhodně neznamenalo argumentační nouzi, ale prostě názor, který jsem zcela v souladu s právem svobodného projevu vyjádřila. S právem na informace rozhodně ovšem nesouvisí dotaz, kde já beru peníze, který zde vyslovila Ela. A zaráží mě, že zrovna Ty, jako právnička, jsi ochotná o dané věci vůbec nějak psát, neboť v tomto případě se jedná o soukromou informaci, kterou pustím buď já nebo ne. Dovětek o sluníčku a cholesterolu (který mám, mimochodem, v normě) už jen nasadil třešničku na dort celému příspěvku, protože tam já vnímám argumentační nouzi.

   Vymazat
  96. 1/
   Kudry, je mi jasné, že jsem Vám proti srsti, Vy mně také, proto jsem si včera pobaveně rýpala.

   Nepochopila jste základní věc - já nemohu být v argumentační nouzi vzhledem k Vašim "příspěvkům", neboť já jsem s Vám žádnou diskusi nevedla.
   Reagovala jsem na Vaše asynchronní, osobní, mému vnímání často odporné výkřiky - velikost a poměřování penisů, hlášení, že nemáte čas, protože perete smradlavé ponožky(ale pořád současně píšete voloviny), opakované vynucování odpovědi na složitou otázku, kterou si třeba Chris nestihla rozmyslet a napsat..

   Zejména mi nejvíce vadí Vaše soběstředná nedisciplinovanost - po opakovaném upozornění, že systém zde snese 200 komentářů a pak se blokuje, stejně plácáte posty na jednořádkové pokřiky.

   Takže - já s Vámi diskutovat nebudu, i když dnešní post vypadá částečně logicky, ale nechávám si svobodnou vůli se s někým nebavit.
   Ela

   2/
   A abych také šetřila počet příspěvků - Chris, píšete v postu, že úkolem státu je hledat právně volnému dítěti rodinu, co nejvíce podobnou původní. První, co mě napadlo, že stát je povinen hledat rodinu sociálně nezdatných agresivních alkoholiků, ze které ono dítě bylo odebráno :-).
   Ela

   Vymazat
  97. Elo,
   ad 1) přiznávám, že jsem pak na šetření počtem příspěvků sama rezignovala, když jsem viděla, kam se to sesulo. Chci napsat ještě jeden článek k tématu, tak snad bude prostor pod ním.
   Vyžadování rychlých odpovědí na složité otázky, u nichž by každá odpověď zasloužila dlouhou úvahu, je opravdu diskomfortní, vzhledem k tomu, že obratem hrozí nařčení, že neodpovídám.

   ad 2) Ano, máte pravdu, stejná věc mne taky napadla, že se ta nová rodina nemá podobat té původní, tedy v tom, v čem byla původní rodina dysfunkční. Jenomže tady jde o to, stanovit si funkce rodiny, které vyžadujeme, podle mne. To znamená, zda chceme úplně rezignovat na požadavek, že dětem, za něž má stát odpovědnost, bude hledat náhradní matku a náhradního otce?
   Protože teorie je pěkná, ale pak když si člověk položí otázku, jakou rodinu by pokládal za nejlepší on sám, co by si tedy vybral, kdyby měl na výběr... myslím, že pak se ten rozsah možností zužuje. A stejnou otázku si musí pokládat zainteresovaní lidé, sociální pracovníci, soudci a podobně.

   Píšu narychlo, abych napsala, že v následujících dnech tu budu jen omezeně a jistě nebudu reagovat tak rychle. Ale tématu se nezříkám, rozhodně to není tak, že bych se mu nechtěla věnovat, k diskusi se budu vracet.

   Vymazat
  98. Elo, omyl, jste mi úplně jedno :-). A nevím, proč si tak protiřečíte. Nejdřív tu vyplivnete sáhodlouhý komentář na moji adresu, abyste následně deklarovala, že se se mnou vlastně nebavíte. No, pobavila jste :-).

   I.

   PS: Jednořádkových postů padlo víc, ale tak nějak bychom mohly polemizovat o tom, kdo komu vadí. Spokojená? Tenhle komentář má více, než jeden řádek.

