pátek 12. srpna 2016

Burkiny v Cannes

Francouzům už z nastalé situace zjevně přeskakuje v hlavě, jinak si těžko vysvětlit nejnovější opatření v boji proti terorismu: na pláži v Cannes je zakázáno koupat se v tradičních muslimských plavkách, které se nazývají burkiny.

Nařízení je excelentním příkladem toho, jak se vzniklý problém - příliš vysoký podíl muslimského obyvatelstva v zemi, jeho segregace a radikalizace a z toho plynoucí terorismus - řeší naprosto nezpůsobilým prostředkem, a to jenom proto, aby měli odpovědní činitelé a možná i občané pocit, že "něco dělají".

Nařízení je velice trapné.

Když ponechám stranou lidskoprávní rozměr celé věci (jak může stát přikazovat člověku, v jakém oblečení se má koupat v moři?), nechápu, jakým způsobem tento typ plavek souvisí s hrozbou terorismu. Teroristické útoky většinou nepáchají ženy v plavkách. Je přece úplně jedno, v čem se muslimky na pláži koupají. Proč je nutno jejich oděv regulovat a určité oblečení jim zakazovat?

Komické je, že těmito plavkami se ženy podle radnice hlásí k teroristickým hnutím. To je mi novina! Copak starosta Cannes neví, že muslimská víra nemá s islámským terorismem vůbec nic společného? Jak mu mohla tato důležitá informace uniknout? Jak by se oblečením určitého typu plavek mohla žena hlásit k nějaké organizaci? Navíc zločinecké?

Nařízení ovšem vypovídá o naprosté zoufalosti představitelů státu a obcí, kteří už neví, jak by své občany ochránili. Skutečně účinná opatření totiž nefungují, resp. nejsou v zemi, svázané proklamovanými, ale už dávno vyprázdněnými hesly "volnost, rovnost, bratrství" a na odiv stavěnou "sekularizací" vůbec k dispozici. Již v loňském roce byl vyhlášen výjimečný stav, ale má snad někdo dojem, že toto pádné až drastické opatření funguje? Bezpochyby nikoliv. Naopak to vypadá, že čím více výjimečného stavu, tím více mrtvých Francouzů.

Tak budeme bojovat. Zakážeme muslimským ženám jejich tradiční plavky.
Gratuluji. Jediným efektem takového nařízení může být, že muslimky, které by se třeba koupat šly, tak nebudou moci učinit, neboť evropské plavky jim jistě připadají příliš odhalující až nestoudné, tudíž si je nemohou obléci. Pro tento postoj mám porozumění, protože sama bych si plavky, které pokládám za příliš vyzývavé, také neoblékla; necítila bych se v nich dobře a nechtěla bych se v nich ukazovat na veřejnosti.
A tak zůstanou muslimské ženy sedět doma. Budou mít více času k přemýšlení. Nakonec, k tomu, aby našly názorové spřízněnce, s nimiž si mohou o tomto diskriminačním, hloupém a urážlivém opatření popovídat, nemusí chodit na pláž. Stačí internet. Na internetu je všechno. Jen si klikněte, souvěrci z Islámského státu vám již poradí, jak dát starostovi najevo, co si o jeho nařízení myslíte.

Bůh buď Francii milostiv.


29 komentářů:

 1. Uvědomuješ si, čeho je to důsledek?

  OdpovědětVymazat
 2. Už tady kdysi byla diskuse o šátcích, takže není co dodávat.
  Příkazem koupat se v bikinách se nezíská ani přátelství, ani respekt těch, které jsou vychovány ke studu. A určitě je to ani nepřiměje houfně opouštět Francii, v což zřejmě autoři onoho zákona doufají.
  Když je ve Francii nechtějí, mají je vystěhovat, jako Beneš vystěhoval Němce. A důvody si ani nemusejí nijak vymýšlet, protože jsou zjevné.
  Ale středověká buserace s oblečním...
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   točí mne na tom to pokrytectví.
   Vystěhovat je nemohou, protože jsou demokratický stát. Ale jak může demokratický stát zakazovat nějaké oblečení (navíc takové, které nepohoršuje žádnou nahotou)? A jak může tzv. sekulární stát zakazovat oblečení jednomu náboženství a druhému ne? Křesťanské plavky jsou povolené a muslimské zakázané? Kde je ta proklamovaná rovnost?

