úterý 9. srpna 2016

Globální olympijský večírek

Mám takový zvláštní pocit pokaždé, když slyším z rádia nebo televize zpravodajství z Ria.

Když vidím tu slávu, drahé stadiony, sofistikovaně umístěné kamery a předpisové sportovní vybavení. Jistý pocit nepatřičnosti. Jakoby globální sportovní večírek platili lidé z favel. Ti nejchudší, kteří nemají nic. Nemají přístup ke zdravotní péči, ke vzdělání, není zajištěna jejich bezpečnost, nemohou cestovat, žijí v odpadcích a špíně. Musí se starat, aby si zajistili základní životní potřeby.

A tito lidé, vlastně jejich vláda, nyní platí celosvětový, naprosto zbytečný mejdan, který chvílemi už ani nepředstírá fair hru. Jak jinak si vysvětlit, že tam nemohou startovat někteří atleti, kteří nebyli přistiženi při dopingu, zatímco jiní, již vícekrát za doping potrestaní, připuštěni jsou? Inu, nijak. Takové otázky si nepokládáme. Nemohli bychom si totiž vychutnat sportovní zápolení.

A tak místo toho, aby se za ohromné sumy vynaložené na olympijská sportoviště a související stavby postavily nemocnice nebo školy, aby se vyčistily ulice a lidem z chudinských čtvrtí se dostalo alespoň trochu důstojnějších podmínek, vymýšlí se soutěže v dalších a dalších zbytečných kategoriích roztodivných sportů.
Potom hry skončí, sportoviště zůstanou často opuštěná či nevyužitá, domy tvořící olympijskou vesnici budou nabízeny na prodej jako luxusní apartmány. Snad půjdou na odbyt, v areálu je prý sedm bazénů. A co se stane s kanálem pro divokou vodu? To je prý velmi drahá stavba, pro niž se jen obtížně hledá poolympijské využití. Česká republika ovšem lobbuje za zachování jízd na divoké vodě v programu olympijských her. Vozíme z nich totiž pravidelně medaile.

Říkám si někdy s podivem, že to těm sportovcům není ani trochu trapné?
Vy byste si mohli sednout přímo doprostřed mezi hladové lidi, cpát se lahůdkami a odvracet zrak od jejich chudoby? Asi ano, nejspíš bychom to všichni dokázali. Jsme totiž naučení to vytěsnit. Omlouvat. Zdůvodnit. Racionalizovat. Brazílii to pomůže, prý to snad nějaký ekonom spočítal. Ale do favel raději nepůjdeme. Ani do centra města raději nepůjdeme. Zůstaneme tady, kde nám Brazilci postavili takové krásné zázemí. Mejdan je v plném proudu, připojte se. Účty platí někdo jiný.


25 komentářů:

 1. Na tohle má instantní odpověď šéf F1 Bernie Ecclestone - "formule je apolitická", čímž chce zřejmě naznačit, že je celkem povznesenej nad "sociální maléry" v té či oné zemi. Docela hezky to dokresluje situace z jednoho závodního víkendu v roce 2010, před kterým byli na misi v Afganistánu zabití čtyři italští vojáci, a proto na uctění jejich památky startoval Fernando Alonso (závodící tehdy za italský tým) s černou páskou na ruce. No a když se ho pak Mark Webber před vyhlášením vítězů ptal, proč má tu pásku, tak Alonso řekl "nevím".
  Sportovci jsou tu prostě od toho, aby podávali výkony a ty věci, kterýma se zaobírá běžnej občan, by jim jen narušovaly koncentraci.
  J.Dakš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, podávání výkonů a koncentrace je v pořádku. Jen mi vadí, že si to nechávají platit od někoho jiného.

   Být "apolitický" podle mého názoru není totéž jako být sociálně necitlivý. Chyba je ale i na straně Mezinárodního olympijského výboru, který má za podobu her odpovědnost.

   Vymazat
  2. Ano, podávání výkonů a koncentrace je v pořádku. Jen mi vadí, že si to nechávají platit od někoho jiného.
   Tak nevím, ale na tomhle principu většina toho sportování funguje, ne? Zaplatí to daňoví poplatníci...
   J.Dakš

   Vymazat
  3. Ano, funguje na tom většina tzv. vrcholového sportu, který není komerčně dostatečně silný, aby se financoval víceméně sám jako např. hokej. Ale to neznamená, že to je dobře. Dokonce bych řekla, že to je špatně.