   Vymazat
  99. Elo, omyl, jste mi úplně jedno :-). A nevím, proč si tak protiřečíte. Nejdřív tu vyplivnete sáhodlouhý komentář na moji adresu, abyste následně deklarovala, že se se mnou vlastně nebavíte. No, pobavila jste :-).

   I.

   PS: Jednořádkových postů padlo víc, ale tak nějak bychom mohly polemizovat o tom, kdo komu vadí. Spokojená? Tenhle komentář má více, než jeden řádek.

   Vymazat
  100. Ivana zase pere a nemá co dělat. Možná by si měla sehnat nějaké přátele, aby nemusela ubíjet čas zoufalými příspšvky..

   Vymazat
  101. Ivana potřebuje zoufale dosáhnout 200 příspěvků a zablokovat diskusi, ve které nevyhrává. Proto nyní nově zasílá zoufalosti rovnou dvakrát.

   Ad Vlada - deklarovala, že se "její přátelé dobře baví" myšleno na náš úkor (jsem líná to zpětně hledat, kde to psala, někde na začátku), tak asi nějaké možná vlastní, nebo se domnívá, že vlastní.

   Docela mě mrzí, že vlastně ani nevím, co ji tak rozrajcovalo, původní diskusi tamonen nechci studovat a tady mi její inkoherentní výkřiky nedávají smysl.

   Chris ale slibuje další Verdun, tak uvidím, třeba se něco dozvím :-)
   Ela

   Vymazat
  102. Elo, je zdela zřejmé, že Ivana žádné přátele, kteří se baví nemá. Logicky to vyplývá z toho, že pere. Neznám nikoho, kdo by si k praní zval přátele. Já teda rozhodně nechci aby nějací mí přátelé viděli jak peru svoje spoďáry. A taky se říká prát své prádlo na veřejnosti, což zcela jistě také není nic lichotivého.
   Pokud to shrnu, když si Ivana zve k praní své přátele, tak je to ještě bizarnější spolek, než by jeden předpokládal.

   Vymazat
  103. Vlado, a co když Ivana vůbec neprala? Uvažovali jsme i tuto variantu? Špinavé ponožky si v její domácnosti představit umím, do dětí se nenavážím, ale můjtybože, co když smějící lidé jsou přátelé - přátelé jejího syna? A komu se vlastně smějí? A pokud připustíme jejich existenci, smějí se ještě vůbec?
   Těžké otázky, na to nemám hlavu, jak pravila kamarádka Pretty woman, než si vzpomněla na Popelku :-)
   Ela

   Vymazat
  104. Jo tááááááááák, vono šlo vo to, kdože vyhraje. To jste měli říct hned :D.

   Vymazat
  105. Jak je vidět, ne všichni komentátoři k sobě chovají vzájemné sympatie. Beru to tedy na vědomí.
   Třeba jednou napíšu něco, čím naštvu všechny, a nakonec si pěkně porozumíte, jak tomu nerozumím;-)

   Vymazat
 11. Pokud chceme zařadit podobný typ lidí do třídy hodnotových systémů, tak se obvykle pohybují v třídě 7 - věrozvěsti. Ti se obvykle rekrutují z třídy 6 - požírači kořínků. Rozdíl je v tom, že třída 6 se pohyuje v uzavřeném kruhu a nesnaží se o vnější sebeprosazování. Když včak této hodnotové třídě někdo zdivočí, tak se přesouvá to třídy 7 - věrozvěsti a pak káže svoji pravdu a snaží se ji prosazovat navenek. Věrozvěsti jsou často ochotni pro šíření své pravdy přinést vysoké oběti, a už vůbec jim nevadí, aby pro jejich víru přineslo nejvyšší oběť celé lidstvo. Problém je v tom, že okolo věrozvěstů se okamžitě začnou rojit osoby z hodnotového systému 5 - král krysa, kteří okamžitě pochopí, že věrozvěsti jsou skvělou záminkou pro vybírání příspěvků a pro prosazování vlastní moci. Když se pak skupina okolo věrozvěstů rozrůstá, rekrutuje okolí věrozvěstů (třída 5) k ochraně a šíření své ideologie osoby s hodnotovým systémem 3 - zákon silnějšího, které se pak starají o to, aby osoby s odlišným viděním světa zaujaly "správné stanovisko", případně o jejich likvidaci. Bližší popis v Dekomprese politiky - hodnotové systémy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To slyším poprvé.
   A co hodnotový systém 1, 2 a 4, to je jaký?
   A sedmičkou to končí, nebo je ještě něco nad tím?
   A každého lze přiřadit někam, nebo někdo může stát mimo?