   Vymazat
 3. Já sice netuším, jak vypadají "křesťanské plavky", ale každá představa, že standardizovaný oděv zvýší důstojnost jeho nositele, je scestná. Ať už se jedná o burkiny, taláry, kleriky, hábity etc. Středověk... :-? Avšak třeba školní uniformy v Británii mají svůj význam a vlastně uniformy obecně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď jsi druhou větou popřel to, co je řečeno v první, ne:-)
   Školní uniformy bych nezavrhovala, připadá mi to jako docela dobrý nápad. Ale tady by to asi neprošlo.

   Burkiny ale nejsou uniforma ani standardizovaný oděv. Jsou jenom navrženy tak, aby vyhovovaly nárokům na odívání žen určitého smýšlení nebo v určité kultuře. Můžou mít různé barvy a nejspíš i různé střihy. Ale principiálně se neliší od jiného oblečení tím, že v sobě spojují různé funkce: aby se v nich dalo koupat a aby ukazovaly tolik, co jejich nositelka ukázat chce.
   Svou důstojnost dotyčná spojuje také - mimo jiné - s tím, že se na její odhalené tělo nemohou všichni dívat, především cizí muži. Tomu lze rozumět. Proč jí to zakazovat? Navíc ve jménu boje proti terorismu?

   Vymazat
  2. Jaký smysl mají školní uniformy ?

   Vymazat
  3. Pefi,
   asi záleží na tom, kde žijete.
   Například v Indii mají smysl ze sociálních důvodů, protože tamější rodiče mají často problém financovat dětem základní potřeby, školní uniformou se zjednoduší minimálně potřeba oblékání. Navíc, pokud vím, takovou uniformu mohlo dítě dostat v rámci charitního projektu, při němž mu bylo financováno vzdělání (tak to bylo v projektu Adopce na dálku).

   Ale asi se ptáte na zdejší prostředí. Tady může mít smysl například v posílení identifikace žáků s určitou školou nebo ve stírání sociálních rozdílů mezi dětmi. Navíc to může zabraňovat nežádoucím výstřelkům, ať už ve smyslu příliš vyzývavého oblečení, nebo příliš sportovního, případně - což je třeba v dané souvislosti relevantní - příliš nábožensky akcentovaného.
   Škola by podle mne měla vyžadovat slušné oblékání žáků, což není teď vždy pravidlem. Uniformou je to dané, nemusí se řešit, co ještě ano a co už ne. Navíc v životě v mnoha povoláních narazíte na potřebu nosit určité oblečení nebo určité oblečení nenosit, na tom není nic zvláštního.

   Každopádně děti oblečené do školních uniforem se mi líbí, ale to je jen můj subjektivní dojem.

   Vymazat
  4. Stejně jako Teo netuším, jak vypadají ty "křesťanské plavky" a zajímalo by mne to. Mají sestry stejné jako Eva ? Bratři se nejspíš koupou v sexy adamkách ? :))
   zoom

   Vymazat
  5. To já taky netuším. Ať to vymyslí ten, kdo vymyslel, že burkiny jsou plavky muslimské.
   Např. podle mne jsou to prostě plavky, ve kterých se jde koupat ten, kdo se v nich koupat z nějakých důvodů chce. Může se v nich klidně koupat nemuslimská žena, když se jí tak zlíbí. A stát jí to nemá co zakazovat. Kde bere tu drzost nakazovat občanům, co si nemají oblékat? To se nedá zdůvodnit.
   Jiná věc je např. nějaký bazén, kde to může být zakázáno z hygienických důvodů, nebo soukromý prostor, kde si vlastník může nastavit pravidla, jaká uzná za vhodné. Ale veřejné pláže někde u moře nejsou ten případ.

   Vymazat
  6. Chris podmínky v Indii neznám, ale odhaduji, že uniforma bude z principu vždy výrobně dražší než nějaké levné oblečení.