   Vymazat
 2. K tématu, na velmi podobnou notu:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-cerna-dira-s-peti-kruhy-dph-/p_zahranici.aspx?c=A160809_153903_p_zahranici_wag

  OdpovědětVymazat
 3. Nehodlám "olympyjádě" věnovat ani sekundu svého času - proto nejsem momentálně v kolektivu oblíben, neb mě hlášky typu "Chudák Sáblíková" naprosto vůbec nezajímají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna kauzu Sáblíková jsem sledovala, protože se z toho stal právní problém:
   http://jinepravo.blogspot.cz/2016/08/sablikova-nemela-u-arbitraze-sanci-na.html

   Jinak je opravdu chudák, to si říkám, když ji vidím, jak ji vláčí ti sportovní funkcionáři a lidé kolem ní... ale je to její život, ona za něj má odpovědnost a takhle si to vybrala.

   Vymazat
  2. Pünktlich.
   Milan

   Vymazat
 4. Na Rio terazky svítí reflektory, ale jde o model uspořádání vezdejšího světa od úsvitu dějin... nebo ne? Teo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No... to si musím rozmyslet.
   Ale ano, takové rozdíly vznikaly od chvíle, kdy se člověk naučil vlastnit majetek. Jenomže v tomhle rozměru to tak nějak víc bije do očí.
   A možná je rozdíl taky v tom, že z velkého bohatství může povstat něco dobrého, užitečného nebo krásného, zatímco tady je to spíš zbytečné, pouťové, bez přesahu, odsouzené k zapomenutí.

   http://panirtenka.blogspot.cz/2014/07/k-zivotu-na-zamku.html

   Vymazat
 5. K té sociální ne/spravedlnosti... když zvolíme jinou terminologii, pak se můžeme bavit o třídním boji, o antagonismu mezi vykořisťovately a vykořisťovanými. No... pak sem vlítne bolševická komentářová služba se svým argumentačním arzenálem a nezůstane zde na kameni kámen. Každý nerovnovážný stav vyvolává nutkání nastolit rovnováhu.
  i ta současná imigrační vlna je projevem nerovnováhy. A každá vlna má touhu něco smést. :-? T.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odpovědnost za to, aby k boji nedošlo a všichni se nemlátili hlava nehlava, má podle mne ta silnější strana. Ten bohatší, chytřejší, mocnější se o to má starat. To ale předpokládá, že nebude úplně vymatlaný.

   O nerovnovážných stavech mi radši nemluv. Já neříkám vlny, ale kyvadlo. Kyvadlo se vychýlilo ve prospěch jedné strany, ale asi se začalo vracet a až se přehnoupne zpět, nebude to hezké na pohled. Opět ale, někdo je za to odpovědný více a někdo méně.

   Vymazat
  2. @Teo: touhami vln jsem se nikdy příliš nezabýval, ale tohle vnímání situace mi přijde poněkud... romantické. Obávám se, že rovnováha, nastolená touto vlnou, nebude moc úhledná.
   Jinak poděkování za další sporthaterský článek do sbárky. Po téhle olymPyjádě jich bylo jaxi víc, ale to pohoršení nad plýtváním zdroji, zatímco chudáci ve favelách... mi rozjasnilo den. To jsou holt ty světské marnosti. Možná by s tím utrpením něco dokázala udělat církev. Jakákoliv.

   Vymazat
  3. Gravere,
   rovnováha je bohužel asi úhlednější než to, co představují vrcholy těchto vln.

   To pohoršení je vyvoláno tím,, co demonstrovali sami Brazilci, kteří z toho cirkusu, který si platí, podle všeho nejsou odvázaní. Na místě nejsem, ale myslím, že církev toho v Jižní Americe dělá pro chudé nejspíš dost. Současný papež je odtamtud a boj s chudobou patří mezi jeho hlavní agendy, připomíná toto téma opakovaně a vytrvale. A na západní luxus nazírá očima člověka z chudých čtvrtí Buenos Aires.