   Vymazat
  2. Á, pardon, už jsem to našla, dám sem odkaz a jak budu mít chvilku, přečtu si to:
   http://konecnateorievseho.blogspot.cz/2012/05/dekomprese-politiky-hodnotove-systemy.html

   Vymazat
 12. tak, uz prihlasena... Chris, ale CO se deje ? polopaticky, zenska ma dite s muzem, se kterym se postupem casu rozvede a on se ditete vzda, aby ho mohl novy partner zeny osvojit- stava se v hetero-svazcich, proc by nemohlo v pripade, ze je to homo-svazek ? ja za tim vidim jen treba usnadneni budouciho jednani s institucemi, kdyby bylo potreba ( nemoc biologickeho rodice atd)
  adopce homo-pary- stabilni par, stabilni rodinne prostredi, v DD deti pravne volne, ale s nejakym ALE.... nerikam, ze se zajemci z rad homo-paru o tyto deti pretrhnou, ale proc jim tu moznost nedat ?
  nahradni rodicovstvi je pro me hodne tenky led, ale tam uz to ted funguje tak, ze si to nekteri umi zaridit....a pokud se s nahradni matkou napr. dva muzi domluvi, ze jim, jak ty pises "pronajme delohu", je to jeji svobodne rozhodnuti.... ( pomineme problematiku tretiho sveta) totez, pokud dvema lesbam vypomuze nejaky kamarad- bez naroku a povinnosti.... pak bych postupovala viz vyse jako u osvojeni uz stavajicich deti....
  problematicke vnimam sdelovani informaci, ale to neni uplne vyjasneno ani u klasickeho darcovstvi spermatu, pokud se nepletu....

  nicmene, zopakuji dotaz- CO se deje tak hrozneho ? je jeste neco, o cem obycejni lide, co nejsou z pravnicke praxe nevi ? je tam nekde v pripravovanem zakone/ zakonech nejaka zrada ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by mě taky zajímalo. Třeba to pochopím :-)

   Vymazat
  2. Zuzko,
   tak hned na začátku je nesmysl, vzdání se dítěte není možné. Občas se mne na to někdo v kanceláři ptá, ale nejde to. Maximálně je možné, že asi někdo jiný dítě osvojí namísto rodiče, který o něj nestojí. Pak by se provedla změna v rodném listě.
   Ale i po rozvodu zůstává otec otcem.

   Adopce je proces, kdy se chybějící rodič nahrazuje novým rodičem, který sice není biologický, ale stává se rodičem sociálním a právním. Druhá žena se otcem nestane, to není možné. A matku už dítě má. A druhý muž se nestane matkou.

   O děti z DD je zájemců dost, tedy o některé. A pokud by se homopárům dávaly jen děti, které jsou nemocné nebo mají jiný handicap a nikdo jiný o ně nestojí, spustí se povyk ohledně diskriminace. Takže jim stejně budou muset dávat i děti, které by se daly umístit do hetero-rodin. O to by se madam Šabatová už postarala.
   A hledá se vhodná rodina pro dítě, ne vhodné dítě pro žadatele.

   Náhradní rodičovství - ohledně svobodného rozhodnutí se mýlíš, často je to rozhodnutí z důvodů ekonomických. Prostě chudá žena podstoupí ta rizika. Rozhodně jsem proti, je to vrcholně neetické.
   Argumenty také např. zde:
   http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=7403

   Dvěma lesbám vypomůže nějaký kamarád? Ten kamarád se tou "výpomocí" stává otcem dítěte, to není jen výpomoc, narodí se z toho nový člověk. Ty lesby pak ovšem lžou, že jejich dítě nemá otce a snaží se vsugerovat společnosti, že otcem je ta druhá žena z páru. Což je evidentní nesmysl.

