pátek 16. září 2016

Kód Cimrman

Dnes si připomínáme 50. výročí prvé zmínky o Cimrmanovi. Možná je to důležitější výročí, než se na první pohled zdá.

Ačkoliv chápu různé výhrady, které vůči tomuto fenoménu může leckdo vznášet, mám Cimrmana ráda. Většinou je to vtipné a většinou jde o humor přece jen o dost inteligentnější než jiné, nehledě na jazykovou obratnost a hravost v tvorbě autorů her stále přítomnou, kterou vždy ocením.

Navíc se mi na tom líbí  a zároveň za to musím tvůrce obdivovat  že z her divadla Járy Cimrmana povstal do určité míry obecně sdílený komunikační kód českého jazykového prostředí. Jen si všimněme, jak často na něco odpovíme nebo nějakou situaci komentujeme určitou "hláškou" z Cimrmana. Existuje velmi mnoho příležitostí, kdy lze takový citát trefně použít.

... já bych si s dovolením také vzal...
... tady všude seděl...
... otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi...
... my nesmíme ani naznačovat...
... nejhorší ze všeho jsou trpaslíci...

Cimrman je tedy příkladem – ať se to komu líbí nebo ne  sdílené kulturní hodnoty, pozadí, na kterém jsme my Češi vyrostli a které jsou nám srozumitelné. Věty z her Divadla Járy Cimrmana chápeme, ale zároveň jsou tyto věty obtížně přenositelné do jiného jazykového a kulturního kontextu. Takže skrze Cimrmana si tady tak trochu více rozumíme; osobně si cením i toho, že citacemi z těchto her lze často prolomit rozpačité společenské okamžiky nebo odlehčit různé náročnější či konfliktem hrozící situace. Nesmím zapomenout ani na další přednost tohoto kódu, kterou je jeho dostupnost, resp. prostupnost různými vrstvami společnosti.

Na stránkách Českého rozhlasu probíhá anketa o nejpopulárnější citát z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Já své oblíbené věty uvedu raději zde.

1. Mladý muži, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, to vám přece nikdo nesebere. Peněženku, tu mi mohou sebrat, ale důl? 
ze hry Vizionář

Tohle je právnická poučka par excellence. Důl vám nikdo nesebere!
Komentáře netřeba.

2. Když to srovnám s tím výletem na Kokořín...
ze hry Dobytí severního pólu

Tato věta zní dobře nám, kteří nemilujeme cestování. Je často velmi pravdivá. Lidé se někam ženou, vyhledávají adrenalinové zážitky a exotické cestovatelské cíle, ale upřímně, když to srovnáte s tím výletem na Kokořín...

3. Výměna mečů
ze hry Blaník

Moje nejoblíbenější scénka. Možná proto, že ačkoliv se odehrává hluboko v hoře Blaník, je veskrze ze života.


převzato z youtube.com


Věřím, že se Jára Cimrman, tento snad již doceněný génius, dožije i stého výročí svého objevení na české kulturní scéně.


9 komentářů:

 1. Také letos je tomu sto let, co se Jára Cimrman narodil.
  Díky matrikáři IV. vídeňské farnosti Franzi Huschkovi, který prováděl většinu zápisů ve stavu opilosti, nelze dodnes s jistotou říci, zda se manželům Marlén a Leopoldu Cimrmanovým narodil synek v mrazivé únorové noci roku 1857, 1864, 1867 či 1892. Matrikářův nejistý rukopis připouští i rok 1893. Takže i v příštím roce tomu bude sto let, co se Jara Cimrman narodil.

  OdpovědětVymazat
 2. Přidávám se. Zámecké průvodce jsem učila jak neprovádět! citací z JC ležící, spící
  "Půjdeme nahoru, abychom se podívali dolů."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanno,
   ráda Vás zde po delší době vidím:-)

   To je zajímavé, jak si v těch hrách lidé různých profesí najdou to své, co je oslovuje a co se jim hodí do životních situací.

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Sejre,
   to vůbec není špatný nápad! Leccos by to vyřešilo:-)

   Vymazat
 4. Dvě poznámky:
  Cimrmanovské hlášky věty jsou "obtížně přenositelné do jiného jazykového a kulturního kontextu", s výjimkou slovenského. Tím nás sbližují se Slováky více než s jinými jazykovými skupinami. Recipročně bych vzpomenul třeba humor Milana Lasici.
  "S tím výletem na Kokořín" bych to nesrovnával. Ano, scenérie jsou tam také krásné, potíž je, že u Kokořína narazím na Čechy, kteří se dost často chovají hnusně, už třeba jen tím, že nemívají zábrany mluvit na veřejnosti vulgárně. To si fakt raději zajedu jinam, kde se s nimi téměř jistě nepotkám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, Slováci tomu určitě rozumí. Ono to je dané také dobovými souvislostmi; řadě replik tam asi nemohou rozumět mladší lidé, kteří dobu vzniku nepamatují.

   Ad výlet na Kokořín: naposled jsem to použila nedávno, když mi kamarádka líčila exotickou dovolenou a uzavřela to tím, že tam bylo sice krásně, ale když vezme, jak o té destinaci všichni básní, tak to zase tak superúchvatné není.
   Musela jsem se smát a hned jsem si vzpomněla na Kokořín:-)
   A přitom já jsem ještě na Kokoříně nebyla! Měla bych to napravit:-)

   Vymazat