pátek 30. září 2016

Jak se řekne krádež

Na případu Olega Vorotnikova mne zaujala jedna terminologická zajímavost.

Pro ty, kdo neví, oč jde, velmi stručné shrnutí: Oleg Vorotnikov je ruský kontroverzní umělec, který kočuje Evropou společně s manželkou a třemi malými dětmi, údajně na útěku před putinovským režimem. Když přijel do České republiky, v dobré víře se rodiny ujali příslušníci umělecko-intelektuálních kruhů, například členové skupiny Ztohoven. O rodinu se postarali, poskytli jim ubytování a základní životní potřeby.
Záležitost bohužel skončila nepříjemně, protože Oleg Vorotnikov s manželkou byli zadrženi při krádeži v supermarketu. Pro dobrodince pak přišla studená sprcha v podobě některých vyjádření, která pan Vorotnikov poskytl médiím; jejich obsahem byly jeho názory na současný ruský režim, příkré hodnocení stavu západní společnosti a také popis jeho vztahu k penězům.
To vše donutilo dosavadní ochránce rodiny přehodnotit své postoje a vydat v tomto směru veřejná stanoviska.

Mne na tom celém ale zaujalo něco jiného.
Podívejme se na to.

Zpravodajský server Echo24.cz ve své poměrně obsáhlé zprávě o případu uvádí toto:

Oleg Vorotnikov byl spolu s manželkou Natalijou Sokolovou a jejich třemi dětmi zadržen v jednom z holešovických supermarketů minulou neděli. Ke kontrole jejich neplatných dokladů došlo v momentě, kdy je policisté přistihli při krádeži.

Skupina Ztohoven ve svém prohlášení zmiňuje incident v obchodě ohleduplně:

Po měsících skrývání došlo k zatčení Natalie a Olega v Holešovickém supermarketu, a to za okolností, o kterých by bylo vzhledem k jejich řízení o vyhoštění vhodné spíše pomlčet.

Sám Oleg Vorotnikov na přímou otázku týkající se této záležitosti odpovídá:

Takže kradete?
Osvobozujeme zboží od jeho ceny.


A týdeník Respekt? Komentář nazvaný Právo na ochranu v čísle 39/2016 obsahuje tuto větu:

Minulý týden byl v Praze zadržen ruský umělec a aktivista Oleg Vorotnikov, protože v samoobsluze nezaplatil za dětské pleny a jídlo.

V tomtéž čísle je v rubrice Fokus k případu ještě tato noticka:

Při náhodné kontrole dokladů policie v Praze zadržela ruského umělce Olega Vorotnikova, na kterého je v Rusku vydán zatykač.


Je to naprosto dokonalá mikrostudie, jakými všemi způsoby lze označit krádež.
Za mne první cenu za ideologické podbarvování skutečnosti vyhrává týdeník Respekt. Jako obvykle.


18 komentářů:

 1. Tak za tenhle vergleich opravdu díky. Já bych k tomu jen dodal "za jaké ušlechtilé okolnosti lze obyčejnou čórku schovat".
  Sto hovnům tenhle trolling opravdu přeju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gravere,
   mne hlavně velice pobavil obrat "osvobození zboží od jeho ceny":-)

   Pokud jde o Ztohoven, nejsem jejich obdivovatelkou, abych tak řekla. Ale na druhou stranu, ujmout se v dobré víře někoho, kdo nic nemá a nemá kam jít, postarat se o něj, zejména když jsou v té rodině děti - toho si cením za všech okolností.

   Oni pak byli z vývoje situace hodně rozčarovaní, ale musím říci, že za dané situace se mi i celkem líbila jejich prohlášení - vše je k dohledání z článku na Echo24.

   On ten Vorotnikov je asi pěkný dáreček, tedy z článků a rozhovorů to tak vypadá.

   Vymazat
  2. Tohle:

   "Nelitujeme nijak naší pomoci, ale nebudeme v ní nadále pokračovat - popřeli bychom tím základy, na kterých stavíme."

   A tohle:

   "A nakonec těm z vás, kterým by možná přece jen mohl imponovat jejich tzv. nezávislý a anarchistický život. („Peníze nepovažujeme za důležité k životu, na tom stojí naše filozofie.“) Vyžírat kamarády a jejich známé na základě minulé slávy a parazitovat na systému pomocí krádeží nemá nic společného s nezávislým autonomním životním postojem a udržitelným rozvojem. Krádeží v samoobsluze se skutečně systém obchodních řetězců nenabourá, poškodí to jen nevinné jednotlivce. Beru to trochu jako urážku lidí, kteří se skutečně – v rámci možností – snaží žít co nejvíc nezávisle na systému. Dosud si podle všeho užívali docela luxusní životní styl VIP běženců, o kterém se může takovému syrskému uprchlíkovi jen zdát.
   Jsem nicméně rád, že jsem mohl na kratičkou dobu pomoct jejich dětem."

   Zdroj druhé citace, Otakar van Gemund:
   https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1765334857088508&id=100008360326562

   Vymazat
 2. K tématu publikoval komentář i Tribun, často s ním nesouhlasím, jelikož jsme každý z jiné části názorového spektra, ale toto mi připadá celkem výstižné:
  https://tribun.name/2016/09/30/vytrestany-rusofob/

  Ztohovnisti jsou asi z podobné charity na dlouho vyléčení, zdá se.