   Věřím, že my, co máme syny, je povedeme alespoň k základní zodpovědnosti za svoje chování a za děti, které zplodí. Podporovat situaci, kdy se otec degraduje na dárce spermatu pro kámošku, by právo nemělo.

   Hrozné je na tom to, že to redukuje lidi na nějaký biologický materiál, degraduje to rodičovské úlohy, absolutně to ignoruje potřeby a zájmy takto narozeného dítěte. Dítě se stává předmětem obchodu a kšeftů, namísto toho, aby se narodilo z lásky mezi rodiči.
   Je to celkem smutné o tom jenom přemýšlet, alespoň pro mne.

   V připravované legislativě jde zatím tuším jen o přisvojení, nicméně toto postupuje tzv. salámovou metodou, kdy se postupně schvalují další kroky, až to vede k opravdu neetickým praktikám. Je to kluzký svah. V tom, že je to salámová metoda, panuje všeobecná shoda.

   Vymazat
  3. Tu salámovou metodu, resp. zaměrný design zákona, který umožní útok prostřednictvím ÚS, přiznal i Hromada:
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Gay-aktivista-Hromada-lici-jak-se-chystal-zakon-o-registrovanem-partnerstvi-Dali-jsme-tam-ulitbu-odpurcum-a-cekali-az-ji-Ustavni-soud-zrusi-priznava-natvrdo-444332
   Vzhledem k tomu, že registrovaných partnerství se uzavírá pouhých cca 200 ročně, tak je jde úplně v klidu zrušit. Sami homosexuálové o to zjevně nemají zrovna velký zájem. Je to spíše téma našich social justice warriors. A přesně totéž platí pro adopce a osvojování.
   Jedna stránka věci je jestli se těm dětem něco zvláštního děje při adopci homosexuály. Problém s výzkumy je, že se jim nedá věřit objektivita, neboť je to silně zideologizovaná záležitost a ten kdo by přišel s "nežádoucími" výsledky by ohrozil svou kariéru (pokud by mu to vůbec někde otiskli).
   Pak je tu stránka hodnotová resp. etická. To, co chceme, v co věříme. Pro mě je definice pojmů rodina, manželství, apod. jednoznačná.
   Návrhy Marksové a Dienstbiera jsou anti-rodinná politika. Pokud má být významnou složkou nemedicínsky používané IVF, tak to není politika rodinná, ale státní plemenářská politika.

   Takhle nějak totiž zacházíme se skotem...

   Vymazat
  4. Proti adopcím homopárů v zásadě nic nemám. S množstvím podmínek, které možná nejsou v reálu splnitelné. Teď jsem si ale uvědomila, že možná více myslím na gaye, než na lesby. Lesby si to bezproblémově zařídí a o cizí děti nemají zájem, dle mého.

   Ale s nekontrolovaným množením problém mám. Nedefinovala jsem to primárně jako problém degradace rodinných hodnot, ale koukám na to z pohledu dítěte. Tomu při optimálně provedeném adopčním řízení zaměňujeme ústav za rodinné prostředí se vším, co to v reálu znamená. A to je pro mne podstatné hledisko. Že se jedná o stabilní mužský homopár..to mi opravdu nevadí.

   A ještě jednu větu k jinému mému postu - abych neplácala množství příspěvků..
   Tvorba zákonů, náhled do dob budoucích, strategie.. je věc velimi důležitá. Dle mého praktického pohledu ale kdo chce, ten si to zařídí i nyní. Znám mužský homopár, který vychoval kluka - ten kluk vystudoval VŠ v USA a žije v USA, není gay, má rodinu a úspěšně podniká. S jedním otcem se intenzivně stýká (druhý zemřel před pár lety na rakovinu). Tento otec je původně z dětského domova, žil plnohodnotný a krásný život plný lásky v homopáru, kluka dostával od ředitelky děcáku, která ho znala od dětství "na návštěvy domů". Je to totálně nelegální, ale zde hezký happyend. Jen doufám, že nejsou případy opačné.
   Ela

   Vymazat
  5. Nekontrolované množení? Mluvíme stále o lidech?