   Posílení identifikace žáků se školou, to rozhodně ano. Ovšem v okamžiku, kdy je identifikace stanovena jako povinnost, tak v tom vidím spíš negativa, než pozitiva.
   Dítě v uniformě se stává anonymní osobou se všemi negativy, která s anonymitou v davu podobných souvisí.
   Čím více s dítě se stává součástí školy, tím méně je součástí své rodiny.

   Motivace k nošení uniformy je negativní (povinnost), nikoliv pozitivní (chci reprezentovat svou školu), což je málokdy přínosem.

   Smazávání sociálních rozdílů - pouze za předpokladu, že uniformu děti fasují a smí chodit jen v té fasované. Tedy žádné lepší uniformy z lepších látek od lepšího krejčího - a to obvykle zavedeno není, takže sociální rozdíly vidět obvykle jsou, jen musíte vědět po čem se máte dívat...

   Nežádoucí výstřelky - a od čeho je škola, než od toho, aby děti experimentovaly - se vším včetně oblečení - a tím se učily pro život ?

   Čím větší je škola "skleník", tím víc je jí poskytované vzdělání k ničemu.

   Vymazat
  7. Pefi,
   nevím jak to je v Indii aktuálně, ale pro některé děti je ta uniforma nejspíš jediným slušným oblečením, které mají. Tam je to složité, namísto do školy musí děti - často dívky - spíš pomáhat doma, je to tam prostě jiné. Někdy to doma dětem připomínám, že jsou děti, které by rády chodily do školy, ale nemohou. A tyto děti také nestojí ráno před skříní s tím, že neví, co si z oblečení vybrat na sebe. Je to jiný svět.
   Ale ty děti ve školních uniformách jsou tam prostě úžasné. Vymydlené, usměvavé, roztomilé, opravdu je to radost:-)

   Ad identifikace - klíč je možná ve výběru. Když si žák může vybrat, do jaké školy bude chodit, případně zda chce chodit do školy, kde se uniformy nosí, nebo do školy, kde to povinné není.

   Ty uniformy, pokud vím, bývají jednotné i co do materiálu. Ale to si nejsem jistá, jak to kde chodí, protože u nás to není aktuální.
   Jinak sociální rozdíly samozřejmě jsou i v jiných oblastech, to je jasné - mobily, vybavení atd.

   Pokud jde o výstřední oblečení, měla jsem na mysli spíš nevhodné kousky, které jsou si některé dívky a někdy i kluci schopni obléct do školy. Já sama s tím ale nemám osobní zkušenosti, nevím, jak to jednotliví učitelé řeší. Měl by to upravovat školní řád a měl by dávat pravomoc učiteli či řediteli dítě poslat domů, pokud přijde opravdu nevhodně (nedostatečně, vyzývavě, provokativně, neslušně) oblečené.

   Vymazat
  8. Pefi: naprosto souhlasím.
   V některých zemích mají školní uniformy tradici a jde o tradici dvojího odlišného typu:
   a) militaristické státy, kde je školní uniforma jen předstupněm uniformy vojenské (typicky Japonsko a Rusko)
   b) sociálně tradičně zvlášť stratifikované státy, kde je školní uniforma prostředkem pro vyjádření socialní nerovnosti, či prostředkem k vytváření vnitrotřídní solidarity (typicky Anglie a Francie).
   Do Čech, na Moravu, do Slezska, na Slovensko se to NEHODÍ. My jsme mírumilovní a svobodomyslní.
   Milan

   Vymazat
  9. Co se týče školního řádu, tak nadřazeným předpisem je podle mého Správní řád a z toho je jasné, že omezení ve Školním řádu musí sledovat nějaký konkrétní účel.

   A právě stanovení účelu je pro autory školních řádů docela oříšek, což se ukázalo v situaci, kdy muslimský šátek na hlavě vadil a šátek řádové sestry nevadil.

   V okamžiku, kdy školní řád přikazuje něco víc, než že oděv nesmí svým vzhledem nebo zápachem obtěžovat své okolí, tak hrozí excesivní samoúčelné restrikce a konflikty s dalšími principy (např. rovnost pohlaví).