  OdpovědětVymazat
 3. Tenhle parchant i se svou famílií není tak neznámou figurkou. Mohli si o něm něco zjistit - divím se, že se ho ujali. Asi měli pocit, že je tak nějak na stejné straně. Jo, social trash ze stejného kýblu, jako kliničáci. Wannabe vznešenými hesly jen zastírají fakt, že jsou to odporní nefachčenkové s nataženou rukou. Bez toho systému, na který flušou, by do týdne pošli ve vlastních sračkách.
  Monobuna číst nebudu - ještě jsem nesnídal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak víceméně máš pravdu, oni se s ním cítili patrně ideologicky spřízněni.
   A když ti tady napíšu doporučení přečíst si Tribunův článek, tak to klidně můžeš udělat - nic se ti nestane:-)

   Vymazat
  2. Fakt díky, ale ku studiu těchle levicových wannabe yntošů už nemám dostatek duševní svěžesti.

   Vymazat
  3. Smazala jsem duplicitní komentář.

   Vymazat
  4. Sorry, bylo to z mobilu a na mizerné síti.

   Vymazat
  5. To je v pohodě, občas se to stane, já jenom, že to není cenzura:-)

   Vymazat
 4. Tak Tribun ... to jsem neznal. Nesouvisí název s bývalým komunistickým časopisem Tribun, nevím zda týdeník nebo měsíčník pro marxistickou filosofii, vědu a ještě cosi?

  Jinak k věci samé podotýkám, že je obvyklé, že se mnozí kriminálníci vydávají za oběť režimu. A režim z toho má radost (každý režim), neboť je to nejlepší forma diskreditace jeho odpůrců (všech, ne jen těch kriminálníků).
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane,
   Tribun je blogger ještě z Bloguje.cz, píše už dlouho.
   Dívám se od Janiky, o čem píše, i když nečtu vše.
   A ano, píše z levicových, resp. asi marxistických pozic, proto se s ním taky často neshodnu. Osobně proti němu rozhodně nic nemám. Prostě si myslí něco jiného než já.

   A to je zajímavý postřeh, že z takového chování vlastně těží režim.
   Jinak ten Vorotnikov je opravdu asi dost nevyrovnaná osobnost; nejspíš si nabije nos každý, kdo se mu snaží pomoci. To je ale taky chyba těch jeho ochránců, pokud mu chtějí pomáhat jenom proto, že utekl z Ruska.

   Vymazat
  2. Ano, pokud se kdejaký čórkař či untrvasrman vydává za odpůrce režimu a div ne disidenta, tak tomu režimu opravdu dost pomáhá. Jenže režim bez lidí je poněkud ku ničemu. Dnes, když už máme prý tu demokracii, je svět plný sociálního odpadu, protestujícího proti režimu, který je živí a jehož jsou dobrovolnou součástí. A stádo je adoruje. Brave new world...
   Jinak si nejsem jistý, že "si myslí něco jiného než já" je adekvátní označení vyznavačů zločinné ideologie - je to sice pravda, ale nestačí to. Každý to ovšem máme jinak.

   S přístupem k darebákům, jako je Vorotnikov, je to stejně tristní, jako s přístupem k jinému druhu sociálního odpadu. Buďto je v tom solidarita takyrebelů (je jedno, proti čemu a jak protestuje - prostě taky protestuje) nebo, jak říkáš, prostě fakt, že přišel odněkud. Lokální soudruzi protestující si dobře uvědomují, že otevírat si držku tady a v Rusku je co do možných důsledků dost rozdíl, takže ho asi mají za hrdinu.
   Nevíte, jestli už se k němu vyjádřil Vrobel?

   Vymazat
  3. "Si s myslí něco jiného než já" - uznávám, že kdyby došlo na věc a lidé s tímto světonázorem měli dostatek moci prosazovat jen svůj názor, tak se lidem s mými názory těžko žije. Už se to nakonec v minulosti zkoušelo.
   Ale na druhou stranu, těžko vědět, jak by se konkrétní člověk zachoval v té dané situaci. Jedna věc je hlásat nějakou ideologii a druhá věc je ve jménu té ideologie někomu ubližovat.

   Ad Vorotnikov
   Jestli se k tomu vyjádřil kdo?

   Vymazat
 5. Ano, většina komunistů může říct, že oni Horákovou neoběsili, nikdy nikoho nenapráskali a osobně nikomu neublížili. Tak nějak to myslíš?

  Vrobel je militantní sluníčkář a aktivist.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...v tom případě mi nejde do hlavy, proč zákon postihuje ty vymyté pitomce, kteří si jen tak pro radost hajlují, hlásí se k Ádovi Šiklgrubrojc a neárijce posílají do sprch. Vždyť jsou to jen neškodní retardové, kteří mají bordel v řepě, neví kam patří a musí se hlásit ke kdejakému kentusu. Vždyť oni sami přece nikomu nic špatného neudělali.

   Vymazat
  2. No já to snad ani nijak nemyslím.
   Ale - na blozích a internetu vůbec se toho nakafrá strašně moc.

   Chtěla jsem napsat, že mám tendenci jednotlivé lidi posuzovat nikoliv podle toho, co hlásají, ale podle toho, jak se chovají ke mně, tedy jaké s nimi mám zkušenosti já. Asi to zní všelijak, ale je to pravda.
   Tudíž některé ze svých názorových oponentů musím pokládat za gentlemany.

   Vymazat
 6. Nemusíš - chceš ;-). Ale v pohodě - každý to máme jinak. Pro mě jsou komouši obecně oponenty nikoliv názorovými, ale morálními. Já si sebou ovšem táhnu to břemeno minulosti - co provedli mně a mé rodině. Takže se na to neumím ani nechci dívat s nadhledem.
  Jo, dokud jen kafrají ve virtuálu, tak dobrý.

  OdpovědětVymazat