   Vymazat
  6. Tyto diskuze podle mě vyplývají z neujasněných základních východisek.

   Zásadní otázkou, kterou je si třeba položit, je zda stát má chránit stav, aby se děti rodili lidem, které je chtějí mít a vychovávát.

   Pokud si na tuto otázku odpovíme kladně(a pořád). Musíme mít tuto odpověď na mysli vždy, když se stavíme k kazuistikám (otázkám) vyplývajícím z toho, že okolnosti jsou takové nebo lidé plodí děti, mimo tento stav. A to otázky typu: Má být klíčovým hlediskem v těchto případech "právo na dítě vulgo právo na otěhotnění" nebo je to zájem dítěte. Je zájmem dítěte, aby se v jeho životě rozpůlilo rodičovství na část biologickou a část výchovnou.

   Já si vždy s bezradným údívem nad těmito otázkami povzdechnu, zda by stát, vzhledem k těmto nejasným situacím, měl vůbec tyto upravovat, neboť je to tak problematické, že spíš stát někoho poškodí, než aby situaci zlepšil.

   Vymazat
  7. Rýže 58
   Podobně se už vícekrát vyjadřovala právnička Daniela Kovářová, která se věnuje rodinnému právu - že právem prostě nejde rodinný život beze zbytku upravovat. Taky bych dala přednost tomu, moc se do rodin právem nemíchat, řešit věci spíš citem ad hoc. Ale to je v současné době sci-fi.
   Jak jsem napsala jinde, současné tlačení na pilu ohledně umožnění homoadopcí té komunitě možná spíš škodí. I když nevím, neumím to posoudit.

   Ohledně zájmu dítěte - tím se lidé často ohání, jenomže v diskusích (a to mi vadí dost) zaměňují často zájem dítěte už narozeného, které se ocitlo v nějaké tíživé situaci, a zájem dítěte, které by se ani nenarodilo, kdyby si je někdo neobjednal na nějaké klinice poskytující oplodňovací a surogátní služby.
   Taky proto byla ta kritizovaná diskuse k ničemu, protože zájmem dítěte se tam prostě mává pořád, toto se ale vůbec nerozlišuje, takže je pak hodně těžké na to v krátkosti reagovat.

   Podle mne je nejlepší, když se všechny tři složky otcovství potkají v jedné osobě, což chápu, že se ne vždy podaří.

   Vymazat
  8. Jeníček
   Tak ten rozhovor s panem Hromadou mne překvapuje, vážně jsem si myslela, že on byl proti adopcím...

   Taky nevím, zda se dětem v homorodinách něco zvláštního děje nebo ne, řekla bych, že to je individuální. Dovedu si představit, že v konkrétním případě může být pro dítě takové prostředí přijatelné a lepší, než nějaké jiné v úvahu přicházející řešení. Ovšem to rozhodně není důvod pro plošnou zákonnou úpravu.

   Další věc je, že přisvojování dítěte z nějakého předchozího rozpadlého hetero-vztahu nebude zrovna časté, protože to dítě má druhého rodiče. Přisvojování je institut, který slouží především k legalizaci dětí někde na objednávku vyrobených - podle mne.
   Vida, na takové úvahy tam v diskusi na BC vůbec nebyl čas, to bylo takové přeřvávání.

   Vymazat
  9. Ad nemedicínsky používané IVF - z toho mne zvlášť mrazí, to určitě není dobrá cesta. Zkumavky, pipety, roztoky, diskrétní úsměvy, vyberte si z katalogu dárců... mám u toho dost děsivé asociace.