   Například ustanovení "pokrývky hlavy je uvnitř budov zakázáno nosit", které si klade za cíl zabránit klukům mít na hlavě v hodině kšiltovku je "super" do okamžiku, než máte žáka, který je na chemoterapii. Systém výjimek je cesta do pekla, navíc málokterý školní řád je natolik osvícen, aby v něm byla zanesena možnist udělovat výjimky.

   A aby se z toho vykličkovalo, tak školní řád košatí, až se z něj stane nepoužitelná parodie snažící se o mikromanagement každého elementu ve škole.

   Vymazat
  10. Ehm, do diskusí o vztahu školského zákona, správního řádu a případně školního řádu se v tuto hodinu pouštět nebudu:-)
   Možná bude příležitost třeba v souvislosti s tím zmiňovaným sporem o muslimský šátek na zdravotní škole.

   Vymazat
 4. Jsem pro školní uniformy, poukud budou mít kamufláž typu "jehličí" nebo nebo kamufláž švýcarskou. Doplněny by musely být samozřejmě pěkným nožem, nejméně 18 cm. S obutím si nejsem zcela jist, ale kanady se zatím vždy osvědčily. Místo hodnostního označení by se na náramenících mohla uvádět průměrná známka z posledního vysvědčení. Jako pokrývku hlavy doporučuji lodičku a v zimě ušanku.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   to by mohla být uniforma střední školy dřevorubecké:-)

   Vymazat
  2. Maskáč je velmi praktický oděv. Pokaždé, když mám na sobě světlé kalhoty, které nejsem obvykle schopný udržet neposkvrněné ani půl dne, tak si říkám jaká je škoda, že jako společenský standard není akceptován maskovací vzor.

   Kanady mi k srdci nepřirostly, turistická obuv však ano. Do školy jsem vždy nosil nože zavírací, dýku jsme měl pouze na čudry :-)

   Vymazat
  3. Zavírací nůž nosím v kabelce taky.
   Maskáče ale nemám a kanady taky ne:-)

   Vymazat
  4. Správný muž má vždy nůž.
   ---
   Teď se Vás, paní Christabel, možná dotknu. Tak mi to promiňte.
   Vypozoroval jsem, že po školních uniformách volají zpravidla matky, kterým se líbí cizozemské reklamy s dětmi, v nichž jsou ty děti oblečeny ve školních uniformách. Je to pro ně líbivé a tak to prosazují. Jenomže zapomínají na to, že normální zdravý český kluk by na sebe takovou hrůzu nenavlékl ani na oslavu narozenin babičky! Pulovříky, světlé košile, kalhoty s puky....bléé.
   Ono se snadno řekne uniforma (rovnošat, stejnokroj), ale jaká bude, aby vyhověla všem? A co s těmi, co se odmítnou podřídit?
   Milan

   Vymazat
  5. Ještě bych k tomu dodal, že čím méně konfekční postavu člověk má tím hůř v uniformě vypadá. Výsledek si můžete prohlédnout například u ochranek v supermaketech - nejhůře placená pracovní pozice, kterou navlekli do obleko-uniforem, jejichž cena a provedení odpovídají velmi nízké hodinové mzdě, kterou tito lidé dostávají. A přesně to by byl osud školních uniforem na sociálně slabších dětech. Navíc děti rostou jako z vody, takže udržovat školní uniformy trochu k světu musí být celkem peklo.

   Vymazat
  6. Milane,
   myslím, že jsem ovlivněna právě návštěvou Indie, kde to je opravdu moc pěkné, když mají děti školní uniformy.
   A českým dětem by jistě také prospělo, kdyby se zavčas naučily slušně oblékat.

   Právě proto by měli mít lidé na výběr, pokud jde o školu. Některé by mohly mít uniformy zavedené a jiná ne.

   Pefi,
   že to různě vypadá na různých postavách, o tom jsem zatím nepřemýšlela.
   Ale údržba a nákup uniforem by mohla vyjít levněji než jiné školní oblečení. Stejně musí mít děti něco na sobě, tak možná by uniforma, která by byla vyráběna ve velkých objemech, a proto levněji, nemusela být drahá.