   Vymazat
 6. Brazilci z toho plošně odvázaní nejsou. Jenom ti, kterým dala olympiáda vydělat. Ale ty dětičky z favel zase měly víc příležitostí k drobné kriminalitě.
  Kdyby se olympiáda v Riu nekonala, děti z favel by se líp neměly.
  S vrcholy vln je ten problém, že jsou nepříjemné, ale rychle opadnou. Smradlavé bahno rovnováhy nám tu po nich zůstane hodně dlouho.
  Co dělá církev pro brazilské chudé nevím a netajím se s jistou skepsí.
  Pokud jde o olympiády a podobná podujatia, chtělo se mi říct, že sport spojuje ty, které víra rozdělila. Ale zrovna tyhle OH to moc nepotvrzují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   ale to není tak jisté, že kdyby se olympiáda nekonala, lidé by se neměli líp. Podle toho, co jsem slyšela, šla Brazílie v poslední době ekonomicky nahoru, dost se toho zlepšilo, ale teď tam jsou velké vnitřní spory a jde to zase do kopru.
   To tady ale nevyřešíme, spíš mi jde o to vnímání samotných účastníků, jestli jim to není ani trochu hloupé?

   Ad církev: řekla bych, že čím chudší země, tím je úloha křesťanských charit důležitější. No ale nevím, třeba v Indii to fungovalo.

   Sportovní duch touto olympiádou zrovna nevane, to je fakt, incidentů motivovaných politikou a ideologií, která tam oficiálně nemá co dělat, je tam dost.

   Vymazat
  2. Tak na to, jestli je jim to hloupé, asi umí odpovědět jen oni. Ostatně oni o té lokalizaci nerozhodli a nejsou tak pošetilí, aby odmítali účast jen z tohoto důvodu. Ještě že měli aspoň ziku.
   "čím chudší země, tím je úloha křesťanských charit důležitější" - do kamene tesat. Teď ještě aby to získalo nějakou hmatnější podstatu.
   Jo, sportovní duch. Ten egyptský judista byl na facku.

   Vymazat
  3. On v tom ten judista nebyl sám, bylo toho víc.

   Jsem si tak pro sebe říkala, jestli by to na facku bylo i v opačném případě, že by Izraelci nechtěli někomu podat ruku nebo jet s někým autobusem, a rozhodně by to na facku bylo. Jsem ráda, že se tak nechovají.

   Vymazat
  4. Pro mě bylo. Je mi jedno, jaká politika či náboženství na které straně stojí. Jde o to, že jim to brání v elementární slušnosti (o podávání ruky na tatami jsem měl diskusi jinde - berme to obecně).

   Vymazat
  5. No já jenom, že tady trochu hrozí zkreslení, podle toho, z které strany na to člověk kouká, tak je dobře podívat se na to i z té druhé.

   Mimochodem, když už jsme u toho, na tatami se nepodává ruka? To bylo nějaké vybočení ze zvyklostí, když chtěl jeden ze soupeřů podat druhému ruku?

   Vymazat
  6. Není to úplně obvyklé - formální a pravidly předepsaná je úklona. Tu ten Egypťan mimochodem taky jen lehce naznačil a ještě tuším až po upozornění sudího.
   Ale vybočení ze zvyklostí to není (jak mě kolegyně závodnice přesvědčila). Někdy si soupeři tou rukou potřesou, běžnější je takové to objetí.
   Žertoval jsem o tom, že to ze strany Izraelce mohla být provokace - on když se izraelita řítí k moslemínovi s napřaženou rukou, tak existuje víc interpretací, než jen chlapské sportovní gesto :-)

   Vymazat
  7. Děkuji za vysvětlení.
   Tady se naštěstí myslím neřítil:-), ale normálně natáhl ruku. To je naopak gesto mírumilovné, ukazuji tím protějšku, že nemám žádnou zbraň.

   Vymazat
  8. To je oblíbený blud. Ve skutečnosti to sloužilo k odpoutání pozornosti, abych mohl zbraň vytáhnout druhou rukou :-).

   Vymazat
 7. Svět se převrátil naruby.
  Ve starém Imperium Romanum se na place honili otroci a chudáci a multimilionáři na ně povykovali z ochozů. Dnes se na place honí multimilionáři a plebs na ně obdivně povykuje z ochozů.
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento stařičký mem, kolující již léta netem, je stejně vousatý, jako nepravdivý. Z otroků a chudáků, honících se na place s jistou úrovní úspěchu, se stávali svobodní a zámožní lidé. A z ochozů na ně zdaleka nepovykovali jen multimilionáři. Panem et circense...

   Vymazat