   Vymazat
  10. Elo,
   já to s těmi adopcemi vidím složitější. V DD je dítě, za které má odpovědnost stát. Stát by mu měl najít rodinu co nejpodobnější jeho rodině přirozené, podle mne. Ona je to celkem odpovědnost, o těchto otázkách rozhodovat, adopcí dítěte to nové rodiny konstituujete úplně nové vztahy. A rozhodnout, že z těch vztahů bude například vyškrtnuta matka, to je velice vážné rozhodnutí.

   Dále se v těch diskusích poukazuje na fakt, že bohužel homosexuálové nemají zrovna stabilní vztahy, tedy v průměru jsou o dost nestabilnější než heterovztahy, ale to nevím, možná to není pravda. To je to samé jako s tou promiskuitou, mi to přijde jako záležitost vnitřního nastavení člověka, ne sexuální orientace. Proč by se s určitou orientací měla pojit vyšší promiskuita nebo vyšší nestabilita vztahů, to mi není jasné, ale je možné, že to tak je.

   Pokud jde o právo, já docela těžce nesu křivení pojmů. Prostě pojem "manželství" předchází právu, my nepotřebujeme právo na jeho definování, jako nepotřebujeme právní definici nosu nebo očí nebo srdce. Jenomže teď už se to v řadě zemí redefinuje - manželství je najednou podle zákona něco jiného, než čím je skutečně.
   To samé se děje s rodičovstvím. Rodiče jsou otec a matka, přece. Přijde mi dost smutné, že to musíme v naší technizované civilizaci někomu vysvětlovat. To nevylučuje, že dítě může vychovat někdo jiný, ale rodiče jsou definováni svými rodičovskými a biologickými rolemi v životě dítěte.

   Vymazat
 13. To je přestřelka jak u Verdunu!

  OdpovědětVymazat
 14. Už nejméně 160 roků existuje český vtip: "Nejsem žádný udavač, ale nahlásit se to musí".
  Sám jsem byl udán pro svá slova mnohokrát. Kupodivu, za komunistů to nemělo žádné následky. Teprve až šli komunisti od válu. Dvakrát mne to už stálo práci. Jednou to mělo pro mne a pro mou rodinu obzvlášť vážné následky, vláčeli mne tiskem víc a déle než nějakého čtyřnásobného vraha. Ale příslušný udavač je spokojený a přesvědčený, že konal dobro.
  A že se dav vrhá na toho, kdo nevyje s nimi? To je standardní, s tím se prostě musí počítat, tak to bylo vždy. Průměrný IQ je 100 bodů a chování davu odpovídá IQ nejhloupějšího člena toho davu. Na Piláta také řvali "ukřižuj", protože panstvo jim nakukalo, že jim pak bude lépe. Tak je to stále a pořád. Přečetl jsem několik desítek tisíc stran antické a předantické literatury a zjistil jsem, že je to pořád stejné. Nic se nezměnilo. Panstvo lidu něco nakuká a lid řve. A pak se diví výsledku.
  M.

  OdpovědětVymazat
 15. Musím říci, že jsem si přečetla znovu všechny své příspěvky v inkriminované diskusi a zpětně vůbec nechápu, proč se tam kvůli mým příspěvkům strhl takový povyk. Nemohu tam najít žádné urážky, žádné osobní útoky z mé strany, buď jsem to přehlédla, ale spíš tam asi nic takového není. Opravdu si myslím, že v tomto mohu mít čisté svědomí. Jenom jsem prostě hájila jiné stanovisko než většina diskutujících, to je celé.
  Ovšem je velmi zajímavé, jak strašně dotčeně je na toto mé stanovisko reagováno. Samotnou mne to překvapuje.

  OdpovědětVymazat
 16. Hezký večer, ani já jsem nenašla v diskuzi nic, co by mělo v někom, kdo chce věcně reagovat, vyvolat takové emoci. Vychází mi z toho, že šlo o ty emoce a ne o diskuzi. Ne u všech diskutujících, ale ty emotivní příspěvky diskuzi dost poškodily a určitě to nebyly příspěvky Chris.

  Moci

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moci děkuju, cením si Tvé trpělivosti při čtení.
   A přeju krásnou dovolenou!

   Vymazat