   Vymazat
  7. Pefi, až budete někdy v USA, podívejte se do nejtradicnejsiho řetězce oblečení Old Navy. Má velké oddělení školních uniforem ve všech možných velikostech a různých variantách strihů. Pro postavy s velkým zadkem, hubené vysoké, hubené malé, obézní celkové, nebo jen s velkým břichem, krátkýma í dlouhýma nohama .. Typy Husky, Slim.. oblékne se jakákoliv postava, vypadá úhledně. Pokud se k nám pořád boží hlavně německé dámské oděvy, které na slovanských postavách vypadají katastrofálně, tak to dopadá, jak píšete.
   Chris, uniformy ve výše jmenovaném řetězci určeném pro nižší příjmové skupiny nejsou levnější než zbytek. Poměr cena/výkon je pro našince ale neuvěřitelná. Naživo v obchodech na okrajích velkoměst ve správném státě je to podstatně levnější, i než v eshopu, což není úplně běžné.
   Ela

   Vymazat
 5. S clankem souhlasim, zakaz koupani v burkinach je absurdni!

  |Kazdopadne me totalne "rozhodilo sandal" pouziti adjektiva "tradicni" - ja sice netusim, v cem se tradicne koupaly muslimske zeny (derouse mi na mysl obrazky mokrych zen v klasickych burkach a podobnych habitech), nicmene burkiny to asi nebyly - to je totiz ciste novodoba zalezitost. Pokud muzu verit internetu, zrodily se v hlave jedne libanonske navrharky jmenem Aheda Zanetti v Australii v roce 2006 :)

  Ostatne, kdo by si nevzpomnel na viktorianske koupaci saty, skoro az roby? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TT,
   slovo "tradiční" jsem asi použila nesprávně.
   Ale nevím, jestli je to tak nový vynález? V něčem se muslimské ženy asi koupaly i před rokem 2006?

   A je to tak, i Evropané se koupali v lecčems, zrovna jsem slyšela v TV v jakési diskusi o tomto tématu zmínku o Rozmarném létu:-)

   Vymazat
 6. No, ja si prave myslim, ze muslimska zeny zadne specialni koupaci ubory nemely, jak jsem psal - ty fotky muslimek v mokrem nikabu proste nemuzu v teto souvislosti vytesnit z mysli. A proto jsem taky zminoval viktorianskou eru, kdy se zeny take koupaly v robach (byt specialne k tomu urcenych ;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Moc pěkné:-(
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/412713-sundej-to-policiste-na-plazich-v-nice-a-cannes-nuti-oblecene-muslimky-aby-se-svlekly.html

  OdpovědětVymazat
 8. Vrátila jsem se z dovolené a prohlížím si, co je zde nového.
  Téma zajímavé.. dovolím si dohlédnout od politiky a hodit to do praktična.

  U moře s cirkulací vody nechť si sedí třeba v kožichu.
  V uzavřených bazénech, neřku-li ve vířivce s horkou vodou mají být všichni v plavkách osprchovaní a umytí mýdlem. Z hygienických důvodů a bez výjimek, bez debaty.

  Běžně se vyhazovali z bazénů kluci v koupacích trenýrkách a teď v Čestlicích lezou do horké vírivky muslimky v suchých habitech. O jejich gynekologicko-urologickych nálezech existují v odbornych kruzích kvetnate historky.. Nemaji moznost sexualni abstinence po dobu lecby, neexistuje moznost lecby obou partneru, neni mozne koordinovat lecbu vsech manzelek a jejich pana.. O kontaminaci vody a přenos na ocni spojivky ostatnich a jinam se nechci rozepisovat.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elo,
   to máte pravdu, já jsem také někde v diskusi napsala, že rozlišuji veřejný bazén, kde je třeba nějaká regulace nutná z hygienických důvodů, případně soukromý prostor, kde si může vlastník nastavit pravidla jaká chce, od mořské pláže. Přikazovat, v jakých koupacích oděvech má kdo lézt do moře, je prostě nelegitimní.
   Nehledě na to, že snad pokutují i ženy, které v tom jenom leží na pláži; zjevně nejde o to, jestli se tom koupou, ale prostě o to, že to mají na sobě.

   O hygienických problémech se nepřu.
   Věřím, že třeba léčení zmiňovaných zdravotních problémů ve výrazně paternalistické a navíc v těchto otázkách nedostatečně vzdělané společnosti je náročné.

   Vymazat