středa 31. srpna 2016

Justiční prázdniny

letos zase nebyly. A přitom bychom si je tak přáli!

Nastínil mi kdysi kolega, jak by to vypadalo - a prý to snad v některých zemích mají zavedené, ale já jsem o tom neslyšela a ani jsem po tom nepátrala.

Nuže, justiční prázdniny by mohly být někdy na přelomu července a srpna a mohly by trvat dva nebo tři týdny. Na tuto dobu by nebyla nařizována jednání, nedoručovaly by se rozsudky, neběžely by lhůty. Soudní budovy by utichly a justiční život by se téměř zastavil. Advokáti by mohli odjet na dovolenou bez obav, že v době jejich nepřítomnosti přijde rozhodnutí, proti němuž je třeba podat odvolání nebo učinit nějaké jiné neodkladné kroky. Nebylo by nutné psát žádosti o odročení z důvodu "čerpání dovolené" (opravdu nevýstižný termín, když jste advokát), nebylo by nutné shánět kolegy, aby někdo zaskočil u jednání, které soudkyně nechce odročit.

On by s těmi prázdninami byl stejně trošku problém, protože některé věci, třeba návrhy na vazbu nebo rozhodování v neodkladných záležitostech péče o děti těžko odložit. Ale to bychom jistě při troše dobré vůle překonali.
Takže já bych pro justiční prázdniny hlasovala všema deseti.

Jenomže justiční prázdniny v naší zemi nemáme. A tak je léto svérázné období, kdy soudy nařizují jednání, ačkoliv je téměř jisté, že se termínem strefí do dovolené některého ze dvou účastníků a dvou právních zástupců. Žádosti o odročení prší na soud v těchto dnech častěji než jindy, na druhou stranu mají infocentra menších soudů problém se zajištěním provozu v době dovolených administrativních pracovníků. Osvícenější soudci sondují u advokátů předem, jestli mohou jednání v prvním srpnovém týdnu nařídit, a advokáti, kteří to odsouhlasí, si pak rvou vlasy, protože celé město leží u vody a oni musí do jednačky. Myslím, že si všichni trochu oddechneme, když léto skončí a justiční život se vrátí do normálních kolejí.

Je poslední srpnový večer. Prázdniny končí a ve vzduchu přímo visí hořkosladká nálada s kapkou nostalgie. Cestovní tašky, kufry a spacáky jsou uložené ve skříních, na růže z pouti začíná padat prach. Pohledy z výletů doputovaly svým adresátům a plavky a kraťasy vyklízí místo svetrům a cvičebním úborům. Školní tašky se plní novými sešity, učebnicemi a pastelkami a nové bačkůrky v plátěných sáčcích čekají na první obutí.

Jak mi v tento den říkala moje maminka, dnes máte před sebou školu. Ale zítra, zítra už před sebou budete mít prázdniny.


1 komentář:

  1. Jeden chvalozpěv na advokáty:
    http://karelfleischer.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=584511
    Jen pro vědomost.
    Milan

    OdpovědětVymazat